DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Straker Squire, No. 209 Honderd en yQftfende Jaargang. DINSDAG 9 SEPTEMBER. FEUILLETON. 1918 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Invaliditeitswet. Firma STIKKEL, 0LIJ en TEN ZELDAM. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. (Wordt ▼wTolgd.-J ALKMAARSCHE COURANT De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de personen, die den leeftijd van 70 jaren reeds hebben bereikt of vóór of op 3 December a.s. dien leeftijd zullen volbrengen en die recht meenen te hebben op eene ouderdomsrente in gevolge de Invaliditeitswet, dat zij zich tot het ver krijgen van inlichtingen omtrent de daartoe in te dienen aangifte-formulieren kunnen wenden tot de daartoe aangewezen tusschenpers-onen, de Heeren D. VAK BARNEVELD, J. C. MEEUWSEN, A. OVER en G. .1. HARTKAMP, allen wonende alhier, die tot dat einde zullen zitting houden ter Gemeente-Secre tarie op de dagen en uren hieronder vermeld. R. op WOENSDAG 10 SEPTEMBER '8. op DONDERDAG 11 SEPTEMBER. T., U. en V. op DINSDAG 16 SEPTEMBER. \V„ X., IJ. en Z. op WOENSDAG 17 SEPTEM BER. Telkens dei' namiddags van 6M> tot 9 uur. Voor gehuwde wouwen en weduwen gelden de be ginletters der namen barer echtgenooten of overle den echtgenooten. Alkmaar, Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 9 September. De Fransche socialistische partij heeft een belang rijke reorganisatie ondergaan. Deze partij is in 1905 tot stand gekomen. Nadat er te voren allerlei scheu ringen hadden plaats gehad, vereenigden zich in dat jaar de verschillende groepen. Er werd' toen be paald, dat er in de partij zonden zijn een be stuur, bestaande uit 23 personen, een nationale raad, welke drie maal per jaar bijeen zou komen, en een jaarlijksch' congres. Het merkwaardige was echter dat uitdrukkelijk was vastgesteld, dat geen parle mentsleden in het bestuur zitting mocht nemen. In 1905 waren de Fransche socialisten blijkbaar bang voor het parlementarisme en de meerderheid, vooral uit aanhangers van den heer Guesde bestaande, vrees de in het bijzonder den invloed van den heer Jaurès, die, zitting nemende in het bestuur, allicht zou ko men met tactische maatregelen, waarvan ze niet ge diend waren. De parlementaire fractie der partij was echter vertegenwoordigd in den nationalen raad, waar zij over haar gedragingen in het parlement ophelderingen kon geven dikwijls scheen het alsof zij er op het beklaagdenbankje zat! Anderhalf jaar geleden kwam er een voorstel aan de orde om aan dezen toestand een einde te maken. Door een statutenwijziging wilde men in het vervolg ook parlementsleden in het bestuur toelaten. Tér ver dediging voerde men o. m. aan dat de heer Guesde, parlementslid geworden, uit het bestuur had moeten treden. De behandeling van het voorstel werd echter verdaagd. Op zeer eigenaardige wijze is het thans in behandeling genomen. In het begin van dit jaar hield de socialistische federatie van de Seine een congres te St. Denis, waar de houding der partij in verschillende opzichten ten sterkste werd afgekeurd. door L. G. MOBEKLY. Naar het Engelsch. 68) -o- „Ja, dat is juist wat ik bedoel, u heeft mijn ge dachten in betere woorden weergegeven. Ik vind het nooit goed een verleden uit te wisschen, zelfs al heeft het ons verdriet gedaan. Mij dunkt altijd dat het Veel beter is gebruik te maken van al het goede dat men in zijn leven ondervonden heeft, men moet het laten meewerken om de toekomst heter te maken. Men moet het niet begraven of verdrijven of er on barmhartig mee omgaan. Is het niet veel beter het goede te onthouden en de rest te begraven?" 