DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 215 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 DINSDAG 16 SEPTEMBER. Invaliditeitswet. gesloten FEUILLETON. Onder suggestie. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Graate letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij, die zich met I October op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Vernieuwing Walmuur Luttik-Oudorp. 1 De Directie. BINNENLAND. Gemengd nieuws. MISHANDELING. ALKMAARSCHE COURANT. I)e BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de personen, die den leeftijd van 70 jaren reeds hebben bereikt of vóór of op 3 December a.s. dien leeftijd zullen volbrengen en die recht meenen te hebben op eene ouderdomsrente in gevolge de Invaliditeitswet, dat zij zieh tot het ver krijgen van inlichtingen omtrent de daartoe in te dienen aangifte-formulieren kunnen wenden tot de daartoe aangewezen tusschonpersonen, de Heeren D. VAM B ARME VELD, J. O. MEEUWSEN, A. OVER en G. JHARTKAMP, allen wonende alhier, die tot dat einde zullen zitting houden ter Gemeente-Secre tarie op de dagen en uren hieronder vermeld. W., X., IJ. en Z. op WOENSDAG 17 SEPTEM BER. Telkens der namiddags van 6% tot 9 uur. Voor gehuwde vrouwen en weduwen gelden de be ginletters der namen barer echtgenooten of overle den echtgenooten. Alkmaar, Augustus 1913. De Bur gemeester voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat gedurende de vernieuwing van den walmuur langs de zuidzijde van het Luttik-Oudorp liet verkeer met rij- en voertuigen aan die zU<le zal zUn uitgezonderd het gedeelte van de Rootorenbrug af tot de Sint Anuastraatbrug, waar het verkeer uitsluitend met bandwagens blijft toegelaten en dat in het belang van het verkeer de andere zUde van bet Luttik-Oudorp gedurende genoemde vernieuwing zal mogen worden bereden In belde ricbtlngen. Alkmaar, 15 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, 10. Burg. DONATH, Secretaris. VOORZITTER TWEEDE KAMER. De Tel. meldt, dat in de hedenavond te houden bij eenkomst der vrijzinnige fracties een poging zal wor den gedaan om jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, afge vaardigde voor Gouda, als eersten eandidaat der vrij-" zinnigen voor de functie van voorzitter der Tweede Kamer aangewezen te krijgen. Het is echter twijfel achtig, of jhr. van Doorn een candidatuur wil aan vaarden. Voorts komen mr. R. J. H. Patijn en mr. D. Fock in aanmerking. Al deze heeren zijn unie liberaal. Wat den tweeden eandidaat betreft zijn de vrijzin- Roman naar het Duitsch van nigen op 't oogenblik verdeeld. Een deel van hen wil daarvoor een soe.-dem., een ander deel wenscht echter jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, den afgetreden katholieken voorzitter. DE RIJKSMIDDELEN. Kon over de maand Augustus in de laatste jaren niet worden geklaagd, ook de opbrengst der Rijks middelen over de afgeioopen maand was bevredigend, schrijft de M. Ort. Het totaal bedroeg 14.363.147.1U terwijl in Augustus 1912 werd ontvangen 13.840.929.73, dus dit jaar 522,217,41% meer. De opbrengst der directe belastingen viel deze maand niet mee, daar zij alle minder opleverden dan in 1912. Het totaal over de eerste 8 maanden van dit jaar is evenwel nog bijna 2 millioen hooger dan in hetzelfde tijdperk van 1912, zoodat de mindere ontvangst in de afgeioopen maand een gevolg was van grootere ontvangsten in de vorige maanden dan verleden jaar het geval was. De grondbelasting gaf J 108.000, het personeel 4000, de bedrijfsbelasting 224.000 en de vermogensbelasting 85.000 minder. Alleen het recht op de mijnen was 5000 hooger. De invoerrechten stegen met het betrekkelijk ge ring bedrag van 7000. Van de accijnzen waren het die op de suiker, welke 243.000, die op het zout, welke J 2000 en die op bier, welke 14.000 meer op brachten. De wijnaccijns bleef met 7000, die op het gedistilleerd met 18.000 en die op het geslacht met 3000 beneden 1912. Ook de