Gemengd nieuwe. SCHOOLKINDEREN EN BIOSCOPEN. TOENEMING VAN WELVAART. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Gemengde Mededeel iiigeu HET PAARLSNOER TERECHT. Gistel-morgen is het verdwenen paarlsnoer door een werkman in een der straten van Londen gevon den.' In het politiebureau werd het herkend' door een juwelier, die erbij gehaald werd. Van de 61 paarlen ontbrak er slechts één. Opmerkelijk is, dat. het paarl snoer gisteren werd teruggevonden, terwijl Maandag avond een der vijf beklaagdten, Mac Carthy op vrije voeten werd gesteld. Wat nu speciaal da instelling van een staatscom missie betreft, welke zal liebben tc onderzoeken in hoover een algemeen 'bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieeriug van het bijzonder on derwijs en de voorwaarden welke daaraan verbonden moet worden, merkt de Maasbode op: „Zonder profeet te zijn kunnen we gerust voor spellen, dat deze verzoeningspoging' als al te naief zal worden afgewezen 'en de kansen der grondwetsherzie ning niet al te schitterend staan." De ]Sr. Haarl. Ct. ziet in de staatscommissie „een kapstok, waaraan 't Ministerie poogt, deze kwestie op te hangen tot nader orde," de Tijd zegt er van» „Het komt ons voor, dat deze medede/eling voor de vrien den van het bijzonder onderwijs een dringende aan sporing behoort te wezen, om meer dan ooit op hunne hoede te zijn. Het Huisgezin vindt het verband, dat oogensehijn- Lij'k gelegd wordt tusschen kiesrechtherziening' en onderwijskwestie een „fopperij." „Daar deze regee ring het onderwijs-vraagstuk niet wenscht op te los sen, door gelijktijdige wijziging van artikel 192 de Grondwet snijdt zij tot toenadering en overleg ten aanzien van het kiesrechtvraagstuk den pas vrijwei af." De Standaard) echter constateert, dat de onderwijs zinsnede meer de rechterpartijen dan den Ned. Bond van onderwijzers in 'het gervlij komt.. De Nederlander acht het vinden eener algemeen bevredigende regeling' zoo iéts als de „quadratuur van den cirkel." Wij zijn 'benieuwd, aldus het Christelijk Historisch orgaan, of de reebtsehe groepen met dezen wissel op de toekomst in den zak, bereid zullen worden bevon den om de andere wisseltjes der firma Concentratie en Co (van welke vennootschap de S. I). A. P. de stille vennoot mag beeten) te honoreeren. Ons komt dit. nog al twijfelachtig voor. „Aan de rechterzijde wordt, zoo besluit de Neder lander, naar ons gevoelen, geen enkele concessie van beteekenis gedaan, die haar zou kunnen verzoenen met de eenigszins zonderlinge wijze, waarop het re sultaat van den Juni-strijd in dit extra-parlementaire Kabinet, is belichaamd." BEN NIEUWE KEEK GESLOTEN, Te Lichtenvoorde is op de nieuwgebouwde li. K kerk door den aannemer doen beslag leggen. De kerk is gesloten en alle toegangen dichtgespijkerd. Er- moet een geschil over de betaling zijn ontstaan. Een comité heeft zich te Amsterdam in den afge loopen winter bezig- gehouden met het voorbereiden van een enquete naar het bioscoopbezoek door school kinderen. Deze enquete werd gehouden naar het voorbeeld van Rotterdam, waar zij echter door de ge meente zelve op touw werd gezet. Het resultaat van deze voorbereidingen was, dat gedurende geheele maand Mei en een gedeelte van Juni verschillende da mes en heeren, leden van de drie groote onderwijsveld ecnigingen (het „Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap," de „Bond van Nederlandsehe Onderwijzers' en de „Vereeniging van hoofden van scholen in Ne derland,") alle bioscopen in Amsterdam werden be zocht, zoowel de groote, rijk geïnstalleerde Cinema paleizen als de bescheiden „Kientop's", die zijn onder gebracht, in schuur of stal. De bezoeken werden ge bracht op Woensdag- en Zaterdagmiddagen, de dagen Waarop door vele bioscopen een zoogenaamde „kin dervoorstelling" wordt gegeven. Nu alvast kan worden geconstateerd, meldt, het Hbld., dat die „kindervoorstellingen" eenvoudig be denksels zijn en dat zij zoo goed als niet verschillen van de voorstellingen voor volwassenen. En teven werd in de afgeloopen maand', met toestemming van den wethouder van onderwijs, op de scholen zelf door het onderwijzend personeel een rondvraag gehouden ovpr de volgende vragen lo. Hoeveel maal gaat gij gemiddeld naar een bi oseoop? 