DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 188 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 VRIJDAG 15 AUGUSTUS. FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. HINDERWET. BINNENLAND. Gemengd nieuwe. EEN TROUWPARTIJ MET HINDERNISSEN. ALKMAARSCHE DRANKWET. BUKGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van P. VELTHUIJS, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank, in het perceel Achterweg C Nr. 11. Binnen twee weken Da deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 14 Augustus 1913. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van heden voorwaardelijk vergunning hebben verleend aan J. B. SOECKER, aldaar, tot het op richten van een heeteluchtoven in het perceel Lange- straat A 39. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 14 Augustus 1913. DE RIJKSMIDDELEN. De' Rijksmiddelen t-oonden verleden jaar voor de maand Juli een vermeerdering- aan van ruim J 1,400,000 vergeleken bij de voorafgaande maand. Thans, schrijft de N. Crt., hebben de middelen een veel belangrijker toeneming in de maand Juli aan te wijzen en wel van ruim 2,873, 919. Het resultaat over de eerste zeven maanden van 't loopend jaar is, dat in de schatkist kwam een bedrag- van 113,139,236.94%, tegen 105,887,290.18, of 7,251,946.76% meer. Voor hetzelfde tijdvak van het vorig jaar beliep de vermeerdering 4,153,082.99. Een mooi resultaat- dus. In vergelijking met de maand Juli 1912 hebben de inkomsten dit jaar meer opgeleverd voor de totale directe belastingen 2,328,412.71, de rechten op den invoer 194,197.27, den accijns op binnen- en buiten- landsch gedistilleerd' j 88,655.94, den accijns op gou den en zilveren werken ruim 1800, de totale indi rect e belastingen 633,810.83, domeinen bijna 33,000, posterijen ruim 58,000, rijks telegrafen en telefonen ruim 54,559, akten voor jacht en vissche- rij 5388 en de loodsgelden bijna 10,000. Minder brachten in Juli alleen op de suiker- accijns 233,261.32 en de zout-accijns ruim 6580, door deze verminderingen toonen de totale accijnzen een achteruitgang aan van 95,589.36. .Voor de eerste zeven maanden van dit jaar toonen bij dezelfde periode van 1912 bijna alle middelen een vermeerdering voor de schatkist aan. Minder brachten alleen op de wijn-accijns een bedrag van bijna 1000 en de belasting- op gouden en zilveren werken ruim 9719. Meer leverden op de totale directe belastingen J 2,534,312.82, de invoerrechten 1,062,700.40%, de totale accijnzen 1,370,493.89, de totale indirecte be lastingen J 1,389,638.50%, domeinen 141,244.07%, posterijen 461,432,61%, rijkstelegrafen en telefonen .169,790, Staatsloterij ruim 1300, jachtakten ruim 8580 en de loodsgelden 122,124. Nog kan worden vermeld, dat de opbrengst van den accijns op de suiker in de laatste drie maanden van dit jaar heeft bedragen 6,686,874.81, tegen 0,579,359.54% in hetzelfde tijdvak van 1912 of 170,515.26% meer. STAAT'SBEGROOTING 1914. De wetsontwerpen tot vaststelling van de Staatsbe- grooting over 1914 zijn bij den Raad van State inge komen. BOND VOOR STAATSPENBIONNEERING. Het dagelijksch bestuur en de redactie van het or gaan van den Bond voor Staatspensionneering heeft eene motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat door den loop der politieke zaken na de verkiezingen spoedige invoering van staatspensioen ernstig in ge vaar wordt gebracht en heeft besloten, indien de Troonrede daartoe aanleiding geeft, tot organisatie ©ener krachtige actie ter herstel van aan de zaak van het staatspensioen toegebrachte schade. VREDESCONGRES. Het bezoek op liet XXe Wereldcongres voor den Trede zal buitengewoon druk zijn. Thans kan reeds verzekerd worden, dat het aantal congresdeelnemers dat van alle vorige congressen belangrijk zal over treffen, met uitzondering misschien van dat te Lon den in 1908. Voor het s-Gravenhaagsche congres zijn thans reeds 671 personen ingeschreven, n.l. uit Nederland 401, Amerika 58, Engeland 59, België 32, Oostenrijk 18, Frankrijk 31, Italië 18, Duitschland 22, Zweden 