DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Straker Squire, No- 197 Honderd en vQftiende Jaargang. 1913 DINSDA0 26 AUGUSTUS FEUILLETON. Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Invaliditeitswet. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. VREES VOOR EEN ALGEMEEN® MOORDPARTIJ. irma STIKKEL, 0LIJ en TEN ZELDAM. „Kennemer Autogarage", Telet. 140. ALKHAAB. AL1MAARSCIE COURANT De BURGEMEESTER dei- gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de personen, die den leeftijd van 70 jaren reeds hebben bereikt of vóór of op 3 December a.s. dien leeftijd zullen volbrengen en die recht meenen te hebben op eene ouderdomsrente in gevolge dè Invaliditeitswet, dat zij zich tot het ver krijgen van inlichtingen omtrent de daartoe in te dienen aangifte-formulieren kunnen wenden tot de daartoe aangewezen tuaschenpersonen, de Heeren D. VAN BARNEY ELI), J. O. MEEUWSEN en A. OVER, allen wonende alhier, die tot dat einde zullen zitting houden ter Gemeente-Secretarie op de dagen en uren hieronder vermeld. O. D. en E. op WOENSDAG 27 AUGUSTUS. F. en G. op DONDERDAG 28 AUGUSTUS. 11. op DINSDAG 2 SEPTEMBER. 1.. ,T. on K. op WOENSDAG 3 SEPTEMBER. L„ M. en N. op DONDERDAG 4 SEPTEMBER. O., P. en Q. op DINSDAG 9 SEPTEMBER. R. op WOENSDAG 10 SEPTEMBER. S. op DONDERDAG 11 SEPTEMBER. T„ U. en V. op DINSDAG 16 SEPTEMBER. W., X., IJ. en Z. op WOENSDAG 17 SEPTEM BER. Telkens der namiddags van 6V2 tot 9 uur. Voor gehuwde vrouwen en weduwen gelden de be ginletters der namen barer echtgenooten of overle den echtgenooten. Alkmaar, Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. KEVNI8GETIKG. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente tor invordering zijn overgegeven: VIJF KOHIEREN der BEDRIJFSBELASTING Nes. 15, voor het. dienstjaar 1913/14, executoir ver klaard door den Directeur der Directe Belastingen in Noord-Hol!and te Amsterdam, den 21 Augustus 1913; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 25 Augustus 1913. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. Z. K. II. DE PRINS. Te half twaalf kwam de Prins der Nederlanden gi s ter voor middag per Staatsspoor uit Ilohemark in de Residentie aan, vergezeld van zijn adjudant, ma joor jhr. Van Suchtelen van de Haare. Geheel on verwacht kwam die Koningin, die vergezeld was van den adjudant van dienst en een hofdame, den Prins aan het station verwelkomen. Een hartelijke begroe ting bad op het perron plaats onder luide hoera's van een inmiddels saamgestroomde menigte. In automo bielen reden Ilare Majesteit en de Prins daarna naar het lfuis ten Bosch. door L. G. MOBEELY. Naar het Engelsch. 57) _o_ Tenvijl hij nu voortreed langs den eenzamen witten weg, bepaalden zijn gedachten zich voornamelijk tot Margaret, zijn schoone zuster Margaret, die niet te gens-taande al haar zonden en dwaasheden, want als zoodanig beschouwde hij ze, altijd een groote plaats bekleedde in haar broeders hart. Hij gunde haar die plaats eigenlijk niet, li ij zou liever zijn tong laten uitrukken dan bekennen (lat haar schoonheid indruk op hem maakte of liever gemaakt had. En toch wa het het gezicht van zijn zuster dat zich voortdurend voor zijn geest vertoonde, zooals hij haar het. laatst gezien had, toen zij nog heel jong was in al de glorie van haar gelukkige jeugd. Het was vreemd, het hin derde hem zelfs dat dit beeld uit het verleden hem als 't ware vervolgde; voor liet eerst misschien in zijn le ven kon de man, die zichzelf gewoonlijk geheel be- heerschen kon, het vizioen d!at hem vervolgde niet van zich af zetten. De tuin van het ouderlijk huis vormde den achter grond van het beeld, dat hij voor zich zag de tuin die nu aan hem zelf toebehoorde, en het lage grasveld met den zonnewijzer tusscben de stamrozen, die d trots waren van, zijn