DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Raleigh Rijwielen, STIKKEL, OLM ft TEN ZELDAIH, No. 206 Honderd en vflftiende Jaargang. 1913 VRIJDAG 5 SEPTEMBER. Invaliditeitswet. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. Ie klas Engelsch rijwiel, ALKMAARSCHE COURANT De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de personen, die den leeftijd van 70 jaren reeds hebben bereikt of vóór of op 3 December a.s. dien leeftijd zullen volbrengen en die recht meenen te hebben op eene ouderdomsrente in gevolge de Invaliditeitswet, dat zij zich tot het ver krijgen van inlichtingen omtrent de daartoe in te dienen aangifte-formulieren kunnen wenden tot de daartoe aangewezen tusschenpersonen, de Ileeren D. VAN BARNEVELD, J. O. MEEUWSEN, A. OVER en G. J. HARTKAMP, allen wonende alhier, die tot dat. einde zullen zitting houden ter Gemeente-Secre tarie op de dagen en uren hieronder vermeld. O., P. en Q. op DINSDAG 9 SEPTEMBER. R. op WOENSDAG 10 SEPTEMBER. S. op DONDERDAG 11 SEPTEMBER. T„ IT. en V. op DINSDAG 16 SEPTEMBER. W., X., IJ. en Z. op WOENSDAG 17 SEPTEM BER. Telkens der namiddags van 0% tot 9 uur. Voot gehuwde vrouwen en weduwen gelden de be ginletters der namen barer echtgenooten of overle den echtgenooten. Alkmaar-, Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 5 September. Toen in Februari de oud-minister van buitenland- sche zaken, de heer Delcassê, als Eransch gezant te St. Petersburg werd benoemd en de Russische oud- minister naar Parijs vertrok, werd algemeen gedacht, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk cn Rusland er nog beter op zouden worden. Gelijk men weet, was de heer Delcassê vroeger ettelijke malen min. en 'n groot vriend van koning Eduard^ wiens politiek van ineirkeling in hem een warm bewonderaar vond. Hij was de groote vijand van Duitschland, die het tijdens zijn laatste ministerschap op een oorlog met den buurman moet hebben aangestuurd ter elfder ure werd het plan verijdeld. Men vroeg zich dan ook in Februari af, wélken invloed zijn benoeming zou uit oefenen op de verhouding van Rusland tot andere mogendheden, met name tot Duitschland. En nu komen de Duitsche bladen melden, dat de heer Delcassê, zijn post de voornaamste diploma tieke post van Frankrijk gaat verlaten. Zij knoo- pen er allerlei beschouwingen aan vast. Zoo schreef bijv. de Leipziger Neuesten Nachrichten: „De heer Delcassê zal misschien nu, misschien over enkele weken St.-Petersburg verlaten. Hij was vroe ger het opperhoofd van alle ijzervreters, die dage lijks een Duitsch legerkorps bij zijn ontbijt verslond. Later is hij tammer geworden, hij heeft gehoopt als opvolger van den heer Fallières het Elysée binnen te trekken en men heeft den teleurgestelde als pleister op de wonde den post van gezant in de Russische hoofdstad gegeven. Maar hij is tegengevallen, hij heeft zich niet kunnen inleven in de toestanden van het Tsarenrijk, en ofschoon tezelfder tijd de heer Iwolski als Russisch gezant te St. Petersburg fun geerde, zijn de betrekkingen tus&ehen beide staten er niet beter op geworden, doch zelfs een beetje er op verminderd. Niet alleen door zijn schuld doch door de macht der gebeurtenissen, die zich nu eenmaal schoven tusschen de beide vrienden van Frankrijk, n.l. Rusland en Engeland en meer dan eens Frankrijk dwongen voor den eenen of den anderen vriend op te komen. In de kwestie van Kawala, in de houding' tegenover de Adriatische havens, tegenover Adriano- pel, de Bulgaarsche wenschen, den Russischen wensch, om aan de Armeensche grens een druk op de Turksche regeering uit te oefenen, konden Rusland en Engeland het moeielijk eens worden, en hoe men in Frankrijk ook laveerde, toch deden er zich allerlei geschillen voor. En in St.