belasting op gou den en zilveren werken leverde een 2000 minder op. Zijn registratierechten 31.000 en hypotheekrech ten 3000 minder in opbrengst, de zegelrechten won nen het met 23.000 en de successierechten met niet minder dan 586.000 van verleden jaar. Deze laatste bron van inkomst heeft dus alleen reeds meer opge leverd dan het surplus over de geheele maand be droeg. De domeinen stegen in de afgeioopen maand met 88.000 boven Augustus 1912, terwijl de posterijen J 31.000 en de rijkstelegraaf 12.000 vooruitgingen. De akten voor jacht en visscherij brachten 5000 minder op, maar de loodsgelden stegen met 3000. Blijkt hieruit dat al niet gesproken kan worden van een stijging over de geheele linie van inkomsten, hot. eindresultaat kan toch tot tevredenheid stemmen. Over de eerste acht maanden is nu ontvangen J 127,502,384,09, terwijl in hetzelfde tijdvak van 1912 de opbrengst 119.728.219.91 was, zoodat de vermeer dering, vergeleken bij verleden jaar, thans reeds be draagt 7.774.164.18. zwaarst. Spreker ontwikkelde vervolgens zijn bezwa ren tegen de organisatie der Christ.-Hist. Unie, de leiding van het hoofdbestuur en de taktiek. Vooral het herstemmingsadvies door de Christ.-Hist. Unie gegeven, deed de deur dicht. Verschillende personen verlieten de partij, waar zij hun vrijheid zoo aan ban den zagen gelegd en welke tactiek zoo ondubbelzinnig had medegewerkt, tot het succes der socialisten. Daarna besprak de heer Van Koetsveld wat men nu wil. Geen partij, want men wil geen program. Er is in de vijf groepen bij de Protestantsche rechterzijde een zekere overeenstemming. Spreker wenschte ge regelde algemeene vergaderingen, overleg tusschen de partijen, tusschen de rechtsche kiezers zelf zonder bindend mandaat. De vergadering geeft advies, maar toch zoo, dat bij haar in het vervolg de politie ke leiding berust, maar men is en blijft geheel vrij. Daarna ontwikkelde spreker het denkbeeld van een eentraal-bureau, belast met administratie en propa ganda en organisatie. Het laatste deel dezer samen komst was niet voor de pers toegankelijk. Het volgende communiqué werd verstrekt. Ma de pauze deed de Voorzitter mededeeling van vele bewijzen van instemming van kiesvereenigingeu en particulieren. Na een aangename uitvoerige be spreking, waarbij groote belangstelling bleek te be staan, werd men het in hoofdzaak eens, en werd een commissie benoemd tot het ontwerpen van een regle ment. De volgende vergadering zal te Amsterdam of te Zwolle worden gehouden. doen verrichten op de wijze zooals zij raadzaam zal oordeelen. Daarnaast zal het. Gemeentebestuur het op prijs stellen om in zaken, voor welke rechtstreeks de belangstelling of de medewerking der gemeente wordt gevraagd, alvorens te dien aanzien een beslis sing te nemen, te rade te gaan bij de Commissie, die te dezer zake in het bijzonder als deskundig zal kun nen worden aangemerkt. olgens het ontwerp zal de Commissie ter Be vordering van den algemeenen Kunstzin," welke haam B. en W. aan de commissie geven, bestaan uit vijf leden, twee door den gemeenteraad en drie door B. en W. te benoemen na overleg met de door den raad benoemde leden. CHR. IIIST. UNIE EN ANTI-RE VOL. PARTIJ. Gistermorgen had in de Buitensociëteit te Zwolle een vergadering plaats van ontevredenen uit de Pro- testantsch-Christ-elijke politieke groepen, saamgeroe- pen door de heeren mr. C. J. A. Bichon van IJssel- monde en C. L. van Koetsveld. Een 35-tal personen waren aanwezig. De heer CE. van Koetsveld opende en leidde de vergadering. Wat hij zeide was geen meening van het comtié, maar een persoonlijke. Twee vragen wenschte spreker te beantwoorden: wat heeft tot deze vergadering geleid? Wat wordt met deze verga dering beoogd? Sinds 1903 de fusie van Christelijk-IIistorische e,n vrij-anti-rev. groepen, aldus spr., kwamen velerlei grieven op, vooral vermeerderd na 1908, het jaar van de fusie tusschen friesch Christ.-Hist. en Chr.