DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No* 225. Honderd en vQftiende Jaargang. ZATERDAG 27 SEPTEMBER. De Gemeente-begrooting Dit nummer bestaat uit 3 bladen. i. STADSNIEUWS. BINNENLAND. COURANT. ALKMAAR, 27 September. De „begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Alkmaar voor den1 dienst van 1914"' is ditmaal in de modekleur van liet seizoen, dus bruin, gestoken op tijd verschenen. Eigenlijk moet zij vóór den eersten September door B. en W. aan den Raad worden aangeboden de gemeentewet spreekt van „vier maanden vóór den aanvang van bet jaar waarvoor zij moet dienen" maar wanneer zij zoo weinig over den tijd in druk gereed is, als thans het geval is, dan blijft er voor de raadsleden volop gele genheid om haar te bestudeeren en te behandelen. Ook de behandeling is aan een termijn gebonden. Er moet immers eenerzijds ten minste veertien dagen verloopen tusschen de verkrijgbaarstelling (het ter inzage leggen) en de behandeling' in den Raad, terwijl aan den anderen ikant de door den Raad vastgestelde begrooting tenminste twee maanden vóór den aan vang van het jaar, waarvoor zij moet dienen, aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden aange boden. Naar alle waarschijnlijkheid zal men dus dit jaar op tijd gereed zijn, zonder dat er reden is om te klagen over overhaasting, zooals in het verleden wel eens het geval was. Op den modieuzen omslag staat onder den titel: „aantal inwoners (op 1 Januari 1913) 21461." Onwillekeurig slaat men geen acht op dit regeltje. Toch verdient het, naar het ons wil voorkomen, dit maal eenige aandacht. Vergelijking immers leert dat in het jaar 1912 de bevolking slechts vermeerderd is met 87 inwoners. In de voorafgaande tien jaren (19111901)1 bedroeg die vermeerdering' achtereen volgens: 113, 130, 292, 119, 321, 344, 204, 440, 307, 467, 331. In 1905 werd de 20.000 bereikt. Sindsdien valt er een opmerkelijke vermindering in den aanwas der ber volking te const a toeren. Het aantal geboorten blijft vrijwel gelijk, het aantal sterfgevallen wordt over het geheel zelfs iets geringer, zoodat de mindere toene ming der bevolking slechts kan te wijten zijn aan twee factoren: minder vestiging, meerder vertrek. En nu is het opvallend dat in de jaren 19011904 het aantal gevestigde personen dat der vertrokkenen overtreft, terwijl er daarentegen in 1905 meer zijn weggegaan dan bijgekomen, welk verschijnsel zich de laatste drie jaren iets sterker herhaalt. In 1910 gaan er 24 meer weg dan er komen, in 1911 57, in 1912 137. Nu behoeft dit verschijnsel' volstrekt niet te verontrusten. Het vestigen van personen is op zich zelf evenmin altijd een aanwinst voor een stad als het vertrekken per sé een verlies beteekent. Wan neer wij er aan herinneren, dat in het laatste jaarver slag van het Burgerlijk Armbestuur de niet ongunsti ge toestand van het armwezen over 1912 hieraan wordt toegeschreven „dat de verhuizing naar onze gemeente van minderwaardige arbeidskrachten niet zoo groot is als voorheen" dan zal het duidelijk zijn wat we bedoelen. Tevens is hiermede een der facto ren aangewezen aan welke de relatieve vermindering der bewolking moet worden toegeschreven. Natuurlijk zijn er meerdere en deze kunnen grootendeels wor den opgespoord. Men zou bijv. eerst moeten nagaan tot welke categorieën de vertrokkenen en de gevestig'- den behooren, om dan de vragen te stellen en te be antwoorden: waarom verlaten betrekkelijk velen Alk maar, waarom vestigen betrekkelijk weinigen er zich? En dan zou zich daaraan natuurlijk deze vraag van zelf vastknoopen: hoe is het mogelijk van gemeentewege een kentering te bevorderen, zoodat er komt een vermeerderde trek hierheen en een afne mende trek naar elders. Gelijk reeds in den aanvang is gezegd -het ver schijnsel is nog geenszins