•I bTu i t e n l a n d. STADSNIEUWS. Gemengde mededeelingen. HET WEEK IN HET BUITENLAND. Laatste berichten. Khliftten en Wetenschappen. SONATENAVOND. Ooster- I vond. bergen, Amsterdam 2 p. Mej. Duiuker, Amsterdam 1 p. Dames Colthof, Amsterdam 2 p. Dames Tegel, Amsterdam, 2 p. Dames Morrez, Amsterdam 2 p. Pension Dennenlust. Fam. van den terg, Amster dam 4 p. Fam. Numan Amsterdam 1 p. De heer Huisman lp. 1 Café Duinzicht. Mevr. Hemmmg, Amsterdam 1 p. 3 p. Dames Milgers, Amsterdam 2 p. De heer Kolt, Zoon, Amsterdam 2 p. Fam. Cohen, Amst., 2 p. F®m- Heertjes, Amst. 2 p. Mej. Heertjes, Amst. 1 p. Mep Cozijn, Amst., lp. Pension Stenneberg. Fam. Knipliuijsen, Blokker, 8 p. Pension P. van Essen. Fam. Fransen, Amsterdam 3 p. Dames Milgers, Amsterdam 2 p. De heer Kolt, Amsterdam 1 p. De heer van Peski, Amsterdam 1 p- Pension Duinoord. Fam. de Heer, Amsterdam 6 p. Fam. Jansen, Zwolle 2 p. Fam. Baijer, Amst. 2 p. Pension Kuyper. Fam. Knol, Deventer, 3 p. l'am. Hamzen, Amst. 2 p. In Gem. huizen hebben gehuurd de volgende la- milies: i Huize Multiflora: Fam. van der Valk, Botterdam, Huize Zonneduin. Fam. Koyaards, Amst., 0 p. Huize Staringsoord: Fam. de Lange, Amst., 4 p. Bij den heer van der Wal; Fam. Blok, Amst., p. Fam. Wolf, Amst. 4 p. Huize Marktzicht. Fam. Surtsar, Amst., 8 p. Bij den heer Zwakman. Fam. Veld, Amst., 5 p. Fam. Zijlstra, Amst., 4 p. Bij den heer P. Kooijman. Fam. Keijser, Amsterdam S personen. Huize „Buitenduin", Baron van T uijll var rooskerken, Amsterdam, 3 p. Bij Mej. Wed. Beeldman: Fam. Duinker, 6 p Totaal 101 personen. - plein, jammer dat ze niet alle een huurder hebben ge vonden. Moet dit op rekening van de Fransche over heersching; worden geschreven? 'tls to hopen, ^at straks, wanneer „het zegevierend Holland zal jube len op het marktplein, de nu leegstaande winkels zul len worden betrokken door thans voor de getrouwen van Napoleon bevreesde zakenmenschjes. Die soldaten weerden zich Zaterdagavond al dap per Heel wat gewilligen en onwilligen werden door naar het Raadhuis gebracht, waar de inschrijving hen Alckmaer" plaats Se- UIT WEST-GEAFTDIJK Door de coöperatieve vereeniging te Opmeer is be halve het bouwen van de zuivelfabriek, ookde instal- latie van do fabriek, bestaande uit machineriën en zuivel werktuigen opgedragen aan de heeren R. K. Koppen en Zoon te West-Graftdijk. KORTE BERICHTEN. Twee vrouwen gaven Zaterdag bij een winkelier in I)en Haag een bankbiljet van 100 in betaling, dat later valsch bleek te zijn. De vrouwen spraken Duitsch en een weinig gebroken Hollandsch. Een 19-jarig' meisje is aan boord van een rijn- schip te Rotterdam met haar rechterbeen bekneld geraakt tusschen een staaldraad en een bolder. Het been werd ter hoogte van de knie zoo goed als afge knepen. In het Apollo-theater te 's-Gravenhage zouden worstelwedstrijden tusschen dames gehouden worden. Ze zijn echter van overheidswege verboden. Gp den watermolen in het Naardermeer, onder Muiden, werd de ongeveer 70-jarige moeder van den- molenaar door een wiek gegrepen en bijna onmiddel lijk gedood. Te Aalten werd sedert eenigen tijd de hulp be hoevende Aleida Gierkink in het arrestantenlokaa verpleegd, omdat het Kath. Armbestuur niet meer voor haar wilde zorgen wegens het niet-nakomen der godsdienstplichten en haar kostbaas haar niet meer in huis kon hebben. De gemeenteraad heeft nu, naar de Arnhemsche Crt. meldt, besloten haar uit te be steden en de taak der Kath. diaconie over te nemen. FLORIS VAN TEYLINGEN-FEESTEN. De blauw-wit-roode vlag hing uit de huizen aan het Oud-Holland!sche marktplein, waar Eransclie overheersehers zich meesters van liet terrein toonden. De Napoleantische soldaten met hun zwart fluweelen kolbakken, hun witte kruisbanden over de blauwe met roode strooken afgezette jassen, voorzien