BUITENLAND. STADSNIEUWS. STORING TRAMDIËNBT. Gistermorgen tegen 9 uur moesten de tramdienst Haarlem—Zandvoort, Haarlem—Bloemendaal en die op do Haarlemsche Ceintuurbaan worden gestaakt, daar in de centrale der E. N'. E. '1aan de Leidsche- vaart, de zuigleiding defect geraakte. De reizigers uit Amsterdam konden daardoor m de teerste uren niet naar Zandvoort komen; later kon door overschakeling' van den stroom, welke door t centrale te Halfweg voor de lijn Haarlem-Amster dam wordt geleverd, de dienst op Zandvoort met be perkt materiaal hervat worden. Ha 1 uur m den middag' was het defect hersteld en konden ook de an dere diensten hervat worden. TWIST IN DEN TREIN. De trein, die gisteravond te 8.58 uit Groningen te Zwolle moest arriveeren, werd bij Koekange door het trekken aan den noodrem tot stilstand gebracht. Het bleek, dat enkele reizigers, na kaartspel, hevige ruzie hadden gekregen en nu geduchte klappen uitdeelden. Een conducteur werd in de coupé geplaatst om ver der de orde te bewaren. De rustverstoorders werden later in Meppel uit den trein verwijderd, nadat proces verbaal tegen hen was opgemaakt. De trein kwam met een kwartier vertraging te Zwolle aan. nummer het bloe- La heer heer UIT HEILOO. Zooals we gisteren in een deel van het onzer courant nog konden melden, slaagde meneorso uitstekend. De rondgang door de gemeente duurde precies twee uur, de stoet werd om vijf uur ontbonden. -'Ook uit Alkmaar waren honderden naar hier geko men, zoodat er een zeer gezellige drukte in het dorp heerschte. Het. bal in de verschillende café's was zeer geani- ufdérd; de kinderen vermaakten zich naar hartelust in den draaimolen. Om half acht reikte de beschermheer, jhr. mr. 1 van Foreest, vanaf de muziektent op het Groentje, met een toepasselijk woord voor ieder, aan de win naars de prijzen ttit. De wijze, waarop dit geschied de, viel zeer in den, smaak van het buitengewoon tal rijke publiek. Prijswinnaars waren, in de afdeeling Bokkewagens Sportkarren enz: le pr. dochtertje van den heer Grange, 2e pr. dochtertje en zoontje van den Graat, 3e pr. twee dochtertjes van den heer Deeken 4e pr. boertje en boerinnetje (kinderen van den de Wit), 5e pr. de kinderen van den heer Roman. in de afdeeling „Afzonderlijke fietsen": le prijs mej. J. Ruiter, 2e pr. mej. v. Gemeren, 3e pr. de jon geheer O. Vos, 4e pr. jongejuffrouw Zeeman. Afdeeling „Groepen Fietsen: le pr. de Gemengde Zangvereeniging, dir. de heer P. Ooijkaas, 2e pr. de jongedames Berkhout en Mars, 3e pr. de jongedames Liirsen. Afdeeling „Versierde Rijtuigen le pr. de heer 11. Mulder Jz. en aanstaande, met oud-Hollandsehe sjees, 2e pr. de Floralia-wagen van den heer D. Govers, 3e pf. de drielingen v. d. Horst. Afdeeling „Reclame-wagens'': le pr. de Tuinbouw- v^reeniging „De Eendracht, 2e pr. de afd. Heiloo van den Volksbond tegen Drankmisbruik, 3e pr. de Bouw vakwagen, 4e pr. de afd. Heiloo van den IJsbond Hollandsch Noorderkwartier, 5e pr. de versierde re clame-auto van bakker Rus, dien wij gisteren ver zuimden te noemen. De voorop uitgestalde brooden waren bijzonder groot, ze trokken aller aandacht, 6e pr. de wagen van bakker Groot, die met zijne voor stelling van den bakker uit. den ouden en nieuwen tijd °°k succes had, 7e pr. de melkwagen van den heer Schermerhorn, 8e pr. de afd. Heiloo van den Bond voor Staatspensioneering, 9e pr. vrachtrijder Boot, die zijn wagen met veel doozen aardig had aan- gekleed De prijzen in den Gevel- en Tuinversiermgswed- strijd werden als volgt toegekend le pr. de heer Dee- kene, 2e pr. Dt. Hoekstra, 3e pr. mevrouw Graat. De stille zoele avond heeft, de verlichting uitste kend doen slagen. Een lange rij veelkleurige lampi ons was aangebracht tusschen de hoornen aan weers zijden van den weg. Eh behalve de feestcommissie, hadden ook zeer vele particulieren hun best