buitenland. s. STADSNIEUWS. Gemengde mededeelingen. IIET WEER IN HETBUITENLAND. doel) hij haalt voorloopig niet op. De bevolking werkte niet bijzonder mee. Voorts werkt het zeer te gen, dat de houwers ook alles in het water gooien. Het meeste zou thans nog wel helpen als de slooten 7,00 nu en dan werden gereinigd. De heer Koeman vroeg of tegen de handelwijze dei- bouwers niets was te doen. B. en Wzullen in deze naar bevind van zaken handelen. Hierna sluiting. RECHTS OF LINKS. De heer D. A. de Groot, arts te Leeuwarden, heeft aan den Minister van Justitie een wijziging van het MotoT- en Rijwielreglement voorgesteld, naar aanlei ding van eeu ongeval, waarbij de heer L. lijmstra, uit Kollum, onlangs het leven verloor. De lieer De Groot wijt de oorzaak van dit ongeluk aan de wette lijke bepaling, dat hij, die met een rij- of voertuig een ander rij- of voertuig inhaalt, en wil voorbijrijden, naar links moet uitwijken, terwijl het ingehaalde voertuig naar rechts uitwijken moet. In plaats van dit links passeeren, wil de heer De Groot dit rechts doen geschreden, en hij motiveert zijn voorstel door het, volgende: Wanneer op een weg twee voertuigen, bijv. gewone wagens, elkaar tegenkomen en beide gevolgd' worden door twee sneller rijdende voertuigen, bijv. automo bielen of motorrijwielen, dan moeten de wagens voor elkaar naar rechts uitwijken, en de achteroprijdende auto's passeeren beide aan den linkerkant van de voorrijdende wagens. Aangezien echter hun uitzicht door d'e wagens belemmerd wordt, zien de bestuur ders niet de aankomende auto uit tegengestelde rich ting en zullen pas op korten afstand de aanwezigheid ervan bemerken. Het is dan dikwijls te laat om naar rechts uit te wijken, om elkaar te kunnen Pas seeren, en de gewone wagens heiemmeren ook de zij- delingsche bewegingen. Kunnen ze dan niet^ tijdig tót stilstand worden gebracht-, dan is 'een botsing on vermijdelijk. Als het passeeren van de achteroprijdende aute naar rechts werd voorgeschreven, zouden de voertui gen, in dezelfde richting rijdende, ook aan dezelfde zijde van den weg blijven. De door den heer De Groot voorgestelde oplossing aeht „De Kampioen" niet practisch. Op de overgroote meerderheid onzer wegen 'is rechts voorbijrijden alleen dan mogelijk, als de voor bij gereden wagen naar links uithaalt, hetgeen Hij in het gestelde geval zeker niet doen kan, daar hij inte gendeel voor den tegenkomenden wagen rechts moet uitwijken, welke verplichting, de heer De Groot, blij kens het slot van zijn artikel, wenscht te behouden. Het komt on$ voor, zegt het blad, dat de verplich ting, om rechts uit te halen, als men een rijtuig te genkomt, doch links, als men voorbijgereden wordt, aanleiding moet geven tot groot gevaar. Do koetsier die een ander voertuig in tegenoverge stelde richting ziet naderen en tegelijkertijd' het sig naal hoort van een achteropkomende auto. weet niet of hij rechts of links moet uitwijken, en de automo bilist, die hem inhaalt, verkeert in het onzekere wat de koetsier zal doen. Heel licht zal liet ook kunnen voorkomen, dat de koetsier, als hij liet signaal niet gehoord heeft, onverwachts rechts uithaalt voor een nog op grooten afstand naderend voertuig. „Geheel afgezien hiervan, achten wij het,, met het oog op het steeds toenemend internationaal automo- bielverkeer in hooge mate bedenkelijk om voor ons land, een dergelijk voorschrift te geven, hetwelk in strijd zou zijn met de in alle andere landen geldende regelen. Men weet, dat in enkele landen links wordt uitgehaald in plaats van rechts, en dat er een 'krach tige strooming is om dit algemeen in te voeren, doch overal wijkt men naar denzelfden kant, hetzij