Het soc.-dem. congres. VACANTIE! VOOR PREDIKANTEN. BUITENLAND. p- Mej. TTTT SOHOORL. Lijst «ui liier vertoevende pensiongasten Pension Rusthof: Mej. Duinker, Haarlem, 1 per soon. De mes Morren, Amsterdam, 2 p. C. Bienfait, Amsterdam, 1 p. Familie Schoorl, Utrecht, 5 p. Me- juffr. de Graaf, Amsterdam, 1 p. Mej. Jo Simons, Amsterdam, 1 p. Mej. Legnoz, Schiedam, 1 p. Mej. Offerhaus, Schiedam, 1 p. Mevrs. Westenenk-Wer- nink, Deventer, 2 p. Familie Dekker, Zaandam, 6 p. Dames Carbeau, Rotterdam, 2 p. Familie Haber- mehl, Haarlem, 4 p. Mej. Krol, Amsterdam, 1 p. Mej. Kohier, Amsterdam, 1 p. Dames Viskoop, Amster dam, 3 p. Mej. v. Oorschot, Amsterdam, 1 p. Familie A. van Beemen, den Haag, 2 p. Pension Scoronlo: Familie Komter, Laren, 5 per sonen. Fam. Kuipers, Rotterdam, 2 p. De heer Kom ter, Leeuwarden, lp. Pension Dennenlust: Fam. Douwes, 3 p. lam. Koch, 3 p. De heer Human, 1 p. De heer Huisman, 1 p. Fam. Cortissos, 3 p. Fam. Cube, 2 p. De heer en juffr. Best, 2 p. Mej. C. Mittelmeijer, 1 p. Café Duinzicht: De heeren van Meurs, 2 van Es en zoon, 2 p. Pension Stenneberg. Mervr. Kempe, 1 p. Jongen heer de Jongh, 1 p. Jongejuffr. de Jongh, 1 p. Jon genheer Wittenburg, 1 p. Jongenheer de Joode, 1 p. Fam. Kniphuisen, 4 p. Pension Veldzicht: Fam. Duijker. Amsterdam, 6 p. Fam. Min, Amsterdam, 8 p. Pension Nottelman: Dames Reinders, 2 p. Ten huize van den heer Siesling: Fam. Wolfers, Deventer, 2 p. Fam. Fliersen, Deventer, 2 p. Pension Duinoord: Fam. Bager, Amsterdam, 2 p. Fam. Koster, Amsterdam, 4 p. Fam. Mak, Amster dam, 2 p. Fam. Hak voort, Amsterdam, 2 p. Mej. Ver- woert, Amsterdam, 1 p. Fam. Coster, Amsterdam, 4 personen. Pension Kuiper: Familie Ploegman, Amsterdam 4 personen. .Verder in gemeubileerde woningen: Bij C. Krijgsman: Fam. Kooij, Alkmaar, 5 p. Huize MultifloraFam. Dr. v. d. Valk,, Rotterdam 8 p. Huize Zonneduin: Fam. de Lange, Amsterdam, personen. Huize Staringsoord: Fam. Roijaards, Amsterdam, 7 personen. In de woning van W. van der Wal: Fam. Amsterdam, 5 p. Fam. Wolf, Amsterdam, 2 p Huize Marktzicht: Fam. Jachtenbrug, dam, 4 p. Fam. Zwitsar, Amsterdam, 8 p. In de woning van J. Zwakman: Fam. Veld, sterdam, 5 p. Fam. Zijlstra, Amsterdam, 4 p. Bij P. Kooijman: Fam. Keijzer, Amsterdam, 5 Huize Buitendnin: Fam. Baron v. Tuijll van rooskerken, Amsterdam, 2 p. De heer von Peskv, sterdam, 1 p. Bij P. Breed Czn.Fam. Lancê, 4 p. Bij mej. Wed. Beeldman: Fam. Duinker, dam, 6 p. Bij Mej. Eduard, Camperduin: Mej. van len, Hilversum, 1 p. Mej. Adema, Frankfort, Bij A. Ruis: Fam. 7 p. Bij D. Slot: Dames Spruit, Amsterdam, 2 p. Huize Boschlust: Fam. Warners, Helder, 5 p Tijdelijk in eigen verblijf: Familie d'e Veer, Amsterdam, 4 personen. Familie Zaadnoordijk, Alkmaar, 3 personen. De hoeren Huisman, Alkmaar, 2 personen. Totaal 207 personen. Blok. Amster- Am- P- Se Am Am ster Suchte- 1 p. brief te GRAPJES UIT DE MAASBODE. Hij beweerde tegen haar dat zij nooit een kon schrijven zonder er een post-scriptuin aan toe oegen. Zij wilde dat niet toegeven. Toen zouden zij er om wedden. En zij schreef hem een brief en welbewust schreef zij aan het slot haar handteeke.ning neer. Toen in een ondoordacht oogenblik: „P. S. Wie heeft nu die weddenschap gewonnen?" Ober in een restaurant tot een der bedienende kellners„Zeg Jean, die meheer met z'n kalfskop heeft nog geen saus." Waaruit blijkt u, dat Columbus had, toen hij in Spanje terugkwam? Wel uit bet. feit, dat hij zelfs zijn. geen eetlust ei liet staan. KORTE BERICHTEN. Vanwege de Vereeniging voor het Vreemdelingen verkeer te 's Gravenhage is aan de stations der S S. en der H. S M. ten dienste van het reizend publiek tot het verschaffen van inlichtingen een „conducteur" geplaatst, gekleed in uniform en witte pet, met band, waarop de naam