c DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 217 Honderd en vffftiende Jaargang. 1918 DONDERDAG 18 SEPTEMBER. Zij, die zich met I October op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. De Directie. BINNENLAND. Hoofdstuk Geheele dienst II f 24,861.— III 69,036.80 IV 464,258.25 V 2,420,665.87 VI 696,439.68 VIIA 565,683.— VIIB 8,581,770.17 VIII 1,885,193.— IX 2,511,268.75 X 4,708,287.50 Gemengd nieuws, AVI AT EU RS BIJ DE A. S. MANOEUVRES. ALRMAARSCH POSTKANTOOR TE ALKMAAR Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der maand' September. Brieven. H. Jansen, Rotterdam. Briefkaarten. Brinkman, Alkmaar. O. Breedij, Amsterdam. IT. van Houten, Amsterdam. Scheffers, Rotterdam. Buitenland. F. Kochsting, Barmen. ALKMAAR, 18 September. Van de besprekingen op het sociaal-democratische congres te Jena hebben we gisteren het een en ander medegedeeld, waaruit 'bleek, dat ook „de partijgenoo- ten" in Duitschland geen blad' voor den mond nemen en elkaar de waarheid', althans wat ze er voor houden, durven zeggen. Vooral de rijksdagafgevaardigde Seheidemann heeft juffrouw Luxemburg aan het ein de der discussion geducht onderhanden genomen. On barmhartig werd „de roode Rosa," die in dte partij op anderer meening uit de hoogte neerziet, op haar nummer gezet. Ziehier een klein staaltje uit de re devoering van den heer Seheidemann: „Partijgenoo- te Luxemburg was natuurlijk de lelieblanke onschuld en voor alles de hoogste wijsheid, ik daarentegen de mensch geworden onwetendheid. Zij heeft van mij gezegd: „Gij gelijkt den geest, dien gij begrijpt, niet mij." Ik zou partijgenoote Luxemburg met een an der woord van Goethe willen antwoorden en wel uit Tasso: „Ik verheug mij, wanneer wijze mannen spre ken, zoodat i'k hegrijpen kan, hoe ze 'het meenen!" I'k verheug me echter niet, wanneer wijze vrouwen spre ken, zoo, dat men niet begrijpen kan, hoe ze het mee nen." Het was duidelijk, dat de heer Seheidemann mej. Luxemburg de baas was iu het uiteenrafelen van re devoeringen. Maar dit is natuurlijk maar bijzaak. Hoofdtaak op dit congres is de strijd tusschep. revo lutionairen en revisionisten. Overal, waar de soci aal-democratie in parlementair opzicht iets te betee- kenen heeft, doet hetzelfde probleem zich voor: ter wijl cte revolutionairen, de zuiver-Marxisten, trouw willen blijven aan, het oude standpunt van een partij, die is een arbeiderspartij en als zoodanig staat vier kant tegenover wel'ke burgerlijke regeering ook, wil len de revisionisten; de gematigden, dte moeratische hervormingen, welke de arbeiders in hetere conditie brengen, t.ot stand! helpen brengen, en zij aarzelen niet., als het moet, daarvoor samen te werken met burgerlijke partijen, die den weg van democratische hervormingen wel op willen. Men heeft in den afgeloopen zomer in ons land ge zien, hoe ook hier beide groepen scherp tegenover el kaar hebben gestaan en hoe in da kwestie van de ministersportefeuilles een der Marxistische voorman nen in de Nederlandhche soc.-dem. partij niet geaar zeld heeft te verklaren: „ministerieelen en antimi- nisterieelen hooren niet in één partij." Intussehen de eenheid werd, voorloopig althans, bewaard. In Duitschland dreigt sinds lang een scheuring, maar het was vooral het persoonlijk gezag van den heer Bebel, dat haar telkens wist te voorkomen. Hoe zou het t.hans gaan, nu men voor de eerste maal den invloed van den bekwamen, geëerden leider moest missen? Zou thans de Marxistische fractie de over winning behalen? Het ging nu over de kwestie dier allgemeene sta king. De gematigden