Schaakrubriek. Auto te huur, Graat Btiloo. Ttl.11 Bouwterrein Groote Paardenmonstering Dr. NANNING's KINADRUPPELS awass. «•iiSïï.B;: v.7o!;s.b""" '"d* DE' JONG'S RECLAME CACAO Strijksters en Meisjes een flinke DIENSTBODE, i Kilo 1.20 iii a ïïm i i i| i j aankomend bediende. 3e Banketbakkersbediende zeer lange ROGGESTUKKEN. MasMH.KwapiMP. 20 Cts. per K.M. Rheumatische pijnen. BINNENLAND. bl(Jft steeds de puikste cacao voor den pr|Js. mm. mm. -m I 'mê SFROKKELI Ng¥n. Aan de Stoomwasscherfi der firma S. KROM kunnen geplaatst worden. tegen 15 October, niet beneden de 17 jaar. W. G. E. YALK, Eerste Alkmaarsehe Lunchroom, Wester weg Lindelaan Lamoraal- straat, Van der Meystraat, Nassau- plein, EgmonderstraatCabeljauw- straat, Nassaulaan. To bevragen by A. HES BOE8TEBD, SoaHmsmlofre 41. Tob BOM HUGO HERTZ te MUNSTER op Maandag 29 September. het bureau van de admiraliteit aanlandende, moest hooran, dat men nietis van mijn eeresabel en mijn jaargeld afwist. Da beambte kende zelfs mijn naam niet! Ik toonde hem den brief. Hij verklaarde, dat die onder valsche vlag zeilde! O'Brien schaterde het uit. „Een zeemansgrap, een echte goedronde zoutwater mop! Is hij goed of niet?" proestte hij. „O'Brien!" riep ik uit. „Blijf uit mijn vaarwater!" „Maak geen deinig! Je hebt een lief wijfje, wat wil je nog meer, malle brasem?" Ik haalde bakzeil. Mijn schoonvader draaide spoe dig hij erj. werd de sleepboot van mijn fortuin, zoodat ik nu het anker licht en het ruime sop kies Met vlag en wimpel Als Sir Jack Simpel. Ingezonden Mededeel In gen. Rheumatisehe pijnen vertoonen zich het sterkst bij verandering van het weer. Zij' worden veroor zaakt door het urinezuur, dat ten gevolge van niet behoorlijke werking der nieren, in het lichaam achter bleef en zich kon kristalliseeren in de spieren en ge wrichten. "Verschietende pijnen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen gevoelen, treden op. Wan neer de onzuiverheden zich eenmaal vastgenesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bronnen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urine zuur zich meer en meer op. De pijnen worden on draaglijk, de patiënt kan zich ten slotte niet meer bewegen, de gewrichten worden verwoest, terwijl de handen knobbels vertoonen en misvormd worden. De ziekte kan zich tot een chronische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om bij het optreden van do eerste pijn in de lendenen en gewrichten Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Door hun ver sterkenden invloed op de nieren bewerken zij, dat de ze organen hun werk naar behooren verrichten, en voortdurend en geregeld het urinezuur uit het li chaam afvoeren. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Nierop en Slothouber, Langestr 83. Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of j f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien «ark. is van nevenstaand handelsmerk. Gemengd nfenwi. UIT WIERINGERWAARD. De gewone jaarlijksche keuring van de Rundvee- fokvereeniging „Wieringerwaard" zal plaats hebben op Dinsdag 7 October a.s., op het erf van den heer J. Kossen, aan de Qroote Buurt. Evenals vorige ja ren verwacht men met deze keuring weer vele inzen dingen. Donderdagavond vergaderde „Het Witte Kruis" afdeeling Wieringerwaard, ten huize van mej. Boon. Slechts 9 leden waren aanwezig. Na opening en voorlezing der notulen werden en kele ingekomen stukken voorgelezen. In verband met één der ingekomen circulaires n.l. van de Vereeni- ging tot bestrijding der Tuberculose te