DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 222. Honderd en vijftiende Jaargang. WOENSDAG 24 SEPTEMBER. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk II,—, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. 4 avoudeu per week vau 5—7 uur en van BINNENLAND. ALKMAARSCHE 3 avoudeu per week van 8—10 aar. Aanvang half October. Einde van den cursus 1 Maart. De kosten bedragen f 3 (vóór ongeveer 35 lessen van 2 uur), in twee termijnen te voldoen, begin Nov en Febr. Onderricht wordt gegeven in het knippen en naaien van een gekleurden tusschenrok en een katoenen japon of eenvoudige blouse. 772—®V2 nnr- Aanvang half October. Einde van den cursus half Maart. De kosten bedragen f 0,30 per week, vooruit te voldoen Deze cursussen worden gegeven aan de ALKMAAR SÖHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Aangifte aan de School, alleen Vrijdags tus- schen 2 en 4 uur bij de waarnemende Directrice. T. E. GROENMAN. ALKMAAR, 24 September. In de Duitsche pers ontmoet men tegenwoordig af en toe artikelen, waarin de kwestie besproken wordt, of het Drievoudig Verbond eigenlijk nog wel reden van bestaan heeft, in het bijzonder of men in tijd van nood aan Oostenrijk wel een betrouwbaar bond genoot zou hebben. En omgekeerd valt in Oosten- i-ijksche bladen herhaaldelijk de vraag te lezen of men in Duitschland niet eer ee*n vijand, althans een baatzuchtig mededinger, dan een vriend heeft, t zien. Nu zijn er al jaren lang in alle drie landen van het verbond stemmen opgegaan, welke de voortzetting van dat verbond hebben afgeraden, hetgeen intus- schen niet heeft verhinderd, dat het telkens is ver nieuwd en goede diensten heeft bewezen. Zonder Drievoudig Verbond en zonder de Drievoudige En tente zou de vrede in de laatste maanden naar alle waarschijnlijkheid niet gehandhaafd zijn gebleven. Het befaamde Europeesche concert heeft in d'e af- geloopen maanden herhaaldelijk een fiasco geleden met zijn politiek, welke gebaseerd was op een Turk- scha overwinning op de Balkanstaten. De bekende verklaring van belangeloosheid, de wensch, dat de bestaande toestand zou blijVen bestaan, zij waren en kel het gevolg van de averechts gebleken opvatting. De mogendheden, welke het meest betrokken zijn bij den toestand op den Balkan, konden zich immers al leen belangeloos betuigen voor het geval, dat Turkije onverdeeld bleef en de Balkanstaten niet door ge- bi edsv e r meer der i n g gevaarlijke concurrenten zouden kunnen worden. Toen de krijgskans ten gunste der Balkanstaten bleek uit te vallen gingen de „belange- looze mogendheden" dan ook hard' aan het werk. Rusland' ging krachtig de Balkanstaten steunen, Oostenrijk deed wat het kon om Servië en Grieken land „klein te houden, daar lag de Europeesche een heid, ondanks gezanten-conferenties, ondanks offici eel© verzekeringenEn toen de tweede Balkanoorlog uitbrak zag men Oostenrijk en Rusland als concur renten dingen om de gunst van.... Bulgarije, toe vallig dus alweer van de verliezende partij. Dit stre ven heeft Oostenrijk de sympathie van Roemenië ge kost. Het groote gevaar, dat had kunnen leiden tot een. grooten oorlog is dus het egoïstische optreden van Rusland en Oostenrijk geweest. En dat het niet tot een oorlog gekomen is, is toetesclirijven aan liet be staan der beide groepen mogendheden, welke hier boven zijn genoemd. Indien Duitschland Oostenrijk bij zijn gevaarlijk streven had gesteund of Frankrijk hetzelfde ten opzichte van Rusland1 had gedaan, dan Zou een oorlog niet hebben kunnen uitblijven, dan hadden beide groepen van mogendheden naar de wapens moeten grijpen, dan zou de ellende niet te overzien zijn geweest. In 1909 heeft Europa voor dit groote gevaar gestaan. Na den Oostenrijkschen overval in 1909, toen