STADSNIEUWS. BUITENLAND. schort. Zij wordt geacht te zijn ondergaan indien lui den leeftijd van 2'5 jaar heeft bereikt, tenzij inmiddels het besluit tot opschorting mocht zijn herroepen. De verdediger, mr. NTijpeJs, sloot zich bij da zienswijze van hot O. M. aan. De beklaagde was ?eer kalm. MOORDAANSLAG. Gisternacht heeft, naar het „H. D." meldt, te Os dorp, een dorpje op ongeveer een half uur afstand van Halfweg, een moordaanslag plaats gehad. Op een boerderij woont de ongeveer 35-jarige welgestelde landbouwer G. Deze was 's morgens om -1 uur opgestaan, om aan den arbeid te gaan. Juist was hij in de kamer, toen de deur geopend werd. In de deuropening verscheen een man met een masker voor, die zonder iets te zeg gen twee revolverschotair op hem loste. Een kojfet ging dezen rakelings langs het hoofd, de andere drong hem in de borst en verwondde hem zwaar. De gewonde werd door de verschrikte huisgenooten gevonden. Dadelijk werd geneeskundige hulp inge roepen. G. verkeert in levensgevaar. Bijna den geheelen ochtend verkeerde hij in bewusteloozen toestand. Na de schoten gelost te hebben is de indringer op de vlucht, gegaan en nog niet gevat. Ongeveer 4 jaar geleden is in Osdorp een moord aanslag gepleegd op een anderen landbouwer, onder ongeveer dezelfde omstandigheden. Temand die kor ten tijd ha den moordaanslag in de nabijheid gezien werd, wordt- verdacht. In deze richting leidt de politie thans het onder zoek. BRANDSTICHTING. Gisternacht ontstond in de woning van de Gebrs. Terlonw te Hendrik Ido Ambacht een begin van brand. Door een der gebroeders werd de branj bij tijds opgemerkt en kon hij den ander wekken. De brand, die op den vloer was ontstaan, was spoedig gebluscht. Na de blussching bleek, dat de geheele vloer en eveneens de zolder begoten was met petro leum. Bovendien bleek, dat een geldkistje was opengebro ken 6n daaruit eenig geld ontvreemd. De gebroeders hadden vergeten 's avonds de deur te sluiten. KORTE BERICHTEN. Volgens de Gemeentestem, heeft de Minister van financiën aan B. en W. van verschillende ge meenten verzocht, vóór 15 dezer te willen berichten, aan welke in de gemeente bestaande gemeentelijke be trekkingen naar hun oordeel uitzicht op pensioen op 55-jarigen leeftijd behoort te worden verbonden. De aak „Merwede II", uit' Hardinxveld, welke, zooals we gisteren meldden, in de Amstelsluis te Am sterdam bekneld zat, is gistermorgen na een groot uur werken, door twee sleepbooten uit haar positie verlost. In de Ned. Herri kerk te Barneveld is van kansel hekend gemaakt, dat voortaan in die geen kinderen meer gedoopt zullen worden van ders, die alleen bij een dergelijke gelegenheid de den kerk ou- kerk bezoeken, doch overigens de godsdienstoefeningen niet bijwonen. Maandagavond zijn dieven, vermoedelijk met be hulp van een valschen sleutel, in een manufacturen winkel in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam bin nenged'rongen en hebben daar uit bet woonvertrek verschillende goederen en ook het tafelzilver wegge nomen. Men vermoedt, te doen te hebben met leden van de bende, van welker arrestatie we melding maakten. Een drietal werd aangehouden. De „Tel." meldt, dat de Amsterd'amsche politie gistermiddag een 20-jarigen stoker H. heeft aange houden, die wordt verdacht' tot de bende insluipers te behooren, die de laatste maanden Amsterdam on veilig maakt. Een 13-jarige jongen, die- sedert Vrijdag de ou derlijke woning te 's-Gravenhage had verlaten, is te Brussel opgespoord'. Blijkbaar op avontuur belust, was de jongen daarheen gereisd. Zijn moeder is der waarts vertrokken om hem af te halen. De secretaris van de gemeente Oud-Vossemeer is zonder kennisgeving van zijn vertrek uit deze ge meente vertrokken. De Raad heeft hem nu in een geheime zitting ontslagen. Waarschijnlijk vertoeft