Vernieuwing Walmuur Luttik-Oudorp. gesloten y buitenla n d. KONINKLIJK ECHTPAAR TER KERKE TE AMSTERDAM. DE INVLOED VAN DEN ALCOHOL OP DEN MENS CII. STADSNIEUWS. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Uiiiiormfcnoop. L. de '1'. was nog steeds bedwongen on zon overgebracht worden naar het politiebureau, toen de derde agent op straat plotseling bemerkte, dot hij een steek in de rechterzij had gekregen. Marechaussee werd gewaarschuwd en J. de T. werd van zijn bed gelicht. Ook hij bleek in de vechtpartij deerlijk te zijn toegetakeld door sabelhouwen. Het schijnt, dat de wonden, hoewel zeer ernstig, bij geen van allen doodelijk zijn. HET GEDENKTEEKEN VOOR HlLDfEBRAND. Aan de N. R. Ort. wordt geschreven, dut er geen sprake is van het aanbod van de Afdeeling Haarlem (en omstreken) van het Algemeen Nederlandsch Verbond. om een standbeeld te plaatsen voor Ni- colaas Beets op een door B. en W. nader aan te wij zen plaats. Uiteengezet wordt, dat thans slechts het bestuur van de afdeeling Haarlem van het Alg. Ned. Verbond stappen heeft gedaan. Pas binnen eenige dagen zal de afdeeling zich over het plan kunnen uit spreken en als deze er even ingenomen mee blijkt, als ieder, dien het bestuur er Jtot nog toe over hoorde, dan zullen de vorming van commissies enz. en van deze uitgaande o.a., de oproep aan 't Ned. volk, we) spoedig volgen. Zoo wordt het geen plaatselijke hul de, die ongewenscht is, maar één liefst van den heelen Nederlandschen stam. beuzelingeii verspild wordt, gestrekt heeft tot voort brengen van iets schoons, tot opwekking van liefde voor de bloemen. Men verzuime niet de bloemenzee to gaan bewonderen. Daardoor betuigt men tevens in te stemmen met het werk van den Volksbond. HET De Nieuwe Kerk te Amsterdam was gistermorgen van halt negen af gevuld met een bonte menigte. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zouden de gods dienstoefening bijwonen, wat honderden in het fraaie kerkgebouw te zaam bracht, die 't overig jaardeel het historisch bouwwerk slechts van buiten aanschouwen. „Het ijdelheid der ijdelheden" leek voor hen, of liever voor haar, niet geschreven. Keurige toilet ten pronkten in do menigte en 't religieuze karakter der godsdienstoefening leed sterk onder de nieuwsgie righeid naar 't doen en laten van het Koninklijk echtpaar. Vöor het verschijnen van Koningin, Prins en kan selredenaar zongen de aanwezigen op verzoek van den voorzanger Psalm C8, vers 10. De voorzanger las hierna de tien geboden, om dan de schare te doen zingen Psalm 33, vers 5 en 6. Na het alsnog lezen van een gedeelte uit het Oude Testament ontstond er groote, voor een godsdienst oefening ongewone beweging. Van het Damplein drong een gejuich door, de vorstelijke personen waren ia aantocht. Vóór zij arriveerden besteeg dr. G. Oorthuijs den fraaien gebeeldhouwden kansel, verzoekende de aan wezigen niet op te staan als de vorstelijke kerkgan gers kwamen. Jawel!'t Stond gelijk met den ftisch bij 't aanschouwen van een kermisstuk de oogen te sluiten. Nauwelijks waren Koningin en Prins verschenen of het overgroote deel stond op banken en stoelen om de hooge bezoekers in al hun doen en laten te bespie den. Do heer dr. G. Oorthuys hield een met groote aan dacht gevolgde kanselrede. Als een scherp contrast met de stichtelijke woorden van den welsprekendeu voorganger, holden, schrijft de „Maandag-Courant," toen de Koninklijke kerkgan gers vertrokken, de aanwezigen op de galerij ter zijde van de Mozes- en Aaronstraat naar het raam; spron gen honderden anderen op hun zeteD, op stoeien en banken, t V as of 't een bloederige film gold in een 3e ranga cinema. Het orgel zette bij het heengaan van H. M. en