Gemengd nieuws. INVAL IN EEN SPEELHUIS. STADSNIEUWS. AANGEHOUDEN. B U I T E N L AND. EEN PROCES TEGEN DE STAD GENèVE. China, geschilderde ramen uit Nederland, eoretrap van de gemeente I)en Haag en zooveel andere uiteen- loopende eadeaux zijn verwerkt of geplaatst. Ook blijft het nog een verrassing of de met breed gebaar aangeboden kostbare houtsoort en andere fraaiigheden van Zuid-Amerikaansche Staten door de binnenlandsehe twisten in die landen, wel ooit ver zonden zijn en op hun bestemming tijdig aangeko men zijn om nog1 verwerkt te kunnen worden? De groote geheimnis, die men tot nu toe heeft be waard, kan natuurlijk tweeërlei worden uitgelegd. De eene uitlegging dat men niets van de welgeslaagde inrichting wil doen vermelden, om den eersten indruk van de gasten op 28 Aug. nog grooter te doen zijn. De andere uitlegging is, de mindere gunstige, dat men niet geslaagd is, al die geschenken, zoo uiteen- loopend van soort en kleur, tot een harmonisch ge heel te verwerken en men vóór de opening de critiek vréest. Hoe dit zij, geduldig zal men dienen af te wachten, totdat de barrière geopend wordt om een indruk er van weer te geven. i ii r 1 Onze Amsterdamsche correspondent schrijft: Reeds geruimen tijd had de Amsterdamsche recher che het vermoeden dat in het bovenhuis van perceel Kerkstraat 101 een speelclub wg,s gevestigd. Ook de buren hadden reeds lang bemerkt, dat het daar niet pluis was. In het holst van den nacht tussehen 2 en 3 uur verzamelden een 80-tal heeren zich in de keu rig gemeubileerde voorkamer van de eerste étage, waar de roulette lustig draaide. Men verzekerde ons, dat men het geld aan den overkant van het speelhuis kon hooren rinkelen, zoodat het daar blijkbaar nog al grof toeging. Toen de recherche na veel moeite Voldoende zekerheid had dat in bedoeld perceel inder daad een speelhuis was gevestigd, stelde zij zich in verbinding met de buren, die haar de behulpzame hand zouden bieden. Zaterdagnacht hadden een 6-tal rechercheurs onder leiding van een inspecteur zich verdekt opgesteld in het bovenhuis van perceel 166, van waaruit zij alles konden gadeslaan. Om omstreeks 11 uur werd de- eerste gast opgemerkt, die aanbelde. Onmiddellijk werd het bovenraam geopend en werd een stem gehoord: „Welk nummerV' Het antwoord luidde 81. Dit scheen blijkbaar voldoende te zijn, want de deur werd geopend en de gast kreeg toegang naar boven. Achtereenvolgens kwamen nu een 10- tal heeren, die allen, nadat zij behoorlijk hun num mer hadden opgeroepen, tot dê club werden toegela ten. De recherche sloeg dit alles met veel belangstel ling gade en wachtte nu alleen weer op het goede oogenblik om een inval te doen. Het zal ongeveer 2 uur in den nacht zijn geweest, toen de inspecteur het oogenblik veilig achtte. Hij belde aan het perceel aan, doch de deur werd hem niet geopend. Ten slotte moest hij zich door geweld toegang tot het huis ver schaffen, door de inmiddels toegeschoten recher cheurs bijgestaan. De heeren die gezellig om de tafel zaten, waren niet erg ingenomen met dit onverwacht bezoek. Zij werden toen op heeterdaad betrapt. Eeni- I gen trachtten te ontvluchten, doch geen hunner mocht het huis verlaten. De recherche achtte nu I termen aanwezig om een 3-tal spelers te arresteeren. I Deze arrestatie ging echter niet, gemakkelijk en eerst na hevig verzet en nadat, zij geboeid moesten worden, konden zij naar het bureau Stadhouderskade worden I overgebracht, Na verhoor konden 2 voorloopig op I vrije voeten worden gesteld, terwijl de derde onder I voorarrest blijft. Het gebeurde veroorzaakte veel I consternatie in de buurt. De politie schijnt een goe- I de slag te hebben geslagen. INBREKERS. Zaterdagnacht is ingebroken in de stalhouderij van den heer L. van Ru ijlen, aan den Mauritsweg