DE JONG'S Hagelslag-Chocolade. Schaakrubriek. Het hoogte-record I» J* Damrubriek. Zaterdag 6 September 1913. Een nieuwe Chocolade voor de Boterham In bussen van 1 Kilo/1.80 H Kilo ƒ1.- H Kilo 0.55 1 Ons 0.24 m m STADSNIEUWS. VOOR DAME». WEER AAN HET WERK! No. 207. Honderd en vijftiende jaargang. 1913, Een scherpe wind blies dien morgen over het vlieg terrein en men verzekerde mij, dat een opstijgen on mogelijk zou zijlij toen de automobiel van Viegneux gelijktijdig met die van den scheidsrechter aanlandde, liet was nog heel vroeg; vijf uur precies. Bij het. uitstappen ontdekte Viegneux den man, die de kinematograaf-opnamen zou doen. Verrast ke ken beiden elkander aan: „Jiji daar, Schwartzriep de aviateur uit. De aangesprokene, wiens uiterlijk een harden le vensstrijd verried, knikte verlegen. „Och, ben jiji het, is u het!" Viegneux reikte hem hartelijk de hand. En beiden wisselden eenige vriendelijke woorden; het waren ze ker jeugdvrienden. En ik begón mij te herinneren dat Viegneux, een geboren Lotharinger was en feite lijk Stern heette. Ik had juist geraden. Viegneux verzocht Schwartz te willen wachtèn en kwam toen op mij af. Terwijl hij naar den hemel tuurde en de windsterkte bereken de, deelde hiji mij mee. dat. hij zonder mankeeren de opstijging doen zou. „Zeg, wiê is die Schwartz?" vroeg ik hem lachende, en Ik voegde er aan toe: „.Tij hebt toch zonderlinge kennissen." „Liere hemel, iemand kan Schwartz heeten, ai heeft hij ook niet het buskruit uitgevonden." Dajgnp vertelde hij mij, dat Schwartz zijn school kameraad te Nancy geweest was en dat zij innig aan elkan Ier verbonden waren, totdat het noodlot hen had "«scheiden. T uw ijl de scheidsrechters de aeroplaan van Vieg neux bekeken en de instrumenten onderzochten, bab belden de jeugdvrienden nog wat met elkander. „Wie had een weerzien ooit hier kunnen vermoe den", hernam Viegneux. met zijn vroegeren school kameraad het gesprek voortzettend. „Ja, wie had dit kunnen denken!" beaamde Schwar.tz nadenkend; „en toch meende ik al dat ik je portret in een der geïllustreerde tijdschriften had ge zien. „En, hoe gaat hot. met je beroep? Niet al te schit terend,^ wil liet mij voorkomen. Werk je al lang voor kinoma's?" Sphtv. rtz glimlachte bitter! „Ik ben een onmis kenbare pechtvogell Vijf jaar geleden richtte ik een atelier van kunstfotografie op maar...." „Je hebt slechte zaken gemaakt?" „Ja, failliet en ik heb een gezin vrouw en drie kinderen te onderhouden.Ik schafte mij, toen ik zag, dat het met de kunstfotografie niet ging-, een kinematograaf-apparaat aan, op krediet. Daar mee werk ik nu, zooals je ziet. En jij. Stern? Jij hebt geluk gehad! Glans en glorie is jouw deel!.... Het weerzien met jou is mijn eonste vreugde na het uur van mijn huwelijk!" Een lach ging over zijn gezicht, terwijl hij met stralende oogen naar den jeugdvriend opzag, die in- tusschen ernstig was geworden. „Och weet je, het geluk hangt niet van rijkdom af", meende hij peinzende, en voegde haastig erbij „Zeg mij, Schwartz, je komt nog niet uit met je in komsten? Wees oprecht," „Maak je over mij niet ongerust! Leven heet strijden maar ik zaL mij er wel doorslaan! Wees onbekommerd!" „Je bent niet oprecht, Schwartz!" De andere boog verlegen zijn hoofd en vroeg weife lend: „Wat wil je dan? De concurrentie geeft heel Wat te doen. Men verknopt