ST A1)SjN JEUWS. OOK IN DE WEEK DE KERK OPEN. BUITENLAND. Be reg-eeriug van Buenos-Ayres, welke staat groot" belang bij de. veeteelt heeft, heeft, hem opgedragen don wegenaanleg -eru de veefokkerij in Nederland te bostu-deeren. Met name gaat hij een studie maken van de verschillende soorten van plaveisel, die hier te lande gebezigd worden, vooral van de in ons land bij den wegenaanleg zooveel gebezigde baksteen of klinkers, ten einde na te gaan, of deze met voordeel ook in Argentinië bij den aanleg van wegen, geschikt voor groote transporten, zouden kunnen worden ge bezigd, en zich van de vervaardiging daarvan ter plaatse op de hoogte te stellen. GEEN GRATIS-ADVERTENTIES MEER! Op de jaarvergadering der vereeniging van uitge vers van. Dagbladen: „De Nederlandscbe Dagblad pers'" werden de conclusiëni der vergadering van 2 Juni 1910 omtrent advertentiën en „reclame-berich ten" aan een herziening- onderworpen en als volgt opnieuw vastgesteld: I. De vergadering- besluit, dat de officieele publi catie van gemeentelijke en provinciale berichten in het algemeen tot de rubriek der advertentiën be hoort; doch meent, dat deze quaestie er een is van loealen aard en dat alleen door locale samenwerking, desgewenscht onder leiding van het bestuur van „De Nederlandscbe Dagbladpers" naar een oplos sing ervan gestreefd kan worden. II. De vergadering neemt als regel aan, ook an dere aankondigingen van Rijks-administraties, Be sturen van Provinciën en Gemeenten, andere open bare lichamen en spoorweg-maatschappijen, die het karakter van advertentiën dragen, niet gratis op te nemen. III. De vergadering besluit, aankondigingen en mededeelingen, waarbij niet! rechtstreeks een alge meen belang betrokken is, doch geheel of voorname lijk het persoonlijk belang van den inzender wordt beoogd, niet als bericht op te nemen in het redactïo- neele gedeelte dhr couranten. IV. De vergadering besluit aan Rijk, Provinciën en Gemeenten geen rabat te geven op advertentiën, en zoo deze door tusschenkomst van advertentie-bu- reaux worden geplaatst, aan deze niet meer dan 10 pCt. korting te geven, terwijl verlangd wordt, dat de advertentie-bureaux van d'eze korting niets afstaan. V. De vergadering besluit, als hoogste rabat voor weldadigheids-advertentiën aan te nemen 50 pCt. van den gewonen advertentieprijs, en lijsten van ver antwoording betreffende ingekomen giften bij inza melingen niet in het redactioneele gedeelte van de couranten op te nemen. VT. De vergadering besluit, geen advertentiën aan te nemen van advertentie-bureaux, die tarief lijs ten pubiieeeren, welike grovelijk onwaar en mislei dend zijn. VII. De vergadering besluit niet toe te geven aan eischeni van adverteerders, die een bepaalde plaats in de courant voor een advertentie verlangen, noch zich te binden aan een monopolie van een be paald model of lettersoort of versiering-, tenzij tegen extra betaling. Vin. De vergadering draagt aan het bestuur op, een lijst aan t.e leggen van advertentie-bureaux, col porteurs en adverteerders, waarop het de namen plaatst van hen, die het meent, dat daarvoor in aan merking komen, naar aanleiding van klachten, om trent hen door het bestuur ontvangen van de leden, welke lijst zal worden bekend gemaakt in de „Mede deelingen" der vereeniging. IX. De vergadering besluit, dat geen verplichting zal worden aanvaard' om, naar aanleiding- van het plaateen van advertentiën, reclame-berichten of re censies in het redactioneele gedeelte van couranten op te nemen. X. De vergadering besluit, aan Openbare en Bij zondere Leeszalen, Tehuizen e.d. geen gratis-abonne menten op d'e dagbladen te verleenen noch korting op de abonnementsprijzen toe te staan. Aan het