DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 187 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 DONDERDAG 14 AUGUSTUS. FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. ©r®®te letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. VICKERS CAR, STIKKEL, OLIJ en TEN ZELDAM, BINNENLAND. #«*•- „Kennemer Antegarage", Telef. 146, ALKMAAR. ALKMAARSCHE DE KABINETSCRISIS. Kit 's-Gravenhage kwam gisteren het in een groot deel van onze oplage nog opgenomen bericht, dat het overigens geregelde verloop van de pogingen van mr. Gort van der Linden tot samenstelling van een mi nisterie alleen nog belemmering zou ondervinden in de bezwaren, die zich hebben voorgedaan ten opzichte van de aanvaarding van de portefeuille van finan ciën. Behalve de namen, die reeds in verband met de vor ming van een kabinet zijn genoemd, worden heden echter onder het meeste voorbehoud nog vermeid die van Staatsraad prof. Oppenheim voor binnenland- sche zaken, kolonel Bosboom voor oorlog en van mr. Fokker, voorzitter van den Centralen Raad van Be roep, voor de ongevallenverzekering, voor landbouw, nijverheid en handel. Mr. Gort van der Linden had gisteren een langdu rig' onderhoud' met mr. de Meester, oud-minister van financiën, te diens huize. -—Liet Persbureau Vaz Dias meldt, dat zoowel ko lonel N. Bosboom, als de Staatsraad prof. Oppen heim, elk voor zich het gerucht tegenspraken. De mogelijkheid bestaat dat mr. Fokker, uit. Utrecht, als zoovele anderen gepolst werd, doch ook de voorzitter van den Centralen Raad van Beroep sprak van een „canard". Naar aanleiding van het door ons overgenomen bericht uit de Nederlander waarin mr. Boers te Utrecht genoemd werd als aanstaand minister van justitie, heeft het Utrechtseh Dagblad den heer Boers zelf om inlichtingen gevraagd. Deze deelde mede van een en ander niets te weten. Mr. CORT VAN DER LINDEN BIJ DE GROND WETSHERZIENIN G. „Het Vaderland" schrijft: ,,In verschillende verslagen van het Congres der S. D. A. P. te Zwolle vinden wij vermeld, dat de heer- Schaper, sprekende over hetgeen men van mr. Cort van der Linden als kabinets-formateur te wachten heeft, zou gezegd hebben, dat deze heeft te kennen gegeven', tegenstander van vrouwenkiesrecht te zijn. Volgens sommige verslagen zou hij er bij gevoegd hebben, dat dit zou gebleken zijn uit eene door mr. Cort van der Linden bij het rapport der Staatscom missie voor de Grondwetsherziening; overgelegde no ta. „Dit berust op een vergissing. De heer Cort van der Lindten is lid geweest van de op voordracht van het ministerie-Heemskerk benoemde Staatscommissie voor de Grondwetsherziening. Hij heeft twee afzon derlijke nota's, behoorend bij het rapoort van die commissie, mede-onderteekend, maar geen nota tegen liet vrouwenkiesrecht. ,,De beide nota's, die hij mede indiende, zijn die betreffende de door d'e Staatscommissie voorgestelde wijziging van art. 192 der Grondwet en die betreffen de het „récht van regres" dat die commissie aan de Eerste Kamer wilde toekennen. „Die beide nota's dienen ter verdediging van het vrijzinnige standpunt in deze belangrijke punten van staatsbeleid tegen eene regeling in kerkelijk-conser- vatieven zin. Het is daarom in de bestaande om standigheden, nu ieder wel gaarne wil weten, welke do politieke inzichten van mr. Cort van der Linden zijn. niet. zonder gewicht, aan het bestaan en den in houd van die twee nota's te herinneren. door L. G. MOBERLY. Naar het Engelsch. 