D P F ?nS y Mi W i TA TUf 1 n Des VOi £- i Gr en den r Man Gla: LIJS Be hand) Koop Boedi Pit tegen tegen n ile! 1 STADSNIEUWS. I I A C K« Zaad aitmu ▼oedii HET KABIKKT-CÖRT. Volgens een medeeling van het persbureau Vas Diaz, welke wij gisteravond na ontvangst dadelijk in de stad hebben gobulletiineei'd, zal het nieuwe mi- dsterie als volgt, zijn samengesteld: Binnenilandsclio Zaken: Mir. P. W. A. Cort van dar Linden, kabinets-formateur. Bnitenlandsehe Zaken: Jhr. dr. J. Loudon, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de re geer injg' der Ver (lenigde Staten. linanciën: A. E. J. Bertling, directeur der regis tratie en domeinen tc Leeuwarden. Justitie: Mr. B. Oirt, advocaat-generaal bij den Hooigen Raad. MarineKapitein-ter-zee J. J. Rambonnet, com mandant van de „Evertsen", te N ie u wed iep. Oorlog: N. Bosboom, gep. kolonel der artillerie, lid van de „Legercommissie". landbouw, Nijverheid en Handel: Prof. mi. M. W. F. Treub. Waterstaat: Dr. C. Lely, oud-minister van Water staat. Koloniën: Mr. Th. Pleyte, oud-advocaat te Sema- rang, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. De „Nieuwe Courant" meldt, dat bet koninklijk besluit betreffende de samenstelling van het nieuwe Kabinet waarschijnlijk aanstaanden Vrijdag in de „Staatscourant" zal verschijnen. Het kabinet-Gort van uvc Linden is dus toch nog gauwer klaar getimmerd, dan de algemeene verwach ting was - blijkbaar is de offieieele opening van het Vredespaleis door het tegenwoordige ministerie op Donderdag oorzaak, dat het eerst Vrijdag in het volle daglicht wordt gesteld. Het merkwaardige van het kabinet- is, dat er op het eerste gezicht.niets mét zekerheid van te zeggen valt. Het heeft wel eenige politieke tint- maar duidelijk is de kleur toch ook weer niet. Er zitten goede planken in, doch of het echt wagenschot is en of de degelijkheid nog binnen in zit en alsnog naar buiten moet worden gekeerd, zal eerst later kunnen blijken. Wil men een andere beeldspraak, dan zouden we zeggen, dat het nieuwe ministerie een boek is met grootendeels onbeschreven bladzijden. De meerder heid der nieuwe ministers bestaat uit nieuwe man nen, met een politiek blanco verleden, genre gematigd onverschilligen. Eién militant politicus heeft een portefeuille gekregen en van hem zou men dit allerminst hebben verwacht en nog minder zou men hem- 't departement, dart minister Talma zal verlaten, hebben toegedacht, We bedoelen natuurlijk den heer '1 reub, wiens felle tegenzin tegen srtuatspen-sionnee- ring hem besluiten deed de concentratie den rug toe te keeren. Dat hij de Kamer, welke hij als lid ver liet, als minister zal binnentreden, dat de tegenstan der van staatspensioen juist de portefeuille zal krij gen, waaruit men immers had gehoopt een uitbrei ding van de staatspensionneering te voorschijn tc ha len het Ls wel een zeer wonderlijke gril van het po litieke noodlot. Er is behalve de minister-president, nog een poli ticus in het kabinet de heer Lely, de uitgevallen concentiratie-candidaat in Utrecht II. Zou het slechts toevallig of méér zijn, dat de nieuwe minister van Waterstaat bestuurslid is van de Zuidarzee-Vereeni- ging? Een vraag', die te meer klemt-, wanneer men bedenkt dat van den beginne af aan de oplossing van het Zuiderzee-yraagstuk voor een kabinet, dat geen concentratie-kabinet was, op den voorgrond heeft, ge staan. Wat dit ministerie is en wil, zullen we eerst den derden Dinsdag in September uit de troonrede kun nen leeren I Schorten wij zoolang- de vrees op, dat, s-poedig na het begin van het politieke «pel „alle ne gen" zullen worden omgekegeld Fam. E. Vlakoop, Amsterdam, 3 p. Mej. E. Lindner, Schiedam, 1 p. Mej. H. 0. C. Legner, Schiedam, 1 p. Pension „Scoronlo": Fam. Komter, Laren, 5 p. Fam. Kuipers, Botterdam, 2 p. Fam. Komter, Leen