wildten daar op het oogenblik niet van weten, achtten den tijd daarvoor nog niet rijp, wenschten er dus niet over te praten. De revo lutionairen echter hadden genoeg aan het niets-dan- parlement.arisme, wildten wel de algemeene staking, zonder liet sein van de leiders af te wachten, alleen maar om in dte gelederen der partijgenooten den strijdlust- en het idealisme wakker te houden en on georganiseerden in zulke oogeniblikken mee te slee- pen en dfuurzaam te winnen. De overgroote meerderheid van de partij heeft ge toond, dezen revplutionairen weg niet op te willen. De Marxisten hebben te Jena hun Jena gekregen, zij hebben er een geduchte nederlaag geleden. Op den eersten partijdag na den dood des hceren Bebel heb ben de Marxisten den slag mat 2 tegen 1 verloren. De groote VTaag zal nu zijn, of de revolutionairen zich in Duitschland even gemakkelijk in hun lot zullen schikken als in on3 land de revisionisten deden, dan wel, of het nu, als in Frankrijk, tot een scheuring zal komen. Is deze beklissing (geen gevaarlijke experimenten, maar onafgebroken organisatie-werk) van groote be- teekenis voor de sociaal-democratische partij in alle landen zeide mr. Troelstra te Jena niet, dat de Duitsche sociaal-democratie op wetenschappelijk, po litiek, ontwikkelingsgebied1, op dat der vakorganisatie en dat der partijpers onbestreden de leiding der In ternationale heeft en noemde hij niet de Nederland- selie beweging een tak der Duitsche? zij is het voor de Duitsche nog in het bijzonder, omdat, de nog betrekkelijk jeugdige heer Seheidemann als overwin naar uit den strijd gekomen, nu wel de eigenlijke lei der der partij zal worden, terwijl formeel de heer Ebert- Bebel's opvolger in het partijbestuur zal zijn. EERSTE KAMER. Het Ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonre de luidlt als vol'gt Mevrouw 1. De Eerste Kamer der S t a t-en-G ener a a 1 waar deert dankbaar het voorrecht, dat zij Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoog'heid den Prins der Nederlanden, wedterom in het mid'den van de Vorksvertegenwoordiging' heeft mogen zien, ter ope ning van de gewone zitting der Staten-Generaal, in dit jubeljaar van Nederlands Onafhankelijkheid. 2. Aangenaam was het ons, van Uwe Majsteit te vernemen, dat d'e betrekkingen met- de andere Mo gendheden in het afgeloopen jaar weder van even vriendschappelijken aard waren als in het vorige. 3. Wij zijn Uwe Majesteit erkentelijk voor de be langrijke med'edeelingen, ons gedaan omtrent den al- 'gemeenen toestand! des Lands en der Overzeesche ge westen. 4. Met belangstelling vernamen wij, dat gewichti ge voorst-ellen den Staten-Generaal ter overweging zullen worden aangeboden. 5. Van harte stemmen wij in met den wensch van Uwe Majesteit, dat- Gods zegen op onzen arbeid moge rusten. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer werden de nieuw gekozen leden geïnstalleerd. Tot eerste candidaat op de nominatie voor het voorzitterschap, werd, zooals gisteren reeds vermeld, gekozen de heer mr. H. Goeman Borgesius met 53 van de 97 stemmen, tot' tweeden candidaat we,rd met 52 van de 97 stemmen gekozen de heer mr. P. J. Troelstra (S.-D.)i en tot derden candidaat met 91 stemmen de heer jlhr. mr. O. T. A. M. van Nispen tot Sevenaer (R.