DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 171 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 ZATERDAG 26 JULI. Woonwagens. Dit nammer bestaat alt 3 bladen. BINNENLAND. Gemengd nieuwH. ALKMAAR. 20 Juli. Hoe. de crisis-pop zich ook moge ontwikkelen, wel ke kleuren de ministerieele vlinder, die er uit te voor schijn zal komen, Ook moge dragen onder de wen- eehen, waarmede velen in gedachte de nieuwe regee ring begroeten, zal ongetwijfeld ook deze zijn: „Ver los ons van de woonwagenplaag." Vooral in Voord-Holland zal die wensch worden gekoesterd en in het bijzonder boven het IJ, waar men den laatsten tijd' van het zwervend, in-woonwa- gens-huizen-d volkje veel last heeft ondervonden. Wij herinneren slechts aan de verregaande brutaliteit, waarmede vóór de Alkmaarsche onafhankelijkheids feesten achttien woonwagens en meer dan twintig paarden aan den Rijksstraatweg ondfer Heilo werden geplaatst vlak bij een bord, waarop het staan met woonwagens en het grazen van paarden aan den berm van den weg verboden werd! Eenige dagen achter een heeft de kolonie van circa tweehonderd menschen er vertoefd de vieze plekken zullen nog langen tijd een min-lieflijke herinnering aan dit verblijf vormen. Trouwens in Heemskerk hebben de woonwagen- menschen nog veel erger huis gehouden, terwijl in Uitgeest tijdens de kermis 53 woonwagens hebben ge staan, waarvan de bewoners erwten en) boonen pluk ten uit de tuinen en 'a nachts de paarden in de wei den zonden. En in Velizen zijn ze, zooals men giste ren heeft kunnen lezen, op nog veel ergerlijke wijze opgetreden. Ze hebben er niet alleen maling aan de jwet, maar ook aan. de uitvoerders der wet getoond. Toen ze tot heengaan werden aangemaand, haalden ze de wielen van de wagens, en de mannen reden op de paarden weg, aan de dienaren van het gezag de zorg voor de wagens en de overige bewoners overlatend. En toen er andere paarden voor de woonwagens werden, gespannen, maakten dia bewoners een helscli lawaai op potten en pannen, en hadden de grootste pret. Zoo worden dus de wegen onveilig gemaakt, per sonen en goederen bedreigd1, zoo wordt de openbare orde verstoord, het openbaar gezag overtreden, de handhaving van dat gezag bespot. De rustige bevol king onzer gemeenten ondervindt niet enkel hinder en last, doch dikwijls ook nadeel, soms zelfs in hooge mate. Bestaat bovendien niet de mogelijkheid, dat de eerbied voor de wet ernstig geschokt wordt, wan neer men ze straffeloos ziet overtreden, dat de eer bied voor burgemeesters, veldwachters, er onder zal lijden, indien men deze personen, feitelijk machteloos tegenover de brutale overmacht, in de maling ziet nemen? De gemeenten, die door dit volkje worden bezocht, zijn waarlijk te beklagen. En heti ergste is, dat wan neer een burgemeester een groot, aantal rijksveld wachters heeft gerequireerd, en wanneer die politie macht inderdaad de overhand heeft, dat er dan niets anders kan worden gedaan, dan de ongewensclite gasten over de grenzen der gemeente te brengen, d. w. z. een aangrenzende gemeente er mee op te sche pen! Su zijn er gemeenten waar woonwagens geduld worden meestal hangt dit af van den) wil van Bur gemeester en Wethouders, is er een bepaalde plaats aangewezen (gelijk hier te Alkmaar), een zekere ter mijn aan het verblijf gesteld, of een bepaalde periode (de kermis bijv.)' voorgeschreven. Wij wezen hier op enkele nadeelen, maar er wordt door deze rondtrekkende, inl woonwagens huizende bevolking nog op andere wijze gezondigd'. In strijd met alle eischen van zedelijkheid en gezondheid wor den wagens bewoond, die