De Troonrede. STADSNIEUWS. VERPLAATST. BUITENLAND. ïeldmiddelen elseht drin- 's-GRAVENHAGE. 16 Sept. H. M. de Koningin heeft heden de volgende Troon rede uitgesproken: Mijne Ileeren! Het. verheugt Mij weder in Uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere Mogendheden waren in het afgeloopen-jaar weder van even vriend- schappelijken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw, alsmede die der veehouderij bleef gunstig. Het mond- en klauw zeer kan als geweken worden beschouwd. H-andel en nijverheid ontwikkelden zich ook in het afgeloopen jaar over het algemeen op zeer bevredi gende wijze. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw belangrijk toe, de resultaten van het scheepvaartbedrijf waren gunstig. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn, behoudens enkele uitzonderingen, be vredigend. De West-Indische koloniën bleven van rampen als waarvan in het vorig jaar werd gewaagd, gespaard. Do voortdurende vooruitgang van den algemeenen toestand in -Nederlandsch-Indië stemt tot groote vol doening. Met leedwezen moet vermeld worden dat de pest in verschillende gewesten op Java ondanks de krachtige pogingen tot onderdrukking, nog steeds slachtoffers eischt. De gunstige berichten uit Atjeh wettigen de ver wachting dat in de naaste toekomst het militair be stuur aldaar geheel door burgerlijk bestuur zal kun nen worden vervangen. Burgerlijke en militaire landsdienaren vervullen hunne taak hier te lande en in de Koloniën op lof waardige wijze. Kaast de behandeling van reeds aanhangige wets voorstellen zullen nieuwe voorstellen tot wettelijke voorzieningen Uwe aandacht vragen. Grondwetsherziening tot toekenning van het kies recht, behoudens vast te stellen uitsluitingen, aan alle mannelijke Nederlanders van een te bepalen leef tijd en tot wegneming der grondwettelijke belemme ring tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen zal onverwijld worden voorbereid. Ik stel Mij voor aan eene Staatscommissie het on derzoek op te dragen in hoever eene algemeen bevre digende regeling mogelijk is ter zake van de subsidi- eering van het bijzonder onderwijs en de voorwaarden welke- daaraan verbonden moeten worden. Indiening van een wetsontwerp tot hot kosteloos verleenen van ouderdomsrente aan behoeftige zeven- iigjarigen, die gedurende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van eene instelling van welda- oigheid, kan in den loop van deze Zitting worden te gemoet gezien. Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de Inva liditeitswet en de Radenwet alsmede tot het toeken nen v^n een recht ook op geneeskundige hulp aan de verzekerden krachtens de Ziektewet, worden voorbe reid. De toestand van 's lands èend voorziening. Ook bij zuinig beheer is de stijging welke bij voort during in de opbrengst de.r belastingen valt waar te nemen met voldoende om in de behoeften der schat kist te voorzien. Onafhankelijk van de in uitzicht gestelde sociale maatregelen eischen eenige in vorige zittingen aan genomen wetten reeds nieuwe middelen. Uwe medewerking zal allereerst worden gevraagd tot vaststelling van eene algemeene inkomstenbeks- mg, en tot wijziging en verhooging der successiebe lasting. «rtet ligt in het voornemen de spoedige indiening an een omwerp tot algeheele herziening van het wetboek van strafvordering te bevorderen. t T-tn ?eve van de verdediging van Nederlandsch- Indiè zal de aanbouw worden voorgesteld van een slagschip ten laste van de Indische geldmiddelen 16' reorganisatie der levende strijdkrachten, die na de invoering der nieuwe Militiewet en in aansluiting aan die wet werd ter hand genomen, zal eerlang wor- r/ '!let rle voorziening in de behoeften be treffende de uitrusting en de verpleging van het le- g&T zul wordén voort-gedaan. Eene herziening van de bestaande wettelijke re-e- Irag ten aanzien van het verlofskader is in voorbeimi- ding; op do noodzakelijkheid om eene uitbreiding van flat kader ook ra de hoogere officiersrangen in de toekomst te verzekeren, blijft daarbij de aandacht ge vestigd. Ik acht den tijd gekomen om de afslutiing en droogmaking van de Zuiderzee t.e