DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en vflftieude «Jaargang. 1013 ZATERDAG 6 SEPTEMBER, Herhalingsonderwijs. UIT DEN RAAD. *0 207 Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen s uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het herhalingsonderwijs zal aanvangen: voor de j o n g e n s op MAAHDAG 8 SEPTEM BER a.s., des nam. 6 uur, in de 3e Gemeenteschool aan den Koningsweg, en voor de meisjes eveneens op MAAHDAG SEPTEMBER a.s., des nam. 4% uur, in de Meisjes school aan de Oudegracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPIHG, Voorzitter. L. VAK DER VEGT, lo.-Secr. Alkmaar, 5 Sept. 1913. Wanneer deze verplichte September-vergadering eens 's avonds ware gehouden in de gerestaureerde raadszaal, wanneer de nieuwe raadszetels voor het eerst waren ingenomen, wanneer de electrisehe gloei lampjes den wijn hadden doen fonkelen in de glazen, dan zouden de installatie, der nieuwe leden en de fe licitatie van den voorzifter iets feestelijks hebben ge kregen en zou de avond met de onschuldige agenda genoegelijk zijn doorgebracht. Maar de nieuwe raadszaal is nog niet in orde, met de eleetriciteit wat erger is en wat zeer zeker een nadere opheldering voor de gemeentenaren zou heb ben gewettigd is het nog niet in den haak en de stemming was Dinsdag heelemaal niet feestelijk. Ha dat de herkozen en nieuwgekozen leden waren geïn stalleerd de heer Verkerk legde de beloften af, terwijl de andere heeren de eed,en zwoeren wijdde de voorzitter enkele woorden aan de leden, die geen zitting meer hebben, hen kort en collectief dank bren gend voor hetgeen zij in het gemeentebelang hebben gedaan; hij heette vervolgens de geïnstalleerde leden welkom en verzocht hen in de vergaderingen steeds den goeden toon te bewaren. Het ligt voor de hand, dat een voorzitter, die heeft te waken voor de orde der vergaderingen in de allereerste plaats daaraan zijn aandacht schenkt. De orde, door goeden toon en onderlinge waardeering gehandhaafd, is zeker een voorname zaak. Toch bepaalt zij niet geheel den geest der vergaderingen, zelfs niet in hoofdzaak. De geest, die er in den Raad heerscht, blijkt immers het best uit het karakter der besprekingen, welke aan de besluiten vooraf gaan. Indien de nieuwe raadsleden toonen, dat zij zich hebben ingewerkt in de zaken, die in behandeling komen, indien zij doen wat ze kunnen om een spoedige en goede afdoening der za ken te bevorderen, zooveel mogelijk trachten te voor komen dat belangrijke onderwerpen sleepend worden gehouden, indien er van hen initiatief uitgaat, in dien ze het college van B. en W. krachtig steunen waar dit kan, maar ook critiseeren als dit moet, dan zal hun lidmaatschap zeker aan den geest der vergaderingen en daardoor vanzelf aan de belangen der gemeente ten goede komen. Van aftredende raadsleden zegt men als van de dooden niets dan goeds. Aan den heer van der Feen de Lille zullen we dan ook de herinnering be waren als aan een raadslid dat trouw op zijn post was, sterk gehecht- was aan traditie en historie, den moed had voor zijn overtuiging uit te komen en ove rigens vooral het woord voerde om juridische en for- meele fouten te voorkomen of te herstellen. De heer van Buijs-en onderscheidde zich door zijn rustig-over- wogen en kalm voorgedragen oordeel. Hij gaf, alleen het laatste jaar minder, blijk van groote belangstel ling voor ^de gemeentezaken, ook al behoorden deze niet tot zijn speciaal terrein, het onderwijsgebied, en als men het met zijn opvatting niet eens was, dan moest men in elk geval -erkennen, dat hij argumenten had om