DAGBLAD ALKMAAR EN OMSTREKEN. Invaliditeitswet. No.. 221. Honderd en vQftiende Jaargang. 1913 DINSjDAG 23 SEPTEMBER. FEUILLETO N. NIEUWE OPROEPING. De Gemeente-begrooting Onder sugges Zij, die zich met I October op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. De Directie. ii) BINNENLAND. De BURGMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter 'kennis van die personen, die den leeftijd van TO jaren reeds hebben bereikt of vóór of op 3 December a.s. dien leeftijd zullen bereiken en die recht imeenen te hebben op eene ouderdomsrente in gevolge de Invaliditeitswet, EN1 ZICH NOG NIET OP DE GEMEENTESECRETARIE DAARVOOR HEBBEN AANGEMELD, dat zij zich alsnog tot het verkrijgen van inlichtingen omtrent de daartoe in te dienen aangifte-formulieren kunnen wenden tot de daartoe aangewezen- tusschenpersonen, de Heeren D. VAN BARNEVE-LD, J. C. MEEUWSEN, A. OVER en G. J. HARTKAMP, allen wonende alhier, die tot dat einde zitting zullen houden ter Gemeentesecreta rie op Dinsdag 23 September a.s. voor hen, wier na men beginnen -met de letters A tot M en op Woens dag, 24 September a.s. Voor hen, wier namen beginnen met de letters N. tot Z, beide keeren des namiddags van 6% tot 9 uur. De gepensionneerden worden uitgenoodigd hunne pensioenakten mede te nemen. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., lo.-Burg. Alkmaar, 18 September 1913. dienst 1914. De Memorie van Toelichting, behoorende bij den Staat- van Begrooting der Inkomsten en Uitgaven van de gemeente Alkmaar, dienst 1914 begint met de volgende inleiding: Op het voetspoor van het vorig jaar wil het Bur gemeester en Wethouders- voorkomen, dat liet geven van eenige algeaneene beschouwingen, omtrent den stand der begrooting voor het komende dienstjaar, den Raad aangenaam zal' zijn. Al dadelijk kan worden opgemerkt, dat de dienst kon aanvangen met een bedrag aan ontvangsten, ont leend aan vroegere diensten, dat bijna 5Wt> hooger is, dan een jaar te voren J' 5000. Bovendien konden op verschillende andere posten van ontvang hoogere bedragen worden uitgetrokken, als daar zijn: le. pacht van landerijen pi. m. 500. 2e. uitkee- ring aan opcenten op grond- en personeele belasting, als gevolg van uitbreiding- der gemeente 1200. 3e. opbrengst van belasting op gebouwde eigendommen i(art. 240, sub i der Gemeentewet): 450. 4e. retri- buti'ën 1900. 5e. teruggaaf van verplegingskosten van armlastige krankzinnigen pi. m. 500. 6e. Rijks bijdrage in de gewone kosten van het lager onderwijs pi. m. 500. 7e. uitkeering voor de waterleiding- j 2200. Totaal pi. m. 12250 meer op de gewone middelen dan voor het loopende jaar. Deze hoogere ontvangst is evenwel niet toereikend gebleken om aan de steeds stijgende uitgaven het hoofd te bieden. Voor een niet onbelangrijk deel is dit toe te schrijven aan te vorigen jare bij en na de behandeling der begrooting voor 1913 genomen be sluiten, dia blijvende uitgaven tengevolge hadden. Spiegelden die meerdere uitgaven zich niet af op de betrekkelijke begrootings-posten (voor onvoorziene uitgaven was evenwel een vrij hoog cijfer geraamd), thans doen zij op het budget haren invloed' gelden, een invloed die te meer gevoeld' wordt, waar ook voor 1914 het cijfer voor onvoorziene uitgaven op een vrij hoog bedrag behoort te worden vastgesteld. De uitgaven waarop hier meer in het bijzonder de aandacht wordt gevestigd zijn de hoogere loonen, ver zekerd aan alle werklieden der gemeente en die Roman naar het Duitsch van C. CROME SCHWIEN1NG. o— In tegenwoordigheid van dien verschrikkelij- ken man, wiens blik voldoende 'was om haar wil te dooden, wiens aanraking haar lichaam het vermo gen ontnam een lid' te verroeren, wiens wil haar ziel langzamerhand losmaakte uit haar lichaam, meer