DAALDERS buitenland" Verplaatsing Groenteveilingen. .sLurrrNO eener openbare school. No. 15924 1500. No. 14679 1000. Nos. 4790 en 0287 elk 400. No. 18603 200. Nos. 1313 9875, 11299, 17206, 18688, 18755 en 19981 elk 100. STADSNIEUWS. ik kaar vandaag zeggen, dat zij het vleeecli niet goed gaar maakt.. Onze keukenprinses verontschuldigde zich en zei- de: Ziet u, mevrouw moot, bedenken, dat ik in m'n vorige betrekking gediend heb bij fox-terriers". Ik vroeg daarop wilt zij wel bedoelde;,en toen zei ze: „Dat zijn immers van die menschen, mevrouw, die. geen vleesch eten." De Raad van Wijmbritseradeel heeft met- algemee ns stemmen aangenomen 't voorstel van het Dage- lijksch Bestuur tot sluiting der openbare school te Oudega. Hot, hoofd dier school, de heer Hazelhof, had overplaatsing verzocht naar Hommerts. Met al- gemeene stemmen werd 't verzoek van adressant in gewilligd. Be school te Oudega telt nog maar 9 leer lingen, welke t.ot 5 gezinnen behooren. Twee dezer gezinnen hebben geen bezwaar om hun kinderen naar de Christelijke schooi te zenden; twee andere hebben elk maar één kind. Eén dezer twee kinderen wordt straks 13 jaar, t andere kan even gemakkelijk te TJlst, zei men, naar school gaan. Van die 5 gezinnen rest nog een Roomsch gezin met drie kinderen. De vader is wel geneigd zijn kroost naar de R. K. school te Blauwbrug te zenden (45 minuten afstand!), maar acht zich niet in staat voor 't- overblijven tussehen de schooluren te betalen. B. en W. stelden daarom voor, meldt het Handels blad, de school te sluiten, en wel tegen 15 September a.s. 't Eenige liberale raadslid, de heer baron an Weideren Rengers, kon met het voorstel wel mee gaan. Alzoo werd conform 't voorstel van B. en W. be sloten, waarna in afzienbaren tijd wel de opheffing der school zal volgen. Alsdan bezit de gemeente Wijmbritseradeel met haar 28 dorpen nog 8, zegge S openbare scholen: Heeg, Woudsend, IJsbrechtum, Hommerts, Goënga, Tirns, Scharnegoutum en Op penhuizen. VERDWAALD. De muziekvereeniging „De Pionier" uit Gouda, die Zondag haar medewerking zou verleenen aan een meeting' voor drankbestrijding te Delft, waartoe ze per boot daarheen zon komen, werd, naar het Han delsblad meldt, door den kapitein der boot wegens diens onbekendheid met de wateren die naar Delft voeren, naar Ylaardingen gebracht. Per trein zijn de muzikanten toen naar Delft gekomen, echter zonder instrumenten, zoodat ze hun medewerking niet meer konden verleenen. BEKNELD. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf zou een aa!k, n.l. „de Merwede II", uit Harderwijk, en geladen met 350.000 steenen, afkomstig van het Belgische indus trieplaatsje Duffel, door een sleepboot de Amster- damsche stadsgrachten, doorgesleept en gebracht wor den naar de losplaats, Weesperzijde bij den Ringdijk, alwaar de steenen gelost moesten worden om te die nen voor eenige in Watergraafsmeer te bouwen per- ceelen. De kapitein van de sleepboot, die met deze vaart zijn eerste reis door de Amsterdamsche wateren deed, was blijkbaar niet geheel op de hoogte met de door- vaartwijdte der Amstelsluis, voer ten minste met liet. schip achter zich, door een doorvaart van nog geen 7 Meter breedte, terwijl de bewuste aak 71/i Meter breed is. De gevolgen bierven niet, uit. Het schip werd bekneld' in de sluis en, wel in die mate, dat be langrijke scluide aan hef (nog nieuwe schip toege bracht werd. Onmiddellijk werden pogingen in 't werk gesteld om hert schip vrij te krijgen; verschillende sleepboo- ten werden gerequireerd, echter zonder eenig prac