Z. K. H. het Wilhelmus in en hield dat aan. Het werd staande meegezongen en temperde veel van den onaangenamen indruk, dien de kijklusti „ifcidagsvliegen ter kerkgang" hadden verwekt. EEN MOORDAANSLAG GP ENTOS. Gisteravond to kwart voor twaalf is het café Brink man In het Lunapark op de E.N.T.O.S. in rep en roer gebracht, door een moordaanslag. Een ontslagen kell- ner, schrijft de M. Ort., loste plotseling vier revol verschoten op den boekhouder van het café Brink man, den heer Sehoonebeek. Het schijnt, dat de man reeds lang met het voornemen had rondgeloopen een aanslag te plegen op het laven van den boekhouder. Do kellner was n.l. eenige dagen geleden na een klacht van den boekhouder door de directie ontsla gen. Hij was daardoor plotseling broodeloos gewor den, hetgeen hij weet aan het optreden van den lieer Sehoonebeek. Hij zon daarom op wraak en kocht met dit doel een revolver. Gisteravond trok hij er op uit, om aan zijn voornemen gevolg te geven. Hij be gaf zich naar do E.N.T.O.S., zocht het café Brink man op en wachtte tot de boekhouder zich vertoonde waarna hij plotseling een viertal schoten op zijn slachtoffer loste. De man ging daarbij zeer zenuw achtig to werk, want geen der schoten trof doel. Een der kogels ging voor de keel en langs het strotten hoofd en verwondde den heer Sehoonebeek lichtelijk, die overigens, wonder boven wonder, geen letsel be kwam. Het geknal der schoten verwekte begrijpelijk vee! sensatie op de drukbezochte tentoonstelling. De dader werd onmiddellijk gegrepen. DIEFSTAL GEPLEEGD? In de Westerlaan te Rotterdam is, schrijft de N. R. Ort., Zaterdag een agent van politie aangesproken door een man, die zich A. M. S. noemde, zeide kan toorbediende te zijn en te Brussel te wonen. Hij deel de mede ongeveer 14 dagen geleden, van de firma MIchotte van ITamme <fe Co., effectenhandelaren te Brussel, een bedrag van 22.000 franc te hebben ver duisterd. Bij die firma was hij in betrekking. Na ontvangst van het geld had' hij een kennis, c kleermaker F. L., ontmoet, die zeide een stuk land willen koopen. Hij had daarvoor een zekere som dig ais borgtocht, alleen maar om te laten zien. Dion kennis had hij toen de 22.000 franc gegeven. Volgen-, afspraak zou hij het geld na. een half uur terugont vangen. To«n dat half uur al lang verstreken was en de kleermaker niet opdaagde, begaf hij zich naar zijn kantoor, waar hij van het gebeurde kennis gaf, het geen tot zijn onmiddelijk ontslag aanleiding gaf. La ter hoorde hij, dat de kleermaker F. L. was aange houden. Uit wanhoop over zijn ontslag begaf hij zich naar Rotterdam. Eerst meende hij zich van kant te ma ken en zwom daarvoor naar een vijvertje in het Park. an dit denkbeeld kwam hij echter terug, zwom weer over en meldde zich toen bij den eersten den besten politieagent aan. S. is uit 's Bosch afkomstig en zegt zijn moeder in Brussel te wonen. In het verhaal van den man is veel duisters. De justitie te Rotterdam heeft zich thans tot die te Sk'Sff J TZOek 0m inli«htingen. Tnmid- dels blijft de man by de politie in bewaring. UIT HEILOO. De afdeeling Heiloo" van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft weder oene Floralia-tentoonstel- hng georganiseerd. Gp 20 en 21 dezer wil zij toonen, m cafe Ruiter, wat men kan verkrijgen door eene algeheel© toewijding aan plant en bloem. Opnieuw 2*1 dan blijken, dat veel vrije tijd. die anders aan en te noo- al 18 jaar met J. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De afdeeling Langendijk der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken vergaderde Zaterdagavond bij D. Stam alhier. Na opening, le zing en goedkeuring der notulen werd overgegaan tot benoeming van een afgevaardigde naar de algemeene vergadering. Benoemd werd de heer A. Nouën. Mej. Olie te Zuid'-Scharwoude werd als bestuurslid geko zen, daar mej. C. Wouda als zoodanig bedankt had. Algemeen sprak men de wenschelijkhejd uit tot op richting van een drankweereomité, een commissie van voorbereiding werd benoemd, waarin zitting heb ben de heeren K. Zeeman. A. Nouën en mej. H. Wouda. Deze commissie, welke mandaat heeft zal trachten in overleg te tredefl 0# de andere aan den Langendijk gevestigde GeB^A^thouders-Veree- nigingen, welke voor dit doel uit üun midden even eens eene commissie hebben te benoemen. Wordt uit deze commissie nu een Drankw eer-comité geboren, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat een win kelraamtentoonstelling zal worden georganiseerd. De voorzitter sprak de meening uit, dat een Drgnkweer comité bevorderlijk is aan de propagandistische waar de der Geheelonthoudingszaak. De leden werden ver zocht de meeting te Heer-Hugowaard in grooten tale te bezoeken. Hierna sloot de voorzitter de druk bezochte vergadering. ge vrij KORTE BERICHTEN. De Kon. Familie is hedenmorgen onder luide toejuichingen uit de hoofdstad vertrokken. In het Boterdiep te Onderdendam is Zaterdag de stoomboot „Stad Ommelanden," van Uithuizen, gezonken, doordat twee electrische kabels van 3UOO K.G. aan het rollen waren geraakt. De boot kantelde en zonk. De scheepvaart naar Groningen is gestremd. Herhaaldelijk miste men in den laatsten tijd goederen van de verschillende emplacementen van 't Centraal-station te Amsterdam. Het „N. v. N." meldt, dat men thans zekerheid heeft gekregen, dat onder het lagere personeel zoowel van de Hollandsehe als van de Staatsspoor zich een dievenbende heeft ge vormd. Er zitten reeds zes personen in hechtenis. Bij huiszoekingen heeft men een geheel warenhui gevonden. In het kasteel „Leeuwenhorst" te Noordwijker- kout is ingebroken. Ruim 2000 aan gouden en zil veren voorwerpen werd gestolen. Voor twee jaar werd in hetzelfde kasteel inbraak gepleegd. Aan de „Köln. Zeitung'' wordt uit Dnsseldorf bericht, dat aldaar een groote hoeveelheid gesmok- keide^sacharine, herkomstig uit Nederland, en door een Nederlandsch schip aangebracht, in beslag is ge nomen. Ook werden twee personen, die bij de za°ak betrokken waren, in hechtenis genomen. Een jougmensch, dat. Vrijdag wegens een mis lukte poging tot inbraak te Sloten in verzekerde be waring werd gesteld, is uit zijn cel ontsnapt. Bij gelegenheid van zijn 12ya-jarig feest als bur gemeester werd door de gemeenteraren van een plat telandsgemeente zijn Edelachtbare zijn portret aan geboden. Ilij bracht, volgens de Maasbode, zijn dank ra de volgende bewoordingen: „Het is voor mij ware eer en genoegen de eerste burgemeester te gen zijn, die in deze raadzaal zal worden gen." (Applaus.) Olieslagers heeft gisteren op Entos een vlucht van 40 minuten volbracht en een hoogte van 2100 M bereikt. Van 12 September (in de feestweek) vver den door de Amsterdamsche gemeentetram vervoerd 1.483.000 passagiers, waarvan op 12 September, den dag der algemeene illuminatie 483.000. Op 1 Septem ber vervoerde de tram 426.452 passagiers. In verband met- de volte in de Haagsche hotels klauterden vele landelijke bezoekers aan dë landbouw tentoonstelling te Scheveningen over de omheinin"- van het Stationsemplacement en brachten den nacht door ra de tramwagens. Dat schijnt vaker te gebeu ren; een fooi aan den conducteur, die 's morgens als waker fungeert, is de tol voor het genoten onderdak. Bij Noordwijk is brand uitgebroken in de speel goedlabriek De Kroon. De schade is, mede tengevol ge van de slechte blusschingsmiddelen, vrij groot. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 5e Klasse, le lijst. „n omra-f9 n. nS' 14688' 14745' 10546,18468 tLJ, elk f 1000 nr' 10893 f 400 J ns- 8145, 10257 11368, 12414, 13698, 16151 en 19068 elk f200 6898' 10701' een paai' jaar wist hij wel echt van yajsch te onder scheiden. In het departement van de Seine worden de krank zinnigen van 1867 af eerst naar de kliniek van St. Anne gezonden. Daar, worden zij onderzocht, en van iederen krankzinnige wordt een soort biografie ge schreven, een ziekte-historie, die o. a. bevat de waar genomen verschijnselen door den medicus, bijzonder heden omtrent ouders, opvoeding, milieu, enz. Een gedeelte van het archief van deze inrichting is nu onlangs gepubliceerd. Het bevat allerlei statistische gegevens, waaruit allerduidelijkst blijkt, hoe groot- de invloed van den alcohol op den mensch is. Het aantal krankzinnigen door alcoholgebruik is in een ontzettend snel tempo toegenomen. In het jaar 1868 waren 14 der mannen en nog niet eens 2 der vrouwen alcoholist. Twintig jaar later, waren de ze verhoudingscijfers 35 en 16, en in 1910 was het percentage bij de mannen gestegen tot 47, terwijl het bij de vrouwen de 20 had bereikt. Een bekend medicus heeft nagegaan, dat van kinderen, die naar St. Anne werden gestuurd, een dronkaard tot vader hebben. Een dronkaard woest dus niet alleen zijn eigen leven, maar hij ook het levensgeluk van zijn kinderen voor altijd storen. DE NIEUWE UITBARSTING VAN DEN VIUS WAARSCHIJNLIJK? Drie bekende aardbevingsspecialiteiten zijn in den krater van den Vesuvius afgedaald tot- een diepte, die voorheen nog nooit bereikt was. Acht uur heb ben zij hierin hun observaties gedaan, en zij komen tot de conclusie, dat een spoedige groote uitbarstin van den vuurberg zeer waarschijnlijk is. KORTE BERICHTEN: De stad Ober-Murau in Salzburgen staat geheel in vlammen. Reeds 21 huizen verbrand den en drie menschen kwamen in de vlammen om. Tengevolge van hevige regens is de stad Tuapse in Rusland geheel overstroomd. Gebou wen werden beschadigd en vele menschen verdronken. \olgens de Italiaansche „Lavoro" zijn bij het beheer van het fonds voor de luchtscheepvaart talrij ke verduisteringen voorgekomen. Naar het blad zegt is de Italiaansche minister van oorlog reeds een onderzoek begonnen. 3271 1156 ver kan ver- VESF- 15 September. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch instituut te de Bilt. Geldig tot den avond van 16 September, In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 771.6 te Seydisfjord. De laagste stand van den barometer 740.1 te Va- Ientia. VERW ACHTING. Zwakke tot matigen zuidwestelijke tot zuidelijkeu wind, meest zwaarbewolkt, tijdelijk opklarend, waar schijnlijk regenbuien met geringe onweerskans, zelfde temperatuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat gedurende de vernieuwing van den walmuur langs de zuidzijde van het Luttik-Oudorp het verkeer met r^|» en voertuigen aan die zijde zal zQn GESLAAGD. De heer J. I. Weber alhier slaagde te Leiden het examen natuurkundig instrumentmaken. een mo- opgelian- Gemengde Mededeel Ingen. GELDMENSCHEN EN HUN „STROPPEN." Dezer dagen is in een Engelsch financieel tijd sein itt een eigenaardig artikel verschenen over het merkwaardige verschijnsel, dat de „geldgenieën" veel eerder het slachtoffer worden van een oplichters true dan kleinere zakenmensehen. Als er b.v. bij- een der Wall-Sstreet-mannen iemand komt, die hem weet te suggereeren, dat er daar en daar, op die en die ma nier scheepsladingen geld te verdienen is, maar dat er eerst een paar millioen voor het zaakje zou moe ten worden gestort, dan weet de fantasie van den grooten financier het voorgespiegelde veel vlugger te