I D f I Di D V IB G er, dei r Mart Glai TU LIJS' Bel hands* Koop- Boede] Plai tegen tegen STADSNIEUWS. C K* Zaad uitmui roedin hij benoemd tot. raad-adviseur aan het departement van justitie, in welke betrekking bij is opgetreden bij de voorbereiding en redactie vau belangrijke wetten, als daar zijn: wijziging van het Burgerlijk Wetboek betreffende onechte kinderen, de vaderlijk» macht en voogdij, alsmede de herziening van het Wetboek van Strafvordering. Sedert 1901 was hij advocaat-generaal bij den Ron gen Raad. Kapitein tea' zee J. J. Rambonnet, a.-s. minister van marine, is nog geen 50 jaren oud, was als luitenant ter zee le klasse officier-instructeur in stoomwerk tuigkunde enz. aan het Kon. Marine-Instituut en in Indie chef van de afdeeling Materieel bij het depar tement. van Marine te Batavia, waarn. hoofd van het vak van uitrusting bij Is Rijks wterf te Amsterdam, en voerde sedert, 1911 als kapitein ter zee het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Evertsen" te Ni-euwediep. De kolonel is ridder 4e. kl. der Militaire Willemsorde we gens zijn ferme leiding als commandant der 1 findings- divisie op het eiland Flores in 1904. Omtrent rnr. Bert ling, den minister van financiën, vermeldden we reeds een en ander. De gep. kolonel dar artillerie N-. Bosboom, is in den tateren tijd meer bekend geworden door zijn brochure en zijn couranten-artikelen, waarin hij voor en tijdens de behandeling van de leger-organisitieplannen van minister Colijn daartegenover zijn z.g. „Verdubbe lingsstelsel" verdedigde. Dir. 0. Lely, a.s minister van Waterstaat, treedt voor de derde maal als hoofd van genoemd departe ment op. Hij maakte eerst van 18911894 van het kabinet-Tak van Poortvliet, daarna van 18971901 van het ministerie-Pi.erson deel uit en heeft nu met dezelfde portefeuille in het. kabinet-Oort van der Linden zitting. Vóór zijn eerste ministerschap was hij civiel-ingenieur en als zoodanig bekend door de leiding van liet onderzoek betreffende de droogma king- der Zuiderzee, voor welk vraagstuk hij als mi nister eene .staatscommissie instelde, wier voorstellen tot. dusver nog niet. in daden zijn omgezet. Nfi een korten tijd lid van den Ilaagschen gemeen teraad te zijn geweest, werd de oud-minister Lely on der het ministerie-Kuyper benoemd tot gouverneur van Suriname.. 17a beëindiging van deze functie in het moederland teruggekeerd, herkreeg de heer Lely van de kiezers in 's-Gravenhage III zijn mandaat als lid van den gemeenteraad. Kort daarop koos de Raad hem tot wethouder, als hoedanig hij de afd. Openbare Werken beheerde. Met het wethouderschap vereenigde hij 't lidmaat schap van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, daartoe in 1910 geroepen door de Staten van Fries land. Sedert 1908 is hij ook voorzitter van den Mijn- raad. Oinder zijn ambtgenooten in het nieuwe ministerie is dr. Lely de meest geprononceerde Liberale Unie man. Vóór zijn wethouderschap was hij eenige jaren voorzitter van d» vrijzinnige kiesvereeniginiff „'s-Gra venhage." Tot 1907 was hij ettelijke jaren lid der Tweede Kamer voor Amsterdam II. Mr. M. W. F. Treub, aminister van landbouw, nijverheid en handel, verwierf na zijn promotie ook het radicaal van candidaat-notaris. Zijn belangstel ling in het notariaat en zijn studiën op dit gebied maakten hem tot vertrouwensman der Broederschap van Candidaat-Notarissen, in welke veireeni-ging hij vele jaren het voorzitterschap vervulde. Als lid van den Raad en als wethouder van financiën en bedrij ven behartigde hij een reeks van jaren de belangen dar gemeente Amsterdam. Na zijn aftreden is hij als hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam werk zaam geweest. Als een der vooraanstaande mannen in de vrijzin nig-democratische partij, werd hem weldra een zetel in de Tweede Kamer aangeboden, waar hij tot Sep tember a.s. voor het district Assen zitting had. Hij trok zich vrijwillig uit het parlement terug op grond van zijne