1 Ruperts oogen waren op het gelaat van het jonge meisje gevestigdj het had een levendige uitdrukking- gekregen door de inspanning die het haar kostte om haar gedachten goed onder woorden te brengen; een glimlach vertoonde zich op zijn ernstig gezicht toen hij haar aanzag. Zij lette er in 't geheel niet op, maar haar wangen gloeiden, haar oogen waren le vendig en bezield, de man die haar aanzag merkte op dat zij' schoon was. Zij had haar hoed afgezet, de zon scheen op haar donker haar en doorweefde het met draden van goud. Haar oogen, groen van kiem en zeer zacht, deden Rupert denken aan een rivier in Zwitserland, die hij eenige weken geleden had ge zien, een rivier schitterend in de zonnestralen en donker groen en zacht in de schaduw. Haar gelaats kleur zoo zuiver blank deed hem denken aan een witte rots; voor het eerst merkte hij een zekere gelijkenis op tusschen het jonge meisje dat naast hem zat en de vrouw die hij liefhad. Misschien was het meer de uitdrukking dan de bepaalde gelijkenis van de twee vrouwengezichten, het edele, de kalmte van Margaret vond hij weer op het gezicht van het jonge meisje. En op dat oogenblik kwamen hem tevens de woorden Zoo werd de Macht vernomen, dat er veel te veel geld voor eigenlijke bureaucratische doeleinden werd besteed, dat het aantal ambtenaren veel te snel was ^vermeerderd. Het congres te Brest hield zich met deze zaak bezig en benoemde een commissie, welke zou onderzoeken in hoeverre er op de administratie zou kunnen worden bezuinigd. De commissie bepaal de zich niet enkel tot een onderzoek naar de socialis tische bureaucratie, doch kwam in de maand Juni met een voorstel tot herziening der statuten. De fe deratie van de Seine, welke deze zaak aanhangig had gemaakt, was over het verloop zeer slecht te spreken. Zij was tegen de herziening en verklaarde, dat de commissie zich niet aan haar opdracht had gehouden. Maar de nationale raad, welke te Parijs «bijeenkwam heeft het voorstel tot statutenwijziging- met over- groote meerderheid aangenomen. Dientengevolge zullen voortaan de parlementsleden niet meer buiten het bestuur worden gehouden. Zij zullen zelfs een derde gedeelte van het bestuur mogen uitmaken. De voorstanders van deze nieuwe regeling hebben aange voerd, dat het bestuur,' samengesteld uit te veel on bekenden, nooit veel gezag heeft bezeten. Hier tegen over verklaarden echter ^le tegenstanders, dat er nu wel een paar invloedrijke parlementsleden zitting zou den krijgen, doch dat de anderen ook min of meer on bekende persoonlijkheden zouden zijn. Het was wel grappig, dat de meerderheid der parlementsleden, die in het nieuwe bestuur waren gekozen, in de eerste- bestuursvergadering niet aanwezig waren! Tengevolge van een andere wijziging is het aantal der bijeenkomsten van den nationalen raad tot twee teruggebracht. Hierdoor in de invloed van Parijs, vergroot ten koste van dien der provincie. Immers het bestuur bestaat enkel uit Parijzenaars, terwijl de nationale raad natuurlijk is samengesteld uit verte genwoordigers uit het geheele rijk. Men ziet dus dat in de Fransche socialistische par tij eenerzijds de parlementsleden aan invloed hebben gewonnen, terwijl aan den anderen kant naar meer dere centralisatie is gestreefd. Heel wat partijg-enoo- ten zijn het lang niet eens met de ingevoerde hervor mingen 'en met name wordt de vrees uitgesproken, dat de socialistische actie belemmerd zal worden door te grooten invloed der parlementsleden. HET RECHT VAN AMENDEMENT VAX DE EERSTE KAMER EN DE VRIJ-LIBERALE PARTIJ Men schrijft over bovenstaand onderwerp aan de X. Rott. Gt. dat liet beginsel van het recht van amendement van de Eerste Kamer in vrij liberale kringen geen voorvechters meer vindt. Wel kunnen sommigen of meerderen ook thans nog van oordeel zijn, dat het recht van amendement van de Eerste Kamer nuttig- zoude werken. Dezelfde mannen zijn echter stellig van oordeel dat het- vech ten voor dit recht niet nuttig- zoude wezen. Daarom niet, omdat het de grondwetsherziening- in gevaar zoude brengen. voor den geest die Margaret gesproken had voor haar dood. Hij had nooit meer aan die woorden gedacht, nu kwamen zij hem levendig voor den geest. „Zij zou voor den man die haar liefhad een zeer