Dc Pk Fa ill 3 F LIJ dl Sc M Desvei VOOI Gras Ze en v den Marm Glaze TUIh LIJST Bela handsc Koop-, Boedel f Plaa tegen tegen J STADSNIEUWS. Dl KanL Zaadn uitmunt ▼oedingi BELEEDIGINGJEN PEE TELEFOON. Sinds g-eruimen tijd werd een bekend hotelhouder te Amsterdam onophoudelijk ped telefoon doo-r een zeker persoon beleedigd. In overleg met de justitie, die niet kon ingrijpen, omdat, gewoonlijk gesprekken per telefoon door anderen niet kunnen worden aan gehoord, werd, schrijft „de Tel.", eindelijk besloten, nog twee hoorns op het. toestel van den hotelhouder aan te brengen, zoodat nu door getuigen, die den be- leediger persoonlijk kennen, de beleedigingen zouden kunnen worden geconstateerd. Zaterdag is dit ge schied en zijn de beleedigingen door die getuigen aangehoord. Een aanklacht is bij de justitie inge diend, die nu wel tot een vervolging zal overgaan. UIT BERGEN. De Raad vergaderde Zaterdagmiddag in voltal lige zitting. Punt 1 van de agenda was het. benoemen van een gemeen te-ont vanger Dc voorzitter zeide, dat B. en W zonder oproeping van sollicitanten hiervoor de volgende voordracht aanbieden: N. J. Punt, ambtenaar ter secretarie, en A. Couwenhoven te Schoorl. Alvorens tot de benoeming over te -gaan wijdde de voorzittel' een woord van herinnering aan den over leden ontvanger wijlen den heer J. Burger, die dit ambt meer dan 30 jaren had waargenomen en daarbij steeds getoond had, als ambtenaar op zijn plaats te zijn, waardoor de samenwerking steeds een zeer aan gename was. Hierna werd de heer Ni J. Punt met algemeene .temmen benoemd. Op een vraag van den voorzitter ver klaarde de heer Punt onder dankzegging aan den Raad, zijne benoeming te aanvaarden, waarna de heer Punt werd gelukgewenscht en in handen van den voorzitter de vereischte eeden aflegde. De vereischte borgstelling werd bepaald op 3000. Algemeen nam de Raad genoegen met het stellen van deze borgstelling door den Bond van Zekerheidsstel ling voor gemeente-ambtenaren. Op voorstel van den voorzitter besloot de Raad hiervoor de jaarlijk- scba premie, zijnde 18, plus de vooraf benoodigde kosten, door de gemeente te doen betalen, zoodat de gemeente ook de premie voor den borgtocht van den ontvanger betaalt. De heer Maschmeijer bracht hiervan namens de oommissie belast met het nazien van de gemeente- rekening rapport uit en deelde mede, dat de commis sie alles in orde bevonden had. Over één rekening werd opheldering gevraagd, die de voorzitter ver strekte, waarna de rekening, aanwijzende een saldo groot 2903,34, werd goedgekeurd. Do voorzitter merkte nog op, dat 't resultaat gun stig genoemd kon worden. Wel begon de rekening met een saldo groot 2884,94, doch het tegenwoor dige saldo is van ongeveer dezelfde grootte, zoodat ondanks de vele extra-uitgaven, alles uit de inkom sten gedekt kan Worden. De verordening op het electriciteite-bedrijf kwam hierna in behandeling en werd overeenkomstig' 't ont werp, behoudens eenigo door den heer Maschmeijer gewenschte wijzigingen, goedgekeurd. Het salaris voor den kassier-administrateur werd bepaald op 300. In deze functie weTd op voorstel van B. en W., nadat de heer Voenhuijsen nog ge vraagd had of er geen meerdere sollicitanten waren, waarop de voorzitter antwoordde, dat B. en W. geen oproeping hadden gedaan, omdat zij van meenimg wa ren, dat het voor de gemeente wenschelijker was, dat het ontvangerschap en het kassierschap voor het electrieiteitsbedrijf