DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Raleigh Rijwielen, STIKKEL, OUJ&TEN ZELDAM, No. 176. Honderd envjjftiende Jaargang. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat, ©raote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Het Gemeenteverslag. TaosfesMntöS! mr-tscssmDÊ Telefoonnummer 3. BINNENLAND. 1e klas Engelsch rijwiel, „Hennemer Antogarage", Telel. 146. ALKMAAR. OOK IN DE' WEEK DE KERK OPEN. AARSCHE COURANT. Het „uitvoerig en 'beredeneerd verslag omtrent den toestand der gemeente Alkmaar over 1912" is verschenen en liet verslag bevat ook thans weer tal van wetenswaardigheden over onze gemeentelijke huishouding. Een uittreksel ervan zal zeer zeker de belangstelling onzer lezers wekken. Op 31 December 1011 bedroeg de bevolking der ge meente 21374 zielen, n.l. 10325 mannen en 11049 vrouwen. De bevolking vermeerderde in het afgeloo- pen jaar met 110 vrouwen, doch verminderde met 23 mannen, een stijging derhalve van 87 zielen; op 31 December 1912 bestond de bevolking dus uit 21461 zielen, waarvan 10302 mannen en 11T59 vrouwen. Er vestigden zich hier in het afgeloopen jaar 1246 man nen en 996 vrouwen, totaal' 2242, er vertrokken 1384 mannen en 995 vrouwen, totaal 2379. 253' jongens en 231 meisjes, samen 484 kinderen (waarvan 5 jongens en 5 meisjes buiten huwelijk) werden hier geboren. Als levenloos werden ingeschreven 10 jongens en 14 meisjes. De geboorte bedroeg 1 op 45 of 2.24 van de bevolking, de sterfte bedroeg 1.19 van de be volking. Van de 191 huwelijken werden 150 koste loos voltrokken, 4 tegen betaling van 30, 11 van 20 en 26 van 10. Een viertal echtscheidingen werd ingeschreven. In de armenbus, geplaatst op het stadhuis hij gelegenheid van het voltrekken van huwelijken, werd een 'bedrag van 98.75 gevonden, t welk werd' overgebracht bij het burgerlijk armbe stuur. Volgens de in 1912 overgeleg-de rekening en ver antwoording van het Prinses-Juliana-fonds (voor de rente waarvan 9 behoeftige kinderen uit de verschil lende gemeenten, die aan het fonds hebben 'bijgedra gen gedurende, een tijdlperk van 5 weken in de Hen- drika-stichting te Egmond' aan Zee zijn verpleegd) bedragen de ontvangsten van het fonds 414.70, aan verpleeggelde.n werd uitgegeven 257.60, aan beleg- gingskosten1 J 0.28, totaal J 263.88, zoodat het voor- deelig -saldo (belegd) een bedrag aanwijst van J 150.82. De vier kohieren d,er plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1912, bevatten te zamen 4402 aanslagen met een invorderbaar bedrag van 110.616.72-', tegen 4206 aanslagen en een invorder baar bedrag van 103.87l.125 in 1911, alzoo 196 aan slagen meer, met een hooger invorderbaar bedrag- van 6745.60. Het kohier van de. belasting op de gebouwde eigen dommen werd vastgesteld tot een invorderbaar be- clrag' van 14822.025, de tonnenbelasting bracht ,1 6627.52 op, de beerputtenbela-sting 083.29®, de heffing voor het gebruik van gemeente-werken, be zittingen of inrichtingen 6625.75, de haven-, kaai en bruggelden j 6637.79", de tollen- en straatgelden 7 1334.83, de opcenten op de gebouwde eigendommen 19434.12, die op de ongebouwde eigendommen 520.50 en de opcenten op de personeele belasting 42990.37 op. De hondenbelasting bracht 1929.75 op, die op de openbare vermakelijkheden 2053.325. De ontvangsten en uitgaven van de gemeentereini ging bedroegen 45156.57°. Van de Alkmaarsche waterleiding bedroeg de wa terverkoop f 84065.48°, tegen 