zijn films moeilijk, maakt veel 01 'Sten. Om de uitgaven te beperken, blijf ik reeds p één plaats, maar daardoor verminderen de kansen. Maar je kunt ook wel eens geluk hebben. Mijn films zijn min of meer algemeen goed, die niet erg betaald worden. Ik ken collega's, die met een enkelen sensatiefilm een vermogen gemaakt hebben maar mij is zoo iets nooit overkomenIk beleef eigenlijk nooit iets!" „Des te beter, ouwe", schertste mijn vriend; „jij zult mij heden geluk brengen; want jij bent hier de eenige fotograaf. En als misschien eens ooit...." „Och" wat, schei maar uit!" smeekte de arme kerel, „ik c. k niet meer aan een sensatie-succes.... Als je eeni'iaal pech hebt, in zorgen zit, dan. „IV: afJrgen. Trail.ti stonden in de oogen van den fotograaf. „ILo'yr nu eens", zei Stern. „Rijk bèn ik niet en op het oo, ,-nblik zou ik zelfs niemand direct kunnen helpen. Maar ik behaal misschien heden wel den prijs voor het hoogterecord. Ja, ik reken er eigenlijk op. Ik heb het gevoel, dat ik vandaag de hoogste vlucht "volbrengen zal.. Na mijn daling spreken wij dan nader met elkaar! Je kunt op mij rekenen!" Op dit oogenblik werd de aeroplaan uit de hangar geschoven. Nooit zal ik de woorden van protest van den Rus- sischen aviateur Borsikow vergeten, die een opstij ging bij dezen sterken wind voor zelfmoord uit maakte. Viegneux lachte hardop. „En ik zeg jullie, het le ven is dan alleen levenswaard, als men het tegen een hoogen prijs waagt op het spel te zetten. Ik wil van daag den hoogteprijs winnen. En ik waag het erop!" De anderen protesteerden opnieuw; ik zweeg, want ik kende Stem-Viegneux als een vastbesloten, dappe ren man, in staat, zijn wil door te zetten. "Voor de opstijging zette Schwartz lang vooraf zijn filmapparaat in beweging. En Viegneux, die anders nooit experimenteerde, voerde voor het objectief alle mogelijke voorbereidings-manoeuvres uit. Eindelijk begon de propeller te suizen; de aero plaan zette zich in beweging, rolde een eind weegs over het terrein en steeg elegant de hoogte in. Wij allen volgden met onze sterke kijkers den aero plaan, die hard tegen den wind in kampte. Dan werd hij naar het zuiden, dan naar het noorden gestuurd, steeds hooger en hooger stijgende. De strijd met het gierende element werd aldoor heftiger, zooals wij dui delijk konden zién. Uitroepen klonken uit ons mid den op. Ik zag om en ontdekte Schwartz, die met doodsbleek gezicht en onrustige trekken de bewegin gen van den aeroplaan volgde, „II moogt, mij al of niet geiooven!" klonk zijn op gewonden stem mij' in 't oor. „Het is voor den eer sten keer dat een aeroplaan-vlucht mij doet beven. „Gelukkig," voegde hij er aan toe, den blik strak naar boven gericht, „deze zwenking is gelukt! En u, is u heelemaal rustig? Zou de wind afnemen? Is 'de vlucht gauw gedaan?" Ik stelde hem gerust, terwijl ik Stern's bekwaam heid als aviateur roemde. „O, of hij bekwaam is in zijn vak!" bevestigde Schwartz enthousiast over zijn jeugdvriend', „ik houd van hem, ik acht hem zooals geen ander mensch op de wereld!. Terwijl ik naar hem luisterde, verloor ik onzen vo gel heelemaal niet uit 't oog, die, hooger en hooger stijgend, kleiner en kleiner werd. Mijn kijker was goed en ik kon nog steeds de details der machine on derscheiden. Doch plotseling, de linkervleugel was verdwenen! De aeroplaan tolde rond om