in één hand kwam met alge- meene stemmen benoemd de heer X. J. Punt. De benoeming van een chef-monteur werd aan B. en W. opgedragen. Aan hem zal het verrichten van werkzaamheden zonder toestemming van B. en W'. verboden zijn. De voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt om de installaties, voor de bewo ners die tegen garantie van 40 pet, per jaar lichtge bruik van de aanlegkosten, van de gemeente een in stallatie wenschetn, bij een aantal tegelijk aan te be steden. De heer Balt.U9 achtte het meer gewenscht om de aanvragers zoo spoedig mogelijk aan te sluiten, opdat de een niet op den ander behoefde fe wachten. Spr. had steeds gedacht dat alleen de mindergegoeden een dergelijke aansluiting konden bekomen, het bleek hem nu dat een ieder op deze voorwaarde 5 lichtpun ten in zijn huis kan krijgen. Algemeen vond de Raad goed den meterhuur van de 40 pc.t. lichtgebruik af te trekken. De voorzitter wees er nog op, dat reeds dertig in woners bij de gemeente zijn aangesloten, n.l. 15 te Bergen aan Zee en 15 te Ber gen-B innen. Bepaald werd, dat iemand wiens huis een jaar leeg staat, evengoed wanneer hij een installatie van de gemeente heeft, de 40 pet. lichtgebruik zal hebben te betalen. Tot leden van de commissie voor het electrici- teitsbedri.it' werden de beteren Veenhuijsen en Masch meijer gekozen. De heer Maschmeijer verklaarde zijn benoeming niet te aanvaarden, waarop in diens plaats de heer Raltus gekozen werd. Op voorstel van B. en W. werd met 4 stemmen vóór besloten J 25 subsidie te verleenen voor de in „de Rustende Jager" gehouden, tentoonstelling, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Pluim- vee-Vereeniging „Aves". Tegen stemden de heeren Maschmeijer, Balt.us en Leijen. De heeren P. B. v. Don en K. Beets werden herbe noemd als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter deelde hierop mede, dat B. en W. binnenkort, met een plannetje voor een gebouwtje met een woning voor de gemeen te-rein i gingsdiens t zullen komen. Van Gedeputeerden was bericht ingekomen, dat een aflossing van 2000 per jaar voor de 80.000 voor het electricitci tsbed.rijf te weinig werd geacht. Noodig werd geacht een aflossing van 2500. De heer Maschmeijer vond dit voor een bedrijf, dat de eerste jaren de kinderziekte nog' moet doorma ken, wel wat hoog. Sp<r. was overtuigd, dat Amster dam naar verhouding niet zooveel moest aflossen. Besloten werd de aflossing op 2500 per jaar te stellen en den eersten termijn van aflossing te bepa len op 1 December 1915. 1 Een schrijven van den zoon van den overleden ge meente-ontvanger, houdende dankbetuiging voor de ondervonden belangstelling bij het overlijden van zijn vader, werd voor kennisgeving aangenomen. Hierna kwam in behandeling een adres van de heeren Vorschers, Visser, Brouwer, Ivreb, Bonda en Bruin, houdende het verzoek om aan die Alkmaarische snorrijtuigen een vaste standplaats aan te wijzen, om daardoor paal en perk te stellen aan het. hinderlijk gesnor. Na eenige bespreking, waarbij de Raad de moei lijkheid van een dergelijke regeling wegens het gemis aan een geschikte standplaats inzag, werd besloten, hierop in een volgende vergadering terug te komen. Het wegenplan van de heeren H. Siebert Coster en Joh. B amaart kwam hierop ter sprake. Besloten werd adressanten te berichten, dat het dteodloopen van den ontworpen *weg ongewenscht werd geacht. Het plan zal evenals dat van