77278.17 in 1911. Het aantal Al3, in 1912 bedraagt 619540 voor Alkmaar en 44634 voor Bergen. De uitkeering- aan de gemeente bedroeg 13213.10 (20 van het bedrag boven 18000) in 1911 11855.63. Op liet voor protestanten bestemde deel der alge- meene begraafplaats werden begraven 156 lijken, waarvan 24 1ste 'klasse, 9 2e klasse, 26 3e klasse en 96 op het algemeen gedeelte. Op de Israëlitische be graafplaats werden 3 lijken begraven en op de R. K. begraafplaats 124 lijken. In het St. Elisabethsgesticht werden verpleegd 440 patiënten en wel 163 mannen, 226 vrouwen en 51 kinderen, met, een totaal aan verpleegdagen van 11;>25. In de barak voor besmettelijke ziekten van het gesticht werden 4 patiënten verpleegd met 125 verpleegdagen. Bovendien werden aldaar verpleegd 41 zenuwpatiënten, 7 mannen en 40 vrouwen, met een totaal aan verpleegdagen van 4819. In li-et gesticht hadden 268 operaties plaats, benevens 10 verlossin gen; op de poliklini-ek werden 361 personen 707 maal behandeld. Buiten het gesticht, in wijkverpleging, werden 1064 bezoeken gebracht in 47 huisgezinnen. De doorloopende verpleging telde in de stad 30 huis gezinnen met 946 dag- en naehtverplegingen. In 1912 zijn in de Stads-apotheek gereed gemaakt recepten, of ruim 52 daags, waarvan kosteloos 10251. De beide verpleegsters der Vereenig-ing voor ge zinsverpleging bezochten 179 patiënten met 7769 be zoeken, 1509 meer dan in 1911, waaronder 69 patiën t-en met 5122 bezoeken kosteloos. •>4 maal werd de -hulp der zusters ingeroepen voor het verleenen van de laatste hulp hij overledenen, 38 maal werd hulp verleend aan geneesheeren, hetzij op het spreekuur of bij patiënten aan huis, 2 maal werd hulp verleend hij verlossingen en 3 maal1 werde.n dooi de zusters patiënten naar -elders vervoerd. Er werden in het afgeloopen jaar 408 koepokinen tingen verricht volgend jaar zal dit cijfer in het verslag aanmerkelijk hooger zijn! Het korps gemeentepolitie bestaat uit 1 commis saris, 1 inspecteur, 23 agenten van politie en 1 agent- plantsoenwachter. Opgemaakt werden o.m. wegens het. opgeven van een val-schen naam 14 proces-ver baals, wegens openbare dronkenschap 271, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet 126, wegens het rijden- op een rijwiel in verboden straten en in plantsoenen 41. Door middel van het daarvoor bestemde asphyxia tietoestel werden tot 15 September 1912 afgemaakt 38 honden en 8 katten. Op genoemden datum werd het toestel verplaatst na'ar het terrein bij het Ge meenteslachthuis. De kosten der politie bedroegen 24809.16°, die d-er brandweer 6071.57, die d'er straatverlichting 13395.66. Het aantal lantaarns op 31 December bedroeg 569, 15 meer dan 31 December 1911. Op de lager-e scholen in deze gemeente werd on derwijs gegeven aan 1233 jongen-s en 1182 meisjes. Op 31 December 1912 bedroeg het aantal leerlingen van den cursus van het herhalings-onderwijs voor jon gens 20. De Zondagsschool van den Ned. Protestantenbond telde in 1912 150 leerling-en, dë Zondagsschool vooi Vrijzinnige Hervormden telde 180 leerlingen, de Zon- "dagsschool „Laat de kind-eren tot Mij' komen" 360 leerlingen en de Zondagsschool „Waakt en Bidt" om streeks 30 leerlingen. De bewaarschool, verbonden aan de R. K. school voor meisjes- werd: in December bezocht door 143 jongens en 147 meisjes, waarvan 5 jongens en 7 meisjes hoven 6 jaar. Het gemiddeld aantal schoolgaande kinderen d-er algemeen© bewaar