-Petersburg' is men gevoe lig men is er sinds jaren gewend, dat Frankrijk zich tevreden stelt, met de rol van bediende en stil en gehoorzaam doet wat de Tsaar wil. De gebeurtenis sen zijn sterker geweest, dan het kunnen des heeren Delcassê. Men mag hem daarover niet al te hard vallen, want zij waren tenslotte ook sterker dan het gezamenlijke kunnen der Europeesche diplomaten." Ondanks de laatste opmerking' is de toon van dit «rtikel weinig vriendelijk. Andere couranten schrij ven nog een tikje ongunstiger over den heer Delcas sê. Iu Februari werd er uit een heel ander vaatje getapt. Wij herinneren ons een betoog was het, niet in de Berl. Börsen Courier? waarin spijtig werd verklaard, dat de benoeming van den heer Del cassê alweer bewees, hoe Frankrijk altijd knappe mannen voor aanzienlijke posten had, veel meer dan Duitschland, omdat, men ginder minder lette op ge boorte, stand, huwelijk, dan wel op geschiktheid en bekwaamheid. Zou de heer Delcassê dan plotseling zooveel minder waard zijn gebleken? Het is haast niet aan te nemen. En het schijnt ook niet waar te zijn. De Nowoje Wremja kwam n.l. gisteren in een artikel, dat er officieus uitzag, ver klaren, dat het bericht over de terugroeping van den heer Delcassê, door Duitschland verspreid, valsch is en dat er bovendien allerlei verzinsels aan toegevoegd zijn. Het Russische blad' eindigde met de verzeke ring te geven, dat de heer Delcassê de achting en het, vertrouwen geniet van de hooge Russische kringen, met den Eranschen minister van buitenlandsche za ken de beste vrienden is en trots het bedrijf van Duitschland te St. Petersburg op zijn post zal blij ven. Men ziet, dat de tegenspraak in vrij krasse bewoor dingen is vervat. Vrage, welk belang Duitschland op het oogenblik bij de voorstelling heeft, alsof de heer Delcassê on schadelijk zou zijn geworden? IL M. DEI KONINGIN. H. M. de Koningin heeft, schrijft, de N. R. Ct., aan mevrouw Angela de Oliveira Cesar de Costa, de presidente van den Argentijnschen Vredebond, die het in het1 Vredespaleis geplaatste beeld van den Christus van de Andes aangeboden en onthuld heeft, Haar portret geschonken voorzien niet alleen van de handteekening- der Koningin maar waarop H. M. ook de woorden geschreven heeft: „Christ avant tout." (Christus vödr alles)L GEDENKSTEENEN ONTHULD, lil tegenwoordigheid van een groot aantal belang stellenden werden .gisternamiddag te VGravenhage de drie gedenksteenen onthuld, door de zorgen van de vereeniging „Die Haghe" geplaatst in de gevels dei- huizen, waar het driemanschap van 1813, Gijsbert Ka- rel van Hogendorp, van Limburg Stirum en van der D'uyn van Maasdam, woonde. Gemengd nieuws. INVALIDITEITSWET. Het aantal zeventigjarigen, dat te Amsterdam in de termen valt om op 3 December a.s. een ouder domspensioen van 2 per week te ontvangen, zal naar het Hbld. meldt, naar schatting ongeveer 4000 bedra gen, waarvan omstreeks 1000 vrouwen. Het totaal aantal zeventigjarigen in Amsterdam zal op dien da tum ongeveer 18.000 zijn. DRIE MENSCHEN VERDRONKEN. Nadat de stoomboot Oude Maas Woensdagavond haar passagiers te Oud-Beierland aan wal gezet had, moest zij weder terugkeeren, om een noodzakelijke herstelling te ondergaan. Tegenover Spijkenisse, althans in de nabijheid van deze plaats, kwam zij in botsing' met een kleinere stoomboot, waardoor de laatste zonk en drie opvaren den verdronken. De Oude Maas had den „goeden" wal, zij 'heeft zelfs nog door fluiten op het gevaar gewezen, doch op de andere boot scheen men daarvan niets gemerkt te hebben. Op de laatste boot waren visschers, die, na afloop van de vischvangst, een pleiziertocht, naar Oostvoorne hadden ondernomen