de Haar- lemsche Bouwmaatschappij in het uitbreidingsplan van de gemeente worden opgenomen «en dus veertien dagen ter visie komen te liggen. De definitieve be slissing werd aangehouden, omdat het ontwerp nog naar de Gezondheidscommissie gezonden moest wor den. De Raad was wel van meening, dat de gepro jecteerde weg van 8 M. breedte wel wat te smal was. Het verzoek van den heer Jb. Wittebrood, om nog eens op heft gehuurde land te mogen maaien, werd ingewilligd, onder voorwaarde, dat, er evenveel wa gens mest op het land worden gebracht als er wa gens hooi worden afgehaald. De geloofsbrieven van de herkozen leden, de hee ren Miaschrneijer en Veenhuijsen, werden onderzocht en in orde bevonden, waarna de heeren als Raadsle den weder werden toegelaten, waarbij de voorzitter de wensch uitsprak, dat beide heeren in bet belang van de gemeente nog vele jaren zitting zullen heb ben. Bij de rondvraag sprak de heer Veenhuijsen den wensch uit, dat B. en W. spoedig zouden komen met een plan voor rioleering. De toestand is z. i. onhoud baar, vooral aan de Breëlaan. Op sommige plaatsen moeten de vreemdelingen met hun zakdoeken voor hun gezicht loopen; dit zou wel eens ten gevolge kunnen hebben, dat de vreemdelingen Bergen den rug toe keerden. Verandering van dezen toestand .is voor het volgend seizoen, al was het voorloopig maar voor dat gedeelte van het dorp, volgens spreker noodzake lijk. De voorzitter zeide den heer Veenhuijsen toe, dat B. en W. er werk van zullen maken. De Raad was algemteen van meening, dat verande ring noodzakelijk is. Op voorstel van den heer Baltus werd met alge- meene stemmen besloten aan den heer Ivang voor diens 25-jarig hooistekerschap een gratificatie van 25 te geven. Hierna ging de Raad in comité. Vanwege den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond is bij de Vlotbrug aan het Kanaal onder deze gemeente een wegwijzer geplaatst van het be kende model. Deze wijzer heert 4 armen, aangevende de volgende richtingen: 1. Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl2. SchoorldamHelder 3. Alkmaar en 4. brug over Koedijk links. Aangezien de noodzakelijkheid aldaar een wijzer te hebben meermalen gebleken is, heeft de Bond hier mede wederom velen een dienst bewezen. UIT RUSTENBURG. Bij de heden gehouden landbouwverloting, ten over staan van den heer mr. A. P. H. de Lange, notaris te Alkmaar, viel de hoofdprijs, een vette koe, op No. 422, de 2e prijs, een boerenwagen, op No. 3769, de 3e prijs, een damesfiets, op No. 4120, de 4o prijs een hee ren fiets, op No. 2791, de 5e prijs, een Amerikaansche karn, op No. 1326. UIT VEENHUIZEN. Zaterdagnamiddag ongeveer half een brandde alhier in de zoogenaamde Trik het huis af van den heer J. Bossen. Het gezin zat juist aan tafel, toen een buurman kwam waarschuwen, dat het dak in vlam men stond.Van den inboedel is haast niets gered kunnen worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. KORTE BERICHTEN In de stedelijke zweminrichting te Leiden bleef Zatermiddag een 22-jarige letterzetter bij het duiken onder water. Zijn makkers doken hem na Juist toen zij hem boven water hadden, gaf hij den geest. Te Amsterdam is dezer dagen zekere B. alhier verdwenen, met medeneming van 1' 4000 aan effecten, dat hij ten nadeele van zijn ouders heeft ontvreemd. Vrijdagnacht is te Farmsum, gem en te Delfzijl, denkelijk door kwaadwilligheid een millioen kilogram stroo der firma Alback te L°er