zijn eigen as een dof gesnor vermengd met angst kreten, weerklonk. Een ontzettende paniek jaagde allo toeschouwers op de vlucht. Een gruwelijke val en midden in een voor een moment ondoordringende stofwolk lag het verplet terde apparaat tussehen ons in aan onze voeten een opeenhooping' van versplinterde metaal-onderdee- len, een hoopje lappen. En te midden van deze wanhopige wanorde lag on ze vriend. Met gebroken oogen onbewegelijk hij leed niet meer. Toen zonk Schwartz naast zijn dooden vriend ter aarde; zijn beste, zijn laatste verwachtingen had hij verloren. Ingezonden Mededeeltngen. Een schijf winst. In 't zelfde werkje komt de volgende eenvoudige doch hoogst leerzame schijfwinst voor. politie belemmerd toen deze ter zake mishandeling den beklaagde uit de vorige 'z&a-k wilde overbïeugeu naar het politiebureau. Tegen den ongunstig bekend staanden beklaagde werd 1 week gevangenisstraf geëischt. MISHANDELING. P. Th. Kchauffeur in dienst van den dokter van Westwoud, stond op 15 Juli met de auto van zijn pa troon bij het station te Enkhuizen. De 13-jarige Christiaan Roozendaal leunde met zijn fiets tegen de auto. keek brutaal naar binnen, waar de chauffeur zijn boterham zat te eten, schreef zijn naam in het stof op de auto en weigerde daarmee op te houden, waarop de chauffeur uit zijn kar kwam, den jongen nazette en hem tegen den grond wierp en zijn neus aan bloeden sloeg. De jongen ontkende den chauffeur gehinderd te hebben. De eisch tegen den chauffeur luidde 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. 408, J. MARIK, Praag. Zwart (6.) 'mag e f g wit (8). Oplossing probleem 40f>. Kgl. Oplossingen worden binnen 3 weken ingewacht aan het bureau van dit blad. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren: P. Bakker te Amsterdam, P. J. Boom, F. Bött- ger, C. Brouwer, G. Imhülsen, H. Sjoers te Alkmaar, J. W. Le Comte 's-Gravenhage, J. Deuzeman, Frederiksoord, G. van Dort, Leusden, mr. Ch. Enschedé te Haarlem, Jos. de Koning te Amster dam, M. Korteling te Deventer, J. Reeser te Voor burg, S. te S„ J. Vijzelaar te 's-Gravenhage, C. Vis ser, Reinier H. de Waard te Utrecht, H. Weenink te Amsterdam en J. Balder te Harderwijk. Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 250. Stand: Zwart 5, 8, 0, 10, 11, 14, 17/20, 23, 25. Wit: 26, 27, 28, 32, 33', 35, 37, 42, 44, 49, 50. Oplossing 1. 26—21 1. 17 26 2. 37—31 2. 26 48 b. 35—30 O O. 25 34 4. 4943 4. 48 39 5. 2722 5. 18 29 6. 44 2 6. 23 32 i 2 8 en wint. In de opgave was een zwarte schijf op 8 vergeten, daardoor was het probleem onoplosbaar. Hierboven geven wij juisten stand en oplossing-. Gaarne vestigen wij nogmaals de aandacht op het werkje „Voor het Dambord'", van de Haas en Batte- feld. 't Is zoo'n eenvoudig, degelijk werkje. Vooral de eindstanden verdienen de aandacht. Als voorbeeld den volgenden stand „O" zullen velen op 't eerste gezicht zeggen, „dat. is vast gewonnen voor wit." Doch indien zij werke lijk gaan beproeven, het spel voor wit te winnen, zal hun dit niet gemakkelijk vallen. Dergelijke standen zijn zeer moeilijk. Er is meestal slechts één verbor gen winstgan'g, die men moet kennen, om de remise te vermijden. Zwart is hier niet van dam te houden, maar die dam wordt gevangen. Hier volgt de winst- gang 1. 18—12 1. 21—27" 2. 12—7 2. 27—31 Op 2732 volgt 33—28 met winst. 3. 71 3. 