van de vrijzinnige concentratie afwijkende meening omtrent het staatspensioen. In de jongste 5 jaren was hij voorzitter van de Staatscommissie betreffende de werkloosheid, wier rapport onlangs verschenen is; van 19091911 lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. Mr. Th. B. Pleyte, a.s. minister van koloniën, vroe ger advocaat te Sema-rang, in associatie met. het te genwoordige Kamerlid mr. Van Deventer, heeft do reputatie van een welsprekend pleitbezorger. Hij is mede-bestuurder of adviseur van tal van Indische oiilttur-ondernemingen. Mr. Pleyte is verder voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart en was bij de jongste. Juni-verkiezin- gen voor de Tweede Kamer als - vrijzinnig-democraat candidaat. van de concentratie in een der districten van Amsterdam. Als zoodanig heeft hij in een verkiezings-redevoe- ring- o.a. de Indische politiek onder het ministerie- Heemskerk scherp aangevallen. DE OPENING VAN HET VREDESPALEIS. Sedert gisterochtend bevinden de heer en mevrouw Ca-rnegie zich binnen de residentie. De grondlegger der Carnegie-stichting en zijn echtgenoot© vondén aan den Hoek van Holland, plaats hunner aankomst, de automobiel van den Amerikaanschen gezant- Lloyd Bryco te hunner beschikking en vertrokken daarmede naar Den Haag, alwaar zijn afstapten aan het Hotel der Amerikaansche Legatie, ontvangen door hun gastheer, den gezant voornoemd. Van het oogenblik dat de familie Carnegie in bet, gezantschap intrek nam, werd de Amerikaansche vlag op het dak geheschen en werden er nog twee uit den voorgevel gehangen. Gistermiddag is er een gastmaal ter eere van do ■gasten gehouden, gevolgd door eene receptie. De ontvangstavond, welken de Amerikaansche ge zant en mevrouw Lloyd Bryco op den maaltijd ter core van den heer en mevrouw Carnegie hebben laten volgen, was zeer druk bezocht. De heer Carnegie was getooid met het kruis en het groote lint van het grootkruis van de Oranje-Nassau- orde. De heer en mevrouw Carnegie zouden vandaag door de Koningin in particuliere audiëntie worden ontvangen, ten einde aan H. M. te worden voorge steld. Gemengd nieuws. HUURDERS CONTRA HUISEIGENAREN. Te Leiden is het, schrijft het Hbld., tot een conflict gekomen tusschen huurders en enkele huiseigenaren. Er moet door den Bond van Huiseigenaren besloten zyn tot een verhooging van de weekhuren met 10 pet. Een der grootste eigenaars, de vereeniging Nationaal Grondbezit, is daarmede begonnen. Den bewoners van een geheele straat* de Pasteursstraat, werd aangezegd, dat met ingang van 1 September de huur f 2.60 per week bedragend, met f 0.25 is verhoogd. Dinsdagavond werd een vergadering belegd, die door bijna alle bewoners dier straat en anderen was bezocht, waarin tegen den maatregel werd geprotesteerd en besloten eenparig te weigeren de verhooging te beta len. Er werd een vereeniging van huurders opgericht, oen voorloopig bestuur benoemd en besloten Vrijdag- Avond een openbare vergadering te houden. tot verkrijging an een wijziging der wet op de ge neeskunde. Het streven is, een permanente commissie van deskundigen van Staatswege te doen instellen t die geneesmiddelen en geneesmethoden aan een ernstig onderzoek onderwerpt, om ze na gebleken ge- schiktheid het praedicaat van officieel te verleenen, NED. ROODE KRUIS TE BELGRADO. Aan een schrijven van dr. Lingbeekhoofd dei- ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis te Belgrado, aan het hoofdcomitó dier vereeniging ge- richt, is het volgende ontleend „18 Augustus was voor ons een dag, waarop ieder een extra in het geweer kwam. Prins George zou ons komen bezoeken. Men vertelt hier in de stad allerlei wondere ver halen over de rijke uitrusting, orde, netheid, goede verpleging van onze ambulance, zoodat Z, K. H. er nieuwsgierig naar werd. Nu, zooals u bekend is, is die rijke uitrusting zoo bijzonder niet maar wij komen er niettemin goed mee voor den dag. Wij hebben bijv. wel niet de tafeltje-dek-je-achtige