DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ambachtsschool, Honderd en vQftïende Jaargang. 1313 ZATERDAG 3 AUGUSTUS Gemeentelijke Burgeravondschool Inschrijving van Leerlingen AVONDCURSUSSEN Afsluiting JVieuwpoortslaan. i\o. 183 Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Avondschool voor Hand werkslieden, afgesloten. P. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ALKMAAR. in het Schoenmaken, Behangen en Stoffeeren en voor Gezellen in het Kleedermakersvak. BINNENLAND. MAARSCHE COURANT. met daaraan verbonden ieder met SS.jarigen cursus te ALKMAAR. aan bovengenoemde inrichtingen voor den cursus 1913/1914 zal plaats hebben op Donderdag 14 Au gustiiN voor leerlingen van den vorigen cursus en op Vrijdag 15 Augustus voor hen, die de school voor het eeist wenschen te bezoeken, telkens des avonds van 7-9 uren, in het gebouw der Burgeravondschool aan den Hergerweg. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan een openbare of bij zondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt 5 per leerling, 2.50 voor wien dit te bezwarend' is en geheel vrij voor heit, die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zoover er plaatsruimte is, kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laat- sten tegen het hoogste schoolgeld -- worden aangeno men. Tevens wordt nog medegedeeld, dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen verzuimen, van de inrichtingen kunnen worden ver wijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. De inschrijving van leerlingen en gezellen, ook die van den vorigen cursus, in bovengenoemde vakken, zal geschieden op Woensdag 80 Augustus des avonds van 7 9 uren en op 0-snderdng 81 Augustus* ».s., des namiddags van 2 4 uren in het gebouw der school aan den Hergerweg. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat de Nieuw, poortslaaii bij de Vier Staten tot nadere aankondi ging voor het verheer met Kij- en Voertuigen zal zlju Alkmaar, 7 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. OPENING VREDESPALEIS. Aan de opening- van het Vredespaleis op 28 Au gustus a.s., zal het karakter van een galaplechtigheid worden gegeven. De inwijding zal des namiddags te half drie plaats hebben en daags daarna gevolgd worden door een tuinpartjj op het terrein, waarvoor 1500 uitnoodigingen zullen gedaan worden en welk feest zal opgeluisterd' worden door een concert van de Koninklijke Militaire Kapel. EEN ONDERSCHEIDING. Na de matinee van het circus Schumann op het Loo, betuigde H. M. de Koningin den heer Schu mann haar groote tevredenheid en overhandigde hem persoonlijk de Huisorde van Oranje-Nassau. DE S. D. A. P. EN DE! CRISIS. De afdeelingen Amsterdam I, II, III, IV, V, VII en XII der S. D. A. P. hebben zich uitgesproken te gen de aanvaarding van minister-portefeuilles. Som mige afdeelingen gaven den afgevaardigde een bin dend, andere een vrij' mandaat. Tegen de aanvaarding hebben zich verder volgens afdeelingsberichten in „het, Volk", verklaard de af deelingen Schoten, Scheveningen, Dordrecht, Water graafsmeer, Rotterdam IVa, Amersfoort, Tiel, Bus- sum, Tijnje, Leerdam, Vlaardingen, Weesp, Hoorn, Schoonhoveii. Tal van afgevaardigden hebben echter vrij mandaat gekregen. Vóór de meerderheidsmotie, dus vóór de aanvaar ding van minister-portefeuilles, hebben zich ver klaard de afdeelingen Roordahuizum, Breda, Utrecht, Tilburg, IJmuiden, E'dam, Krommenie en Hengelo. Laatstgenoemde afdeeling zal voorstellen, dat min stens 2/3 deel van het congres zich vóór aanvaarding moet verklaren, voordat de portefeuilles aanvaard worden. De afdeeling Zaandam verklaarde zich vóór de aanvaarding, onder voorbehoud dat eventueel de soc.