Haarlem, werd besloten 300 brochures te bestellen en deze bij alle ingezetenen te laten bezorgen. Deze brochure heeft ten doel om de sympathie te verkrijgen van het geheele Nederlandscho volk ter bestrijding van onzen groosten vijand „de Tuberculose". Verder zijn inge komen 3 inschrijvingsbiljetten voor het verbouwen van het magazijn en wel als volgt: van den heer J. Breed voor 194, van den heer J. Veeter voor 185 en van den heer Jb. Kooij voor 175, aan wien het werk werd gegumd. De heeren Ds. van Linschoten, O. Haringhuizen en A. K. Kaan werden benoemd voor het nazien van de rekening van den penningmeester. Als afgevaardigde en plaatsvervanger naar de al- gemeene vergadering te Amsterdam werden gekozen resp. de. heeren K. Koster en D. Sleutel. Bij de be handeling van den beschrijvingsbrief werd algemeen goedgevonden in te stemmen met het praeadvies van het Hoofdbestuur en den afgevaardigde vrij mandaat te geven. WINTERROGGE. Onze landbouwkundige correspondent schrijft: Iedere plant stelt voor goede ontwikkeling zekere voorwaarden aan aard! en hoedanigheid' van den grond. Zoo ook onze rogge. Ze vraagt een lossen niet te zwaren bodem, die voldoende droog ligt. Zoo zijn dan ook onze zand!- en zandachtige leemgronden in de eerste plaats voor roggebonw aangewezen. Men ploege vooral niet te schol, wa't zeer vaak en herhaal delijk gedaan wordt, zoodat dan onder het bouwvoor- tje een 'laag aangetroffen wordt, zoo hard als een plank. Maak deze laag los en ge zult beslist aan uw roggeoogst kunnen merken, dat de plant daar dank baar voor is. Niet alleen zal een goed bewerkte grond zijn invloed op de oogst doen gelden; ook het gebruikte zaaizaad en bemesting zijn twee voorname factoren, waar rekening mee gehouden moet worden. Een goed gevulde korrel bevat een krachtige kiem, die weer een goed ontwikkelde kiemplant kan voort brengen. Daarom is alle zaad dan ook nog geen! zaai zaad' en moet 'beslist klein minderwaardig zaad niet uitgestrooid wordén. Wat men ook vaak ziet en wat afkeuring verdient is het gebruik van te vee'l zaai zaad. 't Gevolg er van is te dichte stand; de halmen blijven te dun, niet krachtig en 't graan gaat spoedig legeren. Yoor een goede oogst vraagt onze rogge een vrij sterke bemesting. Men geve in 't najaar d'an ook gerust een 800 K.G. slakkenmee.1 plus 700 K.G. Kaïniet en nog een 100 K.G. chili per H. A. Sommigen zijn nog angstvallig voor het uitstrooien van een weinig chili in den herfst. Toch is het aan te bevelen. Het roggeplantje moet de koude winter maanden het hoofd kunnen bieden. Die strijd om het bestaan zal door een krachtige plant beter aange bonden kunnen worden dan door een zwakkeling. Bij gebrek aan opneembare stikstof staat de groei stil. Salpeterzuur-vorming in den bodem zal tengevolge van de lage temperatuur niet plaats hebben. Is nu het reserve-voedsel iu den korrel' verbruikt, zoo zal door de kleine chiligift de plant geen stikstofhonger lijden, maar krachtig kunnen doorgroeien. Ingezonden Mededeellngen. Bes trjj ding van Bloedarmoede, Bleekzucht, Malaria zwakte, voortdurende Hoofdpijn ea Gebrek aan eetlust. (Binnenkoorts) Algemeens Dr, H. NANNING's Pharm. Chemische Fabriek, Den Haag. 411. GAWRILOW en MAXIMOW. Zwart (6). m abedefgli wit (12). Mat in 2 zetten. Oplossing probleem 408. Da5. We vestigen de aandacht van schaakliefhebbers bijzonder op dit mooie probleem. Oplossingen worden binnen 3 weken ingewacht aan het bureau van dit blad. UIT HET HUISHOUDEN VAN EEN WERELD STAD. (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten). Uit