bedenkelijk. Intusschen regeeren is voorkomen. En zou liet geen daad van wijs regeeringsbeleid zijn, indien het verschijnsel tijdig werd bestudeerd en als het kon, werd opgeheven voordat heti wellicht grooter omvang gaat aannemen en de bestrijding dientengevolge des te moeielijker zou vallen? Wij hebben ons bijv. wel dikwijls afgevraagd, waar om de industrie hier niet meer toeneemt. Oppervlak kig beschouwd zon men zeggen, dat er verschillende factoren zijn, welke vestiging van nijverheids-instel lingen in de handl moeten werken: er is gelegenheid genoeg tot plaatsing van inrichtingen, Alkmaar is per spoor, per tram, per wagen, per boot, per schip gemakkelijk te bereiken, het is dus naar alle kanten verbonden met het wereldverkeer en met de meer onmiddellijke, welvarende omgeving, de aard der be volking is ongetwijfeld gunstig, veel gunstiger zelfs dan in tal van andere streken. en toch blijven nieuwe industrieën hier uit:! Dezen zomer waren wij in Zwolle, waar een ten toonstelling werd gehouden van de nijverheid in Overijssel. Uit een daar verstrekt geschriftje bleek, dat de Zwollenaars overtuigd zijn, dat hun stad op nijverheidsgebied meer kan beteekenen dan zij thans reeds doet. Men is er tot het inzicht gekomen, dat er gebrek heerscht aan goede plaatsen voor de vestiging van belangrijke ondernemingen, plaatsen, waar men gemeenschap heeft met het spoorwegverkeer, waar men gelegenheid heeft tot een gemakkelijk vervoer te water. De Kamer van Koophandel, die reeds herhaal delijk voor Zwolle's belangen opkwam, heeft een com missie benoemd, aan welke werd opgedragen na te gaan waar goede gelegenheid! voor zulk een terrein is, welke commissie bereids haar rapport indiende. En getuigt het niet van initiatief, dat die Kamer zelf tot onderrichting van het publiek met een inzending op de tentoonstelling is gekomen en een geschriftje heeft uitgegeven, o. a. om „hij de wakkere mannen in „Overijssel en elders den lust op (te) wekken hier „de inrichtingen van nijverheid te vestigen, waar- „voor de plaats zich in verschillende opzichten, ook „door ruim beschikbare werkkrachten, zoo bij uitstek „leent?" Natuurlijk denkt men bij dit onderwerp ook aan de woonstad'-beweging, waarvan de energieke Kotter- damsche burgemeester de uitvinder is. In de eerste koopstad des lands is n.l. sinds 1911 een fonds ge vormd, dat dit jaar stijgt tot 1.400.000, dat ontno men is aan de batige saldi en dat een spaarpotje wil zijn, om in moeielijke tijden te worden aangesproken voor stadsverbetering en -verfraaiing, teneinde ook dan Rotterdam als woonstad aanlokkelijker te kun nen maken. Het spreekt haast vanzelf, dat tegen de ze methode verzet is gekomen, maar zij1 is tot1 nu toe gehandhaafd en zal dat voorloopig ook wel blijven. Burg. Zimmerman heeft onlangs nog eens dit streven om de stad aantrekkelijker te maken en te verhoeden, dat de gegoeden de stad' verlaten, toegelicht voor den middenstand, die meer dan elke andere klasse belang heeft bij een vooruitziend gemeentebestuur en die dan ook daarvoor een ruimen blik moet- hebben, moet toonen mede te leven met de publieke zaak. Be denkt wel, aldus waarschuwde de burgemeester, dat één gulden voor een ingezetene minder voor de ge meente beteekent tonnen meer. Zoo grootscheeps kunnen we het in Alkmaar niet doen. En we behoe ven het gelukkig ook niet. Onze stad is een fraaie stad en het gemeentebestuur zorg't uitstekend voor haar uiterlijk al zou men gaarne gehad hebben, dat er in een afgesloten periode wat meer vooruitgezien pn wat royaler opgetreden was waardoor Alkmaar in het zuiden een belangrijke en waardevolle uitbreiding zou hebben gekregen. Maar zou er, ook van over heidswege, niet wat meer op ander gebied gedaan kunnen worden om Alkmaar als woonstad te veraan genamen? Toen