warden, 2 p. Pension „Dennenlust"Fam. Douwes, Amsterdam, 3 p. Dames Fetter, Amsterdam, 3 p. Dames van Zelm, Amsterdam, 2 p. Fam. Koch, Rotterdam, 3 p. Café „Duinzicht": Fam. B. R-eiss, 2 p. Fam. van Es, 2 p. Café ,,'s Lands Welvaren": Fam. 7 p. Pension „Veldzicht": Earn. Goossens, 4 p. Pension „Buitenlust"Fam. van Pelt, Amster dam, 4 p. Fam. van der Kemp, Haarlem, 2 p. Pension „Duinoord": Fam. Krijsi-s, Amsterdam, 3 p. Fam. Schouten, Amsterdam, 7 p. Fam. Franke- n». Zaandam, 2 p. Earn. Coster, Delft, 3 p. Bij den heer Siesli-ng: Fam. Wolfers, Deventer, 2 p. Fam. Fliesnsem, Deventer, 2 p. Pension „Slot": Fam. v. d. Pol, Amsterdam, 2 p. Pension W. v. d„ Wal: Fam. Blok, 5 p. Fam. Hoog- schagen, 4 p. In gemeubileerde woningen: Bij dep lieer O. Krijgsman: Fam. Kooij, Alkmaar, 5 p. Mej. Roetman, Amsterdam, 1 p Huize Multiflora": Fam. van der Va-l-k, Rotter dam, 8 p. Villa's „Zonneduin" Roijaards, Amsterdam, sterdam, 4 p. Huize „Marktzicht"Fam. Zwetsar, Amsterdam, 8 pers. Bij den heer .T. Zwakmnn: Fam. van Gelder, 2 p. Bij den heer P. Kooijman: Fam. Keijser, Amster dam, 5 p. Huize „Buitenduin": Fam. Baron v. Tuyll van Se rooskerken, Amsterdam, Leiden, 1 p. Bij Mej. Eduaird: Mej. van Suehtelen 1 pers. Mej. Adama, Frankfort, 1 Bij P. den Das: Mevr. de Welt- Amsterdam, 4 p. Bij Mej. wed. Beeldman: Fam. dam, 6 p. In eigen zomerverblijf: Fam. Joh. de Veer, Amsterdam, Fam. Warners, den Helder, 7 p. Totaal 158 personen. p. Jongenheer Jelgersma, Hilversi ep kinderen, Duinker, Amster- ITIT SCIIERiMERHORN. Maandagmiddag- vergaderde onze Raad; afwezig was de heer C. Nierop. Na opening en voorlezing van de notulen werd medegedeeld, dat het, reglement van het R uiig. Armbestuur door Ged. Staten is goedge keurd. Aan de oïde is de vaststelling' van de rekening van het, Burg. Armbestuur over 1912. De heer Honing verklaarde namens de commissie voor het- nazien de zer rekening' deze accoord te hebben bevonden met een batig saldo van J 581.41, waarna de rekening met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Eveneens werd de rekening van de gemeente over 1912 met algemeene stemmen vastgesteld na eene me- dedeeling van den heer Honig, deze in orde te hebben bevonden met een saldo van 1333.75. Hierna werden ingediend de begrooting van de ge meente voor 1914 in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van 11542.94% en de begrooting van het Burg. Armbestuur over hetzelfde dienstjaar in in komsten en uitgaven groot 1803.11 met een bijdrage van 500 als subsidie van de gemeente. A iemand meer- het woord verlangende, werd vergadering door den voorzitter gesloten. de- UIT HOORN. In dte gisteren alhier gehouden vergadering afdeeling Hoorn van de Holl. Maatschappij Landbouw werd bij het voorstel-Oudewater, in het inenten, de wenschelij-kheid bepleit, om weer rug dei- van zake te- te keeren tot den toestand voot het- Kon. Besl. van 11 Februari 1913, alsmede dat den veeartsen de verplichting wordt, opgelegd zich na een inspuiting te riesinfeetêeren. Over het laatste zal men in correspondentie treden met het Hoofdbestuur, terwijl het eerste punt op di al gemeene vergadering behandeld zal worden. Men -steunde voor een lid van het Hoofdbestuur uil Noord-Holland de candidatuur-Kiihn. Ten behoeve der' Marine is op het terrein van het Rijkslandhouwproefstat-ion te Hoorn- een instal latie voor draadlooze telegrafie opgericht. Op den d-ag, dat de lokaal trein HoornBoven- karspel zal gaan rijden, zal de postbode D. Dekker ontslag nemen. Hij heeft dan 34 jaar lang eiken dag- tweemaal van Hoorn naar Wijdenes en terug geloo- pen, zoodoende per dag 36 K.M. afleggende, of in die 34 jaar, een afstand van ongeveer 9 maal den omtrek der aarde. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In een vergadering van afgevaardigden van Koop handel te Broek op Langendijk en van een achttal tuinbouwvereenigingen uit den omtrek zijn de heeren K. Kooij te Noord-Sehurwoude en W. Dirkmaat t-e Broek op Langendijk benoemd tot betaalmeesters voor den onderhandschen verkoop van winterproduc- teu. 23 Augustus Amster- Mej. de Mej. de UIT SCHOOR L Lijst van vreemdelingen welke op alhier verblijf hielden. Pension RusthofDe heer M. Duinker, land, 1 p. Miss S, Walker, Engeland, 1 p. land, 1 p. Mis S. Walker, Engeland, 1 p. Graaf, Amsterdam, 1 p. Mej. E. Krefelt, Amsterdam, 1 p. Mej. C. Bienfait, Ams ter dram, 1 p. Mej. van Oorschot, Amsterdam, 1 p. Frau Laskar, York-E'nge- land, 1 p. Mevr. Westenenk Wem ink en familie, De venter, 2 p. II. O. J. rij hof f v. d. Toorn, den Haag, 1 p. Mej. C-ar beau. Rotterdam, 1 p. Mej. Wieek, Rot terdam, 1 p. Fam. O. van Baemen, den Haag, 2 p. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Wegens de geringe medewerking zullen de Onaf- hankeJijkheidsfeesten alhier geen voortgang hebben. KORTE BERICHTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag deed de politie tc Maastricht een inval in een perceel aan liet Vrijthof, waar zij den 21-jarigen R. wilde arres te-eren. Deze dronk een glas vergif leeg en stierf bij na onmiddellijk. Zijn zuster, waarbij hij inwoonde, werd wegens medeplichtigheid gearresteerd. Een complete collectie gereedschappen, ter vervaardiging van valsche munt, is in beslag genomen.. Toen Zondagavond te Maastricht kinderen huis waarts keerden van een feest in St. Pieker, is een conducteur der brievenmalen, een der leiders van het feest, van den kanaaldijk tuss-chen Maas en kanaal in het water gevallen. Ernstig gewond werd hij opge nomen cn naar het, hospitaal vervoerd, waar hij gis terennacht naar de N. R-. Ct. meldt, is overleden. Een 8-jarig jongentje was op de Kattenburger gracht te Amsterdam aan een op een sleeperswagen geladen kist gaan hangen, met het gevolg dat de kist kantelde en op het hoofd! van het kind terecht kwam In het Binnengasthuis is de jongen aan de gevolgen overleden. Do zoogenaamde dokter Macaura, die ook tc Alkmaar zijn praktijken heeft uitgeoefend, is door den Parij-schen rechter van instructie met zes andere „doktoren" naar de openbare terechtzitting verwe zen wegens oplichting- en het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Te Oost voor ne is Zondagmiddag een jongentje van II jaar met zijn vader in zee verdronken. Het kind was er aan het baden, toen hij eensklaps in de diepte verdween. Toen zijn vader hem achterna liep om hem te redden, zonk ook deze weg. De ongeluk- kigen, Kléinjan geheeten, woonden te Rotterdam. De 500.000ste bezoeker is Zondagmiddag op En- tos gekomen, 't was de heer J. J. ten Hagen, beambte aan het- Rijksmuseum. - Er is ingebroken in de pakkamer van de fabriek der firma Erven Caspar Flick te Amsterdam. Een aantal chocolade-artikelen werd ontvreemd. Reeds eerder werden meerdere malen pakken en tabletten chocolade vermist, doch men kon den dader niet ont dekken. Tba ns is als verdacht. aangehouden een ont slagen werkman van de firma. EEN BON VOOR ONZE ABONNÉ's. Wanneer wij hier enkel even de aandicht vestigden op de Ion, welke in dit Dummer voorkomt, dan zou dit voor het meerendeel van onze abonné's voldoende zijn zij weten wel wat die bon in de kermis be- teekent en anders zullen bun kinderen het wel weten. Maar voor de vele nieuwe abonné's welke wij sinds de vorige kermis in Alkmaar en omgeving kregen, is het gewenscht even de beteekenis van die bon uit een te zetten. Sinds eenige jaren sluit onze directie met den heer Benner een contract, waardoor de abon né's en hunne kinderen in staat gesteld worden tegen zeer matigen prijs gebruik te maken van stoomcarous- sel en cakewalk op het Hofplein en dit jaar boven dien van de aëroplane op de Paardenmarkt. Tegen inwisseling van deze bon, die vandaag alléén geplaatst wordt, dus morgen niet weer, kan men aan ons bureau Voordam C 9, zes kaartjes of minder krij gen tegen 2!