STADSNIEUWS. AANGEHOUDEN. hot dezen dag raadzamer geacht naai' "Rustenburg te gaan. „Ze kunnen het hier wel een» meer oi'guiiisoereu, .stellig komen er dan. nog' meer bezoekers. Ongetwij feld zijn er nog velen weg gebleven, die, wanneer zij geweten hadden, dat het zoo goed was, stellig waren gekomen". Woorden van deze strekking' werden meer malen gehoord. Voor een kleine plaats als Rustenburg getuigde de dag van gisteren dan ook van groote ondernemings geest. Over de tentoonstelling zij nog opgemerkt, dat de kaasfabriek „de Prinses" op keurige wijze kaas van verschillende modellen exposeerde. De bond van kaasmakers in Noord-Holland zond uit 17 verschillende fabrieken in, waarvan No. 12 met 90% punt de le prijs, een zilveren medaille, en No. 15 met 90 punten, de tweede prijs, een bronzen medaille behaalde. In de afdeelinig „Kleine Kaas" behaalde de fabriek ..Unie Roemster" de eerste, de fabriek „Ra mes tra" Reemster de 2e pr., en de fabriekskaas van den heer J. Nes te Twisk de eervolle vermelding. Boerderij-bo terle prijs W. Schermer horn Dz... Xooxdeindermeei'H. Tuin, Rustenburg, eervolle ver melding. Weiboter: Kaasfabriek „de Prinses" te Ursetn 1ste prijs. RloemkoolP. Dal, Ursem, 1ste prijs. Rooda Kool: A. Nol, St. Pancras, lste prijs, K. de Haan te Ursem 2de pr. Savoye KoolA. Nol te St.. Pancras, lste pr., K. de Haan, Ursem, 2e pr. KropslaJ. Wonder, Rustenburg, 2e pr. Komkommers: Jb. Sckermerhorn, Rustenburg, le prijs. SlaboonenIJ. v. Lijen, H. Hugowaard, le en 2e p., J. Wonder, Rustenburg, eerv. verm. Peulen: J. Wonder, Rustenburg, le pr. Roode Wortelen: Jb. Schermer horn, Rustenburg, lste pr. Uien: Jb. Schermerhorn, Rustenburg, lste prijs. Zilveruien: Jb. Schermer horn, Rustenburg. 2e pr. Rootle Rieten of Kroten: K. Zuurbier, Ursem, 2e Prijs. Veevoeder: IJ. van Leijen, H. Hugowaard, le pr. De grootste en schoonste verzameling van verschil lende vruchtenK. Posch, Rustenburg, lste prijs. Stoof-AppelenIJ. van Leijen, Rustenburg, le pr. Stoof-PerenIJ. van Leijen, Rustenburg, le pr. Hand-AppelenIJ. van Leijen, Rustenburg, eerv. verm., W. de Geus CV.., Schermeer, le pr., L. van Dam, Noordijk, 2© pr. Hand-Peren: W. de Qeus Cz., Schermeer, le pr., K. Posch, Rustenburg, 2e pr., W. de Geus Cz., eerv. verm., J. Groot Wz., Schermeer, eerv. verm., L. van Dam, Noordijk, eerv. verm. Reeds vroeg was de commissie hedenmorgen op bet terrein om voor de regeling van de tentoonstel ling te zorgen. Het schoone zomerweder Hielp weer bijzonder mee. Hét aantal inzendingen is boven verwachting groot. Ook het ter opluistering ingezondene mag genoemd worden. Te kwart over twaalf richtte de voorzitter tot het talrijk opgekomen publiek de volgende toespraak Dames en Heeren. Had ik gisteren het voorrecht de tentoonstelling te mogen openen, thans wil ik wat nader ingaan op het geen deze ons biedt. Voor dat ik hiertoe overga, bTeng ik allereerst een woord van dank aan allen, die tot het welslagen de zer expositie hebben medegewerkt. Ik gevoel mij verplicht in herhaling te treden van hetgeen ik reeds gisteren heb gezegd om nogmaals onzen dank te betuigen aan den heer Schermerhorn, voor het belangloos afstaan van de terreinen, die voor ons doel alleszins geschikt genoemd kunnen worden. Ten zeerste wordt door de afdeeling Ursem en Om streken dank gezegd aan het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, voor de verleende subsidie en mag ik aangaande de rubriek Zoetwatervisscherij niet achterwege laten den finan- tieelen steun van den heer Dil. Nu ik toch over subsidie heb gesproken, kan ik niet nalaten mijne bevreemding uit te spreken over het standpunt, dat de Raad dezer gemeente heeft in genomen, toen de afdeeling het Gemeentebestuur in de gelegenheid stelde deze onderneming met finanticn bij te staan. Ik spreek hierbij den wensch uit, dat deze tentoon stelling den Raad der gemeente Ursem de overtuiging zal brengen, dat het steunen van dergelijke zaken be- teekenthet bevorderen van den grootsten tak van bestaan in de gemeente, „de Landbouw", waardoor het algemeen belang ook hier op den voorgrond ge steld wordt. 