te Amsterdam. Op dit uuif in den nacht, schrijft de N. Rott. Crt., ontving de in den stal zijnde stalwacht te lefonisch bericht, dat hij te zorgen had onmiddellijk met een rijtuig te komen aan de Veerkade bij de aan legplaats van de veerboot Heen en Weer. De man spande in en vertrok. Te vergeefs wachtte hij aan de Veerkade op zijn passagiers en ten slotte reed hij naar den stal terug. De inbrekers, die, nadat zij den stalwacht op deze wijze uit den stal gelokt hadden, vrij spel hadden, hebben zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang verschaft. Zij zijn den stal binnengedrongen, hebben van het. zich daarin bevin dende kantoortje een ruit ingedrukt, zijn daardoor binnengeklommen, hebben het kasregister geopend en daaruit ongeveer 100 aan specie weggenomen. Toen de gefopte stalwacht terugkwam, waren zij geblazen. Later heeft men een koevoet gevonden, d-ien zij ach tergelaten hadden. 1">E BADPLAATS NOORD WIJK. Men schrijft uit Noordwijk aan de „N. Crt.": Een zeldzame zomer is het voor Noordwijk aan Zee, niet wat het weder aangaat, doch wèl wat het aantal badgasten betreft. Zelden hebben alle hotels en pensions zoo vol gezeten. Er zijn ruim 3300 bad gasten te Noordwijk. Alle hotels, zijn tjokvol. Er is geen plaatsje meer te veroveren, of het moest ver van strand en zee verwijderd zijn. Het bouwen van een nieuw hotelgebouw voor reke ning van de directie, van het hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee, is hij onderliandsche aanbeste ding gegund aan de firma J. Kraay Co. te Iliille- gom, voor de som van 150.000. Het gebouw zal 88 kamers bevatten en moet vóór het seizoen 1914 ge reed zijn. GRAANDIEVEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontdekten surveilleerende politie-agenten drie graandieven, die met een roeiboot, het Rijnschip „Catharina" nader den, liggende in de Maashaven te Rotterdam. Zij hielden de dieven in de gaten. Toen deze 9 zakken graan in hun roeiboot hadden geladen, zagen zij zich ontdekt. Twee vluchtten over de Rijnschepen en de derde sprong te water. Deze werd er door de agenten uitgehaald en bleek een kolenworkcr te zijn. De boot met zakken graan werd in beslag genomen. Later op den dag is nog een der medeplichtigen ge arresteerd. EEN VERZOEK OM REVISIE. De heer A. J. Servaas van Rooijen, oud-archivaris der- gemeente 's-Gravenhage, en oud-directeur van het gemeente-museum, heeft onder de aandacht van den gemeenteraad gebracht, dat groen (niet zwart) en geel de eigenlijke Haagsche kleuren zijn. Hij vraagt, den raad, „revisie van de kleuren zwart en geel tot- heden bij de gemeente 's-Gravenhage in gebruik en in het verloop der t ij den ten onrechte aan genomen. BELANGRIJKE VERDUISTERING. Uit Amsterdam meldt men ons: Bij een bekende bankiersfirma, tevens commissio nairs in effecten, hier ter stede, is dezer dagen een belangrijke diefstal aan het licht gekomen. Door den eersten bediende, die tevens stille ven noot was in een andere effectenzaak, werden sedert geruimen tijd in vereeniging met. een der firmanten van laatstbedoelde firma, speculaties gedreven, die aanvankelijk goed gingen. Later evenwel keerden de kansen en werden er bij speculaties a la hausse groote verliezen geleden, die door den bewusten bediende gedekt en gestopt wer den door gelden, die aan zijn firma toebehoorden. Ten slotte evenwel konden deze manupulatie* niet iauger verborgen blijven en lekten de fraudaleuze handelingen van den eersten bediende uit. Het ge volg was, dat liij op staauden voet door zijn patroons werd ontslagen en sedert verdwenen is. Naar ons werd medegedeeld, beloopen de aldus successievelijk verduisterde bedragen een som van meer dan 200.000. Omtrent deze geheele zaak wordt het diepste stil zwijgen bewaard. UIT EG-MOND AAN ZEE. De