-Hist. partij. Spreker had altijd gewaarschuwd tegen tac tische en. principieele fouten; de laatste wogen het 6) O. CROME SCHWLENING. o „Twee dagen lang heb ik daar zoo rond geloopen en ik weet zeker, dat er geen kat het Huis ten Bosch in of uit gegaan is, die ik niet gezien heb. Den man met deu hoogen hoed heb ik niet te zien gekre gen. Ik dacht al dat ik mij vergist had en dat de dui vel mij een droombeeld voor oogen getooverd had. Op den avond van den tweeden dag', het begon al donker te vv orden, slenter ik moedeloos naar het eindstation van de paardentram, bij de laan van Nieuw Oost- lndië, om weer naar mijn kamers in de stad terug te Iteeren. Eu juist op dat oogenblik, wien zie ik daar op drie schreden afstand van mij Den man in rok en hoogen hoed. Op vijftig schreden in den omtrek was geen mensch te zien. Nu, en ik zag er heel netjes uit. Zoo stap ik dan met een paar rashelle schreden naar Smeedes toe, ik klop hem op den schouder en roep: „Hallo, ouwe jongen, hoe gaat het." Hij keek mij aan en ging een stap achteruit. „U vergist u zeker, ik ken u niet." „O ja?" zeide ik heel beleefd, want ik was zeer blij, dat ik den man beet had, „ik dacht dat ik u vroeger in Nieuw-York wel meer ontmoet had!" Toen trilden zijn oogleden eventjes en zeide hij: „Ik herhaal het nogmaals, u vergist u. Mijn naam is van Linteloo, ik beu tolk van den assistent-resident van Lombok en ben hier in het gevolg van den Radja van Mataram." Ilij wilde zijn hoed afnemen en heen gaan. Maar daar wij juist onder een lantaarn ston den greep ik hem even bij de arm en zei op vertrou- welijken toon: „Kom, leg dat masker nu maar eens af, Smeedes, Tegenover een ouden vriend vertoont men zijn ware gezicht. Kijk mij eens aan; ken je Wapstra niet meer Hij staarde mij aan alsof ik een spook was. Geen druppel bloed was er meer in zijn gezicht te béspeu- ïen. Ik dacht: hij valt van den schrik nog dood voor mijn voeten neer. Hij kon. geen woord uitbren gen, hoe hij er zijn best ook toe deed. Eindelijk be gon hij zoo te trillen dat ik medelijden met hem kreeg. „Smeede^; zei ik, „bij alle stukjes die je uit gehaald hebt, wees een man!" „Wat wou je van mij hebben vroeg' hij eindelijk. „Ileb je geld noodig? Hier, neem alles wat ik bezit," Dit zeggende reikte hij mij zijn portefeuille over en ik moet je zeggen Potter, er zat een heele hoop bank briefjes in. „Steek je geld gerust in je zak," zei ik. „Daar is het- mij niet om te doenEn daar begint de vent warempel te huilen als een oud wijf en smeekt mij bij hoog en bij laag heen te ga#n. Het verleden is dood voor hein, hij is een ander mensch geworden en al zulke onzin meer. Ik stelde hem echter v.oor de keus tusschen twee dingen: of een gezellig praatje bij mij op mijn kamer in een klein hotel in de Banka- straat, of een formeele aanklacht bij de politie om trent de zonderlinge levensgeschiedenis van #en zeke ren van Linteloo, op dit oogenblik in het Huis ten Bosch de gast van het Nederlandsche gouvernement." „En hij ging- mee?" vroeg Potter in de grootste spanning. „Ja, meegaan was een heel bezwaar voor hem," zei de Wapstra met een gemeen lachje. „Het genoegen van deze onverwachte ontmoeting was hem zóózeer in de beenen geslagen, dat hij haast niet loopen kon. Ge lukkig kwam er juist een vigelante aan eu ik hielp er mijn vriend in. Op den tocht naar mijn kamer bood hij mij weder al het geld aan'dat hij bezat. Ik lachte hem uit. „Ik wil meer." „Wat?" vroeg hij bevend. En ik trok zijn hoofd naar mij toe en fluisterde hem in 't oor: „De dia manten van je Radja." Een inspecteur van politie en een agent hebben gisternacht te Heerlen eenige personen achtervolgd, die vreedzame burgers mishandeld hadden. Een hun ner werd den pols doorgesneden. In Schaesbergen vond de politie in een huis enkelen van deze kerels. Aanstonds werden, schrijft de N. R. Ct., de inspec teur en de agent door deze kerels van achteren be sprongen en mishandeld-. De inspecteur kreeg vele messteken. Hij trok