gedaan, tal van gevel- prieel- en gazon-verlichtingen maakten èen verrassend effect. Op het grasveldje voor het Raadhuis schreven lichtlijnen: Ileilo, 18131913. In de tuinen der café's weerkaatstse het bladerdak het roze schijnsel der lampions, het was er een heerlijk zitje. Op het Groentje gaf het fanfarecorps een concert, terwijl het R. K. kerkkoor, directeur de heer Knijper, rn het -Gemengd koor liederen zongen, welke onder ■groote stilte werden aangehoord telkens zagen de zangers zich met een warm handgeklap beloond. Gedurende het feest zijn. dank zij de medewerking van allen, geen wanklanken gehoord, zoodat het in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. „Heilo Vooruit'' deed met. het organiseeren van dezen dag een goed werk, de vereeniging heeft haar inityjtief met een zeer goeden uitslag bekroond ge zien. Rotterdam is gistermorgen eer, M-jarige kantoorbe diende tengevolge van gasverstikking dood op bod ge vonden. De gaskraan in zijn slaapkamer was hat, opengebleven. Do Indische bladen melden, dat de vliegdemon- st ratios van Hilgers in Indië zijn afgeloopen. Zij zijn een totale mislukking geweest. Hilgers heeft geen plan meer in Indië pogingen om te vliegen aan te wenden. Maandagavond te elf uur werd m het militair hospitaal te Naarden per auto binnengebracht een milicien van het J8e reg. infanterie aldaar. Deze be vond zich per fiets te Bussum doch werd op den hoek van een weg door een auto, die aldaar een scherpe bocht moest maken, overreden. Aan het- hoofd en den arm werd hij zwaar gewond, terwijl vermoedelijk de schouder geheel gekneusd en ontwricht zijn. Sedert de vorige week is uit Terapel (Gr.) ver dwenen de winkelbediende T. S., die van zijn patroon een bedrag van 400 a 500 heeft meegenomen en zooals hij nu uit Dusseldorf heeft bericht, met dit geld in Duitsehlandl vertoeft. Tegen het einde dezer maand zal te Amsterdam een Entos-vliegweek van Nederlandsche aviateurs worden gehouden, waarbij vooral hydro-aeroplanes. -— Te Hof van Delft werd een poging tot inbraak gedaan. Een nachtelijke bezoeker klom aan de ach terzijde eener woning over de schutting doch wierp hij het openschuiven van het raam een bloempot om. Dé bewoner werd door het gerucht gewekt, zoodat d'e inbreker het geraden oordeelde zich uit de voeten te rn flkfiu De arbeider H. in het Noordeinde te Waddinx- veen, werd door het bezaaien van een stuk land met beweging, in 1S65 werd hij voorzitter van de arbei- dérsvéreeniging te Leipzig. Vier jaar later werd hij medewerker aan een daar verschijnend blad, dat de belangen der arbeiders voorstond, hij was in 1867 reeds tot lid van den Noord-Duitschen Rijksdag ge kozen, terwijl hij 't in 1871 van den Duitschen Rijks dag werd. In woord en geschrift toonde Bebel zich vijandig tegenover de hegemonie van Pruisen in Duitschland en de hernieuwing van 't Duitsche rijk, hij koos partij voor de Parijsche commune en de in ternationale. In 1872 werd hij wegens het voorberei den van hoogverraad tegen het Duitsche Rijk en te gen het koninkrijk Saksen aangeklaagd en met zijn partijgenoot Lie'bknecht 26 Maart tot 2 jaar vesting- i straf, wegens beleediging van den Duitschen keizer 6 Juli bovendien nog tot negen maanden gevangenis straf veroordeeld. Ook later werd hij herhaaldelijk veroordeeld, steeds zag hij intusschen zijn aanzien in do partij grooter worden. Sinds 1890 was hij als lei der der socialisten in den Rijksdag, te Berlijn woon achtig. Tal van werken op sociaal gebied zijn van zijn hand) verschenen. Red. Alkm. Crt.] kunstmest vergiftigd. Zijn toestand is hoogst ernstig. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN EEN RIJKSWERKINRICHTING. Naar we uit zeer goede bron vernemen, hebben de ongeregeldheden in de Rijkswerkinrichting tc Iioorn een veel ernstiger karakter gedragen, dan het desbe treffend bericht, dat we Maandag plaatsten, deel vermoeden. Toen de Zedelij kheidswetten van minister Regout de souteneurs strafbaar stelden, werd in de Rijks werkinrichting te Hoorn een aparte afdeeling voor deze individuen geschapen. Hier zijn thans ruim der tig, voor het meerendeel Rotterdamsche, souteneurs ondergebracht. Deze heeren, die in de vrije maat schappij het werken verafschuwen, worden daar ter dege aan het werk gezet, ze moeten linnen weven, niet machinaal, doch zooals dit op de oude manier geschiedt. Reeds geruimen tijd gaven ze hierover hun ongenoegen te kennen, wat meermalen 'tot kleine onaangenaamheden leidde. Ook klaagden de soute neurs over onvoldoende voeding, ze hadden bezwaar tegen het gebruiken van gort in allerlei vorm. Dit voedsel zou volgens hen niet sterk genoeg zijn, om het inderdaad zware werk te verrichten. Zoo heeft de gisting reeds lang geduurd en in de afgeloopen week hebben de souteneurs hun eischen geformuleerd en aan den directeur der Rijkswerkin richting overhandigd. Ze vroegen betere voeding, be tere verzorging en meer vrijheden. Toen hun medegedeeld werd, dat de eischen niet- voor inwilliging vatbaar zijn, weigerden ze te wer ken. De directeur liet één der belhamels in de cel stoppen, waarop de anderen partij voor hem kozen. Ze dreigden de messen te zullen halen uit hun ver- pleegden-kastjes en de toestand werd ten slotte zoo, dat de directeur en de bewaarders er toe moesten overgaan hun sabels te trekken om de mannen-van- het-vieze-métier in hun cachotten te krijgen. Het voorloopig onderzoek heeft er toe geleid, dat Zaterdag zes belhamels in verzekerde bewaring zijn gesteld, ze zitten preventief in het TTuis van Bewa ring alhier. NAAR HET HUIS VAN BEWARING. Onder verdenking van zich schuldig te hebben ge maakt aan diefstal van een aangeteekend pakket, in houdende f 770, uit een postzak op de lijn Den Helder-Uitgeest, is naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht de brievengaarder R. te Castricum. De politie te Hoorn heeft gisteren aangehouden en naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht I. H. W., die uit het gesticht Veenhuizen was ont vlucht. ZAAK VERPLAATST. De heer Jb. Lutterot heeft zijn magazijn van gouden en zilveren werken v rplaa st van de Kraanbuurt naar de Langestraat, hoek Payglop. In de beide étalage- kasten komen de verschillende artikelen zeer goed uit. UIT STOMPETOREN. Voor de harddraverij, bij gelegenheid der kermis op 12 Augustus alhier gehouden, waren tien hitten ingeschreven. Prijzen, die uit kunstvoorwerpen be stonden, werden behaald le pr. het paard van P. Kramer, berijder H. Heep2e pr het paard van K. Hos, berijder A. Brak; 3e pr. het paard van J. Kriller, berijder Jb. de Goede4e pr. het paa> d van P. de Boer, berijder J. Rensen. Voor de harddraverij door paarden waren elf deel nemers. le prijs f 25 werd gewonnen door het paard vaïf P. Zuurbier, bereden door den eigenaar de 2e pr. f 15, H. Kramer, berjjder G. Langedijk de 3e pr. f 10, J. Kokkes, berijder J. Kokkes de 4e pr. f 5, J. Rolff, berijder J. Rolff Jr., de 5e pr. f 2 50, C. Groenewoud Kramer, bereden door den eigenaar. Beide draverijen liepen in de beste orde af, werden door een vrij groot publiek bijgewoond en door schoon zomerweer begunstigd. KORTE BERICHTEN. Een verkiezings-plakker, wien door een politie agent te Rotterdam een emmer warme stijfsel over de kleeding geworpen werd, heeft, naar de Msb. meldt, tegen den betrokken politieman een aanklacht in gediend. ui Het Amsterdamsch Aquarium is gisteren, meldt de Tel., in 't bezit gekomen van een fraaien meerval, die gevangen werd bij Aalsmeer. Het dier is meer daD een meter lang en weegt ruim 20 kilo. De meer val is de grootste roofvisch der Europeesche zoete wateren zijn eigenlijk gebied zijn de stroomen van Midden- en Oost-Europain deze gewesten komt hij slechts zelden voor. Do afd. Den Haag van den Ned. Bond v. mann. en vrouwel. arbeiders in de kleedingindustrie heeft een adres gezonden aan den gemeenteraad om in stemming te betuigen met de adressen, waarin ge vraagd wordt om een verordening op de winkelslui ting alhier. 