3137 gedw. wegens 123 4. 1—23 4. 3742 5. 23—29! Een zet van dubbele be.teekenis. Hoe zwart ook speelt., hij is altijd verloren. 5. 4248 op 4247 volgt 29115. 0. 29—34 6.48 :30 7. 25 34 gew. Interessant, dat wit juist op 1 dam moet halen om te winnen en dat de 2 witte schijven op 25 en 33 niet verplaatst worden. Wit ruilt eerst af aan den linkervleugel 27-21- 16 27 31 11 6 17 nu volgt 28—23 19 28 30 19 14 23 als 5e zet volgt nu: 38—33 Zwart mag niet sluiten, want dan zou volgen 39 34 en 35 4. Voor zwart is 28—32 dus een gedwon gen zet en wit wint dan een schijf door 37 19. Het Augustusnummer van „Le Damier" is zeer goed verzorgd en buitengewoon interessant. Wij ho pen het in onze volgende rubriek gelijk mét ons nieu we Bondsnummer te bespreken. Ter oplossing voor deze week: Probleem 251 van J. Noome M/.n., Purmerend. Zw. 4, 8, 9, 10, 14. 16, 26, 30, 35, 36. W. 17, 18, 24, 27, 29, 37, 38, 43, 45, 49. Eenvoudige ontleding! Opl. voor of op 11 September b. v. d. blad. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 2 September. DIEFSTAL. O. van de W. te Hoorn was in den nacht van 22 op 23 Juni verliefd op Flora's doehteren. Vooral Ro se en de schoonste uit duizend oefenden op hem een niet te weerstane bekoring. Hij wist wat hij wilde en daarom nam hij, zijn beminden onder den arm. Met een heel bouquet rozen en duizendsclioonen en een aardig dronkemans-slingergangetje liep hij toen den veldwachter Scholte tegen het lijf en het bleek nu al dra, dat de welverzorgde tuin van den seinhuis wachter Pieter Hoogkarspel de twijfelachtige eer van een nachtelijk bezoek had genoten. De Officier eischte wegens diefstal 15 boete sub. 12 dagen hechtenis. MISHANDELING. Tegen M. E., Spanbroek, werd wegens mishande ling van Cornells Jonker, rijknecht te Opmeer, dien hij in den nacht van 16 op 17 Juni op het hoofd sloeg, waardoor deze bloedend werd verwond, 10 boete sub. 10 dagen hechtenis geëischt. *«i= Joh. G. te Hoorn heeft aldaar 16 Juni Joh. Andr. van den Berg mishandeld door hem opzettelijk op liet hoofd te slaan. Tegen bekl., die al eens 3 dagen ge vangenisstraf wegens mishandeling heeft ondergaan, werd 14 dagen gevangenisstraf geëischt. BELEEDIGING. Al-dert K. te Winkel heeft op 13 Juli den rijks veldwachter H. v. 'tKaar beleedigd door hem te schelden voor leelijke gluiper. Beklaagde was dronken en uit zijn humeur omdat van 't. Kaar hem mededeelde te dier zake proces-ver baal te zullen opmaken. Bekl. is reeds meermalen veroordeeld, ook wegens beleediging. Eisch J 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. VERNIELING. Joh. M., straatmuzikant te Hoorn was ten laste ge legd, dat hij te Binnenwij'zend met zijn clarinet een glasruit heeft verbrijzeld in de woning van den boe- renwerkman J. Koomen. Beklaagde, uit andere hoofde gedetineerd, zit een straf uit voor dronkenschap. Ilij beweerde niet het opzet te hebben gehad de ruit te verbrijzelen. Hij sloeg alleen maar wat hard met zijn clarinet tegen het. glas om de aandacht te trekken. Tegen den bekl., een bekenden dronkaard, die steeds lastig is en vervelend, luidde de eisch 10 gul den boete of 10 dagen hechtenis. DIEFSTAL. Hendrik V., een oud-stadgenoot, thans te Helder, heeft aldaar op 11 Juli ter gelegenheid van de ker mis in een slaapstede een abonnement gestolen ten name van Ohristiaan Boom, een man met één