hij te Antwerpen. De justitie is in de zaak gemoeid Het „HandelsbladP' maakt melding van de vol gende zonderlinge doodsadvertentie: Na een langdu rig lijden overleed heden in den ouderdom van 34 ja ren de heer...., in leven mr. schoenmaker. Behalve eene diepbedroefde weduwe en drie kinderen te jong om hun verlies te beseffen, laat de overledene eene groote partij zooileder en schachten van laarzen na die tot billijke prijzen zullen worden van de hand ge daan. Te Odoornerveen atierf de vorige week, tengevolge aener ziekte, een varken, waarvan 't vleesch toch in den handel werd gebraoht. Meerdere peraonen zijn door het gebruik van dit vleesch ernstig ongesteld geworden, STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 2e Klasse, 3e lijst. No. 18025 f 20,000, No. 20909 f 2000, No. 2248 f 1000, Nos. 3056, 8586, 12444 elk f 400, No. 5879 f 200, Nos. 7530, 11406 elk f 100. kabinet, hetwelk de uitspraak der stembusinzake al gemeen kiesrecht en staatspensioen eerbiedigt, de beste oplossing der crisis zou zijn. Indien het onmo gelijk mocht blijken op deze wijze een regeering te verkrijgen, die het bedoelde programma wil uitvoe ren, is de onvermijdelijke noodzakelijkheid geboren terwille van de verantwoordelijkheid, die de partij op zich nam ten opzichte van algemeen kiesrecht en staatspensioen, over de bezwaren tegen deelneming aan een vrijzinnig-socialistische regeering heen te stappen. Elke regeering, die bovenbedoeld program wil uitvoeren, zal worden gesteund' en die het ver werpt of verwaarloost ten sterkste worden bestreden. De minderheids^motie overweegt, dat de positie der partij niet sterk genoeg is om aan de regeering' deel te nemen zonder het burgerlijk karakter der re- g'eering en de medeverantwoordelijkheid voor haai' daden te aanvaarden. Deelneming aan de regeering zou noodzakelijk leiden tot) schorsing voor verschei dene jaren van den strijd, veranderen van het karak ter en verlies van werfkracht der partij. Bovendien zou bij optreden van een burgerlijk kabinet een voor stel der soc.-dem. Kamerfractie tot uitbreiding van ai't. 369 der wet-Talma in den geest van het amende- ment-Borgesius even goed als een voorstel tot grond wetsherziening op den voet der herstemmingseischen in de Tweede Kamer de meerderheid vinden. In de motie wordt erkend de verantwoordelijkheid voor den strijd voor algemeen kiesrecht en staatspen sioen op zich' genomen, d'och daaruit spruit niet voort het deelnemen aan een burgerlijke regeering. onder de huidige machtsverhoudingen. De motie bevestigt, dat d'e partij en Kamerfractie e.lke regeering, die de herstemmingseischen wil uit voeren, zal steunen en verklaart toetreding' tot een burgerlijke regeering in strijd met het belang van het proletariaat. Deze beide moties zullen Zaterdag' en Zondag a op het congres te Zwolle worden besproken. DE KABINETSCRISIS. 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. De kabinets-formateur de heer Mr. Cort van der Linden, hield' hedenmiddag te zijnen huize eene bespreking met vertegenwoordi gers der vrijzinnige concentratie, te weten de heeren Goeman Borgesius, De Meester, De Beaufort, Tyde- man, Drucker en Marchant. bakkersveréeüigiug is d'e lieer alhier, hoofdbestuurslid dier tot eere-lid. G. W. van der" Veen vereeniging, benoemd BENOEMD. Mej, A. H. Th. M. Vaesen alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de St. Anna-school aan de Klove niersburgwal te Amsterdam. HET KONINKLIJK ECHTPAAR IN FRIESLAND, LEEUWARDEN, 6 Augustus. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik kwamen van morgen om tien uur per extra trein te Grouw aan, vanwaar per auto naar Deersum gereden werd, waar de bekende boerderij van de firma Schaap bezichtigd werd. Van Deersum ging het Koninklijk Echtpaar naar Sneek; bjj den ingang der stad werd een vlootrevue, georga niseerd door de Sneeker Zeilclub, in oogenschouw ge nomen, waarop naar de tentoonstelling werd gereden. Van Sneek uit werd om kwart na twaalf een boot tocht naar Follega gedaan. Van Follega uit werd een autotocht gemaakt over St. Nicolaasga, Joure, Hee renveen Beetsterzwaag Wijnjeterp Donkerbroek Jubbega, Brongerga, Oranjewoud naar Heerenveen, vanwaar de vorstelijke bezoekers om 6 uur naar het Loo zullen terugkeeren. Overal was een groote men- schenmenigte aanwezig, die hen hartelijk toejuichte. Hier en daar waren ook versieringen aangebracht. CADETTENSCHOOL. 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. De Minister brengt ter voorloopige kennis van belanghebbenden, dat ten gevolge van den uitslag van het t.oelatings-examen aan de Cadettenschool, voor plaatsing als cadet in aanmerking komen voor den dienst hier te lande: A. C. Eland, M. D. A. Clerum, J. R. II. Lugas, J. Meerkamp van Embden, jhr. W. K. van Weiier, jhr. G. H. A. van Kunschat, K. J. Schummelketel, H. J. Hamerslag, G. F. Irnmink. Voor den dienst- in Ned.- Indië: O. J. L. Hubeler, N. L. W. van Straten, C. G. van Mourik, W. Hubenet-, H. Lankamp, A. D. Her mens, jhr. M. D. C. Sandberg, J. van 't Riet, II. W. van Oijen en E. N. Hoorweg. HET RESULTAAT DER PARTTJCONTE- RENTIE DER S. D. A. I>. AMSTERDAM, 6 Augustus. De Partij-conferentie der S. D, A. P. heeft een minderheids- en een meer derheidsmotie vastgesteld. De meerderheidsmotie stelt vest, !.it de vorming van een extra-parlementair I)E INVALIDITEITSWET. De Minister van Landbouw heeft aangewezen als personen, die ouden van dagen, bij het aanvragen eener rente, als bedoeld in dte artt. 369 en 370 d'er In validiteitswet, behulpzaam zullen zijn, en wel binnen het gebied der renteeommissie alhierte Alkmaar de heeren D. van Barneveld, adjunct-commies ter se cretarie, A. Over, ambtenaar ter secretarie, en J. C. Meeuwsen, deurwaarder bij de plaatselijke belastin gen; te Bergen: N. J. Punt, ambtenaar ter secreta rie; te Broek op Langendijk: Chr. de Does; te Cas- tricum: D. Dekker, onderwijzer en G. Louter, kruide nier, aldaar; te Egmond aan Zee: N. F. Soome.r, meente-bode; te Egmond'-Binnen: J. A. Verder, cretaris dier gemeente; te Heerhugowaard1: C. Ilartigh, ambtenaar van den burgerlijken stand, daar; te Heiloo: K. Blankestijn, ambtenaar ter cretarie en J. van der Molen Sr., wethouder; te Koe dijk: S. B. E. Kooiman aldaar; te Limmen: S. A. Gijzen, gemeente-ontvanger, B. Verweef Vooren, brie vengaarder en G. J. Meijer, hoofd eener school; te Noord-Scharwoude: C. F. van Duin; te Oterleek: J. de Wit, en K. Zwiep, beiden hoofd der school; te Ou- dorp: P. Wijdenes Spaans en W. Hoogzaad', te Sint- Paacras: G. Booij Azn.te SchermerhornJb. de Leeuw, gemeente-secretariste Schoorl: J. II. Smits, gemeente-secretariste Uitgeest; J. Schaar en C. Twisk, ambtenaar ter secretarie; te Zuid-Scharwou- de: S. Parma, gemeente-secretaris; te Beverwijk: H. G. Bakker, E. R. C. Rijkers en J. J. van Slogteren; te Heemskerk: H. van Ben them; te Wijk aan Zee en Duin: J. W. Gerhart en G. J. Wassenaar. ge se den al- se- RONA-BOOT. De Rona-boot van de firma Van Houten Zoon, uit Weesp, arriveerde gisteren aan de Kanaalkade. Tot en met Zondag a.s. zullen bioscoopvoorstellin gen worden gegeven. Alle plaatsen waren voor de voorstelling van gis teravond al spoedig uitverkocht. Ongetwijfeld zullen de bezoekers hun gang naar deze bioscoopvoorstelling' niet betreuren. Integen deel, want zij, die in de meening verkeeren, dat deze voorstellingen voor een groot deel in beslag genomen worden door het maken van reclame, hebben het mis. De eenige reclame, die gemaakt wordt, is er eene die men gaarne ziet en bovendien geniet men daarvan. Ieder bezoeker krijgt n.l. in de pauze een heerlijk kop Rona-caeao. Zeer