2o. Gaat gij 's middags of 's avonds? Uit beide enquetes bleek, dat het bezoek van schoolkinderen aan „bioscopen" in alle stadsgedeelten stellig zéér groot genoemd kan worden, terwijl nu reeds met grond de twijfel kan worden uitgesproken, of dit drukke bioscoopbezoek kan heeten bij te dra gen tot de ontwikkeling op wetenschappelijk en mo reel gebied der kinderen. Van de vele rapporten die zijn ingekomen bij den secretaris van het comité en die verhalen van zoo me nig treffend staaltje, waaruit blijkt, dat kinderen uit alle standen véél te druk de bioscoop-theaters bezoe ken en dat vooral de domsten niet de minst getrouwe bezoekers zijn; uit al die rapporten wordt een uit treksel gemaakt, dat in behandeling komt in een ver gadering van het comité en de besturen der drie ge noemde onderwijsvereenigingen. Dan zal worden be raadslaagd over het. voeren van een gezamenlijke actie om het bijvoorbeeld daar heen te leiden, dat van over heidswege, zooals dat- ook in Rotterdam is geschied, een bepaling wordt uitgevaardigd, waarbij het bi oscoopbezoek van schoolkinderen, beneden zekeren leeftijd is verboden, terwijl alleen is geoorloofd het bezoek door kinderen aan d i e bioscopen, welke een, door een daartoe benoemde commissie, goedge keurd kinderprogramma bieden. EEN GEDENKPLAAT. Door bemiddeling van de vereeniging Die Haghe ea van bet Albany Instituut,, genootschap voor ge schiedenis en kunst, zal a.s. Donderdamiddag aan den gevel van het gebouw, waarin de eerste Amerikaan- sohe legatie te 's-Gra venhage gevestigd werd, Fluwee- le Burgwal 18, een gedenkplaat worden bevestigd ter herinnering aan de ononderbroken vriendschap gedu rende meer dan drie, eeuwen en de vele verplichtin gen van het Amerikaansche volk jegens Nederland. UIT GRAPT. De mooie nazomer en de daarmee gepaard gaande langdurige droogte heeft gemaakt, dat vele regenbak ken en regentonnen leeg zijn. Vele ingezetenen heb ben gebrek aan goed drinkwater. Door het bestuur van, het „Witte Kruis" zijn de regenbakken van deze vereeniging daarom opengesteld tot het verkrijgen van goed drinkwater. Alhier zullen de Onafhankelijkheidsfeesten gevierd worden op 30 Sept. en 1 Oct. Deze feesten zullen bestaan uit het houden van een optocht, volks spelen voor kinderen en volwassenen, het aanbrengen van versieringen, enz. Tot leden der feestcommissie zijn gekozen d'e heeren: G. Potgieser, voorz.S. Haas, secr.Jb. Prins, penningmeester; P. Bruin Hz., L. Bruin Pz., W. Besse Jz., P. Mul, F. Blaa-uw en C. van Petten. UIT OUDKNIE DORP. Uit het volgende 6-tal zal voor de Ned. Herv. kerk alhier en te Veenhuizen een predikant worden beroe pen: Ds. V. E. Vethake te Koedijk; Ds. II. A. Enklaar te. Hekelin/gen; Ds. B. de Ligt, te Nuenen (N. B Ds. K. Nobel té Geertruidenberg; Da. M. W. J. van Linsckoten te Wieringerwaard, Ds. J. L. S'uothlage te Ouwerkerk (Zeeland). UIT HEER-HUGOWAARD. De gemeente is niet erg gelukkig- met haar tele foonkantoor. De heer A. Kwantes, die zich bereid had verklaard, om als telefoonkantoorhoud'er te fungeeren, is door UIL Doctoren ongeschikt verklaard om naar behoo- ren de betrekking te vervullen. De gemeenteraad kan thans weer van voren af aan beginnen. VERMINDERING VAN HET DRANKGEBRUIK De gemeente Vlissingen is ,een der enkele gemeen ten waar nog- plaatselijke accijns op het gedistilleeri: wordt geheven. Uit een statistiek van de