DAGBLAD ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 214 Honderd en vjjftiende Jaargang. 1913 MAANDAG 15 SEPTEMBER. FEUILLETON. Onder suggestie. Invaliditeitswet. MILITIE. Zij, die zich met i October op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. De Directie. Aangifte voor deelneming aan het on derzoek in zake voorgeoefendheid. bTnNENLA ND. Oft De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de personen, die den feeftijd van 70 jaren reeds hebben bereikt of vóór of op 3 December a.s. dien leeftijd zullen volbrengen en die recht meenen te hebben op eene ouderdomsrente in gevolge de Invaliditeitswet, dat zij zich tot het ver krijgen van inlichtingen omtrent de daartoe in te dienen aangifte-formulieren kunnen wenden tot de daartoe aangewezen tusschenpersonende Heeren D. VAX BARNEVELD, J. C. MEEUWSEXT, A. OVER en G. J. 11 ART KA MP, allen wonende alhier, die tot dat. einde zullen zitting houden ter Gemeente-Secre tarie op de dagen en uren hieronder vermeld. T., U. en V. op DINSDAG 16 SEPTEMBER. W., X., IJ. en Z. op WOENSDAG 17 SEPTEM BER. Telkens der namiddags van 6V2 tot 9 uur. Voor gehuwde vrouwen en weduwen gelden de be ginletters der namen hiarer echtgenooten of overle den echtgenooten. Alkmaar, Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPIXTG. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter gemeente-secre tarie alhier gelegenheid bestaat voor de lotelingen die bestemd zijn voor de lichting 1914 voor deze gemeente bij de militie te worden ingelijfd, zich vóór 10 OCTO BER a.s. aan te melden tot deelneming' aan bovenbe doeld onderzoek. liet onderzoek vangt aan den Hen November a.s. en wordt, zoo noodig, de twee volgende dagen voort gezet. Het wordt gehouden te Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Does burg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Am sterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, 's Gra- venhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissin- gen, 's-Hertogenbosch, Breda, Bergen op Zoom en Maastricht. Bij de aanmelding moet worden opgegeven in welke gemeente men aan het onderzoek wenscht deel te ne men, waarbij men tevens te kennen behoort te geven of men gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering of voeding wenscht te genieten. Volgens art. 78, le lid, .sub 2o b, duurt de eerste-, oefeningstijd voor hen, die bovenbedoeld bewijs heb ben verworven, ten hoogste &V2 maand, behoudens de uitzonderingen bij dat artikel bepaald. Verdere inlichtingen worden, desgewenscht, ver strekt ter gemeente-secretarie. Alkmaar, 13 September 1913. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., lo.-Burg. ALKMAAR, 15 September. Terwijl de politici de afgéloopen week nog zwegen en rustten, was het woord aan de militaire autoritei ten. I11 verschillende landen werden manoeuvres go- houden. De herfstoefeningen van de Duitsche vloot gingen gepaard met een vreeselijke ramp: het marine- luchtschip L I werd bij Helgoland vernietigd en niet j alleen het kostbare schip is te betreuren, doch niet j minder dan veertien menscheqlevens gingen verloren, liet luchtschip werd plotseling door rukvlagen en re- Roman naar het Duitsch van C. CROME SCHWIENING. 