DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Straker Squire, No. 172. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 MAANDAG 28 JULI Gemeentelijke Burgeravondschool Inschrijving van Leerlingen FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel 0,10. Bij groote contracten rabat. Greote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Avondschool voor Hand werkslieden, Gemeente-rekening. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. Firma SUKKEL, OLIJ sn TEN ZELDAM. „Kennemer Autogarage", - Telet. 14«, ALK HAAR. BEGRAFENIS GENERAAL BERGANSIUS. ALKMAARSCH COURANT. met daaraan verbonden ieder met 2-jarigen cursus te ALKMAAR. aan bovengenoemde inrichtingen voor den cursus 1913/1914 zal plaats hebben op Donderdag 14 Au gustus voor leerlingen van den vorigen cursus en op Vrijdag 15 Augustus voor hen, die de school voor het eerst wensehen te bezoeken, telkens des avonds van 7—9 uren, in het gebouw der Burgeravondschool aan den Bergerweg. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het, lager onderwijs aan «een openbare of bij zondere school genoten te hébben, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt J 5 per leerling, 2.50 voor wien dit te bezwarend! is en geheel vrij voor" lien, die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zoover er plaatsruimte is; kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laat- sten tegen het hoogste schoolgeld worden aangeno men. Tevens wordt nog medegedeeld, dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodhaak d'e lessen verzuimen, van de inrichtingen kunnen worden ver wijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur, H. VAN! DEiR HELI. Burgemeester en Wethouders der gemeente ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat de REKE NING DIER GEMEENTE, DIENST 1912. van he den ai op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 25 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij 'bij, besluit van heden onder voorwaarden vergunning hebben ver leend aan: lo. Iv. BES SE, aldaar, tot het oprichten van een bewaarplaats voor beenderen in het perceel Spoor straat, wijk E No. 64; 2o. II. J. B. PEET, aldaar,, tot het oprichten van t vv ee electromotoren elk van 2 P. K. ter vervanging van den bestaanden gasmotor van 3 P. K. in het "per ceel Fnidsen, wijk O. No. 119. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secreta ris. Alkmaar, 25 Juli 1913. WEER NAAR DEN BALKAN. Dr. Koppeschaar, te Soesterberg, die reeds vijf maanden als leider der ambulance te Montenegro doorbracht, is door de Servische regeering aange zocht te Belgrado te komen. Hij gaat heden op reis. DE KABINETSCRISIS. Naar de E. Crt. ter oore is gekomen zal a.s. Woens dagavond te s-Gravenhage een bijeenkomst gehouden worden van de Kamerleden aangesloten bij de Con centratiepartijen. Vooraf zullen de Kamerclubs der verschillende fracties afzonderlijk vergaderen. Btet B. K. orgaan ,,De Tijd1" spreekt zich uit voor een zakenkabinet. Een eencentratiekabinet zou, zegt het blad, in waarheid zijn een socialistisch kabi net, de liberale ministers zouden zijn zetbazen van het socialisme. Een dergelijk ministerie zou een zeer kort bestaan hebben, daarvoor staat het Nederland- sche volkskarakter het blad borg. „De vraag is eenvoudig, of men zich van de linker zijde zou willen verstaan met rechts. Wij voor ons gelooven, hoewel wij daaromtrent al leen kunnen spreken voor ons zeiven, dat, werd van links een ernstige stap in die richting gedaan, men bij de rechterzijde niet tevergeefs zou aankloppen. De overw egingen van algemeen nationaal belang zouden zich ook zeker bij onze politieke vrienden en bondgenooten doeii gelden. Op den voorgrond zou echter moeten staan, dat men zich van liberale zijde geheel los maakte van het bondgenootschap der socialisten en van do eischen van