ondernemen Verbe tering van den waterstaatkundigen toestand der om- hggonde provinciën, uitbreiding van grondgebied en blijvende vermeerdering van arbeidsgelegenheid zul len daarvan het gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uitvoering- van d.e afsluiting en gedeeltelijke droog making zal l worden aangeboden medewerking* hoopt de Regeering de laat- ®verblij f selen van de vordering van heerendiens- l dava Madoera weg te nemen. De Regeerrag oordeelt het hare roeping ook in de kolomen de volkswelvaart te verheffen en aan te kweeken het besef van saamhoorigheid van Moeder land en Kolomen en van al de bewoners dezer »o- btedsdeelen. Zq zal haar doel nastreven door bevor- volksopvoeding, zich aanpassende aan de behoefte der verschillende groepen waaruit do bev.,1- o^verdr '"I 'n Pn opwekkende tot verdraagzaamheid op het gebied van den gods dienst, en onderlinge waardeering der rassen Moge Gods zegen op Uw veelomvattenden arbeid rusten! .nnt-m Ik verklaar de gewone Zitting der Staten-Generiil w zijn geopend. f ALKMAAR, 16 September. Zoo heeft dan II. M. de Koningin hedennamiddag de rede uitgesproken, waardoor het ministerie-Co,t van der Linden den volke een aanwijzing- geeft, wat men in de naaste toekomst van de regeering mag ver wachten. Meer dan een aanwijzing heeft men in een Troonrede zeker niet te zien. De etvaring toch heeft meer dan voldoende geleerd, dat mmisterieele voorne- mefl3dikwijls voornemens blijven. Wanneer er dan ook ditmaal met meer dan gewone belangstelling naar het Septemberstaatsst.uk is uitge zien, dan moet dat voornamelijk worden toegeschre ven aan de groote onzekerheid, welke er tot. den da» van heden op politiek gebied heeft geheerscht. Bij t,P 7rk;iramWn Werfl duidelijk geluid vernomen - de kiezers hebben zich zeer beslist uitgesproken tegen het mimstene-Heemskerk, tegen zijn groml- wetsherziemng, tegen zijn tariefwet en zich even be- 1S UU aar V001' eetl grondwetsherziening, welke algemeen kiesrecht zou brengen en weg zou nemen hetgeen^het kiesrecht voor vrouwen in den weg staat. \oor Stnatspensionneering. De eenige conse quentie van den verkiezingsuitslag was een vnjzmmg- sofiiallstlseh ministerie, dat de door de meerderheid der kiezers gewenschte harvormingen brengen kon. Deze consequentie is evenwel door de sociaal-demo cratische arbeiderspartij niet aanvaard, zij weigerde, eerst om tactische, later om principieel© redenen de eerst aangeboden minister-portef., maakte daardoor de totstandkoming van een vrijzinnig-socialistisch ministerie onmogelijk. Aan mr. Cort van der Linden werd opgedragen een extra-parlementair ministerie samen te stellen zonder meer. Aan de opdracht werd voldaan, „een'' ministerie werd gevormd. Men vernam de nanien der leden van het kabinet, maar omtrent zijn karakter en voorgenomen werk bleef men onkundig. Ka den met zoo veel animo gevoerden verkiezings strijd, na de met zooveel moeite opgeloste ministeri eele crisis, dus geenerlei perspectief in het nieuwe parlementaire tijdvak! Aan den aandrang, om aan dezen toestand van on zekerheid door een officieele mededeeling een einde te- maken werd door het ministerie geen gevolg gege ven, zoodat men tot lieden, er mochten al vermoedens opkomen, onwetend bleef omtrent de ministerieele plannen. Aan die onwetendheid maakt de troonrede /thans een einde. En een gelukkig einde. Immers het pro gram, dat heden in de Troonrede wordt ontvouwd is liberaal in den besten zin des woords. De urgente hervormingen, in het concentratie-manifest geformu leerd, worden door het ministerie in het uitzicht ge steld. Hoewel dus het ministerie-Cort van der Lin den niet logisch uit den verkiezingsstrijd voortgeko men is, heeft het toch ten volle de consequenties daarvan aanvaard. Ook nog in een ander opzicht. Deze troonrede getuigt, dat men een waarlijk nationa le politiek wil volgen. Zij staat in het teeken van aankweeking van het gevoel van nationale saamhoo- righeid, niet enkel in Nederland, maar ook ten op zichte van moederland en koloniën en van al de be woners dezer gebiedsdeelen. En dan is de voorgenomen breede oplossing van het Zuiderzeevraagstuk niet