-K.) De minister van Financiën, de heer Bertling, -bood de Staatsbtegrooting voor het dienstjaar 1914 met bij- behoorende nota betreffende den toestand van 's lands financiën aan. NOTA BETREFFENDE DEN TOESTAND VAN 's LANDS FINANClëN. Ter begeleiding van de stukken betreffende de ont- werp-staatsbegrooting' heeft de Minister van Finan ciën aan de Tweede Kamer overgelegd een nota be treffende den toestand van 's lands fianciën, behel zende de opmerkingen en beschouwingen, waartoe die toestand hem, in verband) ook met d'e cijfers voor 1911 aanleiding geeft. Het dienstjaar 1911 leverde een nadeelig saldo op den geheelen dienst op van 2.886.929.50 en een voordeelig saldo op den gewonen dienst van 2,519.743.01, zijnde gunstiger dan te vo.rigen jare werd verwacht 1.925.555.11%. De. totale dienst over het jaar 1912 zal volgens d'e voorloopig'e gegevens een tekort opleveren van 13.381.118.94y2, doch d'e gewone dienst een over schot van 1.244.853.77. Omtrent de vermoedelijke uitkomsten van het loo- pende dienstjaar- 1913 zijn uit den aard der zaak nog slechts eenige vermoedtens te uiten. De oorspronkelijke begrooting had een eindcijfer van J 231.496.830.32 (waaronder 11.982.000 buiten gewoon) Voorts zijn nog aanhangig 9 suppletoire begrootin- gen tot een totaal 'bedrag van 234.346.679.82. Het tekort op dien gewonen dienst werd door den ambtsvoorganger van den minister in die Nota betref fende den toestand van 's lands financiën na aftrek- der vermoedelijke besparing geraamd op 9.900.000. Niettegenstaande een bedrag van 600.000 voor de kustverdediging werd teruggenomen, om opnieuw suppletoir te worden voorgesteld, nam bij de behan deling d'er begrooting het totaalbedrag1 der gewone- uitgaven met 276.962 toe, waartegenover echter de raming der middelen met 427.710 kon worden ver hoogd', zoodat per saldo het tekort daalde op J 9.750.000. Door de wet tot verdere heffing van opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelastingen daalde dit tekort nog verder tot. 8.300.000. Het bui tengewone .accres, dat de middelen AL dit jaar tot dusverre aanwijzen, geeft allo reden om te verwach ten, dat niettegenstaande de talrijke suppletoire aan vragen, de gewone dienst van bet jaar 1913 met een overschot zal sluiten. Voor het dienstjaar 1914 zijn de uitgaven geraamd op 253.345.818.34 waaronder blijkens de hierna vol gende specificatie begrepen zijn aan buitengewone uitgaven 20.953.600, blijft voor gewone 232.392.218.34. Vergeleken bij bet totaal van de dertien hoofdstuk ken, gelijk die- aanvankelijk voor 1913 werden vastge steld, wijst het totaal thans aangevraagd bedrag' een vermeerdering aan van 21.848.988.02 voor den ge heelen dienst en van J 14.027.390.52 voor den gewo nen dienst hetgeen een gevolg is van een hoogere ra ming van Gewone dienst, f 24,861.— 69,036.80 464,258.25 2,420,665.87 696,489.68 565,683.— 567,772.67 1,885,193.— 2,648,268.75 4,763,687.50 waar tegenover staat een lagere raÉïjng van Hoofdstuk Geheele dienst Gewone dienst. I f 60.000.RP f 60,000.— XI 18.476.- 18,476.- Ter verkrijging nu van de noodige middelen kan in de eerste plaats de hoogere opbrencst strekken, 11 n n n v 11 71 11 11 welke, zal worden ontvangen voor de invoering der inkomstenbelasting, zooals die in het aanhangig wets ontwerp is voorgesteld. Alvorens dit- ontwerp in verdere behandeling wordt genomen, wenscht de minister daarin echter eenige wijzigingen aan te brengen. Tevens ac'ht hij meert dere wijziging noodig van de wet op de vermogensbe lasting. Om meer dan een reden oordeelt hij het ge- wenscht om bij de regeling dier belasting' welke naast d'e inkomstenbelasting' zal-blijven bestaan d'e onroerende goederen in aanmerking te doen komen naar de werkelijke waarde en niet, zooals thans, naar de daarvan zoo geheel afwijkende waarde, berekend naar de belastbare opbrengst. Aangezien de hoogere opbrengst van deze belastin