4) 0— De stoomfluit noodzaakte hem even te zwijgen. Men zag links lichten te voorschijn komen. Zij na derden Dusseldorp. De „Kinderdijk"' stoomde op de aanlegplaats aan. Mannen kwamen op het dek om bh het lossen en laden behulpzaam te zijn. Wapstra klopte misnoegd zijn pijp uit; de electrische booglam pen bij de aanlegplaats wierpen haar helder licht op het dek van de stoomboot, die nu de touwen uitwierp. Op dat oogenblik stak de heer Helpert, door het stoppen der machine uit zijn lichten sluimer gewekt, zijn hootd uit de deur van de bpvenkajuit en liet den koelen nachtwind met zijn blonden baard spelen; ga pende zocht hij weldra zijn rustplaats weder op. Wapstra schrikte. Zijn metgezel had hem stevig bij den arm gegrepen. „Heb je dat gezien?"' fluisterde Potter met lieesche stem. „Van Rischoten, de slimste agent van den Ne- derlandschen veiligheidsdienst, is aan boord." „Je bent niet wijs man!" bromde Wapstra. „Van Rischoten zit veilig en wel te Rotterdam; die man daar ginds is een passagier, die toevallig in houding en in de manier waarop hij zijn baard draagt eenige gelijkenis vertoont met den politieagent. Denk je dan dat ik vrijwillig een seconde bleeft op de boot, waar die man een voet heeft gezet?" „Dat laden hier schijnt nog- een heelen tijd te du- ï'en," zeide Potter met een zucht van verlichting. „Ik ga even naar beneden om naar het jonge meis je te ssi'em' Je kunt mij terug verwachten wanneer de boot weer in vollen gang is." Wapstra knikte even, stopte .een nieuwe pijp en be gon het dek op en neer te loopen. genbuien overvallen, waartegen het niet bestand bleek - nog altijd moet de mensch het verliezen in het spel der elementen. Het luchtschip, dat aan de manoeu vres in Silezië had deelgenomen, landde bij Leipzig zoo ongelukkig, dat twee mensehen er bij omkwamen. Over de manoeuvres zelf is men overigens in Duitseh- land ten hoogste voldaan. Zij moeten aangetoond hebben, dat het Duitsche leger uitnemend is ge schoold. Ook bewezen luchtschepen uitnemende diensten bij de onthulling' van tactische geheimen zij hebben de rol overgenomen van de vroegere spion nen, maar kunnen deze rol voorloopig slechts vervul len bij helder weer. Koning Konstantijn van Griekenland, een zwager van keizer Wilhelm, den koning' dus, die zijn volk tot een overwinning in den. oorlog heeft geleid, verklaar de zich zeer voldaan over hetgeen hij gezien had. Maar hij is met de uiting van zijn bewondering voor liet Duitsche militarisme verder gegaan. Hij heeft gezegd, dat de Grieksche overwinningen te danken waren aan de Grieksche dapperheid en aan den Duit- schen generalen staf. Deze verklaring is wereldkun dig geworden en heeft veel kwaad bloed gezet in Frankrijk, waar men Griekenland in financieel en in militair opzicht steeds heeft gesteund. Het is waar, dat men in Parijs' tijdens den Balkanoorlog veel te ver ging, toen men de overwinningen maar steeds op re kening' van Frankrijk schreef en van de nederlagen Duitschland de schuld gaf. Maar wat koning Kon stantijn nu zeide ging' evenzeer alle perken te buiten. Geen wonder, dat de handige minister-president, de heer Venizelos, en ook de Grieksche minister van bui- tenlandsche zaken, de heer .Panas, dadelijk alles in het werk gesteld hebben om de fout van den koning weer goed te maken. Koning Konstantijn zal nu president Poincaré bezoeken, er zal een officieele maaltijd wor den 'gegeven en daar zullen redevoeringen worden ge houden, waarin natuurlijk ernaar gestreefd' wordt, om de verbroken vriendschap weer te heratellen. Vandaag zal de tijdelijke president van Mexiko aan het Congres zijn boodschap inzenden. Men weet, dat de regeering te Washington eischte, dat de heer Hu er t a een candidatuur voor het presidentschap niet zou aanvaarden. De heer Huerta dacht echter niet aan een dergelijk besluit. Hoe de presidentsverkie zing, welke eerst den 26sten October plaats