het Bosnië en Herzegowina in palmde, heeft dit gevaar gedreigd. Toen werd een Europeesche oorlog vermeden, maar dit kwam enkel omdat Rusland nog niet gereed was, zich nog niet voldoende had hersteld van dc nederlagen, welke het in den oorlog met Japan in de Mandsjoerijsche vlak ten had geleden. Was Rusland destijds sterker ge weest, het had Oostenrijk niet zoo kalm laten be gaan. Had Duitschland thans de secondanten-rol van 1909 volgehouden, Oostenrijk even krachtig ge steund als destijds, dan was een conflict onvermijde lijk geweest. Maar Duitschland hield thans Oosten rijk terug en Frankrijk, gesteund door Engeland, deed hetzelfde ten aanzien van Rusland. Te Berlijn en te Parijs heeft men dus den oorlog niet gewild. Het is Roland de Marès nu die op dit eigenaardige feit wijst: terwijl men voortdurend in de vrees van een Eransch-Duitschen oorlog leeft en de heele di plomatie gebaseerd is op de tegenstelling tusschen Berlijn en Parijs, zijn het Frankrijk en Duitschland die een vredelievende en verstandige politiek hebben gevoerd. Ziedaar een heugelijk feit. Plet zou echter dwaas zijn, hieruit de mogelijkheid van eeu Pransch- Duitsche toenadering te willen afleiden, maar het is zeker, dat zij, zonder toenadering, hun invloed hebben kunnen uitoefenen in dezelfde richting. Nu moge er op het oogenblik zekere ontstemming bestaan, dat gaat wel weer over. De beide groepen mogendheden hebben getoond, dat zij niet onnoodig 't slachtoffer willen worden van de verlangens van een hunner, zij hebben bewezen in staat te zijn' onder moeielijke omstandigheden een oorlog te kunnen te genhouden, zij zijn gebleken nog steeds een goed in strument te zijn ter handhaving van liet Europeesche evenwicht. MAALTIJD TEN HOVE. Een officieren-maaltijd, dien H. M. de Koningin morgen bij gelegenheid van de militaire manoeuvres in een gedeelte van Gelderland en Overijssel ten Pa- leize Het Loo geeft, zal 80 deelnemers tellen, onder wie de militaire attachés der vreemc^e staten. TWEEDE! KAMER. In de gisteren gehouden zitting werden eenige com missies benoemd, waarna de afdeelingen werden ge trokken. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen de heeren Smeenge, Hubrecht, Jansen (Den Haag), De Meester, Troelstra; tot ondervoorzitters de heeren Roodhuyzen, Van Hamel, Bos, De Beaufort, Vliegen. Bij de regeling van werkzaamheden deelde de voor zitter mede, dat de Centrale Sectie besloten heeft op heden, des voormiddags, elf uur, een aanvang te ma ken met het al'deelingsonderzoek der Indische begroo ting; op Dinsdag 30 September, des voormiddags 11 uur, aan tè vangen met het afdeelingsonderzoek der Staatsbegrooting voor 1914 met bijbehoorende wets ontwerpen, en na afloop daarvan verschillende kleine re wetsontwerpen. De vergadering werd hierna gesloten. STAATSCOMMISSIE' VOOR DE WERKLOOS HEID. Vóór zijn vertrek naar het buitenland beeft, naar de N. Ort. meldt, minister Treu'b, voorzitter van de Staatscommissie voor de werkloosheid, een vergade ring" gepresideerd van de commissieleden de heeren mr. P. J. M. Aalberse, A. Plate, mr. P. J. Troelstra en II. de Wilde, die zich met den voorzitter belast za gen^ met de vaststelling van het eindverslag. Na vaststelling van de punten van het verslag, is besloten voor de eindredactie na den terugkeer van den heer Treub uit het buitenland in de maand Octo ber nogmaals, te vergaderen. Het verslag dat, naar het blad verneéüit, zeer be langrijke en ingrijpende voorstellén bevat, zal nog vóór 1 Januari e.k. openbaar gemaakt worden. SUPPLETOIEE JUS TI T IE B E G R O O TI NG 1913. Bij nota van wijziging'ivórdt een bedrag van 2450 aangevraagd, waarvan 2000 zijn bestemd voor de plaatsvervangende magistraten bij de krijgsraden en voor de advocaten en 