der vereeniging staat. In een noodlottig oogenblik geraakte een 17-jarige fabrieksarbeider tusschen de cylinders der z.g. droog- vilten in de papierfabriek der firma Van Gelder Zonen te Wormer en bekwam hevige verwondingen. Zijn toestand is hoogst ernstig. Een dienstbode te Rotterdam wordt verdacht, dat zij van haar patroon een portefeuille^ met f 68 heeft gestolen. Zij is aangehouden, mede is gearres teerd haar vrijer, uit Schiedam afkomstig, die ver dacht wordt van heling. Het gestolen geld is verteerd. Hoeksteen Weekblad den toe- Lang niet alle predikanten hebben een jaarlijksche vacantie. De heer J. H. C. K. in de schrijft in het Vrijzinnig' Godsdienstig voor Zuid-Holland (blijkbaar doelende op stand in de Ned Herv. Kerk) Enkele gemeenten uitgezonderd, heeft de predi kant meestal geen offieieele vacantie of vrijbeurten. Volgens zijn beroepsbrief is hij verplicht wekelijks te preeken. Welk een geestelijke inspanning dit is, weet bijna niemand. En dat het eenvoudig' onmoge lijk is om dat een jaar lang vol te houden, vermoeden velen niet. Zoo is langzamerhand de opvatting ont staan dat de predikant iederen Zondag preeken moet. Gedurende de zomermaanden, als overal vacantie ge noten wordt, mag de predikant zijn catechisaties stil zetten, doch zijn preekbeurten niet. Wil hij eens een enkelen Zondag- vrij nemen, nu ja, dan kan dat wel, mits hij zelf er voor zorgt, dat zijn beurt door een an der wordt vervuld. En de onkosten? wel, die komen natuurlijk voor zijn rekening. Het spreekt vanzelf dat hierop wel enkele uitzonderingen zijn, maar die zijn toch te tellen. „En nu meen ik, dat dit een zeer groote fout is. Als de gemeenten terecht ver langen, dat de preeken van hun predikant frisch en krachtig zijn, dan moet hem officieel worden toege staan een vacantie van minstens vier achtereenvol gende Zondagen. De gemeente moet hem dan iit staat stellen niet om op reis te gaan maar om zijn beurten te doen waarnemen door anderen, op kos- ten van de gemeente. Om zijn opgewektheid te bewa ren, zijn gedachten/ frisch te houden, moet hij 's zo mers eens vier Zondagen rust hebben van zijn preek- week." DE WITT-HERDENKING, Naar de Dordtsche 0t. meldt, hebben het Haagsehe comité en het voorloopig bestuur van het Dordtsche comité te Dordrecht vergaderd en moet er overeen stemming verkregen zijn. UIT OTERLEEK. De Commissie ter regeling der jaarlijksche school feesten heeft in hare vergadering op 8 Aug. in „Wapen van Oterleek" gehouden besloten dat op 2 September a s. de leerlingen der zesde klasse een uit stapje zullen maken naur Amsterdam, waar Artis zal worden bez- cht, en dat de overige scholieren op 28 Augustus een prettig feestje zullen vieren te Bergen en Bergen aan Zee. De Commissie heeft als regel aangenomen, jaarlijks met het zesde leerjaar een schoolreisje te maken, VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 4 tot 9 Augustus werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 10448 zak aardappelen. 260600 bloemkoolen, 225700 roode-, 31450 gele- en 13500 witte kool, 142400 bos wortelen, 2878 pond slaboonen, 543 baal zilvernep, 232 zak tuinboonen en 2225 bos rabarber. VERKEERD BEGREPEN. In het museum voor ouders en opvoeders op de tentoonstelling „de Vrouw" wordt op aardige wiize gewaarschuwd tegen het zoenen van honden. Zoo leest men daar o.a. het rijmpje: Kus Pa en Ma, Broertje, Zusje en Basta. Onlangs was onder leiding van een streng uitziende gebrilde dame. een meisjeskostschool ter tentoonstel ling. Men keek, bewonderde, en las ook het rijmpje En onder den indruk van het oogenblik, zei plotseling een der meisjes, luider dan haar later gewenscht leek „Wat een gekke jongensnaam is dat nou, „Basta'' ui wor- nemen ZWOLLE, 10 Aug. Voor ?t buitengewoon congres