zijn meening te verdedigen. De heer Govers trad m de openbare vergaderingen minder op den voorgrond en voerde bijna alleen het woord, wanneet de belangen van landbouw, veeteelt en marktwezen er sprake kwamen, waarbij zijn woord natuurlijk ge zag had. Maar hij heeft de gemeente vooral gediend a s lid van de commissie voor de reiniging schert send is hij wel eens Alkmaars vierde wethouder ge noemd en het is te hopen, dat hij als adviseur het college van B. en W. terzijde zal blijven staan, nu hij door het toeval van de stembus niet weer in den Raad is teruggekeerd. Kort, maar hartelijk was de toespraak, waarmede het oudste raadslid,, de heer de Lange den heer Rip ping geluk wenschte met de onderscheiding, welke hem door de Koningin was verleend. Juist dat deze onderscheiding werd toegekend onder een rechtseh ministerie moet onzen burgemeester, die, al neemt hij geen vooraanstaande plaats in het politieke leven de zer gemeente in, toch nimmer zijn staatkundige ge voelens onder stoelen en banken steekt, aangenaam hebben getroffen. Ha het besfcheiden wederwoord van den heer Rip ping werd overgegaan tot de benoeming van een wet houder. Het was te voorzien, dat de heer Zaadnoor- dijk, als raadslid herkozen, ook opnieuw in het colle ge van B. en W. zou worden benoemd. De rechterzij de, waarvan de oude garde ontbrak, onthield zich van elke demonstratie zelfs was er blijkbaar te voren geen onderling overleg gepleegd, ook niet voor de commissie-benoemingen. Bij de linkerfractie had dit overleg niet ontbroken en de stemmingen wezen er op, dat ook het sociaal-democratische lid er in be trokken is geweest. Men kan zich voorstellen, dat. vlak na de verkiezingen, de partij-politiek nog door werkt, maar wij hopen niet, dat de houding der in getal krachtige linkerzijde zich door exclusivisme zal blijven kenmerken. Ook de leden der rechterzijde zijn de vertrouwensmannen van een meerderheid dei- bevolking en het lijkt óns totaal in strijd met een werkelijk liberale opvatting, dat een man, met een werkkracht en een werklust als de heer Ringers bezit, stelselmatig buiten alle raadscommissiën wordt gehouden Het belangrijkste der agenda zat in den staart toen de zaak-Elemming ter sprake kwam door een opmerking van den heer Boélmans ter Spill, welke den heer Lubbe tot een maidenspeech aanleiding gaf en ook een ander nieuw lid, den heer Udo, aan het woord bracht. De lezer weet niets van de zaak-Flemming? Eerlijk gezegd wij hadden er vóór Dinsdag ook nooit iets van gehoord. Eh hoewel zij een geschiedenis heeft is er nimmer over gesproken hetgeen in ons goede Alk maar wel een wonder mag heeten. Op de raadsagen da is zij steeds schuil gegaan achter een niets-zêggend opschriftje, in de raadsvergaderingen werd zij altijd achter de gesloten deuren verstopt en wij begrijpen niet, waarom zij plotseling in het openbaar werd be sproken bijlage 87, welke daartoe de aanleiding- vormde, was immers enkel voor de raadsleden be stemd. Hu echter een tip van den sluier is opgelicht schromen we niet de geheele zaak te onthullen, een zaak, die tot op zekere hoogte interessant is. De heer D. Elemming te Overveen, commissionnair in effecten, handelende onder de firma Hijpels en Co te Amsterdam, opende 1 Maart 1911 een bijkantoor te Alkmaar. Den 3den April 1912 ontving hij een aanslagbiljet in den Hoofdelijken Omslag als „fo rens" over 1911 en wel over zijn totftal inkomen, d. i het winstcijfer van het bijkantoor te Alkmaar, van het hoofdkantoor te Amsterdam en de rente van zijn privé-vermogen. Hij was het met dezen aanslag niet eens, immers den 