2^ „Alkmaar Packet". Openbare Verkooping Openbare Verkooping Goedkoope trein 2e eo 3e klasse Burg er-S M E D EN een flinke Jongen SJOERD IJPMA, s IS HET ADRES voor s Noordhollandsch Landbouwcrediet. SAFELOKETTEN. Dr. MANNING'S KINADRUPPELS H. J. VONK ZOON, Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Je adres voor Piano's. I LANDMAN-DE MUNK,§ MACHINE OLIE per liter 10 25 WAGENSMEER per K.G. f0 25 TALK per K.G. f 0.55 1 Met alle tevredenheid jammer het waschgoed te ver nielen met chloor en wasch- poeders, terwijl de Sunlight ons goed sneeuwwit reinigt zonder het in het minst te schaden zelfs koken is onnoodig. Vergeet dus niet dat ons goed langer zal duren en geen on aangename lucht heeft wanneer de wasch gedaan wordt met ijl Van AIKMA&B 8.—, 10.—, 11.80, 8.80, 4.—, O,—7.80 aar. ÏBB AMSTERDAM «.SO, 8.—, 0.80, 11.80, UB, 4 7.80 nar. De motor-salonboot ..Alkmaar" vaart Vrgjdags 8.80 van Alkmaar, andere dagen v.m. ÏO uur en n.m. 6 nnr van Alkmaar en v.m. 6.30 en n.m. 8.18 van Amsterdam. STADSNIEUWS. BINNENLAND. nng SPROKKELINGEN. aan het Zand in de Zijpe, 1. Twee Huizen en Erven aan het Zand in de Zijpe, sectie C 672, groot 3 are en 50 centiaren en 673, 3 are 50 centiaren Huizen en Erven aan het in de Zijpe, sectie C 682, 1 are 22 centiaren en 683, 1 are 22 centiaren. 2. groot Twee Zand groot groot te Sint Pancras, op Woensdag 87 Augnstus 1912. 's avonds uur, in het Café van den Heer JRUIS, ten over staan van den Notaris Ij. TOP, van: Een Huis, Schuur en Erf aan den Dorpsweg te Sint Pancras, sectie A 1756, groot 2 are 55 centiaren. kan ik .verklaren, dat de Algemeene Paarden- en Yeeverzekering-Maatschapplj te 's-Gravenhage (De Oude Zwolsche van 1895), Dir. Linthout, de schade voor mijn onteigend paard spoedigst en loyaal heeft uitbetaald. Ik kan iederen paarden- en veehouder aansporen deel in deze Maatschap pij te nemen, ook van wege hare lage en vaste Premlën- J. C, BLAAUW. Zijpe, den 24 Juli 1918. Agent en Verzekerde. op WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1913, van DEN HELDER, ANNA PAULOWNA, SCHA- GEN, N.-SCH AKW OUDE, HEERHUGOWAARD en ALKMAAR naar AMSTERDAM en terug. ADVERTENTIE N. kunnen geplaatst worden aan de Alkmaarsche IJzer- en Metaal gieterij. Bij de N.V. Boek- en Handels drukkerij v.h. HERMs. COSTER ZOON, wordt gevraagd voor de Drukkerij, eenigs- zins met het vak bekend. OPDËGBJiGHT 810. ALKMAAR. m Damesonderkleeding, Huishoudschorten, Bébe Artikelen, 3 j Payglop 18. Depót Paltlie. Kanlugsfttruat, Alkmaar. Teletwu 20. V IDl EWAARB0R6D NVERVALSCHT ZONDER SCHADELIJKE BESTANDDEEÜN GEDEPONEERD Benigen tijd geleden, toen de geheele wereld in za en assche zat. op 't denkbeeld van een Europeeschen oorlog, steeg de vaderlandsliefde de vurige Denen naar het hoofd. Do couranten stonden vol alarmee- ronde artikelen dat het land in het grootste gevaat was, dat het vestingsysteem van Denemarken met was zooals het behoorde, dat er meer forten gebouwd moesten worden, en dat er meer wapens aangeschaft moesten worden. Er werden vergaderingen gehouden waar er met geestdrift op gewezen werd hoe t de plicht van ieder weldenkend burger was, om zich zei 1 in staat te stellen in geval van nood het vaderland te kunnen verdedigen tegen den inval van een hetbzuch- tigen vijand; de vrouwen „Verdedigingsbond zette zich aan bet hoofd eener inzameling, en in een oogen- blik had men duizenden