het socialistisch program." NATIONALE KIEZERSBONI) IN NEDERLAND. Naar „De hakkel verneemt zal de Nationale Bond van Protestantsche Kiezers in Nederland binnenkort worden gereorganiseerd tot den Nationalen Kiezers- bond in Nederland. Aan de hoofdbeginselen van den ouden Bond zal worden vastgehouden. Eén nieuw beginselprogram is ontworpen en zal spoedig aan de goedkeuring van een algemeene ledenvergadering on- derworpen worden. Het doel van den Bond is in het ontwerp als volgt omschreven: a,. de middelen te beramen om langs dén weg eener zuivere nationale politiek het algemeen overwegend protestantsch karakter van ons volk getrouw te be waren en de, onder Gods zegen en onder de leiding- dei 1 rinsen van Oranje, met hun goed' en bloed ge kochte vrijheid van godsdienst en geweten tegenover cléncalisme en heerschzuchtig materialisme, van welken aard ook, te handhaven. b. De belangen en historische rechten der Neder- landsch-Hervormde Kerk, welke nog altijd de Vader- landsclie^ v olkskerk mag- worden genoemd', met in achtneming- van de door andere gezindten verkregen rechten met kracht voor te staan. e, Het onderwijs aan de kinderen van ons volk gegeven, zoomede het meer wetenschappelijk en vak onderwijs, op een hooger geestelijk en maatschappe lijk peil te brengen, niet door wijziging van maar m verband met, de bestaande wetgeving. d. De politiek van regeering- en wetgeving in zul- ke banen te leiden, dat stands bestuur en wetgeving" niet telkens opnieuw van een toevallige meerderheid' in de volksvertegenwoordiging afhangen, docli in een uniforme bedding- worden geleid. e- nationaal' gevoel en onze saam hoerigheid als Nederlanders te verheffen en te versterken. 1. Met kracht' ijveren niet alleen voor vrijheid van godsdienst en geweten, maar ook van handel en nijverheid, zoomede van geheel ons economisch be staan, en niet minder op een voortdurende verheffing- van het staatkundig-, maatschappelijk-, geestelijk en godsdienstig leven van ons volk in al zijn schakee- r in gen en geledingen. g. Onze nationale veer- en weerkracht in elk op zicht zoo hoog mogelijk op te voeren en de individu- eele geestelijke en economische spankracht door on derwijs en opvoeding, door plichts- en verantwoorde lijkheidsgevoel, maar niet minder ook door verhdo- ging van het algemeen arbeidspeil ten bate der ge meenschap blijvend te verheffen. h. Onze plaats als Koloniale Mogendheid t.e hand haven en mede te werken aan de geestelijke en econo mische verheffing van geheel de "bevolking van Oost en West-Tndië, ook van den inlander. Verder wordt vooropgesteld' dat de Bond niet is een kerkelijke partij en dat de Bond is voor evenre dige vertegenwoordiging en tegen alle protectionis me hetzij' direct of indirect, voor algemeenen per soonlijken dienstplicht en tegen hen die het vader land niet voldoende zouden willen beschermen. Voorts wenscht dé Bond onze koloniën te brengen in beteren staat van verweer, zoomede onderwijs, geestelijk leven en cultuur daar eveneens te bevorde ren, ook door middel der christelijke zending, echter op zulk een wijze, dat de zoogenaamde „gedwongen kerstening" welke de laatste jaren in Indië wordt toegepast, als zijnde schadelijk voor gebied, bevol- king- en bestuur, volkomen komt te vervallen. Gemengd nieuws. KARDINAAL VAN ROSSUM. Zaterdagmorgen omstreeks halftWaalf is kardinaal an Rossum te Zwolle aangekomen. Duizenden menschen waren bij het station. De deken Van Ba len heette den kardinaal hartelijk welkom in zijn vaderstad. De dagen, die u in ons midden wi'lt door- bi engen, zoo zeide de deken, zullen u overtuigen, hoezeer geheel Zwolle u eerbiedigt. De kardinaal antwoordde, dat het hem een vreugde was, «enigen tijd te kunnen doorbrengen in de stad zijner geboorte, waaraan voor hem zoovele schoone herinneringen verbonden zijn. s Middags bracht de kardinaal een bezoek aan en kele familieleden te Zwolle en ook zocht Z. Em. op den kuiper Janssen, den pleegvader van den weesjon gen van Rossum. 