in den Nijmeegsehen gemeenteraad enkele ja pen geleden de afname der bevolking ter sprake kwam, werden verschillende oorzaken opgesomd, waarbij van meer dan één kant gewezen werd op het gemis van een behoorlijke concert- en tooneelzaal. Het gemis bestaat ook hier en het particulier initia tief blijft tot dusverre in gebreke om er in te voor- zien. Dan denken wij aan de verkeersmiddelen, met name aan het spoorwegverkeer. Op de dienstrege ling, welke 1 October in werking treedt, missen wij den prettigen sneltrein van 8.30 naar Amsterdam, den directen trein van 5.11 uit Amsterdam naar hier. En de trein van 12.48 's avonds uit Amsterdam blijft ziog maar altijd! tot Uitgeest gaan! De beide eerst genoemde treinen zijn ingelascht, doordat er een zeer sterken aandrang is uitgeoefend. Zou nu Alkmaars gemeentebestuur door te hameren en altijd maar weer te hameren bijv. niet dien laatsten trein dóórloopend kunnen krijgen? Men onderschatte het belang daar van niet, immers daardbor zou het mogelijk zijn voor- bezitters van goedgespekte beurzen van uit Alkmaar in Amsterdam uitvoeringen en concerten bij te wo nen, zou Alkmaar tevens een achterstand op foren sensteden hebben ingehaald. Veel wordt er hier op paedagogisch gebied ge daan, hetgeen de vestiging uiteraard in niet geringe mate bevordert. Alkmaar mag gerust als een aan- trekkingspunt gelden door het onderwijs in al zijn geledingen. Ook deze begrooting' getuigt weer van het stretven in de goede richting. Zij leert, dat de oude ambachtsschool zal worden verbouwd tot han delsdag- en avondschool en dat er een tuinbouwwin- terschool en vermoedelijk nog een openbare lagere school zullen worden gesticht. Wij zien verder op hygiëniseb gebied een maatre gel in het ver of na verschiet, die de gemeente ptellig groot voordeel zal opleveren de instelling van een keuringsdienst op voedingsmiddelen. En wat eindelijk markt- en verkeerswezen betreft de nieuwe toegangsweg naar de Kaasmarkt, even tueel met onteigening van perceelen, zal zijn beslag krijgen, evenals verbetering' van den toestand aan de Kanaalkade door het maken van een walbeschoeiing, met aanleg van een spoorlijn. Eenige ingrijpende maatregelen dus, welke voor een zich ontwikkelende stad veel waard zijn. Wij meenen het hierbij heden te moeten laten. Over de „sommen" dezer begrooting een volgenden keer. Donderdag komen de secties voor het onderzoek van de staatsbegrooting bijeen. ONTSLAGEN. Men meldt uit Ambt Hardenherg aan het Hbld., dat de gemeenteraad den onderwijzer H. Meertens met al- gemeene stemmen 'heeft ontslagen, omdat hij aan het hoofd der school geweigerd had den kinden voor een te houden feest nationale liederen te leeren zingen. M. is lid der S. D. A. P. TOYNBEE-VEREENIGING. Men schrijft ons: De inschrijving van leerlingen voor verschillende vakken zal plaats hebben op Donderdagavond 2 Oct. in het Nutsgebouw. 'tZal zeker onnoodig zijn jonge lui op te wekken van deze lessen gebruik te maken; immers de Toynbee-vereeniging is hier genoeg be kend en mochten er nog zijn, die niet weten, hoe nut tig en aangenaam de avonduren gedurende de win termaanden in het Nutsgebouw worden doorgebracht, dan vragen zij hierover inlichting bij anderen, die reeds één of meer winters de lessen volgden en zeker zullen Donderdag zich weer velen als leerling laten inschrijven. GOEDKEURING STATUTENWIJZIGING. Met St. Ort. no. 266 zijn verzonden de gewijzigde statuten van de Christelijke Jongelingsvereeniging „Zacheus" en de Alkmaarsche Handelsreizigersveree- niging, beide alhier. VOETBAL. Zoo zal dan morgen ook Alcmaria Victrix het voet balseizoen 19131914 openen, 't. Begint dan ook tijd te worden, want 5 October beginnen de competitie wedstrijden. Alcmaria moet dan naar Schiedam om den strijd aan te binden met