- dem. ministers volle vrijheid behouden om van hun minderheidsinzichten te doen blijken. In de afdeeling Culemborg der S. D. A. P. hebben de stemmen gestaakt over de beide resoluties, waar door de afgevaardigde vrij mandaat ontving voor het congres. Naar de N. R. Ot. meldt, heeft de afdeeling Leiden zich gisteravond uitgesproken tegen het aanvaarden der portefeuilles. „Het Volk" van gisteravond schrijft o.m. Ontegenzeggelijk is de stroom reeds in sommige groote afdeelingen gebleken te zijn tegen de aanvaar ding. De partij is forsch in die richting gestuwd. De weigeraars hebben weken lang den steun gehad van wie het thans niet meer zijn. Amsterdam III gaf zelfs tegen het verzoek van het P. B. in bindend mandaat, wat een weigering tot overleg en overwe ging van argumenten beteekent. Wij weten niet of die groote meerderheden zich wèl hebben ingedacht in de geweldige verantwoordelijk heid die zij willen laden op de partij. Maar wij wen schen te blijven waarschuwen tot het uiterste en meenden daarom nog eens deze gevolgen voor de ge vechtspositie der partij, aan een weigering onherroe pelijk verbonden, onder het oog van allen te moeten brengen. De diverse tegenstanders, heusch, ze zullen ons niet sparen. De vrijzinnigen zullen ons grimmig be taald zetten wat wij hun bij het stellen van onze her- stemmingseiscben hebben aangedaan. De kerkelij- ken zullen met zalig welgevallen de lamgeslagen soci aal-demokrat,ie roskammen en weldra weer van voren af aan beginnen met hun politiek van vol'ksverleuge- ning en volksuitbuiting. En wij kunnen weer van voren af aan beginnen op te bouwen wat wij nu afbraken, om later, als - onze machtspositie, na jaren, hersteld weer in dezelfde positie te bomen als thans. Middelerwijl hebben de rechteloozen het kiesrecht gemist, hebben de ouden van dagen hun jammerlijk bestaan voortgesleept, maar wij hebben.het klas se-karakter van dle partij gehandhaafd! Het klasse-karakter van de partij zit in haar strijd, haar strijd hangt af van haar strijdpositie. Voor het klasse-karakter is niets zoo verzwakkend als die strijdpositie te bederven. En daaraan zijn wij bezig. Mag ik, aldus de heer Duijs in „het Volk", om misverstand te voorkomen, even mededteelen, dat mijn houding in de partij-conferentie deze was, dat il1 al leen dan voor het aanvaarden der ministerzetels ben. indien onze mannen, die zitting nemen, de bevoegd heid krijgen, telkens als zij dit wenschen van hun minderheidsinzichten te doen blijken. Dat; mijn naam onder de resolutie staat, ligt waarschijnlijk aan het feit, dat eerste de resolutie van de meerderheid werd in stemming gebracht tegenover die der minderheid, en ik, principieel voor de aanvaarding zijnde, daar vóór moest stemmen. Daarna werd evenwel mijne toevoeging, betreffende de zelfstandigheid van die 3 soc.-dem. ministers verworpen. Het bestuur van de S. D. P. heeft tot het bui tengewoon congres van de S. D. A. P. een open brief gericht, in welken het er krachtig op aandringt, dat het congres zal besluiten in geen geval minister-por tefeuilles te aanvaarden. DE NAVERKIEZING IN ROTTERDAM I. Bij de gisteren gehouden herstemming in het dis trict Rotterdam I, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Spiekman (S. D.), werden uitgebracht 8911 geldige stemmen (aantal kiezers 12240). Hiervan verkregen de heeren B. J. Gerretson (O. H.)( 4670 stemmen; A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) 4241. Zoodat gekozen is de heer B. J. Gerretson. Bij de eerste stemming op 1 Augustus verkregen d'e heeren D. de Klerk (U.-L.) 2343 stemmen, B. J. Gerretson (C.-H.) 3934, A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) 2531 en dr. W. van Ravesteijn (S. D. A. P.) 54 st. Bij de stemming op 17 Juni werden uitgebracht op mr. H. Goeman Borgesius (U.