teedere en liefhebbende vrouw wezen. Zij is zacht en sterk van geest." „Zacht en sterk van geest." Deze woorden klon ken hem steeds in de ooren, terwijl hij Christine van ter zijde aanzag, toen zij stilzwijgend staarde over de heide. Zacht en sterk van geest. Er ging- ook zoo iets bij zonder kalmeerends van haar uit, hoe jong- zij ook wezen mocht; hij herinnerde zich hoe hij daarvan ou der den indruk was geweest, dien dag toen hij met haar had zitten praten in die rustige kamer bij juf frouw Nairne. Dat zelfde gevoel van kalmte onder vond hij nu ook weer; het was of het droevige gevoel van rusteloosheid en ellende langzamerhand bedaar de. „U gelooft dus niet dat men het verleden moet trachten uit te wisschen?" vroeg hij; dat waren im mers haar laatste woorden geweest, „O neen. Ik weet zeker dat wij het verleden ge bruiken moeten als fondament voor de toekomst. Wij ondervinden zooveel in het leven vreugde, verdriet, smart en moeielijkheden; dat alles moet medewerken tot- onze volmaking. Maar ik heb geen tijd om hier te zitten redeneeren," voegde zij er luchthartig bij. „Ik moet naar huis en juffrouw Nairne ontheffen van de zorg voor Bébé, en aan Cicely schrijven, en „Neen, wacht nog even," viel hij haar bijna gebie dend in de rede, terwijl hij een hand op haar arm leg-de_ toen zij trachtte op te staan. „Ik ben pas van de reis terug- en voordat u naar Bébé terugkeert moet u mij alle nieuwtjes vertellen die in mijn afwezigheid gebeurd zijn. Bébé is zeker volkomen tevreden bij juffrouw Nairne." „Volkomen," herhaalde Christine lachend. „Zij zou haar «helpen wafelkoekjes te maken voor de thee; gaat u soms mee om ze te helpen opeten?" voegde zij er een weinig verlegen bij. „Bébé zou het zeker heel De politiek is nu eenmaal de kunst, die streeft naar het beste, hetwelk praktisch bereikbaar is. Men handelt dus politiek onverstandig wanneer men liet in de praktijk bereikbare in gevaar brengt door te vechten voor een zaak van dubieuse waarde. Vooral wanneer men weet dat het bij dien strijd - zooals reeds bleek aan voldoenden steun stellig zoude ontbreken, zoodat de strijd uitsluitend zoude kunnen strekken tot wering van hervormingen, die van veel grooter beteekenis worden geacht. Het zoude onnoodig zijn in het tegenwoordige sta diurn nog eenige aandacht te wijden aan deze zaak, ware het niet, dat met valsche voorstellingen door sommigen gelukkig niet door de beste elementen in ons politiek leven en niet door de voormannen met de zaak werd gecolporteerd om te trachten d- kiezers van toetreden tot de vrij-liberale partij en van steunen van vrij-liberale candidaturen af te hou den, ln de drukte van het maatschappelijk leven worden velen het slachtoffer van het colporteeren van val sche voorstellingen. Daarom is een' protest tegen misleiding op zijn plaats. WÖNINGCONGEES. Gister werd in liet Kurhaus te Scheveningen het Xe Internationale Woningcongres geopend. De voor zitter van het uitvoerend comité, mr. D. Fock, oud- minister van Koloniën, hield een rede, waarbij hij de aanwezige autoriteiten, waaronder de ministers Bert- ling, Lely en Ort, verwelkomde en op de groote eer voor Nederland wees, dat het congres voor de eerste maal hier te 'lande bijeenkwam, alsmede een overzicht gaf van de totstandkoming en de werking der Wo ningwet, Hij zei den heeren Faber en van Weideren baron Rengers dank voor de aanbieding aan de con gressisten van het belangrijke werk over het woning vraagstuk in Friesland. Hierna sprak de minister van Binnenlandsche Za ken, mr. Gort van der I,inden, die namens de regee ring een welkomsrede hield waarin hij erkentelijkheid uitsprak voor het gevolg geven aan de indertijd te Weenen gedane uitnoodiging, en waarin hij voorts deed uitkomen, dat onder de verschillende congreften, die in dit voor ons merkwaardige jaar zich hier te lande vereenigen, dit woningcongres een der eerste plaatsen inneemt. Spreker deed uitkomerf^dat ver betering- van