der S.D.A.P., giste ren en heden alhier gehouden, heeft beide dagen een buitengewone belangstelling geheerscht. Niet alleen waren uit de verste uithoeken van het land afgevaar digden opgekomen er waren er in het geheel 415, die 287 afdeelingen vertegenwoordigden maar ook toonden zoovelen belangstelling dat er in Zwolle reeds eenige dagen te voren geen logies meer te krij gen was en er ook zelfs in Kampen geen kamer meer vrij was Deze buitengewone belangstelling teekent de bui tengewone beteekenis van dit congres, een beteekenis niet enkel voor d'e S. D. A. P. maar ook voor de naaste toekomst van ons land onberekenbaar. Men weet waar het hier om ging. Toen door H. M. de Koningin aan dr. Bos een op dracht was verstrekt tot de vorming van een kabinet uit de gebeele linkerzijde en de heer Bos zich tot mr. Troelstra had gewend over d'e vorming van een nieuw ministerie, schreef het partijbestuur een bui tengewoon congres uit tegen 2627 Juli. Enkele da gen daarna werd het congres afgelast onder mededee- ling, dat Partijbestuur, Kamerfractie en Volk-redac tie gezamenlijk hadden geconfereerd, dat de meerder heid het aanbod van dr. Bos van de hand wenschte te wijzen en dat de conferentie met algemeene stemmen had besloten de uitschrijving van een buitengewoon congres terug te nemen. Maar kort nadat de heer Cort- van der Linden de opdracht had gekregen een extra-parlementair kabinet samen te -stellen, werd door het partijbestuur besloten toch maar wel een buitengewoon congres1 uit te schrijven, dat bepaald werd op Zaterdag en Zondag'. Daar zou dan uitge maakt worden, of de S.D.A.P. alsnog berêid' den gevonden in een ministerie zitting te met de vrijzinnigen. Die vraag i s uitgemaakt. Niet maar een, twee, drie, doch na een discussie van ettelijke uren werd he slist, dat men onder de huidige omstandigheden geen zitting in een burgerlijk ministerie wenschte te ne men. Als ba-sis van de besprekingen dienden een resolu tie der meerderheid der partijconferentie, (ondertee- kend o. a. door de Kamerleden Duijs, Helsdingen, Hugenholtz, Van Kol, TerLaan, Schaper, Troelstra, Vliegen) om het wèl en een van de minderheid (o.a. onderteekend door de nieuwe Kamerleden Albada, Gerhard, Kleerekoper, Mend els en Polak), om het niet te doen. Er werd door de afdeeling Amsterdam 111 nog een motie ingediend, welke tot dezelfde con clusie kwam als de minderheidsmotie. De Zaterdagavond! werd besteed aan de inleidingen. De heer Schaper kreeg om kwart voor negen het woord tot toelichting van de meerderheidsmotie. In een redevoering', welke een uur duurde, stelde hij op den voorgrond, dat- wanneer er van de 144.000 soc. dem. kiezers van 17 Juni velen op een vrijzinnigen candidaat hadden gestemd en niet op een sociaal-de mocraat, men algemeen kiesrecht en staatspensioen zou hebben gekregen. Nam het congres de meerder heidsmotie niet aan, kwam er van de beide zaken niets, dan zouden al die kiezers zeggen: nu we geluis terd hebben naar de soc.-dem. lokstemmen, komt er niets. Tegenover die kiezers is de soc.-dem. arbei derspartij niet verantwoord, wanneer zij thans niet mederegeeren wil. Dan zullen de sociaal-democraten in de Kamer moreel met den mond vol tanden staan. De oude parlementariërs, die het klappen van den parlementairen zweep kennen, voelen dat hun positie moordend zal zijn. Daarom moet menstonen iets te willen, iets te durven, tijdelijk enkele mannen in bal lingschap te sturen, d. w. z. in een kabinet doen zit ting nemen, ondanks de vele bezwaren die zich voordoen. Dan zal men de positie van de S. D. A- P. in het parlement en in het land gered hebben. Het berouw over een weigering zal zicti later wreken, dan zal er onverschilligheid en moedeloosheid komen over de massa, dan zullen de kiezers zeggen wat kan het ons schelen, die soc.