opbrengst van dezen accijns van af 1869, blijkt, schrijft het ITbld., dat het gebruik van gedistilleerd het grootste was in 1877, toen het 13,2 liter per hoofd der bevol king bedroeg'. In dat jaar telde Vlissingen slecht; 10181 inwoners en werden 134,415 liters gebruikt. Na dat jaar is het gébruik geleidelijk verminderd en in het afgeloopen jaar bij een bevolking van 21809 zie len (dus meer dan het dubbele van 1877) werden slechts 102,972,7 liters gébruikt, overeenkomende met een gebruik per hoofd der bevolking van slechts 4,7 liters. Aan de N. Crt, wordt gemeld, dat de 'gemiddelde productie van 's Rijks munt in de laatste jaren circa 50 millioen geldstukken bedroeg. De toenemende be hoefte aan gemunte specie, hier en in Indië vraagt thans echter meer praestatde, waarom men er door uitbreiding en overwerk tot half tien 's avonds in hoopt te slagen, dit jaar 150 millioen geldstukken te vervaardigen, terwijl er voor het volgend jaar reeds maatregelen genomen zijn om een productie van 250 millioen stuks te kunnen bereiken. Dat is dus nog eens een fabriek, die „geld maakt." UIT OU DRABS PEL. Bij de op lieden gehouden stemming voor een lid van bestuur van de Banine alhier is herbenoemd' de heer A. Borst Az., tot secretaris de. heer M. Kroon Cz. en tot penningmeester de heer A. C. Kroon. UIT ZIJDEWIND. Gister, den laatsten kermisdag alhier, werd er eene ringrijderij gehouden op fietsen. Van de 13 personen, die mede reden, werd de le prijs gewonnen door den heer P. Wijnker alhier, de 2e door den heer P. Hoedjes te Harenkarspel en de 3e prijs door den heer P, Haas alhier. De prijzen bestonden uit contanten. UIT ST. PANCRAS. Door plaatsgenooten en leden der vereeniging De Tuinbouw zijn niet minder dan ruim 6000 ratten sedert 1 Januari ingeleverd. Tot 1 Mei werd 15 ets. en nadien 10 ets. per stuk uitbetaald. UIT HENSBROEK. Gistermiddag heeft de Landbouw- en Handelsver- eeniging HensbroekObdam baar najaarsveilingen aan liet station Obdam geopend. Als een gevolg van het min gunstige zomerweer, bedroeg deze eerste aanvoer nog weinig, ongeveer 6000 stuks kool werd verban deld. Daar de kwaliteit zeer goed is en vele hande laars aanwezig waren, werden goede prezen besteed, f 5 tot f 6 per honderd. UIT WINKEL. In de gehouden Nutsvergadering, is benoemd tot bestuurslid de heer L. Beijneveld en tot beheerder der Nutsspaarbank herbenoemd de heer J. Koomen Hzn. Voorts werd besloten a.s. winter 4 Nutsavonden te organiseeren, n.l. 2 met een declamator van buiten, met eigen krachten, en 1 volksvoordracht (spreker van het Hoofdbestuur). De rekening van 1912/1913 werd goedgekeurd in ontvangst op f 192.595, in uit gaaf op f 192.09, saldo f 0.505. De begrooting voor 1913/1914 werd vastgesteld op f 300.07® in ontvang en uitgaaf. Een voorstel om daaraf te voeren de bij drage aan de kinder Vacantie Kol. ad f 5, werd ver worpen, en een voorstel om daarop te brengen een bijdrage aan de Witte Kruis afd. ad. f 5, aangenomen KORTE BERICHTEN. De kantoorbediende uit Brussel, die beweerde 22000 francs te hebben gestolen, is gisteren door de Rotterdamsche politie op vrije voeten gesteld. Bij Hoek van Holland is gisteren het stoomschip. Mavis" in aanvaring geweest met de uitgaande „Col- mar." De Mavis zonk. Een passagier verdronk, een andere werd gekwetst. Naar het Hdbl. verneemt, wil Farman de bij hem voor het Nederlandsehe leger bestelde drie nieuwe Farman-biplans niet afleveren zonder contante betaling. Tegen den anarchist J. W. Smit van Amster dam, die Zondagnamiddag te Nieuwolda (Grom) op een vergadering gesproken heeft, heeft de rijkspolitie procesverbaal opgemaakt wegens Majesteitsschennis. De vliegenier van Meel heeft gisteren zijn pas geslagen hoogterecord reeds verbeterd, hij heeft ruim 2000 M. bereikt. liiiatete berloltten. TWEEDE KAMER. 