dan rechts of links uit, onverschillig of men een voertuig tegenkomt of dat men voorbijgereden wordt. „Wij gelooven dus, dat de voorgestelde wijziging den toestand slechter zou maken in plaats van beter. Om het gevaar op onze meerendeels smalle wegen zooveel mogelijk te verminderen, achten wij het ge- wenseht, dat de achteropkomende auto reeds op eenigen afstand van het. ingehaalde voertuig links houdt, om bijtijds een vrij gezicht op den weg te krij- Door de Amsterdamsche politie is een 14-jarige kantoorbediende aangehouden, als verdacht van dief stal van ongeveer J 440. Laatste berlebteu. op DE KABINETSCRISIS. 's - GRAY E NHAGE1 Augustus. Naar wij uit goede bron vernemen, worden vanwege sommige vooraanstaande personen in de S. A. P., alsnog pogingen gedaan om, 1111 de vrijzinnige concentratie geweigerd heeft een Ministerie op den grondslag van het prögrara-Dr. Bos te vormen, terug te komen het bekende besluit van de partij-conferentie dei D. A. P. OPTOCHT-FLORIS VAN TEYLINGEN op AUGUSTUS. Men schrijft ons: Door den Kerkeraad der Ger. Kerk alhier werd het navolgende adres verzonden aan Burgemeester en Wethouders. „Edel Ach tb. Heeren! De Kerkeraad der Ger. Kerk alhier, kennis geno men hebbende van het voornemen der Vereeniging' „Floris van Teylingen," eene historische optocht te doen plaats hebben op Zondag 3 Augustus a.s., Overwegende dat de Zondag in de allereerste plaats behoort tot d'e officieel erkende diagen, waar aan in het bizonder wijding gegeven wordt door het houden van Godsdienstige samenkomsten, terwijl de rust op dien dag door de Wet gewaarborgd is, dat, ook al zou voornoemde optocht plaats vinden op die uren, waarop zoodanige samenkomsten n i e .gehouden werden, ook dan nog de wijding van dien dag schad'e zou lijden, dat de herdenking van Nationale gebeurtenissen medebrengt dat, voor zoover het aan de plaatselijke magistraat ligt, alle burgers in de gelegenheid die nen gesteld te worden deze gebeurtenissen m'ede gedenken, hetgeen thans door de ontheiliging den Zondag en de daardoor gegeven ergernis aan een gedeelte van Alkmaar's burgerij wordt onmogelijk ge maakt, Verzoekt UEd. Achtb. beleefd tot het houden van genoemden optocht op DIEN dag geene vergunning te willen verleenen. 't Welk doende de Kerkeraad d'eT Ger. Kerk, Alhier Namens d'eze w. g. H. MEIJER, praeses J. BIERDRAGER, scriba. te van Naar ons bij informatie bleek, is het bovenstaande adres, dat niet gedagteekend is, den 30 Juli bij B. en W, ingekomen. Adressanten zal worden bericht, dat er [geen termen lijn om op hun verzoek in te gaan, daar de optocht op 3 Augustus na de morgengods dienstoefening wordt gehouden. Reeds den 11 Juli hebben B. en W. aan „Floris van Teylingen" ver gunning verleend tot het houden van optoehten op 3 en 5 Augustus en van een concours hippique op 7 Augustus a.s. GESLAAGD. Mej. E. Sellemans alhier slaagde gisteren 's-Gravenhage voor het examen 1. o. Engelsch. te BOOTTOCHT. Door de Federatie Alkmaar van dte Ned. Ver. t. Afsch. v. Alc. Dranken wordt Zondag 3 Augustus a.s. een boottocht georganiseerd naar de provinciale meeting voor geheelonthouding en plaatselijke keuze te Velsen. De boot vertrekt, 8.45 uit Alkmaar, vanaf de Bierkad'e. OPENBARE LEESZAAL. Gedurende de maand) Juli werd de Openbare Lees- zaal bezocht door 493 mannen en 30 vrouwen tegen 471 mannen en! 3 vrouwen in 1912. EEN TOELATINGSKWESTIE. In de gisteravond! gehouden raadsvergadering van Kteenwijk werd met 6 tegen 3 stemmen besloten tot niet-toelating van den heer B. Aberson, aangezien de meerderheid in den raad van oordeel was, dat een door het stembureau ongeldig verklaard stembiljet had dienen geldig