ambulance-apotheek der Russen we moeten veel im- proviseeren en zelf maken maar dat behoort toch ook eigenlijk zoo in een Roode Kruis-ambulance wij beschikken Diet over een zoo talrijk personeel, maar wij komen er toch mede gereed en wellicht is er bij ons meer orde, omdat iedereen precies zijn taak weet. Hoe het zij, de prins kwam, inspecteerde alles, kwam daarna in de ettzaaal onder een glaasje Vrede- port een praatje maken, en gaf als zijne opinie te kennen, dat wij op het gebied der ambulance het beste waren wat hij nog had gezien. Heel beleefd de secretaris merkte op, dat Z. K. H. ens iets vlei ends wilde zeggen, waarop deze te verstaan gaf, dat hij daaraan nooit had geleden. De vroegere kroonprins is immers bekend om de laat ik maar zeggen buitengewoon ondubbelzinnige wijze, waarop hij zijne opinie te kennen geeft. Z. K. H. liet zich geduldig kieken en beloofde nog eens terug te willen komen. En 's avonds was er een diner van 130 couverts, aangeboden door de stad Belgrado aan alle artsen der nog aanwezige Roode Kruis-ambulances en missies, d. w. z. behalve de Servische bedrieg ik mij niet de Franeche, Duitsche, Engelsche, Oostenrijksehe, ItaliaanscheHongaarsche Russische Zweedsche, Noorsche, Belgische, Tzechische, Poolsche en Neder landsche. Een poliglot gezelschap, zooals u ziet, en een warme karwei, omdat onze uniformen vrij warm zijn en geen van ons principieel rok of smoking bij zich heeft. Ik had gelegenheid, na tal van geestdriftige spee ches op het succes van Servië, op het leger en op de diplomatie, bei-cheidenlijk te wijzen op het deze maand te openen Vredespaleis in den Haag en op de gele genheid om in het vervolg bij ons vrede te komen maken. Waaraan men hier nog niet hard gelooft. Men is alles behalve gerust over den loop van zaken, als de oude keizer Frarz Joseph komt të vallen." WET OP DE GENEESKUNDE. Te Amsterdam heeft zich, naar de N. Ct. meldt, ♦es comité gevoruad met het doel een actie te voeren DIEFSTAL VAN f 4000. Aaugaande den geheimzinnigen diefstal van de geld kist met f 4000 der Z. H. E. S. M. is nog niet veel aan het licht gekomen, meldt het Vad. De geldkist welke f 1200 aan bankpapier en f 2800 aan specie bevatte, was geplaatst in de bestuurdersruimte van den achtersten wagen, terwyl de conducteur in den trein dienst deed. Dergelijke geldzendingen geschieden geregeld op deze wijze. De trein was een z.g. boemeltrein, die alle kleine stations aandeed en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat passagiers die met deze geldzendingen bekend wa ren de kist hebben kunnen bemachtigen. Met een montagewagen is dadelijk na de ontdek king van den diefstal de geheele lijn afgezocht, doch zonder resultaat. Het vermoeden bestaat, dat de diefstal heeft plaats gehad op het traject Voorburg—Leidschendam. UIT SCHOORL. Dinsdagavond werd in de herv. kerk alhier een godsdienstige muziek-avond gehouden onder leiding van onzen predikant ds. Boeke. Het rijke en afwis selende programma voldeed de hoorders zeer. 't Is te hopen, dat deze avond, gegeven ten bate van het orgelfonds door soortgelijke avonden moge gevolgd worden en dan nog meerdere belangstelling worde getoond. UIT WINKEL. De heer H. Ham, hoofd der school te Groetpolder, slaagde te Utrecht voor het examen schoonschrijven M O. De heer J. Koomen Jzn. slaagde te 's-Gravenhage voor het eerste gedeelte notar eel staats-examen.) UIT AKERSLOOT. Woensdagavond viel de 50-jarige de G. van een lioogen hooiberg af en kwam zoo ongelukkig terecht, dat zijn been boven den enkel was gebroken. Nadat door Dr. Schrfider alhier de eerste hulp verleend was, is de patiënt met een ziekenauto naar het Gasthuis te Alkmaar vervoerd. KORTE BERICHTEN. Gisterochtend omstreeks halftien heeft de 21- jarige kuipersgezel Willem Vlak een moordaauslag gepleegd op zijn 26-jarig meisje, ten huize van haar gehuwde zuster, Gerard Doustraat te 's-Gravenhage, bij wie zij inwoonde. Zij kreeg een revolverschot in