's Avonds werd! den kardinaal een ovatie gebracht door tal van corporaties. EEN LIMBURG SCHE CANDi DATENLIJ ST. nJn de gemeente Heer, zoo schrijft men aan De Tijd, deed zich dezer dagen liet geval voor, dat een der candidaten voor den gemeenteraad overleed, vóór de stemming plaats had. Dus moest, overeenkomstig de gemeentewet, eene nieuwe verkiezing worden uitgeschreven. In Heer bestaan twee partijen, die elkaar fel besto ken. En zoo gebeurde het, dat de partij der minder heid in den raad, ditimaal dé meerderheid tracht te verkrijgen. Een wethouder van de meerderheid moet aftreden, en daarom werd door de minderheid' een candidatenlijst ingediend voor diens zoon, om zoo doende de kiezers op een dwaalspoor te brengen. De minderheid beroept zich op het feit, dat de tegen woordige meerderheid, vroeger minderheid, destijds naast den aftredenden wethouder der meerderheid, een candidaat stelde, met gelijken naam; deze candi- daat was bovendien voor korten tijd failliet ver klaard. «le auto van de cüic van Engeland, Bij de op 16 Mei j.l. op de Brooklyn-Baan gehou den raceskwam deze auto wederom eerste aan. Importeurs voor geheel Nederland De nieuwe verkiezing is inmiddels uitgeschreven, en de candi datenlij sten zijn ingediend, waarop weer tal van personen prijken, die buiten hun weten zijn gecandideerd. De lijst ziet er als volgt uit. Met den aftredénden wethouder Hegtermans der meerderheid zijn tevens gecandideerd! d'iens beide zonen, van 22 en 21 jaren oud; tegen den nieuwen candidaat der meer derheid, H. H. A. van Hommerich, pater Van Hom- merich van het opvoedingsgesticht, en tegen den can didaat ,1. H. Smeets der meerderheid werd gesteld de candidaat J. M. Smeets, een man van 22 jaren oud. Do onlangs overledene heette eveneens Smeets. Zaterdag is op de R. K. begraafplaats te 's-Graven hage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van luitenant-generaal Bergansius, oud-minister van oor log. óordat het lijk ten sterfhuize uitgedragen werd, werd des ochtends in! d'e kerk van dén H. Jacobus een Mis van Requiem opgedragen door den zoon van den ontslapene, pastoor Bergansius, uit Ovezande, bijgestaan door rector Beukers uit Voorschoten als sub-diaken en kapelaan Van Beek van Den Haag als I staf. Het koor voerdé de Mis van Requiem van den priester-componist Lorenzo Perosi uit. l)e dienst werd bijgewoond door de vertegenwoor digers van de Koningin en de Koningin-Moedér, ad judant i.b.d. generaal-majoor baron Van Voorst tot Voorst, en kamerheer jhr. Van Tets, door luitenant- generaal Dumonceau, chef van Hr. Ms. Militaire Huis, en door jhr. Van de Poll, opperschenker. Op de R. K. begraafplaats werd de lijkstoet opge wacht door de ministers Talma, Colijn, Kolkman en De Waal Malefijt, de oud-ministers Gooi en Staal, verschillende Eerste- en Tweede-Kamerleden, vele dienende en gepensionneerdé opper- en hoofdofficie ren, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den plaatselijken commandant, terwijl da oud-minis ter Loeff in een der rijtuigen in den stoet was geze ten. Op de begraafplaats speelde de Koninklijke Mili taire Kapel Chopin's Treurmarsch. Pastooi Bergansius verzocht den vertegenwoordi gers der Koninginnen en van den Prins dén dank dei- familie over te brengen en dankte voorts de aanwe zigen voor de groote belangstelling. EEN STUDIEREIS. Ie 's-Gravenhage is aangekomen de lieer Julio Llanos, directeur-generaal van landbouw der provin cie Buenos-Ayres, den voornaamsten staat der Argen- tijnsche republiek, hoofdredacteur van het te Buenos- Ayres verschijnende blad La Nacion, en oud-presi- dent der Kamer van afgevaardigden te Buenos-Ayres. door L. G. MOBERLY. Naar het Engelsch. 