gen voor de dekking van hef onafhankelijk van de nieuw in te voeren maatregelen op het gebied! dier so ciale voorziening te verwachten tekort onmisbaar is, stelt de minister zich voor de door hem aan te brengen wijzigingen in het aanhangig ontwerp bin nen zoo kort mogelij'ken tijd aan te bieden. Hij ver trouwt, dat de Staten-Genei'aal zullen willen mede werken, dat deze, met het oog op den toestand van 's land's financiën dringende aangelegenheid daarna spoedig zal kunnen worden afged'aan. Bij een vermoedelijk hoogere opbrengst van 4 a 5 millioeni boven die der bestaande vermogens- en be drijfsbelasting', zou in verband me.t de boven uitge sproken verwachting over den invloed! van het accres der middelen op het. geraamde tekort, bij invoering der inkomstenbelasting op 1 Mei 1914, het geraamde tekort tot ongeveer 3 millioen gulden worden terug gebracht. Wel is de toestand dan nog niet zoo als hij behoort te zijn, doch een afdoende voorziening is niet dadelijk te treffen. Mocht de inkomstenbelasting niet reeds met in gang van het volgend belastingjaar kunnen worden ingevoerd, dan zaL de minister, teneinde in d'e dade lijke behoeften der schatkist te voorzien, genoodzaakt zijn om. in afwachting van het. tot stand! komen der bedoelde wet, evenals in de vorige jaren, voor te stel len bij wijze van tijd'elijken maatregel 10 opcenten te heffen op de vermogens- en bedrijfsbelasting. Tevens zal dan, hoe noode ook, tot verdere dekking van het tekort, de toevlucht moeten worden genomen tot hetgeen de verhoogde accijns op het -gedistilleerd in 1914 vermoedelijk meer zal opbrengen d!an 25.200.000, welk bedkag ongeveer J 3.600.000 kan worden geschat. Tot verdere stijving van de schatkist is de minister voornemens een voorstel te doen tot wijziging der Successiewet. Dit voorstel zal strekken: lo. om aan het door d'e vorige regeering in de wet gebrachte beginsel van progressieve heffing eenige uitbreiding te geven, waarbij dan tevens zal worden gestreefd naar hef wegnemen van enkele thans be staande onregelmatigheden in het progressieve hef fingstarief; 2o. om de schenkingen en die bevoordeelïngen ter zake des doodls, welke thans als niet „uit den boedel" van den overledene verkregen, niet aan de successie belasting onderworpen zijn, onder het bereik der wet te brengen, waardoor o.m. de uitkeeringen bij over lijden krachtens levensverzekering-contracten aan het successierecht zullen worden onderworpen. Met welk bedrag daardoor d'e opbrengst der succes siebelasting vermoedelijk zal stijgen, is nog niet met eenige juistheid te bepalen. De daarvoor henood'igde gegevens konden in den korten t-ijd, wel'ke sinds het optreden van het tegenwoordig Kabinet is verloopen, niet worden verkregen. Het zelfde geldt omtrent de meerdere, inkomsten, welke de minister meent, dat aan andere bronnen kunnen worden ontleend. Hij stelt, zie'h voor hierover mededeeling te doen ter ge legenheid van de indiening van het wetsontwerp be treffende de successiebelasting. Omtrent, den stand der kas wordt het volgende me degedeeld. Op 13 September had de schatkist, van de Nederlandteche Bank een voorschot van 12.8 mil lioen, terwijl er geen schatkistpaipier in omloop was. Te vorigen jare- had! dte schatkist op denzelfd'en datum een tegoed bij de Bank van 0.6 millioen, terwijl er evenmin sehat'kislpapier in omloop was. Ned.