DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Paardenmarkt Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 MAANDAH 25 AUGUSTUS. Invaliditeitswet. op Maandag 1 September 1913. FEUILLETON. No. l% iJeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. HINDERWET. Telefoonnummer 3. te ALKMAAR, BINNENLAND. AARSCIE COURANT De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de personen, die den leeftijd van 70 jaren reeds hebben bereikt of vóór of op 3 December a.s. dien leeftijd zullen volbrengen en die recht meenen te hebben op eene ouderdomsrente in gevolge de Invaliditeitswet, dat zij zich tot het var- krijgen van inlichtingen omtrent de daartoe in te dienen aangifte-formulieren kunnen wenden tot de daartoe aangewezen tussclienpersonen, de Heeren D. VAN BAR NE VELD, J. C. MEEUW SENT en A. OVER, allen wonende alhier, die tot dat einde zullen zitting houden ter Gemeente-Secretarie op de dagen en uren hieronder vermeld. Voor hen, wier namen beginnen met de letters A. en B. op DINSDAG 26 AUGUSTUS. C. D. en E. op WOENSDAG 27 AUGUSTUS. F. en G. op DONDERDAG 28 AUGUSTUS. II. op DINSDAG 2 SEPTEMBER. L. J. en K. op WOENSDAG 3 SEPTEMBER. L., Af. en N. op DONDERDAG 4 SEPTEMBER. P. en Q. op DINSDAG 9 SEPTEMBER. R. op WOENSDAG 10 SEPTEMBER. S. op DONDERDAG 11 SEPTEMBER. T.. U. en V. op DINSDAG 16 SEPTEMBER. W., X., IJ. en Z. op WOENSDAG 17 SEPTEM BER. Telkens der namiddags van 6% tot 9 uur. Voor gehuwde vrouwen en weduwen gelden de be ginletters der namen barer eehtgenooten of overle den echtgenooten. Alkmaar, Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. (1 ROOTS BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van heden vergunning hebben verleend aan C. L. BEIJNEVELD, aldaar, tot het oprichten van 5 electro-motoren, dienende tot het in beweging brengen van 4 houtbewerkings machines en een gecombineerde slijpmachine in het perceel Baangracht A 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. L. v. d VEGT, lo. Secretaris. Alkmaar, 23 Augustus 1913. H. M. DE KONINGIN. II. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn Zater dagmorgen om half 10 per extra trein van halte Soest- dijk via Utrecht naar Den llaag vertrokken. II. M. de Koningin-Moeder deed uitgeleide tot het halte- station. Bij aankomst in den Haag werden II. Al. en de Prinses zeer hartelijk begroet. Ze namen tijdelijk hun intrek in het Ilnis ten Bosch, dat sedert den L zi lei wil wee. len voor door L. G. MOBERLY. Naar het Engelsch. 56) o „En hoe verklaart u de geschiedenis van het me daillon, dat volgens Sir Arthur aan zijn vrouw toebe hoort, aan Lady Congreve?" vroeg Eergusson, „ik twijfel natuurlijk geen ©ogenblik geen enkel oogenblik aan juffrouw Moore maar hoe kon Sir Arthur zoo zeker meenen, dat zij het medaillon van zijn vrouw aanhad?" „Omdat het medaillon van Christine een zorgvul dig nagemaakt exemplaar is van dat, wat aan Lady Congreve toebehoort", antwoordde Margaret met vol komen zekerheid. „Ik geloof echter niet dat Arthur en zijn vrouw een flauw idéé hebben dat het medail lon ooit werd nagemaakt." „Nagemaakt?" herhaalde Christine. „Ja. Het medaillon dat aan de vrouw van Arthur toebehoort is een erfstuk van de familie en gaat .al tijd over op de vrouw van den oudsten zoon. Maar Helen, jouw moeder, was de oudste van ons drieën. Eerst Helen, dan Arthur en dan ik. Ik was de jong ste, de baby. En omdat Helen de oudste was en ik denk, haar lieveling, heeft moeder het familiestuk voor haar laten namaken nadat zij het huis uitgegaan was. De letters die er op staan zijn de voorletters van een van onze grootouders aan wie het medaillon het eerst heeft toebehoord, A. V. C. Amabel Ve ronica Congreve." „Maar moeder heeft haar eigen moeder noch iemand van haar familie ooit weergezien, nadat zij kjiit huis was gegaan. Zij waren boos op haar omdat j met mijn vader trouwde. Zij'heeft ze nooit in ">°>en weergezien." f 0, Neen, dat is zoo. Zij