verklaard' te zijn, waardoor de hee ren B. Aberson en Jan Visser evenveel' stemmen zouden gehad' hebben en 'laatstgenoemde als oudste in jaren gekozen zou zijn. De voorzitter, Bnrgem. Wijt, verklaarde omtrent dit besluit, volgens art. 35 der gemeentewet bij hee ren Gedeputeerde Staten in hooger beroep te zullen gaan. De heer Aberson wenschte in de beslissing van den raad te berusten. De voorzitter antwoordde, dat hij meende op wettelijken grond in hooger beroep te moeten gaan. KORTE BERICHTEN. De vergadering van vrijzinnige. Kamerleden heeft Woensdagnacht tot 1 uur geduurd. B. en W. van Amsterdam stellen voor over te gaan tot de instelling van een lectoraat voor de ko loniale geschiedenis, de geschiedenis van Zuid-Afri- ka en de geschiedenis der kolonisatie aan de hooge- sehool aldaar. Van „Onder de Streep:" Gelezen in het cabinet van een onzer internationa le harmonikawagens: „Zeep en handdoeken bij den machinist, buitenom langs de treeplank!" Gelezen voor een raam van een rijwielhandelaar: „Bercine voor otoos." Gelezen bij' een barbier: „Fransche Oude Qunine. (Eau da Quinine.) Gistermorgen is te Wageningen een hooiberg met ongeveer 40.000 K.G. hooi verbrand. De brand is /gesticht door een 8-jarigen knaap, d'ie uit baldadig heid met een brandende turf naar den berg wierp en deze daardoor in vlammen zette. Op de werf van dte Rotterdamsche 'Droogdok- maatschappij is gistermorgen een scheepstimmerman van dte stelling van een in aanbouw zijnd schip ge vallen. Hij kwam terecht op een ijzeren staaf en bleef op de plaats dood. Ta Gemonde raakten de kleeren van een 3%- jarig jongetje in brand, doordat het met lucifers /speelde. De bekomen wonden zijn zeer gevaarlijk. Eenige jongens, die t© 's-Gravenhage gisteren bezig waren met vischjesvangen, zagen, volgens het iVad., een schoen boven drijven. Toen ze hem op haalden zag men dat zich nog in den schoen een sok -en voet bevonden. De politie nam alles in een zak mede. Hedennacht heeft een ernstige brand gewoed in de gruiterjjen van de heeren Rijkens en ScholtensJ te Sappermeor. De schade bedraagt meer dan een ton. De t.uindersbond te Roelof-Arendsveen heeft zich naar de Tel. meldt hij den raad beklaagd over de hengelaars, die, nitet tevreden met hun bunnetje te vullen met viscli, zich niet ontzien, hun verdere ha- gage te vullen met augurken, boonen enz. Bovendien moet, ontzettend veel vertrapt worden. 'tPolitie-toezicht zal verscherpt worden en verdere maatregelen getroffen om het kwaad zooveel doenlijk te beteugelen. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 3 Augustus 1913. Groote Kerk, 10 uur. Ds. Vinke. Bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Ds. Bremer v. Egmond a. Zee voor Ds. Verwaal. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Bosch, van Limmen. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. Br. Onnekes, te Helder. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Bediening van het H Avondmaal. Avond 6 uur, Ds. Meijer. Nabe trachting. Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond van 81/, tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „ZacheuB", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5ka tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tet 16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag' middag 3 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni- ging „Paulus." Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, geen dienst wegens vacature. Herv. Gem. te Heiloo, 9i/2 uur, Ds. K. J. Knoop. Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. A. J. Wildervanck van Avereest. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. Kieboom, doops- bediening. Bergen. Kapel „Huize Elim", 10 uur, Ds. de Haan van Zwolle. Herv. Gem. te Heer-Hugowaard, 9i/2 uur, Ds. Brae- k©m©le Herv. Gem. te Oterleek, 9l/2 uur, Ds. Proost. Herv. gem. te Stompetoren, 9l/2 uur, Ds. Heep. Herv. Gem. te St. Pancras, 2 uur, ds. La Grand van Hensbroek. 4 Herv. Gem. te Broek op Langendijk 9i/2 uur en avond 6 uur Ds. J. P. Dijk. Geref. Kerk, 91/2 uur en 21/2 uur, Dr. Esselingvan Stad aan 't Haringvliet. Chr. Geref. Kerk, 9l/2 uur en 21/2 uur, Ds. J. de Bruin. Doopsgez. Kerk 91/2 uur, Ds. A. J. Reinders, vau Veenhuizen (Dr.) Ned. Herv. Kerk te Zuidscharwonde9l/2 uur, geen dienst. Ned. Herv. Gem. te Noerdscharwoude, 9l/2 uur geen dienst. Geref. Kerk, 91 /2 en nam. 4 uur, preeklezen. Herv. Gem. te Oudkarspelgeen dienst wegens vacature. Herv. Gem. te Schermerhorn, 91/g uur, Ds. Groot, te Oudorp. Geref. Kerk, 91 /2 uur, preeklezen. DE BALKANOORLOG. Naar men zegt hadden de gevolmachtigden van Bulgarije gisteren het voornemen aan d'e conferentie de geheele demobilisatie van de Bulgaarsche legers voor te stellen. Verder zou de Bulgaarsche. afvaardiging heden j avond met d'e Roemeensche afvaardiging bijeenko men om da kwesties waarbij Roemenië en Bulgarije belang- hebben, te regelen. Te Konstantinopel i9 nog geen enkele stap gedaan om de Porte tot ontruiming van Adirianopel te be wegen. De gezanten der mogendheden hebben noch gezamenlijk, noch elk voor zich de Turksche regee ring over Adrianopel gesproken. De Turksche minister van buitenlandsche zaken spreekt- het bericht in d'e Turksche bladen, dat Tur kije aan de conferentie te Boekarest zou willen deel nemen, tegen. Het heet, dat d'e Russische Zwarte Zeevloot zich in de nabijheid van den Bosporus bevindt en enkele stoomschepen heeft aangehouden, o.a. het Engelsche stoomschip Euston. Verder moet Rusland volgens de Daily Mail 20000 man hebben gereed staan om Armenië binnen te ruk ken. De Grieken hebben bij Dzoemaja twee nieuwe over winningen behaald. Na een hevigen strijd en een tijdelijken terugtocht hebben dte Grieken de Bulgaren uit hun stellingen verdreven en hen vervolgd. De verliezen aan Bulgaarsche zijde zijn groot. Ook heb ben de Serviërs de drie aanvallen der Bulgaren afge slagen. Het Bulgaarsche leger is na de stad in vlammen te hebben gezet, langs de oude grenslijn teruggetrok ken en het heet, dat het Bulgaarsche leger met ver nietiging wordt bedreigd. Het Grieksche leger staakte op bevel van koning Constantijn de vervolging om zijn goeden wil te too- nen hij de onderhandelingen te Boekarest. Montenegro heeft van d'e zes mogendheden een leening van 15 millioen gekregen, gelijkelijk over de zes rijken verdeeld. Verder heeft het de mogendhe den aan de grenswijziging herinnerd, waarop het, na het sluiten van den vrede te Boekarest, nog kraebti- zal aandringen. De Serviërs hebben in den oorlog tegen Bulga rije de volgende verliezen geleden: 7000 gedood, 21,000 gewond, 12,000 gestorven aan cholera. Boven dien zijn nog 12,000 man ziek. Toch is de geest der troepen uitstekend. —Een blad te Belgrado meldt, dat de verdediger van Adrianopel, Sjukri pasja, aan cholera zou zijn gestorven. Het bericht werd nog niet bevestigd. BELGIë. De socialisten in dte Kamer zijn de ob structie, waarmede van links was gedreigd als de re- I geering: de behandeling van de nieuwe schoolwet voor het zomerreces wilde doorzetten, begonnen. Woens dag hebben zij over alle artikelen der begrooting van I landbouw hoofdelijke stemming gevraagd, ook over de ingediende amendementen. De Kamer kon maar 9 van de 46 artikelen afd'oen. Gisteren werd hetzelfde spelletje herhaald. FRANKRIJK. De Senaat behandelde gisteren de militaire