427 winkeliers hebben daarentegen een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin zulk een verorde ning een groote ramp voor 's-Gravenhage wordt genoemd. In zijn woning' in de Van Meekerenstraat te VOETBAL. Men schrijft ons Vrijdag a.s. wordt alhier een vergadering gehouden van voetbalvereenigingen met het doel te komen tot oprichting van een voetbalbond voor Alkmaar en om streken. Het streven is gericht op het spelen van een competitie voor vereenigingen niet aangesloten bij een bond, alsmede voor lagere elftallen onzer beide Alkmaarsche vereenigingen. GESLAAGD. Te Haarlem slaagde gisteren voor de hoofdaete de heer N. P. Andriesma, alhier. EEN LEGAAT. Door wjjlen den heer Frederik Meijer, gewoond heb bend te Alkmaar en aldaar op den 22sten Juni 1913 overleden, is naar de Sch, Crt. meldt, aan de Herv. Diaconie van Noord-Zijpe vermaakt, vrij van successie rechten, een som van drie duizend gulden. CADETTENSCHOOL. De le luits. der infanterie, de heeren A. H. P. Blaauw en W. Kaas, beiden werkzaam bij de cadet tenschool, worden tegen October bevorderd tot kapitein. DE BALKAN. De Londensche vredesconferentie is verdaagd, waar uit echter niet mag worden afgeleid dat er oneenig- heden zijn gerezen. Wel bestaan er meeningsver- schillen omtrent het vredesverdrag van Boekarest, maar deze zijn niet van dien aard dat zij groepen van mogendheden in verschillende kampen verdoelen. Ten aanzien van het vredesverdrag is Engeland bereid mee te gaan met elke beslissing, waarover de mogendheden het eens kunnen worden, maar het zal geen wijzigingen in het verdrag voorstellen. De mogendheden hebben eenigen tijd noodigom den geheelen toestand, geschapen door de herneming van Thracië door de Turken en het vredesverdrag van Boekarest, te overwegen, om daarna te besluiten, welke eischen zij zullen stellen en welke stappen zij wenschen te doen. Indien het noodig is, zullen de mogendheden, al hebben zij zich de laatste maanden van gewapende tusschenkomst onthouden, dit onder alle omstandig heden doen. Het incident van Kawala tusschen Rusland en Frankrijk berustte op een misverstand van zeer weinig beteekenis, zoodat de verstandhouding tusschen Rus land en Frankrijk nooit zoo goed is geweest als op dit oogenblik. Dat Duitschland in stilte heeft medegewerkt aan de totstandkoming van het verdrag van Boekarest heeft in Oostenrijk groote ontsteltenis teweeggebracht. Dat Duitschland niet meer door dik en dun met Oos tenrijk medegaat, heeft daar begrijpelijker wijze pijn lijk opzien gebaard en toch schijnt de regeering op herziening van het pas gesloten verdrog te zullen aandringen. Het heet dat de Turken Kirk Kilisse versterken en proviandeeren, ten einde een beleg te kunnen weer staan. Ze nemen den te velde staanden oogst in be slag en rooven het vee uit de dorpen, weikei bewoners in de bosschen vluchten. Grieken zouden het Turk- sche leger als spionnen dienen. VENEZUELA. Castro's poging om een omwenteling in Venezuela te bewerken, heeft gefaald. Generaal Torres met zijn officieren, die zich ip het oosten des lands aan het hoofd der beweging hebben gesteld, werden gevangen genomen. AFRIKA. Duizend derwisjen uit Somaliland heb ben een korps kameelruiters den 9den Augustus tus schen Berbera en Odwein aangevallen. De terugtocht werd den kameelruiters afgesneden, die er, nadat zij den volgenden dag versterkingen hadden gekregen, echter in slaagden Burao te bereiken. De derwisjen j vervolgden hen, uit gebrek aan schietvoorraad, niet. I Van de kameelruiters werd een Engelsch officier, die gedood, en een