S. V. V. aldaar. Deze vereeniging speelt voor 't eerst in de tweede klasse en zal zooals te verwachten is, alle krachten inspan nen, om te toonen werkelijk in die klasse te behooren. Vooroefening is voor Alcmaria dan ook beslist noo- dig en zij is zoo gelukkig geweest! voor morgen een uitstekende tegenpartij te vinden. Het tweede elftal der Haarlemsche roodbroeken (hier welbekend) zal Alcmaria gelegenheid geven den voetballiefhebbers te laten zien, wat in 't komende seizoen van haar kan worden verwacht, 't Elftal' zal zoo goed mogelijk wor den samengesteld en wij' verwachten dan ook een spannenden strijd. Alcmaria heeft alleen in huur het terrein aan de Zandersloot zoodat ook de toegang al leen daar is. Van de verdere terreininrichting' hopen wij Maandag nog iets te vertellen. Wij hopen dat er dit seizoen in Alcmaria een geest van eendrachtige samenwerking zal heerschen en alle leden er toe zullen medewerken dat Alcmaria Victrix in dë 2e kL afd. B. een zoo goed! mogelijk figuur maakt. Wij; gelooven dat de steun der voetballiefheb bers dan niet achterwege zal blijven. Moge het een mooi seizoen worden en dë wedstrijd va*}1 morgen een goed begin zijn. ON T ZETV E KEENT GING. De Ontzetvereeniging vergadert Maandagavond in de Harmonie, o.m. komt die herdenking van den' 8- October-dag op de agenda voor. Gaarne vestigen we evert bijzondere aandacht op deze vergadering. TWEEDE KAMER. De af deelingen vïin da Tweede Kamer hebben gis tervoormiddag het onderzoek van de Indische begroo ting' beëindigd. MUZIEKUITVOERING door het STEDELIJK MUZIEKKORPS Directeur de Heer H. A. Maas, op ZONDAG 28 SEPT. van 2'V2 tot 4% uur IN DEN HOUT. Programma. 1. Hail to the Spirit of Liberty, Marsch Sousa. 2. Les Exil'és, Ouverture de concours Langlois. 3. Caglisstro, valse tzigane Joh. Strauss. 4. Musikalische Tauschungen Schreiner. Pauze. 5. Ouverture zur operette „Dichter und Bauer" Von Suppé. 6. a. Man steigt nach, Tanzlied, [Geschiedene Frau] Fall, b. Hahnen-Rheinl tinder [Keusche Susanna] Gilbert. 7. Roto Rosen, Walzer, [Der Mann mit den drei Frauen] Léhar. 8. Abzug der Gladiatoren Fugik. DE SOCIALISTEN EN DE! MINISTER PORTEFEUILLES. Met bovenstaand onderwerp trad gisteravond in de geheel gevulde groote zaal der Harmonie als spreker op de heer A. H. Gerhard, lidi der Tweede Kamer. Na een inleidend woord van den voorzitter der af- deeling Alkmaar van de S. D. A. P„ den heer van 't Veer, begon de heer Gerhard met de situatie voor het Zwolsche congres na te gaan. De inzet van de verkie zingscampagne was een hevig verzet tegen de lieer- sehende clericale regeeriiig'. ITet verzet kwam van al le linksehe partijen. De concentratie en de sociaal democraten moesten uiteraard' hun zwaarste slagen richten naar denzelfden kant. Doch daarna sloeg men ook op elkander in op de verschillende vergaderingen. De concentratie sloeg inzonderheid en bij voorkeur naar de sociaal-democratie. De concentratie, vervolg de spr., voelt' zich wel vijandig tegenover de vorige regeering, maar is toch in belangrijke opzichten aan haar verwant. Ze was principieel' vijand' van de so ciaal-democratie en opportunistisch vijandig tegen over de rechterzijde. Dë mannen van de concentratie zeiden, absoluut niet van de sociaal-democraten af hankelijk te willen zijn. In geen geval wilden ze zich verantwoordelijk stellen voor eenige regeering, wanneer ze niet uit eigen kracht boven de clericale partijen kwamen te staan. Van den aanvang af is als de groote lijn van de soc. dem. bekend geweest, cat ze niet aan de regeering wilden deelnemen. Ook spr. heeft gezegd, geen regeering te willen aan vaarden, wanneer de soc. dem. nitet meer dan 50 ze tels hadden. Zoo was de situatie voor de verkiezin gen. Na_.de verkiezingen konden de concentratiepartijen, gelet op de situatie, zeggen: we willen de regeering niet, want haar ledenaantal was geringer dan diat der clericalën. De concentratie hield de redeneering: soc.