nog, die zelfs haar lichaam dwong -onbewust de we gen te gaan, die hij haar voorschreef in tegenwoor digheid van dien vree-selijken man, waarmede zij daarenboven d'oor banden d'es bloed's was- v-er'bonden, waren zelfs haar gedachten verstijfd en zij zelve was ,een machine geworden, die stilstond zoodra zijn wil haar de drijfkracht niet verleende. Soms had hij- haar uren lang alleen gelaten zonder dat zij uit haar gevoelloosheid ontwaakte het gelaat van dien jon gen man was de eerste indruk geweest dien zij sedert vier jaar had gehad', van het oogenblik af aan dat die man, Voor wien zij bang was -en aan wien zij toch geheel en al met lichaam en ziel was onderworpen, haar had meegenomen van gene zijde van den Oceaan, van het sterfbed van d'en stilzwijgend-en man, dien zij ■van haar vroegste jeugd af aan vader genoemd had. En alsof dat gezicht met dien blonden baard de sleu tel was die tot haar geest toegang verleende, verdron gen op eens allerlei andere en nieuwe voorstellingen -elkander voor liaar oogen. Het was alsof zij heel uit de verte naar haar toe kwamen, uit dichte nevelslui ers steeds duidelijker te voorschijn traden, het beeld van een vrouw met vriendelijken blik, met eèn klein meisje op de arm, waarmee zij sprak: in een vreemde taal, die bijna precies eender klonk als de taal waarin die oude leelijke vrouw gisteren hier in deze kamer met den broeder van haar vader gesproken had. Dit beeld werd steeds duidelijker en het was of, er tevens wat gemeentewerken, plantsoenen en gemeente-reini ging betreffen op de begrooting der gemeente drukken, benevens de hoogere jaarwedden, toegekend aan het onderwijzend personeel der O. L. scholen. Toch kon, waar ook nu voorstellen zijn en zullen worden gedaan, die blijvende uitgaven tengevolge zul len hebben, doch waarvan de billijkheid naar Burge meester en Wethouders meenen zal behooren te wor den erkend, ditmaal de begrooting met minder moei te sluitend worden gemaakt, dan wel in 1913 liet ge val was. Wel overtroffen de geraamde uitgaven, bij een opbrengst van den hoofdelijken omslag op het zelfde cijfer als voor den loopenden dienst, de ont vangsten met, nagenoeg 7000, zonder dat voor on voorziene uitgaven eenig bedrag was uitgetrokken, maar voor 1913 was het tekort aanvankelijk belang rijk grooter en moesten verschillende bezuinigingen worden toegepast op werken, welker uitvoering niet temin noodzakelijk werd geacht. Zoodanige bezuini ging kon dezen keer achterwege blijven. De door de commissie van bijstand voor de Publieke Werken ter uitvoering aanbevolen werken, welke volgens hare meening geen uitstel gedoogen en van welke werken 'ook thans weder -een uitvoerig toegelichte staat bij de begrootingshescheiden is overgelegd, zijn dan ook allo in deze begrooting opgenomen. Evenwel zij me degedeeld, dat één lid van het college van B. en W. het wen-scbelijk acht, met het oog op te verwachten aansluitingen aan het electrisch kabelnet, in dit en misschien het volgend jaar zoo weinig mogelijk aan straatverbetering te besteden en zou daarom nog wel een paar der voorgedragen werken willen uitstellen, de andere leden deelen echter dit gevoelen niet en zijn van meening, dat de voorgedragen werken niet voor uitstel vatbaar zijn. Hieronder volge een overzicht van dë hoofdstukken van gewone uitgaven, die een hooger eindcijfer aan wijzen, t.w. le. Algemeen bestuur (hoofdzakelijk een gevolg van eene herziening van jaarwedden en hoogere kos ten van brandstoffen voor de centrale verwarming van het stadhuis), ruim 2200. 2e. Invordering van belastingen pl. m. 500. 3e. Onderhoud van ge meente-eigendommen en uitgaven voor bedrijven i(voor een belangrijk deel1 mede toe te schrijven aan de loonsverliooging der werklieden en voor meerdere vernieuwingen aan straten, wegen en beplantingen) pl. m. 14000. 