van roode epauletten, keken grimmig rond, doch bleken nogal goedertieren aangelegd te zijn, toen leden van het Stedelijk Muziekcorps om acht uur Zaterdag avond hun concert aanvingen met het spelen van het.Wilhelmus van Nassaue. rt Begon langzaam-aan aardig vol te loopen op het gezellige marktplein, hesehenen door 't twinkel-liclit van electrische booglampen. Al vrij spoedig viel er een goede feeststemming te bespeuren, menigeen had al een walsje gemaakt, vöor de voorzitter van „Eloris van Teijlingen," de heer J. J. Meijer, vanaf het bor des van het raadhuis een toespraak hield, om het feest, officieel te openen. Hij heette allen welkom op het oud-Hollandsch marktplein. Spr. wilde niet in details treden over de kwestie, waarom Floris van Teylingen niet kon samenwerken met het Comité, dat, de Onafhankelijkheid'sfeesten op 9 en 10 Juli or ganiseerde, dat zou te veel gevergd zijn van de aan wezigen, doch enkel wilde hij zeggen, dat het voor de vereeniging onmogelijk was zich terug te trekken, daar ze reeds door verschillende contracten gebonden was. Ze moest doorwerken op het eens door haar ge nomen besluit'; wie A gezegd heeft, moet ook B zeg gen en niet teruggaan, zei spr. Om aan te toonen, dat de mannen van Floris van Teylingen het niet bij woorden laten, maar ook van aanpakken weten, me moreerde de voorzitter het feit, dat toen op den be- wusten Zaterdagavond van September 1911 geheel oud-Alkmaar tegen den grond geslagen was, de man nen van F. van T. bewezen hebben, dat, er nog die oude, taaie, Hollandsche moed in zat, dat eendracht maakt macht, want in één week t.ijds was Oud-Alk- mRar in haar oude gedaante herrezen. Spr. bracht dan ook thans nog, na verloop van een tijd van twee jaar, dank aan die mannen voor den moed en de vol harding, die ze toen bewezen hebben te bezitten, daardoor toonend, als onze voorvaderen in 1813, dat door saam te werken alles is te bereiken. De voorzitter bracht daarna, namens bestuur en feestcommissie dank aan B. en W. van Alkmaar voor de toestemming tot het houden van de optochten en van het concours liippique, aan B. en W. van Oudorp voor de toestemming tot het houden van het zesdaag- sche feest in die gemeente en aan het bestuur der Geestmer Ambacht voor het bereidwillig afstaan van den dijk. Nog dank brengend aan de velen, die hun best de den, om het feest te helpen slagen door veel van hun tijd, sommigen al hun tijd, in dienst van F. v. T. te stellen en de hoop uitsprekend, dat het feest in allo opzichten zal slagen en geen enkele wanklank zal worden gehoord, eindigde de voorzitter met een: Leve Koningin en Vaderland, Leve Alkmaar's burgerij, le ve Floris van Teylingen- Een driewerf hoera bezegelde de woorden van den heer Meijer. Door het op-klinken van muziek uit alle hoeken van het plein, het gillen van de fluit van den stoom- draaimolen, door het kijken naar den fraai verlichten aeroplaan-molen en zooveel meer kwam al dra de ech te stemming in de steeds talrijker wordende bezoe kers. Vroolijk werd er gedanst op de wijsjes, welke de leden van het Stedelijk Muziekcorps en later de Beierscbe kapel bliezen, bij de inrichtingen van „Jan" en „Piet" kwamen somwijlen handen tekort, de stoomdranlmolen trok een flink bezoek, terwijl de aeroplaan spoedig beslag bleek te hebben gelegd op de genegenheid van vele jeugdige en oudere Alkmaar- sche burgers. De Verschillende winkels komen goed uit op bet in het „Poirtersboeck der stadt Doch ook waren ze weer niet zoo, of hun goed hart ging gaarne uit naar de Hollandsche meisjes, waarmee ze tijdens den dienst walsten dat het een lie ve lust was. Naast de reeds genoemde kermisvermakelijkheden, hebben de lachspiegeldwaaltuin, een American hoep la, een Kop van Juttoestel, een tent om zich te be kwamen in de kunst van het