een bij uitstek nationale zaak, waarop de Kederlandsche natie reeds te lang heeft gewacht? Ka deze algemeene karakteristiek van het program van dit ministerie als nationaal, liberaal, mogen hier nog enkele opmerkingen over de onderdeelen volgen. De grondwetsherziening staat en terecht voorop, maar door het woordje „onverwijld" wordt nog eens extra te kennen gegeven dat het de regee ring ernst is, dat zij haast wil maken met de oplos sing van het kiesrechtvraag-stuk, een zoo volledige op lossing als men nauwelijks had durven hopen. Te dikwijls had men den laat/sten tijd vernomen, dat er voor het vrouwenkiesrecht niets te wachten viel! Ku de Troonrede zwijgt van versterking' van den invloed der Eerste Kamer-, mag men met de bekende nota der heeren Van Doorn, Drucker, Cort van der Linden en Oppenheim in de hand, gerust verklaren, dat deze kwestie voor goed van de baan is. Met zeer groote ingenomenheid mag men kennis nemen van Ijet. instellen eener staatscommissie tot onderzoek „in hoever eene algemeene bevredigende regeling mogelijk is terzake van de subsidieering van het bijzonder onderwijs en de voorwaarden welke daaraan verboflden zijn.'" Uit dezen maatregel toch blijkt, dat de rég*eering verz.oeningsgezind is en er naar streeft in bevredigenden geest ©en kwestie op te lossen, die reeds zooveel kwaad bloed heeft gezet en onze politieke verhoudingen reeds zoo lang heeft ver troebeld. Behalve een finanoieelen heeft deze zaak ook nog' een anderen kant: veThooging van het bij zonder onderwijs door het verschaffen van waarbor gen. Het zal echter in onderwijskringen teleurstel ling wekken, dat er geen verbetering van de oplei ding en de positie der onderwijzers is aangekondigd. Maar deze troonrede is, naar te verwachten mers niet de eenige van deze regeering' Waar de minister van landbouw de wetten van zijn voorganger heeft genoemd onnationaal, onhistorisch, en bureaucratisch, daar waren wetsontwerpen tot vereenvoudiging te verwachten. Niet onwaarschijn lijk wordt met het ontwerp tot het toekennen van een recht op geneeskundige hulp aan d© verzekerden krachtens de ziektewet, niet enkel beoogd staats steun, maar ook een wettelijke regeling van zieken fondsen en ziekenkassen. Met blijdschap mag worden geconstateerd, dat het tijdelijke pensioen in de wet Talma thans kan leiden tot het kosteloos verleenen van „ouderdomsrente" aan (alle) behoeftige zeventigjarigen, die gedurende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van een instelling van weldadigheid." Het moeielijké vraagstuk is dus door het ministerie opgelost in de zen zin, dat zij, die zich zelf hebben kunnen redden tot hun zeventigste jaar, dan behoeftig' geworden, ge holpen zullen worden. Hoever die hulp zal gaan dient te worden afgewacht. De toon, die de minister van financiën laat hoorert klinkt als die van zijn voorganger. Alleen hij is hier meer juist. Immers de minister, die „de spelen de linancier werd genoemd heeft er hard toe meege werkt, om den toestand van 'a lands geldmiddelen in derdaad weinig gunstig- te maken. En welke oplossing stelt nu de financieele para- graai in het uitzicht.? De hoofdbron, waaruit, de vo rige regeering wilde putten het Tarief, wordt.niet ver der aangehoord, het debietrecht op tabak is ook voor goed van de baan. Evenals in de eerste troonrede van het kabinet-de Meester wordt een, algemeene inkom stenbelasting in het uitzicht gesteld, in plaats dus van de Bedrijis- en, Vermogensbelasting. Van belang is het natuurlijk vooral te weten, wat. onder „in komsten wordt, verstaan, of er onder wordt bedoeld de inkomsten naar hun, laat, ons zeggen nominale, waarde, dan wel naar de inkomsten, welke werkelijk vv oi den verkregen en met name of de inkomsten, ver- kiegen uit, kapitaal over den zelfden kam worden ge schoren als die uit, arbeid. 