DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Invaliditeitswet. No. 218 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 VRIJDAG 19 SEPTEMBER. FEUILLETON. Onder suggestie. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Create letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij, die zich met I October op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. De Directie. NIEUWE OPROEPING. BINNENLAND. ALRMAARSGHE COURANT Da BURGMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter 'kennis van de personen, die den leeftijd van 70 jaren reeds hebben bereikt of vóór of op December a.s. dien leeftijd zullen, bereiken en die recht meen en te hebben op eene ouderdomsrente in gevolge de Invaliditeitswet, EN1 ZIGH XOG XIET OP DE GEMEEXTESEiCRETAKIE DAARVOOR HEB BEX AAXGEMEBD, dat zij zich alsnog- tot het verkrijgen van inlichtingen omtrent de daartoe in te dienen aangifte-formulieren kunnen wenden tot de dasartoe aangewezen tusschenpersonen, de Heeren D. VAX BARNEVELD, J. C. MEEUWSEX, A. OVER en O. J. HARTKAMP, allen wonende alhier, die tot dat einde zitting zullen houden ter Gemeentesecreta rie op Dinsdag 23 September a.s. voor hen, wier na men beginnen met d'e letters A tot M' en op Woens dag, 24 September a.s. voor hen, wier namen beginnen met de letters X. tot Z, beide keeren des namiddags van (iVz tot 9 uur. De gepensionneerden worden uitgenoodigdi hunne pensioenakten mede te nemen. De Burgemeester voornoemd, JAX DE WIT Dz., lo.-Burg. Alkmaar, 18 September 1913. ALKMAAR, J9 Sept. Xiet enkel in de Duitsche, maar ook in de Fran- jsehe pers wordt heti besluit van den partij-dag te Je na inzake de algemeene werkstaking gunstig bespro ken. Zoo schrijft de Temps: „De Duitsche socialisten hebben reden te over, om het vraagstuk der algemeene staking met andere oogen aan te kijken dan met die van Fransche revo lutionairen. Zij passen er wel voor op, dat zij in een opgewondten stemming de heela machine vernielen, welke zij, met zooveel moeite in elkaar gezet hebben. Zij weten n.l., dat wanneer zij zich inlaten met zoon gevaarlijk avontuur als d'e algemeene staking, hun kiezers-aantal als boter in de zon zou smelten. Zij weten ook, dat zulk een poging door do Pruisische bajonetten zou kunnen mislukken. Wat bij de stem ming- bijzonder d'e aandacht verdient, is de groote tegenzin der Duitsche vakvereenigingen ten opzichte van de algemeene werkstaking." I Ten deele verkeeren de Duitsche en de Fransche partijen in den zelfden toestand: zij gaan er niet op vooruit. In Duitschland wordt daarover geklaagd', in Frankrijk eveneens. Men weet, dat het in ons land- anders is. Hier groeide in vier jaren tijds de partij van 9000 op 21.000 leden en de vakbeweging steeg van 30000 op 75000 f?den. In Duitschland echter is Roman naar het Duitsch van C. CROME SCHWIEXIXO. 8) o Maar terwijl zij over den loopplank ging-, draaide zij eensklaps het hoofd om en een seconde lang ont moetten hun blikken elkander. Weder ontdekte hij in die mooie, treurige oogen dezelfde smeekende uit drukking, die het hart van den jongen man deed tril len van medelijden: het was of zij een oogenblik aar zelde voort- te loopen. Haar metgezel trok haar voort en zag haar toornig aan. Haastig duwde hij haar in de vigelante en sloeg het portier dicht, nadat hij den koetsier een paar woorden had toegeroepen, die doc tor Helpert echter niet verstond. .Deze was intussehen ook van boord gekomen. Een oogenblik kwam het bij hem op of hij in de volgende vigilante zou springen en haar volgen. Een pakjes drager nam hem zijn koffertje af; „waarheen?" vroeg hijdit deed hem het dwaze denkbeeld opgeven. Hij noemde den naam van het hotel en liep een eindje de straat op om het' rijtuig achterna te kijken. Hij had het echter weldra uit het oog verloren: er waren zoo veel rijtuigen waarvan het eene rechtuit, het andere rechts en