koekhakken en een waarzeggerstentje, pardon Theatre Minerva, op het marktplein een plaatsje verkregen. In het evenge- noemde theater weet „Steffens dochter", over wie op net beschilderde borden, belangwekkende inededeelin- pen worden gedaan, de toekomst te ontsluieren. Me lazen, dat ze reeds de eer heeft genoten van het be zoek van tal van ,adelijke en deftige famielies, zij geeft „de nieuwste vinding, die tot nog toe exci- steerd" en „ontleent haar bekwaamheden uit een aan geboren en natuurlijk talent" I De gezelligheid! op het marktplein was er en bleef er geruimen tijd, vroolijk© rondgangen met de muziek voorop werden gemaakt en het hossen bleek na ver loop van drie weken nog niet verleerd. Vroolijk straalde de zon gisteren aan den helderen hemel als een belofte om de feestviering, die twee jaar geleden aanmerkelijk afbreuk werd gedaan door slechte weersomstandigheden, zooveel als het maar in haar macht ligt, te helpen bevorderen. Tegen éénen stond het aan de Friesehe brug zwart van menschen, om den historischen optocht, voorstellende de Fran sche overheersching, te zien. Achter het cafe Scher- merliorn had de opstelling plaats van den stoet, die zich tegen half twee in beweging zette. Voorop trompetters en een muziekkorps en dan grenadiers, Lodewijk Napoleon, hooggeplaatste officieren, jagers te paard, waarop volgde Napoleon op den witten schimmel, met zijn adjudanten en staf, gevolgd door soldaten en jagers te paard. De eostumeering der verschillende personen was vrij goed te noemen, doch hoe kwam het dat de stoet als geheel een zeker decorum miste, dat er iets aan ontbrak, dat niet zoo precies te noemen is, doch dat den indruk van een Fransche overheersching niet overheerschend deed zijn? Kwam het- door dat sommige soldaten wat slap in de knieën deden, enkele generaals niet zelfbewust te paard zaten? Doordat van enkele grenadiers ge zegd kon worden wat Heine van zijn „Zwei Grenadie- re" zong, n.l. „Sie lieszen die Köpfe hangen"? Dit tweetal deed het echter omdat ze, uit Rusland ko mend, in Duitschland vernamen, dat Frankrijk ver nietigd' en de Keizer gevangen genomen was, terwijl thans de geweldige empereur zijn streng oog nog liet gaan over zijne getrouwen 1 Verwacht mag worden, dat het „Une fois n'est pas eoutume" van Napoleon „Floris van Teylingen" tot wachtwoord zal zijn en dan kan bij een even goede eostumeering als gisteren de optocht, welke morgen de intocht van den Prins van Oranje zal voorstellen, een beter figuur slaan. Was het gistermiddag reeds bedrijvig op het markt plein, gisteravond was het er vol. Er is echt, prettig feestgevierd, alles trok druk bezoek. Velen hebben moeten bukken onder de ijzeren hand van de uitvoer ders der wetten omtrent den Huwelijksdwang en een aardig speechje meegekregen tot geleide op hun nieu wen levensweg. 'tiWas gisteravond, zeer prozaïsch gezegd, een avond die geld in het laadje brengt. Maar wie houdt niet van zulk proza? De electriciteitstentoonstelling - is niet doorge gaan. Verschillende groote firma's, tot exposeeren uitgenoodigd, berichtten het practische nut ervan niet in te zien. Het practische nut voor haar zelf wel te verstaan. Dat gemis hebben zeker niet velen gevoeld op het feestterrein, dat baadde in een zee van electrisch licht. Trots het wegvallen van dit nummer van het feestpr.gram, zullen zij, die het oud-Hollandseh marktplein bezoeken om er „een avondje te passee- ren," ei niet vandaan gaan voor de klok een uur aan wijst, d it vader Stastok's goedkeuring beslist niet zou kunnen wegdragen! den violist opirad. tweede divecteut' van ons ver maard orkest. De heeren gaven een sonatenavond en liadde: daarvoor gekozen twee werken uit de moderne Fran sehe school, n.m. de sonate van Gesar Franck en de sonate van Guillaume Leken. Tusschen