de linkerkaak, een in den linkerbovenarm en een in de linkerhand en een schampschot in de linkerzij. De toestand is niet levensgevaarlijk. Gistermorgen is een timmerman, die aan het dak van een huis te Arnhem reparatie moest verrich ten, terwijl hij op een ladder staande een gesprek met zijn broeder voerde, achterover geslagen. Hij kwam met het hoofd op de steenen terecht en was ten ge- vo'ge van schedelbreuk terstond dood. Bij een huiselijken twist sloeg Dinsdag te En schedé de fabrieksarbeider Johan E. te Glanerbrug zyn rouw zoodanig met een klomp, dat zij bewusteloos inéén zeeg. De toestand der vrouw, die nog steeds buiten bewustzijn is, is ernstig. De man is aange houden. Te Buiksloot is uit het Noord-Hollandsche Kanaal het lijk van een als heer gekleed persoon opgehaald, van naar schatting 35 40 jaar. Vermoedelijk moet hier aan een misdaad gedacht worden. In de klee deren werd niets anders gevonden dan een entree kaartje voor de E.N.T.O.S. Er was een messnede in de jas. Te Rossum is bij vrouw W. van der Zalm be richt ontvangen, dat haar man, vader van een groot gezin, in een der nieuwe havens te Petersburg is ver dronken. Gisteravond is de 17-jarige dochter van den heer G rte Gorinchem in een winkel door een luchtkoker gevallen. Kort daarna is zij overleden. UIT SPIJKERBOOR. Het fort alhier nadert zijn voltooiing-. Gisteren zijn de kanonnen aangebracht en geplaatst Ln het fort. Onder toezicht van militaire autoriteiten zijn deze stukken tevens beproefd. Ver in het rond kon men. het dreunen van de losbranding dezer zware stukken hooien. UIT BERGEN AAN ZEE. Pi-suisse en Blokzijl. Hoe vol en hoe warm het was! Zóó vo-l, dat er menschen zelfs uit Alkmaar moesten worden terug gezonden. En zóó warm, dat de beide vertolkers van het levenslied zeer klaarblijkelijk in het zweet huns aansehijns enz., terwijl voor de bezoeksters en bezoe kers de vergelijking- met een Turksch bad mixte dan! geenszins onjuist, was. Gelukkig- bepaalde de warmte zich niet enkel tot. de temperatuur in het concertzaaltje van „Nassau-Bergen", dat voor caba ret-kunst uitstekend geschikt is, daar de afstand tus schen publiek en artiest er al heel gering en dus ge makkelijk te overbruggen is. De zanger zong met warmte z'n schoone liederen, zijn tintelende geest scheen te koken te staan, zijn slagvaardigheid spette in het rond., en het publiek volgde hem met warme belangstelling en vroeg zich telkens met brandende nieuwsgierigheid af, wat er nu wel weer komen zou. Pisuisse is heel-ema-al geen Hollander, geen man om langs lijnen van geleidelijkheid te gaan. Zoo heeft Hij zijn auditorium diep onder den indruk van de tragiek van een levensliedje. en zoo laat hij het schateren onder zijn hartelijkgn humor of een geesti ge pikanterie. Gelijk hij terecht verklaart: hij ping pongt. zoo'n beetje met de sentimenten van het pu bliek. En het is alsof hij het louter voor zijn plezier doet. Al brengt hij niet veel gisterenavond zelfs wel wat heel weinig nieuws, z'n oude volksliedjes, z'n modern© cabaret-liederen, zij mogen Neder- landsch, Fransch, Duitsch of Elngelsch, ernstig of komisch zijn, pakken altijd en hoe vaak men ze ook van hem gehoord moge hebben, men komt telkens weer onder de bekoring van zijn talenten. Nieuw waren voor ons gisteravond zijn Hullèbroeck-llede ren doch dat waren zijn beste nummers niet. De soberheid waarmede de componist zelf bijv. zijn Lap per Krispijn zingt, doet 't het beter dan de meer ex pressieve, meer op effect berekende voordracht van den zanger van gisteravond. Pisuisse komt, letterlijk en figuurlijk, meer op den voorgrond dan zijn collega Blokzijl, die maar stil en bescheiden achter het muziek-instlrument. schuil gaat, doch voor een accompagnement zorgt zoo schitterend, dat bet ten slotte nog zeer de vraag is, wie wel het knapst is der twee. Wat doet dat er trouwens ook toe? De beide chansonniers hebben elkaar gevonden, zij vormen een prachtig geheel, en zijn tot dusver een en ondeelbaar gebleken. Zingend trekken zij de we reld door, hebben nog tijd even de badplaatsen te be zoeken óók Bergen aan Zee ditmaal en staan al weer gereed voor een groote tournee. Laten wij hen daarom een goede reis wensehen en de hoop uitspre ken, dat wij hen nog eens zullen mogen terugzien. Bon voyage et au revoir! UIT HOORN. By Kon. Bosl is bepaald, dat in dit jaar in de gemeente Hoorn eene Rijkstuinbouwwintersehooi zal worden gevestigd. Laatste berichten. OPENING VAN HET VREDESPALEIS. 