4e, Openbare veiligheid (door het uittrekken der kosten van aanschaffing van een mo to rbrandspuit)! pl. m. 800. 5e. Kosten van het onderwijs door herziening van salarisregelingen)' pl. m. 3800. 6e. Renten en aflossingen van geld- leeningen (de conversie van de loopende tijdelijke lee ningen ad nagenoeg 241000 buiten beschouwing la tende, omdat tegenover deze uitgaaf een post van ontvang van gelijk bedrag te stellen is) pl. m. 7100. 7e. Pensioenen pl. m. 1200. Totaal meer 29600. Tegenover eene hoogere ontvangst op de gewone middelen ad 12250 staat dus eene meerdere uitgaaf op de gewone posten van uitgaaf ad 29600, zoodat een tekort viel te dékken van rond 17500, een be drag' dat tot 15000 is teruggebracht, door voor on voorziene uitgaven zooveel minder te ramen dan het jaar te voren. In verband hiermede hebben Burgemeester en Wet houders zich genoodzaakt gezien den post hoofdelij ken omslag te brengen van 110000 op 125000, eene verhooging die tot geen al te groote bezorgdheid aan leiding' behoeft te geven, omdat het primitief kohier dezer^ belasting- voor 1913 een invorderbaar bedrag' aanwijst van J 114966. Daardoor was het mogelijk voor onvoorziene uitgaven beschikbaar te krijgen een som van nagenoeg 8000, een cijfer dat zeker niet la ger mag zijn, reeds daarom niet, omdat op dit oogen blik nog geenszins valt te berekenen, welke lasten op d-e gemeente zullen worden gelegd door de Wetten, regelende de pensioenen van de gemeente-ambtena ren en hunne weduwen en weezen, wetten die alle ambtenaren in dienst der gemeente, zonder uitzon dering, omvatten. Overigens kan, wat dén hoofdelij ken omslag- betreft, worden medegedeeld, d'at het te vorigen jare aangekondigd voorstel tot het brengen van wijziging in d-en aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud in een zoodanig stadium van voorberei- iets in haar weg-smolt, dat haar met ijzeren banden gekluisterd gehouden had. En plotseling barstte het arme, ongelukkige schepseltje uit in een vloed van tranen, zij snikte zoo hevig en zoo luid, dat haar ge- heele lichaam trilde. De roodharige Iersche, die een dakkamertje nog een verdieping hooger voor lief had moeten nemen en dit ook deed met dë bedaardheid en kalmte van iemand, die nooit veel zonneschijn in haar leven ge kend had, kwam juist de smalle trap af, die langs Liz zie s kamer ging. Peggy was „en profond négligé" en wilde even naar beneden naar de keuken gaan om jiaar ontbijt te halen. Daal' hoorde zij het hartver scheurend schreien, zij bleef dadelijk -staan en klopte aan de deur van het voorkamertje, waar de sleutel op het slot zat. In dit diepgezonken wezen klopte nog altijd de rest van een goed en medelijdend hart, hoe dik de korst van Zelfzucht en cynisme mocht wezen, die er om heen was gegroeid. Iemand die zoo schrei de m-oest hulp noodig hebben en Peggy had' niet.de resolute dochter van het eeuwig- groene eiland moe ten zijn, als zij een oogenblik had geaarzeld deze treu rende te willen helpen. Toen haar kloppen onbeant woord bleef, maar het smartelijke snikken niet op hield, draaide zij zondër er langer over na te denken den sleutel om en de,ed de d'eur open. In het donkere kamertje zag' zij niemand. Het schreien kwam uit de kamer daar naast en daar zij niet gewend was halver wege te blijven staan, deed Peggy ook deze deur open. Men had moeilijk twee men-scben kunnen vinden die zoozeer van elkander verschilden als het bevende meisje, dat in haar droomleven ver verwijderd was ge bleven van de boosheid der wereld, en de zondige, roodharige vrouw met het brutale gelaat, dat op dat oogenblik -sedert jaren misschien voor 't eerst een weinig bloosd'e. Peggy had gedacht, d'at