DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 208 Honderd en rQltiende Jaargang 1919 MAANDAG 8 SEPTEMBER. Invaliditeitswet. PEÜILLBTO N. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Houckama-leen te Bolsward. BINNENLAND. „wtk» IMordt vervolgd), AARSCH COURAN ÏRiaVI Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van eventueel in deze ge meente woonachtige leden uit de familie van den Stichter, dat Bestuurders-Collatoren van het Houc kama-leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot begeving van een studiebeurs en dat -nakomelin gen uit de familie van den stichter, die naar de beurs wenscheu te dingen, zi'ch onder overlegging van een geboorteakte, vóór 1 OCTOBER a.s. schriftelijk zul len moeten aanmelden bij den heer Dr, O. J. Niemey- er te Bolsward, onder opmerking dat zij den leeftijd van 12 jaren zullen hebben moeten bereikt, dat de sollicitanten zich zullen hebben te onderwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt en dat de begiftigde vrij zal zijn in de keuze van een vak van studie. Alkmaar, 5 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGiT, lo.-Seerefcaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de persbnen, die den leeftijd van 70 jaren reeds hebben bereikt of vóór of op 3 December a.s. dien leeftijd zullen volbrengen en die recht meenen te hebben op eene ouderdomsrente in gevolge de Invaliditeitswet, dat zij zich tot het ver krijgen van inlichtingen omtrent de daartoe in te dienen aangifte-formulieren t kunnen wenden tot de daartoe aangewezen tusschen personen, de Heeren D. VAN BARNEVELD, J. O. MEEITWSEN, A. OVER en G. ,T. HARTKAMP, allen wonende alhier, die tót dat. einde zullen zitting houden ter Gemeente-Secre tarie op de dagen en uren hieronder vermeld. O., P. en Q. op DINSDAG 9 SEPTEMBER. ft. op WOENSDAG 10 SEPTEMBER. S. op DONDERDAG 11 SEPTEMBER. 'P., U. en V. op DINSDAG 16 SEPTEMBER. W., X., IJ. en Z. op WOENSDAG 17 SEPTEM BER. Telkens der namiddags van 6V2 tot 9 uur. Voor gehuwde vrouwen en weduwen gelden de be ginletters der namen barer echtgenooten of overle den echtgenooten. Alkmaar, Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 8 September. Wij zijn thans midden in den komkommertijd. L)e parlementen hebben nu overal vacantie, de ministers zijn zooveel mogelijk op reis om uit te rusten van dc doorgestane en nieuwe krachten op te doen voor de komende vermoeienissen, er wordt geen politiek ge maakt. Alleen in een der zalen van Yildiz Kiosk, het pracht-paleis van den vroegeren sultan te Konstanti- nopels, komen regeeringsmannen bijeen om over een oplossing te beraadslagen, van de vraag, hoe Turkije en Bulgarije het onderling eens zullen worden. En de Turksche mannen kunnen thans de eischen stellen, terwijl den Bulgaren niets anders overblijft dan ze in te willigen. Geen wonder, dat de stemming in Bul garije somher is en dat de intocht der troepen in So- fia een droevigen indruk maakte. Tsaar Eerdinand moet er zeer verouderd uitzien 011 de bevolking heeft hem uiterst koel ontvangen. Ook van hem kan wor den getuigd, dat hij de zijnen tot een schitterende overwinning heeft geleid, maar niet in staat gebleken is, daarvan de vruchten binnen te halen. Alen denke zich eens even in den toestand in: gene raal Savof, de Bulgaarsche generaal, die de Turksche legers versloeg, die tijdens de besprekingen, welke aan de conferentie te Londen vooraf gingen, alle eischen kon stellen, moet zes maanden later de over wonnenen nederig vragen, toch niet al te veel mis bruik van den nieuwen stand van zaken te maken! Zelden zal in de geschiedenis het rad van Fortuna in korten tijd zoo zeer zijn gewenteld. Bulgarije stond bij het begin van den eersten oorlog aan het hoofd van het Balkanverbond, het be schikte over het sterkste leger, het bracht Turkije den beslissenden slag toe, vernietigde de Turksche le gers bij Kirk-Kili'sseh, I.oele Boer,gas en Tsjorloe, het wierp de