hij. elkaar^ tot het bouwen van een fort in de nabijheid van Kopenhagen. Om kort te gaan men zou gezegd hebben dat Denemarken het meest militaire land der wereld was waar het le- ger op den steun en de sympathie^ der bevolking kon bouwen, want. zonder 'n goed gedisciplineerd leger is landsverdediging1 toch iets onmogelijks, dat is zoo klaar als oen klontje. Het oorlogsgevaar dreef echter voorbijen de ge moederen kwamen tot rust. Denemarken zou voor- loopig nog niet door keizer Wilhelm ingepalmd wor den, de nachtmerrie van alle rechtgeaarde Denen, en liet ingezamelde geld voor het fort bij Kopenhagen werd ondertusschen in de bank gezet. Maar nu gebeurde er iets anders om de tongen weer in beweging te brengen. In een zeker regiment van het leger was een sergeant die door zijne ondterhoori- gen niet bemind was, waarom, dat weet ik niet. en doet ook niets ter zake. De rekruten konden hem niet uitstaan, en ze besloten om den gehaten sergeant een flink pak slaag te geven! Gezegd, gedaan. Een paar van de belhamels wachtten hem op een goeien avond op een donker plekje op, en ranselden hem danig af. Zoo iets kon natuurlijk door de militaire autoriteiten niet geduld worden, de zaak werd onderzocht, en de aanvoerder van het komplot, hij die de manschappen tot deze wraakneming had aangezet, kreeg 6 jaar gevangenis straf. Dat was een harde straf, de goedige Denen vonden het erg en schreeuwden moord en brand er over in de verschillende couranten. De straf werd verzacht tot twee jaar, en nadat hij twee maanden ge zeten had werd hem het overige ook kwijt, geschol den.» Een dezer dagen werd1 dus deze rekruut op vrije voeten gesteld, en reisde hij1 naar huis terug. En nu komt. het merkwaardige van het geval. Toen do rekruut in zijne geboorteplaats aankwam was de geheele bevolking op de been om hem te ontvangen. Eerepoorten waren opgericht, vlaggen wapperden van He huizen, en toen de trein stilstond, en de rekruut er uitstapte, daverde de lucht van hoerageroep, zak doeken werden gewuifd, en in triomf werd hij op de schouders zijner medeburgers naar huisgedragen, als of hij een held was die zijn leven gewaagd had1 om 't vaderland te redden, en niet een soldaat die eene van do meest enorme insubordinaties begaan had die er over 't geheel in een leger begaan kunnen worden. Maar de menigte liet zich door een oppervlakkig ge voel meeslepen, en dacht er waarschijnlijk volstrekt niet aan, wat de gevolgen zouden, zijn, als zulke han delingen, als waaraan deze rekruut zich schuldig had gemaakt, ongestraft zouden blijven. Diezelfde Denen die met waarlijk imponeerend pa- triotisme bun geld voor do verdediging van hun land veil hadden, onthaalden nu den man op vorstelijke eerbewijzen, die een knak toebracht aan de discipline, welke toch een van de fondamenten van een leger is dat met succes zijn land' wil verdedigen. Is hot dus te verwonderen, dat, men zichzelf be trapt op een lichten twijfel aan het gezond verstand dezer menschen. Van de afd. ürsem van do Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, wel'ko 20 en 21 Augustus een ten- toonstelling houdt in de gemeente, was een door den voorzitter en den secretaris der af deeling, resp. de hoeren W. de Geus Czn. en J. Medemblik, ondertee- kend rekwest ingekomen, waarin verzocht w.erd om een subsidia van 100. De heer de Geus lichtte het verzoek toe, wees op het nuttige