tise h resultaat; het Bchip was niet van do plaats weg te krijgen. De vastzetting geschiedde met volle vaart, zoodat een gedeelte der steenen tot pulver werd. De schipper taxeert de nu reed® aan het schip aangebrachte schade op (luizend twaalfhonderd gul den. Gistermiddag was, schrijft het Handelsblad, de toestand nog onveranderd. ZONDAGSRUST. Door de Wet tot wijziging van het Burgerlijk Wet boek, waarbij o. m. bevordering van de Zondagsrust ten bureele van den Burgerlijken Stand voorzat, zijn eenige vermeldenswaardige wijzigingen tot stand ge komen. Zooals bekend, moet aangifte van geboorte geschieden binnen 3 dagen na de geboorten. Dit zal niet meer noodig zijn, de Zondag en daarmede gelijk gestelde dagen worden niet meer medëgerekend voor den termijn van drie dagen. Vallen binnen dezen termijn een Zondag, de Nieuwjaarsdag, de christelij ke tweede Paasch- en Pinksterdagen, de beide Kerst dagen, de Hemelvaartsdag of de verjaardag des Ivo- nings, dan kan met, de aangifte nog worden gewacht. Aangiften van overlijden worden niet aan een ter mijn gebonden; alleen voor personen, in een gesticht overleden, bestaat de bepaling tot aangifte binnen 24 uren na het overlijden, ook dit voorschrift vervalt door de wetswijziging. Ook vervalt de huwelijksafkondiging' op Zondag, voortaan geschiedt dit Zaterdags door aanplakking alleen. HET ONGELUK IN HET SPORTPARK. Gistermiddag omstreeks drie uur is men er in ge slaagd den heimachineketel, die hij het bekende onge luk op het Sportpark te Amsterdam weggeslingerd en in den grond van een weiland gedrongen was, na ongeveer drie dagen gravens, hoven aarde te brengen. Uit den toestand waarin het zware ijzeren gevaarte verkeerde, was niet direct op te maken wat de oor zaak van het gebeurde kan geweest zijn. Een voorgenomen nader minutieus onderzoek zal daaromtrent wellicht meer licht kunnen ontsteken. OPSPORING VERZOCHT. Men verzoekt ons opname van het volgende: De Commissaris van Politie 2e afd. te Rotterdam verzoekt aanhouding en voorgeleiding van Rudolph Christ.iaan Hage, geboren te Rotterdam 20 October 1897, kantoorbediende, wonende aldaar, verdacht van verduistering van ruim 46-5. Signalement: pl. m 1.75 M., flink postuur, lang en mag'er gezicht, gezon de kleur, lichtblond haar, blauwe oogen, dikke neus; kleoding: bruin colhert costuum, st-roohoed mot, zwart, lint., zwarte rijgschoenen. Hij spreekt stotte rend. De Commissaris van Politie te Groningen verzoekt namens den vader opsporing van Adriaan Pieper, ge boren te Groningen 1 Oct. 1882, kleermaker, het laatst werkzaam te Laren, die sedert begin Mei 1913 uit laatstgenoemde gemeente spoorloos is verdwenen. Signalement,: 1.66 M., haar en wenkbrauwen blond, oogen grijs, aangezicht ovaal, kleur gezond, postuur tenger, twee kleine litteekena hoven het rechteroog, een litteeken in muis: en pols van de rechterhand en een opvallend rechte kin. TTTT WIERTNGERWAARD. Zondag werd op het land van den heer Sijbrands, van wege de S. D. A. P., eene openlucht-meeting ge houden. welke door pl. m. 200 personen werd bezocht. Als sprekers traden op mevr. Bakhuis, van Zaan dam, de hecren Versteegen en Michels met reap, on derwerpen „de Strijd", „Onze Taak" en „Voet bij Stuk". Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. Alleen werd een vraag' gesteld naar aanleiding van het niet aannemen der 3 portefeuilles, welke vraag door mevr. Bakhuis en den lieer Verstee gen uitvoerig' werd beantwoord. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De Raad. dezer gemeente vergaderde gistermiddag in voltallige zitting. Na opening en goedkeuring' der notulen merkte de heer Kostelijk naar aanleiding' van de notulen op, dat in een ingezonden stukje van den heer Zaal, in de Nieuwe Langedijker Courant en het Raadsverslag in hetzelfde blad, hem woorden in den mond zijn ge legd, die niet door hem gesproken zijn. Niet heeft spr. gezegd, dat door de tegenstanders van openbaar onderwijs minstens 1000 daarvoor wordt betaald, doch dat voor het openbaar onderwijs minstens 1000 wordt betaald, waarvan zeer zéker niet het minst door de tegenstanders. De heer Zaal zei in zijn ingezonden stuk, dat op de rekening 1912 slechts een post van 750 voorkwam. Dit is 754, waarbij echter nog komt e.en rentepost van 240 en een post assurantie van J 6, wat te zamen precies 1000 wordt. In 1911 waren de bedragen nog be- langrijk hooger. Namens de commissie deelde de heer Ven mede, dat de gemeente-rekening is goedgekeurd, waarop deze wordt vastgesteld! in ontvangst op 28805,8D/2, in uitgaaf op 28302.2-8Vfc, alzoo een batig saldo van 503.53. Aan de orde kwam thans de begrooting over 1914, waarbij de voorzitter opmerkte, dat volgens het in gekomen Staatsblad de rijksvergoeding voor den te lefoondienst etc. 500 niet te boven zal komen. Deze post is echter alsnog op J 750 in de begrooting ge bracht, zooals de vergoeding' tot heden geweest is. De heer Ven merkte op, dat de gemeentetoren in een slechten toestand is, waarop de heer Kostelijk antwoordde, dat deze het vorig jaar erg doorlekte, doch dit jaar hiervan niets viel te bespeuren. In verband' met de vereeniging voor Vakonder wijs, zou de heer de Does de 25 subsidie voor de Ambachtsschool' wrillen doen vervallen. Nu de ver eeniging voor Vakonderwijs hier is, is de Ambachts school voor meergegoeden en die hebben geen steun noodig. Om beiden te steunen gaat boven onzen stand. De afd. Vakonderwijs vraagt J 35 subsidie. B. en W. stellen voor 25 te geven en de Ambachtsschool 15. De heer C. Slot hield een pleidooi ten gunste van de Ambachtsschool, wat ten gevolge had dat de sub sidie Ambachtsschool 25 blijft en ook voor de afd. Vakonderwijs 25 toegestaan werd. De subsidie aan de afd. „Het Witte Kruis" willen B. en W. van 20 op 10 brengen, daar aan den oneervol ontslagen magazijnmeester een wachtgeld of pensioen toegekend is tot zoo'n boog bedrag, dat vol doende blijkt, dat daar geen gebrek aan geld is. De heer dé Does wilde daarom de subsidie geheel doen vervallen, waarbij zich de heeren R. Slot- en C. Slot volkomen aansloten. Ten slotte werd dan ook besloten met 4 voor en 3 tegen, deze subsidie geheel van de begrooting af te voeren. Op een vraag van den heer de Does zei de voorzit ter, dat ten behoeve van dén omnibusdienst in 1912 voor het laatst subsidie is toegekend. De begrooting wordt hierna goedgekeurd in ont vangst en uitgaaf op i 17294.981/2 met een post van onvoorziene uitgaven groot J 426.66. Besloten werd aan F. Wagenaar 9 M2. water te verkoopen tegen 1 per M2. Vóór 31 December moet de sluis opnieuw worden verpacht, waarvoor het besluit reeds is opgemaakt en aan Ged. Staten zal worden opgezonden. Hieruit blijkt, dat de heffingen als volgt zijn: .Wanneer met de kolk gesehut moet worden 0.22Vz et., zonder kolk en laadvermogen boven 15000 Kilogr. 