wet. Generaal Pau wees ter vergelijking op het Duitsche leger en zeide, dat ook Frankrijk de offensieve waarde van het 1-egeT moet verhoogen. Al is men vreedzaam en al koestert men geen agressieve bedoelingen tegen iemand, toch moet men zorgen, dat het evenwicht tusschen de militaire krachten van het Fransche leger en die van het buitenland blijft bestaan. President Poincaré zal vermoedelijk den zesden October naar Spanje vertrekken om het bezoek van koning Alfons aan Parijs te beantwoorden. DUIÏSCHLAND. Een bootwerker, Schlegel, te Nancy, is gisteren gearresteerd en veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf, omdat bij dte Duitsche vlag van een jacht, dat behoorde aan een Berlijnsch han delsman te Nancy, heeft weggenomen. Schltegel be kende de vlag in da binnenplaats van zijn huis te hebben verbrand. 1 Gisternacht is een Duitsch schildwacht, die bij het fort „Lotharingen", vlak bij de Fransche grens, op post stond, door drie mannen aangevallen. De ■schildwacht, verdedigde zich en verwondde een der mannen door een geweerschot. De twee anderen ont snapten over de grens, doch de getroffene kon niet- meer voort, en werd naar het fort gebracht. Hij wei gert- iets te zeggen. ZUID-AFRIKA. De „Times" voorspelt, dat het in Zuid-Afrika niet tot een algemeene staking zal ko men. Het bestuur van het Verbond van vakvereeni- gingen is zijn bevoegdheid blijkbaar te buiten gtegaan, zelfs naar het oordeel' zijner eigen leden. De open bare meening is zeer sterk gekant tegen d'e poging van het Verbond om het land door bedreiging met .staking te doen capituleteren. Het spoorwegperso neel acht het onredelijk, dat het Verhond zelfs heeft geweigerd leden aan te wijzen voor de commissie van I onderzoek, door de regeering ingesteld. Tal van spoorwegambtenaren te Johannesburg en Zout,-rivier hebben zich openlijk tegen staking verklaard. VENEZUELA. Een telegram uit Willemstad nieldt, dat bevestiging' is ontvangen van het bericht van muiterij van het garnizoen van Coro in Venezu ela. De oproerlingen zijn baas in de stad en vervul len er de regeering'sbetrekkingen. Alles wijst er op, dat het oproer het werk is van de aanhangers van Gastro, van wien men zegt-, dat hij een stoomschip tot zijn beschikking heeft, dat zicli thans op de hoog te van Curagao bevindt, maar dat nog niet is ge zien. Een aantal brieven aan het adres van Castro bevinden zich aan het postkantoor te Willemstad. Dat het stoomschip, waarop Castro zou verblijven, pog niet gezien is, behoeft werkelijk geen verwonde ring te baren, wanneer juist is, het bericht van de „Lokal Anzeiger" van gisteravond. Het bericht om trent een landing van Castro zou n.l. onjuist, zijn, daar de gewezen' president zich in de nabijheid van Dresden bevindt,. In Venezuela heerscht volkomen rust! Eten interessante puzzle: Waar is Castro? CHINA. T'e Sjanghai wordt, niet meer gevochten. De rijen der opstandelingen, die het arsenaal van Kiangnan omsingelden, zijn door desertie aanmerke lijk gedund en de opstand' wordt! totaal' mislukt ge acht. TRIPOLIS, 't Wil nog maar niet boteTen in Tri polis. De Itialiaansche troepen hebben weer hun wa pens moeten gebruiken. 