heel wat minder zijn dan de „krotten' welke de' Woningwet niet meer toelaat. Die krotten worden onbewoonbaar verklaard vele woonwagens onverklaarbaar bewoond! Het Wetboek van Strafrecht verbiedt bedelarij en aanverwante strafbare feiten bewoners van woon wagens, die geen enkel middel van bestaan hebben, die alleen leven van bedelen, stroopen en wat dies meer zij, worden geduld. De wet op de Besmettelijke ziekten ge.ldt niet ten aanzien van woonwagens, welke gemeenlijk niet uit munten door overmaat van zindelijkheid en juist door hun gemakkelijke verplaatsbaarheid bijzonder gevaar voor de algemeene volksgezondheid opleveren. En eindelijk - ondanks de Leerplichtwet, in strijd met de eischen der volksontwikkeling, ontvangen ve le kinderen uit woonwagens nimmer eenig onderwijs. Van geslacht tot geslacht wordt deze ongewensclite toestand bestendigd. In plaats van af te nemen ver ergert hij veeleer. Er wordlen en wie de woonwa gens wel eens van nabij gadegeslagen heeft, zal dit grif toegeven steeds meer individuen gekweekt, niet in staat op behoorlijke wijze in hun onderhoud te voorzien, onbekwaam en ongeneigd om te werken, ongeschikt voor een geordende maatschappij. i Des te langer het ingrijpen der overheid1 wordt uit gesteld, des te omvangrijker het kwaad wordt. Hoe erg moet het wel worden, voordat de regeering, de taak, welke voor haar op dit terrein aangewezen is, ter hand neemt Wij hebben het recht dit te vragen, wij in Noord-Holland vooral. Want niet enkel de veelvuldige klachten in gemeen teraden, niet- ook de feiten der laatste dagen, die hierboven werden aangehaald, bewijzen, dat wij hier meer dan elders overlast en nadeel van de bewoners van woonwagens ondervinden. Ook de statistiek wijst dit uit. Blijkens een op 5 Juli 1911 gehouden offici- eele telling waren er in ons land 5S4 woonwagens, waarvan alleen in Noord-Holland 147, terwijl dan de. 'grootste provincie van ons land, Noord-Brabant, volgt met 80. Dit alles doet bij ons de vraag rijzen of het niet i hoogst ge wensch t: zou zijn, dat er door de gemeenten van Noord-Holland gezamenlijk een krachtigen aan- drang op de komende regeering werd uitgeoefend. Wij gelooven dat de gemeente Alkmaar een dank baar werk zou verrichten, indien zij in dezen het ini tiatief nam, een werk, dat stellig op prijs gesteld zou worden door onze omgeving. En het nemen van den gewensehten maatregel be hoeft de nieuwe regeering niet veel arbeid te kosten. Tot de nalatenschap van het ministerie-Heemskerk toch behoort ook een ontwerp-regeling betreffende Woonwagens en woonschepen, afkomstig van wijlen minister Regout, die als lid der staatscommissie in zake bedelarij, landlooperij en gewoonte-dronkenschap heeft begrepen, welke materie het gemakkelijkst was te regelen en ook het eerst diende te worden geregeld. Het wetsontwerp is gebaseerd op het uitstervings systeem. In het kort komt het stelsel hierop neer Geen woonwagen (of woonschip)' mag bewoond worden, zonder vergunning van een Commissaris der Koningin, verleend aan een der bewoners. De vergum ning wordt alleen gegeven, indien de woonwagen (of het woonschip)1 ter bewoning geschikt is en de bewot ners voldoende middelen van bestaan hebben. In de vergunning wordt vermeld het geoorloofd maximum aantal bewoners en het nummer der vergunning, Dit nummer moet ter vergemakkelijking van de opspo ring- door de politie, op duidelijk zichtbare wijze op den woonwagen (of het woonschip) worden aange bracht. De vergunning wordt verleend voor den tijd van drie jaren, doch kan in dien tijd worden ingetrokken, om bepaalde in de