15 ets., 10 15000 K.G. 10 ets., 510000 K.G. 8 ct.s„ beneden 5000 K.G. met 2 deuren schutten 5 ets., baggerschuiten 3 ets., kleine vaartuigen 1 deur schutten 3 ets. De ont vangsten der sluis hebben de laatste 5 jaar bedragen 3L27, de uitgaven 1936.30/2. De onkosten heb ben echter vanaf 18761896 11201.47 bedragen, wat beteëkent een rente van pl. m. 450 's jaars. Conform met. Oudkarspel verzocht Zuid-Seharwou- de in een politie-verordening op te nemen, dat waar de mogelijkheid bestaat rijtuigen enz. aan de west zijde der straat moeten worden geplaatst.. De Raad was hiervoor, doch zou de woorden: „Waar de moge lijkheid bestaat" willen weglaten, waartoe met 5 te gen 2 stemmen werd besloten. Hierna sluiting. KORTE BERICHTEN. De minister van justitie heeft, bepaald, dat een drietal gedetineerden in de strafgevangenis te Gro ningen en te Utrecht voorwaardelijk in vrijheid zul len worden gesteld. Behoudens te verleenen vermin dering van straf zal hun straftijd verstrijken 12 Mei 1914, 13 December 1913 en 4 November 1913. Een agent van politie te Rotterdam, die gister nacht een nachtwaker aldaar ter zake van dronken schap arresteerde, is, meldt de N. R. Ct,, daarbij las tig gevallen door diens 13-jarigen zoon, van beroep varensgezel, die hem een vuistslag tegen het hoofd toebracht, waardoor hij huiten bewustzijn geraakte. Zondagavond is, naar de „VI. Ct." meldt, het meisje gestorven, dat. ziek geworden was tengevolge van mishandeling door een onderwijzer in de klas. Gedurende de kermis te Gouda, die thans is ge ëindigd, heeft de politie aldaar niet minder dan 11 minderjarigen aangehouden, die aldaar zwervende werden aangetroffen. Allen werden zij aan hun res pectievelijke ouders teruggeven. De meeste van deze jongelieden waren afkomstig uit Rotterdam, Amster dam en Utrecht. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 5 Aug. 2e klasse. 2e lijst. LHBtsie berichten. Mgr. DREHMANNS. t ROERMOND, 5 Aug. Alhier is overleden Mgr. Jo- sophus Hubertus Drehmanns, Bisschop van Roer mond. [Josephus Hubertus Drehmanns, geboren in 1843 te Roermond, studeerde aan bet Bisschoppelijk Col lege aldaar, den cursus voor Wijsbegeerte te Rolduc en het Groot Seminarium te Roermond en werd in 1866 leeraar aan het Gymnasium te Weert, in 1887 Hoogleeraar aan het Groot Seminarium te Roer mond;.in 1899 werd hij titulair Bisschop van Phacu- sa en coadjutor van den Bisschop van Roermond, wien hij in 1900 als zoodanig opvolgde. Bekende wer ken van den thans overledene zijn: „Hoogduitse he Spraakkunst", „Latijnsche Grammatica", „Het Boek der Psalmen, naar de Vulgata vertaald en met aan- teekoningen voorzien." „Be Boeken der Mackabee- ën, naar de Vulgata vertaald' en met aanteekeningen voorzien." Red. Alkm. Ct.] Ingezonden Mededeelingen. CADETTENSCHOOL. Ten gevolge van den uitslag' van het onlangs door cadetten der Cadettenschool afgelegde overgangs-ex- amen naar de Koninklijke Militaire Academie, ko men voor een plaatsing bij die inrichting op 30 Sep tember a.s., in aanmerking', hija. infanterie hier te lande: E. E. Th. Dulfex, C. D. Kamerling, F. Lugt, P. J. Dom, K. H. O. van Bennekom; c. artillerie kier te lande: E. A. A. Liera, J. W. Vintges, I. A. Aler, J. Pel; d. genie hier te lande: S. L. Wijnbergen, J. Hust. e. Infanterie in Ned.-lndië: M. Behrens, W. E. C. Detiger, P. II. Kiesel, J. II. M. Blogg, W. A. M. Mo lenaar; f. cavalerie in Ned.-lndië: E. D. Fokkema; g. artillerie in Ned.-lndië: M. P. Pattist, A. Fischer; h. genie in Ned.