247 lijken van Arabieren, die J 'ooftochten hielden, zijn na een gevecht op het slag- liet Zuiden is liet onweersacKtig. In Oostenrijk-Hongarije en in Zwitserland is het tijdelijk warm en tamelijk goed. MET ZIJN GOUVERNANTE ER VANDOOR. In Hangerburg, een badplaats bij Nerwa in Rus land, verdween de 13jarige zoon van een koopmau uit Sint Petersburg met zijn 19jarige gouvernante. De jongen is voor zijn leeftijd zeer flink ontwikkeld en ©enigszins fantastisch aangelegd, De gouvernante, een heel mooi meisje uit Weenen, kreeg korten tijd geleden uit Weenen een brief, houdende de mededee- ling, dat haar moeder zeer ziek was, waarom over komen wenschelijk werd geoordeeld. Het jonge meisje ging en de jongen volgde haar. De verbaasde ouders kregen brieven van de „geliefden". De 13-jarige zoon sehreef, dat hij met zijn gouver nante trouwen wilde. En de gouvernante schreef: „Uw zoon verklaart, dat hij sterven zal, wanneer ik hem niet neem. Zijn dood zou mijn dood zijn. Schenkt ons vergiffenis en veroorloof ons terug te keeren." De vader is dadelijk op reis gegaan, om zijn spruit terug te halen. Van het meenemen van de gouvernante zal hij wel afzien! EEN OPVOEDER VAN 300 KINDEKEN. Mr. Charles Page houdt veel van kinderen. Hij is zeer rijk, zijn vermogen wordt op een twintig milli oen geschat. Het is een liefhebberij van Mr. Page om met dit geld kindteren op te voeden. Hij heeft 300 kinderen geadopteerd en ze ondergebracht in een prachtig landhuis even buiten zijn woonplaats Tulsa in de staat Oklahoma. Een door hem aangelegde tram verbindt dit tehuis met die kostelooze school van Tulsa, ook al een stichting van Mr. Page. De philantroop hoopt voor zijn dood vader van 1000 kin deren te zijn. In zijn testament vermaakt hij al zijn bezittingen aan zijn aangenomen kroost. Van het geld moeten d© kinderen een vrijwillig gekozen be roep leeren. Welke richting' de knapen of meisjes ook kiezen, altijd moet er aan hun wensch worden gehoor gegeven. Mr. Page verwacht voor den toe komst der kinderen veel van dit. systeem. EEN MERKWAARDIG GEVAL. De lotgevallen van dten „dubbelganger" van Napo leon, d. w. z. van den man, die op hetzelfde moment het levenslicht aanschouwde als den Corsicaan, die trouwde toen Napoleon in het huwelijksbootje, stapte, die een eigen schoenmakerswinkel opzette toen Bo naparte Keizer werd, welke zaak over den kop ging, toen Napoleon den slag bij Waterloo verloor, en die ten slotte d'en geest gaf op hetzelfde oogenblik, waarop d'e banneling van St. Helena den laats ten adem uitblies, zijn in het Boek van Historie bewaard gebleven, en leveren thans materiaal voor astrolo gen, die beweren, dat het! lot van den mensch van de sterren, waaronder hij geboren is, absoluut afhanke lijk moet zijn. Ook andere vorstelijke personen heb ben er van die „dubbelgangers" op na gehouden. Doordat hun avonturen om zoo te zeggen aan het heele volk bekend word'en, zal de onbewuste „dubbel ganger" liebt, bemerken, dat er in zijn leven steeds iets belangrijks gebeurt, wanneer de Koning iets der gelijks overkomt. Wanneer de vorsten zich de weelde veroorloven, er „dubbelgangers" op na te houden, dan ligt liet voor de hand, dat, gewone hui»-, tuin- en keuken-menschjes ook „dubbelgangers" bezitten. Op een merkwaardig geval wordt thans in enkele buitenlandsche astrologische tijdschriften de aan dacht gevestigd. Den twintigsten October 1858, 's morgens tusschen half zes en zes, werd de familie Huntly te Baltimore verblijd met de geboorte van ©en zoon. Op hetzelfde oogenblik werd ook het ge zin Munk met één lid, eveneens een jongen, uitge breid. De beide families kenden elkaar niet, hadden waarschijnlijk nooit van elkaar gehoord. De jonge Huntly en de jonge Munk groeiden bei den flink op, maar op hun zevende jaar werden beide door een hevige ziekte aangetast; zij kwamen er ech ter bovenop, maar bleven tot hun dood toe betrekke lijk zwak; de gezondheid uit hun prilste jeugd heb ben zij nimmer teruggehad. Huntly en Munk, die eikaars bestaan niet bewust waren, zijn beiden gehuwd den zeventienden Septem ber 1887. Beiden zijn vijfmaal vader geworden. Me vrouw Huntly stierf den dertienden November 1910, mevrouw- Munk