1v oorts wordt aangekondigd een voorstel tot wijzi ging en verhooginjg der successiebelasting. Men weet dat minister Kolkïman in 1911 eeu technische herzie ning heelt doorgevperd, de thans aangekondigde zal is, im- natuurlijk vooral dienstbaar worden gemaakt aan de leniging van den financieelen nood. Ook hier doen zich v ragen voor, bijv. of en in hoeverre men in de rechte lijn wil verhoogen, of uitkeeringen bij overlij den uit verzekeringen zullen worden belast enz. In elk geval wij krijgen directe belastingen! De omstandigheid, dat de portefeuille van justitie werd toevertrouwd aan den man, die indertijd door minister Gort van der Linden werd belast met- de sa menstelling van een ontwerp-wetboek van strafvorde ring- en die sindsdien voorzitter werd van de onlangs ontbonden 'staatscommissie, wees reeds op een voor stel tot herziening van het wetboek van strafvorde ring, welke thans dan ook aangekondigd1 wordt. De gevaarlijke marineklip, waarop het ministerie zou kunnen stranden, wil men trachten te omzeilen door een slagschip, een schip dus van het gewone en niet van het „über"type, aan te schaffen, ter verdedi ging van Ned.-lndië, maar ten laste van de Indische geldmiddelen. ZoocLra het kabinet in dezen koers is geraakt zal het moeten blijken uit welken hoek de rechterzijde den wind laat waaien. Immers het is niét aan te nemen, dat de sociaal-democraten voor de ze aanschaffing te vinden zijn, en de voorgestelde op lossing- heeft enkel dit voordeel, dat zij de stemmen van enkele vrijzinnigen zal kunnen verwerven, welke aan een andere zouden worden onthouden. V oor militie is er geen „groot werk" aan de orde, enkel wordt den nadruk gelegd op wenschelijke ver beteringen, die ons leger ten goede moeten komen. Reeds zoodra de samenstelling van het nieuwe ka binet- bekend' was geworden, hebben wij in de aanwe zigheid van den heer Lely aanleiding gevonden, de waarschijnlijkheid uit te spreken, dat het Zuiderzee vraagstuk in een nieuw stadium zou komen, -een ver moeden, dat werd versterkt door de intrekking van het ontwerp tot aanleg van een gedeelte van de af sluiting van de Zuiderzee en indijking en droogma king van de Wieringermeer. liet heeft er nu allen schijn van dat onze Alkmaar- sche afgevaardigde, voorzitter van de betoneommis- sie mede zal kunnen werken tot liet totstandkomen van het groote en grootsche werk. Groote maatregelen worden er voor koloniën niet aangekondigd, doch wat er gezegd wordt, moge geen zinledige fraze zijn daarvoor doet het te weldadig aan! lot en met de laatste zinsnede dezen* Troonrede, voor zoover het ontwikkelde werkprogram betreft het welvaartsoverzicht klinkt gunstig, maar zegt als altijd weinig is er dus voor vrijzinnigen reden tot verheugd-zijn. Het is nu maar te hopen, dat de verdeeling' van het vruchtbare werk, dat de regeering zich heeft voorge- I nomen, niet leidt tot verijdeling dei' plannen, en ook, niet dat de le Kamer een onoverkomelijk beletsel blijkt te zijn voor de aangekondigde hervormingen. In elk geval en het zij tenslotte met dankbaarheid ge constateerd luidt deze Troonrede een nieuwe par lementaire periode in met schoone verwachtingen KORTE BERICHTEN. Zakkenrollers hebben zich gedurende de beide laatste dagen der feesten danig geweerd. Tal van horloges en portemonnaies zijn gestolen. Een waker bij het in aanbouw zijnde gebouw van de Bijenkorf aan het Damrak te Amsterdam heeft achter een hoop steenen 4 zilveren horloges met ketting en eene por tefeuille gevonden, alles vermoedelijk van diefstal af komstig'. Aan het verslag van den inspecteur van het la ger onderwijs in de eerste inspectie ontleent De Bo de het bericht, dat in een school eener congregatie in Koord-Brabant werkzaam waren drie onderwijzeres sen van 72 en 74 jaar en in een andere schooi een on derwijzeres van 82 jaar. Ku de door den Rotterdamschen Gemeenteraad onlangs vastgestelde verordening betreffende de toe lating van kinderen tot bioscopen bij Gedeputeerde Staten geen bedenking heeft ontmoet, zal deze ver ordening den 26 dezer in werking treden. Van dien datum af zullen mitsdien de voor kindervoorstellin gen bestemde films zijn onderworpen, aan de goed keuring van de daartoe door B. en W. benoemde com missie. De uit de cel te Sloten ontsnapte jongeman heeft zich in Utrecht zelf in handen der politie ge steld. Hij is weer naar de gevangenis overgebracht. De legermanoeuvres in Gelderland en Overijsel zullen, naar het Hbld. meldt, behalve door de officie ren, militaire attache's bij de vreemde gezantschap pen in Den Haag, worden bijgewoond voor Zwitser land door luit.