en ik zijn beiden tegen hun „.Setrouwdik ben later ook nooit meer thuis ge- •®"t. Maar ik denk dat moeder vreeselijk naar He- ~',en ^.erlangd lieel't, zij liet dat medaillon ten minste onde haar maken en zond het aan Helen. Dat heeft dood van Koningin Sophie niet meer door leden van het Koninklijk Huis werd bewoond. DE KABINETSCRISIS. Air. Gort van der Linden heeft Zaterdagmiddag een onderhoud van vijf kwartier gehad met II. AI. de Koningin. Volgens „de Nederlander" zal mr. B. Ortt, advo caat-generaal bij den Hoogen Raad, in het nieuwe mi nisterie optreden als minister van justitie, Dat kolonel Bosboom minister van oorlog zal wor den, wordt aan het blad bevestigd. VAN KARNEBEEK-BRON. Ter gelegenheid van de opening van het Vredespa leis zal het bestuur van de C-arnegie-sti-chting, in den persoon van zijn voorzitter jhr. mr. A. P. L. van Karnebeek, worden gehuldigd, door de stichting' van eene ged-enkbron in de onmiddellijke nabijheid van het Vredespaleis. De bron zal 3 September a.s. aan het gemeentebestuur worden aangeboden. HET VREDESCONGRES. In de Zaterdagmorgen gehouden sluitingszitting van het Vredescongres werd een resolutie aangeno men, waarin het congres de Amerikaansche regeering verzocht, het Panamakanaal niet van forten te voor zien. Vervolgens was aan de orde het onderwerp: de pers in dienst der vredesbeweging. Rapporteurs hierover waren de heeren Lucien Lefoyer, uit Parijs, en Fried, uit Weemen. Zij lichtten uitvoerig de volgende resolutie toe: Ten einde de pers te benutten voor de ontwikke ling van de vredesbeweging, spreekt het congres den wensch uit: L. Dat het bureau te Bern en de Vredesve-reenigin- gen zich in voortdurende verbinding stellen met de voornaamste telegraa('-agentschappen en met de bla den welke de z.g „groote pers" vormen; 2. dat. de centrale organisaties der vredesbeweging in de verschillende landen alle gegevens uitwisselen welke zij bezitten omtrent de te verwachten mede werking van genoemde pers-organen; 3. dat de plaatselijke groepen der vredesvereeni- gingen en de op zichzelf staande vredesvrienden aan de plaatselijke binden die voor hen toegankelijk zijn, alle berichten en verbeteringen doen toekomen welke noodig kunnen zijn. Na een tamelijk uitvoerige discussie werd de reso lutie aangenomen met als aanvulling een amende ment, waarin gevraagd wordt aan het bureau te Bern om in dergelijke gevallen de inlichtingen, waarover het beschikt, door middel van speciale telegrammen te doen toekomen aan de centrale organisaties voor den vrede, in de verschillende landen, zonder de ver schijning af te wachten van het volgende nummer der „Mouvement Pacifiste". De heer de Neufville uit Frankfurt bracht daarop rapport uit namens de commissie voor de propaganda en stelde een resolutie voor, waarin wordt aangedron gen op organisatie van een internationalen vredespel- giimstoclit naar den Haag, ter gelegenheid van een derde Vredesconferentie. Deze resolutie zal m han den van het Berner Bureau gesteld worden. Het volgend congres zal te Weenen worden gehou den. Voor 1915 heeft o. a. San Francisco een uit- noodiging gedaan. zij mij zelf verteld. Ik ben eerst drie jaar na mijn zuster uit huis -gegaan." „Correspondeerde uw moeder dan met mevrouw Aioore?" vroeg Dr. Fergusson. „Neen, dat niet. Va-der was vreeselijk boos over Helen's huwelijk, evenals later over het mijne. Maar toen haar -kindje geboren was, schreef Helen aan moeder, -en toen heeft zij het medaillon laten maken en haar gezonden. Niemand, behalve ik, heeft daar ooit iets van geweten; mijn vader was een heel streng man. Hij zou vreeselijk boos op mijn moeder geweest zijn, indien hij het geweten had, daarom vertelde zij het aan niemand, behalve aan mij. Arthur heeft het nooit geweten." „De zaak begint steeds duidelijker te worden", zei Fengu-sson langzaam, „u zult het alles best aan Sir Arthur kunnen verklaren." Margaret huiverde. „Dat wil zeggen