-lndië: P. J. Droog, J. W. v. Roijen. FLORIS VAN TEYLINGEN-PEESTEN Degenen, die zich vanmiddag naar de Friesche brug begaven, om den intocht van den Prins van Oranje in oogenschouw te nemen, vernamen al spoedig, dat de historische optocht niet zou doorgaan. Er was een kink in de kabel gekomen en geen geringe. „Flo- is van Teylingen" bleek niet in staat geweest te zijn, om gesloten contracten na te komen. De aanne mer van den bouw van het marktplein, d'e heer Baars van Heerhugowaard, zou gisteravond den eersten ter mijn, groot 1000, van de 3650, die hem toekomen, in ontvangst nemen, doch slechts 125 kon hem ter hand gesteld worden. De costumier, d'e heer Bos, van Krommenie, die den optocht van Zondag verzorgde en ook thans we der voor een en ander zorgen zou, had volgens af spraak 500 in ontvangst te nemen, doch hem kon geen cent gegeven worden. Het is nogal begrijpelijk, dat genoemde heer thans de aankleeding voor den tweeden historischen optocht niet wenschte te ver zorgen. Ook eenige andere, kleine sehuldeischers, lieten nu van zich hooren! Naar we vernemen, had het bestuur van „Fioris van Teylingen" hooge verwachtingen gebouwd op dec recette van Zondlag, deze was op 2500 3000 ge taxeerd, maar bedroeg' slechts 600. Toch zullen de feesten doorgaan, doch niet meer onder de auspiciën van „Fioris van Teylingen", maar voor rekening van den bovengenoemden heer Baars van Heerhugowaard, die zich echter niet aansprake lijk stelt voor de thans gemaakte schulden, waarvan, naar de heer Baars ons mededeelde, de heer J. Kra mer, secretaris van „Fioris van Teylingen", de helft voor zijn rekening genomen heeft. ERNSTIG ONGELUK. We lezen in het „N. v. d. D.": In weerwil van de waarschuwingen op groote en duidelijke borden, geplaatst vanwege den A. N. W. B. aan het begin van den steilen en voor wielrijders ge vaarlijken Grebbeberg' bij Rhenen, wagen het steeds nog vele vreemdelingen van deze zeer gevaarlijke hel ling af te rijden. Zaterdagmiddag eischte deze roekeloosheid weder een slachtoffer. Het echtpaar v. d. B. uit Alkmaar, dat per spoor tot Rhenen. was gereisd, zou per fiets het traject van daar naar Wageningen afleggen. Zij reden van den beTg af. De dame schijnt haar stuur kwijt geraakt te zijn. Zij kwam in volle vaart in bot sing met een der gehouwen van liet hotel „De Greb be". Bewusteloos werd ze opgenomen. De spoedig ingeroepen geneesheer constateerde een schedel breuk. Per brancard werd zij naar hare familie te Wageningen vervoerd. Haar toestand is bedenkelijk. ONGELUK. Vanmorgen om 6 uur viel bij den Watertoren een knecht van den heer D. Haasbroek alhier, Zentvelt genaamd, van den bok van een wagen, doordat liet paard, dat er voorgespannen was, schrok. Hij kreeg een paar ernstige hoofdwonden en werd in het Stads ziekenhuis opgenomen. EEN ONTROUWE DIENSTBODE. Voor de Arrondissements-Rechtbank alhier stond hedenmorgen terecht de 21-jarige D. H., dienstbode te Hoorn, thans gedetineerd. Haar werd ten laste gelegd, dat ze in haar betrekking' als dienstbode in een ziekenhuis te Hoorn van een der verpleegden geld heeft weggenomen op verschillende tijdstippen. Getuige T. Giesen, een half verlamde 68-jarige verpleegde, verklaarde dat bekl. in haar beddekast je een ijzeren geldkistje had, waarin zich geld en een ring met. een steen bevonden. Uit het. kistje was een groot gedeelte van het geld en de ring verdwenen. Getuige J. Preijer, echtgenoot© van J. van Stra ten, tijdelijk verpleegde in het ziekenhuis, was ge tuige van de terhandstelling van het geld aan de be stolene. Ze had. het geld en de gouden ring voor deze in het kistje geborgen. Bekl. had daarvan eerst. 