9, Hongarije 8, Denemarken 4, Zwitser land 4, Rusland 4, Spanje, Servië en Egypte 1. Onder de Nederlandsche vereenigingen, die offici eel tot het congres zijn toegetreden en hun vertegen woordigers zenden, behooren de Vrijzinnig-Democra tische Bond, de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis", de Nederlandsche Vegetariërs-Bond, de Nationale Vrouwenraad voor Nederland, de Nati onale Vereeniging voor Vrouwenarbeid, de Nederl. Bond voor Vrouwenkiesrecht, de Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht, de Vereeniging ter bestrijding-; van Vivisectie en de Nederlandsche Rei-svereeniging. UITREIKING EERE'-DOCTGRATEN. Op Woensdag 27 dezer zal in het Klein-Auditori- um van de Universiteit te Leiden de uitreiking plaats hebben van de eere-doctoraten, die de senaat van de Leidsche Universiteit ter gelegenheid van de ope ning van het Vredespaleis, behalve aan wijlen mi'. Asser, verleend heeft aan den Parijschen hoogleeraar Renault, den Weensehen pacifist Tried en -den vroe- geren Amerikaanschen staatssecretaris Root. De pro motie, bij welke de heerr Root zal vertegenwoordigd worden door den -secretaris van de Carnegie-stich- ting voor den wereldvrede, den heer Brown Scott, zal plaats hebben in een openbare vergadering van den senaat der Universiteit., v O EX DARM KRIK IN ALBANIë. Evenals aan het eind' van den' eersten Balkan-oor log, wordt ook nu weer gesproken over de instelling van een gendarmerie voor het nieuw te vormen ko ninkrijk en over de waarschijnlijkheid, dat aan Ne derlandsche officieren de regeling- van dit nieuwe wapen zou opgedragen worden. Tot dusver schijnt bij- -onze regeerting nog- geen en kele rechtstreeksere aanvraag van den kant der groote mogendheden over deze zaak ingekomen te zijn, doch onwaarschijnlijk moet het toch niet geacht worden, schrijft het N. v. d. D., dat -de instelling van onze Indische marechaussee en de diaarmede verkre gen uitkomsten de aandacht heaft doen vallen op ons land-, dat tevens behoort tot de kleine mogendheden, door L. G. MOBERLY. Naar het Engelsch. 48) o_ „Daar weet ik niets van", zei Christine ernstig, „maar als ik veel van de menschen houd, dan zie ik ook al het. goede in hen." „En u is blind voor het kwade? Ja, dat begrijp ik", antwoordde Oicely lachend, „als u veel van neef Arthur hield, zou u hem door een rose bril bekijken, nietwaar?" „Hij is een heel goede man; er is iets in zulk een onbuigzaam puriteinscben geest, waar ik wat voor voel. Zijn inzichten mogen wat bekrompen zijn - „Dat. zijn ze zeker", mompelde Cicely sot-to voice, „maar hij is niet laag- bij den grond en meent ook al tijd rechtvaardig te zijn." pik zou zoo graag een weten hoe het komt, dat hij mij zoo bekend voorkomt in uiterlijk en manier van doen. Ik weet zeker dat ik hem nooit van tevoren ontmoet heb en toch doet hij mij aan iemand denken, ik weet niet aan wie. Hij ziet er daarenboven zoo' droevig uit, 't is of hij verdriet heeft; en juist die uitdrukking komt mij zoo bekend voor." Christine sprak op een droomerigen toon, met gefronste wenk brauwen. „Hij heeft moeilijkheden gehad met een zwager", antwoordde Cicely. „Ik moest dat alles precies we ten, maar ik kan er mij geen enkele bijzonderheid van herinneren; u begrijpt, dat wil ik neef Arthur niet graag bekennen. En daarom vraag ik er liever niet naar. Hij en nicht Ellen zien er beiden nog veel somberder uit dan in Londen. Er zijn zeker weer nieuwe bezwaren aan den dag- gekomen. Ach! ik heb er eigenlijk niets mede te maken, 't, zijn mijn zaken niet. Ik zal maken dat de arme menschen een pret- nen van haar mooie hals zeer g oed uitkwamen tus- kleeden en u ook, u weet wat ik gezegd heb. Doe uw nieuwe japon aan, en als u klaar is kom dan beneden in^ de ontvangkamer. Janet kan/ vanavond best voor Bébé zorgen." Christine's vingers beefden van verlangen toen zij Lady Cicely's Kerstgeschenk uit dt doos haalde een eenvoudig-, maar allerliefst jap* mnetje in Christi nes oogen, het toppunt van al wadt beelderig is. Het arme kind had zich zelf nog nooit