dat ik Arthur hier moet Laten komen en hem wederzien", zei zij en voor het eerst trilde haar stem. „Ik m-oet hem weerzien en hem de geschiedenis van het medaillon meded-eelen ja de reden waar-om ik mij langer verborgen zou houden bestaat niet meer", voegde zij er zacht bij; „het zou lafheid zijn, Arthur nu nog langer te vermijden." „Er is één ding dat ik nog- niet begrijp." De dokter dokter verliet zijn plaats bij liet voeteind van het bed en kwam naast zijn pt-iënt voor het bed staan. Hij legde zijn vinger op haar polls. „Ik wil u niet meer lastig vallen, maar op één vraag moet u mij nog ant woord geven. Indien u wist, hoe de man van uw zus ter heette, hoe komt h-et dan dat u niet eer-der ge dacht hebt, dat juffrouw Aioore haar dochter was?" „Ik wist zijn naam niet; mijn zuster is getrouwd met een beroemd zanger. Zij maakte kennis met hem in de stad. Ik was een jong meisje en woonde altijd buiten, ik heb hem nooit gezien. In de muzikale we reld was hij bekend onder den naam Signor Donaldo; wij kenden hem alleen bij dien naam." „Mijn vader heette Donald van zijn vóórnaam", riep Chris-tine. „Ik weet dat hij vroeger gezongen had, maar voordat ik er mij iets van kon herinneren, verloor hij zijn stem. Hij was organist in de dorps kerk en gaf muziek en zangles. Maar hij werd' nooit anders dan Moore genoemd. Ik heb hem nooit bij Prof. de Louter sloot met een korte rede het con gres. Daar het onderwérp „Onderwijs" niet geheel was afgehandeld, werd aan boord van „De Alkmaar", die de congressisten Zaterdagmiddag naar de Entos bracht, nog een korte eongreszitting gehouden. Mevrouw Maud Nathan stelde namens de commis sie voor de sociologie een resolutie voor ten gunste van verleenen van gelijke politieke rechten aan man nen en vrouwen in het belang van de vredesbeweging;. Deze resolutie zal op de agenda van het volgen-i congres geplaatst worden. De heer Kirk bood het congres namens de stad Youngstown in Ohio een vredesv-lag aan, aLs symbool van de vredesbeweging. De vlag bevat het zonne- spectruin, de zeven elementaire kleuren, rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en violet, die vereenigd worden tot wit licht een symbool van d-e eenheid der verschillende natiën, partijen en secten als on- derdeelen van één algemeene menschheid, die met el kander in harmonie zijn. De ondergrond van de vlag is blauw, het symbool van recht en waarheid. De vlag bevat voorts zilveren sterren die de verschillen de natiën, die zich aansluiten bij den wereld-staten bond voorstellen. Deze vlag wordt aan het internationaal Vredesbu reau aangeboden. Alevrouw Alice Park uit Calif-ornië, bood een an dere vredesvlag aan het congres aan, den wimpel met de woorden „peace to -all nations" en de wapen-s van alle natiën op twee andere witte wimpels. Nog werden verschillende pacifistische leermidde len -getoond. Na aankomst op de Ent-os hield de burgemeester van Amsterdam in het Fransch een toespraak, welke door prof. de Louter werd beantwoord. In het Entos- restaürant vereenigden de congressisten zich Zater dagavond tot een fees tel ijken afscheidsmaaltijd. DE CONCENTRATIE EN DE CRISIS. De (u.l.) „Vaderlander" meldt van de vergadering der concentratie, waar besloten is geen concentratie- ministerie te vormen: De vergadering der 37 i-s 's avonds gehouden om 8 uur en heeft tot 1 uur geduurd. In den middag daarvoor hebben alle drie de clubs ieder afzonderlijk vergaderd ter bespreking van het vraagstuk. En het resultaat van die besprekingen en de argumenten, van weerszijden aangevoerd, zijn 's avonds ter ken- nisse der 37 gebracht; 37 is eigenlijk niet het juiste woord, want de vergaderingen werden- ook bijgewoond door de leden, die op 16 September a.s. geen deel der Kamer meer zullen uitmaken, en dus moet men ei genlijk, de schriftelijke verklaringen van hen, die niet aanwezig konden zijn wegens verblijf in het bui tenland, meegerekend, van de 46 spreken. Van