47) o- De hall met zijn eikenhouten paneelen en wapen rekken, uit. den tijd der krijgshaftige voorouders der Redesdales, was reeds sedert lange jaren herschapen in een weelderig ingericht vertrek, en indien heer lijke, gemakkelijke stoelen, groote palmen, massa's bloemen en tafeltjes met de nieuwst verschenen boe ken er eigenlijk niet in thuis behoorden, toch gaven zij er groote gezelligheid aan en hadden de hall in een alleraangenaamste zitkamer herschapen. Dit. dacht Fergusson ook toen hij uit den scherpen, kou den winteravond door een kleine vestibule, de lekker verwarmde en goed ter lichte hall binnentrad. Hij zelf alleen wist echter hoe onverklaarbaar droevig 't hem te moede was geworden toen hij de beukenallee was ingereden, die naar het kasteel voerde en inzag hoe indrukwekkend' hét landgoed Was waar men hem had uitgenoodigd. Als een scherpe tegenstelling vertoonde zich onwillekeurig zijn eigen beseheiden woning voor het oog zijner verbeelding; en do ge woonlijk zoo opgewekte dokter voelde, zich misschien voor het eerst in zijn leven ontstemd en oproerig te gen het noodlot dat rijken en armen door zulk een ontzettend diepe kloof van elkander scheidde. Maar die moedeloosheid en al die andere voor hem zoo on gewone gevoelens, welke het ontzagwekkend gebouw, het majestueuse park en de bekoorlijke omgeving bij hem hadden opgewekt, weken op den achtergrond door de hartelijke oiitvangst van de vrouw des hui zes en de opgewondenheid waarmee de kleine Bébé hem verwelkomde. „Bébé's mijnheer dokter", riep het kind, met een juichkreet toen hij binnenkwam, en Bébé nam haar mijnheer dokter geheel in beslag, de geheele twee Het blad gaat de inhoud van de beide nota's 11a, en concludeert dan: „Uit het voorafgaande blijkt, dat een nota van mr. Cort van der Linden als lid der Grondwets-commis- sie van 1912 tegen het Vrouwenkiesrecht niet be staat; de heer Schaper heeft zich in dat opzicht ver gist, En verder dat de beide nota's die hij mede-on- derteekende een vrijzinnigen geest ademen en gericht zijn, de ééne tegen den ondernomen aanslag op de openbare school, een echt clericaal denkbeeld, de an dere tegen uitbreiding van de bevoegdheid der Eerste Kamer, een echt conservatieve gedachte." TIKT PROGRAM DER NIEUWE REGEERING. De „Zutf. Crt." verneemt uit zeer goede bron: „De heer Cort v. d. Linden is bezig een ministerie te vormen, dat als voornaamste punt van program zal hebben de invoering van het algemeen kiesrecht en de mogelijkheid tot het invoeren van vrouwenkies recht in de grondwet, terwijl de formateur een tegen stander is van uitbreiding van regres der Eerste Ka mer. Verder zal het program bevatten staatspensioen, in den geest van het amendement der vrijzinnigen, en eenige punten op het gebied van onderwijs. Mr. Cort. v. d. Linden's opinie daarover is bekend uit de nota, die Hij mede onderteekend heeft bij het rapport der laatste grondwetsherziening. Misschien zullen ook poging-en in die richting wordén aange wend. De conclusie is dus, dat het program der vrijzinni gen bij de herstemmingen vrijwel overgenomen wordt, zonder dat de concentratie officieel meewerkt aan dé vorming van liet ministerie. De benoodigde middelen zullen uit directe heffin gen worden gevonden." DE CONCENTRATIE EN DE CRISIS. Aan het Hoofdbestuur van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage" is een schrijven ver zonden, houdende het verzoek eene algemeenp verga dering dier Vereeniging te willen uitschrijven, opdat deze zich kunne uitspreken over de houding door de concentratie aangenomen, inzake de hangende crisis en om, zoo mogelijk, nog eenigen invloed ten goede te kunnen oefenen. Dit verzoek is gegrond op de overtuiging'. „dat, na de mislukte poging om met de S. D. A. P. eene regeering te vormen, de concentratie zich niet door vrees voor mislukking had mogen laten weer houden om te pogen de stembusbeloften in te lossen; „dat, nu die poging niet gedaan werd, de concen tratie bij vele vrijzinnigen in den lande schuldig staat; en „dat het dringend noodig is, dat volle openbaar heid kome over de vraag hoe de verschillende groe pen der Concentratie zich hebben uitgesproken, op dat de vrijzinnigen kunnen overwegen of eventueel eene voortzetting der concentratie, in het belang eener democratische ontwikkeling, waarnaar de nieu we vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage" streeft, nog gewenscht is." N A VERKI EZ ING TWEEDE KAMER. Bij de gisteren gehouden na-verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Groningen (vacature dr. Bos), werden uitgebracht 5730 geldige stemmen (aantal kiezers 10452). Hiervan verkregen de hee- ren: Mr. ,T. Limburg (V.