heeft, zal af loopen valt niet te zeggen. Het heet, dat de heer I' elix Diaz, een nëef van den vroegeren president Diaz, zich tegenover den heer Huerta candidaat zal. laten stellen. Terwijl in het Oosten de vrede nog steeds niet ge sloten is de T nrksch-BuIgaarsche onderhandelin gen duren altijd nog voort en schijnen niet zoo heel snel te veïloopen dreigt er een conflict in het Verre Oosten. Er is een ernstig- geschil ontstaan tus- schen Chineezen en Japanners. In Peking, welke stad door den Chineeschen president Joean Sji Kai werd heroverd op de opstandelingen van het Zuiden, zijn eenige Japanners gedood. In Tokio werd een Ja- pansch hoofdambtenaar gedood, die naar het oordeel der bevolking te veel toegaf aan Chineezen. De Ja pansehe bladen gaven allerlei bijzonderheden over buitensporigheden, welke Chineesche soldaten ten opzichte van Japanners hebben bedreven. Er werd aangedrongen op een optreden der Japansehe regee ring, er werd daarvoor zelfs een groote betooging te Tokio g'ehouden het volk riep om een oorlog. De Japansehe regeering heeft een reeks eischen, gesteld DERDE HOOFDSTUK. EEN ONVERWACHTE ONTMOETING. In het Oosten begon het daglicht aan te breken, een lichte nevel lag uitgespreid over de rivier en over de weilanden 'langs de oevers. Wapstra had een half uurtje op een canapé in de böverikajuit gelegen 'en merkte tot zijn vreugde óp, dat dé blonde vreemde ling, die Potter zoozeer- verschrikt lxad, rustig lag' te slapen, hij haalde ten minste kalm en regelmatig adem; Wapstra ging dus weder op het dek, dat trilde door de zware maèhinéstooten. Bij het hekje waarlangs een ketting' knarste, stond Potter reeds op hem te wachten. Een snélle blik overtuigde beiden, dat alles verla ten was öp het achterdek én dat niemand hun woor den kon hooren behalve de koele morgenwind en de zwijgende rivier. „Hoe kwam de Indiaan in een équipage te'recht en wat had hij- in het paleis van de Koningin te maken?" „Dat kan ik je met een paar woorden vertellen. Wij hebben trouwens tijd genoeg. Ik had in den Haag den „lange"' en den „gebochelde" opgezocht; de tijd begon mij te Rotterdam wat lang' te vallen, waar de staking- onder de havenwerkers de politie en mari niers voortdurend op de been deed zijn. Zij kwamen er niet meer van daan. Die wisten ook niets anders te vertellen dan het gewone praatje uit den Haag: De Radja van Mataram, de Koningin zou hem dien middag in plechtige audiëntie op het iialeis ontvan gen. De Javastraat was zwart van de mensehen. W ie weet of ik dien bruinen kerel, die millioenen aan juweelen en diamanten op zijn leelijke bruine li chaam draagt, ook niet eens kon zien, dacht ik en ik sloot mij bij de andere nieuwstgierigen aan. Na, het was sierlijk genoeg voor zijn Hoogheid, den Radja van Lombok! Het duurde niet lang of een escadron huzaren kwam in draf nader en daarachter een rij tuig- met vier paaiden, een prachtig gekleede generaal zat er in, dat. was de Radja. Zijn tulband schitterde aan de Chineesche en de laatste heeft verklaard deze te zullen inwilligen. Hiermede is de zaak echter geenszins uit. Er zit iets anders achter. Japan aast op Chineesch grondgebied. Het. heeft dit noodig voor zijn sterk toenemende bevolking. En daarom zal de Japansehe regeering, genoodzaakt door het Japansehe volk, stellig binnenkort met nieuwevoorwendsels ko men. Z. K. H. DE PRINS. Z. K. H. de Prins, voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Landbouw vereeniging', zal heden, tij dens het concours hippique op de landbouwtentoon stelling te Scheveningen, persoonlijk