wet genoemd© redenen. Het zal niet meer aan gemeentebesturen geoorloofd zijn het verblijf aan woonwagens (en woonschepen) geheel te ontzeggen, maar de gemeenteraden blijven bevoegd in de gemeente een bepaalde plaats aan te wijzen, waar woonwagens (en woonschepen) eventueel zich moeten bevinden. Tenslotte zorgt een overgangsbepaling er voor, dat die bewoners, die wèl een geoorloofd en voldoend middel van bestaan hebben, doch wier woonwagen (of woonschip) onvoldoende is ingericht, gedurende hun leven dit voer- (of vaar-)tuig zullen mogen blij ven bewonen. En de wagen-bewoners die geen geoorloofd en vol doend middel van bestaan hebben? Met hen, die tot dusverre op ongeoorloofde wijze in hun levensonderhoud voorzagen, zal de armenzorg zich moeten bezighouden. De straffen, gesteld op overtreding, zijn vrij streng. Wordt dit of een dergelijk ontwerp wet, dan zal niet met één slag een afdoende verbetering zijn ver kregen. Maar dan zal toch een groöte stap in de goede Tichting zijn gedaan, dan zal het bestaande kwaad worden beteugeld en de anders te verwachten uitbreiding in de toekomst zijn voorkomen. Het komt er nu maar op aan, de regeering van de urgentie eener dusdanige regeling te overtuigen. En waar kan wij herhalen het een poging daartoe met meer klem en reden worden gedaan dan in, Noord-Holland? OPENING VREDESPALEIS. Gemeld wordt, dat H. AT. de Koningin het Vredes paleis niet zal! openen doch dat Zij aan het bestuur van de Carnegiestichting heeft laten mededeelen, dat Zij bij de openingsplechtigheid hoopt tegenwoordig te zijn. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIë. Het Soer. Hbld. bevat een telegram waarin wordt medegedeeld, dat, volgens geruchten te 's-Gravenha- ge, gouverneur-generaal Idenburg zou worden terug geroepen, terwijl het blad' zoowel uit DenHaag als uit Batavia geseind werd', dat de heer J. B. van Heutsiz zich bereid verklaard' heeft wederom het. gou verneur-generaalschap te aanvaarden indien hij dooi de Koningin daartoe aangezocht wordt. Het EObld. teekent hierbij aan, dat zoolang de nieu we regeering nog niet is samengesteld, het geheel on mogelijk is dat er eenige reëele grond voor een der gelijk gerucht zou kunnen zijn. Van de samenstel ling van het nieuwe ministerie hangt veel, zoo niet alles af, in deze quaestie, waarvoor overigens ook het Hbld'. de genoemde oplossing de beste zouden achten. De Tel., ook melding makend van het bericht uit het Indische orgaan, zegt den heer H. P. Marehant, lid der Tweede Kamer, te hebben hooren aanwijzen als opvolger van den heer van Idenburg. eigenmachtig optreden van het partijbestuur inzake de weigering van de aangeboden ministerportefeuil- 'i les. 1 De vergadering was het wel eens met deze weige ring, maar meende toch, dat een congres had behoo- ren te beslissen. In de eerstvolgende vergadering zal er een motie van deze strekking worden behan deld. (N. R. Crt.) Gemeld wordt, dat in de vergadering van het bestuur der S. D. A. P., do soe.-democr. Kamerfractie eu d:e redactie vau Het Volk tot de minderheid, die voor het zitting- nemen van sociaal-democraten in een ministerie was, nog hebben behoord de heeren dr. van Leeuwen te Utrecht en Hugenholtz. Dë heer Ter Laan, die naar is gemeld', ook heeft gestemd voor het aanvaarden van portefeuilles, was de heer J. ter Laan, te Rotterdam. De heer K. ter Laan (Den Haag) was niet aanwezig. KARDINAAL VAN POSSUM. Kardinaal' van Ros-sum heeft gistermiddag te Utrecht gehoop verleend aan verschillende hooge geestelijken, de geestelijkheid van de Utrechtsche pa rochiën en besturen van kerkelijke