/2 cent per stuk, welke recht geven op een rit in een der drie inrichtingen van den heer Benner. Wenscht men dus zes kaartjes, dan moet men aan ons bureau 15 cents betalen, voor vijf 12l/2 ct., voor vier 10 ctvoor drie 7l/2 ct., voor twee 5 ct. en voor één 2i/g ct. De kaartjes zijn alléén geldig Woensdagmiddag van 27 uur en kunnen aan ons bureau gebaald worden tot van avond 9 uur en van morgenochtend 8 uur af aan tot 's avonds half zeven. Wel is waar wordt de bon maar één keer geplaatst, doch men kan trachten zooveel mogelijk bons van abonné's te verzamelen bij vroegere gelegenheden toonden vele jongens en meisjes zich daarin echte bolleboozen Ouderen kan worden aangeraden Woensmiddag eens een kijkje te gaan nemen. Het is een lust het tierend goedje te aanschouwen, van wie talloozen anders nooit in de gelegenheid zijn zooveel pleizier achtereen te hebben en van wie bijna allen or,der de bekoring komen, dat zij het genot dien middag gemeenschappe lijk en goedkoop kunnen smaken. En de vol wassenen, die niet kunnen komen, zij zullen het ach terna kunnen lezen van de gezichtjes en hooren uit de monden hoe dankbaar de kleintjes zijn voor dit kermisvermaak. Voor ouders moge dit in de eerste plaats aange naam zijn ook zijdie hun bon en een paar stui vers aan andere kinderen schonken, hebben daar van voldoening. Dat mochten we menigmaal hooren, dat blijkt ook uit het telkenjare in aantal toenemen der gevers, die zelf geen kinderen hebben en toch de bons komen inwisselen BENOEMD. Benoemd zijn bij de -staf der infanterie tot kapitein de le luitenants van dien staf A. H. P. Blaauw en VV. Kaas, beiden werkzaam - aan de Cadettenschool, Bij het 2e rep.infanterie: tot- -kapitein de 1ste luite nant F. W. II. van S tra aten, van de staf, werkzaam aan de Cadettenschool. (Reeds in een deel van ons vo-ri-g nummer vermeld) GESLAAGD. De heer O. K. Smit, alhier, slaagde gisteren te 's-Gravenhag-e voor het eerste gedeelte van het Nota i'ieel Staatsexamen. BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. In de week van 18 tot 23 Augustus zijn in het bad hui-s van het Witte Kruis genomen 83 kuipbaden 95 regenbaden le klasse, 198 regenbaden 2e klasse, te zamen 376 baden. en „Staringsoord"Fam. W. 8 p. Earn. Dr. de Lange, Am- NEDERLANDSCHE SIGARENMAKERS- EN TABAKSBEWERKERSBOND, AFD. ALKMAAR. Het volgende adres, onderteekend door de heeren J. D. Derksen en A. van Westerop, resp. voorzitter en secretaris van de afd. Alkmaar van den Neder- landschen Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond, is heden aan den Raad verzonden Geven eerbiedig te kennen J. D. Derksen en A. v*n Westerop, voorzitter en secretaris van de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond en optredende namens boven genoemde afdeeling en ten deze domicilie kiezende ten huize van A. van Westerop, Stuartstraat 35 Alk maar, dat wij Uwen Raad verzoeken artikel 8 dei- Verordening op het Gemeentelijke Werkloozenfonds te wijzigen, opdat het mogelijk worde gemaakt, dat afdeelingen van nationale bendendie een gemeenschappelijke werkloozenkas hebben, tot de werkloozenverzekering kunnen toetreden, zonder dat zij plaatselijk een af zonderlijke kas behoeven te bezitten en zonder een bepaalde contributie te moeten betalen. Wij komen met dit verzoek, omdat onze organisa tie kan volstaan met eene heffing van 3 centen per lid en per week. Als wij nu aanspraak op den bijslag willen maken moeten wij de contributies onzer leden verhoogen met 7 centen per lid en per week, iets wat gezien de hooge contributies niet kan. Bovendien zooals wij boven al opmerkten, voor