het schreien de meisje er misschien een van haar slag' zou wezen, en nu zag' zij twee groote, angstige, vragende oogen voor zich, en voor de uitdrukking van die oogen sloeg zij de hare neer. Met vrouwelijk instinct be greep zij, dat een wereld haar van die andere scheid de, de wereld waarin zij leefde. ding verkeert, dat de voordracht ter zake weldra den Raad zal bereiken, opdat naar Burgemeester en Wethouders hopen de aan te brengen herziening bij d'e aansiagregeling voor '1914 toepassing zal kun nen vinden. Omtrent den door enkele leden bij de behandeling der begrooting voor 1913 geuiten wensch, betreffende de aanstelling van een keurmeester op voedingsmid delen, kan worden megedegeeld, dat de aandacht var. Burgemeester en Wethouders op deze zaak, waarvan zij do urgentie niet ontkennen, gevestigd is. Ten slotte mag ook nu w-edër worden toegelicht het verschil tusschen de buitengewone ontvangsten en de buitengewone uitgaven, tot uitdrukking komende in de balans met het cijfer van 237985.43. Dit ver schil vloeit voort uit het feit, dat in de buitengewone ontvangst is begrepen de opbrengst eener te sluiten leening tot conversie van de drie thans loopende tij delijke leeningen ad j 75562.46%, 12383.53% en 153000$ totaal' 240896 of in rond cijfer 241000, waarvan de aflossing voorkomt onder de gewone uit gaven (vergelijk volgn. 58 en 167). Daarentegen is onder de buitengewone uitgaven vernield een bedrag van 3014.57, als restant van den bouw van een open baar slachthuis, welk bedrag onder volgn. 2 als gewo ne ontvangst is verantwoord. VAN HET HOF. H. M. de Koningin bracht gisteren een bezoek aan het- terrein der legermanoeuvres in Gelderland. H. M. jen Z. K. II. de Prins waren voornemens heden en morgen de manoeuvres bij te wonen. EEN AUDIëNTIE. Het gemengde comité uit de onderwijzersvereeni- gingen inzake de salarissen der onderwijzers is Zater dag' in particuliere audiëntie ontvangen door den Minister van Binnenlandscha Zaken. De audiëntie duurde ongeveer drie kwartier. MINISTER LOU'DON. De Staatscourant van gisteravond bevat een Ko ninklijk Bes-luit- van 22 September, waarbij met in gang van 27 September de Minister1 van Binnenland- sche Zaken, mr. P. W. A. Cort van der Linden, eer vol ontheven is van het beheer, ad interim, van het departement van Buitenlandsche Zaken. Jhr. dr. .1. Loudon zal zijne betrekking' aanvaarden op 27 Sep tember. Gemengd nieuwe. DE VEILIGHEID TE AMSTERDAM. In verband met de talrijke; inbraken, welke dén laatsten tijd te Amsterdam worden geiileegd,., merkt het Hbld. op, dat er 's nachts- wel drie k vierhonderd particuliere wakers op straat, loopen, d. i. 'méér dan het aantal politieagenten, dat "s nachts op straat sur veilleert. Er zijn niet minder dan drie bewakingsmaatschap pijen in Amsterdam, welke elk een gróót aantal wa kers in haar dienst hebben, en bovendienoefenen in verschillende wijken der stad enkele nachtwakers af zonderlijk of gecombineerd) hun bedrijf uit. Dit is dan het „kleinbedrijf"' in tegenstelling met het „grootbedrijf" der bewakingsmaatschappijen. De vraag- is1 of het eigenlijk niét wat zonderling' is, dat bewaking als bedrijf, en dan natuurlijk in de beteeke- nis van winstgevend bedrijf, wordt uitgeoefend. Waarbij dan vanzelf het element der concurrentie komt, welke weieens in unfaire concurrentie ont aardt. In den loop eener enquête, welke wij hebben inge steld naar de particuliere bewaking hier ter stede, werden ons sterke staaltjes daarvan meegedeeld. Zoo moet het voorgekomen zijn, dat een waker van den eenen dienst door een waker van een andereu dienst werd.... opgebracht, omdat hij betrapt werd op het verontreinigen van de deur van een huis, waarvan de bewoner voor den dienst, waarbij eerstgenoemde