-kol. Feldmann en majoor Riggenbeck, beide van den generalen staf; voor België door luit.- kol. Védrine, commandant van de Rijschool. Dit is de eerste maal, dat het Zwitsersche leger bij de ma noeuvres vertegenwoordigd wordt. Gisternacht hebben op den Zeedijk te Amster dam souteneurs, die baldadigheden uithaalden, liet aan stok gekregen met de politie. Bij de vechtpartij werd een reeds bejaarde brigadier tegen den grond geslagen. Zijn sabel werd hem ontrukt, zijn pet weg getrapt^ Een politie-agent kreeg met een talhout een hevigen slag op het hoofd, zoodat hij bewusteloos neerviel. Weer een andere agent' werd zoo toegeta keld dat hij zijn arm ter nauwernood kon bewegen. Vele van de souteneurs die in het relletje betrokken waren, moesten, toen politieversterking gekomen was, met bebloede koppen een goed heenkomen zoeken. De commissie voor de electrische centrale in de Streek, later uitgebreid tot geheel West-Friesland, die reeds een vijftal jaren werkzaam is geweest, zal nu het bijltje kunnen neerleggen. Aan de Kennenier Electriciteits Maatschappij is immers concessie ver leend tot electrificatie» van Noord-Holland boven 'tIJ. In de 50 jaar is heel wat. geld uitgegeven voor opmetingen, het maken van plannen enz. H. M. de Koningin heeft, bij haar vertrek uit de hoofdstad aan den burgemeester een bedrag van J 2000 ter hand gesteld voor de behoeftige ingezete nen en 5;0 voor het onderling diamantslijpers we duwen- en weezenfonds aldaar. Dé plaatdrukkers van de firma Enschede te Haarlem, 29 in getale, die onder bedreiging met sta ken den eisch hadden gesteld, dat de ongeorganiseer de plaatdrukkers zouden ontslagen worden, zij on middellijk ontslagen. Te Wijk aan Zee is gisteren een heer bij het ba den verdronken. den eene seance te geven. Als afgevaardigde nP""® algemeene vergadering werd benoemd' de heer TW Bouman Jr., plaatsvervanger de heer A. van .v?* UIT BROEK OB LANGEND1JK. Gisteren vierde de heer G. van Guli'k den dag- waar op hij voor 25 jaar -als afslager aan de groentenmarkt werd aangesteld. Door de commissie van beheer over de groentemarkt werd hem met een hartelijke toe spraak een enveloppe met inhoud ter hand gesteld, evenzoo door de vereeniging „de Koophandel" te Lan gedijk en de Tuinbouw vereeniging „de West" te Koe dijk, terwijl hij van de Tuinbouwver. te Sint-Paneras een stoel ontving. De receptie in het. lokaal van de Waard werd druk bezocht, vooral veel leden van „Koophandel" kwamen den jubilaris gelukwenschen. 'tWas voor den heer van G'ulik een onvergetelijke dag. Op het martkge- bouw wapperde de driekleur. UIT ZIJDEWIND. Ier gelegenheid van de kermis alhier werd er gis ter een harddraverij gehouden met paarden onder den man. an de 7 paarden die mede draafden werd de le prijs gewonnen door het paard van A. Bakker, de 2e prijs door dat van D. Wijnker. de 3e prijs door dat van J. VV it en de 4e prijs door het paard van P. D, M. Scholten, allen wonende alhier. De prijzen bestonden in kunstvoorwerpen. BOND VAK NED. ONDERWIJZERS. De afdeeling Alkmaar van den Bond van Ned. On derwijzers besloot in haar laatst gehouden vergade ring een drietal voorstellen in te dienen voor de a.s. algemeene vergadering. Het eerste voorstel houdt in een verzoek aan het Hoofdbestuur, om in het volgend jaar een actie voor t6 ber eiden voor punt b van het bondsp r o g repa m gelijke invloed van alle leerkrachten op de regeling der schoolzaken. Het tweede behoeft, de wettelijke regeling van de rechtspositie der onderwijzeres in dien zin, dat hu welijk geen motief kan zijn voor ongevraagd ontslag, terwijl in het derde aangedrongen wordt op een on derzoek naar den verderfelijken invloed van bioscoop- vertooningen op de jeugd, om naar aanleiding daar van aan te dringen bij de regeering, of gemeentbéstu- ren tot het in het leven roepen van bepalingen tot be strijding van dit kwaad. In dezelfde vergadering werd besloten tot deelne ming aan het congres voor kinderbescherming, dat op 25, 26 en 27 October te Amsterdam