school bedroeg 250, de Hutsfröbelschool werd' be zocht door 26 kinderen. Bij het begin van dien cursus der gemeentelijke nor maallessen op 1 April 1912 waren ingeschreven 11 mannelijke en 30 vrouwelijke leerlingen. Ook in het afgeloopen jaar werd de gemeentelijke hoofdcursus, wegen-s gebrek aan genoegzame deelna me niet gehouden. De Stedelijke Muziekschool werd bezocht door 22 leerlingen, van wie 6 kosteloos onderwijs ontvingen. De muziekschool, opgericht door de af d'eeling Alk maar en omstreken der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst werd bezocht door 64 leerlingen, 7 minder dan in 1911. Uit het verslag van dë commissie van beheer over het Stedelijk Muziekkorps blijkt, dat de repetities ta melijk geregeld door de led'en van het korps werden bijgewoond. De verhouding tusschen directeur en le den was goed. Het muziekkorps bestaat uit 32 leden en 5 leerlingen. 261 hoofden van huisgezinnen en 56 eenloopende personen en andere gezinsleden konden doorloopend en 45 hoofden van gezinnen en 11 eenloopende per sonen en andere gezinsleden tijdelijk kosteloos over geneeskundige hulp beschikken. Voor rekening der gemeente werd-en 41 krankzinni gen verpleegd, waarvan 34 hoofden van gezinnen en 7 eenloopende personen. Door het Burgerlijk Armbestuur werd aan 217 hoofden van gezinnen en- 110 eenloopende personen en andere gezinsleden gedurende het geheele jaar onafgebroken onderstand- verleend; aan 195 hoofden van gezinnen en 57 eenloopende personen en andere gezinsleden alleen gedurende den] winter of slechts nu en dan eens of meermalen, al'zoo samen 579 per sonen. (Wordt, vervolgd). VATv HET HOF. Op het Loo zullen- hij gelegenheid van liet 12%-ja- rig huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar door het circus Sc-humann een paar voorstellingen worden gegeven in een tent, die zal word'en geplaatst op de open manege in het Koninklijk Park. De eerste voorstelling is voor genoodigden en kinderen, d'e tweede voor employe's en arbeiders met hunne vrou wen en kinderen. Beide voorstellingen zullen door het Koninklijk echtpaar en de Prinses worden bijge woond. Woensdagavond reeds het bericht van giste ren meldde, dat het iias d'e volgende wee'k zou ge schieden - heeft de heer 0. W. Blijd, neger-predi kant der Broedergemeente uit Suriname, op het Loo een lezing gehouden voor IL. M. d'e Koningin, Z. K. H. den- Prins, het gevolg en eenige genoodigden, on der wie da predikanten der Ned. Herv. gemeente te Apeldoorn, over de zending in Suriname. De lezing had plaats op -een- schaduwrijk plekje van het park. Bij de teraardebestelling- van het stoffelijk over schot van den in Turkije overleden ziekenverpleger W. P. Braam zal namens TI. M. de Koningin op de begraafplaats „Eik-en-Duinen" tegenwoordig zijn Harer Majesteits ordonnans-officier jhr. Backer. HET PROGRAM DER COALITIE. Prof. Struyck-en schrijft in Van Onzen Tijd (r.-k.) „In beide gevallen, of er een linksch- of een wer kelijk zakenkabinet zal komen, de kans op eeue spoe dige herhaling der verkiezingen is zeer groot. Daar om moet de rechterzijde reeds nu zich daarop voor bereiden, enj mag zij zich niet inderhaast, hij den mis schien onverwachten val van een ministerie, onvoor bereid voor een nieuwen verkiezingsstrijd zien ge plaatst. Het is dus ni-et -praematuur, zooals „De Tijd' meent, zich reeds nu af te vragen, of in het Coalitie- of Regeeringsprogram der rechterzijde