die gewond werd, buiten gevecht ge steld. Bovendien zijn 50 manschappen gedood of ge wond. De kameelruiters zullen Burao ontruimen, want een aanval op die plaats staat te vreezen. De verliezen der derwisjen moeten zeer aanzienlijk zijn. ttemengde mededeellngen. HET WEER IN HET BUITENLAND. In Schotland heeft het weer zich gebeterd, maar de temperatuur is er laag geblevende touristen klagen over de kou. In Engeland is het weer tamelijk goed, de temperatuur ligt er nabij normaal. In Noorwegen heerscht goed weer. In Duitschland is het weer uit eenloopend; in Zuid-Duitschland is het weer beter. In Bohemen, Tirol en Zwitserland wisselen tijden van zonneschijn af met perioden van druilerigheid, en liggen de temperaturen eer te laag dan te hoog. Laatste berichten. DE KABINETS-CRISIS. 's-GEAVENHAGE, 13 Augustus. Heden verluidt dat de overigens een geregeld verloop hebbende po gingen van mr. Cort van der Linden tot samenstel ling van een Ministerie slechts belemmerd worden door bezwaren tën aanzien van de aanvaarding der portefeuille van financien. Onder liet meeste voor behoud kan gemeld worden, dat genoemd worden Staatsraad Oppenheim voor binnenlandsche zaken, kolonel Bosboom voor oorlog, Mr. Fokker, voorzitter van den Centralen Beroepsraad voor ongevallenver zekering, voor landbouw, nijverheid en handel. Mr. Cort van der Linden had heden een langdurig onderhoud met Mr. de Meester, oud-minister van fi nanciën, te diens huize. AUGUST BEBEL. BERLIJN, 13 Augustus. De bekende leider der Duitsche socialisten. August Bobel, is hedennacht in Passug, gelegen in het Zwitsersche Kanton Grau- bunderland, waar hij voor een kuur vertoefde, overle den. [Ferdinand Augustus Bebel werd den 22 I ebruari 1840 te Keulen geboren, hij vestigde zich in 1864 als kunstdraaiersbaas te Leipzig. Sedert 1862 was hij oen zeer vooraanstaand man in de Duitsche arbeiders- EEN UITSTERVEND VOLK. De bevolking van Russisch Siberië sterft uit. De talrijke rassen van Noord-Siberië en ook van Europa zijn ten ondergang gedoemd. De Russische staat, die al jaren geleden door mannen van de we tenschap voor het groote gevaar gewaarschuwd werd, verzuimt de reddende hand uit te steken en begaat hiermee een groote onvoorzichtigheid. Het uitster ven van Siberië's bevolking is niet alleen te betreu ren uit humaan en ethnografisch oogpunt, maar ook van oeconomisch standpunt. Het is van groot be lang, dat in Siberië een krachtig en gezond arbeids- personeel woont, dat aan het klimaat en de heer- sohende toestanden gewend1 is. Dertig jaar geleden heeft een uitmuntend Siberië- kenner reeds den naderenden ondergang voorspeld en verklaarde daarbij, dat de degeneratie niet uit het ras zelf voortkwam, maar dat het veroorzaakt werd door ,1e „cultuur", die de meer „beschaafde" Russen ge bracht hadden. Het zijn de vreeselijse en doodende geslachtsziekten, en de machtelojsheid onder de dwingelandij der Russische ambtenaren. Zelfs de meest elementaire beginselen van alle cultuurleven tvorden er nog gemist. Onderwijs en hygiëne zijn er nooit gebracht. Onlangs vertoefde te Petersburg een deputatie uit Jakoetsk, om de toestanden van hun land af te schilderen en om hulp en bijstand te ver zoeken. Prof. Jakobi, die het volk bestudeerd heeft, meent, Jat het ras alle eigenschappen bezit voor een lang durig bestaan, doch dat de Russen hen op waardige wijze moeten te hulp komen, om een moderne samen leving' te verkrijgen. Dat de nood' werkelijk dringend i«. kunnen eenige cijfers aantoonen: In 1896 telde men 3Ó00 Jamoeten, in 1912 waren er nog 2600. In 1900 leefden er 6000 Tschoekschen, in 1912 slechts 2000. Binnen een eeuw tijds stierven de Joehageezen uit van 3700 tot 5 men- schen. De voornaamste middelen van bestaan zijn rendier teelt, visehvangst en jacht.. In één hiervan, de ren dierteelt, ziet de bevolking zich