vader. Margaret zag' hij staan naast den zonnewijzer op dienJunidag, lange jaren geleden, met haar vingers ging zij de letters na van het motto dat rondom den zonnewijzer* geschreven stond haar vroolijke oogen opgeslagen tot haar broe der. „O, maar jij gelooft niet in het motto, weet je.' Die woorden klonken hem nog in de ooren, na al die jaren, het was of hij de stem van Margaret nog hoor de, en Margaret's stem had altijd zulk een groote be kooilijkheid voor hem gehad. HEIT VREDESPALEIS. A.s. Donderdag zal te 10 uur 's avonds ten ILove een raout worden gegeven, waarop zullen geuoodigd worden allen, die' in betrekking staan tot de Oarne- gie-stichting, en hunne dames, waartoe in de eerste plaats behooren die heer en mevrouw Carnegie. Door de bemiddeling van mevrouw C. O. van DorpPilgrim, te Rotterdam, lid van liet comité der 1900 Nederlandscbe vrouwen, die in October 1911 een verzoekschrift 0111 den vrede te bewerken, aan II. M. Koningin Elena van Italië zonden, heeft de Bond Vrede door Recht" de betreffende stukken afge staan, ten einde deze aan het bestuur der Oarnegie- stichting namens genoemd comité aan te bieden. Bet comité ontving het bericht dat het bestuur Ier Carnegie-stichting gaarne deze stukken voor het Vredespaleis wemschte te aanvaarden, mits in een passend kistje. ITet comité heeft- hieraan voldaan. Uit één stuk Italiaansch marmer, van zacht grijs en zeegroene kleur, vervaardigde de heer G. Keusen- kamp te 's-Giravenhage een passend kistje; het feit werd in het Nederlandsch en Italiaansch in vergulde letters op den deksel gebeiteld. Gisterochtend werd het kistje in het Vredespaleis geplaatst. De officieele aanbieding der betreffende stukken aan het bestuur der Oarnegie-stichting kian eerst plaats hebben na de sluiting der tentoonstelling „De Vrouw 18131913", waar ze in de afdeeling van den Bond „Vrede door Recht" zijn tentoongesteld. Te 's-Giravenhage zijn aangekomen de heer en mevrouw de Costa, uit Argentinië. Mevrouw Angela de Cliveiira Gesar de Costa is degene, die den stoot heeft gegeven aan die oprichting van het eerste monu ment voor den internationalen vrede „de Christus van de Andes''. Zij is de stichtster en voorzitster van den Zuid-Amerikaanschen Bond voor wereldvrede te Buenos Aires, lid vain het bestuur van het Interna tionale Permanente Bureau te Bern en viee-presi- dente onderscheidenlijk van de groote. vredesbonden te Boston en Philadelphia. Zij komt hier te lande 0111 als geschenk van den bo- vengenoemden Zuid-Amerikaanschen Vredesbond en, daartoe gemachtigd door haar regeering, uit naam van de Argentijnsche republiek, aan het bestuur van de Oarnegie-stichting tor plaatsing in het Vredespa leis een copie aan te bieden van liet reusachtige vre- desmomirnent„de Christus van de Andes", dat zich op de scheidingslijn tusschen Argentinië en Chili 4200 Meter hoven den zeespiegel verheft en daar den 13en Maart 1904 werd onthuld', ter viering van het sluiten van den vrede tusschen deze beide republie ken. De copie van het beeld is vervaardigd in brons, van welk metaal ook liet oorspronkelijke monument is gegoten, en heeft een hoogte van 2 M. 80 c.M. Het is gemodelleerd door den beeldhouwer Lagae te Brus sel en prachtig geslaagd volgens mevrouw de Costa, die het dezer dagen van den kunstenaar heeft overge nomen en het naar den ILaag beeft overgebracht. Het voetstuk waarop het oorspronkelijke beeld in Argentinië staat, is bij de copie om technische rede nen weggelaten. De Christusfiguur staat recht over eind en houdt de rechterhand in zegenende houding opgeheven, de andere hand omvat een kruis met de woorden „Crux Lux Mundi'.' Het beeld beeft gisteren een plaats gekregen in de hal van het Vredespaleis op een balustrade, waaron der een opschrift: „La République