3 bankbiljetten van 25 en 3 gouden tientjes weggeno men, daarna weer 2 bankbiljetten van 10 en een gouden ring met steen. Het geld had ze gebruikt om een naaimachine af te betalen; .verder had ze lijstjes met teksten gekocht, hetgeen de president niet erg t.e rijmen vond met haar misdrijf. Nog had bekl. een stuk katoen naar Urk gestuurd. Het O. M. eischte wegens 2 maal gepleegden dief stal een gevangenisstraf van 3 maanden. De verdediger, Mr. P. A. Offers, voerde als veront schuldiging aan, dat bekl. door de gelegenheid ertoe was gekomen te stelen. Ook wees pleiter op de jeugd van beklaagde. NOORDERSTOOMTRAM. De Staat,s-Courant (No. 181) bevat den tekst van de tweede, nadere overeenkomst betreffende den spoorweg van Alkmaar door de Zijpe naar Schagen, tussehen den Staat der Nederlanden en de Naamloo- ze Vennootschap Noorder Stoomtramwegmaatschap- pij, gevestigd te Alkmaar. VERBETERING. In No. 403 van de Schaakrubriek staat op g 8 een witte Koning, dit moet zijn een witte dame. T)E BALKAN-OORLOG. De conferentie te Boekarest besloot den wapenstil stand voor drie dagen te verlengen en werd daarna verdaagd tot, hedenmiddag. In de vergadering van alle gedelegeerden verklaar de president Majoresco, nadat hij mededeellog had gedaan van het protocol, goteekend door de Bulgaar- seiie en Roemeensehe gevolmachtigden, dat hij moest doen opmerken, dat. dit slechts een intogreerend ge deelte was van een geheel, dus zonder waarde wan neer door andere partiëele verdragen tussehen de met Roemenië en Bulgarije bevriende staten al de be staande geschillen niet werden uit den weg geruimd. Hij stelde daarop een verlenging' van den wapen stilstand voor en verklaarde uitdrukkelijk, dat deze niet wederom verlengd zou worden en slechts werd toegestaan voor een enkele laatste maal. De Roemeensehe, Servische, Griéksehe en Monte- negrijnsche gedelegeerden zouden gistermiddag bij eenkomen om definitief de aan Bulgarije te stellen voorwaarden op te maken. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de overhan diging van het vertoog der ambassadeurs ter zake van de ontruiming van Adrianopel is uitgesteld. Naar verzekerd wordt, heeft het. leger den eed afge legd, dat Adrianopel onder geen omstandigheden zal worden opgegeven. Ondanks het staken der vijandelijkheden trachten de Bulgaren aanhoudend hun voorposten vooruit te schuiven. De Servische legeraanvoerder heeft op enkele plaatsen het vuur doen openen en de Bulgaren leden zware verliezen. De Serviërs hebben een dorp in brand gestoken. Een ander zou half verwoest zijn. Er zijn tweehon derd dooden en zeshonderd gewonden. FRANKRIJK. Volgens de statistiek van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken betreffende de verkiezingen voor de Algemeene Raden, hebben de reactionaire nationalisten 50 zetels verloren, de voor uitstrevende rechterzijde 9, de vooruitstrevende lin- De links-republikeinen winnen 16, de radicaal-soci alisten 42, de socialist.ische-republikeinen 2 en de geunifieerde socialisten 6 zetels, terzijde 7. ITALIë. In verband met een staking der metaal bewerkers is gistermorgen te Milaan een algemeene staking begonnen. De trambeambten hebben het werk reeds nedergelegd. Daarbij1 hadden eenige inci denten plaats ten gevolge van de weigering van enke le beambten om den arbeid te staken. Er loop-en nog enkele trams. CHINA. De troepen van Kanton zijn te Intong aan het muiten geslagen en hebben den commandant vermoord, waarop de onafhankelijkheids-proclamatie is ingetrokken en hun commandant benoemd is tot gouverneur-generaal. De bewoners gaven hun vreug de te kennen door het lossen van geweerschoten en 't afsteken van vuurwerk. Gemengde mededeelingen. HET CHAMPAGNE-VERBRUIK. Volgens den Eranschen statisticus Yves Guyot be droeg de champagne-uitvoer in 1846: 4.711.915 