-Indië had op den 13en September een vooi*- schot van 8.6 millioen tegen 3.4 millioen te vori gen jare, terwijl aan de beide koloniën in West-Ind'ië te zamen 1 millioen was voorgeschoten tegen 1.5 millioen op gelijken datum van 1912. Het zal binnenkort noodig zijn de schatkist tijde lijk door uitgifte van schat-kistpapier te versterken, doch naar alle waarschijnlijkheid zal er aan het einde des jaars geen zoodanig papier in omloop zijn. UIT DE ST A AT SB E GIÏO O TING Op de Staatsibegro'oting is o.m. een post van 2000 gebracht voor herstellingen aan het raadhuis te Je Rijp. J 500 ter verhooging' van liet. rijkssubsidie aan de ambachtsschool ta Hoorn, 2000 als eerste som van drie termijnen aan dte Drommedaris te Enkhui zen. Voor een waardige verbetering van het buiten t-oe- leidingskanaal te Umuid-en met inbegrip van den bouw van een nieuwen steiger voor betonblokken met toebehooren, wordt geraamd 250.000 waarvan een bedrag van 50.0-00 binnenkort toch noodig zou zijn voor steiger-vernieuwing. Da uitvoering zal over 2 jaren kunnen worden verdeeld; «in verband waarmede op de begroeting een bedrag van 1 ton wordt uitge trokken. Voorts zijn gelden uitgetrokken voor ver wisseling van deuren der groote schutsluis te IJnrui- den. Een tweede termijn van 8000 is uitgetrokken voor de kosten van een hydro- en geologisch onderzoek voor eeno intercommunale waterleiding voor Midden- Noord-Holland. De kosten van de in de Troonrede aangekondigde ouderdomsrente met inbegrip van de rente, welke krachtens artt. 369 en 370 van de Invaliditeitswet zullen worden verleend, worden op omstreeks 9 mil lioen gulden begroot. Bij het opmaken der begroo ting is hiermedte reed's rekening gehouden. Vermelden we nog, dat 60000 op de begrooting is gebracht voor verbouwing van d'e Marinekazerne in verband met de opheffing van het wachtschip te Willemsoord, 36000 voor lucht.vaartoefeningen der Marine, terwijl f 50000 meer banoodl'gd is voor de lnchtvaartafdeéling van het leger. KUSTFONDS. Ingediend is de begrooting van inkomsten en uit gaven van he+ „Fonds ter verbetering van de kustver dediging," dienst 1914. Gevraagd wordit oen bedrag' van j 3.080.000 als tweede termijn voor de onderscheiden werken, waar voor het Kust-fonds is ingesteld (het fort bij Vlissio- gen, het verbeteren van het fort Kijkduin en het ver meerderen van de vuuruitwerking van d'e forten astu den Hoek van Holland, bij IJmuidten en op de Hars sens). INTREKKING TARIEFWET EN DEBIET- RE'OHT OP TABAK. Ingevolge machtiging d;er Koningin heeft de minis ter van financiën ingetrokken de wetsontwerpen tot heffing van een debie-t-recht op tabak en tot vaststel ling' van een nieuwe Tariefwet- SOC.-DEM. KAMERFRACTIE. De sociaal-democratische fractie in dte Tweede Ka mer heeft haar bureau weer samengesteld uit de hee- ren mr. Troelstra, voorzitter; Schaper, onder-voor- zitter; K. ter Laan (Den Haag), secretaris-. Mr. KOLKMAN. Naar de Msb. verneemt, zijn de rechtsche groepen der Provinciale Staten van Overijsel voornemens ter voorziening in dte vacature van lid! der Eerste Kamer voor die provincie, ontstaan door de ontslagname van den heer mr. H. Barge, candidaat te stellen de heer mr. M. J. C. M. Kolkman, oud-minister van Fi nanciën. Naar het Hbld. verneemt, zullen er bij de sus. groo te manoeuvres vier aviateurs dienst doen. M. van Meel, vaandng-aviateur (regt. Grenadiers), vliegt met een officier-waarnemer op zijn biplau, voorzien van de nieuwe 80 paards motor. Leo G. van Steyn, le luitenant van dte landweer, doet aan de oefeningen mee met zijn nieuwe Earman-biplan, eveneens voor zien van een 80 paards Gnome. Dit toestel kan ook een officier-waarnemer meevoeren. Bakker, vaan- drig-aviateur, (11e regiment infanterie), vliegt mee op zijn Blériot-monoplan met 50 paards