opgebrand. Het was slechts gedeeltelijk verzekerd. Kardinaal van Rossum heel't Zaterdag ons land verlaten en is naar Luik vertrokken. De Tijd verneemt, dat er zich een commissie heeft gevormd om jhr. mr. Victor de Stuers den 20sten October den dag, waarop hij zijn zeventig sten verjaardag viert te huldigen. Zaterdagmiddag werd in een kanalen van „Entos" een klipperscheepje ten doop gehouden De eigenaar, de heer J. Scholten, te Amsterdam, wilde zijn schip, dat nu toe „Adam Johannes" heette den naam van „Entos" geven en had den voorzitter der tentoonstel ling ar. H. Smeenge, gevraagd peetvader te willen zijn. Zaterdagmiddag werd de plechtigheid voltrokken. Gisterenmiddag- om 2 uur werd in de kom der gemeente St. Mich iels-Gestel tegenover de school, een vrouw door een auto overreden en opslag gedood. Op het Haairlemsche politie-burean kwam zich een vrouw aanmelden om te vertellen, dat de man met wi-en zij samenleeft, haar de punt van den neus had afgebeten. Dezelfde man heeft vóór eenigen tijd dezelfde vrouw een oor afgebeten. De kannibaal heeft hiervoor zes maanden gezeten. Het „N. v. d. D. v. N.-I." meldt, dat de in Oon- c o rd i a godeb allot teerde adspira n t - poli tie- com mi® s a - ris 0. van der Swan, reserve-eerste luitenant dei- Land weer bij het wapen der artillerie in Nederland, zich per rekest hierover bij de Koningin heeft be klaagd. -Sedert, een week of zes is uit Leeuwarden ver dwenen de tandarts IT. Brieven naar een te Amster dam opgegeven adres gezonden, werden als „onbe stelbaar" teruggezonden. Klachten van verschillen den aard zijn bij de gemeente-politie ingekomen. De Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant beeft aan de burgemeesters in zijn gewest ver zocht een regeling te treffen, waarbij aan de ge meente-veldwachters, gezien den meestal zwaren ar beid dier beambten, eenige vacantiedagen subsidiair eenige vrije Zondagen pea- jaar worden toegestaan. BENOEMD. 's-GRAVE'NHAGE', 25 Aug. Benoemd' bij de stal' der infanterie tot kapitein de 1ste luitenants van dien staf, A. H. P. Blaauw en W. Kaas, beiden werk zaam aan de Cadettenschool. Bij het 2e reg. infante rie: tot kapitein de 1ste luitenant F. W. H. van S tra a ten van de staf, werkzaam bij de Cadettenschool te Alkmaar. DE VOLKSBANK. Gistermiddag werd in de dicht, bezette bovenzaal van het café „Central" de aangekondigde vergadering van leden der Volksbank gehouden. Na een openingswoord van den heer Breebaart, van Winkel, was het woord aan mr. Klaas Denijs, die evenals te. Schagen uiteenzette, wat. moet worden ge daan om de schade voor de leden en de papieren led'en af te wenden. Vele leden kunnen volgens zijn mee ning en die van vele andere juristen in rechten niet worden gedwongen te betalen. Spr. adviseerde niet overijld te werk te gaan, niet bang te wezen en zich ook niet direct tot de liquidateuren te wenden, want daar kan men gemakkelijk dingen zeggen, die later kunnen opbreken. Wie een dagvaarding krijgt, wen de zich tot het comité, dat elk geval op zichzelf zal behandelen. Is het succes evenredig aan het ge pleegde ónrecht, dan moet het wel zeer groot zijn. Naar aanleiding van ©en gestelde vraag, deelde de lieer Elfring mede, dat de commissie aan mr. W. C. Bosman had gezegd voor het indertijd aangeboden ac- coord van 32 pet. te zullen stemmen, mits de. leden niet zouden worden aangesproken. De lieer Bosman merkte op, dat hij een massa leden toch