Turksche legers bij Tsjataldsja terug, den weg naar de hoofdstad vrijmakend en zonder de pres sie van Rusland zou het waarschijnlijk ook Konstan- tinopel hebben genomen, daardoor de Turken uit Europa verdrijvend. Met behulp der Serviërs en ton koste van verschrikkelijke offers werd tenslotte Adri- anopel veroverd. Toen kon de regeering te Sofia aan Turkije de vredesvoorwaarden dicteeren. Maar toen ook is die regeering op het verkeerde pad ge raakt: zich sterk wanend, wilde zij den bondgenooten hun rechtmatig aandeel in den buit ontnemen. Om enkele honderden vierkante kilometers meer te krij gen heeft de Bulgaarsche regeering de toekomst van het land op het spel gezet en verloren. De roem rijke Bulgaarsche troepen, die onoverwinnelijk wer den geacht, werden verslagen door de Gi'ieksche en Servische legers en de actie van Roemenië in het noorden bedreigde zell's de Bulgaarsche hoofdstad. En Turkije haalde een streep door het pas te Londen gesloten verdrag, het zond zijn legers weer naar Thracië en heroverde Adrianopel. Bulgarije moest onder die omstandigheden een oneervollen vrede slui ten. E11 thans, geheel uitgeput en machteloos, be roofd van zijn bondgenooten, losgelaten door Euro pa, moet het onderhandelingen aangaan met Turkije, dat nog 300.000 man op de been heeft. Va meer dan honderdduizend menschenlevens te hebben opgeof ferd en de krachten van een geheel geslacht te heb ben verspild, na honderden millioenen guldens te hebben weggeworpen, de vruchten van een jaTenlan- gen, moeielijken arbeid te hebben vernietigd, ziet Bulgarije zijn grondgebied slechts weinig vermeer derd. O zeker, er wordt beweerd, dat Bulgarije zijn schade zal inhalen, dat het binnen vijf jaren Monastir op de Serviërs, Adrianopel op de Turken en meer nog op de Grieken terug veroveren zal, er wordt ge schreven over toekomstige bondgenootschappen met Turkije tegen Griekenland, met Servië tegen Turkije, met Roemenië tegen Servië, doch dat zijn maar groote door L. G. MOBEKLY. Naar het Engelsch. 07) _o_ DE KONING VAN MUX KONINKRIJK. Het was een stille avond in October. De lucht was nevelig blauw, de herfstzon had de heuvels en de val lei met een gouden gloed overgoten, in de lucht was die rust, dat gevoel van wachten en peinzen, eigen aan den herfstdag. Dunne, blauwe rookwolkjes ste gen op uit de schoorsteenen der hutjes recht omhoog I' in de benevelde lucht. De herfsttooi sierde reeds de j boomen, de hazelaars aan den rand van den hemel begonnen geel te worden; de beuken vertoonden oran je en gouden kleuren tüssehen de bladeren; de hage- doorns prijkten met roode rn gele bladeren en vuur roods bessen. Reeds lai%Avas de heide uitgebloeid, het koninklijk purper was vervangen door een teeder- der kleur, en ook de varens hadden reeds gele en bruine bladeren. Van het plekje waar Christine zat, kon zij den witten weg zien die over de heide naar Graystone voerde en naar de blauwe heuvels waar over de namiddagzon een sluier verspreidde van licht. In de vallei rechts schitterden de pijnboom- stammen rood in de zonnestralen, de fijne takken der berken toekenden zich' scherp af tegen de blauwe lucht, het zachte geel der lorken formele een scherp contrast met het donkergroen der denneboomen. waaronder ee.n tapijt van groene en gouden varens! Heel uit de verte weerklonk het geluid van kerkklok ken, een roodborstje zong zijn vroolijlc lied, hij zong van de lente, die volgen zou op den winter, van leven dat komen zal na den dood; en ergens tusschen de boomen «in de vallei oefende een lijster de eerste to nen van een lentelied dat hij nog leeren moest. Alles ademde vrede en rust op dien stillen namiddag in Oc- 1 toberChristine op een bed van droge heide gezeten, met de handen onder het hoofd, bewonderde het uit gestrekte landschap met een gevoel van heerlijke rust en kalmte. De kerkklokken, het gezang van het rood borstje, het zachte ruischen van den wind in de boo men, dat