tegen Zaterdagavond acht. uur uitgeschreven vergadering van den Raacl dezer gemeente begon pas om half negen; de leden van den Raad, die allen om zeven uur reeds present- waren, bepaalden tot half negen hun aandacht bij de voorlichting, welke de heer Lefebre van den Helder gaf inzake de plannen tot oprichting' eener waterleiding. Na opening der openbare vergadering jas de secre taris de notulen van de twee laatst gehouden verga deringen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde hierna mede, dat de gemeen te-rekening over 1911 voor onderzoek was opgevraagd door de Rekenkamer en door den Minister van Bin nenlandsehe Zaken. Zoowel van de Rekenkamer, die als uiterst secuur bekend staat, als van den Minister kwam de rekening zonder opmerkingen terug, zeker wel een pluimpje voor het accuraat beheer van on zen gemeente-ontvanger voegde de voorzitter aan deze mededeeling toe. Bij de kas-opname bij den gemeente-ontvanger op 16 Juni bleek overeenkomstig de boeken in kas te" zijn 9041. Een klacht van den brievenbesteller van Duin over zijn buren, die het hem lastig maken, werd voor kennisgeving aangenomen. Geen der leden verlang de voorlezing van het schrijven, dat aan een verkeerd adres gericht was. Bovendien, van Duin is in den tusschentijd verhuisd en heeft dus geen last meer van de buren in kwestie. Het verslag der gemeente-gasfabriek, dat den raad werd aangeboden, geeft, zooals de voorzitter opmerk te, geen klagen over den gang van zaken. De rente en de aflossing over 1912 zijn verdiend, alsmede nog een bedrag van meer dan 1000. De rekening over 1912 geeft aan een batig slot van 415,87%. In werkelijkheid is er echter een nadee- lig saldo van 700. Er zijn obligaties niet afgelost op den bepaalden tijd, dit gebeurt het volgend jaar. Tot leden der commissie voor het nazien der reke ningen werden benoemd de heeren Zwaan, Snoeks en de Graaf. De geloofsbrieven der herkozen leden, de heeren de Groot en Conijn, werden nagezien en in orde be vonden, mitsdien tot toelating werd geadviseerd. Daarna kwam in bespreking het* voorstel tot op richting van een waterleiding. De voorzitter wees er op, dat de herhaalde proefneming in het duin uit stekende resultaten had opgeleverd volgens het rap port van dr. van der Steen. Nu het rapport, dat de heer Lefebre heeft opgemaakt, in den breede was be sproken, stelden B. en W. voor over te gaan tot de stichting van de waterleiding, waarvan de kosten 61.500 bedragen. De voorzitter meende niet uitvoerig stil behoeven te staan bij het groote belang, dat de gemeente bij 't tot stand komen van de waterleiding heefthij wees op de groote waarde er van uit een gezondheidsoog punt, op den goeden toestand, die bij het tot stand komen verkregen is in geval van brand en dan een waterleiding is in den tegenwoordigen tijd noodig voor een badplaats, die het, hoofd boven water wil houden en vooruit wil komen. De heer Zwaan oordeelde, dat een waterleiding volgens het plan van den adviseur niet kon bestaan. Hij achtte het zeer bezwarend voor de gemeente en zou graag eerst eens een onderzoek wenschen, om uit te maken, of de menschen leidingwater begeeren. Na dat onderzoek wordt spreker misschien voorstander van de waterleiding, in plaats van tegenstander. De voorzitter zei geen bezwaar te hebben tegen het instellen van een onderzoek, al voelde hij er niet voor. Heeft,,, aldus argumenteerde de voorzitter, in een blok van tien huizen één bewoner de waterlei ding, dan sluiten zo allen aan, terwijl bij het onder zoek misschien juist die ééne bewoner zich uitspreekt vóór de aansluiting. Meerdere leden bleken echter evenals de heer heer Zwaan een onderzoek te wenschen. De heer Gul achtte in den blinde werken niet goed, de heeren Snoeks en de Groot waren ook niet