6den Mei wendde hij zich met een adres tot den Raad, waarin hij betoogde, dat het on billijk en onjuist was, dat hij, zij het dan ook over 4 maanden, te Alkmaar belasting moest betalen van winsten, behaald door zijn arbeid te Amsterdam en over de rente van een kapitaal, aan welks vorming Alkmaar geheel vreemd is. Hij verzocht te worden aangeslagen -naar de maatstaf van het behaalde winstcijfer van tiet te Alkmaar gevestigd kantoor. Den 6den Augustus werd door den Raad afwijzend op zijn verzoek beschikt. Hij wendde zich hierna tot Gedeputeerde Staten met het verzoek, dat aan zijn reclame alsnog gevolg zou worden gegeven en op zijn aanslag zou worden teruggekomen. In dit adres werden eenige punten naar voren gebracht. De heer Elemming merkte allereerst op, dat hij' voor de zaak te Alkmaar een chef de bureau had aangesteld en der halve geen werkzaam aandeel nam in den te verrich ten arbeid. Waar het betreffende artikel der Ge meentewet zegt, dat in den hoofdelijken omslag eener gemeente moet worden bijgedragen door hem „die er gedurende meer dan 90 dagen van het belastingjaar voor zich of zijn gezin een gemeubelde woning of een kantoor of andere inrigting tot persoonlijke uitoefe ning van een betrekking, beroep of bedrijf beschik baar houdt," deelde adressant mede, dat hij belangrijk minder dan 90 dagen in de gemeente aanwezig was geweest. Ook wees hij, er op, dat de chefs van de be kende firma's Jamin, C. Keg 'en Albert Heijn, geen naamlooze vennootschappen, over geheel Hederland verspreid tal van filialen hebbende, en allen ook te Alkmaar gevestigd zijnde, hier niet in deze belasting zijn aangeslagen. Gedeputeerde Staten handhaafden den aanslag, daar adressant gedurende meer dan 90 dagen, immers gedurende tien maanden van het jaar 1911, te Alkmaar een kantoor beschikbaar hield als bedoeld in art. 245 2e lid der Gemeentewet. Gedeputeerde Staten zagen het criterium van den aanslag dus in het beschikbaar houden van het kan toor, terwijl de Alkmaarsche commissie van aanslag den grond .voor den aanslag vond in de omstandig heid, dat de heer Elemming op zijn kantoor aanwe zig is, om er een werkzaam aandeel in de zaken te nemen, om er de leidende kracht van te zijn. Ha deze eindbeslissing nu heeft de heer Elemming zich opnieuw tot den Raad en zelfs met een memorie van 18 bladzijden tot alle raadsleden persoonlijk ge wend. Al zijn beschouwingen kunnen echter het nuchtere feit niet wegredeneeren, dat de aanslag vol komen rechtmatig' is geschied. Zonder arrière-pensêe is de zaak immers eenvoudig deze, dat er een wetsart. bestaat en dat dit* volkomen juist is toegepast, zij het dan ook, dat het criterium van Gad. Staten an ders en juister is, dan dat van de commissie van aan slag. Op gevaar af van door den heer Lubbe conser vatief te worden genoemd vinden wij de strengste toepassing* van het artikel de billijkste en rechtvaar digste, n.l. tegenover allen. De wetgever heeft een maal, wat de belastingbetaling betreft, geen onder scheid gemaakt tusschen forensen, die zich lo. aan een hooge gemeentelijke belasting onttrekken dpor elders hun domicilie te nemen, dan waar zij hun ambt of bedrijf uitoefenen, 2o voor hun genoegen tijdelijk in een andere gemeente verblijven of 3o in een andere gemeente een kantoor of een andere inrichting tot persoonlijke uitoefening van een betrekking, beroep of bedrijf beschikbaar houden. Evenmin heeft hij onderscheid gemaakt tusschen inkomens van de ge- wone belastingschuldigen en die van de forensen, wat valt er dan eigenlijk verder te bepraten en aan te toonen? Dat deze belastingheffing