ook verandering moet worden gebracht. Het Coalitie program heeft geenszins opgehouden te bestaan, het is gebleven: „rechts tegen links," maar dit is geen reden voor de politieke bondgenooten, die op dat program zijn verslagen, niet te overwegen, of het on gewijzigd moet worden geghandhaafd'. Integendeel. De laatste tijden hebben het toch voldoende laten zi,en, dat er onder de rechterzijde vel-en zijn, die niet verkiezen ja en amen te zeggen op hetgeen een klei ne groep politici binnenskamers belieft overeen te komen; discipline is zeker eisch in de partijpolitiek, maar discipline is iets anders dan politiek-autocratie. Nu ot nooit is het de tijd, dat de rechterzijde in da bevolking openlijk uitspreke, wat' zij op haar hart heeft, opdat daarnaar het Coalitie-program worde gevormd. Daarom herhalen wij onzen raad-: verwijdert uit het gemeenschappelijk program, wat onnoodig een deel der bevolking van u vervreemdt; verklaart u openlijk voor het algemeene kiesrecht; l'a-at. den strijd voor de beschermende handelspolitiek rusten. Dan al leen zal bij de volgende verkiezing „rechts" niet al leen in de meerderheid komen, maar voor langen tijd eene werkende meerderheid, kunnen behouden, die, wat haar lief is, hare onderwijspolitiek vóóraan, zal kunnen verwezenlijken. Verwijdert uit- het gemeenschappelijk program, wat onnoodig -een deel der bevolking- van u vervreemdt. Wij denken d'an aan de voorstellen van Staatscom missie -en regeering betreffende de omschrijving van de macht des Konings en de verhouding van Koning en Regéering tot Volksvertegenwoordiging. NA VERKIEZING-TWEEDE -KAMER. In het district Groningen- zijn gisteren officieel eandidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tw-eede Kam-er (vacature ontstaan door het bedan ken van den heer d-r. D. Bos) de, heeren mr. J. Lim burg (vrijz.-dem.), E. Rugge (S. D. A. P.) en G. Ste-rringa (S. D. P.), Gemengd nieuws. WONINGNOOD. ier gehuwde employe's- van tie Noorderst.oomtram, wien als stand-plaats Schagen was aangewezen, heb ben, naar de Sch. Crt. meldt, in 't 'begin dezer week alle moeite aangewend om eene woning te krijgen. Echter tevergeefs. Zij zullen waarschijnlijk nu door ongehuwden worden vervangen. VALSCH BANKPAPIER. Een schipper uit Ammerzodten zou van een colle ga, die te Leiderdorp lag, een schuit overnemen. Hij had een bedrag van- 6100 aan papiergeld bij zich, waarmede hij zijn collega zou betalen. Deze keek echter heel nauwkeurig hét geld na, omdat hij gele zen had, dat er valsche bankbiljetten van 100 in omloop waren. Eén biljet, d'at er heel nieuw uitzag-, kwam hem verdacht voor en hij weigerde het in ont vangst te nemen. De Nederlandsche Bank werd er mee in kennis gesteld en daar bleek inderdaad' dat het bankhil'j-et valsch was. Het was gemerkt Q. U. 0929. De Ammerzoodsche schipper bleek echter ter goeder trouw. Hij- had het biljet voor echt ontvan gen en wordt dus het kind van de rekening. DE MISHANDELING TE TERNE-UZEN. Betreffende de mishandeling, welke te Terneuzen door den onderwijzer der bijzondere school, le M., plaats vond, bij een zijner leerlingen, meldt de Tel. nader, dat het mishandelde meisje, toen het een oogenbli'k minder oplettend was, door den onderwij zer eerst een klap tegen het achterhoofd- -en daarna .een drietal stompen in den rug- werden toegebracht. De onderwijzer, die een volledige bekentenis af legde en die aanvankelijk was aangehouden, is