vlug wordt dit aan de grage be zoekers verstrekt. De vroeger in het Alhambra-flottante aan den kant geplaatste klapstoelen, zijn er thans niet meer, zoo dat aan beide zijden 'n ruimte van een Meter breedte vrij blijft, welke gebruikt wordt om er te rijden met wagentjes van vier verdiepingen. In elk wagentje is plaats voor 130 kop en schotels, die ten getale van vier in smalle dienblaadjes geplaatst zijn, welke blaadjes voor de bezoekers geplaatst worden op smal le borden die bevestigd zijn aan de ruggen van de klapstoelbanken. Deze klapstoelen zijn daardoor ook wat ruimer geplaatst, waardoor men zeer gemakkelijk zit, Vroeger bevatte deze drijvende bioscoop dan ook een 440 zitplaatsen, thans zijn er maar 288. In de keuken wordt de grootst mogelijke zindelijkheid betracht. Door de vlugge bediening duurt de pauze kort, wat wel gewenscht is, daar het uitvoerige pïogramma heel wat tijd! vordert. Op het net uitgevoerde programma is een gebruiks aanwijzing voor het. bereiden van Rona-eacao ge drukt. Met spanning volgden de bezoekers de verschillen de films, twaalf in getal. De gekleurde natuuropna me: ,.In de bosschen van Cochinchina" was prachtig. „Het vroolijke varken", -een „zingende" film ver maakte oen ieder, terwijl „de Metselaars en de Poli tie" zeer op de lachspieren werkte. Een bezoek aan de Rona-boot zal stellig voldoe ing schenken. DE FEESTELIJKHEDEN. We kunnen kwalijk meer hierboven schrijven: Eloris van Teylingen-feesten. Het zeer zonderlinge verloop van de zes voorgestelde feestdagen, van een vereeniging uitgegaan en na drie dagen „overgeno men" door een particulier al is deze dan ook een crediteur, om niet jaloersch op te zijn -is stellig iets, dat in kringen van feestcommissies, welker weg niet altijd op rozen gaat, doch ook daarbuiten als een unicum zal worden besproken! Het „drukkende Fransche tijd'perk", waarop het be stuur van „Floris van Teylingen" met den Fransehen slag hooge verwachtingen blijkt te hebben gebouwd, is voorbij! „Het. zegevierend Holland" jubelt sinds gisteren op het oud-Hollandseh marktplein, 't. Was er gisteravond veel drukker dan Maandag. En de gezelligheid ontbrak er ook in geenen deele. „Aiu'ore" van Koedijk gaf een goed geslaagd concert, dat heel wat menschen aan bet dansen bracht, de Beiersche muzikanten hadden vele trouwe volgers, toen ze een rondgang over het terrein hielden. In de beide ca fe's werden de voordrachten met hartelijk applaus beloond, Cocadorus vroeg niet tevergeefs om atten tie. En in een hoekje van het plein moest zich thans wel heel goed thuis gevoelenJan Klaassen Van middag trokken met muziek voorop vele kin deren naar het marktplein om er deel te nemen aan de volksspelen. Van den aanhoudenden regen, die het zich bewegen op het glibberige plankier moeilijk maakte, schenen de jongens en meisjes zich nog al niet veel aan te trekken. Ze deden hun best om een prijsje te winnen. EERSTE' H. MIS. Was bet de vorige week de parochie van St.. Domi- nicus, die een harer zonen tot priester gewijd zag, vandaag' viel deze eer te beurt aan de parochie van St. Laurentius. Aan het met bloemen en planten rijk versierde hoofdaltaar van laatstgenoemde parochie-kerk droeg hedenmorgen de WelEerw. Pater J. van Eijk, van de Orde der Franciscanen, zijne eerste. H. Mis op. Bij deze plechtigheid, die om half tien aanving, verleende de ZeerEerw. Heer J. B. J. M. Höppener, Regent der Bisschoppelijke Kweekschool te Bever wijk, zijne assistentie als presbyter assistens, terwijl de WelEerw. Paters G. Wagenaar en J. Verhoeve, respectievelijk als diaken en sub-diaken, fungeerden. Ceremoniarius was de WelEerw. ITeer W. v. Adri cbem, kapelaan der parochie. De feestpredikatie werd gehouden door den Zeer Eenv. ITeer Th. F. Ebbinkhuijsen, Deken van Alk maar en Pastoor der parochie. Naar