deze num mers stond de Kreutzer sonate van Beethoven. Deze jonge mannen hebben het echte kunstenaars- bloed in hun aderen, want hun spel kenmerkt zich door een meesleepende voordracht, en een soms tot groote hoogte opgevoerde hartstochtelijkheid. En tot het ten toon spreiden hiervan bieden genoemde sona ten dikwijls gelegenheid. Afwisselend in de viool- en in de 'klavierpartij treden die verschillende stemmin- op en de finale van de sonate van Leken brengt o.a. een slot dat in hoogste extase is neergeschreven, maar dan ook van de uitvoerders alle krachten vergt om het tot een werkelijk indrukwekkend slot te ma ken. In het „zeer langzaam" het derde deel dier sonate treedt vooral het melodisch element op den voor grond, en zoo was het ook in het „Recitativo Fanta sia" in de sonate van Franck dat door de melodieën zoo zeer boeide. In de Kreuzer sonate imponeerde de "breed opgevat te inleiding het eerste- en vooral het laatste deel, de van levenslust tintelende finale. De spelers hebben deze drie belangrijke perken uit gevoerd op een boven alle lof verheven wijze. Prachtig samenspel was het, zeer homogeen de op vatting en een voordracht die deed gevoelen dat zij zich in de muziek geheel hadden ingewerkt. Door hun zeer groote muzikaliteit en warm temperament gaven zij een vertolking waarop zij trotsch kunnen zijn. De concertvleugel was uit het magazijn van heer Hesienfeld te Amsterdam, fabrikaat Pleijel, en geleverd door de Gebrs. Spanjaard, alhier. Het in strument voldeed uitstekend. den A. K. PRIJZEN BEHAALD. Het dubbel-mannenkwartet „Harmonie", alhier, directeur de heer Jac. N. Al, behaalde in de afdee- ling bekroonde dubbel mannenkwartetten van den door „Kunst na Arbeid" te Bussum uitgeschreven zangwedstrijd, den tweeden prijs, met 2 tegen 3 stem men op „T. A. V. E. N. U." te Amsterdam, dat den lsten prijs behaalde. De prijs bestaat uit 8 zilveren medailles met diploma. Het Alkmaarsch Gemengd Dubbel kwartet, direc teur de heer W. IT. Slinger, behaalde in den wed strijd voor bekroonde gemengde dubbelkwartetten den 3den prijs (8 zilveren medailles en diploma). De prijs werd behaald met 2 tegen 3 stemmen op „Bacil" van Watergraafsmeer, welke vereeniging den twee den prijs kreeg. Bij de gisteren te Groningen gehouden courses, won in liet, nummer Onafhankelijkheidsprijs, prijzen- draverij 4e klasse, afstand 1700 M., de heer N. Scher- morhorn alhier met „Cruqius Smaragd" den tweeden prijs; in het. nummer Augustus-prijs, prijzendraverij, 3e en 4e klasse, afstand 2000 M„ won dezelfde eige naar den 2den prijs met. „Vitesse". GESLAAGD. De dames II. J. van Randwijk en M. M. van Dijk, alhier, en mej. M. P. Vader te Stompetoren, allen leerlingen van de Meisjesschool te Alkmaar, slaag den Zaterdag te Utrecht voor liet M. TT. L. O.-exa men. de SCHEEPSBOUW. Van de scheepswerf „Nicolaas Witsen", van firma W. F. Stoel en Zoon, alhier, is met- goed ge volg te water gelaten een stalen vracht-motorboot, genaamd „Nijverheid III", lang 71 voet, breed 14 voet en met een 24 P.K. 1-cyl. petroleummotor. De boot is gebouwd voor rekening van mevrouw de Wed. J. J. Leguit, te Wormerveer, en bestemd voor den dienst van de Zaan op Amsterdam. DE BALKANOORLOG. De Bulgaarsehe delegatie achtte de voorstellen van Servië en Griekenland onaannemelijk en diende Zaterdag tegenvoorstellen in. Bulgarije zal op menig punt op zijn stuk blijven staan. Het beweert in militair opzicht er niet slecht voor te staan en hoopt op tussehenkomst. der mo gendheden. Indien het bij zijn weinig tegemoetko mende houding' blijft, zal er van demobilisatie voor eerst wel niets komen. Gisterochtend beraadslaagden de Bulgaarsehe ge volmachtigden met de gevolmachtigden der bondge- nooten over de Bulgaarsehe tegenvoorstellen. De Servische en Grieksche