wa ker in betrekking was, had bedankt, om zich bij den andèreit dienst aan te sluiten! Onwillekeurig doet dit dé vraag rijzen: wordt de „Neem mij niet kwalijk," zeide Peggy, gewoonlijk zoo brutaal en nu zoo verlegen en stil, „ik hoordé u schreien en toen dacht ik en! Was u het! Zoo kan alleen iemand snikken die zich heel ongelukkig ge voelt. Kan ik u ook helpen?" Lizzie -staarde het meisje aan alsof zij een onbegrij pelijke verschijning was. Peggy had een ruwe, lee lijke stem; maar in de ooren van het jonge meisje klonk die stem als muziek. Nog steed stond zij met de hand tegen de borst gedrukt, met haar groote oogen keek zij verschrikt en vragend' naar de iersche, die daar in haar onderrok en nachtjak voor haar stond, terwijl dë tranen Lizzie nog langs haar smalle, bleeke wangen vloeiden. „Ach!" zei Peggy plotseling'. „Bent u het meisje waar de professor zijn hocuspocu-s tegen maakt; ik heb gisteravond al gehoord dat hij er weer was. Dan heb u mij zeker niet nood'ig." Peggy keerde zich al om om heen te gaan; maar daar hoorde 'zij in het Eng'elsch door het jonge meis je zeggen: „Ach blijf hier! blijl' hier! Laat mij nier alleen." Met één sprong stond Peggy weer naast haar. „Mis handelt hij jet" vroeg zij met oogen die vlammen schoten en zij balde de vuisten en zag er uit als een kat die bereid is op haar slachtoffer toe te springen. Lizzie schudde het hoofd. „Anders zal ik hem eens met mijn nagels laten kennis maken. Peggy O'Flegh- more is voor geen een man bang. Maar waarom huil je dan als hij je geen kwaad doet?" „Ik ben bang- van hem," zeide Lizzie hulpeloos als een kind, „ik wou weg!" „Ga Han van hem vandaan, hij kan je toch niet vasthouden „Ik kan niet," kermde het armo meisje, „zijn wil houdt mij vast." Peggy schudde het hoofd. „Dat begrijp ik niet Honderd mannen zouden mij niet vast kunnen hou den als ik weg wou!" „Hij houdt mij, vast ook als hij weg is," fluisterde l.izzie. „Hij heeft mij mijn, eigen wil ontnomen en nu moet ik doen wat hij' wil, Slechts één persoon zou veiligheid van niet-aangeslotenen door den bewa kingsdienst vermeerderd of verminderd? DE BIOSCOOPVERORDENING TE ROTTER DAM. lil verband met de in de vergadering' van 23 Augus tus van den gemeenteraad' vastgestelde verordening op het bezoek van kinderen aan bioseoop-vertoonin- gen, heeft zich, schrijft dë N. R. Ct,, uit het perso neel van het bioscoop-bedrijf de stad te.lt. zeventien bioscopen een permanent comité van verweer sa mengesteld, dat vlugschriften verspreidt. In het eerste thans verspreid vlugschrift wordt! gezegd, dat de raad in een verloren oogen'blikje het doodvonnis over de cinematograaf heft uitgesproken, en er wordt op gewezen, dat, een van de gevolgen der verordening is, dat een moeder met een zuigeling op den arm niet tot. een vertooning mag worden toegelaten. Het co mité wijst op de goede zijde van de vertooningen een kwade kent liet blijkbaar niet en spreekt als zijn meening uit, dat men door deze verordening de kinderen de straat opjaagt, waar de. meeste deugnie ten gevormd worden. Het publiek wordt opgeroepen, om met zijn hulp te trachten de verordening ingetrokken of verzacht te krijgen. EEN GEVOLG VAN ZORGELOOSHEID, liet aantal gevallen van roodvonk, welke ziekte te Huizen reeds langer dan een jaar heerschtj neemt, schrijft het Hbld., de laatste dagen aanmerkelijk toe, zoodat de geneesheeren er over denken voor ta stellen de scholen te sluiten. De dokters klagen, dat dë be volking zich niet genoeg tegen de besmetting in acht neemt. Een hunner vertelde, dat een zijner roodvonk- patiënten werd bezocht door een moeder, vergezeld van jonge kinderen. Naar de meening van dr. Hamburger, inspecteur van dé: volksgezondheid, moet het voortduren der •roodvonk