niet zou kun nen aanspreken, maar een verklaring zwart op wit. dat- hij het in het geheel niet zou doen, weuschte de heer Bosman niet te geven, omdat, hij zeide in hoofdzaak op te treden voor den commissaris Glijnis. Zoo wist spr. reeds vooruit, dat- de ledenkwestie er achter zat. Nog deelde de heer Elfring mede, dat hij en de lieer Fenijn vorigen Maandag naar den Officier van Justi tie te Haarlem waren geweest. Dén Officier is be loofd eenige door hem gedane mededeelingen niet te vertellen, maar deze had plechtig verzekerd Z.E.A. gebruikte dit woord plechtig dat de zaak in Haar lem zal worden voortgezet. Er is eenige stagnatie geweest door de ziekte van den heer Hulst en door dat dé rechter van instructie twee weken met vacan- tie is geweest. Nog werden eenige klachten geuit ten aanzien van de schandalige boekhouding aan de Volksbank, waar van de heer Elfring wel 200 a 300 staaltjes zei te kun nen mededeelen, al bepaald© hij zich tot één treffend staaltje, waaruit de slechte controle der commissaris sen bleek doch de heer Denijs merkte op, dat het beter was niet elk geval apart, te bespreken. De. vraag van den heer Breebaart, of ieder lid kon besluiten 2 te storten ten einde een actie te voeren om recht voor de leden te vinden en te steunen, wie er tegen aanloopt, werd met een algemeen applaus be antwoord. Nog merkte de voorzitter op, da-t alles wat voor de leden van belang is, door de commissie zal worden gepubliceerd, terwijl de heer Fenijn er op aandrong, vooral niet zooals enkelen reeds gedaan hebben, naar mr. Bosman te gaan, al kan dan ook net als na den koop van een naaimachine de 150 met 50 ets. per week worden afbetaald. De heer Bruin was van oordeel, dat de commissa rissen met het oog op art. 11 en 12 der wet op de Co öperatieve vereeni gingen konden worden aange klaagd. De voorzitter merkte op, dat het er thans in eerste instantie om te doen moet zijn het geld der leden te redden, gaat dit niet goedschiks, dan zal zeer zeker een aanklacht tegen commissarissen volgen. Nog deelde de heer Elfring mede, dat hij gevraagd had in de aanhangige strafzaak als getuige te mogen optreden, terwijl hij zeide hoop te hebben, dat deze zaak zal worden behandeld, voor één der leden wordt aangesproken. Hierna werd de vergadering gesloten en onmiddel lijk door alle leden 2 voor de actie gestort. BENOEMD. Bij Kon. Besluit van 22 dezer zijn, voor het tijdvak- van 1 September 1913 tot en met 31 Augustus 1914, benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school alhier de heeren H. de Noo Bzn. en C. Brou wer, beiden tijdelijk leeraar aan die school, en de heeren A. II. P. Blaauw en S. Bite Jr., beiden al hier. GESLAAGD. De heer A. 'Sellemans alhier slaagde te 's-Graven- hage voor het examen boekhouden M. O. (schoolac'te) de heoT J. Schenke, alhier, te Utrecht voor het examen Gymnastiek M. O. HARDDRAVERIJ. Naar we vernemen, zijn voor de harddraverij van Vrijdag a.s. niet minder dan 29 paarden aangegeven. VOETBAL. Op het terrein van Holland aan den Westerweg hadden gisteren een tweetal wedstrijden plaats. Eerst speelde Holland II tegen Steeds Voorwaarts II uit Amsterdam. De hoofdstedelingen toonden zich de sterk- sten en wonnen met 51. Daarna kwam Holland I in 't veld tegen 't eerste elftal der Amsterdammers. Deze wedstrijd was vooral in de tweede helft van goed gehalte. S. V. had in de eerste helft 't voordeel van den wind en was daardoor iets