bestuur der vereeniging werd machtiging gegeven, om advertentie-bureaux wegens grove mis bruiken, na onderzoek, bij de leden te signaleeren, zóó dat daarvan het gevolg zijn zal, dat geen der leden, korteren of langeren tijd, met zulke 'bureaux Zaken zal doen. CONTRA-BEZOEK. In verband met de uitnoodiging- die verleden jaar bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koning in aan Parijs door de gemeentebesturen van Amster dam en Den Haag werd ontvangen hadden B. en W. van Amsterdam en 'sr-Gravenhage het- Bureau van den gemeenteraad van Parijs uitgenoodigd tot een contra-bezoek dat. in het begin van September a. s. zou plaats hebben. Deze uitnoodiging was met bij zondere ingenomenheid aanvaard. Ten gevolge ech ter van den gezondheidstoestand van den voorzitter van den Raad' van Parijs die gaarne zijn deputatie persoonlijk zou leid'en, gaat het voorloopig niet. door. EEN DANKBETOOGING. In het gebouw van den Haagschen Kunstkring te •VGravenhage werd Zaterdag door den Nederl. bond van Gemeenteambtenaren een „nationale dankbetoo- ging" gehouden wegens het totstandkomen van de pensionneeringswetten voor gemeenteambtenaren en hun weduwen en "weezen. Aanwezig waren ook vertegenwoordigers van de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen, van de Belgische Federation nationale des employés com- munaux, van den Belgischen Bond van gemeente-se cretarissen en den Alg-, Ned. Politiehond, voorts o.a. de eereleden Van Eg-gelen- en mr. Treub,. en het. Ka merlid Pollema. De voorzitter, de heer van der Laan, deelde mede, dat een fraaie oorkonde van dankbetuiging in triplo is gekalligrafeerd, oim aan de Koningin en de Minis ters Heemskerk en Kolkman te worden aangeboden. Het eerst sprak daarna de heer J. N. E'lenbaas, burgemeester van Krabbendijke, die dien toestand van voorheen schetste en de pogingen, achtereenvol gens aangewend' om daarin verbetering te brengen. Na deze luid toegejuichte rede deelde de secretaris mede, dat vertegenwoordigd waren of instemming hadden betuigd 45 vereenigingen van burgemeesters, secretarissen, ambtenaren, politiebeambten, enz. Vervolgens sprak de heer Pels, voorzitter van de pen-sionneeringscommissie en gemeente-secretaris van 's-Hertogenbosch, die ook de geschiedenis der pensioenbeweging naging en ten slotte d'ank betuigde aan Koningin, Ministers, Kamerleden, enz. Het „Wilhelmus" werd staande aangehoord: het ,,Wien Neerland'sch bloed1" medegezongen. De vergadering werd te drie uur gevolgd door een feestmaal in Witte Brug. VOOR WAT HOORT WAT 1 Iemand te Haarlem had een tochtje per rijwiel ge maakt. Thuis komend zette hij zijn rijwiel in de vestibule. Een oogenb-lik later in den gang komend, schrijft de N. Crt., miste hij) zijn fiets en vond in de plaats daarvan een oude parapluie. Zijn verrassing was zeer groot en hij gaf daarvan de politie kennis. De recherche toog op onderzoek uit en legde- de hand op een man die bekende de fiets te hebben gestolen en verkocht voor 10, om drank te koopen. Zijn para pluie had hij als pand achtergelaten. HET FEEST IN NATIONALE KLEEDER DRAOHTEN. Omtrent het reeds aangekondigde feest in nationa le kleederdrachten, dat bet tot dit doel te Amsterdam gevormde comité in September hoopt te verwezenlij ken, kan nog het volgende worden medegedeeldhet hoofddoel van het comité is een overzicht van het nationale kostuum, dat nog gedragen wordt, te ge ven. Elke gedachte aan maskerade is uitgesloten; dit belet echter niet, dat de mogelijkheid bestaat van een optocht of iets dergelijks. Onder nationale kostuums worden all-e ouderwetsche kleederdrachten verstaan, die in het' leven nog voorkomen, eveneens de in sommige weeshuizen of gestichten