daarop zijn revolver en loste eenige schoten. Hij raakte een vrouw en een m&n niet levensgevaarlijk. Drie der kerels werden gearresteerd. De toestand van de inspecteur is niet levensgevaarlijk. EEN KUNSTZIN-COMMISSIE. Bij de behandeling der Dordtsche gemeente-begroo- ting voor het loopende dienstjaar is, naar aanleiding' van het door eenige leden in de af deelingen ter .spra ke gebrachte denkbeeld om eene Commissie té benoe men om een onderzoek in te stellen naar wat er ge daan kan worden om in het algemeen den kunstzin van het publiek aau 'te kweeken, door B. en W. met dat denkbeeld instemming betuigd en toegezegd, dat zij zullen overwegen op welke wijze eene dergelijke Commissie zou moeten worden samengesteld en welke hare taak zou moeten zijn. Ter voldoening aan die toezeg-ging- bieden naar de N. R. Ct. meldt, B. en W. thans ter vaststelling aan een ontwerp-verordening' regelende de samenstelling en den werkkring eener dergelijke Commissie. Het komt hun voor, dat naast hare taak om, waar dit gevraagd wordt, het gemeentebestuur van advies te dienen, aan de Commissie overigens een zooveel mogelijk zelfstandige werkkring moet worden overge laten. B. en W. stellen zich hierbij voor, dat de be hartiging van het voorwerp van de zorg der Commis sie het- beste kan geschieden door haar zooveel moge lijk vrijheid te dien aanzien te laten en haar taak te EEN OPZIENWEKKENDE AANHOUDING. De Leeuw. Ct. meldt: Zaterdag zijn onder pofitie- geleide van Roermond naar Leeuwarden overgebracht een heer en dame uit de hoogste kringen. De dame is een Holland-sche van afkomst en gehuwd met een Amerikaanschen diplomaat. Zij waren in de buurt van Roermond aangehouden op verzoek, in verband met den inkoop van antiquiteiten bij een handelaar te Leeuwarden. Aan het station te Leeuwarden was aanwezig een celwagen, bestemd voor hub vervoer, waarin zij weigerden plaats te nemen. Zij gingen daarop te voet naar het politiebureau, hetgéèn veel bekijks uitlokte en heel wat menschen op de been bracht. Nadat de beide personen door den commissaris van politie en door de justitie waren gehoord, zijn zij la ter weer op vrije voeten gesteld. Zij zijn vermoedelijk naar Parijs vertrokken in gezelschap van twee andere heeren, die Zaterdagavond nog te Leeuwarden waren aangekomen om hen zoo noodig ter zijde te staan. De dame was zeer kostbaar g'ekleed en droeg o. a. parels van buitengewone afmeting. Het Leeuw. Nwsbl. meldt omtrent dit geval: 'L' heer en mevrouw hij een Amerikaan, zij een Hollandsche van adellijke Haagsche familie be reisden in een auto ons land. Bij hun verblijf te Leeuwarden kochten ze bij een antiquair voor een duizend gulden oudheden, welke naar een opgegeven adres moesten worden verzonden. Een enkel din eetje, ter waarde van een gulden of twintig, stak de heer m zijn zak onder het zeggen: „Put it on my bill (zet het op mijn rekening*). Door een niet hooren of niet verstaan de Hol- iandsch sprekende mevrouw deed de overige inkoo- pen verzuimde de verkooper dit, en eerst na 7t ver trek van den heer en de dame, werd 't bewuste voor wet p vermist. Direct werd aan diefstal en oplichting gedacht, aangifte bij de politie volgde, en daar het echtpaar reeds weer de stad verlaten had, moest do politie tot opsporing last geven. Zateidng nu werden de heer en dame te Roermond aangehouden. Ze moeten vreemd opgezien hebben. - toen ze hóórden onder welke verdenking ze stonden, en waarom hun overbrenging naar Leeuwarden noo dig geacht werd. Ze stelden direct het Amerikaan- sche gezantschap met het gebeurde in kennis, dat di rect maatregelen trof om het misverstand, dat hier klaarblijkelijk schuilde, zoo spoedig mogelijk op te helderen. Op het politiebureau had eerst een verhoor plaats door den commissaris van politie. Later kwam de justitie. De klager, de antiquair, werd eveneens op het politiebureau ontboden. Het verhoor moet niet alleen geen bewijs van schuld tegen de verdachten hebben