alles was in volkomen overeenstemming met de rust van den herfst, en het jonge meisje glim lachte toen zij dat heerlijke gevoel van rust en vrede liet nederdalen tot op den bodem van haar ziel. Zij 'bracht met Bebé* een weekje door te Graystone bij juffrouw Nairne, en op dien Zondagmiddag had zij het kind aan de zorg van die brave vrouw toever trouwd en was een wandeling gaan doen naar het kleine kerkhof, naar Margarets graf. I11 dat zonnige hoekje van het kerkhof, vlak bij den ouden, grijzen muur, had zij bloeiende viooltjes ge vonden, die de lucht met hun zoeten geur vervulden, evenals op dien dag' in April, toen Margaret naar haar laatste rustplaats was gebracht; Christine had eenige van die welriekende bloemetjes in de hand, terwijl zij zat te staren naar de groote vlakte en .de schitterende lucht achter de heuvels. Ilaar gedach ten waren vervuld met de schoone vrouw, die op zoo wonderlijke wijze haar pad had gekruist, en van Mar garet dwaalden haar gedachten, als van z-^lf naar den man die naast haar gestaan had bij de begrafenis van Margaret. Zij heriunerde zich den harfVerseheuren- den blik in Rupert Meruside's oogen toen hij haar een oogenblik had aangezien en zij dacht aan den blik dien zij had geslagen in zijn gefolterde ziel. IToe me nigmaal sedert dien dag' had Cicely gesproken over Ruperts vriendschap voor Margaret; zij had zich af gevraagd of hij meer dan vriendschap voor haar had gekoesterd, en waarom hij zich teruggetrokken liaa uit zijn eigen kring, terwijl Christine in het binnen ste van haar hart overtuigd was dat zij al die vragen bad kunnen beantwoorden zoo zij gewild had. Zi.j wist dat het gevoel van Rupert voor Margaret niet louter vriendschap was geweest; zij wist, als bij in geving-, dat zijn gewone omgeving, zijn kring van ken nissen hem tegenstond na dpn dood van Margaret. Zij had een zonderling gevoel van triomf, van voldoe- woorden. Voor het oogenblik is de toestand in het rijk van Tsaar Ferdinand allerbedroevendst. Men kan zeggen, dat met en door hem het geluk van het Huis Koburg voor het eerst is gaan tanen. Geen der Ko- burgers, wier regeeringen in tijd van vrede zich door voorspoed kenmerkten, had tot dusverre gelegenheid gehad te bewijzen wat hij als in hoogste instantie be slissende persoonlijkheid zou kunnen prestee ren in oorlogstijd. Die proef heeft Ferdinand van Koburg thans afgelegd op zeer onvoldoende wijze. Hij is in den oorlog' gedreven en heeft de nederlaag moeten lijden. Hij is gebleken niet de leider te zijn, die te gen de critieke omstandigheden bestand bleek. I11 den vredestijd heeft hij het hart van het hem vreemde volk weten te winnen zou hij het nu verloren heb ben en zou de teleurstelling tot ondankbaarheid lei den? Nu de afschuwelijkheden van den oorlog geëindigd zijn, treedt op den Balkan langzamerhand weer een meer geregelden toestand in. De spoorwegen begin nen de gewone diensten te verrichten, de legers wor den op vredessterkte gebracht en de reservisten mo gen naar huis gaan. Een moeielijk werk wacht echter nog de Balkanstaten, moeielijk uit politiek zoowel als uit administratief oogpunt. Griekenland, Servië en Montenegro moeten landstreken in zich opnemen wel ke hun bijna vreemd' zijn en dit gaat maar niet door koninklijke besluiten en ministerieele beschikkingen! Tiet kleine Griekenland bijv. is een Groot-Grieken land geworden, zijn grondgebied is aanzienlijk uitge breid en de bevolking van 2,5 tot bijna 5 raillioen toe genomen. Het zal, door twee oorlógen uitgeput, Al- baniërs tevreden moeten stellen, tot zich moeten trekken, die zich niet gemakkelijk zullen schikken in hun lot, dat scheiding bracht van bet autonome Al banië. En wat zal Servië wel niet te doen krijgen mot de Macedoniërs! Die heeren toch hebben ten allen tijde het onrustigste element op den Balkan ge vormd en zij vooral hebben de Bulgaren, tot wie ze eigenlijk hooren, tot den oorlog doen besluiten. Thans