en leerzame van een tentoonstelling en meende dat de raad het organiseeren van een expo sitie ten zeerste zou toejuichen. De voorzitter, die reeds medegedeeld had, dat B. en W. voorstelden, afwijzend op bet verzoek te be schikken, achtte bet houden van een tentoonstelling luxe. Ka een nadere verdediging van het verzoek door den heer de Geus werd op het verzoek afwijzend' be schikt, slechts de heer de Geus was voor inwilliging er van. De commissie voor de feestviering op den Koningin nedag, welke dit jaar op den Koninginnedag ook de Onafhankelijkheidsfeestten' wenscht te herdenken, verzocht om een subsidie van 100. Dit bedrag werd toegestaan, de heeren Oudt, Schaap en de Geus wa ren voor 75. Bij de rondvraag' wees die heter Schaap op het raads besluit van 31 Maart. Toen werd besloten met 5 te gen 2 stemmen om subsidie te geven voor de over haal. De burgemeester zei: „Dat voer ik niet uit." Spr. had er nooit van gehoord, maar wees er op dat volgens art. 40 der Gemeentewet de voorzitter ver plicht is het besluit uit te voeren. Er ontspon zich een warme discussie tusschen de heeren Schaap, Oud't, de Geus, de voorzitter en den secretaris, welke ten slotte leidde tot het besluit om de vorige vergadering was geen bedrag bepaald 100 subsidie voor de overhaal te geven. VOO» DAMES. SNIPPEREN, STROOIEN EN BUKKEN. Een Parijsch actrice heeft reeds een lange rij dienstjaren op het tooneel achter den rug en nog steeds beweegt zij zich op de planken met de slank heid van een ree en de vlugheid van gebaren als van een hind'e. In de Parijs,che salons werd ze vaak be sproken. Niet haar kunst had indruk gemaakt, want zij is geen eerste en nog niet eens een ster van tweede of derde grootte. Haar begaafdheid is slechts matig, maar wat haar tot onderwerp maakt, dat is Bestrijding van Bloedarmoede, Bleekzucht, Malaria (Bmoeukoorts) Algemeen» zwakte, voortdurende Hoofdpijn eo Gebrek aan eetlust. zijn alleen ECHT met den naam Dr. H, manning buiten op de roode doos on nevenstaand fabrieksmerk. Volkomen alkoholvrlj. Prijs f 0.75. Dr. H, MANNING'S Pharm. Chemische Fabriek, Den Haag, esjzs na a s&jffl" a «a BB ra ga ea sa baar slankheid. Al lang was ze de vijftig gepasseerd en toch nog zoo lank. Het was de min of meer corpulente matrones een raadsel. Dit stond bij de dames vast: zij wist er een middel voor. Als men eens achter dat toiletgeheim kon komen..., Hoe het geheim publiek werd, weet men niet. Waarschijnlijk heeft een kamenier gebabbeld en de nieuwsgierige dames ingelicht, hoe de actrice gelijk met haar thee en beschuit, een paar vel papier ver langt. Het papier scheurt ze in kleine snippers, en strooit deze dan, zooveel mogelijk verspreid, over den vloer. Ze verlaat haar kamer niet, voor dat elk snippertje is opgeraapt. Zoo loopt ze iederen ochtend een uur lang door de kamer op handen en voeten. Volgiens de uitvindster van deze origineele ontvet- tingskuur kunnen de resultaten niet uitblijven. Trou wens het voorbeeld is daar Het middel is goedkoop. Baat het niet, het schaadt ook niet. Welaan dan, gij dames, die om eenigen re den geen bezoek aan Baden-Baden of Bad-Ems bren gen kunt, snippert., strooit en bukt U GEVESTIGDE PERSONEN. J. F. Aben, bakkersknecht, r.c., Nieuwpoortslaan 124. G. de Wa-ij, keïlner, n.h., Langestraa t 70. L. J. van Daalhuizen, kappersbediende, r.c., Kooltuin 20. II. Ot.ger, seheepmakersknecht, n.h., Eilandswal "10. M. H. Hobbelman, zonder beroep, n.h., Sb An-na- straat 2. A. Mol, los werkman, n.h., Fnidsen 33. 