de woningtoestanden zeggen wil verhef fing van de geheele maatschappij. Is voor den arbei der, zoolang hij een huiselijken haard vindt zijn ar moede te dragen, zoodra de woning Voor hem geslo ten is, is tevens de deur geopend1 voor de verleidin gen vaii ondeugd en misdrijf. Eén veilige huiselijke haard is ook de plaats, waar de liefde voor het vader land tot het bewustzijn doordringt. Spreker eindigde met de verzekering, dat de regee ring met de grootste belangstelling de beraadslagin gen zal volgen en met de beste wenschen voor het welslagen van dit congres. Vervolgens verrichtte Prins Hendrik de eigenlijke opening met een rede, waarin hij verklaarde ook de verbetering der woningtoestanden van het hoogste belang te achten. Het was hem aangenaam geweest het beschermheerschap van het Congres, dat thans voor de eerste maal in Nederland bijeenkomt, te aan vaarden. Onder de eerste vereischten van eene gezonde zede lijke ontwikkeling van een volk reken ik, zoo ging hij Voort, dat een ieder beschikke over een woning met voldoende licht, lucht en ruimte. Hier in Nederland zegt men „Oost, West, thuis prettig vinden als u nog' eens hij ons kwam theedrin ken. „En u? Zou u het ook prettig- vinden?" „Natuurlijk." Zij keek hem niet aan toen zij dit zei en de zacht rose kleur werd een beetje donkerder. „Bébé en ik waren er wat trotseh op toen wij u ver leden jaar in December op de thee mochten ontvan gen, in ons kleine zitkamertje." „Wat was dat een aardig kamertje. Ik heb er de prettigste herinneringen aan. Ik vond dat lage pla fond zoo aardig- en die wanden met eikenhouten pa- neelen en die merkwaardige, ouderwetsche meubelen. Ja, ik wil heel graag meegaan theedrinken bij u en bij Bébé, maar vertel mij eerst wat van iedereen." ,,U weet dat Cicely met Dr. Fergusson getrouwd is?" „Dat heb ik toevallig in de courant gezien. Ik heb geen bijzonderheden gehoord. Ik heb eenvoudig Hu i-opa rondgezworven, waar het onrustige gevoel bin nen in mij mij heen dreef en ik liet niemand weten waar ik eigenlijk was. Ik weet dus volkomen niets. Waarom is Cicely met den dokter getrouwd? 'I Is een beste kerel, maar „Er is geen een „maar," antwoordde Christine op zeer beslisten toon. Denis Fergusson is een van de beste mensohen die er op de wereld bestaan en Cicelv is stralend van geluk sedert -zij met hem 'verloofd was. Zij zijn pas drie weken geleden getrouwd, ik wou dat u haar gezicht had kunnen zien toen zij de kerk inkwam. Dan zou u niet gezegd hebben „maar". „Had baar familie er niets tegen?" „Ja, wel wat, maar toch maar heel weinig en al leen in 't begin. Ik denk dat zij inzagen hoe volko men gelukkig haar dat huwelijk maakte. En Denis is een echte gentleman, op en top een gentleman en een braaf mensch daarenboven, die twee dingen sa men is toch maar liet eenig noodige." ,*,Ja, die twee dingen zijn het eenige noodige. We- reldsche gezindheid alleen vraagt meer. En als Cice ly zich gelukkig voelt, laat de wereld dan maar pra ten. De arme, lieve Cicely had bepaald een man noodig om voor baar te zorgen, voor haar en voor de auto van de chic ran Engeland. Bij de op 16 Mei j.l. op de Brooklyn-Baan gehou den raceskwam deze auto wederom eerste aan. Importeurs voor geheel Nederland „Keiiuemer Autogarage", Telet. 140. ALKHAAB. best," maar dit spreekwoord bevat alleen dan waar heid, wanneer het tehuis aan zekere eischen voldoet. Terecht is door u, mijnheer do voorzitter, opge merkt, dat er groote moeilijkheden zijn, die overwon nen moeten worden, om het zoo gewichtige doel, dat aan uw Congres voor oogen staat, te kunnen berei ken. Maar ik ben met u overtuigd, dat een internati onaal Congres, als hier thans vereenigd is, van groot nut moet zijn. Zulk een Congres brengt de mannen bijeen, die in verschillende landen zich met het woningvraagstuk bezighouden en die dus pTactisché ervaring hebben en met gezag kunnen oordeel en over hetgeen ter op lossing van het vraagstuk