-D.) 3786, E. Rugge (S. D. A. P.) 1863 en G. Sterringa (S. D. P.) 81 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Mr. J. Limburg. uren lang die hij bij hen kon blijven. Al dachten de overige personen die in de hall vereenigd waren dat dr. Fergusson voor niemand anders de oogen en ooren had dan voor het kind, Christine merkte zeer goed op dat zijn oogen dikwijls op Cicely's blond kopje gevestigd waren en dat er groote teederheid sprak uit dien blik. Zooals zij onlangs aan Lady Cicely ge zegd had, de moeilijke school die zij den laatsten tijd had moeten doorloopen, had haar geleerd haar me- demenschen te bestudeeren en te leeren kennen, en het geheim van den dokter dat. hij zelf misschien 110 niet kende, Christine werd er op dien Kerstavond in ingewijd. Het geheim was veilig bij haar, bij het be scheiden meisje met haar lieve oogen; zij zuchtte echter toen zij begreep wat die blik van Fergusson beteekende, want evenals hij, zag- zij zeer goed in. wélk een afgrond er lag tusschen den hardwerkend'èn dokter en de mooie, rijke chatelaine van het kasteel Bramwell. Een afgrond waarover het onmogelijk was een brug te slaan. Vóór zijn vertrek gelukte liet dokter Fergusson Christine even toe te fluisteren: „Het zal u zeker spijten te moeten hooren dat de schoone dame in de eenzame vallei heel veel verdriet heeft." „Ach! is het einde voor hem gekomen!" riep Cris tine uit, terwijl zij den dokter treurig aanzag. „Ja, vijf dagen geleden. Zij houdt zich bewonde renswaardig-, maar het innige verdriet in haar oogen is droevig om aan te zien. Ik twijfel er soms aan of haar krachten het zullen uithouden; zij is zeer zwak en al de inspanning heeft haar meer aangepakt dan mij lief is." „Is hij begraven te...." vroeg' Christine; Fergus son voleindigde den zin. „Neen, niet op Graystone. Ik weet niet wdar zij hem naar toe gebracht heeft, zeker een heel eind daar vandaan. Zij en haar trouwe Elisabeth zijn samen meegegaan en nu is zij teruggekeerd iu het eenzame huis. Ik heb mijn best, gedaan haar over te halen weg te gaan daar vandaan naar Londen of waar dan ook maar zij zegt dat zij zich hier geluk (Bij de eerste stemming, op 17 Juni, werden uitge recht op mr. ,T. Ankerman (C.-H.) 2400, dr. Bos (V. D.) 3750, mr. G. W. Sannes (S. D. A. P.) 2451 en G. Sterringa (S. D. P.) 124 stemmen. Bij de herstemming, op 25 Juni, verkreeg dr. Bos V. II.) 4171 en mr. G. W. Sannes (S. D. A. P.) 3328 stemmen.) TIMOR. Naar gemeld wordt, is er weldra overeenstemming te verwachten tusschen de regeeringen van Portugal en Nederland omtrent de keuze van den scheidsrech ter uit de leden van 't Permanente ITof van Arbitra ge, ter beslechting van 't geschil, betreffende de grensscheiding- van de Nederlandsche en de Portu- geesche bezittingen op Timor. XXste WERELDCONGRES VOOR DEN VREDE. De Engelsche afvaardiging naar het XXste We reldcongres voor den vrede te 's-Gravenhage (1823 Augustus) zal ongeveer 50 leden tellen, vertegen woordigende verschillende Engelsche vereenigingen, als: do Xational Peace Council, de Peace Society, de International Arbitration Association en de Interna tional Arbitration League. De „Times" meldt, dat de Engelsehen gekant zijn tegen het plan van prof. Van Vollenhoven: de instel ling van een internationale politiemacht, en dat die tegenstand, naar verwacht wordt., gedeeld zal worden door de afgevaardigden der Vereenigdé Staten en dei- kleine Europeesche landen. Gemengd nieuw». ACHTERUIT ZE T TING De volgende motie is door den Amst. Chr. Bestu renbond aan den burgemeester gezonden: „Het bestuur van den Amst. Chr. Besturenbond, kennis nemende van de bij de „Staatscourant" No. 181 gevoegde beschikking, waarbij de personen wer den aangewezen, die ouden van dagen bij het aanvra gen eener rente, als bedoeld in de artt. 369 en 370- dei- Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn; constateerde dat, voor zoover