die 46 hadden zich, naar wij uit betrouwbare bron verne men, in d-e diverse clubs 31 vóór en 15 te-gen de aan vaarding uitgesproken. Op de vergadering is nog ge tracht die 15 te overtuigen, dat ze de zaak verkeerd inzagen, maar dat is niet ge-lukt. En waar het verzet van die 15 het onmogelijk maakte -een krachtig mi nisterie te vortnen uit d-e drie fracties, verviel aan vaarding der regeering daarvoor vanzelf; ook zij, die deze ten krachtigste hadden bepleit, zagen dat in. HET VREDESPALEIS. Mevrouw Pasq-ual Costa, voorzitster van het Vrou- een anderen naam gekend'. Moeder heeft mij dikwijls verteld dat- hij niet de-nken kon aan den tijd, dat hij een mooie stem had; ik denk dat. hij den naam waar onder hij als zanger bekend stond, niet meer gedra gen heeft nadat hij zijn stem bad- verloren." „En waren hij en Ellen -gelukkig samen!" Die woorden schenen Margaret onwillekeurig te ontval len. „Ik geloof dat vader en moeder tot het einde toe even veel van elkaar hielden", antwoordde Christine eenvoudig. „Zij waren alles, alles ter wereld voor el kaar." HOOFDSTUK XIV. PER 1NÜERTAS CERTA AMOK. Sir Arthur keek mi-snoegd naar liet naakte alleen staande stationnetje aan den weg. Het was een kou de, gure Decemberdag; de wind gierde over het per ron; onstuimig en koud; de weg links en rechts zag er al heel weinig aantrekkelijk uit. „Wat kan Margaret nu uitvoeren in zulk een afge legen gedeelte van de wereld?" dacht hij vol erger nis; „en waar-om zendt ze mij zulk een bespottelijk, geheimzinnig telegram? De vrouwen zijn al heel zon derling aangelegd; zij hebben altijd smaak In bijzon derheden en geheimzinnigheden." Met deze boöze overdenkingen vervuld wandelde hij naar den uitgang waar een dicht rijtuig voor de deur stond, het eenige middel van vervoer dat in den omtrek te bespeuren was. Een witte weg liep van het station over de hei de en behalve twee hutjes op den rand van den eer sten heuvel was er geen enkele woning zoo ver het oog reikte. „Is dit rijtuig gezonden om Sir Arthur Congreve af te halen?" vroeg de oude heer aan den portier die bij de deur stond. De man knikte voordat hij met de kalmte, den buitenman eigen, antwoordde: „Dat rijtuig komt van het „Witte Paard" uit Gray- stone. om den heer Arthur Congreve af te halen. De koetsier heeft het mij zelf gezegd." „Heel goed, heel goed." Sir Arthur was wat onge duldig. bij ging naar het rijtuig en deed zelf het por tier open voordat de portier zijn gedachten genoeg wenverbond voor den Vrede te Buenos Ayres, heeft, naar uit Brussel aan de N. R. Ct. wordt geseind, een voortreffelijk Christusbeeld in ontvangst -genomen, door deze vereeniging, met steun van de Argentijn- sch-e regeering, bij dén beeldhouwer Lagae besteld. Het beeld, dat verscheiden meters hoog is, heeft 60,000 franken gekost, is aan het Vredespaleis in den Haag aangeboden, waar het door mevrouw Costa zal worden onthuld. Gemengd nleuwa. HOI.I.AXDSCHK A1AATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Blijkens het in het. orgaan van de Maatschappij opgenomen verslag van de Hollandselie Maatschappij van Landbouw over 19121913 door het hoofdbe stuur uit te brengen aan de al-gemeene vergadering, die den llden September te Scheveningen wordt ge houden, bedroeg het aantal leden in 1912 9816 tegen 9788 in 1911, een vermeerdering dus van 28 leden. Het aantal afdeelingen bleef 93. De financieele toestand is niè-t gunstig, al sluit de rekening' over 1912 met 'n batig -saldo van 1069.64°. Voor zoons van on- of minvermogende landbou wers stelt de maatschappij beurzen beschikbaar ter tegemoetkoming in de kosten van' het volgen van het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterscholen te Schagen en te Dordrecht. Dit jaar zijn er vier beur zen verleend. De maatschappij heeft dit jaar aan de Koninklijke Néderlandsche Laiidbouwvereeniging een contributie van j 979.30 betaald, berekend naar 10 cent per lid. In het jaar 1912 is het aantal kilogrammen gecon troleerde boter bij het Bo tercontrolestation Zuid- Holland wederom aanmerkelijk vermeerderd, zoodat. in 1912 5,001.329 K.G. belastbare boter door de leden werd omgezet, tegen 4,842,236 K.G. in 1911. Dit is vooral te danken aan het feit, dat een paar zeer groo te fabrieken zich onder controle hebben gesteld. Hét totaal aantal aangeslotenen is van 163 tot. 159 ge daald; het. aantal fabrieken is vermeerderd. Onjer controle waren op 1 Januari 1912; 63 zuivelfabrieken. 