thans op verzoek van zijn verdediger, den heer mr. P. Die- leman, die er voor in stond, dat geen gevaar voor ■ontvluchting bestond, weder op vrije voeten ge steld. De toestand van het ongelukkige kind is steeds nog hoog- ernstig en er is z-oo goed als geen kans op be terschap. EEN VRIEND VAN HET OPENBAAR ONDER WIJS. Dat er mensehen zijn, die wat voor het openbaar onderwijs over hebben, valt in Eibergen te constatee- ï-en. Daar was eene zesde leerkracht aan de openba re school gewenseht. De Raad wilde daarto-e niet overgaan, omdat voor dezen onderwijzer geene Rijks bijdrage werd verstrekt. De heer Prakke, aldaar, heeft toen het royale aanbod gedaan gedurende 3 jaar 500 voor deze leerkracht beschikbaar te stel len, welk aanbod de Raad' dankba-ar heeft- aanvaard. IIET PADVINDERSKAMP TE IJ-MUI DEN. Het padvinderskamp te IJmniden is afgeloopen en per extra-treinen zijn dë deelnemers naar hun woon plaatsen teruggekeerd. De tevredenheid over wat de kamp is geweest voor allen, is bijzonder groot. Wat aangaat het incident met het hoofdcomité van de Nederlandsche Padvinders-Organisatie, daar over, meldt de N. R. Crt., verklaarde mr. Parfitt, hoofdleider der Belgische Padvinders, een verklaring- te zullen overleggen mondeling en schriftelijk in d,e Fransche en Nederlandsche taal van hetgeen hij wist van de moeilijkheden door het hoofdcomité der N. P. O. in dit kamp veroorzaakt en zulks naar aanleiding van brieven reeds lang- voor dit kamp door hem ont vangen en die door hem werden overgelegd. De commandant der Duit-schers, luitenant van Gottberg, verklaarde zich gaarne bereid overal waar dit zou noodig blijken den goeden naam van dit kamp te verdedigen. Een aardige attentie werd dr. Leuring, belast me! den geneeskundigen dienst -en tevens menagemeester, door de. hoofdleiders gebracht. Hem werd voor zijn goede zorgen een zilveren visch- lepe-1 in étui, met het opschrift, aangeboden: ter her innering aan de uitstekende wijze waarop hij gedu rende een week 1000 man eenige malen per dag van goede voeding voorzag. Haag eerlang eenige dagen in de week 's middags open zal staan schrijft het Weekblad voor dë Vrijzin nige Hervormden: Dit is niet de eerste proef van dien aard, die in ons land genomen wordt. Eenige jaren geleden heeft de rije Gemeente te Amsterdam iets soortgelijks ge daan. De proef is toen echter niet geslaagd, en men is er weer mee opgehoudten» Zal het nu anders gaan? Het, is niet onmogelijk. Het Haagsche leven kan er gunstiger voor zijn dan het Amsterdamsche. En met het opleven van den godsdienstigen zin in de laatste jaren kan de vermeerderde behoefte aan wijding en stichting ook meer begeerte naar zulke oogenblikken van stil-zljn hebben doen ontstaan. Toch achten wij het niet waarschijnlijk. Uit den geheelen- opzet blijkt, dat, het niet de bedoeling is, hoofdzaak te maken van het orgelspel. Er zullen geen orgelconcerten worden gegeven. Uit. d'at oog punt behoeft d'e zaak diis niet te worden bezien. Men verwacht, dat, zij, die er komen, stil, in gedachten verdiept, terneer zullen zitten, of zullen lezen in de klaar gelegde gezangboeken en bijbels. Nu ligt. daar in iets buitengewoon aantrekkelijks. Stilte is im mers voor den groei van het godsdien-stig leven on misbaar. De drukte en het. rumoer van het wereld- sehe leven vormen een groot gevaar voor den gods dienstigen zin, bedreigen den monsch met verwaar- loozing van het diepste. Maar