voorgeschre ven ouderwetsche dracht. Het comité stelt zich verder voor tot het bijwonen van deze bijeenkomst verschillende personen van bei de geslachten uit te noodigen. D'esverla-ngd zal een deel of het geheel van de reis en verblijfkosten aan hen, die dit wenschen en dien wenseh van te voren kenbaar maken, worden vergoed. Voor tijdverlies kan echter geen schadeloosstelling worden toegestaan. Omdat in Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Friesland nog het, meest een nationaal kostuum ge dragen wordt, in andere provinciën minder, meent het comité voorloopig het aantal der uit te noodigen personen voor de eerstgenoemde provinciën respec tievelijk te mogen stellen op ongeveer 200, 125 en 100 en voor elke van de andere provinciën op 50. Vooral groepen van meisjes zullen welkom zijn, slechts "dan zullen zanguitvoeringen of dergelijke opvoeringen in overweging kunnen genomen worden indien zij een zuiver historisch karakter dragen en door een be paalde belangrijke groep kunnen worden gegeven. De geheele bijeenkomst zal door het comité voor allen zoo aangenaam mogelijk gemaakt worden. Veel zal echter voor het al of niet' doorgaan van deze plan nen afhangen van den financieelen steun dien het comité ook uit dle provinciën zal ontvangen. In het Maandbl. van de Doopsgezinde gemeente in Den Haag wordt medegedeeld, dat in de jongste ver gadering van den kerkeraad! van deze gemeente met algemeene stemmen werd besloten met het openstel len in de week van de kerk in de Paleisstraat een proef te nemen. Gedurende de laatste vier maanden van dit jaar, te beginnen met September, zal de kerk geopend zijn des Maandags, Woensdags en Vrijdags van halfvier tot halfvijf des namiddags; gezangboe ken en bijbels zullen neergelegd worden in de banken, het orgel zal gedurende dit qur gespeeld worden, en buiten aan den ingang der kerk zal een hord worden geplaatst, waarop meegedeeld wordt, dat de toegang voor allen openstaat en dat ieder welkom is. Misschien zal in plaats van een van de drie midda gen de kerk gedurende een uur in den avond open zijn. UIT SOHOORL. Vrijdagavond vergaderde de Raad. Tegenwoordig al le leden. Eén vacature. De notulen der vorige verga dering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger bleek, dat op 27 Juni J 2365.10V2 in kas was. Verder werd medegedeeld, dat goedgekeurd zijn te rug ontvangen 2 Raadsbesluiten bevattende: af- en overschrijvingen op de uitgaven van d'e begrooting, dienst 1912, tot eetn bedrag van 1088.91betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst' 1913 tot een 'bedrag van 17.40. Mej. Flens te Driehuizen had bericht ingezonden van aanneming harer benoeming tot onderwijzeres aan de school te Schoorl en zal 19 Augustus in func tie treden. Blijkens de gemeente-rekening dienst 1912 bedroe gen in totaal de ontvangsten 37381.40, de uitgaven 33971.40, is het batig slot 3410. Aan buitengewone ontvangsten is ontvangen 20700, aan buitengewone uitgaven uitgegeven 16204.74. De heeren J. Bas en A. Dapper werden benoemd tot, leden d'er co-tomissie belast met het nazien der rekening. Namens de daartoe benoemde commissie adviseerde de heer A. Dapper tot toelating van de nieuw inge komen leden A. Couwenhoven en A. van Lie<nen. Al dus werd beslpten. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten aan de commissiën tot wering van schoolverzuim te Schoorl en Groet, voor te houden schoolfeesten ter bevordering van getrouw schoolbe zoek, .eene gezamenlijke subsidie te verleenen van 65. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. nopens voorloopige benoeming van een rechtsge leerde in zake onteigening uitbreidingsplan. Na discussie, voornamelijk tusschen den voorzitter en den heer A. Dapper, waarbij deze zich als beslist tegenstander van d'e uitvoering van het uitbreidings plan deed kennen, werd' met 5 stemmen vóór die van den heer A. Dapper tegen - het voorstel van B. en W. aangenomen. De rekening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven over 1912 van het burgerlijk armbestuur bedroeg in ontvang 1680.38°; in uitgaaf 1468.57°, geeft een voordeelig saldo van 211.81. Goedgekeurd. Bij de rondvraag verzocht den heer den Das verbe tering van den waterafvoer op het schoolplein te Groet. De voorzitter deed' toezegging. Hierna sluiting d'er vergadering. UIT PURMEREND. De Gemeenteraad nam de door B. en W. ter ta fel gebrachte verordeningen op d'e heffing en invor dering van straatgelden niet in behandeling, doch verklaarde zich, op voorstel van den heer Jurgens, in beginsel met 5 stemmen tegen en 3 vóór tegen die heffing, zoodat de verordeningen werden ingetrok ken. UIT STOMPE TOREN. Naar een ontwerp en teekening van den bouwkun dige Joh. Ilriller alhier zal te 'Texel een kaasfabriek worden gebouwd. Aan genoemden heer is tevens liet toezicht bij den bouw opgedragen. •UIT WEST-GRAFTDIJK. Aan de heeren R. K. Koppen en Zoon te West- Graftdijk is bij onderhand'scha aanbesteding' opgedra gen het bouwen van een stoomzuivelfabriek „Auro ra" genaamd, te Opmeer. Het vorige jaar is door dezelfde aannemers de stoomzuivelfabriek „Excelsi or" te Heer-Hugowaard gebouwd. UIT OBDAM. Zondag nam onze predikant Dr. A. W. Groenman afscheid van zijn gemeente; het kerkgebouw was vol belangstellenden. In een boeiende rede sprak de leeraar tot zijn toe hoorders naar aanleiding van Kolosensen 3 5 „En de vrede Gods heersche in u.'' In het tweede gedeelte dezer toepasselijke predi king richtte hij zich tot de verschillende kerkelijke college's en dankte hen voor de waardeering en mede werking die hij steeds mocht ondervinden en daarna tot de gemeente, met welke hij ruim 5 jaren lief en leed had gedeeld, zoodat het scheiden hem thans wel moeilijk viel. Na het ©ind'e der rede sprak de heer Edel, kerk voogd, namens de gemeente eenige hartelijke woorden tot den algemeen beminden predikant dien men zoo nood© zag- heengaan en zongen op zijn verzoek de aanwezigen staande Ps. 121 4. UIT HENSBROEK. Zaterdag is aan het station Obdam de laatste aard appelveiling gehouden van wege de Landbouw- -en Handelsvereeniging HensbroekObdam. Voor de meeste bouwers hier is de teelt van vroege aardappelen bevredigend' geweest, hoewel de prijzen aanmerkelijk lager waren dan het vorige jaar en het ruwe regenachtige weer niet bevorderlijk was voor een flinken plantengroei. Lit het verhandelde ter veilingen blijkt duidelijk dat de bouwerij zich meer en meer uitbreidt in beide dorpen. Werd het vorige jaar ongeveer 10.000 zak aardappelen aangevoerd, dit jaar klom d'e aanvoer tot ruim 20.000 zak. Gehouden zijn d'an ook 17 marktdagen tegen 11 in het vorige jaar. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 21 tot 26 Juli werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 18955 zak aardappelen, 229100 bloemkool, 111400 roode, 6500 gele en 3850 witte kool, 109600 bos wortelen, 807 pond slaboonen, 977 pond doperwten, 1000 bos rabar ber, 15 baal nep en 30 zak tuinboonen. UIT BERGEN. Met leedwezen zal door velen kennis worden geno men van het bericht van het overlijden van onzen gemeente-ontvanger, den heer J. Burger te Alkmaar. D'e heer Burger heeft zich in zijn betrekking van gemeente-ontvanger, welke betrekking hij' sinds 1883 bekleedde, doen kennen als een bekwaam en ijverig ambtenaar, als iemand van nauwgezette plichtsbe trachting. De heer Burger bekleedde o.a. de navolgende be trekkingen: Secretaris van den Militie-Raad in het 3e District van N.