's-G RAVEN HAGE, 17 September. De Tweede Kamer koos tot eersten candid'aat voor het Kamer- voorzit.terschap den 'heer mr. Goeman Borgesius, voorzitter der Liberale Unie, met 53 van de 97 stem men, er waren 39 stemmen in blanco uitgebracht. VROU WENKIESRECHT. 's GRAVENHAGE, 17 September. In het Restau rant „Twee Steden" betoogden hedenochtend 300 dames voor gelijkstelling van man en vrouw in de Grondwet. Vooraf boden de Dames Drucker en Versluys den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres aan, inhoudende de eischen der Dames. De Minister ant woordde op deze betuiging van ontevredenheid dat de gewone wetgever het vrouwenkiesrecht kan brengen. De Burgemeester had de betooging der Dames heden middag op het Binnenhof verboden. Zij zullen nu in groepen van 25 over het Binnenhof trekken en 40 Dames zullen op de tribune de Kamerzitting bijwonen. ELE1CTRIFIC ATIE. Blijkens een aankondiging' in d'it nummer is het electrisch kabelnet in d'eze gemeente zoover gereed, dat morgenavond een begin zal worden gemaakt met; de stroomlevering. HET NEDERLANDSCEEE LIED. Mogen we nog even herinneren aan de openbare uitvoering van uitsluitend Nederlandsehe liederen, hedenavond; op initiatief der afdeeling' Alkmaar en Omstreken van het. Algemeen Nederlandsch Verbond door de zangvereeniging Nieuw Leven met Mannen koor Orpheus in den Hout te geven? De'aanvang is gesteld op 8 uur. GESLAAGD. De heer P. L. de Lange alhier slaagde heden te s-G ra venhage voor het le gedeelte van het notarieel Staatsexamen. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 8 tot 13 September zijn in het badhuis van „het Witte Kruis" genomen79 kuip baden, 91 regenbaden le klas en 179 regenbaden 2e klas, tezamen 349 baden. DE BALKAN. Berichten uit Albanië zouden doen gelooveu, naar uit Weenen wordt gemeld1, dat er een zekere opwin ding' in het land begint te heerschen. De dagbladen gewagen bijna dagelijks van bloedige gevechten tus schen Ma lissoren en Montenegrijuen. Vólgens de Neue Ere ie Presse zou de voorloopige regeering moei lijkheden hebben met Essad' pasja, die verdacht wordt binnenlandsche onlusten met steun uit het buitenland aan te wakkeren en de candidatuur van Eoead pasja naar den Albaneeschen troon te steunen. Vo-lgens de Zeit zijn op 7 September 2000 Albanee- zen, voornamelijk Malissoren en Mirdieteu, te Ales sio samengekomen, na bijeenroeping door de voorloo pige regeering. Toen de vice-president der regeering de vergadering verzocht de leden der regeering als hoofden van het land te erkennen, kwam het tot, ru moerige tooneelen. Verscheidene stamhoofden wei gerden. De vice-president der voorloopige regeering moest inderhaast naar Kalihsji Vluchten. De Zeit acht het gebeurde een geduchten slag voor de voor loopige regeering voor Italië. De Albaneesche minister van buitenlandsche za ken heeft in een artikel in de Weensche Neue Freie 'Presse uiteengezet wat de eerste plichten zijn dér Al baneescha regeering. In de eerste plaats moet een blijvendte regeering worden ingesteld) in plaats van de voorloopige. Dan dient onverwijld het spoorweg- en verkeersvraagstuk te worden opgelost. De organisatie der Albaneesche gendarmerie zal zonder verwijl worden opgedragen aan Nederlandsehe officieren. De schrijver keurt de houding van Griekenland jegens Albanië af en spreekt als zijn oordeel uit dat Griekenland, welk: verbond met Slavische staten hij onnatuurlijk acht, zeer binnenkort behoefte zal hebben aan de vriend schap van Albanië, dat zich nooit tot een tegen Bul garije gerichte politiek zal leenen. De minister doet verder uitkomen, dat Oostenrijk- Hongarije en Italië groot belang hebben bij een sterk Albanië, dat ten minste over een leger van 100.000 man beschikt, hetwelk tot taak zal hébben „de Slavi sche golf te beletten in de Adriatische Zee