inrichtingen. Voorts aan een deputatie van de Malthezer Ridders; en o.m. aan de heeren mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg en jhr. H. P. C. Bosch van Drakenstein van N. Amelisweerd, leden van de Eerste Kamer, mr. D. Kooien lid van de Tweede Kamer, jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, lid van Ged. Staten van Utrecht. DEI KABINETSCRISIS. Dr. Bos heeft gistermiddag- op Het Loo een onder houd gehad met H. M. de Koningin. DE KABINETSCRISIS EN DE S. D. A. P. De afdeel ing Leiden van de S. D. A. P. heeft bijna eenstemmig haar afkeuring uitgesproken over het SCHOOLBIOSCOPEN. De Vereeniging van Nederlandsclie Gemeenten heeft een circulaire verzouden, behalve aan een aan tal gemeentebesturen in ons land, ook aan de inspec teurs van diverse onderwijsvakken, districts- en ar rondissementsschoolopzieners, hoofdbesturen van on- derwijsgenoótschappen, besturen van rijks- en bijzon dere scholen, enz. In deze circulaire wordt er aan herinnerd, dat op den lOen Februari 1912 afgevaardigden van een 30- tal grootere gemeenten, benevens belangstellenden in het onderwijs, te Utrecht samen kwamen ten einde een bespreking- te houden over het vraagstuk der toe passing van de bio-seoop hij, het onderwijs. Unaniem was de commissie van oordeel, dat werke lijke schoolfilms gemaakt moesten worden onder lei ding van onder-wijsspecia1iteiten en met in achtne ming van de leerstof der scholen, waarvoor deze dienst moeten doen. Waar da Vereeniging van Nederlandsche Gemeen? ten zich ten doel stel tl de zorg op zich t.e nemen. o.a. voor de aanschaffing van zaken in gevallen waar dit voordeeliger of beter geschiedt, indien meerdere' ge meenten deze zaken behoeven, daar meende de com missie, dat het beter was de hulp dezer vereeniging in te roepen, dan zelfstandig een organisatie voor de aanschaffing van films in het leven te roepen. De Vereeniging van Nederland'sche Gemeenten heeft daarop de zaak onderzocht en beslotpn tot aan maak van speciale schoolfilms over te gaan, indien de afneming van' films door de gemeentebesturen, rijks kweekscholen, burgerscholen, gymnasia, landbouw scholen en andere inrichtingen van onderwijs vol doende zou zijn. Het ligt in de bedoeling het eerste jaar 10 en ieder der beide volgende jaren 5 films te doen maken en- zoo voorts. De deelnemende gemeenten verbinden zich gedu rende 3 jaren een bedrag op hunne begrooting b.v. door verhooging van den post „leermiddelen" op te -nemen, waarvoor door de betrokken gemeente het eerste jaar 10, het tweede jaar 15, het derde jaar 20 opvoeringen gegeven kunnen worden, voor alle leer lingen die, naar oord'eel van het gemeentebestuur daarvoor in aanmerking komen. Nadat, de eerste 3 jaren verstreken zijn, kunnen de onkosten zeer wor den verminderd1, omdat de vereeniging heeft gemeend het kapitaal in jaren te mo-eten aflossen. Een der onderwijzers zal eenige vertrouwdheid zich moeten eigen maken met het' yertoonen en daarvoor een kleine toelage kunnen genieten. Het ideaal, een eenvoudig, goedkoop, brandvrij toestel in handen van den onderwijzer, voor iedere school of een combina tie van eenige scholen is vooralsnog niet te verwe zenlijken. PADVINDERSKAMP TE 1JMUIDEN. Donderdagavond is het Internationale Padvinders- kam]) te IJ muiden officieel geopend. Bereids waren padvinders uit. alle dleelen van ons land en uit Duitschland, België en Denemarken aangekomen. Na van het kamp naar Bloemendaal te zijn gewan deld en dam- in het bosch het tweede ontbijt te heb ben gebruikt, zijn de padvinders gistermorgen groepsgewijze naar Haarlem gekomen, waar de oud sten de musea bezoc-hteu en de jongeren de st.ad beke ken. Te 3 uur werd' de hoofdleider en de vaandeldragers door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen in de keurig versierde raadzaal, waar burgemeester jhr. Sandberg hun in het Eransch welkom heette. Om half vier bood de gemeente een orgelconcert aan in de St.