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Ter gelegenhid van de opening van het Vredespaleis heeft de voorzitter van de Carnegiestichting, Jhr. Mr. van Kaïnebeek, lieden een redevoering uitgesproken. De spreker begon met dank te zeggen aan de Koninginnen en den Prins voor hun tegenwoordigheidbij de opening van het Vredespaleis, dat aldus is genoemd omdat het bestemd is tot zetel te dienen voor de belangrijkste schepping der Vredesconferentiön en omdat alles wat hier ge schiedt, gedaan zal worden in het belang van den Vrede van den vrede door recht. Spr. zette vervol gt na de beteekenis en de werking uiteen van het Hof van Arbitrage, in zijn tegenwoordigen vorm. Het berust geheel en al op de vrije toestemming der Staten, op de eer en de goede trouw. Het bezit geen andere sanctie, juist daardoor heeft het een hooge zedelijke waarde, die het boven eiken anderen vorm van rechtspraak verheft. Het eerbiedigt in voldoende mate de souvereinlteit van iederen Staat, hetgeen van het allerhoogste gewicht is. Wel beroept men zich op de noodzakelijkheid van een dwingende kracht om de uitspraken van een Scheidsgerecht te kunnen doen uitvoeren, maar die noodzakelijkheid heeft zich tot dusver niet laten gevoelen. Spr, achtte het gevaar voor de Souvereiniteit der Staten en voor den Vrede, bij de organisatie van zulk een militaire macht en by het gebruik dat men ervan zou maken, groot. Evenzeer verwierp hy het denkbeeld van een voort durend zetelende rechtbank voor welke iedere st*at eiken anderen staat zou kunnen dagen en die bevoegd zou zijn alle klachten te berechten. Een ins'elling van dien aard is slechts mogelijk tusschen verbonden staten en men zou dus moeten beginnen met de vor ming van een bond van de beschaafde wereld. Hetgeen er intusschen beproefd zou kunnen worden en reeds beproefd is, dat is de organisatie, naast het Permanente Hof van Arbitage, van bijzondere recht banken, die de bevoegdheid zouden bezitten van in zekere iu'ernationale geschillen, die hoofdzakelijk bij zondere belangen betreffen, eene beslissing te geven; op deze wyze een internationale rechtstitel scheppende uitvoerbaar voor de nationale rechtspraak. Intusschen, j aldus spreker, dit zijn vraagstukken van belang voor hen, die zich met het internationale recht bezighouden. Hetgeen de groote massa belang inboezemt, is de invloed welke van het Vredespaleis kan uitgaan op het behoud van den Vrede. Welnu, tot dusver heeft men nog niets gevonden dat meer afdoende in die richting gaat dan de arbitrage in de internationale conflicten en geschillen, welke zich aanhoudend voor doen Het Permanente Hof dat in het Vredespaleis zal zetelen, heeft in deze richting reeds veel gedaan en kan nog zeer veel doen, omdat het door het onpar tijdige karakter van zijne inrichting, bij uitstek ge- eigend is om zijn tussehenkomst te verleenen in de ernstigste conflicten als men zich) tot het Hof wil wenden Inmiddels is het van belang om zyn bestaan ken baar te maken op zichtbare en in het oog vallende wijze. Een vurig Vredesapostel, die over machtige mid delen beschikt, zag- in, dat het prestige van het Hof van Arbitrage er aanmerkelijk bij zou winnen door een inrichting zijner waardig, en geschikt om indruk wekkend op de verbeelding te werken. Te dien einde schonk bij anderhalf millioen dollars voor den bouw van het Vredespaleis. Het was van Carnegie een edelmoedige daad, ingegeven door verheven beweeg redenen