sterker. Zij doelpuntte eerst uit een voorzet van rechts. Holland maakte uit een corner heel mooi gelijk door den linksbinnen. Voor rust wist S. V. echter opnieuw de leiding te nemen. In de tweede helft had Holland 't beste van 't spel. Uit een uiterst snelle doorbraak der rechtervleugel maakte de rechtsbuiten gelgk. De rechtsbinnen zorgde voor nummer drie, terwijl de linksbinnen op fraaie wijze een mooien voorzet van den rechtsmiddenspeler in 't doel kopte. Kort voor 't einde maakte S. V. nog een tegenpunt uit eéü strafschop en met den stand 4—3 kwam 't einde. Holland won daardoor de uitgeloofde medaille. 't Elftal van Holland voldeed goed en zal zeker in de competitiewedstrijden een goed figuur maken. Rechtervleugel en linksbinnen waren in de voorhoede heel goed. Linksbuiten en middenvoor werkten zeer hard, doch met minder succes. Half linie en verdedi ging goed. Het bestuur van den A. V. Bond is in de laatst gehouden vergadering als volgt samengesteld: O. Groot, voorzitter; N. Loonen, Vogelenzang 16, secre taris; K. Hoorn, penningmeester en O. ,T. Smit en ,1. Obdam, commissarissen. DE KERMIS. 't Was maar stilletjes op de kermis, Zaterdagavond. Van de echte gezellige kermisdrukte viel niet bijster veel te bespeuren en reeds vroeg kwam ex een eind aan het uitgaan. Gisteravond echter was het anders gesteld, talrijk waren toen de kermisganger®. Na afloop van de versojiillende voorstellingen heerschte er in de kermisvermakelijkheden nog een groote levendigheid. We laten hieronder verslag vol gen van de voorstellingen en beginnen met. HET CIRCUS. Al speelde het dappere orchestje in het circus de Jongbe Zaterdagavond ook tot half negen vroolijke wijsjes, de aanlokkende klanken konden niet bewer ken, dat de tent voor meer dan ongeveer een kwart werd gevuld. Dat was zeker niet aangenaam voor de directie, die echter, denken we, tot goede verwaeh- tingen gestemd werd, toen herhaaldelijk zoo luid werd geapplaudisseerd, alsof de geheele tent gevuld was. Daar was reden voor. Al was ook deze voorstelling geen démenti voot de vaak vernomen bewering, dat liet. paardenspel zich allengs meer en meer in een richting gaat bewegen, die de gedachte aan een thea ter-variété even sterk doet zijn als die aan een paar- den-spel, toch dient, gezegd, dat er een prettige afwis seling was en dat voor een circus, zooals het zich in den tegenwoordigen vorm presenteert., een zeer goede voorstelling werd gegeven. Wat de dressuur betreft, hier was het grootste suc ces weggelegd voor den olifant. Een dikhuid, die zich op een rollend vat kan. staande houden, de kunst van voetballen verstaat en menig barbiersleerling een lesje in vaardigheid kan geven. Dé olifant kreeg een schortje voor en begon met een witkwast een manne tje in te zeepen. In dikke klodders werd het zeepsop op het gezicht gebracht, daarna met een „scheermes" van geweldige afmetingen de baard bewerkt. Een beetje poeder na, netjes afgestoft, van een rijksdaal der terug en klaar is Kees, die aan het bevel, dat op gesloten ligt in den kermisdeun „Kees laat je sche ren" op deze zonderlinge manier gevolg gegeven had. Verschillende goed gedresseerde paarden kwamen de fewone lesjes repeteeren, heeren en dames deden de ©kende sprongen op het voortijlende ros, een ezel 'oondc een dankbaar leerling te ziii!, terwijl het sol- jatenpaard „kanonnen" afschoot en zondeT vrees lenige keeren door een vuurregen, liep om even later