de behaalde kampioenschapsprijzen het gouden eeremetaal, dat H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. zelf ter beschikking hebben gesteld komen uitreiken. BEëEDIGING DER KAMERLEDEN. De beëediging van de nieuwbenoemde leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal Dinsdag niet, zooals doorgaans gebruikelijk was, door de Koningin in persoon ten paleize geschieden. Daartoe door dë Koningin gemachtigd, zullen de voorzitter der Eerste Kamer en de tijdelijke president der Tweede Kamer (de -heer Lieftinck, als oudste licL in jaren), na in handen der Koningin de eeden te hebben afgelegd, van de toegelaten led-en in een der eerste vergaderingen der Kamers de vereischte èeden of beloften afnemen. INTREKKING ZUIDERZE'E-ONTWERP. Krachtens machtiging van H. M. de Koningin heb ben de Ministers van Waterstaat, van Landbouw, Nij verheid en Handel en van Financiën aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het bij Koninklijke Bood schap van 4 Nov. 1907 aan de Kamer ter overweging aangeboden wetsontwerp tot' aanleg van zeen gedeelte van de afsluiting van de Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringormeer, wordt ingetrok ken. DE ZIEKTEWET EN MINISTER TREUB. Naar „Het Volk" verneemt had minister Talma in het begin van Augustus het initiatief genomen tot samenstelling van eene commissie, welke d-er regee ring van voorlichting zou dienen bij het nemen van maatregelen ter uitvoering van het bepaalde in eenige artikelen der Ziektewet, die regelen bevatten betref fende de erkende bijzondere kassen. Vier organisa ties, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen, de Christelijk Nationale Werkmansbond, het Alg. Nederlandsch Werkliedenverbond en de Federa tie van de diocesane R. K. Werkliedenbonden waren uitgenoodigd een lid Voor deze commissie aan te wij zen. De opvolger van minister Talma heeft thans even wel aan deze organisaties medegedeeld," het instellen van de commissie in nadere overweging te hebben ge nomen, en dat althans voorloopig eene zoodanige commissie niet zal worden benoemd. beid van het hoofdbestuur hierin (eoutre-c-oeur) be willigde tot behoud der coalitie was de grief en bleef deze ook na de aanneming van het electoraat aeeoord. Gemengd nieuws. EEN KRANIGE GRIJSAARD. Als bijzonderheid mag vermeld worden het feit, dat bij de Onafhankelijkheidsf eesten te Voorthuizen naar de N. R. Ct. meldt, de oudste inwoner dezer ge meente, de 96-jarige heer J. van den Boom, aan het. hoofd van den optocht, te paard reed en, als heraut gekleed, met een op de Eranschen buitgemaakten de gen, een -zeer kranigen indruk maakte. Ook in 1868 heeft hij aan het hoofd van den stoet, gereden. De heer v. d. Boom is in 1832 als soldaat naar Bel gië gegaan. Vervolgens heeft hij van 1844 tot 1856 in West-Ind'ië en van 1850 tot 1861 in Oost-lndië als militair gediend. ROTTERDAM EN SCHIEDAM, le Schiedam is een vereeniging opgericht, op wel ker statuten de Koninklijke bewilliging wordt ge vraagd. Het doel dezer vereeniging isEen onder zoek in te stellen naar de voor- en nadeelen, die een eventueele vereeniging van de gemeenten Rotterdam en Schiedam tengevolge zoude hebben, zoomede publi catie van de resultaten door dit onderzoek verkregen. Het vraagstuk van een eventueele vereeniging vau de heide gemeenten wordt dermate actueel en urgent geacht, dat men een nauwgezet onderzoek alleszins wenscheiijk vindt. DE CONCENTRATIE. De leden van de Tweede Kamer, behoorende tot de partijen der vrijzinnige concentratie, zullen, naar het. Vad, meldt, a.s. Dinsdagavond