arm Hij heeft dit voor 25 cents willen verkoopen aan Dio- niï'ius Reijne, 'n man zonder beenen, die zich op een knikstoeltje voortbeweegt. De beenlooze man wilde het echter niet koopen. Beklaagde heeft later het portret van Boom uit het abonnement gescheurd, is gearresteerd en heeft het abonnement aan de politie afgegeven. Tegen den reeds meermalen veroordeelden beklaag de werd 1 maand gevangenisstraf geëischt. MISHANDELING. Gerrit K. te Enikhuizen heeft op 13 Juli Jacob Lan- gedijk mishandeld. Bekl. was dronken. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. VERZET. Hendrik G„ sigarenmaker .te Enkhuizen, heeft de BELEEDIGING. Jan v. D„ te Enkhuizen, reeds dikwerf veroordeeld, werd in den avond van 20 op 21 Juli door den dienaar van politie Sieuwert Klauwers bekeurd wegens een rijwielovertreding, n.l. rijden zonder licht. Daarover gebelgd schold' hij den agent uit voor rooie bandiet, en nog veel meer moois en dreigde hem te lijf te gaan. Klauwers trok zijn wapenstok en wist van D. daarmede te intimideeren. Hij' zou echter la ter wel met den agent afrekenen. Eisch wegens eenv. beleediging van een ambtenaar 1 week gevangenisstraf. MISHANDELING. Abram B., akkerknecht te Broek op Langendijk, heeft, op 14 Juli den 13-jarigen Arie Weel met een ledig bierfleschje zoodanig gegooid, dat de jongen be wu'sleloos is geraakt en bloedend aan het hoofd werd verwond. Ze zaten ieder in een koolschuitje. AHe Weel met zijn vader en bekl. met zijn patroon Kostelijk. B. meende dat hij met de kloet op een fuik stiet en 'waarschuwde de achter hem varenden: pas op, daar zit een fuik. Arie Weel riep toen: Je liegt 't jo, waarop bekl. hem uitnoodigde om dit nog eens te zeggen. Arie Weel deed zulks en nu gooide B. hem met het fleschje tegen het hoofd. Lisch 25 gulden boete of 25 dagen hechtenis. GEVESTIGDE' PERSONEN. O. R. N. de Boer, zonder beroep, geene, Emma- straat 13. C. Jonker, wagenmakersknecht, n.h„ Heul 15. A. Peters, rijwielhersteller, n.h., Luttik-Oudorp 66. M. Mooij, dienstbode, r.c., Lindengracht 29. Th. J. J. van der Geest, priester, r.c., Breestraat 9. M. Zoon, huishoudster, r.c., Westdijk 9. H. Ch. H. Over- meijer, schoenmakersknecht, r,c„ Oosterburgstraat 11. L. B. de Leeuw, slagersknecht,- n.i., Verdronken- oord 29. W. Vuijk, koopman in papier, n.h., Nieuwe- sloot 8. G. W. Lijftogt, dienstbode, n.h., Stuartstraat 40. P. Pranger, zonder beroep, n.h., Stationstraat 77. J. J. Ouwens, schilder, r.c., Augustijnsteeg 2. P. Wee- wer, smidsknecht, geene, Kitsteeg 6. G. van Dooren, barbiersknecht, n.h., Langestraat 34. A. H. van Beu- sekom, Rechter Arr. Rechtbank, n.h., Kennemerpark 29. T. de Looper, ketelmakersknecht, n.h., Forestus- straat 6. I). Ileijblok, brievenbesteller, n.h., 2de Tuin dwarsstraat 17. D. Middelbeek, bakkersknecht, n.h., Verdronkenoord 65. C. Mienis, arbeider, n.h., Oude- giacht 68. P. llajenius, gep. kapt, lnd. Leger, n.h., Nassauplein 31. G. J. Böke, locomotief-poetser, n.h., Stuartstraat 4. P. C. F. van der Vlis, boekbinders- knecht, n.h., Geestersingel 44. H. Ch. Ch. Kool van Langenberghe, zonder beroep, n.h., Westerweg 33. A. Lanssen, tuinmansknecht, r.c., Kanisstraat 7. L. L. Hooijdonk, spekslagersknecht, r.c., Oudegracht 229. C. Oom, schippersknecht, n.h., Luttik-Oudorp 51. VERTROKKEN PERSONEN. H. E. Valk, zonder beroep, n.h., Houttil 