-Bavo-kerk. DE HOE DEN-K O O PM AN Een onzer Amsterdamschq medewerkers schrijft, ons Het is een voordeelig: zuakjeals de zon schijnt. Wij kennen onzen hoeden-koopman al jaren, en wij hopen, dat hij het ons niet kwalijk neemt, wanneer wij hem tot een Amsterdams-eb type promo- veeren; 's mans bescheidenheid is een ieder bekend. Maar hij weet het, dat wij, als wij zulks in het alge meen belang achten, moeten schrijven, wat ons op het hart ligt. En als hij weet, dat wij in hem een Amsterdamscli type zien, en over hem willen schrij ven, dan zal de hoeden-koopman berusten. De hoeden-koopman is een koopman uit duizenden. Hij heeft een mooien zwarten knevel, en zijn haar zit in een fijne, scheeve scheiding. Ilij draagt een mo dieus polo-boordje, en als het erg warm is, heeft hij een wit vest aangetrokken. Zijn bruine schoenen zijn allerelegantst. Waarom zou hij zich met een inferieure kwaliteit tevreden stellen? Hij doet voor een Oocadorus niet onder in het geld verdienen. Hij verkoopt hoeden, hoeden, hoeden, en hij verdient, net zoo dikwijls een kwartje, als er een hoed- van zijn kar gaat Soms is hij er in eon oogenblik een twintigtal kwijt.... als de zon schijnt. In den zomer van 1911 was onze koopman hard op weg millionair te worden. lederen ochtend'trok hij erop uit met een grooten kar, propvol met alle mo gelijke Panama's, imitatie natuurlijk, linnen Trans- vaal-hoeden, Yijgematten, en Joost wéét wat meer. Soms was de omzet zoo enorm, dat hij een tandem aan zijn kar moest koppelen. Er zijn in den warmen zomer van voor-ver-leden jaar dagen geweest, waarop onze hoeden-koopman een duizend stuks kwijtraakte. Maar als het regent, koopt men geen stroohoeden; e.n aan vilten hoeden en „kachelpijpen" wordt te wei nig verdiend. Derhalve was d© hoeden-koopman in 1912 tot rentenieren gedoe®}, en in 1913 zou hij dat rentenieren moeten herhalen. Doch.... zijn schran der brein wist raad. Zomer 1913, met zijn „Vrouw" en ..E.N.T.O.S." zal een da eapo worden van Zomer 1911. De dubbeltjes stro om en weer in zijn porte- monnaie. In 1911 worden door den hoeden-koopman do zonnestralen geëxploiteerd, thans speculeert hij op de vrouwelijke ijdolheid. Op zijn ouden hoeden- kar heeft, hij een gfooten spiegel gezet, en dagelijks trekt hij hiermee naar een der beide tentoonstellin gen voor tien cent hebben dp dames het recht erin to kijken, om te zien. of hun haar nog wel goed zit. Er is geen dame, die den man met den spiegel ver geet. En hij verdient geld als water. RIJKSTO F. ZICI IT OP VOLVETTE KAAS, De Min. v. Landbouw heeft vastgesteld: lo. een merk voor volvette kaas, bestaande uit een met blauwen inkt op een doorzichtig plaatje kaasstof aangebrachten stempelafdruk van het Ne derlandsclie wapen, waaronder het woord „volvet" en de aanwijzing „45 terwijl als randschrift, in hoofdletters zijn geplaatst de woorden „Nederland»- sell© kaascontrole onder Rijkstoeizicht" en waarvan vorm en afmetingen overeenkomen met. do figuur, afgedrukt in „St.