te ko men." De Zondag- te Durazzo gehouden algemeene verga dering* heeft besloten den zetel der voorloopige re geering naar Durazzo over te brengen. Het nieuwe kabinet zal gevormd worden nadat de regeering te Walona en Essad pasja het eens zijn geworden. I)e gemeenteraad van Kawala heeft aan presi dent Poincaré een telegram gezonden, waarin „diepe en altijddurende dankbaarheid" wordt betuigd voor den onvermoeiden ijver, ook thans weer door Frank rijk in dienst gesteld van de vrijheid, en voor de warmte, waarmede gewerkt is voor de inlijving bij het moederland van streken, sedert eeuwen onder drukt. Wij verzoeken u, zoo heet het verder, te wil len toestaan, dat de edele naam van Frankrijk worde gegeven aan -een boulevard onzer stad, om daardoor aan het komende geslacht de dankbaarheid te vertol ken, verschuldigd aan u, en aan uw ridderlijk vader land." President Poincaré heeft met een telegram van dankbetuiging geantwoord, dat de regeering der Re publiek gaarne het aanbod van den gemeenteraad van Kawala aanvaardt. De Fransche zaakgelastigde te Athene heeft op dracht gekregen van deze beide telegrammen mede- deelinjg' te doen aan den Grieksehen minister-presi dent, den heer Venizelos. V olgens „Die Zeit" is de gezant van Oostenrijk- Hongarije te Belgrado, gisteren door den Oosten- rijkschen Keizer in gehoor ontvangen. Het onder houd liep over de uitijoodiging aan den Koning van Servië om Weenen te bezoeken. In regeeringskringen te Belgrado verzekert men, dat het bezoek in den loop van dit jaar zal plaats hebben. DU1TSOHLAND. Het sociaal-democratische cong'res te Jena heeft zich gisteren bezig gehouden met de bespreking van de algemeene werkstaking, I waarover lang en dikwijls heftig is gediscussieerd. Al dadelijk kon men 'het1 moeielijk eens worden over den sprekerstijd. Na eenig 'geharrewar werd ieder spre ker tien miöuten gegteven, terwijl de sprekers der ra dicalen en die d'er vakvereenigingen elik een half uur zouden krijgen. De heer Bernstein, vroeger al eens uit de partij geroyeerd, maar later in eere hersteld voerde het eerst het woord'. Hij waarschuwde voor een romanti sche opvatting van de algemeene staking. Ik wou, zeid'e hij, wel eens van u hooren, hoe het moet gaan, zonder dat het tot bloedige botsingen -komt- en zonder dat een verflauwing der beweging intreedt.. Hoe is in Zweden de groote staking van 1909 afgeloopen? Voor dien tijd had de bond van vakvereenigingen 180.000 leden en daarna slechts tusschen 80.000 en 90.000. Wij weten wel hoe we zoo'n beweging ingaan, maar niet hoe we er uit komen. Wij zijn in Duitschlamd niet zoo dapper als in andere landen, die opstanden in el- kaar zetten. Wij hebben geen revolutie g'emaakt, maar wij zijn het eerst in /staat geweest voordeel te I trekken uit het parlementaire optreden. Wij hebben veel te veel opgebouwd en tot stand gebracht om het op spel te zetten. Laten wij ons niet drijven tot een algemeene Werkstaking, welke den tegenstanders vreugde, het geheel echter schade zou geven. Een Berlijnsch arbeider, die alk man uit de werk plaats sprak, zeide dat men in de werkplaatsen dage lijks hoorde: wat hebben we aan al die moties en ver gaderingen? Overal ziet men de groeiende onrust der massa's en onze beweging begint stil te staan. In de werkplaatsen en fabrieken meent men, dat onze lei ders te zeer genaderd' 'zijn bij de burgerlijke idealen en alleen maar kunnen remmen. Wij mogen aan de mas sa s geen paradijstoestanden schilderen, maar moeten hen gereed maken voor den grooten vrijheidskamp. Een arbeider uit Hamburg bleek tot de gematig den te behooren. Hij zeide dat niet de massa's het vraagstuk van de algemeene werkstaking aan de orde hebben gesteld dat deden de letterkundigen en be studeerden d'er partij, die niets beters te doen hebben «tan zulke kwesties