Argentine en hom mage a la Paix Internationale au sommet des Andes, 1904 La Haye 1913". Vandaag zal mevrouw de Costa het geschenk met „Jij vindt zulk -een motto dwaas en senttimenteel, niet waar Arthur?" Eh. nog eens hadden haar vin gers de verflauwde letters nagegaan, terwijl zij lang zaam de woorden hardop las: „Per in-certas, certa amor". (VV-at ook onzeker zij, de liefde is zeker). „Dat wil ik tot mijn motto maken, dat motto van den zonnewijzer", had zij gezegd, met uitdagende stem; Sir Arthur herinnerde 't zich nog heel goed en hij had haar 'n ernstig -antwoord gegeven, op diepe overtuiging gegrond. Hij sprak plechtig, hij sprak van den plicht hooger staande dan liefde; en zij had gelachen, dien zelfden zoeten lach, ofschoon de uit drukking van haar oogen in tegenspraak was met haar lach. „Liefde i-s het grootste op de wereld", had zij ge zegd, zeer langzaam, zeer bedaard, met groote over tuiging in haar stem. „Liefde is liet eenige waar liet in de wereld op aankomt, want waarlijk liefhebben is volmaakt zijn. Plicht, rechtvaardigheid, goedheid dat alles volgt op de liefde, op ware. lief de. Liefde is liet grootste van alles ter wereld. Wat ook onzeker moge zijn, liefde is zeker. Welnu, zij had gehandeld volgens haar overtuiging. Zij had liefgehad en had geleden voor een man, die niet waard was den zoom van haar kleed aan te ra ken, altijd volgens Sir Arthur's opinie; maar vrou wen, dat had hij al meer opgemerkt, hebben geen be grip van evenwicht; het zijn onbegrijpelijke wezens Margaret was niet minder onbegrijpelijk dan de rest Ilij was op dit punt van zijn overpeinzingen gekor men, toen hij opmerkte, dat het. rijtuig niet langer hotste over den effen straatweg, maar een vrij steil en woest laantje was ingeslagen,dat naar beneden liep tus-schen twee hagen in. Deze hagen gingen over in dicht struikgewas, of liever, ze werden er door ge vormd; boomen verhieven zich aan beide kanten en eindelijk liep het laantje uit op een open plek in het bosch. Daar stond een huis door een muur omringd Het rijtuig hield stil voor een groen poortje. Sir Ar thur merkte dadelijk met voldoening op hoe 'rustig en onderdanig en beleefd de oude dienstbode was, die hem binnenliet; hij had eigenlijk half verwacht in 'n een kort woord overdragen aan liet bestuur «111 de Oarnegie-stichting. Gemeugd nieuws. INBRAAK EN MOORD. Een geheimzinnige inbraak, gepaard met moord aanslag heeft -gisternacht., naar de N. R. Ct. meldt, in de Boekhorststraat te 's-Graveiihage plaats gehad. Toen even na middernacht de bewoners van het magazijn van heeren- mode a r t i kei en van de firma R. en T. aan de Boekhonststraat thuis kwamen, vonden zij de tuindeur openstaan en bleek hun, dat geduren de hun afwezigheid1 omgenoode gasten in het huis waren geweest en kasten enz. hadden nagesnuffeld. Dadelijk werd de politie van een en ander in >ken- is gesteld en verschillende politiemannen doorzochten met politiebonden van onder tot boven het huis, zon der dat 't hun gelukte eenig spoor van inbrekers te ontdekken. Gok hebben de heeren R. en T. niets vermist. Nadat dit onderzoek dooi* d'e politie had plaats ge had, waarmede een goed1 uurtje was gemoeid geweest en de politiebeambten weder waren vertrokken, hoor den de heeren R. -en T. weinig oogenblikken later omstreeks half drie geritsel aan de tuinzijde van hun woning. Toen zij daarop van uit een der geopende bovenra men in den tuin keken, werd de heer T. plotseling door een revolverkogel achter in den hals ernstig verwond. De verwonde werd bij een der buren binnenge bracht en is naar bet gemeente-ziekenhuis vervoerd. Dadelijk 11a het voorgevallene werd andermaal de politie gealarmeerd. Opnieuw heefti ze in het huis en in den tuin een onderzoek ingesteld, echter evenmin met eenig