de officieele mededeeling van het Gemeentelijk Bureau van Statistiek is gebleken, dat 'bij het begin van dit jaar de hoofdstad 587.900 inwoners had. Er wonen in Amsterdam 20 duizend jongedames en oude dames, die gedoemd) zijn ongetrouwd te blijven, om de doodeenvoudige reden, dat er 20 duizend man nen tekort zijn. De Gemeente had) 13.349 ambtenaren, beambten en werklieden in vasten dienst. De salarissen varieer den van 150 tot 20.000; dit laatste „salaris?' werd door den burgemeester verdiend, een hoog bedrag, maar toch nog altijd! veel' te laag. De vorige burge meester^ die slechts 8000 tractement had, had voor zijn „huishouden," naar hij zelf eens meedeelde, meer clan J 40.000 noodig. Geen enkele andere Gemeente in ons land, heeft zooveel „personeel." Maar.ook de schuld van Amsterdam was enorm. Deze was bij het begin van het jaar tot 125 millioeu gestegen, en sedert nam deze nog meer toe. Er werd gemiddeld 57000 kub. M. water verbruikt per dag. De duinen leverden in 1912 13 millioen kub. M. In 1912 werd 96 millioen kub, M. gas afgeleverd. Da lengte van het gasbuizennet bedroeg ruim 400 K.M, De totaal-inkomsten der Gemeentelijke gasfa brieken waren ruim 8 millioen gulden. Aan de Ge meente werd' een „dividend" van omstreeks 1% mil lioen uitgekeerd. Omstreeks 10.000 gaslantaarns wa ren noodig, om de openbare wegen in het duister Amsterdam te verlichten. De Gemeentelijke Electrische Centrale had in 1912 een „omzet" van bijna 2 millioen. Op den eersten Januari j.l. bestond de politie uit 1375 „man." Er waren 924 gewone agenten. De brandweer had een corps van 382 „man." Men beschikte over schrik niet! 20 K.M. slangen. rPe Amsterdammers hebben een gezonde maag. Dit blijkt uit het volgende: De bruto-opbrengst, der aan de Gemeente-Vischhal aangevoerde bokking was ^5.000 gulden, voor 12 mille werden botjes gegeten, maar de garnalen vielen nog meer in den smaak: hiervan was het cijfer 23.000. De betere stand bleek verzot te zijn op tarbot; hiervoor werd 16.000 gulden uitgegeven. In het geheel werd voor 325.000 gulden visch gegeten (volgens marktprijs). .i<Uf£ 'U* grentenmarkt was de aanvoer: andyvie 3400 H.L. asperges 268000 bos, bieten 5620.000 st bloemkool 14.135.000 stuks, boerekool 201 875 H L hZ i nt10'3,35'? HL' doperwten 20450 bussen, 2o00 H.L., komkommers 13.410.000 stuks koolrapen 45.300 en voorts werden er in Amsterdam reusachtige voorraden kropsla, peulen, postelein prei, raapstelen, rood© kool, savoye kool, enz. enz. getal: de Amsterdammers stop ten 763,000 mud men in hun respectievelijke magen. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren: P. Bakker te Amsterdam, P. J. Boom, F. Bött- ger, C. Brouwer, C. Visser, H. Sjoers te Alkmaar, J. W. Le Comte 's-Gravenhage, J. Deuzeman, Frederiks- oord, Mr. Ch. Enschedé te Haarlem, Jos. de Koning te Amsterdam, M. Korteling te Deventer, J. Reeser te oorburg, S. te S., J. Vijzelaar to 's-Gravenhage. C. Visser, H. Weenink te Amsterdam en J. Balder te Harderwijk. RADIUM EN MESOTHOEIUM. Meer en meer gaat de wetenschap het zoo bekende radium gebruiken als geneesmiddel voor gezwellen enz. Door verschillende proeven heeft men gevon den, dat de radiumstralen zelfs dieper gelegen ge zwellen, b.v. in d'e maag, kunnen bereiken en erop in werken, zoodat wanneer de gezwellen niet geheel ge nezen, zij dan toch niet voortgroeien. Reeds vroeger vormde het radium een volksgeneesmiddel, dat de be woners van Joachionstal in Bohemen tegen hoofd pijn gebruikten. Men nam zakjes met