en nu zijn edele bedoeling is verwezenlijkt, kan men zeggen dat hij veel voor de menschheid heeft gedaan. Spr. richtte zich daarna in de Engelsche taal tof Carnegie als volgt: Deze dag is voor u een glorievolle. Gij staat hier, als het ware, vóór de geheele beschaafde wereld, vóór i de vertegenwoordigers van de 42 Staten die tot liet Permanente Hof van Arbitrage zijn toegetreden, vóór j de Gebiedster van het land, dat klein in omvang maar met een ruime plaats in de geschiedenis, om die re- den uitverkoren is om aan deze wereldinstelling tot zetel te dienen. j Gij schenkt op dezen dag aan deze instelling dat gene wat haar nog ontbrak en wat in uw macht stond om toe te voegen aan haar macht. Gij verdient dank en eere! en verbonden aan het Hof van Arbitrage, de beste Instelling welke ooit door de beschaafde Staten gezamenlijk is gesticht, zal uw naam bij het nage slacht onvergankelijk blijven als den stichter van den Tempel des Vredes. In het Fransch vervolgende, gaf spr. daarna een uitvoerige schets van de stichting van het Vredespa leis. Hij huldigde daarbij Cordbnnier, den ontwerper en diens medewerker Van der Steur, die met groot talent den bouw heeft .geleid. Ook prees hij de raad gevingen van de adviseerende architecten Muijsken en Knuttel. Het park en den tuin dankt men aan den Engel- schen tuinachitect Mawson. De Nederlandsche re geering schonk het terrein, een waarde vertegen woordig-end van 7 ton en naar den wensch van de tweede Vredesconferentie schonken de vreemde Sta ten zulke fraaie geschenken, dat. daaraan thans voor een groot, gedeelte den schitterenden en aantrekkelij- lcen aanblik van het Paleis is te danken. Namens het bestuur sprak jhr. van Karnebeek daarvoor een woord van oprechten dank. Uitvoerig schetste spr. het aandeel, dlat de verschil lende mogendheden in de versiering hebben gehad en daarna overhandigde hij den President van den Raad van Beheer een ét-ui-, bevatten-de een bewerkten sleu tel. welken de Duitsche Tegeering heeft laten maken voor het toegangshek. Spr. vertrouwde, dat, het Vredespaleis niet alleen aan zijn bestemming zal voldoen, doc-h b-ovendien door zijn aanblik en inrichting, naar buiten een schitte renden indruk zal maken. Het Vredespaleis al-dus eindigde spr. zal een tempel des Vredes zijn, waarin zelfs als de golven van den oorlo-g aan den gezichtseinder rijzen, de betere gevoelens een wijkplaats kunnen vinden, om, evenals de duiven van de Ar-ke No-ach's, na den storm hun vlucht te hervatten. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. de Ma-rees van Stvinderen, voorzitter van den Raad van Beheer van liet Permanente Hof van Arbitrage, deze rede in de Fransch.» taal beantwoordende, con stateerde dat, door de opening van dit Baleis der Internationale Justitie een belangrijke bladzijde is toegevoegd aan de geschiedenis der internationale ar bitrage, die pas in de laatste 12 jaren op stevige grondslagen is gevestigd-, diank zij het geslacht dei- tegenwoordige staatslieden en rechtsgeleerden. Dat zoovelen hunner- deze opening zijn komen bijwonen, achtte hij een der schoonste getuigenissen van het verheven karakter dezer plechtigheid, waaraan de aanwezigheid van TT.TL M.M. cn Z. K. II. een bijzon deren luister bijzet. Hij herdacht, vervolgens verschillende beroemde rechtsgeleerden van het Arbitrage-hof, welke als rechters in verschillende arbitrages gezeten hebben, doch thans niet meer zijn als Fuller Amerika),Mou- ravieff en Martens (Rusland), Matzen (Denemarken) maar in bet bijzonder twee groote mannen, de Minis ters van Staat Beernaert en Asser, aan wier nage dachtenis hij een woord van eerbiedige hulde bracht. Daarne huldigde hij de werkkracht van de vier be- stuurderen der Carnegie-stichting (de vijfde, de heer Ruijssenaers, o-ud-seeretaris-generaal van het Arbi trage-hof, die kortelings is overleden, werd door hem herdacht) en bracht aan deze vier mannen, de minis ters van Staat Van Karnebeek, de Savornin