resultaat. Alleen ligt lettende op de richting in welke het revolverschot is gelost het vermoeden voor d'e hand, dat het schot vanaf het dak van het huis van de firma of van een der aangren zende woningen is gelost. Yan den dader is echter tot dusver nog geen spoor ontdekt. Als Inzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat op een avond in de afgeloopen week blijkbaar ook in liet huis der genoemde firma is ingebroken. Ook toen werd echter, voor zoover men heeft kunnen na gaan, niets ontvreemd. GEEN SAMENIWERK1NG. Men schrijft uit Wolfaartsdijk aan de N. R. Ct.: hi deze gemeente doet een groep amti-revölution- naire ingezetenen krachtige pogingen om het op 5 September te houden onafbankelijkheidsfeest te doen mislukken. Opdat de kinderen van de bijzondere school aan dat feest niet zullen meedoen, is voox hen op dien dag een boottocht georganiseerd. Thans tracht men, zooveel mogelijk ingezetenen over te halen, dien tocht mee te maken met het doel hen 's morgens vroeg uit de gemeente te doen ver trekken en eerst in den laten avond daarin te doen terugkeeren. Men seint aan de „N. Rott. Ct." uit Soerabaja: Een ongekende en onverklaarbare .vrees voor e- moord op groote schaal, die in den nacht van 24 op 25 Augustus zou geschieden, op de in de binnenlan den wonende Europeanen en Cliineezen, leidde tot een uittocht naar de hoofdplaatsen en het nemen van rare, verwilderde omgeving te komen, en die gedachte alleen dieeidi hem rillen van afschuw. Elisabeth, de ouderwetscbe dienstbode, die geheel wist hoe het hoorde, maakte dus een zeer aangemamen indruk op hem en stemde hem gunstig. „Mevrouw heeft gezegd, dat ik u dadelijk bij haar binnen moet laten, mijnheer", zei zij, „en de dokter heeft- mij opgedragen u te zeggen dat iedere hevige opwinding zeer slecht voor haar is." „Is zij dan ziek?" Die vra'ag werd op scherpen (nou gedaan. „Ja, mijnheer, zeer ziek. De dokter wil haar. graag 'zoo kalm mogelijk houden; maar hij vond het toch beter u wel bij haar te laten, zij is er zoo erg op ge steld." Deze woorden deden Sir Arthur's hart even sa menkrimpen en weder vertoonde zich hetzelfde vi zioen voor zijn oogen, het. schoone stralende gezicht van het jonge meisje in de witte japon, het meisj dat naast den zonnewijzer stond en met haar diepe stem sprak „Liefde is het grootste wat er op de wereld be staat." Die woorden klonken nog in zijn hoofd toen Elisa beth hem een groote slaapkamer binnenliet en zijn oog viel onmiddellijk op de vrouw, die door kussens gesteund in bed lag, met het gelaat naar de deur ge keerd, liet stralende gezicht van het meisje naast den zonnewijzer verflauwde voor zijn verbeelding, terwij hij stilzwijgend de vrouw in het bed aan-zag, die met een glimlach op het gelaat de hand' -naar hem toestak en op zaehten toon zeide: „ILet is lief van je om hier te bomen, Arthur. Wij mogen elkander na al die jareta als vrienden begroe ten Die woorden waren eerder een vraag dan een be wering, maar "hij gaf er geen antwoord op. Hij stond als 't ware vastgenageld haar aan te staren, met zoo groote verbazing, dat hij in 't eerst! geen woorden kon vinden. Toen zei hij langzaam: „Ik zou je niet herkend hebben, ik zou je niet lier <le auto Tan de chic Tan Engeland. Bij de op 16 Mei j.l. op de Brooklyn-Baan gehou den raceskwam deze auto wederom eerste aan. Importeurs voor geheel Nederland nog andere voorzorgsmaatregelen. Er gebeurde ech ter niets. Te Malang, de eenige plaats waar wel eenige reden voor ongerustheid zou kunnen bestaan, omdat de geestdrijvers van de vereeniging „Sarekat Islam" al daar het inlandsch bestuur haten, heeft. Zaterdag een groot machtsvertoon plaats gehad, om de onruststo kers te intimideeren. Thans zijn de gemoederen overal kalmer. „Sarekat Islam" blijkt als economische