minister-president Pa- sitsch en Venizelos verklaarden do Bulgaarsehe te genvoorstellen voor onaannemelijk. Echter is bij de bondgenooten de indruk gevestigd, dat de Bulgaren ten slotte zullen toegeven. Naar men verneemt zal de wapenstilstand met 3 dagen verlengd worden, in de voltallige zitting der vredësafgevaardigden die hedenochtend plaats had. Over Adrianopel is ook nog heel wat te doen. De gezanten der mogendheden hebben, naar verluidt, be sloten elk voor zich een gelijken stap bij de Turk- sche regeering' te doen, ten einde aan te toonen dat Europa eenstemmig van oordeel is, dat het Turksche leger Adrianopel moet ontruimen. In Konstantinopel kwam gisteren een deputatie uit Adrianopel aan, die in opdracht had1 den groot vizier en de gezanten te smeeken, alles in het werk te stellen, opdat Adrianopel aan Turkije moge blij ven. Naar het heet zullen de mogendheden de Turksche regeering aanraden Adrianopel tegen zeer aanzien lijke compensaties te ontruimen. Rusland en Oostenrijk steunen de aanspraken van Bulgarije op Kawala, dat de voornaamste haven aan de Egeische Zee is geworden. Als Griekenland on verzoenlijk blijft, zal Bulgarije Kawala door bemidde ling van Europa krijgen. ENGELAND. In Londen is een nieuwe vereeni ging voor vrouwenkiesrecht opgericht. Zij richt zich in de eerste plaats tegen de strijdlustige kiesrecht vrouwen, wier manieren zij afkeurt en doet. een be roep op de Engelsche vrouwen om het groote doel met wettige middelen te hereiken. De liberale leden in het Lagerhuis, die zich tegen vrouwenkiesrecht hebben verklaard, zal de vereeniging bij den komen den verkiezingsstrijd niet steunen, de leden die er voor zijn des te krachtiger, door reclame, het ter be schikking stellen van auto's enz. ITALle. De regeering heeft dezer dagen opnieuw twee mogendheden gepolst over 't behoud1 voor Italië van Stampalia, een der eilanden in de Egeische Zee. Het antwoord luidde, dat! alle eilanden die Italië bezet houdt aan Griekenland zullen worden toegewe zen. Wanneer Italië mocht weigeren ze alle te ont ruimen, zou dat ernstige verwikkelingen kunnen ge ven. ZUID-AFRIKA. De arbeiderspartij vaardigde een manifest uit, waarin verklaard wordt, dat de hoop, door de regeering opgewekt, dat zij een permanente overeenkomst tot stand' zou brengen, bitter werd te leurgesteld. Aan verdere onderhandelingen is de pas afgesneden door de weigering der mijneigenaars, om de. vakvereenigingen te erkennen, tenzij onder absur de, beleedigende voorwaarden. Het manifest zegt voorts, dat de arbeiders noch tot onderwerping ge dwongen kunnen worden, noch iet geweld hebben uitgelokt. VENEZUELA. In een proclamatie, afgekondigd te Coro den 27sten Juli, zegt. Castro, dat. de oorlog onvermijdelijk is geworden. Na een heftigen uitval tegen president Gomez, dien hij van verraad beschul digt, deelt. Oa9tro mede, dat. hij gehoor heeft gege ven aan de roepstem van zijn land om de rechten van het volk te verdedigen en dat zijn streven zal zijn de beschaving- en den vooruitgang te bevorderen. Zaterdag besloot- president- Gomez met zijn troe pen tegen Gastro op te trekken. De regeering maakte gisteren melding van twee volledige overwinningen in den staat Tachira. pens gebruik te maken. Dertien oproermakers wer den gedood en 30 gewond, terwijl een politie-agent gedood werd en er 40 gewond werden. Uit. alle d'eelen van Europa komen op het oogen- blik tamelijk goede berichten. In Schotland komt getemperde zonneschijn voor, in Zuid'-Engeland is het zonnig en tamelijk warm, doch er bestaat een onweerskansje. Voorts is het. in Denemarken, België en Noord-Frankrijlc veelal zon nig'. In Zuid-Frankrijk heerscht aarzelend, soms onweersachtig weder. Vooral in West-Duitschland is het goed weer. In het Oosten doen zich nog eenige