't Spreekt van zelf, dat wij niet genoeg' onze dank baarheid kunnen uiten aan de vele inzenders, want zonder twijfel, en dit is ons allen bekend, is buiten hen een tentoonstelling onmogelijk; in het bijzonder verdient toewijding de Rond van Kaasmakers in Noord-Holland, die juist wederom op onze tentoon stelling wilde exposeeren. Aan de Regelingscommissie zij een woord van dank gebracht voor de voortreffelijke regeling van de vele nummers ter inzending. Ik laat hierop direct volgen eene dankbetuiging aan de juryleden voor de vriendelijkheid waaTmee zij zich bereid verklaarden om hunne ontegenzeggelijk moeilijke taak op .zich te nemen. Thans rust op mij de aangename plicht u allen wel kom te keeten; in het bijzonder dan wel den afge vaardigde van ons district naar de 2e Kamer der Stil ten-Generaal, den heer de Jong. Dit is mij, mijnheer de Jong, hierom zoo aange naam, omdat ik weet in uwe tegenwoordigheid alhier te mógen zien het bewijs, dat gij meeleeft met de be volking van uw district. Het is mij bekend, dat gij den Landbouw een warm hart toedraagt en ik weet ook, dat de landbouwbevol king in u een krachtig verdediger heeft voor hare be langen. Ook u, burgemeester van deze gemeente, heet ik welkom en als hoofd van de politie, breng ik u een woord van dank voor de getroffen regeling en aan de leden van den Raad, voor zoover hier aanwezig, roep ik het welkom toe. Nu rest mij nog eene beschouwing aangaande de tentoonstelling. Het is voor mij eene vreugde te constateeren dat liet aantal inzendingen aan allo verwachtingen vol doet. Gij kunt u aanstonds met mij overtuigen dat prachtige exemplaren van den Hollandschen veesta pel aanwezig zijn en dat- vele bij uitstek mooie inzen dingen op het gebied van 'land- en tuinbouw en zui velproducten hier tentoongesteld zijn. Len bijzonderheid van deze tentoonstelling kan de afdeeling Zoetwatervisscherij genoemd worden; waar hier in ons polderland niet zonder water zijn, heb ben wij gemeend, dat de rubriek „Zoetwatervisch" mag ontbreken, en het aantal inzendingen be wijst, dat wij goed hebben gezien. Ook de inzendingen trekhonden zijn hier goed ge plaatst. Hoevele onzer hebben in deze nuttige diéreu niet een trouwen helper. Tevens zijn de verschillende inzendingen ter op luistering wel dé moeite waard te worden bezichtigd. Ten slotte moet mij nog iets van hot hart, n.l. het feit, dat het aantal leden van de afdeeling Ursem van de Hóllandsche Maatschappij van Landbouw veel grootar zijn kan en ik spreek dan ook de wensch uit, dat deze tentoonstelling velen zal doen besluiten lid van deze werkzame afdeeling te worden. Kn thans wil ik eindigen, de hoop uitsprekende, dat deze tentoonstelling tot nut en bloei van land bouw zal strekken en tot heil van de afdeéling Ursem en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Ik heb gezegd! De toespraak werd hartelijk toegejuicht. Na eenige fanfares was het woord aan den heer de Jong-, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het dis trict Hoorn, die het volgende zeide: Dames en Heeren. In de eerste plaats wensch ik het bestuur' van de afdeeling Ursem van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een woord van hartelijken dank te brengen voor de tot mij gerichte uitnoodiging, die mij in staat stelde door mij-ne tegenwoordigheid een klein bewijs van belangstelling