onbillijk is? Maar dat verwijt dient gericht te worden tot den wet- g-éver en niet tot den belastingheffer, die zich volko men juist grondt op en zich strict houdt aan de wet en die zich immers volstrekt niet heeft te gedra gen naar hetgeen andere gemeenten doen of nalaten. Al zijn speculatieve beschouwingen kunnen den heer 1 lemming niet baten en de Raad moge hem Dinsdag de verzekering hebben gegeven, dat bij de behandeling der vraag, of voor 1913 een aanslag zal worden opge legd, op zijn belangen zal worden gelet, de Raad zal ten zijnen opzichte niets anders kunnen doen, -dan te voren is geschied en in hoogste instantie juist be vonden is. Alleen is bij deze zaak gebleken, dat de heeren Keg, Heijn en Jamin e. d. ten onrechte zijn vrijgesteld, omdat naar den uitleg van de com missie van aanslag de bepaling op hen niet toepasse lijk was, terwijl de ongetwijfeld juistere interpretatie van Ged. St. gelegenheid geeft ook hen op te nemen. Van zijn met energie gevoerde actie zal de heer Elem ming -dan ook wel geen andere voldoening smaken, dan dat enkele belastingschuldigen, die ten onrechte werden vrijgesteld, in het vervolg ook een aanslagbil jet thuis zullen krijgen. STAATSCOMMISSIE:-WERKLOOSHEID. Haar de H. R. Ct. verneemt, kan tegen het ^inde van het jaar het verschijnen van het tweede deel van het rapport der Staatscommissie in zake de bestrij ding van de werkloosheid tegemoet gezien worden. Werd het niet eenigermate vertraagd door het optre den van mr. Treub als minister, dan zou het reeds veel eerder kunnen worden ingediend, want op de hoofdpunten is men het reeds eens geworden. Zoo staat wel reeds vast dat men de middelen ter bestrij ding der werkloosheid zal zoeken in een betere orga- uiisatie van de arbeidsbeurzen, verzekering .en werk verschaffing van overheidswege, doch omtrent de wijze, waarop een en ander geregeld moet worden, heeft men zich nog geen vaste meening gevormd. Qem«ngrt nieuws, EEH VERKIEZIHGSQUAESTIE. Gedeputeerde Staten van Hoord-Holland beslisten naar aanleiding van een protest ingediend door vier Raadsleden van Schoten tegen den uitslag der verkie zingen, dat van de vier door den Raad toegelaten le den er twee, de heeren Teeuwen en De Vries, zullen toegelaten worden, terwijl voor de zetels der twee an deren, de heeren Boeree en Van Schie, een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Gedeputeerden hadden de stembiljetten opgevraagd en daarbij ontdekt dat er acht meer ongeldig ver klaard moesten worden. Daardoor veranderden de eindcijfers en moest geconcludeerd worden, dat de stem van den abusievelijk ingeschreven kiezer Peters van invloed op den uitslag der verkiezing kan ge weest zijn. Behalve het bezwaar in zake Peters werden alle an dere reclames der protesteerenden door Gedeputeer den, als ongegrond, verworpen. EEH UHIOUM OP OHDEBWIJS-GEBIED. Men schrijft uit Gemonde aan de 's-Hert. Ct. Het kerkdorp Gemonde heeft eene gemeenschappe lijke school, die behoort aan de gemeenten Boxtel, Schijndel, St. Michiels-Gestel en St. Oedenrode, te zamen 46 raadsleden tellende. Op het oogenblik is er aan de school te Gemonde een onderwijzersbenoeming aanhangig en de dagelijksche besturen van de 4 ge meenten hebben met den schoolopziener uit het arr. Oirschot gezamenlijk een voordracht opgemaakt van 4 personen. Hu komen al de 46 raadsleden, vertegenwoordigen de een totale bevolking van pi. m. 23000 zielen, in be weging, om de beste keuze te doen. Het resultaat is wel eens verrassend. Zoo ook nu. Boxtel benoemde den heer Eooi uit Baardwijk, St. Michiels-Gestel den heer