overtuigd van de levensvatbaarheid eener waterleiding, terwijl de heel de Graaf er op^aandrong, niet alleen het oordeel der huiseigenaars, maar ook dat der bewoners van huizen te vragen. Besloten werd eerst een onderzoek in te stellen; bij de bespreking over de wijze waarop dit zal geschie den, waarbij er aan werd herinnerd, dat vóór de stichting der gasfabriek de wethouders met een lijst rondgingen kwam men niet tot een besluit. Ingekomen was een schrijven van de heeren Conijn en de Groot, leden van den Raad, met het verzoek resp. voor eigen woning en die bewoond door den heer Wonder, een hekje te mogen zetten. B. en W. hadden geen bezwaar tot wederopzegging toe den be- noodigden grond te verhuren tegen een huurprijs van J 1,50 jaarlijks per woning. De heer Zwaan vond het een bezwaar, dat de hoo rnen aan den weg binnen het hek komen, het lijkt dan of de boomen bij de huizen behooren. ITet bezwaar werd door de meerderheid van den Raad niet ge deeld; de voorzitter en de heer van Hall zullen met adressanten de plaats van het hek bepalen. De heeren Eijma, Conijn, Noorman van der Dus- sen, G. v. d. Pol en N. v. d. Pol vroegen aan den Raad de voorwaarden, welke het college wenscht voor een door genoemde heeren aan te leggen straat bij het Kurhaus, voor welke ze aansluiting wenschen met de gasfabriek, 't Ligt in de bedoeling, dat de gemeente de straat overneemt. Op voorstel van tien heer van Hall werd besloten, dat de gemeente-gasbuizen zullen worden gelegd op kosten van de bovengenoemde vijf heeren en dat de steenen van gemeentewege moeten worden gekeurd. Over vijf jaar kan de straat, mits in goede conditie verkeerend, worden opgeleverd aan de gemeente. De lieer Zwaan vroeg of men zoodoende niet in conflict zou geraken met anderen, wier wegen niet worden overgenomen, waarop do heer van Hall in hat licht stelde, dat andere wegen zoo-maar worden aan geboden, terwijl hier voorwaarden conform de Wo ningwet worden gesteld. Besloten werd, dat de steenen voor de aan te leg gen straat, zullen worden gekeurd door den gemeente- opzichter en den heer Zwaan als lid der bouwcom missie. Bij de rondvraag vroeg de heer Gul aan wie het terras van hotel „Zeezicht" toebehoort; de voorzitter antwoordde, dat dit toebehoort aan de gemeente, doch in erfpacht is bij „Zeezicht". Na eenige discussie werd besloten er een overpad te maken en voor de verlichting er van te zorgen. De heer Snoeks vroeg, nadat hij op de vraag of de gemeente zorgt voor het onderhoud der gemeen te-ge bouwen, een bevestigend antwoord had gekregen van deu voorzitter, ot' de hoofdonderwijzer dan een vier tal ruiten, die in zijn woning zijn ingegooid, zelf moet betalen. De voorzitter zei, dat de huurder van een woning moet zorgen, dat deze glasdicht blijft. Het hoofd der school moet beschouwd worden als huurder van het door hem bewoonde perceel. De Raad bleek hetzelf de standpunt in te nemen, maar de heer Snoeks bleef het 'n schandaal achten van de gemeente, dat ze de ruiten niet betaalt. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT BERGEN. Zaterdag en Zondag hield de Vereeniging „Aves" in de zaal van „De Rustende Jager" alhier eene ten toonstelling van pluimvee, konijnen enz. Deze ten toonstelling mocht zich in een druk bezoek verheugen. Eene uitgebreide en keurige collectie was aanwezig. Groote eerebeker voor het hoogst aantal punten de tentoonstelling (twee maal winnen) was winner le maal Gebr. v. d. Kamer, winner 2e maal J. P. Boom Jr. Ter opluistering waren ingezonden door den heer C. van der Oord te Alkmaar, tweeDuitsehe gevlekte honden en door den heer Smalz uitSchagen een St. Bernhard. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 11 tot 16 Augustus werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 9588 zak aardappelen, 269900 bloemkool, 279500 roode, 38300 gele en 16700 witte kool, 131200 bos wortelen, 1895 K.G. slaboonen, 561 zak nep en 70 zak tuinboonen. UIT SPIJKERBOOR. Te Spijkerboor zal Woensdag a.s. het Onafhanke- Ijjkheidsfeest gevierd worden, 's Morgens spelletjes voor de schoolkinderen en verder volksspelen en op tochten. Een en ander zal opgeluisterd worden door het fanfarekorps van Knollendam. UIT OBDAM. Uit het pas verschenen jaarverslag der Onderlinge Paardenverzekering Mjj. in de provincie Noordholland, gevestigd alhier, directeur de heer P. Clay te Alkmaar, blijkt, dat in het afgeloopen boekjaar verzekerd waren voor klasse A in de verschillende kwartalen 694, 718, 757 en 770 paarden, voor klasse B bedroeg dit aantal achtereenvolgens 1893, 1888, 1848 en 1821 paarden. Het reservefonds bedraagt voor klasse A en B te zamen f 3518.25. KORTE BERICHTEN. Een 81-jarige verpleegde uit het besjeshuis der Ned. Herv. Diaconie aan den Amstel te Amsterdam, is gistermiddag naar de Mnd. Crt. meldt, door de Gooische stoomtram aangereden. Een been werd hem afgereden en hij kreeg nog verschillende andere ver wondingen. Men vreest het ergste. Bij een Utrechtsche familie; die te de Bilt ver blijft, was een Engelache jongedame te logeeren. Bjj het zeilen op de Loosdrechtsche plassen is ze over boord geslagen en verdronken. Te Heesch (N.-Br.) had een treurig ongeluk plaats. De gevaarlijke gewoonte van de koeherdertjes, om n.l. het z.g. „koetouw" om het lijf vast te bindeD, was oorzaak, dat het dier, van 't een of ander schrik kende, zijn kleinen 7-jarigen „leider" omver trok en vertrapte. Toegeschoten hulp kwam te laat. 't Kind was reeds zoo goed als dood. Te Hengelo is Vrijdagavond een zevenjarige jongen door een auto overreden. Hij wierp zijn pet voor de auto om die te laten overrijden en liep daarbij te ver op den weg. Met een gebroken been werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij is overleden. Als een bijzonderheid vermeldt „De Zoetwater- visscherij", dat een visser te Ronduite dezer dagen een spierwitte paling (albino) heeft gevangen. Zaterdag had, naar het Handelsblad meldt, te Amsterdam een vergadering plaats tot oprichting eener Amerikaansche Kamer van Koophandel en werd voorloopig tot oprichting besloten. Te Musselkanaal zal, meldt de N. 11. Ot., in ver band met de a.s. verkiezing voor den Israël, kerke- raad, een openluchtbijeenkomst worden gehouden, van 1 October a.s. tweemaal per week verschijnen. Het orgaan der S. D. A. P. „De Tribune" zal -Te Duisburg legde een Hollandsche arbeider zich te slapen aan den Krupjischen weg, die toegang geeft naar die fabriek. De bodem is daar moerassig, de arbeider schijnt daardoor gezakt te zijn en in het water terecht gekomen, waarin men zijn lijk vond. Bij het bezoek, dat II. M. de Koningin Zater dagmiddag aan de Entos bracht, gaf Ze te kennen volgende maand nogmaals een bezoek te zullen bren gen aan de tentoonstelling. - De gemeentejrekening van Amsterdam sluit met een nadeelig saldo van 6,506,933.70; na haar af sluiting echter blijft er als vermoedelijk nog te ont vangen 18,072,371.36 nog te betalen 9,393,500.79®. zoodat het batig saldo van genoemd dienstjaar kan worden vastgesteld op 2,171,936.861/2. Het door den burgemeester van Steenwijk inge steld beroep tegen het raadsbesluit tot niet-toélating van den heer B. Aberson, als lid van den Raad dier gemeente, is door Gedeputeerde Staten niet ontvan kelijk verklaard. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 3e Klasse, le lijst. No. 773 f 25,000No. 15591 f 1500Nos. 8024 en 13693 f 1000Nos. 14477 en 16815 f 400Nos. 590 en 2050 f 200Nos. 2845, 13923, 16257, 17361 en 17705 elk f 100. PRIJS BEHAALD. Bij de gisteren op Woudensteijn te Rotterdam ge houden courses behaalde in het nummer Openings- prijs, prijzendraverjj 4e klasse, afstand 1800 M., de heer N. Schermerhorn, alhier, met „Cruquis Smaragd" den 3en prijs. ZONDAGSSLUITING-APOTHEKEN. Naar we vernemen worden alhier pogingen in het werk gesteld om te komen tot Zondagssluiting voor apotheken. Er is reden te verwachten, dat de pogin gen zullen slagen. Eén of twee apotheken zullen dan om de beurt Zondags open blijven; misschien zullen als overgangs toestand de apotheken aanvankelijk na één uur wor den gesloten. Door de politie is aangehouden H. A. R., gedomi- cileerd te Vlissingen, die in het politieblad gesigna leerd stond wegens het nog te goed hebben van 4 dagen gevangenisstraf. Hij is naar het Huis van Be waring overgebracht. Kunsten en Wetenschappen. BEETHO YEN-A VOND. Deze avond was niet slechts een kunstavond, hij was ook leerzaam. En wel daardoor, omdat de pia nist Dirk Schafer, uit- Amsterdam, die dit concert j.l. Zaterdagavond in het hotel „Nassau" te Bergen aan Zee gaf, overbekende werken de sonate opus 54 uitgezonderd speelde. De sonate Opus 2 nummer 3, o.a. is er een die niet I dikwijls in 'l publiek gespeeld wordt, misschien vindt men. haar te eenvoudig. Welnu, S. niet. En onder I hen, die dit concert medegemaakt hebben, zullen er I wellicht zijn, die niet gedacht hadden .dat er. voor I dergelijk werk zóóveel geëischt werd. I S. heeft het niet alleen beneden zich geacht deze I sonate op zijn programma te plaatsen, hij heeft haar I ook als kunstenaar uitgevoerd. Hoe poëtisch in klank en voordracht was o.a. het I Adagio, hoe opgewekt klonk het Scherzo, en hoe I licht was de aanslag hierin; hoe levenslustig klonk I de finale. I In de sonate opus 22 was het Adagio het hoogte- I punt, hoe mooi de andere deelen ook werden ge- I speeld. En nog lang zal men zich de uitvoering herinneren I van het Allegretto, later in piu Allegro overgaande I van de sonate opus 54. Tot slot de Wialdstein-sonate. Dit opus, evenals al I het voorafgaande, schitterend voorgedragen, zette de I kroon op het werk. Een eere-saluut aan den krani- I gen kunstenaar. A. K. DE BALKAN. In politieke kringen te Konstantinopel zegt men, dat de Turksche regeering voornemens is, het ver zwakte Bulgarije gewapenderhand te dwingen de be zetting van Adrianopel en Oostelijk Tharc-ië te er kennen. Ofschoon tegenspraak niet is uitgebleven, acht do Oostenrijksche 'regeering' het zeer goed mo gelijk, dat de Turken door een inval in Zuid-Bulga- rije de Bulgaarsehe regeering het mes op de keel wil len zetten. Ook is het een veeg teeken, dat telkens nog versche Turksche troepen naar Thracië worden gezonden. Zoo is het niet onmogelijk, dat weldra de derde Balkan-oorlog voor de deur staat. DUITSCIILAND. De plechtige teraardebestelling van Bebel's stoffelijk overschot had gistermiddag te Ziirich plaats. Eén stoet van 10.000 personen ge leidde het naar het kerkhof, waar talrijke redevoerin gen werden gehouden. Voor Nederland sprak mr. P. J. Troelstra. FRANKRIJK. De regeering schijnt voornemens, dit jaar bij de groote manoeuvres een parlementaire deputatie te zenden, die uit de legercommissies van Senaat en Kamer zal worden gekozen. RUSLAND. De Japansche regeering heeft haar gezant te St. Petersburg opgedragen aan de regeering de onmiddellijke verdeeling van Mantsjoerije voor te stellen. CHINA Nanking scheut nu weer in opstand te zijn. De opstandelingen hebben een sterke stelling op den „purperen berg", die de stad beheerscht, inge nomen. Men verwacht echter niet dat zij generaal Sjang Hsoen's troepen, die reeds voeling met hen hebben lang weerstand zullen bieden. In de stad zelf hebben de opstandelingen zich aan plundering sohul- dig gemaakt, doch aan den eigendom van buitenlan ders is niet geraakt. AMERIKA. De vice-gouverneur van