sedert eenige jaren sterk bedreigd. Er heerscht onder deze dieren een besmettelijke ziekte, die den veestapel enorm heeft gedund. In 1911 constateerde men een daling van 13.8 pet. en in 1912 bedroeg deze 12.9 pet. In derge lijke crisis-jaren ziet men de toekomst zeer donker tegemoet. Het werk der Russische regeering is bijzonder veel zijdig door de uitgestrektheid van bet land. Zij Heeft de Handen vol. met het toezien op eigen zaken, en vindt geen tijd voor de belangen der onderworpen naburige stammen. Dit verschoont natuurlijk geens zins Rusland's handelwijze, hot constateert slechts een zeer betreurenswaardig feit. NOORDEE-ONDERZOEK. Dezer dagen is het Engelsche schip „Hiawatha uitgezonden om een aanvang te nemen met het on derzoek van de Noordzee, diat verschillende naties zich hebben voorgesteld. Een meerdere kennis van de beweging dér watermassa is n.l. niet alleen van theoretisch, maar ook van practisch nut gebleken. Practiseh met het oog op de visscherij, die veel voor- deeliger kan worden beoefend, wanneer men uitge breide kennis bezit van de zeestrooming in de ver schillende jaargetijden. Als een klassiek voorbeeld, mag hierbij op de haringvisscherij aan het Kattegat en Skagerak worden gewezen. Men heeft waarge- men dat de toename en afname der haringen ih deze wateren samenhangt met de watermassa's, die van Noord- naar Oostzee vloeien. Zooals men onlangs geconstateerd heeft, geldt dit niet alleen voor de ha ringvisscherij, maar ook voor de overige visehvangst in Zuid-Zweden. De Internationale Raad voot Zee- onderzoek hoopt nu mettertijd op grond van de geza menlijke resultaten van het onderzoek, materiaal bij een te brengen, die het mogelijk maakt, dat men in het vervolg vooruit de groote visch-trekken weet vast te stellen. Slaagt men hierin, dan wordt „een slechte vangst" voor de toekomst iets, dat niet meer bestaat. PRAEHISTORISCHE BOUWKUNST. In het plaatsje Barbonne-Fayel aan de Marne (Frankrijk) heeft de fransche archaeoloog M. Schmit onderzoek gedaan naar een voor-historisch graf, dat daar eenigen tijd geleden werd ontdekt. Volgens dé mededeelingen van Schmit blijkt uit. den bouw van het graf allertreffendst, dat de menschen van de praehistorische oudheid niet zoo primitief waren als wij geneigd zijn aan te nemen. Een groote rechthoe kige grafsteen, uit zandsteen gehouwen, bedekte de groeve. De steen rustte op pijlers, waarvan er één onlangs gebroken moet zijn. Schmit meende in deze overblijfselen uit de vroegste menschelijke cultuur sporen van eenige bouwkunst te ontdekken. Om de groeve loopt een gemetselde sloot. Volgens Schmit vreesden dte bouwers van het graf, dat het regenwater een slechten invloed kon hebben op het lijk en stelden zij alles in het werk, om het water uit den kuil weg te voeren. De bodem der groeve werd geplaveid met steenen, die van tevoren sterk verhit moeten zijn ge weest. Deze methode, een graf door hitte te ontwateren, hetgeen men primitief betonneeren zou kunnen noe men, is nog langen tijd toegepast. In vele Gallische graven vond men er de sporen van. Het vermoeden van de verwarmde steenen-methode werdl opgewekt door de onwrikbare hardheid! waarmee de steenen vastlagen en door de ontdekking van eenige vuur steen-bijlen onder de steenen. Waarschijnlijk hebben de bijlen bij de dooden bovendien een symbolische beteekenis. HEEFT GOETHE OOIT EEN BAARD GEHAD Onder de Göethe-vrienden heeft zich de vraag ont brand of hun vereerden half-god ooit een baard had gedragen. Er is namelijk een boekwerk verschenen, dat eenige brieven bevat van Johannes Falk te Wei- mar aan zijn broer David over een bezoek aan Goethe, waar in een schrijven d.d. 28 December 1794 letterlijk staat: „Als arm advocaat kwam hij van Frankfurt naar WeimarHij is middelmatig groot, heeft een manlijk gebruind gelaat, zwarte fonkelende oogen en