-L.) 2247 stemmen, B. J. Gerretson (C.-H.), 3604, E. A. Keuchenius (C.-S.) 109, H. Spiekman ('S. D. A. P.) 3739 en D. Wijnkoop (S. D. P.) 38' stemmen. Bij de herstemming op 25 Juni werden uitgebracht op^den heer Gerretson 4528 en op den heer Spiekman 5576 stemmen. Het district, dat tot Juni blauw was, werd die maand rood. en is thans zwart geworden. De rechterzijde heeft met deze aanvullingsverkie zing 1 zetel gewonnen, waardoor zij 46 leden in de nieuwe Kamer telt, De concentratie blijft op 38 staan; de S. D. A. P. heeft haar tweeden zetel verlo ren en komt van 17 op 16. „De Maasbode", het R. K. orgaan van Rotter dam, toont zich buitengewoon verheugd over dezen stembusuitslag. „Uren lang heeft ons bureau gisteravond gedaverd van de telefoonschellen, intercommunaal opgebeld als we werden uit alle streken van ons vaderland. „Gerretson gekozen!" „Gerretson met 400 stem men meerderheid En het weerklonk„Hoera„Bravo Rotterdam ..Prachtig, prachtig!" „Kolossaal!" „Men had district I in rooden gloed gezet, maar gelukkig blijkt het nu maar Bengaalsch vuur te zijn geweest, De vreugde over d.eze victorie mag groot zijn. Deze overwinning is van groote moreele beteeke- nis. Zij zegt ons dat Nederland zijn bekomst, heeft van het politieke avontuur, waarin het zich ter kwader ure deed sleepen. Het gezonde, nuchtere Hollandsche verstand her krijgt zijn rechten. Met vertrouwen kunnen wij de toekomst tegemoet gaan. Christelijk Nederland zal zich ter gelegener tijd1 weer doen gelden." „De „zetel van Spiekman," is even spoedig verlo ren gegaan als hij werd' .gewonnen. En hij werd heroverd' niet door den liberaal, die hem steeds bezette, maar door den christelijke, die 't in dit district bij een Kamerverkiezing nog nimmer tot een overwinning heeft kunnen brengen. Dit. is het groote, sprekende politieke feit van den „Het is voor de concentratie een fortuintje, dat er een extra-parlementair kabinet gevormd moet Wor den, want moesten de vrijzinnige ministers uit de Kamerleden gekozen worden met gevolg daarvan nieuwe verkiezingen voor minstens een zevental ze tels, het kon waarachtig' gebeuren dat de meerderheid weer om ging, en het kabinet nooit aan het bestuur kwam. Want niets werkt zoo besmettend als het goede voorbeeld." „E'r is ontzaggelijk gewerkt voor deze verkiezing, ook aan de zijde der sociaal-democraten. Spiekman schreef dezer dagen in het „Volk": „Met; man en macht zijn onze plakkers aan 't werk getogen, en het moet gezegd, het district zit er flink onder. Het is een lust om er door te wandelen. Overal de Zeeuw, de Zeeuw op rood, op geel, op groen, op blauw papier, de Zeeuw op muur, op schut ting, op boomen, op lantaarnpalen. De Zeeuw over al". En met een medelijdend1 lachje sprak hij van de „flauwe, onbenullige, misselijke prentjes der clerica- len". Maar eilacie „de flauwe knullen en politieke jon- chelingen hebben nu Spiekman toch maar zijn mooien rooden zetel in I afgenomen, en het blijft d'e Zeeuw op muren, schuttingen, boomen en lantaarnpalen, maar geen de Zeeuw. in de Kamer." „De rechtsche vleugel in de Kamer telt nu weer 46 mannen, langzaam aan schuifelen we weer naar de vijftig. Het congres van Zondag heeft in plaats van op 18 nu op 16 socialistische zetels te wijzen. Nog vóór dat zij de Kamer gezien heeft, is de frac tie al twee man kwijt. Het. recht op drie minister-portefeuilles begint al in te krimpen." kardinaal Van Rossum. Het zangkoor voerde de driestemmige Mis van Perosi uit, terwwijl de lijkrede werd gehouden door prof. J. Keulier van het groot Seminarie. Na afloop der kerkelijke plechtigheid werd het lijk naar het kerkhof bij de kapel