0. Vink, winkelbediende, n.h., Fnidsen 103. G. Klinken berg, winkeljuffrouw, n.h., Houttil 5. C. Ruijgh, zon der beroep, n.h., Zevenhuizen 1. H. G. Burger, be waarder Huis van Bewaring, n.h., Middenstraat 11. C. Brouwer, bakkersknecht, n.h., Achter dam 12. VERTROKKEN PERSONEN. P. de Heer, arbeider, n.h., Laat 20, Heer Hugo Waard. J. M. Ie Clercq, teekenaar, n.h., Toussaint- st'raat 10, den Haag. J. Kroeze, commies directe be lastingen, gref., Forestusstraat 19, Rotterdam. Dr. G. Blokhuis, rector Gymnasium, n.h., Nassaulaan 39, Hilversum. Dr. H. M. Leopold, leeraar Gymnasium, rem., Kennemerstraatweg 59. J. Verschoor, winkelbe diende, e.l., Snaarmanslaan "157, Rotterdam. W. F. B. Schneiders, manufactnrier, r.c., Mient 9, Purmerend. G. Lambers, dienstbode, n.h., Oudegracht 295, Am sterdam. G. Strooker, dienstbode, n.h., Heiligland 38, Koedijk. E. Mulder, drogistbediende, n.h., Schermer- weg 20, Krommenie. G. Mulder, dienstbode, n.li., Schermerweg' 20, Krommenie. A. P. Hart, dienstbode, r.c., Liefdelaan 13, Haarlem. 0. M. C. van Pinxteren, dienstbode, r.c., Langestraat 85, Amsterdam. L. Vis ser, zonder beroep, n.h., Stationstraat 78, Ned. Indië. H. PI. Hofmeester, kantoorbediende, d.g., Magdale- nenstraat 8, Amsterdam. L. Krijff, 1ste luit. infant., rem., Nieuwlandexsingeï 50, Ede. J. Metselaar, stati ons-assistent, n.h., Drebbelstraat 6, Veisen. N. Kop- pes, kinderjuffrouw, r.c., Koningsweg 52, Parij3. W. A. II. van Ree, zonder beroep, vrije gem., Zijdam 3. Hoogwoud'. Gemengd nieuw». UIT URSEM. In de Donderdagmorgen gehouden raadsvergade ring werd door B. en W. de gemeenterekening, slui tende met een batig saldo - van 159.8615 aangeboden. Ze zal door de leden worden onderzocht- en het ver slag van het onderzoek zal worden uitgebracht in de vergadering welke over 14 dagen zal' worden gehou den. De ingekomen geloofsbrieven van de herkozen le den, de beteren Stam en Schaap, werden onderzocht en in orde bevonden. De gemeente-opzichter zal, zoo werd besloten, een teekening en begrooting makelt voor den houw van de gemeenteschool. De opzichter had in verhand met het besluit van de vorige vergadering een teekening voor den bouw van een koetshuis bij de dokterswoning gemaakt. Van steen met pannen bedekt, ruimte biedend voor 2 rij tuigen en 2 paarden, zouden de kosten 1300 bedra gen, van hout opgetrokken 1150. Na eenige dist- cnssie word' besloten dit. jaar -nog maar niet tot den bouw van een koetshuis over te gaan, ook in verband met de kosten, waarmede de noodzakelijke verbete va» de gemeenteschool al gepaard gaat, ECHTSCHEIDINGEN BIJ DE MOHAM MEDANEN. De Marokkaan behoeft zich niet lang te bedenken, wanneer hij een vrouw wil nemen. Want hij kan kaar ten allen tijde weer van zich stooten. De vrouw is zijn werkster, zijii slavin. Dikwijls is het een reu- zensterke negerin, die werkt als een paard en met wasschen, weven en bakken zooveel geld binnen- en buitenshuis verdient, dat dte man zelf den geheelen dag geen andere bezigheid behoeft te zoeken dan van het eene koffiehuis in het andere te loopen. Wei gaat hij voor afwisseling met een gezwollen schedel of gekrabd gelaat naar het koffiehuis; want de vrou wen weten wel eens handtelend op te treden. In principe heeft de kerk in Marokko aan