blies een dag later den .laatsten adem 'uit. Zijzelf hebben dten geest gegeven in Maart j.l., Huntly den drie en twintigsten, Munk den vier en twintigsten. De levensloop van de twee „dubbelgangers" ver schilt dus niet veel. Maar er is meer. Huntly, een arbeiderskind, werd arbeider op een hoedenfabriek in "1890 construeerde hij een machine, die gedurende enkele jaren in de hoeden-industrie in de Vereen. Staten nogal opgang' maakte; Munk, wiens vader ad vocaat wras, studeerde, boemelde en.sjeesde, en was genoodzaakt, gedurende de eerste jaren van zijn huwelijk hij trouwde met zijn moeders tweede meisje als straatveger zijn brood te verdienen. In het jaar, dat Huntly d'e hoedenmachine had uitge vonden, vroeg Munk patent aan op een straatveeg- machine-systeem-Munk. Veel geld heeft. Munk er niet uitgeslagen, hij werd nu werkmeester aan een fabriek, waar dergelijke machines gemaakt werden zijn machine maakte niet veel opgang en wist daar op te klimmen tot assistent-ingenieur. En wie er nu d© oorzaak van geweest is, dat onze moderne astrologen de twee biografieën met. elkaar kunnen vergelijken, zoodat de astrologische weten schap er misschien haar voordeel mee. kan doen? Munk Jr., die als ingenieur aan een groote fabriek verbonden is, en die daar heeft kennis gemaakt met Miss Huntly, die daar als boekhoudster werkzaam is. Munk Jr. 'heeft gevonden, dat ook het nageslacht van „dubbelgangers" als het ware tot elkaar behoort. Hij heeft een warme genegenheid voor haar opgevat of dit had hij eigenlijk al gedaan in onbewustheid, vóór hij wist. dat beider vaders „dubbelgangers" wa ren en zal' spoedig met haar huwen. Het meisje heeft hem verlof gegeven, de twee biografieën te pu- bliceeren. Munk Jr. was reeds enkele jaren lid van de Astro logische Vereeniging. Door zijn ontdekking is hij nog meer overtuigd van de waarheid van zijn leer. In astrologische kringen heerscht. groote opgetogenheid over de publicaties. veld gevondten. ingeschoten. 8 Italianen liehhen er hun hachje bij In Noord-Noor wegen is liet weer uitstekend, maar in het Zuidten is het somber, koel en regenachtig. In 'Schotland komt in het gunstigst geval wat getemper de zonneschijn voor, in Engeland' is de hemel even eens niet vlekkeloos blauw. Maar er heerscht een prettige warmte. In Zuid-Engeland broeien onwe- ders. In België en Denemarken, en ook in het groot ste gedeelte van Duitschland (Noord!- en Oostzee, Rijnstreek, Harz en omgeving, Baden, Beieren, enz.) is het weer als bij ons: zonnig en tamelijk warm. Soms bestaat er een zwakke onweersneiging. In Noord-Frankrijk heerscht aarzelend weer, in BOSSCHE N IN AUSTRALIë. Hoewel er zich in Australië nog altijd' reusachtige wouden uitstrekken, ziet men zich reeds genoodzaakt aan de kapp'erij paal- en perk te stellen. Op de meest roekelooze wijze was men gewend' neer te hakken, wat in den weg stond. Volgens Sir Rider Haggard, lid der Empire Trade Commission, die den toestand heeft bestudeerd', hadden hij een meer systematisch optreden ook in bewoonde streken groote bosehvlak- ten gespaard' kunnen blijven. In Queensland zijn prachtige wouden geveld, om een terrein voor den bananenteelt te scheppen. In Nieuw-Ierland zijn reusachtige wouden verdwenen. Overal hebben veeteelt, land- en tuinbouw onnaden kend den boomgroei verwoest. Men is er nu in enkele staten op uil, de fout als nog te herstellen. In eiken Staat wordt terrein ge reserveerd voer bosschen. Om aanplanting door par ticulieren te bevorderen, werden in de laatste dertig jaren acht millioen boomen gratis verdeeld. Dit kostte den Staat 2000 pond sterling per jaar.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2