5, Wage- ningen. D. Pronk, adj. commies secretarie, n.h., Ka pelsteeg 4, Amsterdam. S. Thepen, zonder beroep, n. b„ Schoutenstraat 10, Heiloo. W. Tick, boekbinders knecht, n.h., Gashouderstraat 20, Hilversum. P. J. Papeveld. huishoudster, n.h., Kraanbuurt 6, Amster dam. W. Paimekoek, fabrieksarbeider, r.c., Linden- laan 109, Rotterdam. Wed'. J. Bots, zonder beroep, r. e., Verdronkenoord 75, Grave. E. J. Heertjes, dienst bode, n.h., Nieuwesloot 40, Schermerhorn. M. Krijgs man. dienstbode, dg., Spoorstraat 55, Schoorl. W. A. .1. Spruijt, zonder beroep, r.c., Emmastraat 56, Ber gen. J. W. M'. Spruijt, zonder beroep, r.c., Emma straat 56, Bergen. M. de Fouw, zonder beroep, n.h„ Kennemerpark 10, Amsterdam. F. H. Rodenhof, zon der beroep, rem., Strafgevangenis, Amsterdam. M. C. Dekker, dienstbode, geene, Kerkplein 6, Haarlem. J. West, timmermansknecht, n.h.. Kerkplein 2, Haar lem. Th. D. de Jong. lytograaf, n.h., Kerkstraat 15, Amsterdam. G. M. Ch. Rijnaarts, zonder beroep, r.c., Mi ent 18. Bergen. De scholen hebben hun deuren weer opengezet, de dagen beginnen in snel tempo te korten, de boomen en luchten nemen reeds een herfstachtig aanzien aan. do drukte aan de badplaatsen neemt af, de reizigers zijn truggekeerd kortom, na een verkwikkende va- èantie gaan we weer aan het werk. In de werkindee- ling van „moeder de vrouw" is een nieuwe phase ge komen: de zorg voor de wintergarderobe. Nog zijn de herfstsnufjes verborgen voor het oog van het kooplustige damespubliekin de uitstalkasten zien we enkele komkommeracht.ige sluiers of andere tee kenen des tijds, en de laden en kasten in de winkels bevatten voor ons louter antiquiteiten. In de kamers der directie wemelt het echter van modellen en mon sterstofjes (of stofjes-monsters, hoe het moet zijn?), die betast, gekeurd, herkeurd, verworpen of besteld worden. Voor de confectie-fabrieken is dit de tijd der groote actie; de'wintercampagne is daar reeds in getreden. De mode der lage halzen heeft zoo algemeen bijval gevonden, dat zij voor dezen winter niet kan verdwij nen. Dat is nog eens de echte alleen-héerschers-fak- tiek: zooals de. verlichte despoot" zijn oor legde aan den boezem van liet volk. om aan zijn wenschèn ge hoor te geven nog vóór ze geuit waren, zoo hebben ie Parijsche mode-aangeéfsters opgemerkt, dat nog nooit één mode vlugger was ingeslagen dan die. dei- lage halzen, en ze hebben met den smaak van het pu bliek rekening gehouden om ongehoorzaamheid te Voorkomen. In alle modellen voor toiletten en man telcostumes valt het principe op te merken, van de pnvervormde Hchaamslijnen. De natuurlijke vormen laat men er ongemaskeerd in uitkomen, en het schijnt of men. ten spijt van de actie der Amerikaansche po litie en andere dienaren der Zedewetten opnieuw de X-stralige toiletten blijft laneeeren. De industrie is tegenwoordig in staat winterstoffen te vervaardigen, die even doorzichtig als verwarmend zijn. Wie dus gemeend had, dat het tegen den winter wel met die ..dwaze gaaskleeding" gedaan zou zijn, rekent mis. A propos, de Amerikaansche politie. Een eigenaar dig staaltje van de moeilijkheden, die de strijd tegen onbetamelijke kloeding op kan leveren, is het volgen de: liet dames-publiek, eenmaal verslaafd aan de gesignaleerde kleeding, vertoont zich in de betreffen-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 9