huwelijk en echtscheiding geen deel. Het Islamitische huwe lijk is een particulier contract, waar bij bet sluiten de tegenwoordigheid van den priester wel loffelijk en gebruikelijk, doch n-iet noodig is. Het Islamiti sche recht laat verdter in het huwelijk het vennogegn der echtgenoot-en onaangeroerd. Elk behoudt het vermogen, dat hij1 meebrengt' als zijn vrij, onaantast baar eigendom. Overigens is het huwelijksrecht en in het bijzonder het recht van scheiding, dat een to taal verouderd! karakter draagt, geen geniale schep ping van Mohammed, doch een soort- van voorzichti ge verandering van gewoonten van Arabische stam men uit den tijd voor den Islam. In werkelijkheid is het Islamistische recht van scheiding in Mar-okko, evenals in Perzië en Turkije, het recht van den rondreizende» Bedouïn, die in sommige gevallen even-als zijn ros, ook zijn vrouw de teugels over den hals werpt en haar loopen laat waarheen ze wil. De grondvorm van, de Islamitische scheidingsvor- men is de Talahk, de eenzijdige ontbinding van het huwelijk door den man. De Marokkaan, die om de een of andere reden met zijn vrouw of met een vrouw niet langer samen kan leven, zegt tegen haar: „Je bent verstoutenof: „Je benf vrij!" of: „Ik heb je vers too ten!" De bloem- en vormenrijke Arabische taal heeft ee.n groot aantal uitdrukkingen b.v. ook: „Ik verstoot je speeksel!" door welker plechtige uit spraak hij' om zoo t-e zeggen de echtscheiding uit spreekt. Doch opdat niet elke gemoedsstemming 'van den man een rechterlijke uitspraak ten gevolge heeft, heeft de Islam een wachttijd ingesteld. De Talahk is geen scheiding' in onze bet,eekenis, doch een driemaandelijksche opzegging met het recht van her roeping en treedt eerst na afloop van een driemaan- delijkschen wachttijd, de Hidda, in werking. Heeft- 't besluit van den man, zich van zijn vrouw te schei den, drie maanden lang -stand gehouden, en: heeft de echtgenoot el'ke maand een uitspraak in dezen zin gedaan, dan is de scheiding ingetreden. Geldig voor de wet, doch praetisch zelden gebruikt, is ook de vorm van scheiding, dat na een drievoudige herha ling' van het scheidswoord' of na het drievoudig ge bruik van e,eni bijzonder krachtige spreuk als: „Ik werp je de teugels over den hals", of: „Je bent voor mij dood", het huwelijk als ontbonden wordt be schouwd. Het primitieve volksgeloof aan de beteekenis van liet getal drie speelt in bet Islamitische scheidings gerecht een groote rol. Heeft dte man in drie maan den zijn vrouw driemaal verstoeten, dan is 't meestal uitgesloten, dat ze weer met denzelfden man trouwt. In den regel echter. Want het Mohammedaansche recht bevat uitzonderingen, welke aan ons, Europea nen, zeer vreemd toeschijnen. Wanneer namelijk een voor de wet, verstooten vrouw weer gehuwd en door haar nieuwen man wederom verstooten is, veroor looft de wet haar, een nieuw huwelijk met haar eer sten man aan te gaan. Nu gebeurt het, dat- wanneer de gescheiden echt.genooten opnieuw naar elkaar ver langen, een tusschenpersoon gebfuikt wordt, die met de. vrouw een ééndaagsch huwelijk -sluit en haar daar na aan haar eersten man teruggeeft. Talrijke „hadith" d. w. z. mondeling overgeleverde woorden van deni profeet bestrijden de Talahk zotfder daaraan echter de kracht te ontnemen. Meer nog dan door deze godsdienstige hindernissen wordt aan de Talahk door economische omstandigheden