-dem. doen toch niets. Dan zal de werfkracht der partij bedorven zijn. Bij de bakkerswet, aldus de heer Schaper, heb ik gezegd de arbeidersbelangen te willen behartigen tot in de coalitie, thans zeg ik dat te willen doen tot in het ministerie. Deze spreker verklaarde overigens van een minis terie Cort van der Linden weinig te verwachten en met nadruk herinnerde hij aan diens weigering om de Hoogerhuyszaak opnieuw te doen behandelen en aan diens strafwetnovelle op het posten. Vuur vatte hij toen de heer Duijs zijn uitlating „eerlijke liberalen" bij interruptie een contradictio in terminis noemde. „Wanneer we bij voorbaat onze tegenstanders uitma ken voor schobbejakken, dan kunnen we 1 wel naar huis gaan", welke woorden door een zeer krachtig „zeer juist" door den heer Van Kol werden onder streept. Na den heer Schaper sprak de heer Wibaut eveneens een uur, ter verdediging der minderheids motie. Hij mat vooral de bezwaren uit, verbonden aan het ministerschap van sociaal-democraten, omdat het kapitalisme zjjn gang gaat, en wanneer het pro letariaat zijn beste mannen uit den rechten koers ziet gaan (bijv. bjj staking) dan juist zal er verzwakking komen. De zelfstandige machtsvorming moet men in het oog blijven houden, het klasse-bewustzijn vermeer deren, om liet wapen van het algemeen kiesrecht, dat men, zij het dan ieta later, toch altijd in handen krijgt met onverzwakten arm te kunnen hanteeren. De heer de Roode verdedigde in een half uur de motie-Amsterdam, betoogende dat men door zitting te nemen in het ministerie den klassenstrijd zes jaar dient op te sehorten, een berekening, welke luide protesten verwekte. Zes jaar lang zal men dan in het parlement zeggen: slik dit en slik dat voor het algemeen kiesrecht, maar het volk zal van deze verknechting der soc.-dem. niet willen weten en ten slotte zeggen, „stik in het kiesrecht." Al de drie inleidingen waren mat het congres gaf vooral tijdens het betoog van den heer Wibaut teekenen van verveling en ongeduld ook onder dat van den heer Schaper. Meer gloed en meer vuur kwam er den tweeden dag, toen het congres reeds kwart na acht begon. Toen was het debat een ware muis- en kikvorschkrijg. Onder de 23 sprekers die van de 47 ingeschrevenen het woord konden krijgen, waren de vaardigste rede naars. Toen werd het harnas aangeschoten, werden de wapens der rhetorica gehanteerd. Vooral door den opperbevelhebber Fel critiseerde de afgevaardigde van Baarderadeel, de partijleiding en mr. Troelstra, waarop deze laatste onmiddellijk opsprong en met woest ge baar de zaal in donderde „Ik wensch mijn werk, in alle ernst voor de partij gedaan, niet door personen, die niet op de hoogte en niet in een gemoedstoestand zijn om rustig de zaak te bespreken, met een paar frazes te zien afgemaakt, nadat ik U op schitterende wijze tot de overwinning heb geleid". Nadat een afgevaardigde van Amsterdam V de vrees had uitgesproken dat de soc.-dem. door portefeuilles aan te nemen een politieke parvenu zou worden en zich zou gevoelen als iemand van geld die in een te groot huis woont, en had gewaarschuwd, dat men, na tien jaar geleden zich in een anarchistisch avontuur te hebben gestort, zich thans niet zou wagen in een liberaal avontuur, wraakte de Fortuyn uit Amsterdam VI het in den heer Troelstra dat deze dadelijk zijn persoonlijk gewicht in de vergadering had geworpen. Troelstra heelt zeide hij bij de verkiezing niet I alleen gestreden dat hebben allen gedaan! Ook de heer van der Goes vond de repliek van mr. Troelstra niet de juiste om de debatten te leiden Mr. Troel stra toch heeft door de partij erkende verdiensten, maar mr. Troelstra is niet de man geweest, die de partij wist te plaatsen op het standpunt om