gedaan moét worden. Daarna spraken nog eenige eerste gedelegeerden en regeeringsvertegenwoordigers der op het congres ver tegenwoordigde landen, waarna het congres met, zijn werkzaamheden begon. In de eerste werkzitting was aan de orde het on derwerp: verbetering- en opruiming' van ongezonde woningen. Als algemeen rapporteur trad op mevr. v. d. Perk Went, uit Amsterdam, terwijl een aantal rapporten waren ingekomen. Mevrouw v. d. Perk-Went constateerde, dat alle referenten een rijkswet noodig achten. Het optreden der gemeenten dient wettelijk te worden geregeld. Noodig zijn, een woning-inspectie, een woning-bureau en een woning-beurs, terwijl de vrouw aan de woning-inspectie moet deelnemen. Waar woning-inspectie bestaat, wordt meer aan wo ningverbetering gedaan dan elders waar zij niet is. Alleen niet-verbeterbare woningen moeten onver biddelijk onbewoonbaar worden verklaard, ook als er geen woningen beschikbaar zijn voor de onthuisden. Want ohbewoonbaarverklaring is in ieder geval een prikkel tot nieuwbouw. Vervolgens besprak zij breedvoerig de quaestie dei- schadeloosstelling en het opschuivingssysteem. Voorts beval zij aan het bouwen van nieuwe arbei derswoningen aan den rand van de stad en niet op de plaats van de oude, tenzij de arbeiders zich door den aard van hun werk niet kunnen verplaatsen. Een ander rapporteur, dr. Emerich (Straatsburg), pleitte nog voor 't- bouwen van nieuwe woningen te gelijk met het verdrijven der bewoners uit hun krot ten en trad in een vergelijking van hetgeen Duitseh- land voor woningverbetering doet en het buitenland. Dr. Baumert (Sjiandau) wilde een behoorlijke scha deloosstelling'aan de eigenaars en woningbouw bui ten het centrum. Alderman Wil kens (Darby) betoogde, dat woning verbetering geen weldadigheid is, maai- plicht der overheid. De heer Walther (Berlijn), pleitte voor goedkoope geldversehaffing ten behoeve van woningverbetering en naar gen algemeene bouwwet, die minimum- eischen stelt voor woningbouw. Ook moetmen den bewoners leeren hun woning- goed te behandelen. Bébé en voor haar groote bezittingen is Fergusson van plan zijn werk te laten varen?" „Daar wou Cicely niets van weten. De polikliniek in Zuid-Londen gaat voort zooals gewoonlijk; Cicely heeft er op aangedrongen dat hij een assistent zou nemen, die de praktijk kan waarnemen, wanneer De- nis zelf verhinderd is. Zoo dat zij een armen man zooals zij het noemt niet van zijn middel van bestaan berooft door een rijke te laten profiteeren van de voordeelen aan de polikliniek. „Ik ben wel een beetje verbaasd', dat moet ik be kennen, dat Fergusson het over zijn hart heeft kun nen verkrijgen ooit zulk een rijk vrouwtje te vragen", zei Rupert aarzelend. „Dat vind ik niet iets voor hem." „Dat is ook zoo, 't was volstrekt niets voor hem", antwoordde Christine bedeesd. ,.E'n ik ben wel wat bang dat ik zelf eenigszins voor koppelaarster gespeeld heb of „Deus ex machina of iets van dien aard." Rupért lachte hartelijk. „Was het alles uw werk?" vroeg hij, terwijl hij haar echt vriendelijk aanzag. „Heeft „Ik kan niet precies zeggen hoe ik ik het aan gelegd heb. Maar Cicely zegt, dat bet nooit zoover gekomen zou zijn als ik er niet bij geweest was. Eu het, doet mij heel veel plezier." „Mij ook. heel veel. Fergusson mag van geluk spreken. Een man die een vrouwtje krijgt om voor hem te zorgen als Cicely is, mag- wel iederen dag een „Te Deum zingen ter eere van zijn eigen geluk. En dat, medaillon van Sir Arthur, is dat al teruggevon den?" „Ja, op een goeden dag is de politie de vrouw op het spoor gekomen, die met Lady Congreve's reiszak in den wagon gezeten had en zij heeft bekend het me daillon gestolen te hebben." Na deze woorden ontstond: er weer eenige oogen- bl ik ken stilte, totdat Christine weer wilde opstaan. ,Lk moet weg." zei zij, maar weder hield Ruperts hand op haai- arm haar terug. „Bébé

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1