geneeskrach tige aarde, die men in de nabijheid van de stad vond' en legde die op het hoofd. Eerst later leerde dé we tenschap dat déze aarde rad'iumhoudend was en men leerde de kostbare stof vrijmaken. Ook mesothorium, een bijproduct van de gloei- kous-fabricatie-, bezit deze werking. De voorraad ech ter van deze beide stoffen is zeer gering. Voor de genezing van sommige patiënten heeft men voor uren en soms dagen een hoeveelheid mesothorium noodig, die een waarde van J 60.000 vertegenwoordigt, zoodat men zelfs met een hoeveelheid' van zulk een waarde slechts een beperkt aantal patiënten kan behandélen. Daarbij komt dat mesothorium na 20 jaren nog slechts de helft van de oorspronkelijke werkzaamheid bezit. Het radium verliest zijn werkzaamheid! oneindig veel langzamer. Het heeft 1800 jaar noodig om tot de helft van zijn oorspronkelijke kracht te d'alen. De productie van dit element, voornamelijk uit da Oo,s- tenrijksche mijnen, is zóó gering en de vraag ernaar zoo enorm, dat op de prod'ueti© van jaren vooruit reedé beslag gelegd is. DE APPEL ALS LIEEDESORAKEL. Reeds bij de oude Egyptenaren en bij de oude Grie ken en Romeinen werd de appel met de liefde in ver band gebracht. Hij was de vrucht, die aan dé godin der liefde Afphrodilé gewijd was, ook Hera, d'e echt- ge,noote van Zeus en beschermster van het huwelijk, werden appels ten offer gebracht. In de Grieksche mythologie komt de appel her haaldelijk voor. Een der twaalf werken van Heracles besfopd uit liet halen van d® gouden appels van de Hesperiden, die als bruidsgeschenk voor Hera be stemd waren. De ondergang van Troje zou niet plaats gehad hebben, wanneer Eris, de godin dér tweedracht, niet ©en appel onder de vroolijke brui loftsgasten, op het huwelijksfeest van Peleus en The tis, had geworpen mot het opschrift: „Voor de schoonste". Ook in de Noorsche mythologie zijn d;e goden lief hebbers van appelen. Zoowel de geheelé appelboom als de enkele vrucht, haar schil en haar klokhuis, wordén voor orakels in liefdesaangelegenheden gebruikt. Op het middernachtelijk nur schudt men een op een kruisweg staandén appelboom, in enkele streken mag het ook een peereboom zijn, en spreekt daarbij „Boom ik schud! je, laat mij mijn liefste zien. Wan neer mijn liefste niet komt, la'ati dan haar (zijn) hond' blaffen." Daarop, zegt men, verschijnt zeker de liefste of hondengeblaf toont toch ten minste de richting aan, waar déze zich bevindt. In dén Andreasnacht legt het meisje een appel on der het hoofdkussen en laat deze d'aar tot Kerstmis liggen. Wanneer op dén eersten feestdag de kerk klokken luiden, gaat dé nieuwsgierige met den appel in de hand in de déur staan. Uit de familie van 'den eerst voorbij gaanden man komt d'an haar toekomst! ge bruidegom. Verder is h-et een zeker teeken dat er weldra in huis bruiloft gevierd zal worden, wanneer in den eigen tuin een appelboom in den herfst nieu we bloesems krijgt, De appelschillen zijn ook mooie orakels. Wanneer men een appel schilt, moet het meisje zich iemand tot man wenschen en dan de schil achterwaarts over het hoofd werpen. Blijft de schil daarbij heel, dan zal het zeker spoedig tot een huwe lijk komen. Doch de appelschillen spreken nog duide lijker. Op Andreas^, Kerst- of Oudejaarsavond' schilt men een appel zeer smal en werpt d'e schillen dan met de rechterhand! over den linker schouder over het hoofd. Uit de figuren die de schil vormt, kan men de 'beginletters van den naam van den aanstaan de duidelijk lezen. Als een goed toovermiddel voor de liefde