Van Haren uit Grave en St. Oedenrode den heer De Bont uit Zijtaart (Veehei). Schijndel zal mogelijk wel een der drie genoemden stemmen, doch daarmede heeft nog geen der solljci- teerenden een volstrekte meerderheid. Het lot zal dan moeten beslissen en zoo bestaat de mogelijkheid, dat iemand de betrekking krijgt, die van de 46 stem men er 6 heeft, de meerderheid in één gemeente. Zoo iets bestaat in het heele land niet. De kinderen uit de betrokken gemeenten betalen voor hetzelfde onderwijs verschillend schoolgeld. Voor elk gedeelte der parochie geldt een andere rege ling. Ten slotte bestaat de schoolbevolking uit leerlin gen, woonachtig in 3 districten (Eindhoven, Den Bosch en Tilburg)! en 3 arrondissementen (Oirschot, Den Bosch en Vechel). Maak nu niet de gevolgtrekking, dat hier 6 heeren schoolopzieners in school komen. Heen, in dit op zicht zijn we normaal. Gelukkig- staat de school slechts in ééne gemeente, ofschoon de grenzen van al le 4 dorpen hier vlak bij elkaar komen. Anders werd de zaak nog ingewikkelder. De schoolcommissie wordt benoemd door de 4 besturen en bestaat dan ook uit leden van al de gemeenten. Als nu onverhoopt eens een der onderwijzers op wachtgeld moet komen, zou dan ieder gemeentebestuur hem zoo maar kunnen overplaatsen? En als dan eens toevallig twee raden hetzelfde met hem wilden aanvangen, wat dan? Het salaris wordt betaald door alle 4 sameri; dat gaat naar het aantal leerlingen voor ieder afzonderlijk, lelt men de 4 bedragen samen, dan klopt dat steeds op een half centje na. Hier houdt het unicum op. DB BOHD VAH HEDERLAHDSCHE OHDERWIJZERS. In de gisteravond gehouden vergadering van. de afdeeling Amsterdam van den Bond van Hed. Onder wijzers werden, naar de H. R. Ct. meldt, voorstellen aangenomen voor de a.s. algetoeene vergadering, strekkende om het hoofdbestuur op te dragen: a. een krachtige actie te voeren om in de komeaide wetge vende periode een grondige verbetering der salarissen te verkrijgen; b. een populaire brochure te doen sa- f menstellen, waarin voor het publiek de beteekenis van het huidige hoofdschap wordt uiteengezet; c. Jaarlijks een bedrag van 500 af te zonderen om te dienen bij periodieke of tusschentijdsche verkiezin gen voor de Tweede Kamer; d. den Bond te doen aan sluiten bij het Hed. Vakverbond; e. den bond te doen deelnemen aan de betoogingen voor algemeen kies recht, uitgaande van de S. D. A. P.; f. bij de- regee ring aan te dringen op regeling in de wet van het recht der onderwijzers op nonaetiviteit. MARKTKOOPLIEDEN. Te Utrecht is Donderdag, naar Het Volk meldt, een bijeenkomst gehouden van marktkooplieden, waar in beginsel besloten is een organisatie te stichten, welke den naam zal dragen van Algemeëne Heder- landsche Marktkoopliedenbond. Het doel van de organisatie is zich krachtig te ver weren tegen de vele onderdrukkingsmaatregelen, wel ke allerlei lagere zoowel als hoogere marktautoritei- ten op verschillende plaatsen aan de kooplieden op leggen en tevens om zooveel mogelijk de belangen van de marktkooplieden te bevorderen. HISTORISCHE' OPTOCHT. Gisteren, den voornaamsten dag der Ohafhanke- lijkheidsfeesten, is te 's-Gravenkage de groote histo rische optocht gehouden. Ze is zeer goed tot haai; recht gekomen, duizenden hebben in de versierde straten den stoet, welke drie kwartier noodig had om te passeeren, gezien. De regeling had nogal iets te wenschen overgelaten. Met de costumeering kwam men niet geheel klaar, een uur later dan bepaald was, verliet men „Houtrust," het terrein van opstelling. Verschillende deelnemers hebben 't voor hen