-IIolland, secretaris van de Veree niging van Polders en oningepolderde landen onder Bergen, penningmeester van den polder de Berger- meer, secretaris-penningmeester van de Huiswaarder en Oosterweezenpold'er. De nagedachtenis van den heer Burger zal bij ve len in dankbare herinnering achterblijven. UIT AKERSLOOT. Zondagmiddag passeerden door deze gemeente drie Zigeunerwagens. Aan den Westdijk van de Scher mer werd halt gehouden en gingen de zwervers gras- maaien. De eigenaar van het gras aan de overkant van het Kanaal wonende, zag dit en begaf zich met een schuitje, door een kameraad vergezeld en gewa pend met een geweer naar de heeren. Toen de met gezel aan wal stapte, werd' deze weer te water ge duwd, de eigenaar nam zijn geweer en wilde schieten, maar direct was ook van d'e ander© zijde een geweer bij de hand. Kalmte was d'us geboden en tot daden kwam het dan ook niet. De veldwachter geleidde de Zigeuners uit de gemeente. KORTE BERICHTEN. In Delfland en het We3tland is, schrijft de N. R. Crt. de hooioogst zeer belemmerd1 door het on gunstige weer. Hier en daar heeft het hooi, waarvan een rijke snede voorhanden was. bijna 3 weken op het veld gestaan. Er staat nog veel hooi te velde. De Residentiebode, op wier zetterij en drukkerij brand heeft gewoed, is Zaterdagavond töcli kunnen verschijnen, doch niet op haar gewone grootte. Vrijdagnacht is er diefstal met«braak gepleegd in de R. K. kerk van! St. Martinus te Wijk, bij Maas tricht. De dief heeft zich laten opsluiten op het koor; met behulp van een klokketouw heeft hij zich in de kerk laten zakken en daar drie offerblokken opengebroken en van hun inhoud beroofd. EIND-EXAMEN H. B. S. Bij het Donderdag, Vrijdag en Zaterdag gehouden eind-examen H, B. S. met öjarigen cursus, werd Zater dag te Haarlem vau de 4e groep het eind-diploma uitgereikt aan A. J. Broere, A. van Gastel, S. C. Tuyn, allen te Alkmaar; O. C. Duintjer, D. E. L. Kruyt, H. Cou- tinho, W. L. Cohen, B. Herman, A. M. Dom, allen te Haarlem; G. Leeuw, G. P. Schey, H. J. Schouten, allen te Hoorn; mej. A. M. Hoogerduin, A. J. Korff, L. v. Leeuwen, W. T. Oepts, Helder, D. Dekker, J. Smit, Zaandam, C. J. Feuerstein en H. J. Dirksen extraneus. Afgewezen werden 3 candidaten. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag ver meld). DE DAGERAAD. Door bijzondere omstandigheden kan de openlucht meeting, welke Zondag 3 Augustus gehouden zou worden, niet doorgaan, daar de sprekers verhinderd zijn een spreekbeurt te vervullen. GESLAAGD. Aan de Middelbare Technische School voor de Bouwkunde te Utrecht werden o.a. bevorderd: van het 4e5e Semester de heer H. Schrooder te Hens broek, 3e4e Sem. de heer J. D. Broers, vroeger te Alkmaar, 2e3e Sem. de heeren F. Schouten te Alk maar en J. Mann te Petten, le2e Sem. F. J. de .Herder, vroeger te Alkmaar. - De heer Th. H. Schliehtdng, toehoorder 6e klasse van het Gymnasium alhier verwierf Zaterdag na afgelegd staatsexamen te Utrecht, het diploma A. Kunsten en Wetenscliappea. RICHARD BUH'LIG. In den jongen man, Richard Buhlig heeft men j.l. Zaterdagavond een nieuwen ster aan den kunsthemel ontdekt. In het nette concertzaal'tje van hotel „Nas- sau-Bergen" te Bergen aan Zee een zaaltje voor ruim honderd personen heeft hij zijn toehoorders in verbazing en verrukking gebracht. In verbazing door zijn verbluffende techniek, door zijn zekerheid en groote rust, in verrukking dioor zijn fraaie loon ontwikkeling hij bespeelde een magnifieke Bech- steinvleugel uit. de magazijnen van Kettner te Am sterdam en'zijn duidelijke, heldere wijze van voor dragen. Daardoor kon men zich ook van die werken die niet zoo gemakkelijk te