en nu terugkeerden. De plaats, waar de boot gezonken is, moet eveneens aanduiden, dat de aanvaring niet aan de Oude Maas te wijten is. Natuurlijk werden na de aanvaring alle pogingen in 't werk gesteld, om nog te redden wat te redden was. Een der geredden scheen een slag van de schroef van de Oude M'aas gehad te hebben. Hij was n.l. eenigszins, hoewel niet ernstig-, gewond. (N. R. C.) VERKIEZING SKNOEIERL1 Voor het gerechtshof t.e Amsterdam is gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen een candidaat in de theologie, die door de rechtbank te Utrecht bij vonnis van 16 Juni j.l. was veroordeeld: tot 2 dagen gevangenisstraf wegens opzettelijk valsche opgave doen aangaande een feit waarvan de plaatsing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn. Beklaagde erkende op het aangifte-formulier, het welk hem door een propagandist was verschaft, in strijd met de waarheid te hebben ingevuld dat hij van 1 Aug. 1912 tot 31 Jan. 1913 een gedeelte van een huis aan de Van der Kolkstraat had bewoond, terwijl hij daar minder dan een half jaar had verblijf gehouden. Bekl. voerde t.ot zijn verantwoording aan, dat het, niet zijn bedoeling' was, de opgave voor de kiezerslijst te bestemmen. Ter zake werd ook de ambtenaar ter secretarie ge hoord, die met, het opmaken van de kiezerslijst was belast-. De advocaat-generaal mr. De Josselin de Jong re- quireerde vernietiging van het vonnis om formeele reden doch bevestiging van de opgelegde straf. Z. E. Gst. duidde bekl. ten kwade dat hij, toekomstig domi- né, niet, voor de waarheid was uitgekomen, maar vees er toch op dat de Koningin in twee dusdanige geval len gratie had verleend in dien zin, dat, in plaats van gevangenisstraf boete werd opgelegd. ITET WRAK DER „LUTINE." Men schrijft uit Terschelling aan de N. Crt.: De equipage van de „Lysus", het bekende bergings schip dat sedert maanden bezig is op de reede van I erschelling de plaats uit te vinden, waar het, wrak van de „Lutine" ligt, beweert thans erin geslaagd te zijn een kanon terug te vinden, waaraan omtrent 1850 door duikers een boei als herkenningsteeken werd vastgemaakt. Op die plaats werden in genoemd jaar eenige staven goud gevonden. De hypothese is, dat toen men bij de eerste red dingspogingen, het wrak trachtte te versieepen. het achterschip met de kostbare lading' van het vaartuig is afgebroken; sedert is dit achterschip zoek ge weest. Het vinden van het kanon met den boei beschouwt men nu als een teeken, dat het spoor van de lading weer gevonden is. Dezer dagen werd een nogal aanzienlijke hoeveel heid zwaar wrakhout naar hoven gebracht. Goud vond men echter voor zoover bekend niet. MOORDAANSLAG. Gisteravond beeft ten huize van den heer H. S., drogist te IJmuiden, een moordaanslag plaats gehad. De eigenaar van het zeiljacht „Johanna," die reeds langen tijd met zijn, jacht te IJmuiden vertoefde, de heer B., heeft op het 16-jarig dochtertje van den heer S., tijdens diens afwezigheid,, in de binnenkamer van diens woning twee revolverschoten gelost, waardoor het meisje zeer ernstig getroffen werd. Daarna schoot de dader zich drie kogels in het achterhoofd, waardoor hij zeer ernstig, doch niet direct doodelijk getroffen werd. Sinds eenigen tijd bestond er naar beweerd wordt een meer dan gewone verstandhouding tusschen den dader, een man van ongeveer 40 jaar, reeds we duwnaar en van zijn tweede vrouw gescheiden, en 't nog' zeer jonge meisje, daf hem meermalen op zijn jacht bezocht. DUUR HOLLAND. Een lezer van De Tijd, schrijft: Ik heb in bezit gehad een rekeningetje uit een be kend Sc heven i ngseh hotel, dato 9 Aug. 1.1. D'rie Engelsehen, burgerluidjes, hebben a la carte gegeten, zoo, zoo, en krijgen