in een gedecolle teerd avond-toiletje gezien en, ofseïto oon dit japonne tje maar heel weinig vierkant, was- u itgesneden, haar spiegel zei dat het haar heeil goed sf« nd en dat de lij nen van haar mooie hals zeer goed utkwamen tus- schen de fijne kant waarmee het zaffl ht zijden lijfje gegarneerd was, en dat de japon zelf3 doodeenvoudig gemaakt, uitstekend paste bij haar acieus jong fi guurtje. Haar oogen schitterden rils sterren, haar wangen waren met een zacliten blos bec lekthet don kere krulhaar in een lossen wrong 'bovi m op haar hoofd, stond haar allerliefst. "/k heusch, dat ik er nu nog al aardig- uit zie", zei zij eenvoudig, terwijl zij zi .chzelf i. n den spie gel toeknikte. „Ik wou zij br acht haa r wensch echter niet onder woorden, maar toen zij heviger be gon te blozen en zich afwendde v an den spi egel om haar-eigen verlegenheid niet op 1 k merken, dacht zij hoe jammer het toch was d'at mij giheer Jack Lay ton dit ongelukkige oogenblik nu ju ü-st had uitgekozen om typhus te krijgen, zoodat mij nuheer Merusid© van- avond geen deel nam aan het Ki aratfeestdiner. Toen Bébé, door Janet uitgekleed, Christine ge kleed zag, danste zij in haar ro se nachtjaponnetje de kinderkamer rond, klapte in de fttamdjes en zong met haar hoog stemmetje: „O, wat is Bobé s lieve juf.f xwuw mooi! Bébé's lie ve juffrouw!" en Cristine nai War- in haar armen, drukte het kind- tegen zich a gin ign bedekte het ge zichtje met kussen. „Maar je bent Bébé's mo- lieve juffrouw van avond zei het kind plecht' jp.. ïtomvjji 1 zij Christine's waartoe de keus van officieren zlcli uit den .aard dei- zaak dient te bepalen. Bovendien bezit ons land of ficieren, die in het afgeloopen jaar als oorlogscorres pondent bijzondere kennis van land en volk daarginds opdeden. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. Over de leiding van de Christelijk Historische par tij bij de laatste verkiezingen is, naar de „LTtrecht- sche Courant" meldt, bij vele leden van die partij, naar liet schijnt, groote ontevredenheid ontstaan. Ve len wijten de néderlaag van de reehtsche partijen aan het hoofdbestuur, of liever'aan enkele leden daarvan. Naar men aan de Tltrechtsche Courant verzekert-, hebben daarom dr. Wagenaar te Rotterdam, mr. Brunt te 's-Gravezande en dr. H. van Eijck van Hes- linga te Berlikum, hun ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur der Chr.-IIistorische Unie. Ook hebben enkele leden van het Nationaal Comi té voor hun lidmaatschap bedankt. HET OVERLIJDEN VAN A. BEBEL. De voorzitter van de S. D. A. P. heeft namen-s. het partijbestuur een telegram van rouwbeklag gezonden naar liet partijbestuur van de Duitsche sociaal-demo cratische partij. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft mr. P. J. Troelstra, die op het oogenblik in Duitschland ver toeft, uitgenoodigd de S'.D.A.P. bij de plechtigheid der verbranding van het stoffelijk hulsel van Bebel te vertegenwoordigen. DE CONCENTRATIE EN DE CRISIS. Onder leiding van mr. J. W. de Kanter, A. J. K. Koch en mr. H. J. Rpmeijn is, naar aan „het Volk" gemeld wordt, onder de vrijzinniger, in den lande een vertrouwelijke adresbeweging cp touw gezet. Men verzamelt handteekeningen op het volgend spoed-adres Aan het Vrijzinnig Concentratie-Comitee. De ondergeteekenden, die met grcote belangstelling den uitslag der politieke verkiezingen voor de Twee de Kamer begroet hebben, volgen met niet. minder be langstelling den loop der daaruit voortgevloeide Ka- binets-crisis, doch doen dit tevens met bezorgdheid. Wij zijn van oordeel dat wie als voorstanders van liet concentratie-program werden afgevaardigd, den plicht hebben met alle kracht, te bevorderen dat aan de eischen van dat program worde voldaan. Wij meenen, dat uit het feit, dat de socialisten de hun terecht voorgestelde medewerking tot de vor ming van een ministerie afwezen, voor de Concentra tie allerminst de noodzakelijkheid geboren werd ook harerzijds te weigeren de consequentie van de stem busactie te aanvaarden. Wij zijn niet overtuigd, dat