begrijpen zijn een idee vormen, de pianist legde als 't ware de inhoud voor den hoorder open. De heer B. had zich een verheven en zeer moeilijke taak gesteld door twee sonaten van Beethoven te spelen n.m. de sonaten opus 110 en 111. Opus 110 met d'e fuga, het liefelijke moderato, en het klagende Adagio, een 'Adagio waarin de componist zijn naam loos leed schijnt uit te storten. Grootscher nog, ja, grandioos was de voordracht van opus 111. Verheven, indrukwekkend speelde de heer B. het, Maestoso en het, daarop volgend „Allegro Corbrio ed appassionato," en als een weldadige rust volgde daarop de Arietta met' de variation. Deze so nate eischt nog meer van den speler dan de eerstge noemde, een dieper indenken is noodzakelijk om haar vooral het eerste deel voor den hoorder la ten we maar zeggen genietbaar te maken. En toen de pauze voorbij was gaf de pianist nog een Fantaisie, zes Etudes, twee Mazurka's, één Noc turne en het Scherzo opus 39 van Chopin. Beethoven had! nog niet, te veel van den beer B. gevergd, want op bizonder schoone wijze heeft hij ook deze werken gespeeld. Na het „Scherzo" waarin de weergalooze techni sche bekwaamheid van den speler nog' eens hoogtij vierde, werd hij dan ook levendig toegejuicht en meermalen moest hij1 komen bedanken. Te Bergen aan Zee is een groot kunstenaar opge- treden. a. K. Laatute berichten. DE B ALKAN'-KWES TIE BERLIJN, 28 Juli. Uit Rome wordt aan de Berl. Zeitung am Mittag gemeld, dat in diplomatieke krin gen verluidt, dat d'e groote mogendheden aan Turkije een ultimatum in uitzicht gesteld1 hebben, voor het geval de Turksche troepen niet dadelijk uit Oost- Roemenië teruggetrokken worden. DROEVIG ONGELUK. SOEiST, 28 Juli. Eenige knapen speelden in een 2 M. diepe zandkuil, toen ze door een zandstorting werden overvallen. De 5-jarige Albert Vroen werd even later levenloos opgegraven. BALKAN-OORLOG. De Turken zijn zeer in hun nopjes met, Adrianopel en willen het onder geen beding meer missen. In of ficieele kringen te Konstantinope! komt men er rond voor uit dat de Turksche regeering ond'èr geen be ding afstand zal doen van Adrianopel. Zij is vastbe sloten alleen voor geweld te wijken en zal niet aarze len zelfs het bestaan van het Ottomaansehe rijk op het spel te zetten! Toch zal men haar niet in het ongestoorde bezit laten, reeds kwamen gisteren de gezanten te Konstantinopel bijeen, om den vorm te bespreken der collectieve stappen, die ondernomen zullen worden, om Turkije te verplichten Adrianopel te ontruimen en zijn leger binnen de linie Enos-Mi- d'ia terug te roepen. De Turken zetten echter hun overwinningstocht voort en het moet nog blijken of het telegram uit Weenen, dat melding maakt van de vastbeslotenheid! der Turken om de Maritza-linie niet over te trekken, wel waarheid bevat. Zaterdag was het tamelijk rustig op den Balkan. De Bulgaren moeten zeer afgemat en gedemoraliseerd zijn. le Nisj zou een conferentie over een wapenstilstand plaats hebben, terzelfd'ertijd dat te Boekarest, waar de minister-presidenten zulien samenkomen, over den voorloopigen vrede wordt onderhandeld. Een tele gram van gisteren uit Sofia meldt echter, dat de hoop op een wapenstilstand, die te Nisj zou worden gesloten, is opgegeven, wegens de houding van Grie kenland. Volgens particuliere berichten zijn de in Tliracië aangerichte verwoestingen het werk van ongeregelde Turksche troepen. Het getal slachtoffers wordt op 20.000 geschat. Wegen en velden worden in grooten omtrek door lijken bedekt. 