een vergadering hou den. EEN NIEUWE PARTIJ. Onder het bericht van de Limb. Koer. over de laatste oorzaak van de scheuring- in de Christelijk- Historische partij (men zie het Avondbl. C van 9 de zer) schrijft De Banier/orgaan ter verbreiding van christelijk-historische beginselen Wij meenen^ dat dit bericht niet volkomen juist is, althans nie? de hoofdzaak. Waarheid is, dat, zooals wij van Jen aanvang af gewaarschuwd hebben, de ontstemming- is ontstaan door de onafwijsbare eischen van antirev. zijde, waardoor de gegroeide Chr.-hist. partij (teruggedrongen op tien zetels) tot betrekkelij ke machteloosheid werd verwezen. Dat de meerder- zoo prachtig als er in geen enkele schatkamer in heei Europa aanwezig is. Een andere man in een uniform met veel goud zat tegenover hem. Dat was de assis tent-resident van Lombok, die den Radja naar Hol land had gebracht, zoo zeide men. Er volgden nog een paar rijtuigen vol mannen met bruine gezichten, zij hadden bonte doeken om het hoofd gewonden en een soort van bont gekleurd hemd om het lichaani, eu in het achterste rijtuig zat naast zulk een man iemand in een zwarten rok en glimmenden cylinder op het hoofd; op dien man had ik eerst- in 't geheel niet gelet. Daar wil het toeval dat de stoet plotseling langzamer gaat rijden en het achterste rijtuig vlak oor mij stilstaat. De- man met den 110.0ge 11 hoed kijkt mijn kant uit, en liet. was een oogenblik of ik door den bliksem getroffen werd. Want die nette mijnheer in dat- rijtuig, dat naar het'paleis rijdt", is niemand andèrs dan Smeedes, dien ik al lang ergens aan de galg meende te zien bengelen; want zijn schuldregister was daartoe lang genoeg, dat kan ik ji verzekeren." „Verder," zeide Potter met aandrang. Hij kon zijn ongeduld letterlijk niet meer verbergen. „Ik bleef staan alsof ik een slag in mijn gezicht had gekregen, terwijl de menigte reeds voortliep en staarde nog' steeds het. rijtuig dat al lang weg' was, na. 'Was ik krankzinnig' geworden? Een man van mijn soort in een optocht van rijtuigen met een eerewacht van huzaren? Eén ding' begreep ik er al van. Die Smeedes zal zeker destijds, toen hij heelshuids uit Sing-Sing-, de gevangenis in Nieuw-York, ontkwam weer naar Indië gegaan zijn, naar Java of Sumatra, waar li ij reeds een jaar of twaalf allerlei plaatsen waar liet verkeerd toeging bezocht heeft. In ieder geval, nu wist ik in eens wat ik in den Haag kwam doen. En ik ging hard aan 't werk, dat kan ik je zeggen Potter!"' ..Ik geloof het graag!" antwoordde deze kortaf. „Maar vertel nu maar geen bijzaken. Ik ben verdui veld nieuwsgierig hoe je den Tndiaan hebt kunnen ontmoeten." DE ROOD'E VLAG O'P EEN OORLOGSSCHIP. Het Anker meldt, dat Zondag in de haven te Nieu- wediep van het Nederlandsche oorlogsschip Heems- kerek gedurende' ongeveer een half uur een roode vlag heeft gewapperd. Een marinier had haar gehe- schen, met de opzettelijke bedoeling om den dienst uit te komen. Toen de heele equipag'e in het beneden schip was, gedurende den schafttijd, heeft hij da Nederlandsche vlag neergehaald en daarna de roode geheschen. Toen dat. geschied was, bleef hij er een nummer van het orgaan van -de anti-militaristische vereeni ging in Nederland bij lezen. Toén de officier van d» wacht aan dek kwam, is de roodé vlag neergehaald en de man, die haar had geheschen, in arrest gesteld. EEN BOSCHW ACHTER VERMOORD. Nabij Diever (Drente) is Zaterdagmorgen de boschwachter Boers doodgeschoten gevonden. Zijn lijk lag in het land. De getroffene was 's morgens omstreeks- 4 uur met den