le Hollandsche driekleur hoog te houden onder het pelen van het „Wilhelmus". Op het gebied van acrobatiek, gymnastiek en hau- iigheidsspel biedt het circus zeer veel goeds. Zoowel <e Saratto's, contortionisten, alls de Banola's, die oe feningen aan de barres-fixes verrichtten, gaven uit- tekend werk te zien. De eersten, in hun ©igenaar- iige pakjes, in aan de slangen ontleende kleuren, ga- en met alle mogelijke lichaamskronkelingen, den go yenschten indruk van slangenmensehen, terwijl de ïanola's met groote zekerheid hun moeilijke oefenin gen afwerkten. Het uitvoerige programma zou na tuurlijk niet compleet zijn zonder eenige clowneries Polo en Philé wisten wel den juisten toon te tref- fe\. listeravond was het circus goed bezet en het ap plaus na ieder nummer zeer hartelijk. HET TEEKEN DES KRUMBS. Een stampvolle Harmonie-zaal heeft gisteravond de eerste opvoering hier ter stede van „Het teeken des Ka-uises" met luid applaus na ieder tafereel be loond'. Het stuk behandelt de vervolgingen en gruwelijke behandeling waaraan de Christenen bloot stonden onder Nero's regeer ing. Spionnen doorkruisen Rome om de Christenen op te sporen en daardoor een pr. mie in handen te krijgen. Twee "grijs&fiirM,' die irW een kruisteeken op den grond te maken elkaar bedui den, dat ze aanhangers zijn van het nieuwe geloof, worden aangevallen en één hunner, Favius, tegen den grond gegooid. Mercia, een jong meisje, in een lang, wit gewaad, waarover beur loshangend haar golft, treedt naar voren en spreekt hare verontwaar diging uit over een dergelijk gedrag tegenover een grijsaard. De prefect van Rome, Marcus Superbus, komt en maakt een eind aan den twist. Hij gebiedt de spionnen en de soldaten te vertrekken en geeft het. mooie Christenmeisje en den grijsaard de gelegenheid om ongehinderd heen te gaan. De prefect heeft plot seling- liefde opgevat voor het schoone meisje en hij gelast een van de leden zijner garde om haar woon plaats op te sporen. Deze is dra gevonden en Mar cus Superbus, vermomd als schipper, komt in Favi us1 woning, waar Mercia hem herkent. Marcus ver klaart hun beschermer te willen zijn. In het huis van den ouden man heeft ook zijn onderdak een jon gen, Stephanus, die den Christenen kond mioe't doèn, dat er een nachtelijke samenkomst zal worden gehou den bij de Cestiaansche brug. Op den wég wordt hij door spionnen gevangen en met allerlei martelingen wordt hem zijn geheim afgeperst, De Christenen, die een godsdienstoefening- houden, worden overvallen en gevangen genomen. Mercia wordt echter door Mar cus Superbus gered. Weldra wordt gesproken o vel de genegenheid van Maircus voo-r een „Christen- meid' en de rijkste vrouw van Rome, Berenice, die vergeefs dingt naar de liefde van Marcus, spant een intrige, om hem bij Nero in ongenade te doen vallen wegens Christen-sympathieën. Dit gelukt haar; Marcus wordt gevel gegeven om Mercia voor de leeu- wen te werpen, tenzij ze haar dwaalgeloof afzweert. Hij pleit langdurig voor haar behoud, hij toont het verfoeilijke van het Christendom niet meer in te zien zooals zijn omgeving. Vóór het oogenblik, dat Mer cia om het leven moet worden gebracht, tracht Mar cus haat' tot andere gevoelens te brengen. Zij ver klaart Marcus niet ongenegen te zijn, maar de Chris telijke opvatting van liefde is zoo geheel anders dan de te Rome heers,chen-de. Op Marcus' verzoek ver klaart ze ha air geloof en getuigt ze van de Christelijke