te. zien Service J 0.75 Soep 2.25 Steack (no bigger than my purse, zei het vrouwje), 6.75 Aardappelen 1.50 Onleesbaar 1.50 Doppertjes (6 lepels voor 3 personen) 3. Ommeletje 4.50 20.75 Hieronder stond: Excuus voor gebruik van potlood. Hun vacant.ie was wel wat bedorven, en ze spraken mij op het Rokin aan en vroegen inlichtingen, be vreesd als ze waren, ergens binnen te gaan. Het rekeningetje is in een lijstje geizet, om in En- gelsch tehuis als afschrikwekkend voorbeeld te gel den voor 't dure Holland. TOUWSOHEREN. Een eigenaardig gebruik bestaat te Ilardenberg (Overijssel). Daar verspert de jeugd steeds een brui loftstoet den weg met een touw. Men laat den stoet niet voorbijgaan, voordat de bruidegom zijn beurs beeft getrokken en een aantal eenten over den weg heeft gestrooid, die door dé kinderen vlug worden opgeraapt. Het gezelschap kan wachten, tot de kin deren met het grabbelen, dat met veel geschreeuw ge paard gaat, klaar zijn. Vooral bij een huwelijk van een aanzienlijk paar, zoodat verwacht kan worden, dat er veel geld, ge strooid zal worden, nemen- velen hieraan deel en wordt het op den weg van den stoet meer dan eens toegepast. Bij de jeugd daar is dit gebruik bekeud onder den naam van „schatten." Ook te Varsseveld (GeMerl.) heerscht lezen we in de N. R. Ct. nog de gewoonte, een touw over den weg te spannen, als he,t rijtuig of de huifkar pas seert, waarmee de bruid uit het ouderlijk huis is ge haald1. Bruid en bruidegom zijn hierop voorbereid: eenige flesschen jenever zijn meegenomen, en alle versperringen worden met dit geestrijk vocht wegge spoeld. UIT KAMPERDUIN. Bij gelegenheid van het onafhankelijkheidsfeest te Groet, zou de „Prins" met een torpedoboot van Nieuwediep vóór Kamperduin landen en met een sloep aan wal gebracht worden. Wijl de matrozen onbekend waren met het gevaarlijke vaarwater, ge raakte, schrijft het N. v. d. D., de sloep in de bran ding, zoodat „Prins en gevolg" over boord sloegen. Gelukkig kwamen zij toch behouden aan land. De ho.ot werd echter stukgeslagen. UIT ZUID-SCIIARW OU DE Bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier is beroe pen de heer Teriet, cand. te Leiden. TTÏT NOORD-SOHARWOUDE. Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. De herkozen raadsleden, de heeren C. Slotemaker en J. Vlug- werden beëedigd. De heer Slotemaker legde den eed, de heer J. Vlug de belofte af. Het hek voor de onderwijzerswoning' zal vernieuwd worden en op een betonnen voeting geplaatst, welke kosten ongeveer 100 zullen bedragen cn welk werk over 3 weken ongeveer gereed zal zijn. De heeren Armvoogden, de heeren Gt. Duijves, C. Mulder en P. Kroon, dedenbij monde van eerstgenoem de rekening en verantwoording van hun gehouden be heer, uit welke rekening blijkt een ontvangst van 799.27, eene uitgaaf van 992.68%, zoodat de reke ning sluit met een nadeelig saldo van 193.41%. „Kenuemer Antogarage", Telef. 146. ALKMAAR. Een alsnog ingekomen operatierekening' van dr. van Ham, groot 40, zal worden onderzocht, terwijl later zal worden bepaald of deze v^or rekening' der gèmeente of de armenvoogdij komt. De begrooting' van liet Burgerl. Armbestuur wordt vastgesteld sluitende met een nadeelig saldo van 144.31%. Hierop vertrekken de Armvoog'den onder dankbe tuiging voor liet door hen gehouden beheer. De heeren Slotemaker en Vlug worden hierop we der tot wethouders benoemd, en ontvangen in vrien delijke bewoordingen de felicitatie van voorzitter en raad. De leden van den raad ontvangen liierop ieder een borderelle op de gemeenterekening. Ten opzichte van de Brandweer wordt besloten de mannelijke ingezetenen te nemen van 25—45 jaar, be halve zij die militieplichten hebben te vervullen. Omtrent het