worden ze geplaatst onder Servisch regime en het zal groote wijsheid en veel geduld eischen om Macedonië tot rust te brengen. Alen verg'ete niet, dat twee oor logen de sterkste, de gezondste deelen van het volk hebben gevergd, dat er economische en financieele kapitalen zijn verloren gegaan. Alen heeft wel is waar steden en streken gekregen, waarop men nim mer had durven hopen, maar men moet ook straten en spoorwegen aanleggen, kazernes en scholen bou wen. Geschat wordt, dat alleen Servië voor dat doel een half milliard guldens noodig heeft. Zoo blijft er dus nadat de wapens zijn neergelegd, voor de veroveraars nog veel te doen over en men kan ervan overtuigd zijn, dat er nog heel wat herrie zal plaats hebben, voordat de nieuwe streken den nieu wen toestand geheel hebben aanvaard en inderdaad kunnen worden gerekend tot de landen, waaraan zij zijn toegewezen. ning, dat zij dit alles van hem wist; van triomf zoo wel als van eerbied en ontzag. Want voor de een voudige, oprechte Christine was er iets ontzagwek kends in dit begrijpen van de ziel van een ander. Terwijl zij daar nederzat op de heide was zij geheel verdiept in haar gedachten; zij zag niet eens dat er iemand heel langzaam naderde door de vallei; niet voordat hij het voetpad opkwam dat naar het kerk hof voerde, zag zij dat de persoon aan wien zij dacht haar naderde. Dat hij juist op dat oogenblik kwam trof haar zoo zeer dat zij haar oogen nauwelijks gê- looven kon. Maar toen hij nog een weinig naderbij was gekomen, zag zij toch dat zij zich niet vergiste; het was Ruperts gezicht, zij herkende hem toen zij overeind sprong, het waren Ruperts grijze oogen die de hare met een glimlach ontmoetten, niettegenstaan de hun droevige uitdrukking. „Ik had nooit gedacht dat ik u hier zou ontmoe ten," zoo luidde, zijn eerste weinig beleefde woorden; „en toch is liet» niet vreemd u hier te vinden." Misschien was hij zich zelf niet eens bewust waar om hij die laatste woorden uitsprak en ofschoon Christine's hart opsprong van vreugde toon zij ze hoorde, schenep ze haar niet te verbazen. Zij vond het ook natuurlijk dat, zij elkaar hier ontmoetten, hier in het zonlicht, op de heide bij het graf van Alarga- ret. Want Rupert behoefde niet te verklaren dat hei eenige doel van zijn wandeling op de heide, het kerk hof was, het zonnige hoekje waar de viooltjes de lucht vervulden met hun geur. Na die korte begroeting verzocht hij' Christine weer ,te gaan zitten; hij nam naast haar plaats en keek evenals zij, bewonderend naar den westelijken hori zon. „Het doet mij plezier dat ze die woorden op den steen hebben gezet," zei hij eensklaps, „wie heeft dat bedacht?" „Ik geloof dat!ik die woorden genoemd heb; ik vond ze zoo bijzonder geschikt voor haar." „De liefde vergaat nimmer," zei hij langzaam en zijn gedachten keerden terug naar het witte kruis waarin deze woorden s't'onden gebeiteld. „Da liefde SLUITING DER S BATEN- GENE RAAI.. St.ct. no. 209 bevat een Kon. besluit, waarbij is j goedgevonden en verstaan te bepalen, dat de tegen woordige zitting der Staten-Generaal zal worden ge sloten op Zaterdag 13 September a.s., des namiddags te 3 uren. De minister van Binnen!andsche Zaken is gemach tigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenig- de vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. STAATSBEGROOTÏNG. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, zouden de ministers van oorlog en van koloniën voornemens zijn de be groetingen van hun voorgangers ongewijzigd te laten, terwijl de minister van marine op de zijne de eerste aanvraag zou brengen ten behoeve van een pantser schip van 21.000 ton. EEN NIEUWE PARTIJ? In het Fredikbeurtenblad1 doen de heeren C. E. van Koetsveld en G. J. A. Bichon van IJsselmonde een oproep tot allen, die, hoewel instemmend met hef beginselprogram der Christelijk-Historische ÏTnie (1908), of dat der Christelijk-Historische partij (1904), of dat der