aanleiding van de woorden van den list Mattheus: „En liij werd voor lien van verwisseld", schetste de gewijde redenaar in voudige, maar indrukwekkende toespraak de beid van het priesterschap en feliciteerde jongen priester en zijne familieleden. Een talrijke schare belangstellenden, die met aan dacht de treffende toespraak volgde, vulde het ruime kerkgebouw, terwijl het zangkoor, onder leiding van den beer H. A. Maas, op verdienstelijke wijze de Mi van Gruber uitvoerde. Evange- gedaante een een- waardig- hij den NED. BA NKETB AKKERS VEREENIGING. Tn de gisteren te 's-Hertogenbosch gehouden alge mene vergadering van de Nederlandscho Banket- AANBESTEDING. Bjj de gehouden aanbesteding voor het leveren van 146 stuks twee-persoons schoolbanken, ten dienste der 4e Gemeenteschool aan de Keetkolk, werd ingeschre ven door de heeren: II. M. Ragetlie te Baardwijk voor f 2962, L. Zinkweg te Wormerveer voor f2798, J. H. Smit en J. Band, alhier voor f 2695, G. P. C. Beccari te Haarlem voor f 2598, C. Breedveld te Rot terdam voor f 2375, C. L. Beijneveld, alhier voor f 2370, W. Hofman te Sliedrecht voor f 2360, R. J. E. Bot, alhier voor f 2253, A. Tip, alhier voor f2160, L. v. d. Feen en S. v. d. Wal te Lemmer voor f 2075, S. Fraijman, alhier voor f 2073, J. Bruin, alhier voor f 2050, P. Hammes, alhier voor f 2050, H. Vos, al hier voor f 2049, N.V. Ned. Fabr. v. Turnart. te Am sterdam voor f 2042, B. A. Blom, alhier voor f 2000, W. A. van Rijn te Zoeterwoude voor f 1999, De Boer en Boorsma te Apeldoorn voor f 1850, C. Klooster boer te Broek op Langendijk voor f 1755, J. v. d, Bosch en Zn. te Hilligom voor f 1458. De levering is gegund aan den heer C. Kloosterboer te Broek op Langendijk. ARR.-RECHTB'AMK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 5 Augustus. DIEFSTAL. Th. H. W„ electrieien te Haarlemmer] iede en Spaarnwoude, werd ten laste gelegd in Mei te Ber gen aan Zee op verschillende tijden ongeveer 215 si garen uit liet. buffet van het hotel „Nassau-Bergen te hebben weggenomen. Bekl. had 28 uren in voor arrest gezeten, doch was daarna weer vrijgelaten. Get. W. J, Damman, oberkellner in genoemd hotel, verklaarde, dat de sigaren 18 Mei nog aanwezig wa ren, doch op 3 Juni waren ze verdwenen. Het O. AL merkte op, dat bekl. iemand heeft be stolen, die, evenals liij, van een klein bezit moet. le ven. Daarom vond Z. E. A. het ook dubbel erg, dat bekl. den kellner voor wel 60 had' bestolen. De eisch luidde 2 maanden gevangenisstraf. Bekl., die bekende, zeide zich alle moeite te willen geven om de schade te vergoeden. DIEFSTAL EN LANDLOOPERIJ. Den zwervenden koopman D. van der V., thans ge detineerd, werd' ten laste gelegd, het wegnemen van een mantel, waarin een portemonnaie met geld en een zakdoek, toebehoorende aan mej. R. E.A. Colapo Belmonte, verpleegster te Hoorn. Verder had hij zich te verantwoorden ter zake landlooperij. Bekl. had zich den 20 Juni een groene mantel, die aan den kant van den weg was neergelegd, toegeëigend en van den inhoud der portemonnaie een vroolijken dag gehad De agent van politie Weely had bekl. gefouilleerd en portemonnaie en mantel in diens bezit gevonden. Het O. AI. eischte wegens diefstal 4 maanden ge vangenisstraf, daarbij in aanmerking' nemende, dat bekl. te Almelo reeds eerder Wegens diefstal was ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Wegens landlooperij werd nog 12 dagen hechtenis tegen bekl. geëischt. De verdediger, mr. J. P. Bosman, meende dat van diefstal geen sprake is, wel van verduistering, terwijl pleiter ook de landlooperij niet bewezen achtte. VERDUISTERING. T. B., zwervend koopman, moest zich verantwoor den wegens het ver'koopen van een horloge, dat hij van W. Thepen, te Atedemblik, bij wien hij inwoonde, ter leen had gekregen. Get. W. Thepen