door het niet toetreden van de sociaal-democraten tot oen te vormen ministerie dc uitvoering van een regee- ringsprograni als door dr. Hos geformuleerd, onmoge lijk is geworden. De weigering der Concentratie werd in hetgeen hieromtrent aan de pers werd medegedeeld, niet vol doende gemotiveerd en de verklaring, dat de verdere debatten werden beheerscht door den wensch om de aan de kiezers gedane beloften tot hun recht te doen komen, kan moeilijk bevrediging schenken. Ondergeteekenden vragen zich af, waarom aan de kiezers werd onthouden waar zij recht op hebben, n.l. openbaarmaking van de beweegredenen die tot de be doelde weigering hebben geleid en mededeeling van de namen dqr afgevaardigden wier houding die wei gering deed plaats hebben. De kiezers hebben toch recht te weten hoe de hou- hals en gezicht streelde met haar kleine handjes. „Je ment mooi met je witte jurk en met je roode wan gen. Doe iets om je hals", ging- zij voort op gebie denden toon. „Moesje heeft een heele boel blinkende dingen om om haar hals te doen en jij moet iets schitterends hebben om je witten hals." „Iets schitterends om je witten hals". Ja, 't is waar ook, zij kon best dat eenige kleinood dat zij bezat van avond aandoen. Het was Kerstmis, alles was veel feestelijker dan op een gewonen dag, waarom zou ze het mooie medaillon dat haar moeder haar gegeven had, niet dragen vanavond Christifie stond er nog- over na te denken midden in de kinderkamer en Bébé danste om haar heen, het kind hield een slip van haai' rose nachtjaponnetje omhoog, zoodat haar rose voetjes er onder uit kwamen, zij schudde met de blonde krullen en zong: „O, wat is Bébé's lieve juffrouw mooi! wat is ze mooi „Ik hen wel kinderjuffrouw, maar toch evengoed een jong meisje", dacht Christine, „en Lady Cicely heeft mij die mooie japon gegeven, zoodat ik moet maken er zoo netjes mogelijk uit te zien; mijn me daillon zal heel goed staan op de witte zijde. ITet was niet kwaad als ik het maar aandeed." Zoo gedacht, zoo gedaan. Zij ging even naar de slaapkamer en haalde uit haar heel gewonen koffer, een doosje, waarin zij haar schat bewaarde. Zij haal de er het medaillon uit, hield het in de hoogte, zoodat het schitterde in het licht van de lamp. De groote smaragd schitterde prachtig- als een groene ster en de brillanten waarin de smaragd gezet was, fonkelden en sprankelden in het licht. „Het staat beelderig", fluisterde het jonge meisje met innig welbehagen, toen zij liet kettinkje vastdeed en het buitengewoon fraaie kleinood rustte op haar blanken hals, „wat zouden die letters A. Y. C. toch beteekenen? De eerste naam van moeder was Mary en de tweede Helen, dus geen van beide A. of V., en haar familienaam weet ik niet. Ik wou dol graag neten wat die A. V. C. betekenen." ding- der door hen gekozen afgevaardigden in deze is geweest en welke gronden zij hadden om die houding aan te nemen. Thans is bij ons eene niet geringe bezorgdheid dat de komende regeering niet met die opgewektheid en die kracht zich er toe zal zetten om het den kiezers beloofde tot stand te brengen als van de Concentratie had kunnen worden verwarmt en dat deze loop der kabinetscrisis het vertrouwen van het kiezersvolk ten zeerste zal hebben geschokt- Een en ander is voor ons -realen om ons tot u te wenden en er bij u op aan te dringen dat alsnog openbaarheid worde gegeven aan hetgeen tot dit, door ons betreurde besluit der Concentratie leidde en er u op te wijzen, dat naar onze overtuiging- de Concen tratie geene regeering zal kunnen worden gesteund die niet met alle kracht zich opmaakt om aan de ge rechtvaardigde verwachtingen der kiezers te voldoen. Teleurstelling dier verwachtingen zou zeker in strijd zijn met 's lands belang en mag door hen aan wie vertrouwen werd.geschonken door de kiezers, die met groote opgewektheid den verkiezingskamp tot 'n goed einde brachten, niet worden geduld. Wij vragen daarom van u een duidelijke en stellige verklaring, dat door de vrijzinnige afgevaardigden met alle kracht er voor zal worden