fles- schen; in 1872 was de uitvoer gestegen tot 18.017.779 flesschen; in 1909 bedroeg de uitvoer 26.173.580 fles- scben. De uitvoer is dus enorm toegenomen. Dat de Eranschen echter zelf ook nog' wel eens de cham pagne doen knallen, bewijst het volgende: in 1846 maakten de Franschen 2.355.366 flesschen soldaat, welk cijfer in 1909 gestegen was tot 13.120.946. Tn 1909 heeft dus de totaal-productie 39.294.526 fles schen bedragen. Uit de bovenstaande statistiek blijkt, dat het champagne-verbruik in Frankrijk dus in veel1 sneller tempo is toegenomen dan de bevolking. DE GEVAREN VAN DE ELECTRO-MAGNEET IN DE FABRIEK. Zooals men weet, begint de electro-magneet in de constructie-werkplaatsen zeer populair te worden. Men grbruikt liet werktuig want dat is het geworden om ijzer en staal op te heffen. Dat gaat ontzet tend handig, het is niet kostbaar electrische stroom heeft men toch bijna voortdurend in dergelijke in richtingen bij de hand en aanvankelijk geloofde men, dat het ook niet gevaarlek was, lang zoo ge vaarlijk niet als het oude systeem van kettingen en knijpers, waarbij menige duim verloren ging. Bijna elke week blijken echter arbeiders, die bij de electro- magneet geplaatst zijn, te verongelukken. Thans is, nasr „l'Electricien" bericht, weer een vreeselijk on geluk gebeurd in de werkplaatsen van de „American Bridge." Een arbeider, die een plaat staal ophief, kwam in de nabijheid van het spectrum van de elec tro-magneet de plaat ging omhoog, en de man ging mee de lucht in. Het spreekt vanzelf, dat de man zich met moeite kon vasthoudende harde rand en het harde staal deden zich krachtig op de handen van den man gelden, zoodat hij vreeselijk begon te gillen. Zijn collega's zagen hem op een hoogte van enkele meters hangen, en in stede van den man met een laddertje uit zijn benarde positie te verlossen, verbraken zij zeuwachtig den stroom, waarvan het gevolg was, dat de stalen plaat naar beneden rolde, en de man eronder verpletterde. Enkele oogenblikken later gaf hij den geest. In vakkringen vraagt men zich thans af, of men niet maatregelen moet treffen, waardoor bet gevaren- percentage kleiner wordt. Het gaat niet aan, bet nieuwe werktuig te weren. Maar het leven van zijn arbeiders op het spel te zetten, komt toch ook niet te pas. KORTE BERICHTEN. Te Berlijn heeft een 31-jarige vrouw getracht, zichzelf en haar vijf kinderen van vier tot tien jaar oud, door het inademen van lichtgas te d o o d e n. Buren, die de gaslueht bemerkten, verhinderden het plan. Terwijl deze naar de politie gingen, vluchtte de vrouw, die nog niet teruggevonden is. Te .Berlijn is een 25-jarige Russin, die aan een ernstige maagziekte leed, uit wanhoop uit het; raam van een derde verdieping gesprongen. Ze werd dood opgenomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat. de tot dusver op de Platte Steenenbrug vanwege de Tuin bouw- en Handelsvereeniging „Algemeen Belang' gehouden wordende GROENTEVEILINGEN, met ingang van MAANDAG 11 AUGUSTUS e.k., voor den tijd van één jaar, bij wijze van proef, zullen wor den VERPLAATST naar de KORENBEURS, en dat daarbij, voor zooveel noodig, ook gebruik zal wor den gemaakt van den ACHTERWEG. Alkmaar, 5 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Burgerlijke Stand. GEBOREN 3 Aug. Harm, z. van Hendrik Moerman en Trijntje Brouwer. 4 Agatha, d. van Maarten Klaver en Jannetje Dekker. OVERLEDEN 3 Aug. Arie de Graaf, 69 jaar. 4 Anna Maria Kuijpers, weduwe van Wilhel mus Johannes van Bakel, 73 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2