geldt een appel, die men met Kerstmis koopt, zonder iets van den prijs af te dingen. Wanneer het meisje deze ap pel dan tot Oudejaar ondér het hoofdkussen legt- en op Oudejaarsdag aan haar bemindé te eten geeft, kan ze verzekerd) zijn van zijn liefde. Deze orakels worden meestal op het platteland in toepassing; ge bracht. In den modernen tijd worden zulke orakels eehter voornamelijk voor den grap geraadpleegd even als d'e stad'smenschen slechts „voor d'e grap" op Ou dejaarsavond lood! gieten. In den grond van het hart sluimert echter hij de meeste menscheu een neiging tot het geheimzinnige. En ze verheugen zich, wan neer het lot_ hen iets goedé toezegt, ook al is het slechts door het liefdes-orakel van een appel. HET GOEDKOOPSTE HOTEL. Op den Simt-Bernhard, op -een hoogte van onge veer 2500 meters, staat het klooster van den heiligen Bernhard aan den weg tusschen Zwitserland en Ita lië. Daar wordt iedereen, die verzoekt te worden bin nengelaten, geherbergd en gevoed' voor een nacht en een dag. Daar zitten naast elkaar aan tafel Joden en Antisemisten, Eranschen en Duitsehers, zelfs een Griek en een Turk vreedfeaam bijeen. De familie van een lord, die per auto aankomt, neemt plaats naast een paar arme werklieden. De maaltijd bestaat uit een krachtig avondeten, bestaande uit vier gangen, des morgens krijgt men een overvloedig ontbijt ou zachte bedden staan gespreid voor dén vermoeiden bezoeker. En all-es kost er niets d'an een woord van dank. el hangt er in de 'kapel een offerbus voor vrijwillige gayen, doch niemand let erop, of en hoe veel er gegeven wordt. Met dezelfde vriendelijkheid begroet Père Aumonier, die de kamers aanwijst rijken en armen en wien raad en hulp noodig heeft voo-r li chamelijk lijden opent hij bereidwillig de apotheek en verleent, wanneer het noodig is, geneeskundige hulp. Want -alle twaalf monniken van den Sint Bernhard zijn in dén dienst dér barmhartigheid geschoold en aan ziekenverpleging gewend; het hoort tot hun plichten de lijdendien te helpen en degenen, die in gevaar verkoeren te zoeken. Vooral gedurende den winter, wanneer dé wegen d'oor meterhooge sneeuw bedekt zijn en de stormen langs de rotsen huilen, zijn vele verdwaalde reizigers reedé d'oor de zwarte broe ders gered en geholpen. Doch ook door hun geelwit te, dappere dienaren de dappere honden van den Sint Bernard. Deze honden behooren bij het klooster; ze geven aan het sombere gebouw in de ernstige omgeving iets frisch en vroolijks. Ze voelen zich eveneens gast heer, ze begroeten den komende met waardig kwispel staarten en wandélen netjes door de donkere gangen als trouwe leiders. Van dé monniken van den Sint Bernhard ziet men, behalve in de kerk, slechta drie of vier, die bij afwis seling voor het verkeer met de gasten uitgekozen wordén. Père Aumonier ontvangt de vreemden en hoort hunne wenschen aan, een andére pater, die verschil lende talen machtig is, verkoopt in de salon ansicht kaarten en souvenirs, die ook iiier niet ontbreken, an deren geleiden de bezoekers door de bibliotheek en het kleine museum met Romeinsche antiquiteiten, of leiden de honden voor de dagelijbsche oefeningen in de bergen. De bediening aan tafel en in dé kamers geschiedt door eenige kloosterdienaren in wereldsche kleeding, die den vreemdeling het geloof aan zijn eeuw terugge ven ze nemen een fooi aan! Doch wie zou dat niet over hebben voor de herin nering aan een nacht op den Sint-Bernard EEN DANSENDE ROTS. In alle .streken der wereld vindt men zeldzame rots- groepeeringem in