Nieuw-York, Glynn, verlangde officieel van gouverneur Sulzer tegen wien het proces gevoerd wordt, betreffende de ten eigen bate aangewende verkiezingsgeldendat deze hem de bevoegdheid van gouverneur zou over geven. De heer Sulzer weigerde dit en herhaalde, dat hjj in zijn ambt dacht te blijven. Hij stelde echter voor, dat de quaestie door de rechtbank zou worden uitgemaakt. Daarop weigerde de vice-gouverneur Glynn in een schrijven aan den heer Sulzer uitdrukkelijk het voor stel van den heer Sulzer en verklaarde, dat hij voor nemens was het ambt van gouverneur uit te oefenen. VENEZUELA. De toestand is nog steeds ernstig, de consul-generaal te Nieuw-York meende, dat er voortdurend omwentelingen zullen zijn tot Venezue la vrijheid van pers en vrije verkiezingen zal hebben. Het is voor iedereen gevaarlijk vrij zijn meening te zeggen. Indien hij het doet, kan hij zoo goed als zeker zijn in de gevangenis te komen. Generaal José Manuel Herna, de leider van de na tionalistische partij die grondwetsherziening wenscht liet zich in gelijken geest uit. Hij verklaarde dat Castro niet kon winnen. Gemengde mededeellngen. HET WEER IN HET BUITENLAND. In Zwitserland komt af en toe zonneschijn voor. De temperaturen zijn er evenwel in het algemeen laag gebleven. Vele stations berichten nevel. Aan de Itali- aansche meren heerscht goed weder. In Oostenrijk-Hongarije blijven zich storingen voor doen. In Frankrijk en Zuid-Engeland valt het weer nogal mee. Voorts komen goede berichten uit Schotland Noorwegen, Denemarken en West-Duitacliland. Tussehen de Iransche regeering en de stad Genève zal een eigenaardig proces gevoerd worden. De strijd gaat om de successierechten op het- vermogen van den in 1873 gestorven hertog van Bronswijk. Het vermogen van den hertog viel volgens testament ten deel aan de stad Genève, waar de hertog resideerde. Het testament werd echter in Parijs, waar de hertog- zijn officieele woonplaats had, gerechtelijk geopend en de Fransche staat maakte reeds toen aanspraak op successierechten. Om een onderpand voor deze erfe nis-belasting te hebben, nam de oommissie van be heer over de domeinen met goedvinden van 't minis terie van financiën de een aanzienlijke waarde verte genwoordigende gronden in beslag, die 'n onlangs ge storven Franschman aan de stad Genève had ver maakt. De erfenis-belasting op het vermogen van den hertog van Brunswijk bedraagt ongeveer 1.620.000 gulden, behalve de renten sedert 1873. De stad Genève, die officieel van den dwangmaatre gel der Franselie regeering nog niet in kennis is ge steld, wil haar rechten in een proces tot het uiterste doen gelden. DE VLIEGMACHINE ALS IIOSPITAAT.- WAGEN. De moeilijkste en belangrijkste taak van den Roo- den-Kruis-dienst is het zoeken der gewonden. Op een groot slagveld, waar doode en levende lichamen door elkaar liggen, en waar kreupelhout het uitzicht zeer vaak belemmert, is dit werk ongelooflijk moei lijk. Daarbij is het ontegenzeggelijk van groot be lang, dat het lijden der verwonden zoo vlug mogelijk wordt verzacht, immers één minuut kan beslissen over leven en dood1. Dr. Emile Reymond, een Fransche medicus, is op het idee gekomen, dat men in de vliegmachine een uitmuntend hulpmiddel heeft, bij den velddienst van het Roode-Kruis. Hij stelt zich voor, dat na een eventueelen veldslag een paar aviateurs in hun twee dekker op geringe hoogte boven het terrein zweven en hun zoekend oog over het terrein laten gaan. Be merkt hij een gewonde, dan daalt, hij neer, draagt de man in zijn machine, en brengt hem naar het veld hospitaal. Hij kan ook alleen terugkeeren, om hulp te halen; het zou eveneens practisch zijn, als hij steeds een arts ch een verbandkist bij zieh had, zoodat

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2