onze organisatie niet noodig is. DE KERMIS. HET NIEUWE) MINISTERIE. De stembus heeft gesproken, de kiezers hebben het rechtsche ministerie verslagen en vreugde heerscht er onder jong en oud, voor zoover natuurlijk niet be- hoorend' to-t de rechterzijde, nu er een vrijzinnig-de mocratisch ministerie op kom-st schijnt. Met ver wonderlijke snelheid, terwijl de stembusuitslag nau welijks koud is, heeft de koning een vrijzinnig voor man ontboden en dezen de opdracht gegeven tot het samenstellen van een nieuw ministerie uit de geheele inkerzijde. De vrijzinnige knbinets-formateur be geeft zich dadelijk nadat de koning hem de nieuwe taak heeft opgedragen, naar den -sociaal-democrati schen leider en biedt dezen een portefeuille aan, on der mededeeling', dat ingeval van een weigering een zaken-kabinet d-e eenige oplossing van de crisis zal zijn. De sociaal-democratische minister is noodig om positieven arbeid te kunnen verrichten, om alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen ingevoerd te krijgen De crisis te Kopenhagen is in opzett dus preciess zoo als de crisis te s-Giravenhage. Zoover gaat zelfs de overeenkomst, dat de Deensche dr. Bos, die prof. Peder Gram heet en de Deensche mr. Troelstra. hier Hans Justesen genoemd, ook kinderen zijn van dezelf de Alma Mater! Maar hiermede houdt trouwens ook elke gelijkvormigheid op. Het verloop van beid-e cri ses is zoo geheel anders, dat men den bewerker er wel van moet verdenken Hollandschen wijn in den Deenschen wijn fce hebben gemengd. Is -die verden king juist, dan kan dien bewerker de verdienst niet worden ontzegd, dat bij het aardige blijspel voor ons Nederlanders nog smakelijker heeft gemaakt, dan het zonder dit actueel-politieke bijsmaakje reeds zou zijn geweest. Doch gaan wij het verloop van den crisis, zooals de schrijver Julius Magnussen ons di© geeft, verder na. De redacteur van de socialistische „Pers" Justesen (do heer W. van der Veer) bezwijkt voor het aanboi van zijn collega van het liberale Vaderland (de hee. Adolf Bouwmeester) in een geestig gespeeld' t-ooneel- tje, waarin bet „geef me de -hand.... excellentie'' van den politieken intrigant, die de politiek enkel ah middel gebruikt om omhoog te komen het aardig d-oet. Wel tracht nog de 25-jarige zoon van den soci alistischen minister-in-spé zijn vader aftehouden van 't aannemen der portefeuille, daar hij dit in strij acht met diens nobel karakter en eerlijk verleden, maar te vergeefs de man luistert niet naar zijn stem, doch gaat do jubelkreten van de juichende me nigte in ontvangst nemen. 's Nacht-s nog wordt in de bureaux der Pers een conferentie der beide partij-groepen gehouden. De let terzetters, die wachten op de copie van het laatste nieuws, zijn, hoewel ze den uitslag nog niet weten, vast overtuigd, dat hun patroon Jusrtesen de schoone kans zal aannemen; een van hen merkt schamper op, dat er geen zuivere standpunten meer zijn en voegt er nijdig aan toe, dat een letterzetter maar altijd zet ten moet wat men hem te zetten geeft en nooit iets tegen mag zeggen. H-et resultaat der conferentie is. dat prof. Peder Gram minister-president wordt en ITans Justesen de portefeuille van binnenlandsche zaken krijgt. Een cynisch redacteur der Pers kan niet nalaten vlijmscherp op te merken, dat. van het nieuwe ministerie een wetsvoorstel zal uitgaan, voor schrijvende dat van couranten voor musea etc. exem plaren op zwaar papier moeten worden gedrukt, om latere ministers ten allen tijde in de gelegenheid te stellen na te slaan wat ze vroeger g-eschreven heb ben. Wanneer Just-esen de proef van het minis terie-bericht leest, zegt hij: „Hier sta ik met mijn noodlot in de hand. Als men ministeh wordt, moet men een brok geheugen afschaffen. Het hei lige vuur is in mij uitgedoofd." En hij g-aat weg