steenvormingen en niet zeer zelden vindt men steenmassa's, die met slechts een gering deel van hun basis op d'en grond' rusten, zoodat ze gemakkelijk in een schommelend© 'beweging zijn te brengen, zondér dat ze daarbij wegglijden. De groot ste en schoonste merkwaardigheid van deze rotsen is v el „de dansende rots in de Argentijnsche provincie Buenos-Aires. Men kan zich een voorstelling van de grootte van dezen 'kolossus maken, wanneer men zich een kegel ter hoogte van een huis met twee verdie pingen voorstelt, waarvan het grondvlak ongeveer zoo groot is als de arena, van een tamelijk groot cir cus. anneer men vanuit de verte deze steenrots ziet balanceeren op een vlak, dat nauwelijks grooter is dan de grond, die door een olifantsvoet wordt be dekt, dan zou men denken, dat de rots het volgende oogenblik in het dal zou storten. Toch houdt dé ko lossus zich daarop staande en trotseert storm en re gen. Aan den andéren kant echter is -de reuzenmas- sa zoo bewegelijk, dat d'e geringste aanraking door een menschelijke hand' ze langzaam doet schommelen. Met 1 NOVEMBER gevraagd een burgerpot kunnende koken, v.g.g.v. Hoog salaris. Brieven onder letter S 298, bureau van dit blad. Fijne Vleeschwaren en Comestibles- Gevraagd een Brieven onder letter K 299, Bureau van dit Blad. C. YISSEB, l.aaiiweg, Ondharspel. U ZOEKT TOCH STEEDS naar een goede Naaimachine? en een goede reparatie inrichting? Dan kan ik u den „Alkmaarschen Naai machinehandel" aanraden. Db machines worden 2 jaar gegarandeerd, en alle jaren mag de kooper de machine gratis laten schoonmaken, en al wat er aan mankeert, wordt geheel gratis hersteld, 8 jaar lang. Machines vanaf f 18, prijscourant op aanvraag. Ook op afbetaling ver krijgbaar. Aanbev. A. HILDERING, Zaadmarkt 66. Tel. 236. Ook Naaimachines te huur per dag en per week. Inlichtingen aan de zaak. Liefst vroegtijdige bestelling. IS HET KERKVOOGDEN" der NEDERDUITSCH HER- VORMDE GEMEENTE te ALKMAAR, maken be kend dat de LIJST VAN STEMGERECHTIGDEN voor de verkiezing van notabelen ter inzage ligt bij den Koster der Groote Kerk van Dinsdag 30 Septem ber tot en met Woensdag 8 October 1913 van des voor middags 10 tot des namiddags 4 ure, en dat de gemeenteleden hunne bezwaren tegen die lijst kunnen indienen, schriftelijk bij den President-Kerk voogd vóór 15 October as, De gemeenteleden, die in de Kerkelijke belasting zijn aangeslagen, worden in hun eigen belang verzocht, zich te overtuigen of hun naam op die Ijjst voorkomt. Alkmaar, 27 September 1913. Kerkvoogden voornoemd, VAN DER PEEN DE LILLE. president. L. MOLIJN, secretaris. KERKVOOGDEN DER~ NEDERDUITSCH HER- VORMDE GEMEENTE te ALKMAAR maken be kend, dat zij, die hunne Hoofdelijke Omslag over 1913 nog niet hebben voldaan, deze alsnog kunnen voldoen ten huize van den Koster der Groote Kerk, en wel op Woensdag 15 October 1913 van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uur. Alkmaar, 27 September 1913. Kerkvoogden voornoemd, VAN DER FEEN DE LILLE, president. L. MOLIJN, secretaris. DOOR DEN HEER LeettUd van 4—10 Jaar. Klenr en prUs ONVERSCHILLIG. HEILOO, SCHOORLDAM BURGERBRUG St. MAARTENS BRUG 't ZAND JULIANA-DORP 10.10 ANNA PAULOWNA WIERINGER WAARD KOLHORN HOOGWOUD H.HUGOWAARD 1.— 1.15 BEEMSTER 2.— 8 8.30 9.— 9.15 9.45 10.40 11.30 12.- 12.30 uur, n n Café „Rustende Jager." v Ivang. Swarthof. Ruis. Vlas- en korenbenrs. Wed. Boon. Café Kist. n 77 n 77 Hengstman. Pijper. Heerenhuis, C. D. W Al BOER, Commissionair, Alkmaar. 77 77 77

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 10