van de overwinning de vruchten te plukken. „Daar was bij 's Muizen kroost één jongeling, een held uit duizendtallen. Ontzachlijk in den strijd.'t Was Brokgrijp en hij dreigde met een stem afgrijselijk hol en forschMen begrijpt dat Brokgrijp hier de afgevaardigde van Zaandam was, die de concentratie mannen voor kerels, kaffers en beroerlingen schold en die, wanneer men niet de volle vrijheid van beweging hield zou zeggen stik met al die minister-portefeuilles we doen het niet. Groot succes was weggelegd voor den heer Mendels, die er op wees, dat men eigenlijk thans in den wind redeneerde, omdat er geen portefeuilles meer worden aangeboden. En men wil concessies doen, terwijl er altijd gezegd is: als er consessies moeten worden ge daan, dan moet dat geschieden door de bourgoisie, niet door ons. Van meet af aan is er veel bedorven, maar er kan nog veel goed gemaakt worden. Met diepe droefheid heb ik gehoord wat de heer Schaper heeft betoogd en ik protesteer daar tegen Spontaan werd de Internationale aangeheven. De heer Schaper, die den voorzittershamer van den heer Vliegen had overgenomen hamerde en protesteerde, maar het publiek zong door en toen het strijdlied uit was en de heer Schaper betoogde, dat het niet toe laatbaar was, dat van de tribune een lied werd begon nen, schreeuwde men: „Wees blij dat er dkt nog in zit." Het rumoer kwam haast niet tot bedaren. De heer Vliegen riep: „Klerekoper lion je mond". Eindelijk kon hij aan het woord komen en zeide dat het mooi zou zijn wanneer men moeielijke kwesties met zingen zou kunnen oplossen. Men is gewend op een groot moment een lied aan te heffen, maar nooit nog ging dat tegen eigen partijgenooten (teekenen van instem ming). Hij verdedigde de aanvaarding der portefeuilles en wees op het gevaar, dat kerkelijke van de weigering het meest zouden profiteeren. Krijgt men echter staatspensioen en algemeen kiesrecht, dan vreesde hij het oordeel der geschiedenis niet. De heer Hugenholtz verklaarde zich te schamen voor de kiezers te komen, wanneer hij tegen de meer derheidsmotie stemde. Hij zou het niet durven. Mr. Mendels: „Ik wel...." Een stem: „Jij durft alles...." De heer Spiekman vreesde scheuring in de partij als er niet een uitweg werd gevonden om de tegen standers tot elkaar te brengen. Besloten werd in de pauze te trachten een eenheidsresolutie op te stellen. Dit geschiedde echter niet omdat het partijbestuur liet beter vond, dat bet congres zich eerlijk en rond uit uitsprak. Ook voor liet land was dit beter, dan dat men schikte en plooide. Wél was echter de reso lutie der minderheid! saamgesmolten met die va» Am sterdam III. Na de pauze volgde een magistrale rede van der heer Troelstra, die anderhalf uur duurde. De leider der Kamerfractie verklaarde dat het vraagstuk der ministerzetels de part» had overrompeld. Het was een groote tactische zet geweest der vrijzinnigen, ter wijl de partij fier en trotsch op haar groote overwin ning was, te trachten verwarring te brengen in haar gelederen. Twee gedachten hebben mr. Troelstra den laatsten tijd beheerseht. De meerderheidsresolutie had hij noodig voor zijn parlementaire werken, maar de cij fers van de afdeelingen, die er tegen waren, deden hem uitroepen: diati is mooi. Als het revolutionnaire sentiment eenig nadeel had ondergaan door de ge schiedenis vap den laatsten tijd, dan zou men niet zoo brutaal tegen de meerderheid der partijleiders zijn ingegaan, Wordt de meerderheidsresolutie aan genomen, dan beheerscjiep d'e soe.