29 melkinrichtingen, 30 landbouwers en 37 handela ren. Het aantal uitgereikte -rijksmerken bedroeg in to taal 908,868 stuks. Totaal werden 3519 b o ter mo ns-ters onderzocht en 5039 controlebezoeken door de controleurs afgelegd. De 'rekening en verantwoording sloot dit. jaar weder om met een gunstig saldo. Het totaal van de ont vangsten bedroeg 16,401,47%, dat van de uitgaven 14,316,38, zoodat. op de winst- en verliesrekening een batig saldo verkregen is van 2085,09*4, d. s. sa men met het aanvangssald© van de rekening ,van 2228.26% een batig slot op de rekening van 4313,36. Nu er wederom een aanzienlijk saldo verkregen is, heeft de algemeene vergadering besloten op voorstel van het bestuur de contributie voor elke klasse met 5 cents per 100 K.G. te verminderen. Tevens besloot de algemeene vergadering 4000 Ie storten in een te vormen reservefonds. Wegens den stilstand van zaken door het wachten o;) het rijkskaasmerk, is liet. totaal leden van 't kaas controle-station Zuid-Holland teruggegaan win 68 op 57. ITet aantal onderzochte monsters bedroeg 762; het aantal controle-bezoeken 984. Het. kaas-controlestation Noord-Holland werd in 1912 opgeheven. had verzameld om deze beleefdheid voor den reiziger te hebben. „Ik begrijp dat je weet waar ik heen moet", voegde hij er bij tot den koetsier op den bok. „Ja, mijnheer; naar het huis in de vallei; het huis waar de mijnheer ,,'t ls genoeg als je weet waar ik heen moet", zei Sir Arthur kortaf. Hij hield niet van zulke praatjes van een koetsier en maakte er dus maar spoedig een einde aan. Hij stapte in en was blij, dat hij in een hoekje van het rijtuig kon duiken en het raampje sluiten tegen den scherpen wind. liet, platteland zag er heel grauw en onherberg zaam uit op dien guren Decemberdag. De lucht hing grijs neer boven de heuvelhellingen, waaraan de brui ne heide en bruine varen-s een somber eentonige kleur verleenden en wedijverden in somberheid met de grauwe wolken en de grijze nevelen die vanuit, de val lei opstegen. De eentonigheid van de uitgestrekte heide werd hier en daar verbroken door een klein groepje dennenboompjes, die donker en somber afsta ken tegen den grijzen achtergrondde vochtigheid Van den mi-stigen dampkring verduisterde liet uit zicht, dat anders gewoonlijk de voornaamste bekoor lijkheid uitmaakte van het landschap. Sir Arthur had nooit veel op met natuurschoon, nu wendde hij de oogen huiverend af van het naakte landschap. Hij haalde een Courant uit zijn zak en trachtte daarbij zijn aandacht te bepalen en de buitenwereld zoo ver mogelijk van zijn gedachten uit te sluiten. Heel veel verbeeldingskracht, had d-e natuur hem niet toebe deeld; mocht er nóg eenige poëzie in den man heb ben gesluimerd, hij had die meedöogenloos uitgerukt en vernietigd. Wat schoon was wilde hij niet aan zien; schoonheid beschouwde hij als een strik die den mens-ch wordt gespannen, als iets tijdelijks en vergan kelijks. Hij vergat of liever hij wilde niet erkennen, dat het eeuwige het vergankelijke omvat, dat het niet is iets afzonderlijks, maar dat beiden één zijn. Hij had steeds de oogen gesloten voor al wat liefelijk is en aangenaam en zacht, hij deed gestreng zijn plicht, onwankelbaar, onbuigzaam en streng tegenover zich zelf even goed als tegenover zijn medezondaren hij regeerde liever door vrees in te boezemen dan door liefde. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1