het Amsterdam be treft, van de 22 benoemde personen slechts één tot. de Christelijke partijen behoort, niettegenstaande er meerderen van die partijen ter benoeming aan den Burgemeester waren voorgesteld; overwegende, dat de Burgemeester het zelfs niet noodig heeft geoordeeld, sollicitanten of aanbevole- nen van de Christelijke partijen op te roepen; spreekt zijn leedwezen uit over de achteruitzetting, den mannen der .Christelijke partijen in dezen aange daan en besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Hatftte!, van der Burgemeester en van het 'publiek." ST AT 1ST 1 EK KE RiKELIJ EE IIUWELIJKEN. De Centrale Commissie voor de Statistiek te den Haag wensoht vanaf 1 Januari 1914 van de gemeen tebesturen opgave te ontvangen van het aantal bur gerlijke huwelijken, die door een kerkelijke inzege ning worden gevolgd. Aan de gemeentebesturen wordt verzocht, aan het Bureau voor de Statistiek gegevens te verstrekken door op de in te zenden hu- welijkskaarten de letters K. I. (kerkelijke in'zegening) of G. K. 1. (geen kerkelijke inzegening) te vermel den. IX VRIJHEID GESTELD. Voor het Gerechtshof te 's-ILertogenbosch stond kiger gevoelt en ik kan er mij natuurlijk niet tegen verzetten. Maar het is alles een tragedie, een onver klaarbare tragedie." Hij had geen gelegenheid hier nog meer bij te voe ■gen; dat hij Christine verteld had, vervulde haar hart reeds met droefheid; haar „schoone dame" had diepen indruk op haar gemaakt, en zij vond het een onuitsprekelijken treurigen toestand voor haar, al leen in dat eenzame huis. „Ik ben blij dat wij dr. Fergusson gevraagd heb ben", zei Cicely een poosje later op dien avond toen zij met Christine alleen op de kinderkamer zat, „hij heeft zoo iets opwekkends, iets dat mij aan mijn man doet denken", voegde zij er bij met een ernstigen blik op Christine. „Lijkt hij op mijnheer Redesdale?" „Neen, volstrekt niet dat is het niet. Ja, zijn oogen zijn bruin en mijn man had ook bruine oogen. maar het is toch volstrekt geen sprekende gelijkenis. Het is iets dat ik niet onder woorden kan brengen, maar altijd als ik dr. Eergusson zie en hij met mij spreekt, moet ik aan John denkeu. Ik heb dan ru een gevoel of John weer bij tnij is." .11 moet. vanavond beneden komen dineereh en nieuwe japon aandoen." De toon Waarop Lady Cice ly dit zeide was zeer beslist, haar blauwe oogen schi terden, heel haar gezicht glimlachte. „Ach mevrouw, neen dat kan niet, hoe zou dat kunnen? Het het is in 't geheel niet zooals 't hoort, is het wel, dat de kinderjuffrouw van Bébt aan tafel zit." „Wil 11 zoo vriendelijk zijn aan Bébé's moeder d beslissing over te laten van hetgeen haar kinderjuf frouw hoort te doen?" antwoordde Cicely lachen' terwijl zij Christine een tikje op haar schouder gaf „U moet net precies doen wat ik zeg, en ik zeg dat u vanavond beneden moet komen dineeren en uw nieuwe japon aandoen." „Tk weet niet hoe ik woorden kan vinden om cylinder, 14.4 H. P., twee-persoona torpedo» Set wonder ran Engeland. De doktersauto bij uitnemendheid, kost geheel com pleet met 5 lampen, kap en voorruit f 1975. Importeurs voor geheel Nederland Dinsdag ingevolge door den Hoogen Raad1 bevolen revisie dezer zaak terecht Martinus Th. Schippe* reyn, 30 jaar, koopman te 's-Gravenhage .gedetineerd, veroordeeld wegens diefstal met braak. Met nog twee personen zou hij den 24 of 25 Augustus 1907 te 'sGra- venhage uit een brandkast eenige bankbiljetten tot een gezamenlijk bedrag van 1475 gestolen hebben. Deswege werd beklaagde Schippereyn door de Ar- rondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage bij vonnis van 6 Januari 1908, wegens diefstal door middel va* inklimming, veroordeeld tot zes jaren gevangenis straf. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage, bij- hetwelk deze zaak vervolgens diende, wegens appèl van beklaagde, bevestigde bij arrest vau 19 Maart 1908 evengemeld vonnis. Nadat dit arrest reeds langen tijd in kracht van gewijsde was gegaan, heeft, schrijft het N. v„ d. D„ de Ilooge Raad op het daartoe door den beklaagde gedaan verzoek ï-ovisie der zaak gelast en deze opge dragen aan het Bossche Gerechtshof. Een en ander om de volgende reden: n.l. dat de hoofdgetuige in eersten aanleg van Terschot, blijkens de verklaring van den hem toen behandeld hebbenden geneesheer, thans afgelegd voor den met het onderzoek belasten rechter commissaris, op 14 November 1907 krankzin nig was'en dat die krankzinnigheid, met toeneming der verschijnselen, heeft voortgeduurd totdat van Terschot op 18 Januari 1908 in het gesticht te Mc- demblik werd opgenomen en hij dus ook krankzinnig was, toen hij in de strafzaak tegen Schipereyn op 23 December 1907 door de Rechtbank te 's-Gravenhage werd gehoord, terwijl naar het oordeel van dienzelf den geneesheer de betrouwbaarheid der als toen door Van Ierschot afgelegde verklaring gelijk nul was. Voor het Bossche Hof vroeg nu Dinsdag de advo caat-generaal voor den veroordeelde vrijspraak met hevel tot zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Het Hof, dadelijk arrest wijzende, sprak hem vrij en gaf last tot zijn ontslag uit de gevangenis. EEN PUBLIEKE VERKOOITNO. liet was gisteren onder de visséhersbevolking te Lommer ver van rustig. Bij één hunner had de Rijks verzekeringsbank beslag gelegd op den inboedel, wijl hij niet genegen was de premie voor de Ongevallen wet te betalen. Die premie was hem te hoog. Gisteren zou do inboedel publiek verkocht worden en vele visschers stonden voor het verkoophuis. Kén hunner bood voor elk stuk 1 cent, totdat door iemand in het huis voor een kast 3 werd geboden. Toen kwam er gisting. Men eischte, dat de bieder ook bui ten zou komen en toen deze niet gauw genoeg kwam, ging men hem halen. De politie kon er weinig aan doen. De bieder bleek een kommies uit een naburige stad te zijn, die nu niet meer bood.... Weer werd nu elk stuk gemijnd voor 1 cent De Bank kwam niet tot het haar toekomende be drag en de hoed van den kommies moest het ontgel den; hij werd door de visschers in stukken gescheurd. daarvoor te bedanken", zei Christine met jeugdige opgewondenheid. „Ik heb nooit in mijn leven zulk een mooie japon gehad. Toen vader en moeder nog leefden gingen wij nooit naar partijen, weet tl, ik had dus geen avond-toiletten. En sedert ik voor mij zelt moet zorgen, heb ik ze natuurlijk ook niet noodig ge had. Maar deze, die ik van u gekregen heb, is veel, veel te mooi." „Misschien kan ik dat ook beter beoordeelen dan u! Ik wou u gaarne netjes gekleed zien als u benedem komt dineeren en vanavond vooral, u moet neef Ar thur geheel ontwapenen." „Ik ben nu al bang dat hij' alles in mij alkeurt-", zeide Christine treurig; „vanmorgen, na kerktijd, keek hij mij met zulke strenge oogen aau en begon mij dadelijk uit te vragen omtrent mijn opvoedings systeem. En ik heb er in 't geheel geen!" Zij kon niet nalaten te lachen, niettegenstaande deze be kentenis. „Ik heb het gezegd, en hij vond het heel erg, geloof ik." „Maar hij vindt iets spoedig, heel erg; neem dat ter liarte en vergeet het niet. En mijn lieve otidr juffrouw Douhloday vindt dat u uitstekend met Bébé omgaat. Zij is een zeer bevoegd .beoordeelaarster, want zij beeft mij ouder handen, gehad." „Dan denk ik dat er aan haar opvoedingssysteem niets mankeerde", zei Christine met een blik vol be wondering- op haar meesteres, die in den schommel stoel was neergevallen en haar voetje met keurig schoentje op en neer wiegelde voor het vuur: „als Bébé opgroeit evenals haar moeder, dan kan zij niets beters wenschen. Ik vind die oude juffroouw Dou- bleday heel aardig, zij is zoo vriendelijk voor mij." Juffrouw Doubleday, de goede gouvernante van Cicely, bracht het Kerstfeest op Bramwell door, en nas zeer ingenomen met Christine en de manier waarop zij met Bébé omging. „Aardig enthousiast ding!" Cicely keek het jonge meisje vriendelijk, ja met tcoderen blik aan, ,,u idie-.t- liseert iedereen is 't niet juffrouw Christine?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1