te geven in de belan gen, de groote belangen van den landbouw, die het bij uitstek groote landbouwdistrict Hoorn met zich brengt. Uw voorzitter heeft er terecht reeds met een en kei woord op gewezen, dat ik in de Kamer niet heb nagelaten den nadruk op de belangen van den land bouw te leggen. U, mijnheer de voorzitter, zal het wel met mij eens zijn, dat een afgevaardigde aan wien de belangen van een district als het district Hoorn zijn toevertrouwd, in de eerste plaats tot taak heeft zich in te werken in de landbouwkwestie, die als het ware de levensvoorwaarde is van dit district. In het jaar onzer onafhankelijkheid is het land als het ware overstroomd met tentoonstellingen. Ten toonstellingen, waarbij een enkele maal wel eens ge zegd moet worden, dat het vermaak een wel wat te groote ruimte heeft ingenomen. Hoe gansch anders is het karakter van deze ten toonstelling. Men heeft hier zoo goed begrepen, dat een tentoonstelling als deze in de eerste plaats moest uitgaan van de gedachte, dat aangetoond moet wor den, wat door organisatie in de fokver eenigiiigen en Boerenbonden bereikt kan worden. De tijd is voor bij, dat men van den boerenkant meende, dat het be drijf op den ouden voet moest worden voortgezet. Men heeft begrepen, dat het vak op een hooger peil gebracht kan worden en een tentoonstelling als deze, waardoor men door onderling vergelijk én vreedzame mededinging, de resultaten van de Fokvereenigingen tegenover elkander kan stellen, is hiervoor een zeer goed middel. Hoe men betere kwaliteiten kan berei ken, wordt hierdoor aangetoond. Het was H. M. de Koningin-Moeder, die er den na druk op legde, dat in een dergelijken vreedzamen wedstrijd getoond kan worden, waarin een klein volk groot kan 2ijn. Deze wedstrijd toont, dat Rustenburg leeft door de oude spreuk: „Eendracht maakt macht." Ik ben het dan ook volmaakt met u mijnheer de voorzitter eens, dat deze tentoonstelling een goede leerschool kan wezen. Ik hoop, dat ze voor mij een spoorslag is, door meerdere kennismaking met. de landbouwbelangen te kunnen voldoen aan de door u zoo terecht genoemde roeping van afgevaardigde. Ik hoop daardoor in de Kamer voor de belangen van den landbouw te kunnen staan. Mijn gevoelens voor het district wil ik neerleggen in den uitroep „Leve deze Landbouwtentoonstelling". Ook deze rede werd hartelijk toegejuicht, waarna de tentoonstelling in «ogenschouw genomen werd. De inzending visch werd door reien bewonderd, ook de trekhonden hadden veel bekijks. De inzendingen groot en klein vee waren bijzonder talrijk Deze tentoonstelling mag dan ook uitstekend ge slaagd worden genoemd. Ongetwijfeld zijn deze beide dagen onvergetelijke voor Rustenburg. Plaatsgebrek noodzaakt ons de prijzen in het vol gend nummer te vermelden. UIT OBDAM. In verschillende huisgezinnen heerscht hier typhus. Ook onze dokter, de heer Lohman, is thans ernstig door deze ziekte aangetast en per zieken-auto naar Alkmaar vervoerd. UIT PETTEN. De heer J. H. de Vries, die het beioep naar de Ned. Herv. gemeente alhier hsd aangenomen, heeft aan den Kerkeraad wegens ongesteldheid, ontheffing gevraagd van zijne verplichtingen ten aanzien der ge meente. UIT LIMMEN. In de laatstgehouden raadsvergadering werd tot onderwijzer aan de openbare lagere school benoemd de heer S. G- Stavenuiter te Alkmaar, reeds tijdelijk alhier werkzaam. UIT UITGEEST De aanvankelijk op 10 en 11 September bepaalde tentoonstelling vanwege de afd. Uitgeest der Holl. Mij. van Landbouw zal op 3 en 4 September worden ge houden. De datum is veranderd in verband met de Haagsche tentoonstelling. DE 00RL0GSBEGR00TING. Men meldt ons uit den Haag De voorwaarde waarop de sociaaldemocratische Ka merleden een concentratie-kabinet zouden steunen en dus voor de oorlogsbegrooting zouden stemmen was, dat deze begrooting over 1914 niet hooger zou zijn dan die over 1913. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, is de ontwerp-begrooting over 1914 ruim 14 ton hooger dan over 1913. De stijging dezer be grooting wordt veroorzaakt door de in werking treding van de nieuwe Militiewet. UIT HEER HUGO WAARD. Dinsdagmiddag- vergaderde de Raad in voltallige zitting. Een verzoek van mej. Scholte om ontheffing van den aanslag in 'den II. O. werd afgewezen. D.d. 31 Juli was van de afdeéling Zuid-Scharwoude van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers het verzoek ingekomen óm de verhooging van 50 na 25 dienstjaren voor de hoofden van scholen ook toe te kennen aan de onderwijzers en onderwijzeressen, aan gezien deze thans in ongunstiger conditie verkeer en. De voorzitter las in aansluiting met dit adres een schrijven van den heer Brugman voor, welk schrijven in de vorige vergadering was aangehouden, omdat toen het adres van den Rond nog niet was ingeko men. De voorzitter merkte op, dat de heer Brugman abuis is, omdat de onderwijzers na 25 jaar reeds een verhooging krijgen. Het eenige verschil is, dat de hoofden na 25 jaar 50 en de onderwijzers 25 krij gen. De heer Met vond dit juist van veel beteekenis, spr. was het daarom met de stellers van het adres eens. Een onderwijzer is verstooten van het geren van het Herhalings-onderwijs. Steeds worden hier voor de hoofden genomen. De voorzitter erkende, dat het niet benoemen van de onderwijzers vooor het Herhalingsonderwijis een leemte genoemd' moet worden. Dit geschiedt meestal echter omdat de onderwijzers voor het grootste deel jonge krachten zijn. Waai- de onderwijzers reeds na 25 jaar een. verhooging genieten, is het sprekers mee lang-, dat de -strekking van het adres' vervalt. De lieer Schilder was van meeniug, dat de Raad niet op het adres moet ingaan, omdat er geen som ge noemd wordt. De heer Met stemde toe, dat het schrijven duidelij ker had kunnen zijn. z. i. wo-rdt echter stellig bedoeld ook het bedrag voor de onderwijzers op 50 te bren gen. Hierna werd het verzoek in stemming gebracht er; met 6 stemmen voor aangenomen. Tegen, stemden de heeren Appel, Blauw, Schilder, v. d. Oord en de voor zitter.. De heer Schilder vroeg wat er nu aangenomen is, z. i. kan op dit adres niet gestemd worden. De voorzitter merkte op, dat aangenomen is wat in het adres staat., n.l. de verhooging voor de onderwij- zeds na, 25 dienstjaren ook op 50 te bepalen. Er is over het adres van den heer Brugman ge stevend, zei de heer Schilder, deze toch heeft al eerder ingezonden. De voorzitter wees den heer Schilder er op, dat het adres van den heer Brugman in de vorige verga dering werd aangehouden, omdat het adres van den Bond nog niet was ingekomen. De heer Schilder noemde dit een mooie draai, spr. heg-reep echter de stemming niet. Te voren werd er gediscussieerd, dat het adres van den heer Brugman niet goed was samengesteld1, spr. is daarom van mee ning, dat er over dat adres gestemd werd. De voorzitter„Wij kunnen nog eens overstemmen wanneer u de stemming niet goed begrepen heeft, maar wij hebben gestemd over het adres van den Bond." De heer de Boer was ook van meening, dat het adres van den Bond was aangenomen. De heer Schilder„Als men twee adressen neemt., kan men het nemen zooal-s men wil; ik had gewild, dat de Raad een and-er adres van den heer Brugman had afgewacht." De voorzitter zei te kunnen begrijpen dat de heer Schilder de zaak niet heeft begrepen. De z,aak is echter rechtvaardig behandeld. De heer Plevier was van meening, dat het voor de hand ligt, dat er over het adres van de afdeéling Zuid-Scharwoude