een diepzoekenden blik, een zwaren zwarten baard en geniale, dOeh regelmatige trekken. Zijn kleeding was burgerlijk eenvoudig. Één meer aangeboren dan aangenomen ernst wekt in ieder, die met hem spreekt een zeker gevoel van hoogachting op, dat echter ab soluut- niet afstootend' is. Ik zou hem eerder voor een plichtsgetrouw ambtenaar dan voor den grooten schrijver gehouden hebben, op wien het vaderland niet zonder reden trots is. Van alle brieven, beschrijvingen en schilderijen van en over Goethe in dat tijdperk is er geen enkel, die van een mooie „Vollbart" gewaagt. Er blijft in tusschen slechts één vermoeden: Falk, hoewel overi gens een scherp waarnemer en opmerker, heeft zich vergist. Waarschijnlijk was de schemering reeds ge vallen het. was winter en heeft Falk een der zware lokken voor een baard aangezien. NATUURVERSCHIJNSELEN. De natuurverschijnselen staan in rechtstreekscli ver band met het klimaat. Aardbevingen en vulkanische uitbarstingen zoowel als orkanen en onweders komen meest in' tijden waarop het klimaat een bijzondere ei genschap veel regen of voortdurende warmte vertoont. Zoo hoorde men eenige eeuwen terug veel meer van het op den aardbodem voorkomen van vulkani sche gesteenten en andere hemellichamen, dan de laatste jaren. Eigenaardige verhalen zijn het soms die uit de vroegere eeuwen omtrent deze natuurverschijnselen tot ons zijn gekomen. Ben der eerste verhalen van zulk een verschijnsel dateert uit de 17e eeuw. Een Duitscher, zekere Wurffbain, heeft het voor de vergetelheid bewaard. Hij voer in 1645 op het schip „Wezel" naar Batavia. Op een dag werd hst schip eenige uren vóór zonson dergang plotseling door een zwaren bliksemslag', die vergezeld ging van een geweldig donder-gerommel, getroffen. Volgens het verhaal van den Duitscher kwam de bliksem door een geschutspoort binnen, liep als een smalle streep tegen den grooten mast, en knal. De mast ebro- sprong daar uiteen met een hevige werd vernield en in brand gezet, de vlaggestok g ken. De brand werd gebluscht. Maar, zegt het ver haal. "Toen het dag werd vond men zoowel op het schip als in den mast verscheidene harde steenen, die de verschrikkelijke vuurstraal had meegevoerd." Wanneer evenwel het vinden van steenen waar is geweest, dan heeft men natuurlijk niet te doen gehad met bliksem, evenwel met- een meteoorsteen, die de vreemde weg die het vuur nam moet hebben gevolgd. Een dergelijk geval met ernstiger resul taat deed zich in 1648 voor op een Hollandsch schip. Daar viel op een dag een acht pond zware meteoor steen op het dek neer, juist op twee matrozen, die gedood werden. Dit is wel een zeldzaamheid. Slechts een geval is bekend dat aan land een Boheemsche boer door een meteoorsteen is neergeslagen. Langen tijd is bewaard gebleven en tentoongesteld een hemel steen, die in 1809 op een Engelsch schip neerviel. Dat was een steen van 170 gram, die op het dek werd gevonden. Het is wel jammer dat deze steen niet bewaard is gebleven, daar het de eenige op zee ge vonden meteoorsteen zou zijn. Want dat. het zulk een steen is geweest, weet men vrij zeker uit de beschrij vingen die er van overgebleven zijn, af te leiden, KORTE! BERICHTEN. Een buitengewoon zwaar onweer, gepaard gaande met storm, heeft de hit te-golf te Nieuw-York ge broken. Verscheiden inwoners zjjn door den bliksem of door ingestorte daken gedood. Bij Nieuw-York [zijn door den storm twee motorjachten vergaaD. Van da dertig opvarenden is niemand gered. De onlangs aangestelde vrouwel ij ke poli- t i e-a g e n t e n te Chicago hebben soms, als het er op aankomt een vluchteling te grijpen, veel last van hun kleeding, die het loopen bemoeilijkt. De politie- overheid bestudeert thans een nieuw kleedingstuk, dat in gewone omstandigheden een vrouwenrok is, maar 1 1

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2