het andere links ging, hij kon er geen oog op houden. Daar werd een net handje met een grijs zijden handschoen op zijn arm geleg-d en met welluidende stem hoorde hij deze woorden in het Hollandsch uit spreken: „Zoo Karei, ben je daar eindelijk! Ik ben bepaald angstig in al dat lawaai en die drukte hier Ernst Helpert keek verbaasd om en zag een jong-, bevallig meisje voor zich staan, dat plotseling- een vuurroods kleur kreeg en verlegen stamelde: „O, ik dacht n lijkt zoo op mijn broer. Xeem mij niet kwalijk als 't u blieft" zeide zij zeer verlegen terwijl zij den vreemdeling aanzag, die beleefd zijn hoed af- van zulk een groei geen sprake en er werd op het congres ronduit geconstateerd', dat er stilstand in den groei is gekomen. Ook werd verklaard, dat de organisatie van jongelieden er op achteruitgaat. Als oorzaken werden o. m. genoemd, dat de afgevaardig den over het geheel vaak te slap zijn in hun optre den, zelfs, dat ze te veel' afwezig waren gedurende d:e zittingen en d'at d'e partij te veel ambtenaren heeft, die zich al te bureaucratisch gedragen. De heer Scheid'emann heeft daartegenover betoogd, dat d'e afgevaardigden zeer hard hebben gewer'kt, dat ze al les hebben gedaan om de verslapte beweging weer aan te wakkeren. En ook is hij er tegen op geko men, dat de partijfunctionnarissen struikelblokken der beweging zouden zijn en dat in dé partij de bu reaucratie zou toenemen. Duid-elijk is intussehen, dat er iets hapert1. Het blijkt ook in Frankrijk. Ook daar hoort men herhaaldelijk van een „Malaise socia- liste," ook d'aar neemt het ledental dhr partij niet toe, in sommige' streken zelfs af. En het merkwaar dige is wel, dat dit moet worden geconstateerd, na dat de afgevaardigden, wier inkomen als kamerleden immers aanzienlijk werd! verhoogd, verplicht werden om elk 3000 francs aan de partijkas af te Staan, zoo dat er meer geld dan vroeger voor de propaganda be schikbaar is. En, terwijl! in Duitschland! word't- ge klaagd, dat de beweging tegen het wetsvoorstel op dé legeruitibreid'ing eerst een geweldige vaart nam maar toen verflauwde, wordt in Frankrijk getuigd dat men wel i9 waar tallooze vergaderingen heeft ge houden tegen het wetsontwerp op den driejarigen dienstplicht, maar dat men door deze actie heel wei nig nieuwe leden heeft gekregen. In Frankrijk nu wordt deze toestand) van onzeker heid', van stilstand, ten eerste toegeschreven aan d'e parlementaire leiders. Er zijn onder hen voorstan ders van een republikeinsch blok, zooals er onder den heer Combes bestond, en dia daarop willen aanstu ren. Er zijn er ook, dia aan clerieale stemmen hun zetel te danken hebben en dia daarom menigmaal da kerkelijke partij in het gevlei komen. Dan komt ook hier da klacht, gelijk we onlangs uitvoeriger hebben uiteengezet, van centralisatie en bureaucra tie. Indien de partij groeide, zouden deze klachten allicht verzwegen worden. Maar nu ze niet vooruit gaat, doen ze natuurlijk opgeld. In Frankrijk en in Duitschland, Met belangstelling mag daarom het verdere verloop van de in den laatsten tijd' zoo snel gegroeide soc.-dem. arbeiderspartij in ons land1 wor den gevolgd, of ook hier dergelijke klachten, met na me over het parlementarisme, zullen worden verno men, en wat daarvan de gevolgen zullen zijn. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren het adres van ant woord op de Troonrede zonder eenige discussie of hoofdelijke stemming aangenomen- nam. Uit den klank der woorden en uit de verlegen heid van het aardige Hollandsche meisje begreep hij dat er een vergissing had) plaats gehad; daarom ging hij een weinig achteruit, groette met een „O, bitte!" en volgde zijn pakjesdrager naar het nabijgelegen ho tel „Willemsbrug," een smal gebouw, waar de man het koffertje neerzette. Het restaurant was benedeal. Toen de heer van Risdhoten een paar minuten la ter weder bij de aanlegplaats