of men, om aan dat gevaar te ontkomen, zich opzettelijk tusschen d#n dagelijksehen arbeid in op bepaalde dagen een uur stil zal neerzetten? Wij ver moeden, dat er nog het meest gebruik van] zal worden gemaakt door hen, die er het, minst behoefte aan heb ben, en dat het, voor werkzame menschen iets te kunstmatigs zal hebben, dat indruiseht tegen hun praetischen geest. UIT OUDE-NIEBORP. Door de vereeniging tot verbetering- van Predi- kants-tractementen in de Vrijzinnige gemeenten in de Ned. Herv. kerk in Noord-Holland, is besloten aan den te beroepen predikant alhier eene toelage te geven van honderd gulden. Laar aanleiding van het, Maandag door ons opge nomen, bericht, dat dë Doopsgezinde kerk in den UIT N'OORD-SOHARWjOUDE. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente Alle leden waren aanwezig. I it de ingekomen stukken bleek dat bij gehouden kasverificatie overeenkomstig de boeken in kas wat 1631.21%; dat gëdurende de maand Juni 476 tele grammen zijn ingekomen waaronder 10 dienstele- grammen, dat door den Rijksbetaalmeester op 2 Juli 881.15 en op 4 Juli 192 aan den gem-eente-ontvan ger is uitbetaald; dat door den Rijksontvanger aar denzelfde op 5 Juli is uitbetaald' 204.46. De begrooting der gasfabriek werd goedgekeurd. Bericht van dë firma de Lange en de Mora-az, dal ze d'e leeniug van 4500 wenscht aan te gaan teger een rente van 4% met een jaarlijksehe aflossinj, van 450. le aflossing- 31 Dec. 1913. V oor provisie wordt 1 berekend, terwijl koster Van zegels eruz. voor rekening der gemeente komen. Opgemerkt werd dat 1 rente nog al hoog is, wa na toelichting van den voorzitter niet te hoog g-e vonden werd. Van het besluit dezer leening is in middels de goedkeuring ingekomen. Voor de benoeming- van een onderwijzeres warer op de voordracht geplaatst de dames: E. M. van dei Burg te Amsterdam, A. Lakeman, tijdelijk te Heilo II. W. J. Modder, tijdelijk te Dirkshorn. Met, 6 stemmen werd no. 1 van de voordracht be no'emd. No. 2 kreeg 1 stem. Infunctietreding 11 'Aug. De Gemeente-rekening geeft aan een ontvang» van 29990.83%, een uitgaaf van' 30028.38%, alzo» een nadeelig saldo van/ 37.55. Enkele posten kun nen echter nog- binnenkomen. Betreurd werd de onwil van enkele personen on den II. O. te betalen. De heer Slotemaker zou df kwestie met deze personen wel eens in het open-ban willen behandelen en de namen publiceeren. Do rekening zal worden nagezien door de heeret Opperdoes, Keeman en Zut, die tevens de reclame- lr. O. zullen nazien. De geloofsbrieven van de herkozen leden Vlug ei '1 Slotemaker werden nagezien door de heeren Zut Keeman en Bar-ten, die tot toelating adviseerden. Al dus besloten. Ingekomen rekest van de aid. Langendijk van di vereeniging tot. bevordering van vakonderwijs, on evenals het vorig jaar te mogen beschikken over eei vrij schoollokaal met vrij vuur en] licht. De heer Slotemaker had een enkele maal deze cur sussen bezocht en deze zeer aardig en nuttig bevon den, redenen waarom hij voor inwilliging van he verzoek was. Aldus besloten. Verzoek van den telephoonhouder J. .Ionian on voor drukker werkzaamheden zijn salaris te breno-ei van 500 op 650. Dit werd aangehouden voor nader onderzoek. Medegedeeld werd dat een andere gelegenheid 1. gevonden voor den vuilnisbelt. De heer Keeman: Als er maar wat inkomt! De vuilnisman is er nog wel, zegt de voorzitter

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1