van den Bond werd gestemd-. De heer Met ac-htte de zaak zoo duidelijk mogelijk, spr. begreep dén heer Schilder -niet, of het moet in diens bedoeling liggen thans v-oor te stemmen. Is dit niet het geval en spreker achtte dit het waar schijnlijkst, dan verandert door een nieuwe stemming- de uitslag toch niet, Het adres van den heer Brug man is in aansluiting/ met het adres van den Bond geschreven, het is dus begrijpelijk dat over het adres van den Bond' gestemd moest wordèn. De heer Schilder„Ik vind het hier maar een door gaan." De heer v. d. Oord„Schilder, je dwaalt toch." De heer Schilder: „Wel zeker, nu zal het abuis bij mij liggen! Ik dank u wél heeren!" De heer de Boer„In de vorige vergadering werd toch besloten het adres van den Bond af te wachten." De heer Schilder: „Dat. is ook zoo, maar ik wil er de heeren maar opmerkzaam op te maken, dat ik hen wel snap." Aan de orde wa-s daarna het adres van de afdee ling Heer Hugowaard van de Ned. Vereen, tot. Af schaffing van Alcoholhoudende dranken, houdende het verzoek ook aan deze afdeeling een subsidie te verl-eenen. Na breedvoerige bespreking werd aan deze afdee ling een subsidie van 10 toegekend. De heeren Schilder en Plevier waren tegen het ver- lee-nen van subsi-die, omdat- beiden één afdeeling voor de gemeente voldoende achtten. Op het adres van de Rederijkerskamer te Veenhui- zen, houdende het verzoek om -de uitvoeringen voor de gehuwden op avonden in de week vrij te stellen van de belasting op publieke vermakelijkheden, werd na uitvoerige bespreking afwijzend beschikt. De gemeente-rekening, aanwijzende een batig sal do van 2550.325-, werd vastgesteld. Hierna werd besloten, de gemeente-begroo ting, aan wijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van J 29625.905, met een post van j 564.805 voor onvoor ziene uitgaven, veertien da-gen ter visie te leggen. Op voorstel van den voorzitter werd tevens beslo ten de verordening op het. heffen van den II. O. in dezen zin te wijzigen, dat -deze tot. een bedrag van 10.000 geheven mag worden. Voorheen mocht dit bedrag niet hooger worden dan 7000, hoewel de heffing het vorige jaar reeds 7500 bedroeg. Na uitvoerige bespreking werd op voorstél van B. en W. besloten het oude Armenhuis bij inschrijving voor het sloopen te verkoopen, onder bepaling dat eventueel© oudheidkundige voorwerpen buiten den verkoop vallen. Een schoorsteenstuk, voorstellende het wapen van den H. Hugowaard, zal vooraf worden weggenomen. De voorzitter deelde hierna mede, dat de heer Kluft een berekening heeft gemaakt van de kosten voor de aansluiting bij de Kennemer Electriciteits- Maatischappij, opdat de geheele Middelweg' voorzien woTdt van el-ectrisch licht, onder bijtrekking van een deel van den Bass er weg. Deze aansluiting zal rendabêl zijn, indien 250 van de 300 bewoners aan dezen weg zich aansluiten. De kosten zullen alsdan 44000 bedragen. Waar de re geering het stichten van eigen centrales verbiedt, daar was het ispreker bekend, dat voor d^ze aanslui ting de goedkeuring wel verkregen kan worden. Ook den Commissaris der Koningin is dit plan z.eer sym pathiek. Spr. vond' het jammer dat de aansluiting vo-or de geheele gemeente niet mogelijk is. Voorloo- pig zal men zich echter tot den Middelweg moeten bepalen. Waar de K. E. M. tóch van plan is door de gemeente te gaan, daar is deze genegen meerdere kos ten voor de zwaardere kabel te betalen. De heer Molenaar was van meening, dat gehoord Je raming voor de kosten van den Middelweg, de kos ten voor de gemeente bij aansluiting veel hooger zijn dan bij de Westfriesche Centrale. Voor dé geheele gemeente waren de kosten toen geraamd op 80.000. Spr. vernam ook gaarne of menschen die aan de andere wegen