aangehouden adres van de kiesveree- nig'ing voor het invoeren eener progressieve inkom stenbelasting' wordt besloten een onderzoek in te stel len naar de verdeeling der klassen, geregeld naar het inkomen der aangeslagenen. Een request van de vereeniging voor vakonderwijs, waarin om 10 subsidie wordt gevraagd, vindt geen gunstig onthaal. Men oordeelt, dat de gemeente ge noeg doet met hét kosteloos afstaan van het derde schoollokaal en het gratis verschaffen van vuur en licht UIT HENSBROEK, i Een treurig ongeluk is hier voorgevallen bij den heer Van der Laan. Terwijl de ruim twintigjarige knecht A. II. werkzaam was bij het opjagen van 't hooi in de schuur, werd hij door de jaaglijn gegrepen en boven tegen het vierkant geslingerd. Van deze hoogte viel nu de jonge man neer op een steenen vloer, zwaar gekneusd werd hij opgenomen. Ofschoon direct, medische hulp werd ingeroepen, overleed de ongelukkige na een paar uur lijdens. UIT STOMPETOREN. In de vergadering van de Afdeeling Schermeer der ITpllandsche Maatschappij van Landbouw, gister avond gehouden, werd, na opening en vaststelling der notulen naar aanleiding van een aanvrage om subsi die voor de. vakschool voor kaasmakers to Hoorn, be sloten aan die vereeniging 5 te verleenen. Naar aanleiding van een schrijven der afdeeling aan de Directie der N. H. Tram over het lange wach ten wanneer de tram niet op tijd aankomt, is een antwoord der Directie ingekomen dat- met den agent te Stompetoren in overleg zal worden getreden om in dergelijke gevallen het publiek in te lichten. De heer P. Kramer Cz. brengt verslag uit van de besprekingen op de j.l. gehouden vergadering der Maatschappij te Amsterdam en de heer S. de Jongh omtrent de vergadering van Hollands Noorderkwar tier. Tot afgevaardigde naar de a.s. vergadering der Maatschappij in den Haag te houden werd benoemd de heer D. de Boer Hz. en naar de vergadering van Hollands Noorderkwartier de heer C. Kramer Glij- nis; tot plaatsvervanger de heer J. W. Sehoone. In de plaats van de aftredende bestuursleden C. Kramer G'lijnis en H. Zeeman (niet herkiesbaar) woe den benoemd de heeren D. de Boer Dz. en S. de Jongh. Als voorzitter werd gekozen de heer D. de Boer Dz., als vice-voorzitter de heer P. Kramer Cz. Nog wordt besloten dat er voor de leden een cur sus in paardenkennis zal worden gehouden door een veearts. UIT BERGEN. Tot ohef-monteur bij het gemeentelijk eleetrici- teitsbedrijf werd benoemd de heer Brugman te Hel mond. UIT OUDKARSPEL Dinsdagmorgen vergaderde de Raad' dezer gemeen te. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter open de de vergadering, waarna door het nieuwe lid, den beer Jn. v. E'xter en het herbenoemde lid', den heer A. Kroon Pz. de gebruikelijke eeden werden afgelegd. Ingekomen was een verzoek van P. Pranger om 4 maanden en van H. S'cliuitemaker om 11 maanden af schrijving 11. O., beiden wegens vertrek. Wordt toe gestaan. Op een verzoek van de afd. Langendijk van de Ned. Ver, tot afsch. van ale. dr. om subsidie, wordt op voorstel van B. en W. zonder discussie 5 toegestaan, voorloopig voor 1 jaar. Verzoek van den gemeente-opzichter A. Timmer man om met het oog op de vele werkzaamheden zijn salaris te brengen van 125 op 175. B. en W. stellen voor het salaris op 150 te brengen, niet om dat ze meenen dat de vraag te hoog is, doch met het oog op de financiën. De heer Kalverdijk meende, dat de opzichter hier niet onder mag lijden, hij stelde daarom voor de ver goeding op 175 te brengen. Dit voorstel werd met 4 stemmen voor en 3 tegen aangenomen. Verzoek van liet, Hoofdbestuur van de vereeniging tot verbetering van Vakonderwijs in Westfriesland

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1