rijksveldwachter Juardu «n diens zwager naar het Dieverveld ge-gaan, waar reeds ge rui men tijd wildstrikken werden aangetroffen. Boers verliet de beide metgezellen om zich naar Die- ver te begeven, waar zijn werkzaamheden hem riepen. Om 6 uur werd -zijn lijk gevonden door den veldwach ter Jaarda; hij had een schot in het achterhoofd. Een politiehond volgde geruimen tijd het spoor van een verdachten strooper, doch het resultaat van hei onderzoek is nog' niet bekend. De verslagene laat een vrouw en d'rie jeugdige kinderen achter. E'EN BLOEM GE VECHTPARTIJ. De Grondwet maakt melding van een ernstig verzet tegen de politie en een bloedige vechtpartij te Roo sendaal. De gebroeders J. en L. de T. hadden het reeds lang o-p den zoon van zekeren Vromans gemunt en den laats ten avond' van de kermis besloten zij de zen, naar zij zeiden aan stukken te reepen. Donder dagavond laat drongen zij het huis van Vromans bin nen, sloegen de moeder tegen den grond, wurgden bij na den vader, nadat alles was vernield, terwijl de zoon de politie was gaan halen. I wee politieagenten kwamen en grepen I.. de T.; diens broer trok zijn mes, maar kreeg een klap met den sabel. I it- kroegen in de buurt kwamen tal van beruchte personen aanloopen en de agenten, bij wie zich een kameraad, die buiten dienst en ongewapend was, had gevoegd, kregen het te kwaad. J. de T. kreeg een agent te pakken en haalde hem zijn mes over de keel. Hij vluchtte op het zien van het bloed, dat er uit spoot. Een andere agent kreeg' een mes steek in den buik, maar het mes schampte af op een „I11 de avondbladen stond een uitvoerige beschrij ving van de ontvangst van den Radja. Ook de tolk werd even vermeld. Van Liiiteloo moest hij heeteri; hij begeleidde den assistent-resident. Wacht eens, dacht ik. Dat zal misschien van Linteloo wezen, de man met den rok aan en den hoogen hoed waarin mijn Smeedes gestoken was. Dat is juist iets. voor hem, hij had mij zelf gezegd dat- hij wel twaalf Indische ta len kon spreken; en een vluggen kop had hij. Als ik dien van Linteloo niet vergeten kon, de diamanten van den Radja nog veel minder. Verduiveld! In dien ik die eens krijgen kon! Ik begon met- rond sluipen rondom het Huis ten Bosch; in een zijvleu gel op di- eerste verdieping hadden zij zijn Hoogheid ingekwartierd. Natuurlijk zag men overal de groen en gele uniformen van de jagers, waarvan hier ecu ufdeeling dienst deed. Mijn hemel, dacht ik, die Lom bok-majesteit en zijn diamanten worden niet kwaad bewaakt." „En toch zette je dat plan niet uit je hoofd?" ..Er zijn wel moeilijker dingen gebeurd dan door dringen in een landelijk kasteel door wachtposten eu patrouilles bewaakt. Eu van de plaatselijke gesteld heid ben ik geheel op de hoogte; ik heb er vroeger menigmaal Zondags, wanneer het park van het paleis voor het- publiek geopend is, met. een aardig Ilaagseh meisje in rondgewandeld. Ik heb er ook reeds een heel goed plekje gevonden 0111 mij te verstoppen. I11 de nabijheid van het groote hok staat een zware, oude beuk, die meer dan op manshoogte van onder af atm hol is. Die boom staat midden in een bosehje, onder aan is een holte die zoo diep is, dat men er best op handen en voeten in kan kruipen. Toen ik er eens in kroop voelde ik iets levends en week achteruit; het waren echter maar een paar wilde konijntjes, die tluks maakten dat zij weg kwamen toen zij mérkten dat ik lust had hun woonplaats van naderbij te bekij ken „En Ismeedés wat- gebeurde er met Smeedes?" riep Potter vol ongeduld. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1