-denj. den toestand. Wordt het Kabinet Cort va» d,er Lïpdety tot heen gaan gedwongen, dan zal er immers bij aanvaar ding der resolutie een nieuw Kabinet, een vrijzinpig socialistisch, gereed staan. Ik, die buiten het minis- terie zou blijven, zou gereed staan om in de Kamer te blijven, vechten, al zon ik niet zonder bezorgdheid mijn positie aanvaarden. Achterna zijn crisis-oplossers als paddestoelen ver rezen. Maar hoe zou Van der Goes het gedaan heb ben? En die anderen, die mij bekritseld hebben? Wat de meerderheidsresolutie wil is in de keten de laatste schakel. Aan de kous moet. de laatste steek worden gebreid. Gebeurt dit niet, dan valt op het laatste oogenblik de breipen en dan wordt de kous uitgerafeld. De lieer Schaper roemde de verdediging' van den heer Troelstra als meesterlijk en voortreffelijk. Mr. Troelstra hoeft het- op een congres nog nooit verlo ren, zeide hij, het is een geluk om het met hem te verliezen! De heer Mendels wilde het woord, hetgeen hem on der groot rumoer geweigerd werd. De heer Wibaut kwam er tegenop dat de heer Troelstra op het laatste oogenblik zijn rede had ge houden dat had een inleiding moeten zijn. Hij ver dedigde hierna de, eenigszins gewijzigde motie van Amsterdam III, Welke als aangenomen werd be schouwd, daar voor de meerderheidsresolutie 326 en daartegen 375 stemmen werden uitgebracht (15 blanco). Geen ministerszetels dus! Dadelijk n,a dep uitslag nam mr. Troelstra weer het woord. Hij verklaarde dat het debat voor de over winnaars en de overwonnenen een groote eer was, aar de beraadslagingen waardig en belangrijk waren eweest. De parlementariërs hadden gaarne een middel gehad om de verkiezings-overwinning nog meer uit te buiten, maar de minderheid zal de beslis sing ten volle eerbiedigen. Van oppositie daartegen zal geen sprake zijn. Spr. werd het liefst overwonnen dooi- het krachtige klasse-bewustzijn van het proletariaat zelf. Hier heeft overwonnen de revolutionnaire gedachte. Men heeft nu niet de* sterke parlementaire midde len, maar men moet nu zorgen, dat- dit driedubbel wordt vergoed door machtsvorming buiten het parle ment. (Daverend! applaus.)1 De valsche toeleg der vrijzinnigen om de eenheid te breken is afgestuit op de afgevaardigden. Daarom diende spreker een motie in, waarin wordt geconsta teerd, dat die poging gefaald is, waarin het congres als zijn vasten wil uitspreekt, dat in de komende pe riode de strijd voor algemeen kiesrecht en staatspen sioen, voor den lOuren dag en voor de andere eischen met de uiterste kracht wordt voortgezet, waarin het congres het gansche Nederlandsehe proletariaat op roept om zich met hem te scharen rondom het vaan del der sociaal-democratische Internationale. De heer Van der Goes ontketende een storm van verontwaardiging, door te verzekeren, dat door deze beslissing een kiem van tweedracht was verstikt, welke anders noodlottig was geworden. Mr. Troelstra verklaarde onder groot rumoer en blijken van tegenzin, dat men op het laatste moment van den grooten dag van elkaar het beste moest denken. Daarom wenschte hij op dit grootsche moment den heer Van der Goes de hand te drukken als teeken van verbroedering. De heer Anseele van het Intern. Sociaal Bureau zeide. dat de genomen beslissing indruk zal maken op het proletariaat en op heel de Internationale. Weer zong het congres de Internationale, de heer Kleerekoper, de jeugdige afgevaardigde zette telkens opnieuw in en de heer Van Kol, de oude parle mentariër zong'jniet mee en staarde vóór zich. „De avond valt; en de oorlog is aan kant" zoo heet het in den muis- en kikvorsehenkrijg. Het buitengewoon congres is een groote verzoendag geweest niet voor de eerste maal werden aldus de partijen er tot [elkaar gebraeht om elkaar er later weer even hard in het haar te zetten. Mr. Troelstra heeft wel eens een der gelijke vertooning op touw gezet, die hem later rouwde Het lijkt ons voorts zeer de vraag of alle nieuwe Kamerleden zich wel zoo gemakkelijk zullen schikken in het gareel der oude