op te werpen. Hierna werd het woord gevoerd door de felle strijd- ster Rosa Luxemburg, die vooral partijgenoot Schei- demann onder handen nam. Scheidemann, zeide zij, sprak als de Famulus uit Goethe's „Eaust": „Ziet hoe heerlijk ver we het hebben gébracht." Zijn rede was gestemd op den toon van .strijd tegen de mop peraars en tegen de ontevreden critici in de partij. Wie hem hoorde, moest den indruk krijgen, alsof al les even mooi en even' schitterend in de partij was. De leiders van een millioenen-partij moeten echter een gevoelig oor hebben voor alles wat zich in de ziel der massa's voordoet. Er is geen twijfel aan, dat er thans diepgaande ontevredenheid in dé rijen der par- ijgenooten 'heerseht. De massa's der georganiseerde I partijgenooten hunkeren letterlijk naar iets frisch in het partijleven. Zij hébben genoeg van het niets-als- parlementarisme als eenig zaligmakend middel. Het I partijbestuur weet daar echter niemendal van. En uit Séheid'emann's rede klonk het: Zwartgalligen duldt het partijbestuur niet in d'e partij (men weet, dat de Duitsche keizer eens gezegd heeft: ik dul'd geen pes simisten). Alleen door een klare, doelbewuste scherp-revolutionnaire tactiek kan men den moed der massa's stalen. Scheidemann heeft zich den strijd tegen den innerlijkm vijand zeer gemakkelijk ge maakt. Als een tweede ridder George heeft hij den draak doodgestoken, dien hij eerst zelf uitgebroed heeft (daverend gelach). liet onverstand van onze opperste leiders tégenover wat wij willen, staat ons tegen. De algemeene staking komt niet op een com mando, maar als zij komt, moet de partij aan den lippits staan en niet er achteraan gesleept worden. De nuchtere vakverbonder Bauer begon met de vraag, waarom juffrouw Luxemburg eigenlijk een half uur gesproken had! De vakvereenigingen had den z. i. geen aanleiding om zilch met deze kwestie te bemoeien voor déze was het veel belangrijker na te gaan hoe de werkloosheid kan worden opgeheven. Hij vond de radicale agitatie voor de algemeene sta king bijna misdadig. In den namiddag voerden nog verschillende spre kers het woord. Dr. David o.a. zei naar aanleiding van de rede van mej. Luxemburg, geestig, dat. door klankeffecten eens in het. oude Jericho muren omgevallen waren, wat echter de Marxistische wetenschap zelfs bestrijdt! Het slot is geweest, dat de gematigden liet met 240 tegen 150 stemmen wonnen van de radicalen. Vlak vóór de beslissing sprak nog de gematigde 'lei der Scheidemann. ENGELAND. Er staken op het oogenb'lik 4000 -a 5000 werklieden van dé Noordwesterspoor. Alle onderhandelingen te Dublin over de uitslui ting zijn mislukt en de toestand blijft daar ernstig. ,Volgens dé N. R. Ct, stijgen de prijzen 'der levens- jniddelen snel en staat d'e stad' voor een dreigend te kort aan voedsel. FRANKRIJK. De vereeniging' van bond/en van wijnboeren in Champagne heeft te Reims een gewone ledenvergadering gehouden, waarbij d)e 120 plaatse lijke groepen 500 afgevaardigden hadden gezonden. Een motie werd aangenomen, waarbij de afgevaardig den in naam van 15.000 wijnboeren van het Marne- departement verklaren, de reeds tweemaal door den Raad van State goedgekeurde hesluiten betreffende de grensbepaling van Champagne te handhaven en zich meer dan ooit te verzetten tegen de opneming van het Aube-depaxtement bij Champagne. Niet onwaarschijnlijk krijgt men dus een herhaling van de Champagne-onlu'sten. ITALIë. Te Oassoria bij Napels zijn ernstige ver kiezingson 1 us ten ui tgebroken. Groepen betoogers vuur den geweerschoten op elkaar af. 