kwam, vloog Gesine hem tegemoet. Zij had nog oen kleur van de vergis sing van zooevem „Wat is er, wat heb je?" vroeg haar broeder; hij bemerkte dadelijk hoe opgewonden ziji was. „Er is toch niemand geweest die je lastig viel „Heen Karei," Zeide Gesine lachend en nog wat verlegen tevens. „Ik ben het die een ander heb las tig gevallen. Hier stond' een jonge man die zoo spre kend op je leek, dat ik zeker dacht dat jij het was_^ in mijn vreugde je weer te zien heb ik hem aangespro ken." „Gesine „Ik bemerkte dadelijk dat ik mij vergist had toen hij mij aankeek. Xeen, hij heeft niet dezelfd'e oogen als jij. Karei. Maar verder, je figuur, je houding, je blonden baard, je slappen grijzen hoed'; alles had hij precies eender het was bepaald je evenbeeld, je dubbelganger „Waar is liij gebleven?" „Ik zie hem ui'et meer. IIij is zeker met de boot gekomen, want ik zag hem weg loopen met een man die zijn koffertje dtoeg." „Au, i'k hoop dat hij d'at! aanspreken van jou niet verkeerd' heeft opgevat." „O neen; hij was heel beleefd en zag d'adelijk aan mijn schrik dat ik mij vergist had." „Hu, dan heb je op het laatst ook nog een avon tuur beleefd!" zeide haar broer lachend. „Maar nu mag- je je haasten; de tijd is gauwer omgegaan dan ik gedacht had en wij moeten hard loopen. Je behoeft mij zoo verschrikt niet aan te zien; wij zullen nog bij tijds aan de Beurs aankomen; wij zullen het net ha- len'" - - -i rJm.i HET VOORZITTERSCHAP DER TWEEDE i KAMER. H. M. de Koningin heeft gistermorgen ten 9% uur ten paleize Huis ten Bosch de commissie van leden der Tweede Kamer ontvangen, belast met de aanbie ding van d'e voordracht voor het voorzitterschap. De deputatie, bestaande uit de heeren Marchant, Ruys de Beerenbrouck, Jannin'k, Rutgers, Brummel- kamp, Dolk, D'uynstee en Van Vollenhoven, werd met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen. Bij Kon. besluit van 18 dezer is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, de heer mr. II. Goeman Borgesius, lid' van die Kamer. TWEEDE KAMER. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft mr. Goeman Borgesius het voor zitterschap aanvaard. Vooraf hield! de tijdelijke voorzitter, de heer Lief- tinck, een toespraak, waarin hij den afgetreden voor zitter, jhr. Van Xispen, huldigde om zijn presidenti- Ate deugden, zijn onpartijdigheid en ijver, die hem, zoo zeide de heer Lieftinck, recht geven op de hulde en den dank van dé Kamer. De heer Lieftinck herin nerde verder aan de groote parlementaire ervaring van den heer Borgesius, wien het aan tact, kennis en goeden wil niet zal ontbreken; hij vertrouwde, d'at de heer Borgeisus een goed) voorzitter zal worden. De heer Borgesius beloofde onpartijdige leiding van de vergadering en vroeg daarvoor steun en mede werking' van d'e geheele Kamer. Ilij zeide beknopt te zullen zijn, omdat hij' aan de Kamer het goede voorbeeld wilde geven. Op beide toespraken volgde hartelijk applaus. De voorzitter deelde medé, d'at hij1 zal voor stellen aan de centrale sectie, Woensdag 11 uur te beginnen met het afdeelingsond'erzoek van de Indi sche begrooting en daarna van d'e Staatsbegrooting met de daarmede in verband! staande wetsontwerpen. Eindelijk deelt hij mede, dat hij zich onmiddellijk zal bezighouden met de benoeming van leden der be- grootingscommissiën. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 1] uur. DE MIX. VAX BUI'TEXLAXDSOHE ZAKEX. Blijkens ontvangen berichten kan de nieuwbenoem de minister van buitenlandsche zaken dr. Loudon, den 26sten September in den Haag word'en verwacht. GEDENKTEEKEX-ASSER. Woensdag is te 's-Gravenhage een algemeen Heder- landsch comtié gevormdl tot stichting van een ge- denkteeken voor wijlen excellentie mr. T. M. C. As ser. Op uitnoodig'ing van d'e voorzitters van de Heder- landsche vereeniging voor internationaal recht, van d'eni algemeenen Xederlandschen bond Vrede door Recht, en van de Hed'erland'sche Roomsch-Katholieke vereeniging tot bevordering van den wereldvrede is de vergadering belegd. Een aantal bekende, tot het internationaal recht of de vredesbeweging betrokken personen, was bijeengekomen, onder voorzitterschap van den minister van Staat jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek. De vergadering heeft een bureau be noemd bestaande uit de heeren: jhr. mr. A. P. O. van Karnebeek, jhr. mr. J. Röell, vice-president van den Raad' van State, en mr. W. H. de Beaufort, als eere voorzitters; Staatsraad professor mr. D. Josephus Jitta, voorzitter; baron mr. L. P. M. II. Michiels van Verduynen en professor d'r. Albérie Rolin; jhr. mr. J. VIJFDE HOOFDSTUK. IX HET ROTTERDAMMER „CASIHO." In het Casino-tooneel op den Coolsingel te Rotter dam, het eenige groote Variëteiten-theater van Rot terdam, gaat het alle avonden vrij druk toe. Hetgeen er voorgesteld wordt verheft zich niet boven het mid delmatige; het internationale publiek is veel interes santer dan hetgeen er vertoond wordt. Ge moet ze gedurende de pauze in den foyer en rondom het buf fet zich zien verdringen! Vreemdelingen, die niet we ten wat zij anders met hun avond zullen doen, stuur lieden en kapiteins van de verschillende booten, be woners van Rotterdam en heeren uit zeer uiteenloo- pende kringen, dametjes, erg mooi en opvallend ge kleed, die gevaarlijker zijn voor den vreemdeling dan voor den Rotterdammer, gewetenlooze bedriegers, d'ie menigen vreemdeling er in laten loopen en afzetten. Zoowel de waarschuwingen van den chef der inrich ting als de herhaalde pogingen van de politie schij nen hiertegen vruchteloos te wezen. In deze men- schenmassa, die hier dagelijks naar toe stroomt, en in dit reusachtig uitgebreid scheepsverkeer, waardoor het zoo gemakkelijk is zich te verbergen of te ontko men, word't iemands spoor gemakkelijk uitgewischt. En zelfs de uitmuntend georganiseerde politie-dienst in de Xederlandsch© havensteden is niet altijd bij machte de honderden misdadigers op te sporen, welke Rotterdam veelal uitkiezen als tooneel van daden die het licht niet mogen zien. Wapstra moest wel zeker wezen dat geheime po litie in Rotterdam geen bijzonder belanlg in hem stel de, en ook de „Lange" en d'e „Gebochelde" schenen hun aandacht niet te hebben opgewekt. Anders zou Wapstra het waarschijnlijk niet gewaagd hebben het „Casino Tivoli" als rendez-vous voor dien avond uit te kiezen, want onder de schijnbaar onschuldige toe schouwers waren 'er verscheidene die hun metalen plaatje onder 'hun jas verborgen droegen, een bewijs, dat zij tot den recherchedienst behoorden. De voorstelling, boven, was reeda in vollen gang, J. Roehussen, penningmeester; mr. G. AL W. Jelling- haus, eerste- en II. van d'er Mandere, tweede -secreta ris. EEX AFSCHEIDSMAALTIJD. Dinsdagavond hebben de leden van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal aan hun oud-medeleden, dia niet meer in deze zitting terugkeeren, da heeren va* Weideren baron Rengers, Prinzen, de Jong, Waller en Lucassen in het Palace Hotel ta Scheweningen een maaltijd aangeboden. De heer Lucassen was verhinderd. Bijna alle leden der Eerste Kamer waren aanwezig. DE COXCEXTR'ATIE. De leden der Tweede Kamer, die tot da vrijzinnige concentratie- behooren, blijven, schrijft het Hbld., nauw aaneengesloten, ten einde over alle belangrijke quaesties en vraagstukken gemeenschappelijk overleg te kunnen plegen. Hiertoe word't een permanent or- ganisatieverband tussehen de drie groepen gelegd door de instelling van een permanent concentratie- comité, dat uit d'e voorzitters der drie vrijzinnige Ka merfracties zal bestaan. BONT) VOOR STA A TSP EXSIO XHEERIX G Het hoofdbestuur van dén Bond voor Staatspensi- onneering, het comité van actie voor de jongste ver kiezingen en db redactie van het bondsorgaan zijn t* Amsterdam bijeengekomen