DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. V No. 216 Honderd en vfjftiende J&grgaiig* 1910 WOENSDAG 17 SEPTEMBER. FEUILLETON. MILITIE. MILITIE, Onder* suggestie. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, öreote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij, die zich met I October op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. De Directie. L T E Wenschen met betrekking tot de inlijving. Aanmelding voor de Zeemilitie. Aangifte voor deelneming aan het on derzoek in zake voorgeoefendheid. zijn enkele doeleinden waarvoor STADSNIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT. iTAVtl De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de lotelingen der militie voor de lichting 1914 dezer gemeente, die niet bij den Keu- ringsrand of ter gelegenheid van het in art. '76 van het MSIitiebesluit bedoelde onderzoek hunne wen schen met betrekking tot de inlijving hebben ken baar gemaakt, dat zij alsnog ter gemeente-secretarie alhier, vóór 10 October a.s. van bedoelde wenschen kunnen doen blijken. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 5 September 1913. De Burgemeester der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de lotelingen der militie van de lich ting 1914 uit deze gemeente, dat de gelegenheid om zich voor den dienst bij da Zeemilitie aan te geven, voor zoover zulks niet reeds bij den ikeuringsraad is geschied, bestaat ter gemeente-secretarie op alle werkdagen van 92 uur, vóór 10 October a.s. Alkmaar, 5 September 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter gemeente-secre tarie alhier gelegenheid bestaat voor de lotelingen die bestemd zijn voor de lichting 1914 voor deze gemeente bij de militie te worden ingelijfd, zich vóór 10 OCTO BER a.s. aan te melden tot deelneming aan bovenbe doeld onderzoek. Het onderzoek vangt aan den llen November a.s. en wordt, zoo noodig, de twee volgende dagen voort gezet. Het wordt gehouden te* Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Does burg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Am sterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, 's Gra- venhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissin- gen, 's-Hertogenbosch, Breda, Bergen op Zoom en Maastricht. Bij de aanmelding moet wordc-n opgegeven in welke gemeente men aan het onderzoek wenscht deel te ne men, waarbij men tevens te kennen behoort te geven of men gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering of voeding wensoht te genieten. olgens art. 78, le lid, sub 2o b, duurt de eerste- Roman naar het Duitsch van C. CROME SCHWIENING. 6) _0_ „Je behoeft niet lang te vragen", zeide Potter op ruwen toon en een uitdrukking van hebzucht ver toonde zich in zijn donkere oogen. „Als de zaak uit voerbaar is, dan behoef je aan mijn medewerking niet te twijtelen. En wat het jonge meisje betreft", er vloog een triomfeerende blik over zijn leelijk gelaat, ,,dat zal, denk ik, wel doen wat mijn wil haar ge biedt." „Vooruit dan maar!" zeide Wapstra. „Hier op de boot kennen wij elkaar niet. Daar heb je de zon a! Het wordt dag. Een uurtje slaap heb ik dunkt mij wel verdiend. Als je dadelijk op mijn telegram was gekomen, dan had ik geen twee dagen verloren om je van Keulen te halen." Wapstra bleef nog een poosje zitten op de bank achter de -b©venkajuit, totdat Potter weg was. Toen ging hij in de kajuit en wierp zich op een canapé ne der, zonder zich om doctor Helpert te hekommeren, die reeds recht overeind zat, zijn haar en baard eèn weinig in orde maakte en naar buiten ging om volop te genieten van het prachtige uitzicht. Want de eer ste gouden zonnestralen schitterden trillend boven den Rijn en op de millioenen dauwdroppels aan den oever, die zij als even zoo vele diamanten deden schit teren. De morgenuren gingen voorbij zonder dat de wensch van doctor Helpert vervuld werd, zijn lieve, bleeko onbekende in de kajuit of op het dek te zien verschijnen. Haar metgezel had een veldstoel op het bovendek laten brengen en zat daarin gemakkelijk te lezen. De jeugdige letterkundige had eens gepro beerd een gesprek met hem aan te knoopen en naar den naam van een stadje gevraagd aan den linker oefeningstijd voor hen, die bovenbedoeld bewijs heb ben verworven, ten hoogste 6% maand, behoudens de uitzonderingen bij dat artikel bepaald. Verdere inlichtingen worden, desgewenselit, ver strekt ter gemeente-secretarie. Alkmaar, 13 September 1913. De Burgemeester voornoemd. JAN DE WIT Dz., lo.