in het Zand gedragen en in den bisschoppelijken grafkelder bijgezet. AMSTERDAM ZETEL VAN DE REGEERING. Te Amsterdam wordt de oprichting voorbereid van een vereeniging, waarvan het doel is, propaganda te maken voor de verplaatsing van de verschillende de partementen van Den Haag naar Amsterdam. Men wil van Amsterdam dus den zetel van. de Regeering maken. Gelukt het, dan zal de Amstelatad inderdaad de hoofdstad1 van ons land zijn. De Koningin zal er dan meer vertoeven, eveneens de Ministers en de liooge departementsambtenaren zullen er wonen, 't Zal echter zoo'n vaart wel niet loopen! KAMERVERKIE'ZING-GRONINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwe gende, dat blijkens bericht van den burgemeester der gemeente Groningen bij de verkiezing op 4 Augustus j.l. voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Groningen niemand op de lijst der candidaten is gebracht en dientengevolge niemand benoemd is verklaard, heeft goedgevonden te bepalen, dat de nieuwe verkiezing' zal plaats heb ben op Vrijdag 15 Augustus e.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 28 Augustus d.a.v., de her stemming, zoo noodig, op Woensdag 10 September d.a.v. Dit is nu de derde maal, dat een verkiezing ter voorziening in de vacature voor de Tweede Kamer tot September a.s., uitgeschreven wordt. Gemengd nieuws. UITVAART MGR. J. H. DREHMANS. Ond'er belangstelling van duizenden menschen had gisteren te Roermond de plechtige begrafenis plaats van het stoffelijk overschot Van mgr. J. H. Dreh- mans, bisschop van Roermond. Om half tien kwamen de vereenigingen die aan den stoet deelnamen op het groote Marktplein bij een. Van daar vertrok de stoet voorafgegaan door marechaussee te, paard langs de Neerstraat naar het Bisschoppelijk Paleis. Vele bewoners hadiden ten teeken van rouw de drie kleur en het pauselijk geel1 met, den rouwwimpel aan den stok uitgehangen. Voorop gingen weesjongens en een groot aantal leerlingen van Roomsch-Katho- lieke scholen, gevolgd d'oor verschillende katholieke vereenigingen, dan volgden studenten van het Bis schoppelijk College en het Juvenaat der Kapel in het Zand. Achter eenige zangkoren en muziekkorpsen o. w. de Kon. Zangvereeniging Roermonds Mannen koor en de Koninklijke Harmonie, volgden verschil lende groepen van geestelijken w.o. mgr. Meeuwissen, mgr. Hofman, mgr. Rutten, bisschop van Luik, mgr. Van db Wetering, aartsbisschop van Utrecht, mgr. Tacci, internuntius bij ons Hof, mgr. Kreuzwald, vi caris-generaal bij het bisdom van Keulen, en kardi naal Van Rossum. Voorts kanunniken en professo ren van het groot seminarie, prof. dr. Jos. Schrijnen uit Utrecht, mgr. dr. W. Nolens, en de meeste, leden van den gemeenteraad uit Roermond, leden van de Eerste en Tweede Kamer, Ged. en Prov. Staten, de president- en leden van de rechtbank, commandant en officieren van het garnizoen, de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, jhr. mr. G. L. M. II. Ruys de Beerenbrouck, en de Minister van Wa terstaat, mr. L. H. W. Regout. De lijkstoet begaf zich naar het Paleis van den Bisschop, waar het lijk op een praalbed was neerge legd. De lijkdienst ving aan te elf uur in de in rouwge waad gestoken Kathedraal en werd opgedragen door DE AMSTERDAM9CHE TENTOON STELLINGEN. Men schrijft ons uit de hoofdstad: Ondanks de drie tentoonstellingen is het aantal vreemdelingen, dat onze stad! bezoekt, slechts iets meer dan in andere jaren. Het vierde perron op het Centraalstation, dat speciaal voor 1913 gebouwd is, en dat, naar wij vernemen, tegen den winter weer zal worden afgebroken, is nog slechts enkele keeren gebruikt. Ook de caféhouders en restaurateurs zijn niet tevreden en de besturen van de verschillende