verwerken dan die van den voorzichtigen zakenman, die zn geld bij lapjes van honderd telt. De mil nau' weet uit ondervinding, hoe ergens „iets in kan zitten." Hij is aan de fantastische toekomst-schilde ringen gewend en. en gelooft er in. De nalatenschap van den wereldbekenden multimil- honair Morgan telt o.a. ettelijke absoluut waardeloo- ze papieren van ondernemingen, waar een handig op- lichterscompiot hem had laten inloopen. Met het. ver trouwen op eigen inzicht, dat alle groote geldlui ken merkt,^ stelde Morgan geloof in ondernemingen, ielfs zijn collega's niets in zagen. Van den bekend'en bankier John. S. Moore, die niet voor mets bekend is als een der knapste koppen en meest geniale geldlui, weet men een anecdote te ver tellen, die op deze eigenaardigheid een scherp licht werpt. Een troep zwendelaars wisten Moore wijs te maken, dat een bepaald deel van Atlanta's kust goud bevatte, en dat, men alleen een paar golfvangers had te bouwen om het goud slechts voor het grijpen te hebben. Teder ander zou hierover ongeloovig de schouders ophalen, doch Moore ging'mee en liet zich „overtuigen." Voor zijn oogen wierp men een zak kwikzilver ra zee, en werkelijk, toen de zak weer op het strand werd geworpen, was het met goud ver mengd! Moore stortte een paar millioen en werd de dupe van z'n zelfvertrouwen. Ieder chemicus, dit *J had kunnen raadplegen, zou hem duidelijk hebben gemaakt, dat een duiker in zee z'n plicht deed. De geldlui houden er echter niet van, deskundigen raad te vragen. Vandaar ook de t-allooze schilderij- yervalsch ragen, waar de dollar-wereld telkens weer invliegt Morgan heeft, toen hij aan het verzamelen ging, ook eerst heel wat ondervinding moeten opdoen Door schade en schande is hij wijs geworden, en na ELECTRISCH LICHT. In één der magazijnen onzer stad, n.l. dat van den heer A. Fortuin, hoek LangestraatHouttil, he-eft Zaterdagavond voor het eerst electrisch licht ge brand. Hoe groot de belangstelling is voor de electri- ficatie kan hieruit blijken, dat zeer velen naar het kleedingmagazijn, dat den primeur had, hun belang stellenden blik hebben gericht, Het heeft bij zeer ve len verwondering gewekt, dat nog slechts één winkel Zaterdagavond van den lang verbeiden electrischen stroom profiteerde en dat dit juist de winkel van den heer Fortuin was, gaf aanleiding tot verschillende eigenaardige veronderstellingen. Do heer Fortuin had geen privilege genoten, maar van de welwillendheid van een achterbuurman, den heer D. J. Levert, die reeds lang een eigen electrische installatie heeft-, geprofiteerd. Er was een draad ge legd van het schakelbord in het magazijn van den heer Fortuin over het dak van den heer Pedroli naar de machinekamer van den heer Levert en zoo kon in de Langestraat Zaterdagavond het electrisch licht ter sterkte van 1000 kaarsen en met spanning van 115 later 120 volt branden. Tot de aansluiting aan het gemeentelijk electrisch net zal de heer Levert het magazijn van den heer Fortuin geheel belangloos van electrisch licht voor zien. waar DE LANDBOUWFEESTEN. Van verschillende kanten vraagt men ons, of er dit jaar geen vuurwerk zal zijn wel een bewijs dat dit programnummer, dat in het berichtje van Za terdag hjj toeval onvermeld bleef, in den smaak valt! Na afloop van liet vuurwerk geeft het stedelijk Mu ziekkorps op het Hofplein nog een concert. NEDERLANDSCHE LIEDEREN. Een aardige leerrijke avond wacht ons Woensdag avond in den Hout. Een uitvoering van uitsluitend Nederlandsche liederen zal er worden gegeven, om eens te doen hooren, hoeveel mooie liederen onze eigen taal heeft opgeleverd, en hoe onnoodig het leentje-buur spelen bij buitenlanders is. De afdeeling Alkmaar en omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond kwam op het sympathieke denkbeeld en het plan vond natuurlijk zouden we haast zeggen instem ming bij de zangvereeniging „Nieuw Leven" met Mannenkoor „Orpheus". Wij hopen, dat dit buitengewone concert in alle opzichten zal slagen. Een van de factoren daarvoor is zeker wel, dat het Woensdag vol en stil in den Hout is. Gaarne wekken wjj onze lezeressen en lezers op, daartoe mede te werken. Burgerlijke Stand. GEBOREN 13 Sept. Anna Maria Jacoba Arendina, d. van Chris- tiaan Jacobus Hendrikus van Sckaik en Jantje I van Dooren. Theodora Maria Anna, d. van Jacob van Diepen en Maria Anna Groen. 14 Jacoba Geertruida Catharina Maria, d. van Wilhelmus Gerardus Joseph Meulman en Catharina Geertruida Maria Blaauw. Dina, d. van Johannes Jacobus Vrugt en Maria Magdalena Klokkers. uitgezonderd het gedeelte van de Rootorenbrug af tot de Sint Annastraatbrug, waar het verkeer uitsluitend met handwagens blijft toegelaten en dat in het belang van het verkeer de andere zjjde ran het Luttik-Oudorp gedurende genoemde vernieuwing zal mogen worden bereden In beide richtingen" Alkmaar, 15 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, 1°. Burg. DONATH, Secretaris. Ingezonden Stukken. ra van van PLATEEL WERK VAN HISTORISCHE WAARDE. Ten kantore van do firma W. F. Stoel en Zoon, op het Luttik-Oudorp, kunnen belangstellenden gedu rende eenige dagen een fraai plateelwerk van histori sche beteekenis bezichtigen. Het bestaat uit 20 zwarten lijst gevatte tegels. Binnen een rand geele bladeren zien wij daar het volgende: Links den aanschouwer: „Hulde aan het voorgeslacht. Herdenking van. het 300-jarig bestaan van den Olden- barneveldsdijk of ^Pandijek van 't Koegras." Aj Hieronder het 'wapen der provincie Noordholland In het midden „16101910." Een kaart van het Koegras naar de gravure van F. de Wit 1672, volgens een kaart van Dirck Abbestee, secretaris der heerlijk heid Callantsoog. Daaronder: „Geduid, beleid en kloek verstand behielden met volhardend werk Gods hulp het land." Rechts- van den aanschouwer: „De Noordzee, die Noordholland en Westfriesland meermalen door over- stroomingen met ondergang bedreigde, werd met goed gevolg door het leggen van dien zeedijk tegengehou den, welk werk in 1610 gereed kwam." Hieronder het wapen der gemeente Helder. Alles is voortreffelijk uitgevoerd en samengevoegd tot een sierlijk geheel, dat bestemd is om tot een geschenk te dienen. HET VERDRONKENOORD EN I)E LAAT. Geachte Redacteur. In verband met de vele beschouwingen omtrent het dempen van Verd'ronkenoord enz. zijn reeds zoovele ingezonden stukken in uwe courant verschenen, dat, naar ik hoop, er ook nog wel een stukje van mij bij kan, waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig. In de eerste plaats ben ik ec-n voorstander om iets wat eenmaal schoon is, niet voor eeuwig weg te stop pen, maar dit te behouden. Zoo is het ook met het Vedronkenoord. Laat toch deze mpoie gracht voort bestaan, want eenmaal gedempt, krij-g-t men een zeer leelijken weg met lage huizen enz. Om nu in het verkeer vanaf het station naar de oormeer goed te voorzien en het Verdronkenoord van rij- en voertuigen te ontlasten, zou ik wenschen: Do gracht van de Turfmarkt le veranderen in een plein van ongeveer 3450 vierkante meters, onder dit plein een grooten duiker van gewapend beton tot loo- zing van grachtwater; de brug van af de Turfmarkt naar de Zoutkeet te veranderen in een:. oud-Holland.sehe ophaalbrug, waardoor de schepen van de Oudegracht langs den Schelphoek het Kanaal bereiken. Indien dit flinke plein daar nu eens was, dan kon de stroom van reizigers komende met de Alkmaar- 1 acket-, en