-Burg. Gemengde Mededeelingen. DE MANEN VAN JUPITER. Prof. Pickering, de bekende Amerikaanscke sterre- kundige van het Harvard-Observatorium, heeft, naar Elammarion in de „New-York Herald" meedeelt, hoogst interessante waarnemingen gedaan op liet eiland Jamaica. Hij heeft J óp iter en zijn manen ge regeld waargenomen, en is naar aanleiding hiervan tot het resultaat gekomen, dat de eerste en oudste Jupiter-maan uit ben zwerm meteoren bestaat. Dit hemellichaam zou men met de ringen van Saturnus kunnen vergelijken. Het is een waterlooze stofmassa zonder eenige vegetatie. Tusschen deze kosmische stofjes bestaat eenige „cohesie." DE HONDERDSTE VERJAARDAG VAN DE LOCOMOTIEF. Onder alle jubileums, dit dit jaar gevierd worden, zou men ook den honderd'sten verjaardag van de lo comotief mogen herdenken. De eerste locomotief, de beroemde „Puffing Billy," werd in 1813 in dienst gesteld; zij functioneerde tot 1826, toen zij door een nieuwe machine verdrongen werd. De „Puffing Bil ly" bevindt zich lieden nog in het South-Kensington- Museum te Londen. Weliswaar hadden reeds vroeger locomotieven „hun plicht gedaan." De eerste loco motief, die echter practischen dienst bewezen heeft, en waarvan zoodoende in de geschiedenis van het spoorwegverkeer melding moet worden gemaakt, was de „Puffing Billy." Het idee dateert eigenlijk al uit 1770, toen een Èransch officier voor militaire doeleinden een stoom wagen bouwde, de eerste automobiel, die thans in een museum te Parijs veilig is opgeborgen. In 1803 kwam Pr^vithick op het denkbeeld, spoorwegen aan te leg gen. Van 1812 af werden toen proeven genomen. DE METEOROLOGIEOP DE BEURS. Wanneer de tijd daar is, dat door een zegelrecht op effecten of iets anders het „gokkc-n" tot het verle den zal behooren waarschijnlijk een vrome wensch! zal op de beurs toch nog' gespeculeerd kunnen worden. Men is in Engeland en in Ameri ka n.L druk bezig om den „wind"-handel de „wind"-handel in den letterlijken zin dan altijd op de beurs te introduceeren. De grillen der luchten zijn vaak nog veel wisselvalliger dan de koersen der „Rockies" en der „^teels." Welaan, waarom dan niet „gegokt in „donder" en „bliksem" en „storm" en vooral in „regen"! De Engelschman is zooals men weet zuinig en pre cies. Hij verzekert, zich tegen brand, inbraak, wa terschade, de risico van proceskosten, leven, dood, kortom alles. Hij houdt er niet van zich op te win den, zich druk te maken, zenuwachtig te doen, te vloeken, te schelden, te razen, te huilen. Hij ergert zich nooit, omdat hij tegen alles verzekerd is. Als zijn huis afbrandt staat hij er kalm naar te kijken, als hij zijn proces verliest glimlacht hij, sterft hij, dan maakt hij zich niet ongerust over zijn gezin, want de levensverzekering zal haar plicht doen, ja, zelfs ver zekert zich de moderne Eiigelsehman zich- tegen oever van den Rijn. Maar het antwoord in de Engel- sche taal gegeven: „Ik weet het niet mijnheer", had zeer weinig' aanmoedigend geklonken. Daarenboven stond de aangesprokene onmiddellijk op en ging weg, een duidelijk bewijs, dat hij van verdere praatjes ver schoond wenschte te blijven. Doctor Helpert moest het dus wel opgeven. Het was eveneens te vergeefs verband te zoeken tusschen den man die zijn onbekende aan boord had gebracht en den leelijken man met den rooden baard. De beide mannen passeerden elkaar en schenen elkan der volstrekt niet te kennen; hij vroeg zich dus af of hij zich niet vergist had toen hij in Keulen bij het af varen van de „Kinderdijk" een geheimen groet meen de opgemerkt te hebben. De leelijke'man hield zich trouwens bijna den geheelen dag op tusschen de vijf tig flesschen drank in de bar bij de scheepskeuken en liet zich telkens een glas jenever met water brengen door de vrij knappe dochter van den hofmeester. Niet. lang na het bezoek der douanen bij het grens station Lobith vereenigden zich de weinige passagiers aan tafel. Doctor Helpert zag' met, genoegen dat de roodharige medereiziger er de voorkeur aan gaf in de bar te blijven; tot zijn .spijt echter zag hij noch de on bekende noch haar metgezel in den kleinen kring aan tafel verschijnen. Het verlangen haar weer te zien werd steeds groo- ter. Toen de boot Nijmegen aandeed en daar even bleef