onder de woorden: „Nu ga ik den laatsten nacht als fatsoenlijk menseh slapen." Dan komt de zoon, die op de vergadering zijn vad-er het slachtoffer heeft zien worden voor diens vroegere politieke tegenstan ders, die nu niet meer in zijn vader zal kunnen ge- looven. En daar hij dezen niet- verliezen wil, laat hij het. bericht uit den courante-nvorm nemen en wijzigt het, zóó, dat Hans Justesen beslist weigert een por tefeuille te aanvaarden. En zijn vader slaapt zonder e vermoeden, dat het, ministerie al tegen de vlakte ligt. Den volgenden ochtend natuurlijk groote conster natie. Gram i-s woedend over hot _groote politieke schandaal, Justesen buiten zich zelve, waant zich slachtoffer van een complot, de cynische Pers-redac teur Lynee gewaagt sarcastisch van de hand, die vroeger hot Mene tekel aan den wand schreef en nu ■lijkbaar voor de courant werkt.Dan komt de zoon schuld bekennen, zeggen, hoeveel hij van zijn vader had geleerd, hoe hij het beste wat deze in zijn leven heeft geschreven, verzamelde en daaruit gees tesadel en karakter putte. Had de vader vroeger niet verkondigd, dat men zich moest, wachten voor hen, die oud worden en liberaal? Had hij indertijd niot -gezegd te haten degenen, die geboeid worden in de gouden kluisters der regeoringJ Had hij weleer niet verkondigd, dat men geen levenden tak op een dooden, dra neerstortenden boom kon enten? En had hij dat ai-les thans niet verloochend? Bij dat alles begrijpt de vader, dat zijn jeugd zich heeft voortgezet in zijn jongen, die thans met den ouden heer heeft afgerekend, zijn denkbeelden van vroeger weer nieuw leven heeft ingeblazen. Hij er- bent van den rechten weg te zijn afgeweken en keert als verloren vadsr tot zijn zoon terug. Het,, Vader land" moge het bericht van de vorming van het mi nisterie hebben gebracht, de Pers is, uls altijd, beter ingelicht geweest, immers de sociaal-democraat wei gert de portefeuille en er komt een extra-parlemen tair kabinet. Ziehier de gang van het blijspel. Natuurlijk komt er een oude jongejuffrouw ten tooneele voor de te genstelling t-usschen ouderwet-sche en hypermoderne zeden en natuurlijk is er een liefdesintrlgctje, gelijk die ook voorkomt in onze eigen politiekgetinte blij spelen, de Kiesvereeniging' Stellendijk en de candida- tuur van Bommel. Het stuk is van het begin tot het einde onderhou dend, dikwijls geestig, en het werd voortreffelijk ge speeld. Namen noemen is niet noodig allen werk ten mede om een geheel te krijgen dat terecht zeer m den smaak viel van het helaas niet talrijke publiek. Zou de belangstelling niet grooter zijn, indien „Het Nieuwe Ministerie" no-g eens te Alkmaar werd gege ven, in de plaats bijv. van een der aangekondigde, ook hier reeds overbekende stukken? Het ci.rcus wa-s gisteravond goed bezet en. er is weer luid geapplaudisseerd na ieder nummer. Algemeen was men weer vol bewondering voor de mooie olifan- ten dress uur, terwijl over de kunststukjes der conto;r- tionisten en de uitstekende prestaties der Banola's aan de ba-rres-fixes terecht maar één roep was. Zoo- als gezeg'd het mooie programma had weer veel suc ces en een bezoek aan dit circus kan gerust worden aanbevolen. De groote zaal der „Harmonie" was gisteravond weer geheel gevuld. Na ieder tafereel van „Het Tre ken des Kruises" werd zeer langdurig geklapt. De revue „'t Zal wel wennen" had gisteravond weer zeer vele kermi-sgangers getrokken, men heeft wear zeer genoten. Vrijdag om twee uur wordt er een middag voorstel 1 ing gegeven. ALKMAARSÖH BIOSCOOPTHEATER, liet bioscooptheater in de Langestraat heeft ge durende de kermisweek een wisselend programma, dat, verscheiden mooie nummers telt. De eerste helft van deze week geeft het een spannend hoofdnummer, een^ gekleurd drama: „In adellijke klingen", de ge schiedenis van