Lohman en de heeren de Beaufort en Batijn den tol der dank baarheid van den Raad van Beheer van het Arbitra gehof voor hun arbeid, die een persoonlijk cachet heeft gedrukt op den bouw van het Vredespaleis. In hot bijzonder bracht hij wanne hulde aan den voorzit ter der Carnegie-stichting, den lieer Van Karnebeek. ondanks zijn Imogen leeftijd onverzwakt in werk kracht. en helder van geest, die door de jaren zijns levens, waarin anderen, na een welbesteed loven als het zijne, naa-r welverdiende rust zouden verlangen, te wijden aan een nauwgezet en onvermoeid toezicht, op den bouw van een monument, dat naar zijn over tuiging Nederland's roem zou verboogen, een stich telijk voorbeeld heeft gegeven van een verheven op vatting van de publieke zaak. Achter deze vier intel lectueel» Paleisbouwers rijst de groote figuur op van den milden schenker van het kapitaal, dat -den bouw mogelijk heeft gemaakt, Andrew Carnegie, wien de Minister in het Bpgelsch warme hulde bracht voor zijn milddadigheid, hem verzekerende, dat de Mogend heden, in den Raad van Beheer van het Arbitragehof vertegenwoordigd, leenfetemm-ig belangrijke sommen hebben gevoteerd om dit Paleis ook in de toekomst steeds te doen blijven staan op het zeer h-ooge peil waarop het, dank zij Carnegie's schenking, is kunnen worden ingericht, In li-et Fransch zijn rede voortzettende, verklaarde de Minister uit handen van den heer Van Karnebeek, als symbool der overdracht van bet Paleis (dat dooi den volksmond Vredespaleis gedoopt is), aan den Raad van Beheer van het Arbitragehof, den sleutel daarvan te aanvaarden. Zal dit Paleis nu beantwoorden aan zijn verheven bestemming? Stellig n-een, als men verwacht dat het 't begin zal beteekenen van den eeuwigen vrede twee woorden, die alleen op een kerkhofhek -op hun plaats zijn. Stellig ja, als men zich bepaalt tot wat monschelij leerwijs gesprokén mogelijk en te verwezen lijken is. De Minister vertrouwde dat op dit gebied het Paleis een zeer vruchtbaar laboratorium zou zijn voor krachtige zedelijke hernieuwing. Overigens legde hij er den nadruk op, dat niet zoozeer de inklee ding der arbitrage-verdragen van beteekenis i-s voor bet vermijden van conflicten als wel de geest, die par tijen bezielt. En in dit verband sprak hij zijne vol doening uit over den algemeenen geest die geheerseht heeft in de kringen van de verantwoordelijke mannen van het Europees-olie concert, die in de tijden, over laden met, ontplofbare stoffen, welke wij hebben door gemaakt, voor hun moeilijke taak uitstekend bere kend bleken. Hij meende dus dat de Europeesehc diplomatie de inwijding van dezen tempel met opge heven hoofden kon begroeten en dat, namen van man nen als Grey, S'aso-n-ow, Berchto-ld en Maj-orescu met gouden letteren konden worden gegraveerd als do meest verdienstelijke vredes-apo.stelenwelke ooit de muren kunnen sieren van dit. grootsch Paleis van Internationale Justitie, dit monumentum ve-re pereu- nius in Andrew Carnegie, SCHEEPSBRAND. NIEUW-YORK, (Y. D.), 28 Aug. Aan boord van het, stoomschip „Imperator", liggende in het dok Ho boken, is een ernstige brand uitgebroken. Er zijn 2 do-oden en 1 persoon wordt vermist. De brandweer is op 't oogenblik den brand meester. ARME JONGEN. Bij den heer Leegwater in de Hoogstraat kwam vanmorgen kwart voor acht een zeventien-jarige jon gen een damesfiets te koop aanbieden. Hij vroeg '15 voor de fiets, voorgevend dat zijn zusje graag de fiets kwijt wilde, daar ze een nieuwe kreeg. Als zijn woonplaats gaf hij op villa „Sportiust" te Heiloo. De heer Leegwater kocht de fiets, bij de betaling viel bet hem op, dat de jongen hevig beefde. Dit wekte argwaan-. Een. knecht ging den jongen na; deze vroeg hem den weg naar de tram aan den Tienewal. Hij zeid© naar Amsterdam te willen. In de Lange- straat scheen het j-ongmen-sch te begrijpen, dat hij be spied werd, ten minste hij zette het op een lo-open.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2