tentoonstellingen evenmin. Vooral de E. N. T. O. S. schijnt een „strop" te worden. In het. vroege voorjaar was het aantal vreemdelin gen in Amsterdam buitensporig groet, zelfs in Mei en in de eerste helft van Juni viel men bijna over de Amerikanen en d'e Duitschers. De hotelhouders wa ren toen zeer optimistisch, maar spoedig kwam een down. In Juli hebben de verschillende hotels zeer slechte zaken gemaakt. Thans hoort men weer in alle drukke straten van de hoofdstad Fransch, Duitsch of Engelsch spreken. De Amsterdamsche neringdoenden hopen vooral op September, wanneer de upper-ten reist. Vooral de kunsthandel en de antiquairs moeten in September hun kostje halen. Zij hebben enorme voorraden in geslagen en het zal ongetwijfeld heel Amsterdam ten goede komen, wanneer zij in September dien voor raad dunnen- Hierdoor komt er geld in ons land. BETERSCHAP. Blijkens bij dte familie van dr. V. Rodenhuis te Ma- dioen, die door pest aangetast werd, ingekomen be richt, is het. gevaar geweken. EEN WOEST HEER. Tijdens de viering der onafhankelijkheidsfeesten te Diemen, wilde Donderdag een ijsventer uit Amster dam met zijn karretje de plaats van een concurrent innemen, hetgeen dteza natuurlijk trachtte te verhin deren. Naar aanleiding van den twist, die hierover ontstond, trad de politie tusschen beide, waarop de Amsterdammer zoo in woede ontstak, dat hij den ge meente-veldwachter Kloosterman te lijf .ging en lee- lijk toetakelde. De woesteling ging zóó te keer, dat vijf man noodig waren om hem naar de politiecel over te brengen. De veldwachter kon, schrijft het Handelsblad, verder zijn dienst niet verrichten. GEARRESTEERD. Gistermorgen is in zijn kosthuis aan de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam aangehouden en daar na geboeid naar Sloten overgebracht een 26-jarige man, die in den nacht van Maandag op Dinsdag in de woning van een veehouder te Osdorp, onder Sloten, was ingeslopen, en, door dezen achtervolgd, hem met een revolver verwond had. Het vuurwapen, waarme de hij de daad gepleegd moet hebben, werd op hem bevonden, benevens een aantal inbrekerswerktuigen. Op den aangehoudene, Traksel genaamd, werd een revolver geladen met 6 scherpe patronen gevonden. Een koffer, die heb toebehoorde, bleek bij opening o.m. te bevatten eenige maskers, petten en inbrekers- werktuigen. De aangehoudene is een bekende bij de politie en heeft reeds vroeger voor verschillende ern stige feiten gevangenisstraf ondergaan. UIT SCHERMERHORN. Het onafhankelijkheidsfeest zal alhier worden ge vierd op 3 en 4 September a.s. Den eersten dag zal het des morgens feest zijn voor de schoolkinderen, terwijl na den middag verschillende volksspelen zul len worden gehouden, 's Avonds zal worden opge voerd het tooneelstukje „De vrijstermarkt in Noord- IIolland" of „Tet.jeroen te Schermerhorn". Den 2en dag zal een optocht worden gehouden, welke zal voor stellen eenige gedenkwaardigheden uit Schermer- horn's verleden. Ook de gymnastiek- en de zangver eeniging zullen dan iets ten beste geven. De Tuinbouwvereeniging zal beide dagen een tuin bouwtentoonstelling houden. UIT BERGEN. Nog een weinigje geduld' en ook Bergen-Binnen zal electrisch licht hebben. Ziehier hoe de stand van zaken op 't oogenblik is. De Burgemeester dezer Gemeente ontving van de Kennemer Electriciteitsi-Maatschappij onder dagtee- kening van 5 Augustus 1.1. den volgenden brief: „V ij vernamen van den heer Nagtglas Versteeg, dat het in de bed'oeling ligt a.s. Donderdag Bergen onder st.room te brengen. De transformator, welke wij hiervoor in bestelling hebben, is, ondanks her haalde reclames, niet! op tijd geleverd, g 1

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1