de werklieden van de fabrieken, zich on middellijk verspreiden. Dë tram komende van da Koorstraat langs de Laat zou vlak bij de boot kun nen aankomen. De Limmerhoek kan dan worden verbreed door wegneming van puin- en bergplaats en deze opslag plaats verschoven naar het afgesneden Kanaalvak of ergens ander$. De rijtuigen, soms 10 in getal, die vooral zomers opgepropt op dë Turfmarkt staan, zouden dan een tlinke standplaats kunnen krijgen. De vrachtwagens komende van de Ijzerfabriek, konden dan het plein van de Yoormeer naar de Laat schuin oversteken. Nooit behoeft een werkman, voertuig- of wat dan ook, te wachten voor de Draaibrug over de Turf markt. De kosten van demping en rioleering van Verdron kenoord zal ook belangrijk meer bedragen dan die der oaa i1?8 aangezien eerstgenoemde gracht ongeveer 300 Meter langer is. Ik geloof, mijnheer de Redacteur, dat ik hier een schema gegeven heb, dat, naar mijne bescheiden mee- mng, bij velen bijval zal oogsten. Alkmaar verkrijgt dan een flinken breeden verkeers weg van Oost naar West, een groot plein, st-adsschoon blijft behouden. Hoogachtend, UEd. Dienstw. Dnr HENRI J. BEELENKAMP, Architect. het ar., STEDENSCHOON EN GOED VERKEER. Geachte Redactie, Beleefd doe ik nogmaals een beroep op uwe gast vrijheid om te beantwoorden het stuk van den heer J. Cloeck ra uw blad van 11 Sept. j.l. Laat ik beginnen te zeggen dat, waar ik van den iieer Uoeek persoonlijk wist dat- zijn stuk zou komen, ik van zijn artikel hooge gedachten gekoesterd had! omdat ik weet dat de heer Cloeck iemand is, die als logisch denker het persoonlijk van het algemeen be lang weet te scheiden. En nu, na zijn artikel gelezen te hebben, komt het mij voor dat de verlossing van dit geesteskind buiten gewoon moeielijk is geweest, waardoor deze vrucht niet, recht van lijf en leden, maar gewrongen is te voorschijn gekomen. Xu zullen wij het niet hebben over de verwonde ring die den lieer Cloeck beving toen hij het adres tot demping las, noch over het genoegen toen hij het, adres tot piet-demping van den WelEd. Heer Gouver ne las. De onstemming is weer in het evenwicht ge komen door liet -genoegen, zoodat de schaal weer recht hangt. Ook kan ik volkomen begrijpen de geestdrift van den heer Cloeck toen hij op 17-jarigen leeftijd, na een afwezigheid van eenige maanden weer per Packet- huiswaarts keerde en het Verdronken Oord zag. Niet waar, dat zijn van die teedere roerselen der ziel; zoo wordt bijv. een matroos door dat gevoel aan getast als hij, de Vaderlandsche kust ziet en als ik soms per Packet huiswaarts keer, krijg ik ook dat ge voel als ik de Kalkovens zie. Ik herhaal het, daar hebben we het niet over, maar waar wij het wel over hebben, dat is over de logica \an „heli ik jou daar, die uit het verdere betoog spreekt. Het is niet te ontkennen dat het Verdronkenoord een drukke verkeersweg is, maar ook zal niemand kunnen beweren dat dat het gevolg is van de uitbrei ding der stad aan die zijde of van het drukke vreem delingenverkeer ons door de Packetbooten bezorgd" aldus de heer Cloeck. Wat is dat nu voor een redeneering? In den ktijd dat ik in Alkmaar woon, is ontstaan „Oostwijkmet zijn arbeidersbevolking, is in de laat ste jaren door den tramaanleg naar Bergen en Eg- mond, dit het oord geworden waar stroomen Amster dammers naar toe gaan, die aangevoerd worden voor een groot gedeelte per Alkmaar Packet, en of men dat nu wil of niet, deze menschen gaan wandelende angs het Verdrorfkenoord. Maken nu deze nieuwe toestanden het verkeer niet drukker, en komt daar niet bij dat het aantal inwo ners onzer gemeente in de laatste 20 jaar enorm ia

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2