-Ct," no. 173; en bepaald; 2o. dat op dit merk, overeenkomstig de door den directeur-generaal van den Landbouw te geven voor schriften, tussc-hen het Nederlandsche wapen en het woord „volvet" eenige cijfer- en letterteekens in blau wen inkt kunnen worden aangebracht voor het uit oefenen van controle; ,3o. dat dit merk van Rijkswege op kosten van be langhebbenden zal worden vervaardigd en onder na der door den directeur-generaal van den Landbouw te stellen voorwaarden worden verstrekt aan de be sturen der onder Rijks toezicht staand© eontrolestati- ons voor volvette kaas ten behoeve van de bij hunne infieht ing aangeslotenen 4o. dat do'qr of vanwege deze aangeslotenen geen ander dan dit. van Rijkswege verstrekte merk mag worden gebruikt en dat alle door hen te bereiden ka zen van dit merk moeten worden voorzien; 5o. dat dit merk bij de bereiding van de kaas op deze moet worden aangebracht overeenkomstig de door den directeur-generaal van den Landbouw te ge ven aanwijzingen; Co. dat van het gebruik van dit merk door de. be sturen der kaascontrolestations en door de daarbij aangeslotenen aanteekening zal worden gehouden op de wijze als door den directeur-generaal van den Landbouw is goed te keuren of te bepalen. De voorwaarden, waaraan controle-stations voor volvette kaas moeten voldoen om onder Rijkstoezieht te worden gesteld, zijn opgenomen in bovengenoemd nummer van dë St,-Ct. UIT HOORN. De gemeenteraad heeft gisteren besloten, aan den minister van landbouw, nijverheid) en handel me de te deelen, dat. dë gemeente bereid' is tot de oprich ting van een r ij kstuinbouw winter school met conciër gewoning (waarvan de kosten zijn geraamd op 30.000), daarbij het onderhoud' voor zich nemend, alsmede tot het beschikbaar stellen van een terrein groot 1.20 II.A., achter het gebouw der R. II. B. S„ voor het aanleggen van een proef- èn oefeningstuin. Mede zal den minister worden medegedeeld, dat de raad het ten zeerste op prijs zou stellen, indien de opening van die school nog in 1913 plaats had, in welk geval voor den eersten winter de benoodigde tijdelijke lokaliteit door de gemeente gaarne beschik baar zal worden gesteld. UI T WI ERIN OERWAARD. Vrijdagmorgen had) de vrouw van J. L. alhier het ongeluk bij eenige bezigheden op de stoep er door heen te vallen in een tamelijk diepe sloot. Zich zelf redden kon ze niet, doch een buurman, de heer R., die 't toevallig zag, sprong direct, te wa ter en- heeft haar met behulp van andere inmiddels toegesnelde buren nog- bijtijds weten te redden. UIT IIENSBROEK. In de smaakvol versierde kolfbaan van den heer Gunder vierde, gisteravond de gy m nas t iekvereenig-ing 1 d. I. feest en vol, stampvol, was de zaal toen de voorzitter, de heer C. Leegwater, de bijeenkomst opende. Nadat eenige gymnastische oefeningen waren ge geven kwam het hoofdmoment van dezen feestavond; de uitreiking van een prachtige banier aan de gym- nastiek-vereeniging: een bewijs van sympathie vau de ingezetenen van Hensbroek en Obdain voor de jonge bloeiende vereeniging, die in de vier jaren van haar bestaan reeds 1H prijzen wist te behalen op ver schillende wedstrijden. Een luid' gejuich ging op toen het vaandel werd onthuld en overgedragen werd aan U. d. I. door ds. Lagrand uit naam van do ingezetenen van beide dor pen. In een boeien-de toespraak wees spreker er op hoe steeds do gymnastiekvereeniging de waardeering genoot van onze burgerij getuige de steeds volle za len bij elke uitvoering-, doch men kan en wilde het niet laten blijven bij de gewone bijvalsbetuigingen, eeri inniger, blijvend bewijs zal blijk geven van dien warme sympathie. Daar staat een banier, waaruit het hart spreekt van de burgerij 1 Spreker hoopt en verwachtte, dat dit vaandtel getuige moge zijn van menige ecu-volle overwinning!

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1