28 Grieksehe plaatsen zijn totaal verwoest. AMERIKA. De minister van marine verklaarde, d'at de vloot der Vereenigd'e Staten in April aan staande door het Panamakanaal zal varen. Dat zal het inrichten eener zeebasis, dokken en droogdokken eischen. De minister van Marine onderzoekt te San Francisco de plaats die geschikt is voor een droogdok. In het Huis van Afgevaardigden is een motie ingediend, die weer de Monroeleer bevestigt, door te verklaren: „Wij kunnen niet de verdere uitbreiding van ©enig kolonisatiestelsel der Europeesche natie-s op dit halfrond toestaan en in het bijzonder niet de kolonisatie van volkeren met wie het Caucasisch ras zich niet kan en wil assimil'eeren," Deze laatste zin snede heeft, naar men veronderstelt, betrekking op het plan van een Japansche kolonisatie in Mexico. CHINA. De inneming van Sjoesjofoe door de troe pen der Noordelijken wordt officieel bevestigd. De re geering heeft een premie van 300,000 taels uitgeloofd voor wie haar de leider van den opstand generaal Hoeangsing levend of dood uitlevert. Gtemeiigde mededeelingen. HET WEER IN HET BUITENLAND. I.n heel Europa is het warmer geworden. In het hooge Noorden is het weer uitstekend!; ook de vreem de] ingen, die Denemarken bezoeken, hebben over ,he.t weer niet te klagen. Op de Schotsche hooglanden is het daarentegen veelal nevelig. In Engeland is het vrij warm en veelal zonnig, maar er hebben zich sto ringen- voorgedaan. Uit Frankrijk komen vrij goede berichten. Eveneens heeft het weer zich in Duitschland belangrijk verbe terd. Zoowel aan de Noord1- en Oostzee als in den Harz, aan den Rijn of in Beieren domineert de zon neschijn. Er bestaat een neiging tot onweer. Hier en daar is het broeierig. In Oostenrijk-Hongarije komt in hoofdzaak getemperde zonneschijn voor. Af en toe kwamen onweders tot uitbarsting. In Zwitserland doen zich nog steeds de kleine sto- ringslagen gelden. Er komen tijdelijke opklaringen voor. Aan d'e Italiaansche meren heerscht goed we der. KOFFIE EN CAFFélNE. Dezer dagen maakten we onder bovenstaanden titel melding- van een artikel uit de Münchener Mediz. Wochenschrift van prof. dr. Lehmann. Daarin werd o.m. gezegd, dat bij gezond'e menschen het gebruik van caffeine het moreel© en physieke arbeidsvermo gen kan doen stijgen zonder eenigen terugslag. De Amsterdamsche vertegenwoordiger der Koffie Hag. te Bremen verzoekt ons even woordelijk aan te halen wat er staat, n.l. dit: „Wie in het bezit van zijn volle gezondheid koffie drinkt, om zijn geestelijk en lichamelijk arbeidsver mogen tijdelijk krachtig- te verbeteren resp. te verlen gen, wie een zenuwstelsel heeft, dat na verhoogde prestatie onder den invloed! van caffeine gemakkelijk in dén toestand van rust terugkeert die zal na tuurlijk cafféine-houdende koffie gebruiken." EEN KINDE'R-RBPIIBLIEK IN ENGELAND. Naar het- voorbeeld van de George-Junior-Republiek in Amerika, is te Batheombe in Engeland een kinder republiek opgericht. Voorloopig begint men slechts met- enkele jongens en meisjes, kinderen, die in eenig opzicht de wet hebben overtreden, en dus an ders naar een opvoedingsgesticht of eem dergelijke inrichting zouden gezonden zijn. Evenals in Ameri ka wil men deze kinderen- op de noodzakelijkheid der wetten wijzen door de uitvoering der wet in hun eigen handen te leggen. Het hoofdkwartier der kin deren is d'e z.g. Flower-farmvan daar uit moeten de jonge •republikeinen zelfstandig een werkkring zoe ken. Hun loon wordt hun in aluminium-munten uit betaald, bij het verlaten der inrichting krijgen zij echter de volle waarde in Engelsch geld terug. Met dit zelfverdiende geld' moeten zij hun kost en inwo ning betalen, de rest kunnen zij gebruiken zooals zij zelf willen. De wetten der republiek worden door de kinderen- zelf gemaakt; bij overtreding worden zij door een eigen rechtbank gevonnist.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2