opvattingen. Als zij dit gedaan heeft, wil ze met het kruis in de hand de arena binnengaan om voor de dieren te worden geworpen, maar op d'at oogenblik valt er een lichtstraal op het kruis en Marcus, Mei- door getroffen, gaat met Mercia in den dood. Dit stuk van vrome strekking met een goede scha- keering der tal'w-eelen en aardige costumes, heeft den gebeelen avond de volle zaa'l aangenaam bezig gehóu den. Deze volkskunst in den goeden zin des woords werd ondetr ademlooze stilte gevolgd, niet weinig werd door de passende melodieën bij de verschillende scènes de stemming verhoogd. Bepalen we ons wal liet spel betreft tot het noemen van den lieer Sprei en diens echtgenoot© als Marcus Superbus en Mer cia. Ze waa-en uitstekend in hun rol. GEZELSCHAP HENRI TER HALL. De Hollandsche revue ,,'t Zal wel wennen", van Henri ter Hall, heeft gisteravond een doorslaand succes gehad. De geheel bezette tent bewees, dat de verwachting groot was, doch de algemeene indruk was, dat de verwachting verre overtroffen werd. Zoo iets bijzonders hebben wij op de Alkmaarsche kermis nog nimmer gehad. De verschillende tafereelen waren door de buiten gewoon keurige costuumpracht en dank zij de door he.t electrisch licht verkregen effecten, zeer bewonde renswaardig. Wat. de verschillende tafereelen betreft, merken we op, dat het Reisbureau magnifiek was. D'e vereeni- ging „Kunst voor Jan en alleman" deed alle aanwezi gen schateren van lachen. Het gelukte volkomen de neiging van ons volk tot het vormen van alle mogelijke vereenigingen bespot telijk te maken. De voorstelling van de Oud-Holland- sche kermis was zeer mooi. Het politieke Jan Klaas- senspul kan niet zonder diepe beteëkenis genoemd worden. Dit moet ook gezegd van het beeld „Twee Arrest a tie's." Neerland's nieuwe militaire uniform moet het ook ontgelden, terwijl op zeer komische wijze den draak wordt gestoken met liet. Staphorsten- boertje. De heer Nieuwenhuijzen Sz, toonde zich een mees ter 1 ijk vertolker. Ook mej. Sophie v. Dijck, de be kwame Guide, verdient een woord van lof. K'laassie, de heer S. Nieuwenhuizen, knecht den futuristischen kunstschilder Rodiponio, was betaalbaar. Keurig was de voorstelling- van de volkeren aarde bij de opening van het Vredespaleis. Het is niet doenlijk alle tafereelen er waren er twaalf, te bespreken, wij willen dan ook volstaan met de mededeeding, dat de aanwezigen zich van het begin tot het einde, dat pas om half twaalf waar was. kostelijk geamuseerd hebben. Waar aan het slot van den avond' Alkmaar de revue passeerde, waarbij, op de wijze als „De Bruiloft, van Kloris en Roosje", achtereenvolgens „De Brandweer", „Het Electriciteitsbedrijf", het verboden rijden fietsen", „de Paardentram", „het dempen van Verdronkenoord", „de nieuwe Ambachtsschool", Schapenkrug", „hét Onaf hankelij kheidsf eest" Bioscooptheaters" en „de Luchtbrug" werden noemd, oogstte de heer ter Hall een uitbundig ces, vooral toen bij het bespreken van het kei ij kheidsf eest werd gezegd: Maar in de Langesraat was het treurig. In de Hoofdstraat van Alcmaria, Daar was het gewoonweg laria, Daar hing geen bloempje en geen blaadje. Het was er misère ouvea-1 met een praatj DE TOONEELVEREENIGING. De Tooneelvereeniging trad gisteravond >roor j1(lt voetlicht met het bekende drama van H%ije,rmalls. ke '-"V Ml tie van on der voor hot „de „de ge stie- Onaflian,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2