450, zijnde de kosten berekend over eéne maand voor de vervanging van dén advo caat-fiscaal. Voor den plaatsvervanger van d;en advocaat-fiscaal wordt n.l. een vergoeding' van 15 per dag wensche- lijk geacht. Dé zeekrijgsraad zal in den kring der marinedirec tie te illemsoord en wel te den Helder gevestigd worden. Ter ondervanging van het bezwaar, dat in die standplaats geen balie bestaa en daardoor voor plaatsvervanger van president en fiscaal en voor raadslieden van beklaagden daar moeilijker dan el ders geschikte juristen zullen te vinden zijn, komt het, teneinde zoowel die plaatsvervanging, als de ver dediging van beklaagden, behoorlijk te verzekeren, noodzakelijk voor, aan de bedoelde plaatsvervangers, die standplaats geen balie bestaan en daardoor voor die elders wonen en als raadsman voor den zeekrijgs raad optreden, eene vergoeding voor hunne diensten en kosten te verleenen. Ook voor vervanging van voorzitter en auditeur bij andere krijgsraden zal ge lijke behoefte wellicht blijken. Het- ligt in de bedoeling eenige advocaten in he arrondissement Alkmaar en, bij niet voldoend aanbod, in aangrenzende arrondissementen een vaste jaarlijk- sclie vergoeding toe te kennen, indien zij zich bereid verklaren als raadsman te fungeeren voor de beklaag den aan wie een advocaat als raadsman is toegevoegd zoomede om als gekozen raadsman op te treden voor de beklaagden, die door onvermogen niet in staat zijn zelf hun verdediging te bekostigen. Bovendien zouden deze advocaten zich moeten ver binden om voor niet onvermogende beklaagden geen hooger tarief voor verdedigingskosten toe te passen dan in de plaats waar zij wonen voor verdediging in strafzaken gebruikelijk is. INTRËKKINO VAN WETSONTWERPEN. Met machtiging van de Koningin heeft de minister van binnenlandsche zaken ingetrokken: lo. twaalf ontwerpen van wet tot het in overwe ging nemen van voorstellen van verandering in de Grondwet (Grondwetsherziening)1; 2o. wetsontwerp houdende bepalingen omtrent openbare inzamelingen; 3o. wetsontwerp, houdende regeling van de positie van vrouwelijke rijksambtenaren en onderwijzerssen bij het openbaar onderwijs die in liet huwelijk treden, en 4o. wetsontwerp, houdende wijziging van de Ge zondheidswet. DE KROON EN DE CRISIS. De hoefijzercorrespondent van het ITbld. eindigt een artikel over bovenstaand onderwerp aldus-: In 't algemeen schijnt ons het verloop der crisis een versterking van de positie der Kroon te hebben opgeleverd1 doordien de tegenwoordige draagster daar van in ons land de sterkste steun voor de vrije wer king van liet meerderheid'sstelsel is gebleken. Aan stonds heeft de Koningin, zonder aarzelen, op een linksch kabinet aangestuurd, inclusief de socialisti sche ministers. En daarna heeft zij, toen het parle mentaire stelsel in zijn gewone automatische werking defect bleek, zelve ingegrepen om het Nederlandsche volk te helpen aan de verwezenlijking van meerder- heidseischen, die uit den parlementairen automaat niet meer te krijgen waren. Het vertrouwen op het parlementaire stelsel als on- feilbaren automaat kan na deze crisis niet zijn ver sterkt. Maar wij hebben de geruststellende ervaring opgp daan dat., als de automaat defect raakt, een mensèhé- lijke. hand gereed' is om het parlementaire werk tödh te doen voortgaan. En wel juist die hand, waarvan de socialisten wel eens hebben ondersteld', dat zij den heelen automaat misschien liefst zou willen stijf slaan. Wie t sterkst uit de crisis t-e voorschijn komt, dat is de Kroon. KAMERFRACTIE DEÈ LIBERALE UNIE. De Kamerfractie der Liberale Unie'hééft naar het Vad. meldt, tot. voorzitter gekozen tien heer mr. Th. II. de Meester,, tot vicevoorzitter den heer dr. H. E. Hubrecht, tot secretaris den heer W. de Jong en tot