wonen, wanneer zij zich willen aanslui ten meer moeten betalen. De voorzitter merkte op, dat de genoemde 80.000 destijds het- s/5 van het benoodigde bedrag vormde. Wel zorgde de Westfriesche Centrale voor de ont brekende 2/5, maaT ook dit bed-rag kwam ten koste van de gemeente. De menschen aan de andere wegen zullen het. licht kunnen krijgen voor denzelfden prijs, maar zullen daarboven een zekere vergoeding voor de meerdere aanlegkosten hebben te betalen. Na langdurige bespreking werd besloten in de vol gende Raadsvergadering' een deskundige te hooren; mede besloot de Raad in beginsel een onderzoek in te stellen naar de redabiliteit van het plan, d-oeh dit on derzoek na de volgende vergadering' in te stellen. De heer Plevier bracht in dê laatste zitting, die spreker het recht had bij te wonen, dank aan den Raad voor de aangename samenwerking, die steeds jpad bestaan. Op voorstel van den heer Met werden B. en W. uitgenoodigd op dé co-nvocatie voor de volgende ver gadering te plaatsen: verandering toestand Raadhuis, De heer Molenaar vroeg naar de rekening van het Armenhuis; spr. zag gaarne, dat zooveel mogelijk alle neringdoenden konden leveren. De voorzitter wees er op, dat zulks reeds -geschiedt; er zijn al 12 bakkers, ook de andere, neringdoenden le veren om de beurt. Voor de installatie zijn zes leveranciers geweest. Hierna bracht de voorzitter den lieer Plevier een woord van dank voor de steeds ondervonden samen werking. Spr. was overtuigd, hierbij ook namens den Raad te spreken. Namens de gemeente bracht spr. onder instemming van den Raad, den heer Plevier dank voor de vele door hem in het belang van de ge meente verrichte werkzaamheden. Hierna sloot de voorzitter te zes uur de openbare vergadering. BUREAU TOT PUBLICITEIT VAN WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Het te Amsterdam gevestigde bureau tot publici teit van wetenschappelijk nieuws zond ons zijn bro chure met prospectus en reglement' voor de schrifte lijke cursussen. Tal van bekende leeraren geven de eorrespondentielessfetn in handelswetenschappen, taal en letterkunde, exacte wetenschappen en 'diversen. De uitvoerige brochure wordt op aanvraag' toegezon den. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 3e Klasse, 4e lijst. Ns. 2570 en 18711 f 1000: Nr. 18680 f 200- Nr. 10915 f 100. DE KERMIS. Alle beg in is moeilijk, wordt er vaak gezegd, maar van de kermis geldt dat niet. In twee, drie dagen staat het voor tenten bestemde stadsgedeelte be bouwd en al lijkt het s-oms anders te zullen gaan, als het kermïsuur heeft geslagen, zijn alle tenten open. t Is dan direct volop kermis, geen talmen, geen be groetingen, geen openingswoord, waarmee „de voor zitter de aanwezigen het welkom toeroept," Men is er terstond in. Zoo is het alle jaren gegaan en zal het ook nu wel weer gaan. Zoodra liet groote licht de kust heeft verlaten en de electrisehe booglampen en de kunst- vlammetjes in de schemering zijn ontstoken, zoodat alles een veel fantastischer aanzien krijgt, zullen, overmorgen, weer zeer velen zich werpen in den maal stroom van het kermisplezier of als toeschouwer zich verheugen in het kijken naar de zich druk bewegende wereld in het klein, 't Is opmerkelijk, zooals op ieder een de kermis steeds aantrekkingskracht pleegt uit te oefenen; wie is het nooit opgevallen, dat men op ker- mis-avonden sommige oude mensehen ziet-, die men anders niet zoo bij 'den weg ontmoet en die het aan hun vaak allesbehalve nieuw-modi-sche kleedexdracht te danken hebben, dat ze door de jongeren met een ondcugenden glimlach worden nagestaard? En de kinderen zeuren een staart aan den dag, hebben dan s avonds geen last van Klaas Vaak. Lichtjes kijken, rondslenteren, schrille