'De politie moest gebruik maken van haar revolvers. Er zijn veel ge wonden, een doodelijk. Een 80-jarige priester, die van een balkon de menigte tot bedaren trachtte te brengen, is door een 'kogel gedood. Vanuit Napels moesten hulptroepen komen om de menigte uieen te drijven. Talrijke personen werden gedood. AMERIKA. Blijkens een telegram uit Mexico zegt da voorloopige president Huerta in zijn bood schap aan het congres, d'at de betrekkingen van Mexico met de regeering der Vereenigde Staten zeer gespannen zijn, 'gelukkig echter niet met het volk der groote republiek. Hij spreekt, den wenseli uit, dat de onderhandelingen, die nog niet afgebroken zijn, zul len leiden tof een spoedige bijlegging der ges eb ill en en stipt verder aan, dat 26 regeeringen zijn bewind hebben erkend. Hij belooft In October verkiezingen te zullen doen houden. JAPAN. De regeering begint hoe langer hoe ern stiger Ohina te bedreigen. Behalve reedis twee krui sers die naar Nanking waren vertrokken, is een es kader torpedobootvernielera daarheen gezonden, om dat nieuwe gewelddaden van de zijde van generaal Sjangsoen worden gevreesd. Zijn ontslag wordt als een noodzakelijke voorwaarde voor de bij.leggi.ng van het geschil beschouwd. Reuter heeft de officieele verzekering ontvangen dat de zending der schepen niet moet worden toegéschreven aan aanvalsplannen van Japan ten aanzien van China. Zij heeft alleen ten doel het leven en den eigendom van Japanners te beschermen. EEN KAMERHEER DOODGESCHOTEN. Maandagavond heeft de kunstschilder prof. Mas» tijdens een vergadering van den raad' van eer in het casino van officieren van dé landweer te Berlijn den kamerheer Lothar von West.ernhagen, ritmeester van de reserve, doodgeschoten. Nagr liet heet, handelde Mass aldus uit noodweer tegen een aanval, die ge vaar voor zijn leven opleverde. Mass is in hechtenis genomen. Zij waren op verschillende tijden voor den raad van eer gedagvaard om gehoord te worden. Daar Wes- ternhagen te vroeg was gekomen, ontmoette hij Mass toen deze heenging op de trap. Na een korte woor denwisseling diende de ritmeester aan prof. Mass een oorvijg toe, waarop, deze in zijn opgewondenheid zijn tegenstandter neerschoot. Het geschil t.usschen beide moet zijn oorzaak heb ben in een artikel im een krant. Pok een kwestie van de verleening van een titel moet* ermee te maken hebben. Westermhagen is nog, toen hij gewond was, de vergaderzaal van den eer era ad binnengeloopen en daar neergevallen met de woordten: Ik ben in het hart geraakt. Enkele minuten later was hij dood. Mass was na de daad geheel verslagen. EEN SPAANSCH PROCES. Maandagmorgen is voor den krijgsraad het proces tegen kapitein Sanchez, den administrateur der ka- dettenschool en diens dochter begonnen. Zij worden beschuldigd den speler Jalow vermoord te hebben; daarna zouden zij zijn lijk in stukken gesneden en in een riool voor het gebouw geworpen hebben. De procureur-generaal achtte de schuld der be klaagden bewezen en eischte tegen den kapitein de doodstraf, en tégen diens dochter levenslange gevan genisstraf. De medebeschuldigden, n.l. de ordonnance van den kapitein en een oude man, werden onschul dig bevonden. KORTE BERICHTEN. - Het congres van Etigelsche kamers van 'koop handel te Antwerpen heeft een motie aangenomen, waarin de wenjschelijkheid wordt uitgesproken van invoering van een internationale postze gel van een stuiver, tten minste tusschen de staten van Europa. - In Marseille heeft een hevige storm, met stortregens gepaard, gewoed. Alle verkeer stond gedurende een half uur stop. De schade is aanzien lijk. Drie trambeambten en twee kinderen, die in een boot waren uitgegaan, verdronken, een zesde kon zich op de rotsen redden. Op het kerkhof van Weiöb'erge hoorden de rouw- dtagenden uit een kinderlijkkistje een dui delijk waarneembaar gerucht komen. De kerkhof- bedienden openden onmiddellijk het 'kistje, waarin een 9-jarig meisje levenloos, maar op de horst lig gend, gevonden werd. Het kind werd dadelijk per

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2