32) _0_ Christine bloosde, gedeeltelijk door de woorden van lol die zij hoorde, maar ook omdat zij voor haar ver- eling gezicht zag- van een man, een gezicht vol diepe rimpels van smart, met een onrustigen blik m de g-njze oogen. En met die herinnering kwam te vens het onstuimig verlangen in haar op dat het haar gegeven mocht zijn, dien man rust te geven, den man die de neef was van Lady Cicely en wiens naam zij niet eens kende. Zij werd opgeschrikt uit haar vreemden gedachtenloop door een zachte stem. „Ik kan nnj met begrijpen, hoe uw gezicht en uw stem mq zoo wonderlijk bekend voorkwamen, en toch verzekert u dat wij elkaar nooit eerder ontmoet heli- ben „Wij hebben elkaar nooit ontmoet," antwoordde Christine met groote beslistheid „Ik -zou u nooit vergeten als ik u ooit gezien had, ach!" ging zij voort met een echt meisjesachtig gebaar, „zou u mij niet een naam van u willen opgeven om later aan u te blijven denken niet een naam die dien u liever niet zeggen wilt/' voegde zij er haastig bij toen zij een angstigen blik in haar oogen waarnam, „maar een naam dien ik kan onthoud-en om aan u te' den ken." „Noem mij maar Margaret in uw gedachten," luidde het. antwoord, „dat is een van mijn namen, noem mij zoo maar." „Maar dat lijkt -Christine aarzelde weder dat lijkt zoo onbescheiden om u bij een vóórnaam te noemen. U „Ja, dat weet ik wel. Ik ben oud genoeg om uw moeder te zijn," de donkere oogen zagen het verstan dige gezichtje aan, „en het leven dat achter mij ligt maakt, dat ik mij! voel als iemand van duizend jaar in plaats van apht-en-dertig. Maar toch, er ïs nog een jeugdig plekje in mijn hart een heel' jong- plekje, waai ik nog- precies kan voelen als een jong- meisje; en ik zou het heel prettig vinden als u mij Margaret wou noemen." „Margaret, herhaalde Christine zachtjes, „ik ben J dat u zoo'n mooien naam heeft. Ilij schijnt bij uw mooie gezicht te hooren." Zij sprak óp een droo- mengen toon en zij wist nauwelijks wat zij zei, maar toen het geluid' van haar eigen stem in haar ooreri doordrong-, kreeg zij een vuurroo'de kleur en er kwam een dieptreurige uitdrukking in haai- oogen. „O, ik vraag u vergiffenis," riep zij uit, „ik dacht hardop, dat was heel onbeleefd van mij. Maar weet u, van het eerste oogenblik af aan dat ik u gezien heb, heb ik u de „schoone dame" genoemd. U ziet dus dat ik geen naam liad om u te geven." „Dat was heel aardig- van u." Margaret glimlach te en streelde het krullende haar van het jonge meis je. „Eenmaal, lang, heel lang- geleden, toen ik jong was, toen was ik werkelijk mooi; het is geen ij dol heid als ik dat zeg. Ik was bepaald een mooi meisje. Maar het leven en alles wat het leven mij gebracht heeft heeft" 1 „De levensomstandigheden hebben u nog- mooier gemaakt, viel Christine haar vol vuur in de rede, „er is droefheid gekomen op uw gezicht, maar ze heeft er de schoonheid! niet aan ontnomen, integen deel." Margaret glimlachte weder en ook over het gezicht van het jonge meisje vloog een glimlachje. Margaret boog zich tot haar over en riep uit: „Het is onbegrijpelijk, maar vooral als u glimlacht komt mij uw gezicht zoo bijzonder bekend voor. Die manier van glimlachen herinnert mij aan een ander gezicht dat ik gezien heb, ik kan mij niet bedenken waar dat en wie het was. En uw stem herinnert mij ook aan de stem van een ander, een heldere stem met een rustigen klank. Kan ik soms iemand gekend heb ben die familie van u was?" „Ik zou niet denken dat u ooit een familielid van mij gezien he'bt. Mijn naam is Moore, wij zijn altijd heel arm geweest en woonden in een d'orp in De vonshire, volstrekt niet aan de route. Ik heb zelf nooit iemand van de familie gezien en ik weet zelfs den naam niet van mijn moeder. Ik denk dat haar familie heel onaardig tegen haar geweest is; want zij noemde haar naam nooit." „N u, t is misschien een