verklaarde dat hij B. het horloge in bruikleen had afgestaan, om het later, als het be klaagde goed beviel, te verkoopen. De dochter van getuige bevestigde deze getuigenis. Bekl. beweerde, dat de dochter hem het horloge had gegeven. Aan get. die Boer had bekl. het horloge, dat in ontredderden toestand verkeerde, te koop aan geboden voor 1.25. De Officier van Justitie eisehte wegens verduiste ring 2 maanden gevangenisstraf. Air. J. Verdam vroeg een lichtere straf. BELEEDIGING. F. C. T., te Hoorn, echtgenoote van Fr. de Langh orgeldraaier, die beschuldigd was den 5 Alei later het. orgel te hebben gedraaid dan toegestaan was, was niet verschenen. Get. P. B. de Jongh, agent van politie te Hoorn, verklaarde dat de vrouw, toen hij haar verbaliseerde, beleedigende woorden, toevoegde en in het wachtlo kaal van het politie-bureati een klap in het gezicht had gegeven, toen hij „haar bij den arm nam en haar aanraadde kalm te zijn. Het O. Al. eischte wegens beleediging een gevange nisstraf van 1 week. APPèLZAAK. Tegen L. A, K„ chauffeur te Westwoud, die in appèl gekomen was van eeu Kantonrechterlijk vonnis van 30 Mei, waarbij hij wegens het rijden zonder licht veroordeeld was tot 2 boete, werd bevestiging van dat vonnis geëischt. Uitspraak heden over 14 dagen. DE BALKAN-OORLOG. De besprekingen tusschen de delegaties te Boeka rest hebben nog niet tot toenadering in de geschillen over de grensbepaling geleid. Alle partijen hebben hun voorstellen gewijzigd, zoodat er een kleine toe nadering merkbaar is, die nochtans niet veel hoop geeft, dat men het over de gebiedsverdeel ing en de grensbepaling eens zal worden. In Londen is men de meening toegedaan, dat Bul- :arije in de voornaamste punten zal toegeven aan den wensch der bond'genooten, daar het geen gevaar wil loopen, dat de vijandelijkheden Vrijdag a.s. na eindiging van den wapenstilstand hervat worden. Bulgarije heeft reeds eenige aanspraken prijsgege ven. De mogendheden, behalve Duitschland, hebben in stemming betuigd met het denkbeeld) de geschillen aan een congres voor te leggen. Servië en Griekenland! echter zijn niet genegen, de geschillen aan een dergelijk congres toe te vertrou wen, daar zij er voor zich zelf weinig goeds van ver wachten. Zij laten doorschemeren een hervatting der vijandelijkheden nog' liever te willen dan inmenging der mogendheden. In Bulgarije schijnt de stemming weinig' berustend. Binnenslands heerscht groote gisting. De regeering heeft den voormaligen minister-president Danef,. in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij geheime fondsen heeft gebruikt voor doeleinden, waarvoor ze niet bestemd waren. Vermoedelijk zullen nog andere staatslieden het zelfde lot deelen en ter verantwoording worden ge roepen voor hun politieke of militaire daden. Ter zake van de houding van Turkije wordt in sommige kringen verzekerd, dat de. regeering' te Kon- stantinopel verklaard heeft, ondanks de felle opposi tie, waaraan ze zich zal blootstellen, niet te zullen staan op het behoud van Adrianopel. Turkije zou met hare tegenwoordige houding niets anders be oogen dan het prestige van het leger te herstellen en van Europa financieele concessies te verwerven. Wanneer dit doel bereikt is, dan zullen de Turken waarschijnlijk wijken voor de diplomatieke pressie van Europa. FRANKRIJK. Een statistiek, opgemaakt in ver band met het ontwerp-vrijgezellen-belasting, toont aan, dat in Frankrijk 1,350,000 ongehuwden voorko men, 1,800,000 kinderlooze echtparen, 2,650,000 echt paren met twee kinderen en 2,400,000 echtparen met één kind. De vereeniging' „La Race frangaise", die werkt voor de toeneming' van het aantal kinderen in Frankrijk, beveelt in den „Figaro" in aansluiting aan deze statistiek een ontwerp aan, .volgens hetwelk ieder burger de verplichting heeft