geijverd dat de be loften der Concentratie omtrent algemeen kiesrecht en staatspensioen zullen worden vervuld, „Het Volk" teekent bierbij aan: Het zal ons mogen benieuwen wat deze beweging uitwerkt. In elk geval staat vast, dat deze mannen het afkeuren, dat de Concentratie, als ware ze een zwarte coalitie, het volle licht niet laat schijnen over beu r. samenkomsten. Uiterlijk, heden, Vrijdag 15 Augustus, wenscht mr. J. W. de Kanter te 's-Gravenhage antwoord. Er schijnt dus een vergadering der Concentratie op til te zijn of iets anders. Gisterochtend tegen elf uur reed te Amsterdam een trouwstoet, komende van het Koningsplein, de brug van de Heerengracht op, aldus schrijft het „N. v. N.". Middenop de brug bo-tste een jongen, die per fiets van den anderen kant. kwam, tegen de paarden van het trouwrijtuig, waarin een inspecteur van po litie in groot, tenue en zijn keurig in 't wit gekleede bruid zaten. I)e jongen tuimelde op het trottoir. De paarden begonnen te steigeren, trapten de voor op het rijwiel bevestigde mand stuk en verbrijzelden te vens eenige kruiken brandewijn, totaal een 20 liter, zoodat de brandewijn over de brug stroqmde. De paarden, verschrikt door het geraas der brekende kruiken, sloegen op hol, de bruid sprong nit het rij tuig en kwam met haar witte bruidskleed te vallen in de plas brandewijn, Toegeschoten menschen hielpen bet arme ontdane bruidje overeind. Intusschen wa ren de paarden op den hoek, tegenover het magazijn Kre.ymborg weer gegrepen, terwijl de koetsier, dio zijn best gedaan had de dieren tot staan te brengen, was blijven zitten. De bruidegom kwam nu eveneens zeer ontdaan voor den dag en werd aangeklampt door den jongen, die schadevergoeding voor zijn vernielde fiets en zijn gebroken kruiken eischte. Een agent en enkele burgers zorgden echter, dat 't bruidspaar on gehinderd voort kon rijden, terwijl de jongen met een agent naar het bureau Singel stapte. Honderden nieuwsgierigen hieven natuurlijk nog lang over het- geval napraten en keken meewarig naar de geheel met brandewijn doortrokken brug. Maar zij had niet veel tijd voor langdurige over denkingen en zij dacht er al niet meer aan toen zij met een zekere, opgewondenheid naar beneden ging om zich bij de rest van de. familie te voegen, die reeds in de hall verzameld was. Eerst had Bébé haar nog eens heel hartelijk goed'en nacht gezegd en haar met bewondering aang-ezien. „Ik zal een heerlijken avond hebben", dacht Chris tine bij zichzelf toen zij de gang doorliep en een oogenblik boven aan de trap bleef staan en naar be neden in de hall keek. „Ik bad niet gedacht, dat ik liet ooit in mijn leven zoo prettig zou hebben als biet- bij Lady Oieelv; o, liet zal heerlijk, heerlijk zijn van avond." Ilaar gelaat was vol verlangen, baar oogeri schitterden van opgewondenheid toen zij de trap af liep, ziehzelve niet bewust van bet allerliefste, effect dat zij maakte tegen den donkeren achtergrond van eikenhout; het jonge figuurtje met haar eenvoudige, witte japon, haar kroon van donker haar en oogen schitterend van blijdschap. Zij had groot gelijk dat zij ook het gezicht naar beneden prachtig vond. I)u hall was verlicht door honderden en honderden kaar sen, de wapenrusfingén tegen de donkere muren schitterden in het licht van het 'vlammende haard vuur. dat weerkaatste tegen het donkere eikenhout; kleeden en gordijnen, alles was rijk en zacht van tint en volkomen in overeenstemming met de. kleur van het hout en de blinkende wapenen, potten azalea's en rozen en statige lelies .vervulden de omgeving met hun heerlijken geur en schoone kleur, Christine slaakte een zucht van genot; een oogenblik voelde zij zich een weinig verlegen toen het kleine groepje om het haardvuur vereenigd haar de trap zag afkomen, maar dit was sppedig voorbij, want Lady Cicely stak dadelijk de hand uit en zei vriendelijk: „Kom maar dicht bij het vuur, lieve, en warm je eens lekker. Ligt dat kleine mormeltje van inij vei lig en wel in bed?" f Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1