Kamerfractie! En dan de invloed van de genomen beslissing op de crisis en de gevolgen daarvanEindelijk de woorden der heeren Schaper, Vliegen en ook ten deele van mr. Troelstra zelf zullen wapenen zijn in het arsenaal der concentratie, die ze allereerst zal gebruiken in het parlementmaér dóar niet alleen 1 De beteekenis van deze beslissing op dit buiten gewone congres zal eerst veel later kunnen blijken Laatste Post. UIT OÜDORP. Vergadering van den Raad dezer gemeente op 9 Augustus. Tegenwoordig alle leden Voorzitter de Burgemeester de heer G. Bos Wz. Na opening d'oor den voorzitter werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeeling werd gedaan, dat de heer Commissa ris der Koningin in deze provincie tot zetter voor s Rijks Directe Belastingen alhier benoemd heeft den heer J. Buis, in de plaats van den heer P. Cou- wenhoven, en dat op 14 Juni 1.1. de boeken en kas van den gemeente-ontvanger door B. entW. zijn nage zien en accoord bevonden. Hierna kwam ip behandeling de gemeente-rekening' over 1912. Zonder eepige op- of aanmerkipg werd deze vastgesteld in ontvang ad 12441,32, in uit gaaf ad 11621,36, een voordeelig saldo dus van 819,06. Vervolgens werden de geloofsbrieven onderzocht n de herbenoemde leden van den gemeenteraad, de heeren G. Bos Wz. en J. Buis, en werd tot hunne tpe- lating besloten, De heer Smit Kleine was door B. en W. uitgenoo- digd den Raad in te lichten omtrent- electriseho ver lichting dezer gemeente en heeft daaraan welwillend voldaan. Den Raad werd de verzekering gegeven, dat op de gronden, uiteengezet in een uitgebreid rap port, in druk de gemeente aangeboden, de verlich ting, op deze wijze tot stand gebracht, voor de ge meente, in financieel opzicht, geen overwegend be zwaar zal opleveren. Nadat- de voorzitter den heer Smit Kleine zijn dank gebracht had voor de gegeven inlichtingen, werd de vergadering gesloten. baatste berichten. KONÏXKL1JK BEZOEK. GRONINGEN, 11 Aug, H, M, de Koningin kwam hedenmorgen alhier aan en bracht van hieruit een be zoek aan een deel van de provincies Groningen en Drente. Boekarest een verkla- DE BALKAN. De vredesconferentie hield Zaterdag te haar laatste zitting. De heer Pasjits las ring voor, inhoudende dat Servië zich voorbehoudt de kwestie der vergoeding van oorlogskosten aan hc-t Haagsclie Hof van Arbitrage te onderwerpen. Minis ter Venizelos legde voor Griekenland een gelijke ver klaring af. Gisterochtend half elf werd het vredesverdrag, sa mengevat in tien artikelen, geteekend t-usschen Bul garije eenerzijds en Griekenland, Montenegro, Roe menië en Servië anderzijds. FRANKRIJK. De Parijsche rechtbank heeft Za terdag het verzet der aiiti-militairisten tegen de be schikking, waarbij hun gezamenlijke aanvraag om in voorloopige vrijheid te worden gesteld, was gewei gerd, verworpen. De anti-militgiristen hebben pu aan den rechter van instructie elk voor zich het ver zoek gericht om voorloopig op vrije voeten te worden gesteld. ENGELAND. Drie kiesrechtvrouwen vielen Za terdag den geneesheer van de Ilolloway-gevangenis op straat aan en stompten en sloegen hem, totdat hij door agenten werd ontzet. De dader-essen zijn ont snapt. HET WEER IN HET BUITENLAND. Uit Zuid-Engeland (Wight) wordt vrij goed weer bericht. In Schotland heerscht druilerigheid. Ook uit het hooge Noorden komen geen goede berichten. In Frankrijk en Duitschland doen zich storingen voor. Zeer zware onweders zjjn in de Rijn-provincies tot uitbarsting gekomen, terwijl ook in Baden en Beieren, waar nog wat getemperde zonneschijn voor komt, onweersvorming valt te constateeren. In Bohemen heerscht storingsweer. In Tirol is het weder eveneens niet vast. In Zwitserland is het koel en regenachtig.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2