een actrice. Als toegift werd o. a. ook n mooie en spannende film gegeven, de strijd van een vrouwelijke advocaat tusschen liefdé en plicht. De nummers werden begeleid door piano én viool, vooral de jeugdige violist verstaat zijn taak goed. CINEM A AMERICA IN. De heer Weber is er met zijn nieuwe bioscoop in de Doelenstraat, wel zeer op vooruitgegaan. Een flin ke, ruime zaal mét gemakkelijke zitplaatsen, een ge zellige loge en alle mogelijke voorzorgen niet het oog' op^ eventueele ongevallen. Ook de eutrée van het theater, waar planten versieringen zijn aangebracht, maakt, een prettigen indruk. Gedurende de kermisdagen wordt als hoofdnummer gegeven Adrienne Lecouvreur, waarin de bekende ac- rice Sara Bernhardt de hoofdrol ven uit. Het uit drie deelen bestaande drama heeft een onderhoudende handeling. Een aardige trucfilm „Chineesehe -Schim men" weet den lachlust op te wekken. Ook het mische nummer, Patachon als acrobaat, doet goed. ko- het SOHINKEL'S BTOSCOOP. Wie kennis heeft gemaakt met de bioscoop van den lieer Schinkel zal er stellig met genoegen weer eens heen gaan, temeer daar om den anderen dag het. programma vernieuwd wordt. De nette zaal, die met rood pluche behangen is en rondom het dock met planten is versierd, maakt een pleizierigen indruk. Voor de veiligheid is gezorgd door een 4-tal uitgan gen. De nummers houden den bezoeker een uurtje pretig bezig. Het programma bestaat meestal uit komische nummers, als kermisnummers zeer geschikt, doch ook het drama is niet vergeten en iedere film lokt een welverdiend applausje uit. Dé beelden wor den op toepasselijke wijze op de piano begeleid, een explicateur vertelt, den inhoud van de stukken, zon- dat het geheel niet aan duidelijkheid te wenschen overlaat. D-e heer Schinkel zal zich stellig in een druk be zoek aan zijn inrichting mogen verheugen. In HET WAPEN VAN HAARLEM weet het gezelschap van den heer Jos. G. de Munnik zijn roem te handhaven. Zondag was het hier dén ge- heelen avond tjokvol en ook de andere avonden was het hier goed bezet. Vooral de voordrachten den heer de Munnik oogstten veel bijval, maar de liederen van mej. Luse Lesette vielen zeer in smaak. Waar de consumptieprijzen hier niet. hoofd zijn en de entree geheel vrij is, behoeft drukke bezoek aldaar geen verwondering. van ook dén ver- het In. „HET KONING WÏLLEMSÏ1ITIS" treedt dit jaar een gehee.l nieuw gezelschap onder di rectie van de duettisfen de heer en mevrouw Krijners op. Dit gezelschap, bestaande uit z.es personen, slaagt er uitstekend in de lachspieren onbedaarlijk in bewe ging te brengen. De lieer Nettenbreijers deed niet liet eiigageeren ran dit gezelschap een zeer goede keus. Ook hier vrij entree, zonder ver hooging wan con sumptie. In CAFé-RESTAURANT v.h. LI EVENDAG geven de dames gezusters Torelli van het eonserva toire te Brussel iederen avond zeer te waardeeren concerten. Het piano- en vioolspel dat men hier te hooren krijgt, mag geroemd worden. Deze lokaliteit, die allergezelligst is ingericht, leent zich uitstekend voor een verpoozing. De Venei 'aansche tuinverlicli- ting valt mede zeer in den smaak. Zeer zeker zal het ook de overige dagen hij den ,e Dolmans niet aan bezoekers ontbreken. Tn CAFé-RESTAURANT „DE KROON", van den heer K. Roos, Schoutenstraat, geeft Jan" Soil (alias de heer J. de Geus) met zijn viooï, met: rostyle- ensemble prachtige muzieknummers. Jan Soil toonde, zich tevens een zeer te waardeeren humorist. Mej. Meta Griinfeld, de bekende ITollandsche sou brette, beeft met haar pracht-repertoire veel succes. Van het café-chant.ant kan men neg bovendien ge nieten bij de heeren Groet, Nieuwe-doot, du Croeq, aan de Laat en in het Maastrichfsch Bierhuis. Ver schillende dames en heeren treden hier op,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2