vereeniging een mislukking, zij is geheel verbasterd. Waar zij kan voortwoekeren, zooals in Rembang, bedreigt zij de rust en OTde. Mijns inziens is thans aangetoond, dat zelfwerken de regeerende krachten niet in het Javaansche volk aanwezig zijn. DE VISSÖHEiR EN DE REIGER. Een inwoner van Ierseke ving dezer dagen, naar de N. Crt, meldt, op een heel eigenaardige wijze een dikke paling'. Hij was in de lerseksche Moer aan het visschen, toen er onverwachts, vlak' bij hem, een Tpiger uit de sloot, opvloog. De man Schrok hiervan zoodanig, dat hij zijn hengelstok liet val Ion en een luiden kreet gaf. Door den schreeuw van den man „schrok op zijn beurt de reiger en liet daardoor zijrp. buit, een dikke paling, vlak voor de voeten van den visscher vallen. De verblufte man nam- dezep onverwachten buit mee naar huis en constateerde daar, dat de reiger hem een paling van bijnb 1 kilo zwaarte voor de voe ten geworpen had. EEN FLAUWE GRAP. Dezer dagen spoelde, Zooals we meldden, aan het strand te IJmuiden een flesch aan, waarin zich een houtje bevond inet) het' opschrift-, dat het stoomschip „Swift" vergaan was. Er is slechts één Nederlandsch vaartuig met dien naam en wel een stoomtrawler uit IJmuiden, waar men dus reden had zich ongerust te maken. Gelukkig is die trawler Zondagavond bin- nengekomeh. Wannéér zou er eens straf komen op het verkoopen van dergelijke aardigheden, vraagt de berichtgever in IJmuiden van het „Handelsblad", waaraan dit bericht is ontleend. VEGETARISCH CONGRES. Gisteren is te 's-Gravenhage het vierde Congres der Internationale Vegetarische Unie geopend met een rede van den voorzitter van het Uitvoerend Co mité, die de congressisten in het Franseh, Duitseh en Engelsch toesprak. Sprekers uit verschillende landen bespraken de ve getarische belangen. UIT VEERHUIZEN. De heer B„ alhier, miste 's morgens bij het opstaan uit zijn zakboekje 100. Vermoed wordt, dat mei', 's nachts het raam zijner woning heeft opgeschoven en zoo de bankbiljetten uit, het boekje, dat zich in de kamer en in een vastzak bevond, heeft toegeëigend. De zaak is bij de politie aangegeven. kond hebben, Margaret. Ik kan niet gelooven Hij zweeg plotseling, want zijn stem beefde en Mar garet met haar vriendelijke stem, zei: „Ja, ik ben zeker heel veel veranderd, sedert je mij voor liet laatst gezien hebt. Toen was ik niet meer dan een jong meisje; nu ben ik een vrouw die het le ven heeft loeren kennen van veel verschillende zijden, liet is of mijn onbezorgde jongenieisjestijd tot een andere wereld, behoort, het leven heeft zijn stempel op mijn gezicht gedrukt." „Ja", antwoordde hij peinzend, met de oogen nog steeds op haar gevestigd. ..Ik vrees - dat. jouw le ven „Ik heb veel verdriet gehad, maai' ook heel veel vreugde", viel /.ij hern in de rede op denzelfden toon van zooeven; „en nu zie ik het einde naderen en dat verheugt mij." Hij kwam naderbij en raakte voor hot eerst haar hand aan. „Waarom zeg je dat?" vroeg 'hij, ITet was merk waardig hoeveel zachter zijn stem klonk dan gewoon lijk. „Nu ben je ziek, maar ik hoop dat je met goede oppassing later Zij viel hem al weer in de re de met een glimlach om den mond. ..Neen, het is geen kwestie van tijd of van goede opassing. Gelukkig niet. Het is alleen de vraag hoe lang mijn krachten het nog kunnen uithouden. Je weet. dat Max dood is?" Zij sprak die woorden zoo kalm alsof zij eenvoudig wou zeggen dat iemand naar de andere kamer gegaan was; haar broeder ver schrikte. ..Dood?" riep hij uit.. „Neen, dat wist ik niet. Ik bad gehoord, dat hij in Etage land was, een heel vaag en on gedecideerd bericht, en ik heb al mijn best ge daan jullie beiden op te sporen. Ik wou praatjes of schandaal trachten te vermijden." liefde. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1