geleverd, doch tot een volkomen rehabilitatie hebben geleid. I otter hijgde. De spottende onverschilligheid waarmede hij in 't begin had geluisterd naar het ver haal van zijn kameraad, had plaats gemaakt voor een groote opgewondenheid. „En wat zei hij „Hij dacht zeker dat ik krankzinnig was geworden, zoo keek hij mij ten minste aan. Ilij greep naar den knop van het portier om er uit te springen. Daar pas- te ik echter wel op. De man zakte ineen; ik dacht dadelijk: hij denkt er over na, de kwestie heeft zeker eenigen indruk op hem gemaakt. Ik liet hem aan zijn lot over om hem eerst een beetje aan het denkbeeld te laten gewennen. Hij was totaal absent toen hij de trap naar mijn kamer met mij opstrompelde. De men schen bij mij aan huis hebben hem zeker voor een dr'onkenlap aangezien. Dat was volkomen naar mijn zin, ik liet dadelijk een flesch wijn boven brengen. Toen schudde ik hem eens goed wakker. En eindelijk was het hem duidelijk dat hij naar mijn pijpen moest dansen. Hij begreep toen wel dat men met liet verleden nor, niet geheel heeft afgedaan, al steelt men de papieren van een stervende die aan hevige koortsen lijdt en loopt men rond met een fatsoenlijken naam waaraan geen enkele smet kleeft. Dat was de reden waarom hij een anderen naam heeft aangenomen; hij wou trachten vertier een fatsoenlijk, rechtschapen leven te leiden. Dat is hem ook gelukt. Eerst was hij op zichter op een plantage geweest en toen men wist dat hij verscheiden inlandsclie talen kende, heeft men hem de betrekking van tolk aangeboden, eerst bij een landmeter, later bij den assistent-resident. Het was zijn ongeluk, zeide hij, dat deze hem had meegenomen naar Europa. Het kostte mij moeite 'hem aan het verstand te brengen dat het zijn geluk zou worden. Want de ge ruchten omtrent de fabelachtige waarde der diaman ten van den Radja vag Matargm hadden niet gelogen. Dat werd ook door Smeedes toegestemd. Maar ze zouden verduiveld ihoeilijk te krijgen 'kijn. 's Nachts wordt de toegang- tot de kamer van den Radja be waakt door een van zijn meest vertrouwde hofbeamb ten/een kolossalen Balinees, zoo sterk als een leeuw. Ilij bewaart s nachts de diamanten van zijn gebieder in een zak van zacht leder, op zijn bloote borst onder zijn saroeng en -slaapt met de kris in de band; de kris van den Maleier is een rond dolkmes, waarmee hij in één slag het hoofd van hét lichaam slaat. Geen enkele Europeaan mag het vertrek van den Radja betreden en evenmin het vertrek dat hiertoe toegang verleent, t Daarenboven liggen de andere bruine heeren van Lombok op de gang te slapen." ..En foch geloof je dat Smeedes. „Smeedes hoeft bij de daad' zelve geen hand uit te steken, dat heb ik hem beloofd. Wat hij,zieh bereid verklaard heeft t.e doen is ook rijkelijk voldoende. De daad zelve verrichten, den lederen zak van dé borst van den Balinees wegnemen, daartoe is maar één per soon die ik keil, in staat." „En wis is dat?" ..Je gezellin of je nicht, zooals je haar noemt. Bot ter! Tn den hypnotischen slaap, waarin je haar i'engt. heeft zij ons reeds nlenigen dienst bewezen. Dit zal haar meesterstuk wezen en je kunt haar in eigenlijken zin met goud beloonen, wanneer je wilt." „Maar ik zie nog niet in „Dat behoeft ook nog niet. Wij hebben nog ver scheidene dagen van voorbereiding noodig. De rest zal je in Rotterdam wel hooren. Je gaat weer logee- ren in de Jufferstraat bij onze vertrouwde- vriendin, de weduwe Blasma. Ik logeer in het kleine hotel Wil lemsbrug op de Boompjes. Tot het laatste oogenblik aan toe blijven wij in Rotterdam en wij ontmoeten elkaar in den Haag volgens afspraak, wanneer bet noodig is. Vanavond zal je bij je nichtje willen b 1 ij - yen_ ik heb den „Lange" en den „Gebochelde", die ik, in zooverre dat noodzakelijk is, in mijn plannen heb ingewijd, in I ivoli b-ekteld. De rest morgen, ten minste in geval'je den milioenenschat met haar weg nemen wilt?" (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1