wordt gehouden en werd tot, afgevaardigde naar dit congres benoemd de heer J. J. T. Kooij. De heer B. Gravendijk, assistent der P. en T. al hier, wordt met ingang van heden overgeplaatst naar Amsterdam. PRIJZEN BEHAALD. „Holland won Zondag te Medemblik den eersten prijs estafette, terwijl de heer H. Besteman, den eersten prijs en de heer J. Peetoom den derden prijs wisten te verwerven ip de afdeeling 100 Meter nati onaal. ARRO KD1SSEMDKTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. G. P., Alkmaar, het zich toeëigenen van een gevon den voorwerp, 40 boete subs. 12 dagen hechtenis. Jb. H., paardenkoopman, Alkmaar, beschadiging, J 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. A. K. en J. de K. te Warmenhuizen, vernieling, J 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. A, A. W., te Anna Paulowna, beleediging, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. t" -»e diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. J. G. M. te Grootebroek en J. W. te Hoogkarspel, opzettelijke beschadiging, 15 boete subs. 15 d. h. C. B„ paardenkoopman, Schermerhom, mishande ling, J 25 boete subs: 15 dagen hechtenis. J. P. van W. te Bergen, mishandeling, 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. G. v. d. L., vrachtrijder te Medemblik, mishande ling, J 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. GESLAAGD. De lieer S. Luyckx alhier slaagde heden te 's Gra- venhage voor het le gedeelte van het notarieel Staats examen. CORRESPONDENTIE. De toevloed van copie maakte het ons heden onmo gelijk een ingezond'en stuk over het Verdronken Oord te plaatsen. DE BALKAN. De Turkscbe en Bulgaarsche afgevaardigden zijn het nu eens geworden over de hoofdpunten van de grensregeling. In een volgende vergadering zal de kwestie voorgoed haar beslag krijgen. Dl J rSCIILAXI). Op den socialistisehen partij dag te Jena gehouden, werd in het jaarverslag o.a. gezegd, dat de langzame gang der ontwikkeling van de partij geen reden tot ongerustheid behoeft t.e ge ven, omdat de beweging aan diepte heeft gewonnen. Het financieel overzicht vermeldde, dat men over niet voldoende gelden kan beschikken. Daarop volgde een debat, in den loop waarvan som mige sprekers bezwaren opperden tegen den bureau- cratischen geest in de partij en tegen de onvoldoend technische uitrusting en gebrek aan overtuigings kracht der partij-pers. Tegenover de motie van het partijbestuur ten op zichte van de algemeene staking werd een tegen-mo tie voorgesteld, waarin het verlangen wordt uitge sproken, dat de partij, om de voorwaarden voor het welslagen van stakingen op groote schaal te vei'we zenlijken, een vastbesloten, consequent en aanvallend beleid op elk gebied zal volgen. ENGELAND. De militaire medewerker van de Times bestrijdt de aanhangige plannen tot den aan leg an een tunnel onder het Kanaal uit een oogpunt van defensie. Hoewel de betrekkingen met Frankrijk steeds innig zijn, dient de regeering te bedenken dat een tunnel, eens aangelegd, bestendig zou zijn, terwijl de internationale overeenkomsten dat niet zijn. AMERIKA. In Nieuw-York loopen geruchten, dat gouverneur Sulzer zou hebben aangeboden af te tre den, wanneer het proces tegen hem zou beginnen. De advocaat bestrijdt dit echter krachtig. Intusschen schijnt het belastend materiaal tegen den heer Sulzer steeds meer toe te nemen. UIT ZUID-SGHARIWOUDE. V oor de eerste maal in dit seizoen vergaderde gis teravond de damvereeniging „Damlust," alhier. Bijna alle leden waren opgekomen. Besloten werd dat de leden weer onderling met elkaar zullen wedijveren. De simnltaanspeler Battefeld zal uitgenoodigd wor- j JAPAN. Behalve de reeds bekende eischen naar aanleiding van de incidenten van Nanking, heeft de regeering nog twee voorwaarden aan China gesteld. Een daarvan is, dat generaal Sjangsoen aftrede als gouverneur van dé provincie Kiangsoe. Dit brengt de Chineesche regeering in zeer moeilijke positie, want vermoedelijk was de benoeming van Sjangsoen de belooning voor diens loyale houding gedurende de jongste crisis. Men weet wat Japan's opzet is!

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2