mtor. Bakker- kan, indien noodig, een passagier meenemen. Van Heyst, luitenant-aviateur, vliegt mee op de klein» één-persoons Farman Inplan met 50 paards mtor. De aviatische oefeningen bij de; groote manoeuvres zullen uitgaan van het kamp te Millingen, waar eea tweetal groote linnen hangars zijn opgericht. DUUR HOLLAND. Eenigen tijd geleden namen we uit „De Tijd" over een rekeningetje, dat drie Engelsche burgerluid- jes in een Scheveningsch hotel hadden te voldoe» 20.25) voor een heel gewoon dineetje. „De Hotelhouder" had' gewenscht dat de naam va* het ho'tèl ook was vermeld, omdat zulke anonieme klachten meermalen gehoord worden en aan een klacht bij den Ned'erlandschen Hote.lhoudersbond zeer zeker aandacht zou geschonken zijn. „Acht men het beter er publiciteit aan te geven in dte pers, het zij zoo, doch ook dan noeme men man en paard, opdat, althans de betrokken eigenaar of leider van het hotel de gelegenheid hebbe, zich te verantwoorden. Zijn de klachten gegrond, welnu, de betrokken hotelier moge dan de gevolgen alléén dra gen. Zijn zij onjuist en in de meeste gevallen bleek tot nu inderdaad' na onderzoek, dat zij onge rechtvaardigd! waren, of in el'k geval schromelijk overdreven dan kan hij gerehabiliteerd worden. Ook kan het voorkomen doeh dat is gelukkig zeer zeldzaam dat het personeel huiten dte prijslijst om op eigen hand een te hooga rekening uitschrijft, al dus zondter medeweten van den patroon handelende. Is dat inderdaad1 het geval, dan komt zulks, indien men hel. hotel aanwijst waar het is gebeurd, na een ingesteld onderzoek, onmiddellijk aan het licht e* kan dus dten klager de noodige voldoening geschonken worden." REDDERS GEHULDIGD. In den storm van 10 op 11 November 1912 werd de bemanning van den1 Belgischen afhaalkotter no. 7 van het Belgisch loodswezen te Vlissingen, welke kotter van zijn ankers wat geslagen en hulpeloos ronddreef hij d'e Spijkerplaat, met vliegend stormweer gered door de reddingboot uit Vlissingen. Deze hoert was bemand door den Schipper F. H. Jillteba en de roeiers J. Besuijen, II. Mommaas, C. F. dte Smit. en R. Schot. Gisteren werd1 aan d'eze redders door den in specteur van !t Ned. Loodswezen, namens den koning der Belgen, een onderscheiding uitgereikt; aan den schipper het Burgerkruis 2e klasse en aan de roeiers de medaille le klasse, waarbij een brevet is gevoegd, waarin de heldhaftige redding in herinnering wordt gebracht. UIT STOMPETOREX. Aau den gewonen jaarlijkschen kolf- en biljartwed strijd alhier werd door 21 personen deelgenomen. Met bet kolven behaalde J. Glijnis 1, G. Stapel 2. K. Ilos 3, D. Vader 4, J. Bood 5, 'H. Kokkes 6 en D. Iluyscr van Reenet! 7. Met liet. biljarten: 1). Huyser van Reenen 1, D. d.* Jong 2, J. Kramer 3, K. Hos 4, H: Kramer 5. Troost prijzen: J. Kokkes 1. W. Groot 2. H. Kokkes 3. J. Bood 4 en P. Vader PT>z. 5. KORTE BERICHTEN. Te Koewacht reed gisterochtend oen 25-jarige landbouwer met een wagen, met twee paarden be spannen, te water. De jongeman en één der paarden verdronken. Een Rotterdamsehe jongen stak in een winkel een pijp tabak aan. waarin hij ook een stuk Spaan- sche peper had gedaan. Door d'e vieze, prikkelende lucht werden dte winkelierster en eeai andere juf frouw bewusteloos. Voor de. eerste moest geneeskun dige hulp worden ingeroepen. Gisternacht is ingebroken in de synagoge aan de Boompjes te Rotterdam. Enkele zilveren kerksie raden werden gestolen en twee offerblokken openge broken en geledigd. Enkele andtere kerksieraden wer den stukgeslagen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1