bestem de costuum niet kunnen bemachtigen, en moesten daardoor uitvallen. Voor zoover dit nu 't geval was mét bij-figuren kon 't er mee door, maar een besliste fout, die niet had mogen voorkomen, was dat o. a. ook hoofd-figuren als Jan en Cornells de Witt niet meegingen in den optocht, wijl hun eostuum niet te vinden of niet gereed was. Volgens het comité heeft de costumier, die voor alles zorgen zou wat zijn vak betreft, op het laatste oogenblik aan zijn verplichtin gen niet voldaan, zoodat schier geen enkel costuum vooraf was gepast en zelfs niet aan de huizen der deelnemers bezorgd. Eenïge praalwagens waren zoo diep in den zandi- gen bodem gezakt, dat acht paarden ze er niet van daan konden krijgen. Toen werden olifanten van Hagenbeek gerequireerd en die bleken meer kracht te bezitten dan acht paarden. Alles is echter nog goed afgeloopen, al werd het dooi de tegenslagen de commissie een oogenblik zoo te- moede, dat ze dacht, dat de geheele optocht niet zou doorgaan. Zooals gezegd, was de optocht de bezich tiging ten zeerste waard, verschillende groepen wer den met luid applaus begroet. Ook II. M. de Ko ningin, de Koningin-Moeder en De Prins gaven hun tevredenheid te kennen. UIT IIOORH. Bij den logementhouder Veeker te Hoorn is giste ren uit. een schuur, waarvan men het slot had gefor ceerd, een rijwiel ter waarde van 80 g-ld. ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. UIT DE RIJP. Voor de verkiezing van twee leden van den Raad (vacaturen Geerke en Hoedemaker) zijn officieel candidaat gesteld de heeren: H. Kroone Jz., D. C. de Moes en W. Schermer W-z. Den lien Sept. wordt de stemming gehouden. UIT OTERLEEK. In de laatstgehouden vergadering werd de heer D. de Jong herbenoemd als wethouder; de heeren Jan van Veen, M. Couwenhoven en M. de Koning tot le den van. 't Burg. Armbestuur en de heer W. Groot gekozen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, in plaats van den heer C. Kramer Glijnis, die bedankt had en in die comm. herbenoemd de heer 0. Blom. Gistermorgen ontdekte de heer C. Tool een be gin van brand in de hooiberg. Onmiddellijk werd de brandspuit naar het terrein vervoerd en mocht men er in slagen het brandende hooi met heel veel overleg naar buiten te werken en te blusschen. Den gehee- len dag is de brandspuit op het erf gebleven, om bij eventueele opleving der vlammen, dienst te kunnen doen. UIT SCIIERMERHORH. De onafhank.elijkheidsfeesten zijn bier met grooteii luister gevierd. Den eersten dag werd 's morgens een schoolfeest gehouden. Ten 1 uur werd in tegen woordigheid van het Gemeentebestuur de tuinbouw tentoonstelling geopend door den heer J. de Groot, secretaris dier vereeniging. In zijn feestrede besprak spr. verschillende episoden uit Schermerhorn's ver leden en den meerderen bloei, waartoe deze gemeente door den tuinbouw was geraakt. De tentoonstelling,, welke in een der lokalen van de school was geplaatst kwam hier flink tot zijn ïeoht. De inzending was, den ongunstigen zomer in 'aanmerking nemende, boven verwachting, 's Hamid- dags werden volksspelen gehouden, die door een tal: rijk publiek werden bijgewoond. Voor overvolle za len werd ten 7 en ten 9V2 ure het tooneelstuk „De Vrijstermarkt" opgevoerd. Met dit stuk heeft men feen waar succes gehad, talrijke vreemdelingen waren gekomen om dit te hooren. Ook de historische- en allegorische optocht, die den tweeden dag werd gehouden, was keurig. De ver schillende historische groepen zijn reeds in een vorig nummer in dit blad besproken; uit de allegorische

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1