geluiden blazen door het don kere gewoel der menigte, 't is te mooi om het te la ten ontgaan. De jeugd geniet nu reeds, want een kermis in aan bouw is een kermis vooruit. Ze hebben pret, de. jon gens en meisjes, tus-schen den chaos van wagens, pa len, planken en zwoegend werkvolk. Dat is een beeld uit. liet. nomadenleven, waar bijna ieder mensch nog een tikje van navoelt en in het. bijzonder de men-soh, die de schoolbank nog stoffeert. Ze boft, een deel der jeugd, dat het nu nog vacan- tie is. Geen huiswerk roept en totdat, ze thuis ge haald worden, zonnen velen zich in den g'loed, die er voor hen van al die ongewone drukte en dien vaak schilderachtigen warboel uitgaat. Met geen stokken zijn de jongens te weren uit half leeggehaalde ker miswagens, waarin ze krijgertje spelen, gaarne hel pen ze een handje bij liet aanbrengen van nieuwe planken, waaruit het kermisgebouw, dat al hun den ken in beslag neemt, moet worden opgetrokken. Geen hout heeft voor hen thans meer waarde dan 't. ker- mishout, ze beseffen de waarde van elk plankje, hoe gering het er ook uitziet en gaarne transporteeren ze het naar de bestemde plaats, opdat het ideaal hunner kermisdroomen straks in optima forma verwezenlijkt zij. De jongens genieten een kermis in aanbouw, een kermis vooruit! Hieronder volgt een lijstje van hetgeen er op de kermis komt PaardenmarktH. J. Vet, Lustige tonnen, A. Ben- ner, Aereoplaen, N. H. Schinkel, Biograaf, J. Derks, Luchtscliommel. NieuweslootTeller, Am. Hoepla, Prof. Salvator, Spiritisme, Damman, Panorama, de Groot, Werptent, de Winter, Photograaf, Santvliet, Panorama, de Groot, Am. Hoepla, Florijn, Zuurkraam, Wed. Kubolt, Som- nabule. Dekkers, Poffertjeskraam, Rezel, Am. Hoepla, Prof. Baldiné, Magnetisme. Hof: A. Benner, Stoomcarroussel en Cake Walk. Korte NieuweslootC. Schoenmaker, Caroussel. Steenenbrug Van der Zee, Wafelenkraam en Hoef nagel, Beignetskraam. LaatKinsbergen, Schouwburg. Bij de Groote Kerk: Delmonte, Schouwburg. LaatSchoenmaker, Caroussel. Doelenveld De Jonghe, Circus. Benevens diverse inrichtingen voor koek, suiker, galanterie, nougat, paling ijs, enz. BENOEMD. Tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Alkmaar is benoemd de heer K. W. Walstra, van Amsterdam. ZANGUITVOERING. Naar we vernemen, zal de zangvereeniging Nieuw Leven met mannenkoor Orpheus 17 September een uitvoering geven in den Hout op uitnoodiging van het bestuur der afd. Alkmaar van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond. Door de politie is hedenmorgen aangehouden en naar Haarlem overgebracht de boekbinder G. D., alhier, die zich mede schuldig gemaakt heeft aan de ernstige mishandeling van een adjunct-inspecteur van politie te Haarlem j.l. Zaterdagnacht. VREDESCONGRESSISTEN DOOR ALKMAAR. Zaterdagmiddag om 1 uur 14 zullen met een extra- trein een 350-tal leden van het 20e Vredescongres, dat te 's Gravenhage gehouden wordt, alhier aankomen. Om half twee vertrekt het internationale gezelschap met de Salonboot „Alkmaar" van de Alkmaar Packet naar Amsterdam, waar een bezoek gebracht wordt aan de Entos. Aan boord van de Alkmaar zal wor den geluncht. Om kwart over tien Zaterdagavond zal de Alkmaar, die aan den Entossteiger gemeerd wordt, de congressisten naar de overzjj brengen. De wandeling der congressisten van het station naar de Voormeer kan slecht als een bezoek aan onze stad worden aangemerkt. IN V ALIDITEITS WET. Binnen het gebied der rentecommissie te Alkmaar is een wijziging gebracht in de lijst der personen, die de ouden van dagen behulpzaam zullen zijn bij het aanvragen eener rente als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet. In de gemeente Scher-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2