ter bespreking van de. so ciale paragraaf in de Troonrede. Met dankbaarheid) werd kennis genomen van het geen door de nieuw opgetreden regeering op het ge bied van ouderdomsverzorging word't voorgesteld, doch d'e uitsluting van vroeger bedeelden werd be treurd, al werd erkend, dat de financieele toestand des lands de regeering' voor groote moeilijkheden siteltt. Besloten werd, in een adres aan de regeerïng to verzoeken, die voorwaarde te doen vervallen, en zulks onder verwijzing naar Engeland. Ook zal' verzocht worden de leeftijdsgrens zoo mogelijk op 65 jaar te stellen. De propaganda van den bond zal zich in den a.s. winter richten op het doen doordringen van het be sef, dat de beide te vragen wijzigingen noodig zijn; verder zal, met het oog op de veranderde omstandig heden voor vele behoeftige ouden van dagen, werk word'en gemaakt van het verkrijgen van betere toe standen in d'e gestichten, alsafschaffing van de ar- men-uniform, opheffing van de scheiding van gehuw de verpleegden en het geven van meer vrijheid wat betreft het uitgaan van de in de gestichten opgenö- menen. BAKKERSXACHT ARBEID. Het bestuur der Xedierl. Vereeniging van voorstan ders van afschaffing van bakker&naehtarbeid heeft ih haar gisteren te Amsterdam gehouden vergadering besloten bij den minister van landbouw, nijverheid en handel een particuliere audiëntie aan te vragen, ten einde te vragen, in hoeverre er hoop kan worden ge koesterd, dat binnen korten tijd van regeeringsweg* een wetsontwerp op de afschaffing van den nachtar beid kan worden tegemoetgezien. Mr. KOLKMAX. De Msb. verneemt uit de beste bron, dat de heer Kolkman niet geneigd is een candidatuur voor het lidmaatschap der Eerste Kamer te aanvaarden. toen Wapstra binnenkwam. Het excentrieke Saken— Harlow trio, d'at op dat oogenblik zijn nummer uit voerde, verwaardigd'e hij slechts met een vluchtigen blik. Des te nauwkeuriger liet hij de oogen gaan over het parket en de andere rangen. Maar hij vond blijkbaar niet wat hij zocht; de rimpels oj> zijn voor hoofd, een bewijb van ontevredenheid, namen toe. Ook gedurende het vollgendé nummer liet hij zijn blikken voortdurend onderzoekend door de zaal wa ren; toen st.ondl hij op zonder d'e pauze af te wachten en drong door de menigte heen, naar den uitgang'. Een vloek, mompelend uitgesproken, ontsnapte aan zijn lippen. „De „Lange" is een doordraaier", mom pelde hij. „Maar op dén „Gebodhelde" is gewoonlijk wel te vertrouwen en ik wou graag weten of hij den toegang door het hek in het Huis ten Bosch uitvoer baar acht. De avond'trein uit den Haag is al een urn- geleden aangekomen; wij verliezen veel kostbaren tijd als ze geen van beiden gekomen zijn." Gedurende deze korte toespraak tot zich zelf was Wapstra den foyer doorgeloopen en hij nam met aan dacht de menschen op, die zich verdrongen voor het buffet. Moedeloos en uit zijn humeur keerde hij naar de restauratie terug en wat zag hij daar zoodva hij binnentrad? Bij een tafeltje vol ale-flesschcn zaten de twee mannen die hij zocht, benevens een vreeselijk geblanket meisje, opvallend' gekleed en met vuurrood haar. Zij ging bijzonder familiaar om me?t een klein mannetje dat naast haar zat, het ventje had' een glad gezicht, hij was gebocheld en wierp haar door dé gla zen van een gouden bril voortdurend verliefde blik ken toe. Tegenover dit paar zat een groote pootige kerel met een bulldoggengezicht en koTte bakkebaard jes bij het binnentreden van Wapstra schaterde de man juist van 't lachen om een grap van de roodha rige dame, die een niet lëelijk maar verlept gezicht had. De beide menschen wisselden een verlegen blik toen Wapstra het tafeltje naderdé en ook de rood harige keek hem niet direct met vriendelijke brikken g-an. De gebochelde sprong echter weldra van,» zijn stoel op en: kwam hem tegemoet, (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1