depressie-invloeden gelden. In Baden en Beieren is het zonnig en warm. Uit Oostenrijk-Hongarije en uit Zwitserland wórdt fraai weder gemeld. HET WRAK VAN DE „TITANIC." De kapitein van een in Nieuw-York aangekomen stoomschip meent op de plaats, waar de „Titanic" verging, het voorste deel van het schip op een onder- zeesche klip te hebben waargenomen, die daar wel reeds lang vermoed werd, doch niet op de zeekaart was aangegeven. Deze klip zou misschien de oorzaak van het ongeluk kunnen zijn, een omstandigheid, die van belang is voor de eischers van schadevergoeding bij de White Star Line. De regeering heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld. KORTE BERICHTEN. Een Duitsch jongmensch, klerk te Londen is^ in hechtenis genomen op de beschuldiging dreig brieven aan lord' Rothschild te hebben geschre ven. Hij eisclite niet minder dan 360.000 gulden. In den sneltrein BolognaFoggia werd een blijkbaar zeer rijke Turk uit Beiroet, die met een gevolg van twee man en twee dames naar Brindisi reisde, doodgeschoten gevonden. Blijkbaar is hij door znij gevolg gedood. Allen werden gearresteerd. Een conducteur van een sneltrein op de lijn Hannover—Dortmund is gearresteerd wegens het berooven van een slapenden reiziger. In een kolenmijn te Pottsville (Noord-Amerika) had Zaterdag een onploffing plaat'3. 50 personen werden gedood. Eenige Duitsche matrozen, die in de nabijheid van Gutsvangen in Noorwegen een uitstapje maak ten, lieten van een berghelling steenen afrollen, waardoor een meisje, dat bezig was met hooien, gedood werd. De matrozen zijn allen gearresteerd. In de Engelsche badplaats Strandhill ver dronken v ij f dames bij het baden. VERBETERING. In het bericht van Zaterdag, dat de leden van de in het district Alkmaar ingestelde rontecommissie in zake de Invaliditeitswet noemde, is de naam van één der leden weggevallen, n.l. die van den heer A. J. P. Spiesz, alhier. Voor een publiek, bijna geheel uit tijdelijke bewo ners van Bergen bestaande, traden Zaterdagavond in de nieuw gebouwde concertzaal van het hotel „De Rustende Jager" de heeren Dirk Gootjes en Evert Cornells op. De heer G. is violist aan het concertgebouw te Am sterdam, de beer 0. die hier als accompagnateur van CHINA. Alle gouverneurs van Mandsjoerije kre gen bevel de mobiliseering voor te bereiden om tot den veldtocht tegen de regeering te Peking' gereed te zijn. De discipline onder de Mandsjoereesclie troe pen moet zoodanig zijn ondermijnd, dat een militair oproer wordt gevreesd. De Zuid-Chineesehe opstand schijnt bijna geheel onderdrukt. Kanton geldt als laatste steunpunt van de opstandelingen. Naar het heet rukken de regeeringstroepen op naar deze plaats en men verwacht spoedig een gevecht in de nabijheid. ENGELSCH-INDIë. Op een massa-meeting der Moslems voor bet. stadhuis van Calcutta werd naai de Maand. Cour. meldt, heftige afkeuring uitgespro ken over de handelwijze der autoriteiten te Cawnpo- re, die een gedeelte eener moskee hadden doen afbre ken ten behoeve eener reparatie van een der verkeers wegen. In officieele verdediging werd bekend gemaakt, dat het afgebroken gedeelte der moskee niet geheiligd was. Te Oawnpore hadden gisteren ernstige onlusten plaats. De politie was genoodzaakt van de vuurwa- KONINKLIJK BEZOEK. ZWOLLE, 4 Augustus. Heden brachten H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden een bezoek aan de Provinciale Overijselsche Nijverheids- tentoonstelling „Plan 1913" alhier. Van hier ging het Koninklijk Echtpaar, dat om half elf per auto kwam, naar Steenwijk, waar men om halfvier arri veerde. Een 200-tal kinderen zongen de hooge gasten, die zich op het balkon van het raadhuis vertoonden, het lied van den Steenwijker toren toe. Om half vijf werd de terugreis naar het Loo per trein aanvaard. TOCII