stilliggen, kwam de vrouw van den hofmeester op 't dek en leunde over de verschansing. „Die arme jongens", zeide zij in 't Hollandsch, op een troep sol daten wijzende in hun Indische uniform, die juist voorbij marcheerden. Naar aanleiding' van deze woor den ontstond een praatje tusschen de vriendelijke, spraakzame vrouw en den jongen bibliothecaris; hij waagde het met kloppend hart een vraag te doen naar het mo-oie'jonge meisje,.dat in Keulen aan boord.ge komen was en sedert dat oogenblik in 't geheel niet voor den dag was gekomen. „Acli, dat arme meisje!" zeide zij en tikte daarbij tegen het. voorhoofd, een ge baar dat iedereen moest begrijpen. „Zij moet niet recht- bij 't hoofd zijn. Zij heeft den heelen dag' in MONKEY BRAND kan gebruikt worden— (apen-zebp) Voor het schuren van keukentafels en vloeren. Om vloerzeil helder en glansrijk te houden. Om geverfde oppervlakten zoo goed als nieuw te maken, Voor messen en vorken, aardewerk, porcelein en émaille. Voor badkuipen, onverschillig van welk metaal. Voor ontelbare dingen, te veel om op te noemen. spoelingverdunning door gezinsuitbreiding. Spreekt het dan niet bijna vanzelf, dat hij zich ook zal assu- reeren tegen de risico van een verregende - vacantie Wanneer de Eranschman en de Duitscher zich op den Mönch zitten te „verergeren," omdat de hemel inaav egaal blijft, en de regen in hetzelfde tempo blijft ne- deïplassen, dan steekt de Engelseliman hun de hand toe, en zegt doodleuk: Mensch, erger je niet. En in middels laat hij zijn medereizigers de polis zien van de „Weerverzekering." Zit hij zich dan later iai zijn ber^-hotel te vervelen, dan is het voor hem niet zoo'n schrale troost, dat iedere regendag hem een Pond of een Half pond opbrengt. Iedere Engelschman, die reizen wil, verzekert zich van te voren tegen het weer. De premies varieeren natuurlijk naar de weersgesteldheid. In het algemeen gaat de kleine burgerman zes dagen op reis. Hij ver zekert zich dan voor een uitkeering bij regen van 6 gulden per dag, en betaalt hiervoor een premie van 9 gulden. Zijn e.r dus twee regendagen, dan onder vindt de reiziger reeds de voordeelen van de verzeke ring. Is de weerstoestand zeer ongunstig de ver zekering wordt meest een dag' voor het vertrek afge sloten dan kan de premie 12 gulden bedragen. Zelden gaat de premie echter 25 te boven. Zoo'n verzekering tegen een verregende vacantie is een eisch des tij ds. Ook in ons land zal nog wel eens zoo'n Maatschappij worden opgericht. Een „Weer verzekering" voorziet werkelijk in een behoefte. Maar. toen een Bngelsche „Weerverzekering" in Nieuw-York een filiaal opende, was het succes zóó groot, dat de zedepredikers hun voorhoofd rimpelden. Allerduidelijkst bleek, dat men in „regen" ging spe- culeeren. In Wallstreet heerschte kalmte. Toen verzekerde zich de moderne speculant voor uitkeering bij regen voor enorme bedragen. Thans loopen er in Nieuw-York millionairs rond, die in „regen" doen. Andere zijn in „regen" gaan handelen, en er doodarm mee geworden. De belang stelling voor den regen- en windhandel blijft inmid dels snel stijgen. haar sombere, vochtige hut gelegen en zij zou er zoo graag uit komen. Ik hoorde haar smeeken of ze er uit mocht; maar de mijnheer, waar zij mee gekomen is, zeide in een vreemde taal een paar strenge woor den tegen haar en toen was zij stil." Het hart van den jongen man vloeide over van me delijden. Een zielsziekte een lijdende! En binnen een uur zou zij uit zijn oogen verdwenen zijn in de drukte en het gewoel van een groote havenstad. Hij had een gevoel van groote droefheid; hij staarde naar de verschillende plaatsen, die hij op den verderen tocht passeerde, zonder ze op te merken, zijn gedach ten waren met iets anders vervuld. Onverschillig zag' hij in de schilderachtig gelegen havenstad Dord recht een gedeelte der passagiers van boord gaan en toen de „Kinderdijk" de Maas binnenliep en zij een steeds toenemend aantal voor anker liggende schepen passeerde, ontwaakte hij uit zijn gepeins en kwam er leven in zijn blik. Steeds indrukwekkender werd bet overweldigende van den aanblik der havenstad Rot terdam en toen de boot dicht bij de groote Willems brug- in de nabijheid van het bolwerk der Holland Amerika-lijn de touwen uitwierp, had hij nog slechts één gedachte en wat was deze: hij wilde nog één af scheidsgroet, één blik werpen op zijn sclioone