heel toevallige gelijkenis, maar ik zal niet rusten voordat ik mij herinner wie de persoon is aan wie u mij' denken doet. Is dat de dokter?" vroeg zij plotseling en haar luchthartige toon van zooeven veranderde weder in een toon van grooten angst. „Wat komt hij mij medéd'eelen De opgewektheid, die een oogenblik uit haar oogen had gestraald, verdween en er was niets dan angstige nieuwsgierigheid in de oogen die ze opsloeg- tot Dr. I Fergusson toen deze de kamer binnentrad. „Heeft hij u toegestaan hem geheel en al te onder zoeken?" vroeg zij. „Ja, geheel en al." Fergusson sprak zacht maar ernstig en toen hij. het bed was genaderd-, begreep Christine dadelijk dat hij aarzelde te spreken, daar het een droevige tijding was die hij had mede te dee- len. „Zeg het mij Margaret sprak hijgend; zij sloeg de oogen niet. at van het verstandige gezicht dat op haar neerzag; de droefheid van de schoone vrouw trof hem tot in het. diepst van zijn teeder hart. Smart veroorzaken- aan een vrouw en dan nog wel aan zulk een teere vrouw, lichamelijk niet in staat het leed te dragen, was iets vreesélijks voor hem, het was hem haast niet mogelijk. En toch was hij te eerlijk en te sterk van aard om de waarheid te verzwijgen, -wan neer die gezegd moest worden, en hij verzweeg die dan ook niet. „Ik vrees dat het geen goede tijding is die ik u brengen moet," zeide hij. „Het herstel van den pa tiënt dien ik zooeven bezocht héb, is slechts tijdelijk. Ik geloof dat ik volkomen oprecht met u moet spre ken; welnu, er is geen hoop op zijn volkomen her stel." Margaret, uitte een doffen smartkreet, vreeselijk om aan te hoore», dacht Chmtiae. Maar haar stem was onnatuurlijk kalm toen zij zei: i r, u dat hij een ongeneeslijke ziekte-heeft'? Zeg mij de volle waarheid." „Ja, bepaald ongeneeslijk en ver zeer ver gevorderd. Ik kan hem iets geven om zijn lijden to verlichten maar het zou niet goed zijn u hoop te geven op herstel. Er bestaat niet de minste hoop." I oen de dokter zweeg heerschte er een zonderling drukkende stilte in de kamer, die eenige minuten duurde. Christine stond' bij de kachel, maar 't was of zij zag hoe de bedroefde vrouw al haar krachten verzamelde om aan dezen slag het hoofd te bieden. I let jonge meisje keek -even naar het bleeke gezicht en de diepe oogen, maar zij wendde de oogen af, want zij voelde dat het niet goed' was een ander 'le vend wezem een blik te doen slaan in de gefolterde ziel, die uit die oogen sprak. Margaret zelf was de eerste die het stilzwijgen verbrak. „Zal het lang duren?" vroeg zij. „IK denk liet niet. antwoordde Fergusson ernstig, „maar in een geval als dit hangt alles- af van het temperament van den zieke, van zijn omgeving, zijn geestestoestand, angst of vqrdriet of groote inspan - hing zou liet verloop der ziekte kunnen verhaasten." De blanke handen, die al dien tijd zoo rustig op de dekens gelegen hadden, klemden zich samen en er was opnieuw een hartstochtelijke toon in haar stem, toen Margaret zei „En die geestestoestand is juist iets waar ik niets aan kan doen, ik kan hem niet beletten zijn gedach ten in te spannen." „IT moet, bedenken dat ik u alleen de opinie mede deel van één persoon mijn eigen meening," ant woordde Fergusson vriendelijk. „Wil ik een collega uit Londen meebrengen „Neen neen! de angstige blik dien hij reeds in haar oogen had opgemerkt, viel hem weer op, „neen er mag niemand anders komen, niemand anders mag jiem zien. Zooals het nu is zijn de gevaren" zij zweeg plotseling en voleindigde den zin minder ge agiteerd dan te voren „ik héb volkomen genoeg aan uw oordeel Dr.'Fergusson," zeide zij, „ik wou er liever geen anderen dokter bij hebben en u zult mijn wenseh eerbiedigen en zwijgen omtrent allés wat u hier in huis hebt gezien, nietwaar?" i' -s. IWordt verrnlgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1