te Huizen hoofdzakelijk worden toegeschre ven aan de zorgelooze wijze, waarop de bevolking mot het besmettingsgevaar omgaat, niettegenstaande de perceelen gekenmerkt zijn. De burgemeester heeft Zaterdagavond bekend ge maakt, dat het verboden is door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar van besmetting, dat voorzien kan worden, voor anderen té doen ontstaan, en dat. overtreding van deze bepaling wordt gestraft met boete van hoogstens 3 gulden. In 't, vervolg zal streng toezicht worden uitgeoefend op overtreding van die bepaling. ERNSTIG GNGBLUK. Nabij de halte Wassenaar is Zondag, naar de N. R. Crt. meldt,/een stoker van den extra-trein, die de deelnemers aan het internationale! pharmaceutische congres van Scheveningen naar Amsterdam bracht, met het hoofd tegen een langs de lijn staande paal geslagen, toen hij even buiten de machine keek. Hij viel van de locomotief en werd, nadat de trein tot staan was gebracht, voorloopig door enkele congres sisten verbonden. Vervolgens werd hij in een goede renwagen neergelegd, waar een d'er Ilongaarsche af gevaardigden tot het Haagsche station bij den bewun- tëloozen man bleef. In Den Haag' werd de gemeentelijke eerste-hulp- dienst gewaarschuwd!, waarop de, ziekenauto van dien dienst kwam en vastgesteld werd, dat de man hersen schudding had en verschillende hoofdwonden. Hij werd met de auto naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. De congressisten, onder wie het ongeval groote deelneming wekte, hielden op een boottocht naar het Muiderslot en naar Marken een collecte voor den ver wonden stoker, welke ruim 200 opbracht. Op dezelfde lijn kwam verleden jaar en reiziger, die uit, het raampje had' gekeken, eveneens met het hoofd tegen een paal. Hij was op slag dood. EEN MENSOHENETER. Het Openbaar Ministerie bij de Haarlemsehe Recht bank eischte drie jaar gevangenisstraf tegen een bak kersknecht, die een vrouw het puntje van den neus jnij kunnen bevrijden, Nu vertoonde zich een verrukte glans in haar oogen, en alsof zij zich door een toovermacht voelde aangetrokken door den zonne schijn, keek zij naar buiten. „Slechts één persoon Een zachte kreet ontsnapte aan haar lippen, met een bevende hand wees- zij de straat op. „Die daar ginds!" „Die blonde, knappe man?" vroeg Peggy vol be langstelling', terwijl zij de richting van haar vinger volgde. „Kent u hem? Maar hij loopt voorbij, zonder op te kijken. Weet hij niet dat u hier bent?" „Stil,' zei Li'zzie den arm van het Iersche meisje grijpende, terwijl' zij de oogen op de kamerdeur ves tigde, en een vreeseiijke angst op haar gezicht te le zen stond, „hij komt terug." „Wie?" „Hij, aan wien ik toebehoor, die mij niet loslaat. Nq komt hij op het huis af, nu treedt hij binnen nu spreekt hij met de juffrouw zij staat in de keu kendeur en spreekt met hem, zij schijnt het niet te durven zeggen nu vliegt hij de trap op o, wat is li ij boos nu staat hij buiten de deur en grijpt naar den knop van de deur Peggy schrikt; want op hetzelfde oogenblik treedt Potter de kamer binnen. „Wat doet u hier?" zegt hij op barschen toon. „Wilt u dadelijk de kamer uitgaan!" Peggy deed haar mond reeds open om een brutaal antwoord te geven. Zij zweeg echter en wierp een blik vol innig medelijden op hét doodsbleeke meisje aan bet venster, dat haar handen uitgestrekt hield, alsof ze iets vreeselijks wou afwenden. Toen ging' zij de 'kanier uit. Langzaam naderde Potter het jonge meisje, hij boorde zijn blik in den hare. Langzaam vielen haar armen slap langs haar neer; alle uitdrukking ver dween uit haar oogen, die zich allengskens sloten. Zacht kermend viel zij in haar stoel en bleef onbewe gelijk liggen. (Wordt vervolgd,)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1