drie kinderen voort te brengen en op te voeden. Is hij 45 jaar en is hij de verplichting niet nagekomen, dan moet hij voor ied'er ontbrekend kind gemiddeld 15 's jaars betalen. Men berekent dat deze belasting een 250 millioen gulden zou opbrengen! ENGELAND. Minister Asquith heeft gisteren een afvaardiging van parlementsleden, vertegenwoor digende alle partijen in het Lagerhuis, ontvangen. De deputatie bepleitte den aanleg van een tunnel onder het Engelsche Kanaal. De zaak heeft reeds de aandacht getrokken der re- geeringen van Engeland en Frankrijk, die ze onbe vooroordeeld zullen onderzoeken en nauwgezet over wegen. Na afloop der vlootmanoeuvres is gebleken, dat twee onderzeebooten werden vermist. Er zijn torpe dojagers uitgestuurd om ze te zoeken; de admirali teit schijnt aan een ongeval niet te gelooven. Zij is van oordeel, dat de vermiste booten niet tijdig ken nis hebben gekregen van het vrij plotselinge einde der manoeuvres. De laatste „heldendaad" der suffragettes is nu weer een storing in den dienst in de St. Pauls-Ca- t'hedraal, waar zij door het zingen- van verzen ter eer© van Emmeline Pankhurst een kerkdienaar dwon gen een harer er uit te zetten. Daarop gingen de anderen rustig weg. ZUID-AFRIKA. Alle troepen zijn teruggetrokken. Gisteren keerden ook de te hulp geroepen politie-man- schappen naar hun standplaatsen terug, zoodat de nor male toestand weer hersteld is. JAPAN. Een geheime ministerraad heeft besloten in de volgende zitting van het parlement een wets ontwerp betreffende vermeerdering van de veldartil lerie in te dienen. Ieder regiment zal drie in plaats van twee bataljons krijgen, bovendien zullen twee nieuwe divisies naar Korea gaan. Het bericht moet nog worden bevestigd, maar het vermoeden van leger- versterking werd reeds meermalen geopperd in ver band met de sedert korten tjjd door de regeering toegepaste zuinigheid. CHINA. De opstandelingen in de provincie Kiangsi moeten aanzienlijke versterkingen hebben gekregen, waardoor hun krijgsmacht tot 25000 man is aange groeid. Een beslissende slag wordt binnenkort ver wacht. Te Sjsnghai hebben de regeeringstroepen in de na bijheid van de Chineezenstad 7C00 geweren en veel munitie buitgemaakt. KORTE BERICHTEN. Vijf arbeiders, die in een loods op een fabriek te Differdange (Luxemburg) lagen te slapen, geraakten in bewusteloozen toestand tengevolge van het ontsnap pen van gas uit een hoogoven. Bij twee hunner kon slechts de dood geconstateerd worden, terwijl de drie anderen in levensgevaar verkeeren. In de CadderkoleUmijn nabij Glasgow brak een brand uit. Drie-en-twintig mijnwerkers zijn ingesloten en zijn waarschijnlijk dood, daar de uitgang naar een naburige mijn vermoedelijk eveneens door de vlammen is versperd. Pogingen om den brand van boven al' te blusschen waren vergeefsch. De waterstraal kwam niet tot den bodem van de schacht. Bij Long Beach in den staat Nieuw-York heeft een electrische trein de auto van een millionnair aangereden en verpletterd. De millionnair werd onmiddelyk gedood, evenals iemand die met hem mee was gereden. De millionnair Vander bilt Jr., die vlak achter de verbrijzelde auto reed, ontkwam ter nauwernood den dood. De bekende Parijsche fabrikant van vliegtuigen, de lieer Arinand Deperdussin, werd gisteren, in hech tenis genomen in verband met een klacht, ingediend door een financieele maatschappij, die hem een woe kerrente van 25 pet. opgelegd had. De aanhouding geschiedde op de aanklacht, dat de heer Deperdussin zich aan misbruik van vertrouwen schuldig had ge maakt. Het passief moet 16% millioen gulden beloo- pen. - In dén staat Pennsyvania is een wet in wer king getreden, die voorschrijft dat verloofden voor hun huwelijk een door een geneeskundige geteekenda

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2