EEN BUITENGEWOON CONGRES! AMSTERDAM, 4 Augustus. Het partijbestuur der S. D. A. P. besloot een buitengewoon congres te houden op 9 en 10 Augustus a.s. Voordat het buitengewoon congres der S. D. A. P. dat te Zwolle gehouden wordt, zal plaats hebben, zal morgen alhier een partijconferentie worden gehou den. Op deze partijconferentie zal een resolutie wor den behandeld welke door mr. Troelstra ontworpen werd. De conclusie van deze resolutie is, dat indien de pogingen van mr. Cort van der Linden niet kun nen leiden tot vorming' van een ministerie, dat het programma Bos wil uitvoeren, de partij hierin zal zien de „conditio sine qua non" (zie Binl. Red.) door mr. Troelstra genoemd in zijn correspondentie met dr. Bos, n.l. het eenige geval waarin de intrede van socialisten in een vrijzinnig kabinet mogelijk zal zijn. ZAKKENROLLERS AAN HET WERK! ROTTERDAM, 4 Augustus. Bij de onafhankelijk heidsfeesten te Vlaardingen hebben de vorige wéék zakkenrollers hun slag geslagen. Vermist worden volgens aangifte tien gouden en zilveren horloges, grootendeels met ketting, een groot aantal charivari, gouden oorbellen en een Rijksspaarbankboekje met 500. DOODELTJK ONGEVAL. DEVENTER, 4 Augustus. Hedenmorgen had op de stoomsteen-fabriek de Petra hij Deventer een ern- stig ongeluk plaats gehad. De gehuwde arbeider B. v. B. viel n.l. in een kleinmeng-ketel. Deerlijk ver minkt werd hij te voorschijn gehaald. De dood trad onmiddellijk in. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 2e Klasse, le lijst. No. 7994 f 5000. No. 381 f 1500. No. 15505 f 1000. Nos. 4914 9836 10014 elk f 200. Nos. 4497 5736 5817 13201 elk f 100. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 30 Juli 1913. 1. F. H. R., J. R. te Alkmaar, overtreding Arbeids wet, ieder 7 maal 50 cent boete of 7 maal 1 dag hech tenis. G. II. te Alkmaar, overtreding drankwet, f 20 boete of 10 dagen hechtenis. T. K. te Haarlem, H. R. te Schoten, C. H„ L. W., F J. H„ P. P., S. R., D. W. J. H„ te Alkmaar, dron kenschap, de le, 2e, 5e, 6e, 7e ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 3 weken hechtenis, de 4e 2 da gen hechtenis, de 8e f 2 boete of 2 dagen hechtenis. W. B. te Tutjehorn, in staat van dronkenschap de orde verstoren, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. C. C. W. te Schoorl, overtreding wapenwet, f 6 boete of 3 dagen hechtenis. J. O. te Heiloo, H. N. te Assendelft, P. M. te Uit geest, T. H. J. B., te Egmond aan den Hoef, P. G„ P. P.. M. R. V., J. P., K. BG. P., T. W. R., te Alkmaar, overtreding Politie verordening, de le f 2 boete of 1 dag hechtenis, de 2e, 4e, 5e, 7e, 8e, 9e, 10e, 11e ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 3e f5 boete of 2 dagen hechtenis, de 6e f 2 boete of 2 da gen hechtenis. B. P. te Oudkarspel, H. B. te Egmond aan Zee, W. N, te Uitgeest, D. M. te Bergen, G. N. te Heems kerk, A. G. te Obdam, J. B. te Limmen, G. K. te Akersloot, B. B. te Zaandam, C. S., M. Z., E. J. P. J. W. T., te Alkmaar, overtreding rijwielwet, de le f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, 9e, 10e, 11e, 12e ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 13e f 1 boete of 1 week tuchtschool. G. C. en G. te Haarlem, J. v. d. P. te Heemstede, S. P. te Zaandam, E. G. te Egmond aan Zee, H. O. te Schagen, H. V. en M. V. te Krommenie, W. L. en A. S. te Broek op Langend ijk, H. W. te Schermer- hom, overtreding jacht- en vischwet, de le f 2.50 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e f 1.boete of 1 dag hechtenis, de 3e f2.— boete of 2 dagen hechtenis, de 4e f 12.boete of 6 weken tuchtschool, de 5e en 8e ieder f 6.— boete of 3 dagen hechtenis, de 6e, 7e en 10e ieder f 3.boete of 2 dagen hechtenis, de 9e f 1 boete of 5 dagen hechtenis,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2