penning-meester den heer mr. W. Dclk. De heer mr. G. Jannink had zich niet herkiesbaar gesteld als secretaris. Gemengd nieuws. EEN DREIGENDE STRIJD IX DE BOUW VAKKEN. De algemeene patroonsvereehiging tot vaststelling en handhaving der arbeidsvoorwaarden in de bouw bedrijven te Amsterdam heeft gisteravond een leden vergadering gehouden; naar aanleiding- van verwik kelingen, die zich op het bouwwerk van een harer le den sinds eenigen tijd voordoen, en die thans dreigen een meer algemeen karakter aan te nemen. Eenige timmerlieden van' den heer van der Schaar, die een bouwwerk aan dé geerstraat heeft, hadden een drie tal weken geleden geweigerd naar een ander werk te gaan, omdat zij hierin, in verband met een onopgelos te kwestie, een verkapt ontslag zagen. Een formee- le staking was biervan het gevolg. De timmeriieden- organisatiè hiel'd besprekingen met de patroonsveree- niging, welke echter niet. tot een bevredigend resul taat leidden; het bestuur der patroonsvereeniging wepschte n.l. eenige vragen, door dte arbeiders-organi satie gesteld, niet aan een arbitrage-commissie voor te leggen, daar het in beginsel meende, dat de pa troon steeds volkomen vrij moet zijn om zijn werklie den te plaatsen waar hij wil. In het schrijven, waar in het bestuur der A. P. V. dit standpunt inneemt, waarschuwt liet er tevens tegen om dit geschil groo- tere afmetingen te doen aannemen. Tevens drong het bestuur der A. P. V. aan op hervatting van het werk op het karwei van het lid den heer v. d:. Schaar vóór Vrijdag j.l., maar deze wenk hebben de werklie den niet opgevolgd. ACTIE VRIJE ZATERDAGMIDDAG. Op uitnoodiging van het Ned. Werkl. Verbond Pa trimonium zijn te Utrecht eenige afgevaardigden van Christelijke werkliedenvereenigingen in Nederland samengekomen, om te bespreken, wat er gedaan zou kunnen worden ter verkrijging van den vrijen •Zater dagmiddag. De vergadering werd geleidl door het Tweede Ka merlid den heer P. v. Vliet, voorzitter van Patrimo nium. Uit de opgewekte besprekingen bleek, dat algemeen Ie wensehelijkheid van een vrijen Zaterdagmiddag voor de arbeiders werd gevoeld. De Zondagsrust zou daardoor worden bevorderd en aan den arbeider meer gelegenheid worden gegeven, om zich te wijden aan zijn gezin, aan zijn ontwikke ling, aan het vereenigingsleven, enz. Maar tevens was men het er over eens, dat d'e vrije Zaterdagmid dag niet moest verkregen worden ten koste van Jen 10-uren-dag, als maximum, waarvoor algemeen de ar beidersorganisaties ijveren. Eén belangrijke verkor ting van den arbeidsduur in het algemeen werd wen- schelijk geacht. Besloten werd1 tot de instelling van een permanent comité, waarin vier vertegenwoordigers door de alge meene organisaties en vier door de Centrale Chr. Vakbonden zullen worden aangewezen. Het comtié zal met kracht propaganda maken voor verkorting van den arbeidsduur in het algemeen en voor de verkrijging van den vrijen Zaterdagmiddag in het bijzonder. Plaatselijke acties zullen worden gesteund, gegevens worden verzameld, enz. Het eind doel is een wettelijke regeling, waarbij wordt gewaar borgd de vrije Zaterdagmiddag, met als maximum de 54-urige werkweek. E'EN DOLLE' STIER. Maandagmiddag wist op liet rangeerterrein der S. S. te Utrecht een stier, te ontsnappeti uit den wa gen, waarin hij geborgen was. Werklieden, die het dier zagen, trachtten het te vangen, maar maakten het daardoor schichtig ep wild. Het werd een for- meele jacht. Eenige politieagenten kwamen er aan te pas, die revolverschoten losten en ten slotte den woesten stier doodden. Het ongeluk wilde, dat een .der kogels het been van een 17-jarigen jongen trol', die zich door zijn nieuwsgierigheid wat al te dicht naar het tooneel had laten leiden. Hij werd in de rijksklinieken