paal en perk gesteld. Want hij de ontbinding van het huwe lijk door Talahk behoudt de vrouw, wat' zij' hij het aangaan van het huwelijk als bruidschat van den man kreeg. In zeer veel gevallen is het den man niet mo gelijk, deze bruidschat van- zijn bezittingen af te ne men of, wanneer ze uitgegeven zijn, terug te betalen. Daardoor is dte vrijheid van scheiden voor den man beperkt en de uitvoering van het! proces met mede werking van de vrouw wordt noodig, zelfs wanneer deze, evenals de man de ontbinding' van bet huwelijk wenscht. Beiden komen dan overeen dat de vrouw, als een soort losgeld, den man de bruidschat terug geeft. Ook in dit geval geschiedt de ontbinding van het huwelijk alleen door dte uitspraak van den n niet de vrouw scheidt zich van hem, doch hij zich van de vrouw. De vrouw kan, ofschoon niet door eigen rechtsgel dig wilsbesluit evenals de man, toch door bemidde ling van den kadi in zekere gevallen de ontbinding van haar huwelijk bewerkstelligen. Volgens het vóór-Islamitische recht kon zij zich zonder meer van den man scheiden, evenals deze van haar. Dit voorrecht ontnam haar Mohamed, doch hij gaf haar daarvoor iets anders. De vrouw kan wegens be wijsbare schending van het huwelijkscontract doo: den man, b.v. het niet betalen van den bruidschat, schending van do huwelijksplichten zooals weigering van voedsel of wegens mishandeling (tuchtiging den mart toegestaan) bij den kadi de ontbinding van het huwelijk laten uitspreken. De rechter bezegelt haar besluit en eerst dan is dit rechtsgeldig. Einde lijk bestaat er ook een scheiding door rechterlijk uitspraak. Daartoe zijn beide eebtgenooten genood zaakt op grond van omstandigheden, die de verwezen lijking van het doel van het huwelijk verhinderen zooals k.rankzinnigheiid, melaatschheid enz. Eenige verouderde vormen van echtscheiding, die nauwelijks eenige practischa beteekenis hebben, zijn interessant als kent-eeken van het Islamitische vrou wenrecht. Mohammed's lievelingsvrouw Aischa was hem ontrouw en zoo voerdte hij het Liau, den eed van ontrouw in het scheidsgerecht in. De man «weert den ontrouw der vrouw bij den „vloek" van God. De vrouw houdt haar onschuld vol by den „toorn" van God. Zijn vloek is zij niet waardig, reeds zijn toorn overwint haar. Zweert de man, dan is het huwelijk ontbonden; waarbij het onverschillig Dinsdag 20 Augustus 1913, voormiddags 19 in het Café van den Heer G. A. DE WIT, ten overstaan van den Notaris I,. TOP, van Behoorende tot de nalatenschap van den Heer F, Meijer en te aanvaarden bij de betaling der kooppen- ningen. Inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoem den Notaris te Bergen. Belioorende aan Jb. RUTSEN .Tbz. en te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris te Bergen, alwaar de voorwaarden 14 dagen vóór den verkoop voor een ieder ter inzage liggen. Inlichtingen aan de Stations. Zie de aanplakbiljeten. Prijs voor heen en terug2e klasse f 1.50, 3e klasse f 1.—. is, of de vrouw den t-egeneed weigert of uitspreekt. De kinderen blijven in alle gevallen van echtschei ding zonder uitzondering bij den vader. Van eenige, o-ok slechts de kleinste poging tot ge lijke rechten der vrouw is in deze „mannengods- dienst" niets te bemerken. De Mohamedaansche scheidingswetten zijn zeer achterlijk en gebrekkig. 1 De Witte Bazar f

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 10