onbe kende, voordat liet drukke leven der groote havenstad hem voor eeuwig van haar zou scheiden. V1 ER DE 1IOOFDSTUK. DE BOOMPJES. Tegenover het eilandje Noordereiland, midden in de haven van Rotterdam, liggen de hoofdkaden van Rotterdam, die zich uitstrekken van de Leuvenhaven tot de Oude haven. Hier leggen de groote passa giers- en vrachtboot-en aan, hier heerscht van den vroegen morgén tot laat in den nacht een bedrijvige drukte. Twee bruggen, de groote spoorbrug en de brug voor voetgangers en rijtuigen, de imposante Willemsbrug, verbiuden h'et Noordereiland met het rukste gedeelte van Rotterdam. Den naam „Boomp- ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdiag 16- September, MISHANDELING. Dear löen Augustus zat de 70-jarige W. Wissekerke te Heiloo met eeu paar vrouwen op een bankje in het bosch aldaar, in de nabijheid van de- Zandersloot. C. R., zonder beroep te Heiloo, nam tusschen de reeds zittend en plaats en begon den ouden Wissekerke, met wien hij 14 jaar geleden iets heeft gehad, uit te schelden. Ten slotte werd de oude man tegen deu schouder geslagen, tengevolge waarvan hij eenigszins doezerig werd. Zoo luidde de dagvaarding, Bekl. ontkende abso luut het hem ten laste gelegde, hij zei door Wisse kerke te zijn bevuild, beklad, bemodderd, besmeerd op een vuile manier, de oude had niet- den moed om waarheid te spreken. De President merkte den bekl, op, dat hij reeds elf maal veroordeeld is en de getuige nog nooit, zoodat beki. stellig niet bet. recht had dezen man zoo te be kladden. J. Passchier, arbeider te Heiloo, had gezien, dat iemand, die het boscli in ging, tevoren Wissekerke op tie schouders sloeg, waardoor deze op den grond viel. Bekl. was echter de eenige man geweest, die zich in de omgeving van W. bevond, zooals deze verklaard had. Het O. M. achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd1. Bekl. loopt steeds in het bosch rond met bedoelingen, die hem de strenge hand der justitie nog wel eens zal doen bereiken. De gevolgen van de mishandeling zijn voor den bejaarden Wissekerke nog al ernstig. Z. E. A. had 's morgens een briefje van den dokter gekregen met de mededeeling, dat W. nog- steeds onder behandeling is door zijn nerveusiteit ten gevolge van de ontmoeting met bekl. Had' Z. E. A. dit eerder geweten, dan zou hij bekl. een ernstiger feit dan eenvoudige mishandeling ten laste, gelegd jes' ontleent de kade aan een rij boomen langs het water.; en hier wordt een groot gedeelte van het ha venbedrijf der belangrijke zeehaven afgespeeld. Een heer en een dame wandelen langs de Boomp jes in de richting van de Willemsbrug. De heer was slank en goed uit de kluiten gewassen; hij droeg een vilten hoed en had een blonden baard, 't Is een knap gezicht, maar zijn oogen zijn lang niet zacht. Grijze, groote oogen, met een uitdrukking zoo hard als staal; zij schijnen de muren te willen doordringen en ge woon te wezen onderzoekend rond te kijken. Ook de dame aan zijn zijde is lang- en slank. De eenvoudige, m het midden gescheiden haren, glad langs het voor hoofd gelegd, geven aan het stille;, zachtmoedige ge laat iets madonna-achtig, wanneer zij ten minste niet lacht. Want dan komen een rij flinke witte tanden te voorschijn en in de ronde, gezonde wangen vertonnen zich een paar kuiltjes, die aan het uiterlijk van de jonge dame een buitengewone bekoorlijkheid verlee- nen. Zij heeft dezelfde «groote grijze oógen. van haar metgezel; zij lijken zoo sprekend op elkander, dat men zeker kan wezen een broeder en zuster voor zielt te zien. De eenvoudige maat' smaakvolle grijs zijden japon die de jonge dame aan had, deed haar figuur zeer goed tot haar recht komen en menig oog' vestig de zich met welgevallen op het. jonge meisje. De dame scheen nog vreemd te zijn in Rotterdam; baar metgezel kende de stad integendeel op zijn duimpje; hij maakte haar op alles opmerkzaam en bleef telkens stilstaan om haar aandacht op het een of ander te vestigen. Hij was zeker een bekend per soon in de stad; want de agenten op de hoeken der straten, die er met hun brandweerhelmen niet bijzon der aantrekkelijk uitzien, groetten hém eerbiedig wanneer zij hem voorbij zagen komen. Een piket ma riniers in volle wapenrusting, onder bevel van een onder-oI ieier. kwam juist de Boompjes af en het tweetal voorbij. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5