opgenomen en verbonden. Ook dwaalde een kogel af naar het gebouw der Rijks-klinieken waar hij een raam binnendrong, zonder echter verder onheil te stichten. DE BRITS CUE VICTORIE VAN „EG-MOND OP ZEE." In antwoord op de vraag wat voor overwinning de Engelschen te Kgmond aan Zee behaalden, welke ze nu 11a meer dan een eeuw op hun regimentsvlaggen vereeuwigen (zie ons nummer van Zaterdag j.l.) ont ving het Hbld. van den heer P. Rus het volgend be langwekkend schrijven: „Toen den 19en September 1799 de Russen door de Engelschen in den steek waren gelaten en de eersten uit Bergen weer waren teruggetrokken in hun stellingen in de Zijpe, halfdood van den honger en van vermoeienis, (zij waren zoo dom geweest, met een leege maag 's 'morgens op te rukken en daarna te Bergen zich op den Franschen brandewijn te trak- teeren), zwoeren de overwonnc-n, het bij gelegenheid te zullen inpeperen aan de bondgenooten. Die gelegenheid deed zich spoedig voor. Den 30en September vereenigde de hertog van York te Schagerbrug alle generaals; daar werd tot een nieuwen aanval besloten; men verlangde revan che voor de nederlaag van den 19en. De Russische generaal Essen had echter uitdrukkelijk geëischt, dat de Engelschen thans het spits zouden afbijten. Deze zouden vooraan marclieeren; zoo niet, dan bleven de Russen, waar zij waren. Den len October viel te vier uur ?s morgens een zware stortregen, een zondvloed gelijk. Nochtans draaide de wind1 voor middernacht naar het Npord- Oosten; de luèht werd schoongeveegd:; het slijk op de wegen'werd hard, waardoor de troepen hun bivaks konden verlaten en generaal Abercromby zich den 2en kon opstellen voor Petten. De brigade-Coote, aan de spits van het le corps, kwam te 6 uur in beweging, terwijl de kanonniers van Popham de Al'kmaarsche vaart opvoeren. Coote oorop met vier stukken, gaat den Zanddijk op, be schiet een Eransche verschansing en stelt zich in een rij op, om de infanterie te laten voorbijgaan; deze voert in massa een charge uit, verjaagt den vijand en neemt een kanon; dit overkomt het 3e bataljon, dat zich daarop snel naar Schoor! terugtrekt. Abercromby belastte Coote en Macdonald het le bataljon van het 54e uit Groet te verdrijven en ver volgens naar het Zuiden te trekken, tevens zoo zijn linkerflank dekkende. Daarop verlaat hij Pamp en brengt hij het gros van zijn troep in het duin; van een hoogte bemerkt hij zes kleine schepen, die door zich dicht langs het strand' te houden, hem zoo noo- dig met hun artillerievuur zouden ondersteunen. In het zandige terrein, van vele laagten doorsne den, kan de infanterie met moeite vooruitkomen; de artillerie moet dan ook langs het strand gaande dragonders van Lord Paget hadden zooveel moeite met hun paarden, dat de Britsehe voorhoede, niet voor den middag op den Schelpweg komt. Met dezen weg zal bedoeld zijn de thans als Zeeweg, bekende weg, die naar Bergen aan Zee voert. De Engelschen lieten dus Bergen in letterlijken zin links liggen en waren hier al ongeveer halfweg Bergen en Eg-mond aan Zee. I itgeput van vermoeidheid, vroegen zij om rust, terwijl zij op dat oogenblik den vijand hadden moeten aanvallen, die in liet eerst zeer verrast was, zooveel volk voor zich te zien verschijnen. De stilstand der Engelschen gedurende vijf-en- twintig minuten gaf den Ftanschen brigade-gene raals Boudet en Fuzier gelegenheid tegenover Aber cromby het 90e r.p te stellen. Op den rechtervleugel van deze halve brigade plaatste Aubrée een bataljon van het 49e en liet hij het 72e. dat van Alkmaar kwam, oprukken naar een stelling, die Eg-mond aan Zee dekte. Zoo Abercromby door zijn heftige» aanval het 90e al kon terugdrijven, dat na een uur zwaren strijd

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1