Frieseho Christelijk-Historische partij (1898), of dat der Vrij-Antirevolutionnaire partij (1897), of dat der ant-irevolutionnaire partij (1878), ernstige bezwaren hebben tegen organisatie, tactiek en leiding, zooweL van de Christelijk-Histori sche Unie als van de antirevolutionnaire partij en die daarom óf nimmer bij de organisaties dier beide par tijen waren aangesloten, óf deze hebben verlaten of nog willen verlaten, met die uitnoodiging Maandag 15 September, des voormiddags IIV2 uur, een vergade ring hij te wonen te Zwolle in de Buiten-Sociëteit. De Banier, orgaan (in Friesland)! ter verbrei ding van elir. hist, beginselen, meldt, dat vooral ook in de bedoeling ligt te protesteeren tegen hand cl in-, gen en schrifturen, die zich in de actie en dó pers der rechterzijde, inzonderheid hij de laatste verkiezing en later hebben geopenbaard'. DE GEÏNTERNEERDEN NAAR EUROPA. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Zaterdagmiddag zijn Douwes Dekker, dokter Tjip- to Alangoenkoesoemo en Raden Alas Soewardi Soeria- ningrnt per D'uitsche mail naar Europa vertrokken. OUD-MINISTER TALMA. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en 'Handel is benoemd tot voorzitter der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de resultaten, waartoe de risico-overdracht bij de uitvoering der Ongevallenwet 1901 heeft geleid, de heer A. S. Tal- ma, oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en Han- del. Gemengd nlenwi. EEN GEMEENTEL ONTVANGER VERDWENEN. De gemeente-ontvanger van Noordwijk, die zonder orde op zijn zaken té" stellen vertrokken is, werd door don Raad in zijn betrekking geschorst. Boeken en. kas, zoomede die der gasfabriek van welke de gemeente-ontvanger tevens administrateur is, zijn aan een strenge controle onderworpen. Men wacht thans den uitslag van dit onderzoek af. vergaat nimmer; ja, men zou geen beter grafschrift voor haar kunnen verzinnen. Haar ziel bestond uit liefde, haar liefde faalde nimmer, geen enkel oogen blik. Het is wonderlijk de liefde van zulk een vrouw. Ik geloof dat. er niets ter wereld zoo wonder lijk is als de liefde van een vrouw." Hij scheen zijn gedachten hardop uit te spreken, hij richtte niet di rect liet woord tot haar en zij gaf ook geen antwoord, zij zat maar heel stil met haar handen gevouwen in haar schoot, haar oogen gevestigd op het westen met zijn gouden gloed, een glimlach op de lippen. ,.I weet ik heli rondgezworven door de wereld sedert dien dag. Ik voelde mij als die man die uitging om rust te zoeken en geen rust vond. Ik heb geen rust gevonden." De bittere klank in zijn stem deed het jonge meisje pijn. Zij wendde zich een weinig 0111 en keek hem 'aan, recht in 't gezicht. „liet spijt mij." zei zij. „het spijt mij vreeselijk." „Ach. werkelijk! Het is niet de moeite waard me delijden Ie hebben met een man die zijn eigen leven verknoeid' heeft zooais ik gedaan heb." ..Waarom zegt. u dat? Geen schooner vriendschap is denkbaar- dan die tusschen u en tante Margaret, i' deed geen kwaad met haar liet te hebben. I' was al tijd haar trouwe vriend, gereed 0111 haar te helpen. E11 nu ...Vu?" herhaalde li ij toen zij zweeg, ...Misschien vindt u mij brutaal wanneer ik zeg wat ik er bij wou voegen," antwoordde zij blozende, „ik wou zeggen, nu mag u uw leven niet. verknoeien met steeds te betreuren hetgeen voorbij is. U is geen man om altijd te blijven treuren. II moet genieten van de liefde en vriendschap, ook van de hare en er uw leven te rijker door maken." Zij sprak die woorden uit met grooten eenvoud en juist die eenvoud maakte indruk op den man die ze aanhoorde, want hoezeer Rupert een man vim de we reld was. hij was eenvoudig van aard. „Het verleden invlechten in de toekomst." ant woordde hij peinzend. „Niet trachten uil te wisselen en te vergeten maar haar liefde en vriendschap in vlechten in mijn leven. Bedoelt u dal?"

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1