-dem. en concentratie zijn gemeenschappelijk getrokken tegen de rechtsche meerderheid, gemeenschappelijk hebben ze haar tegen den grondl geslagen en de dreigende ge varen a f gewend en nu zijn ze gemeenschappelijk ver plicht het gemeenschappelijk strijdprogram alg. kiesrecht, staatspensioen tot uitvoering te bren gen. Deze redeneering moest den indruk maken buiten gewoon logisch te zijn. Met recht riep schijnbaar na de weigering de concentratie: Wat zijn die soc. dem. laf! Ze durven niet-, omdat ze het partijbelang stellen boven heti volksbelang. In de betoogen van tegenstanderszijde mankeeren een paar kleinigheden. Als twee hetzelfde zeggen en als twee hetzelfde doen, dan willen ze nog niet het zelfde. De concentratie is voor alg. kiesr., voor staatspensioen, de soc. dem. ook, maar het is abso luut wat anders. De beteekenis van een hervorming schuilt niet in de hervorming zelf, maar eenerzijds in de wijze waarop ze Wordt verkregen, anderzijds in het doel, dat men daarmede beoogt. Het algemeen kiesrecht naar zijn wezen heeft al leen beteekenis indien het wordt veroverd; wordt het gegeven, dan is het kiesrecht in zichzelf al verzwakt. In den .strijd voor het alg. kiesr. is hef streven om tegelijkertijd ook in de gansche eeonomisch-politieke actie de massa te revolutionëeren. Alg. kiesr. is voor de soc.-dem. niet alleen een rechtsvraagstuk, maar voor alles een vraagstuk, dat nauw samenhangt met de meerdere of mindere bewustheid waarmee de klas senstrijd in de maatschappij wordt gestreden. Voor de concentratie is het alg'. kiesr. een middel om den klassenstrijd te temperen. Dit principieels verschil geldt ook ten opzichte van het Staatspensioen. Principieel is de motiveering van den eisch van staatspensioen geheel anders dan die van de concentratie. Het is onjuist, dat concen tratie en sociaal-democratie onder hetzelfde program zijn opgetrokken. Daarom kon niet gesproken wor den van een gemeenschappelijk den oogst binnenha len. De soc.-democratie gaat in haar wezen in tegen den grondslag der huidige Mij. De concentratie is de beweging, die in haar wezen de maatschappij in haar grondslagen wil behouden, evenals de clericalen dit willen. Zij meenen den klassenstrijd te kunnen op heffen met behoud der tegenwoordige maatschappij, de soc. democraat acht den klassenstrijd het onver mijdelijk gevolg van de maatschappelijke verhoudin gen. In sociaal-economisch opzicht vertegenwoordigen 16 man in de Kamer ééne richting en 84 de andere richting. Deze laatste is gesplitst en de concentra tie, een der deelen, vindt in den vorm aanknoopings- punten met haar principieelen tegenstander: dë soci aal-democratie. Zoo komt de verwarring. De soc.-dem. zeggen dat de soc. democratie abso luut ten doode is opgeschreven, wanneer het partij belang niet synoniem is met hët algemeen arbeiders belang. Als iets in strijd is met het arbeidersbelang en de sociaal-democratie aanvaardt het toch, omdat het voordeelig is voor het partijbelang, dan sterft de soc. democratie haar eigen dood. De soc. democratie heeft de portefeuilles geweigerd in het belang der arbeidersklasse zelfs de clericale arbeidersklasse. De taak der soc. democratie is niet een politiek voor deel te krijgen, maar om de arbeidersklasse het in zicht, te verhelderen ten opzichte van de toestanden in de maatschappij, zooals zij, de sociaal-democratie, die ziet. De vraag was hier: hoe staat het aanvaarden der portefeuilles ten opzichte van de ontwikkeling der arbeidersklasse? Wij laten ons de portefeuilles niet opdringen, zei spr., maar aanvaarden ze slechts wan neer dit is in het belang der arbeidersklasse. Wat is en wat vordert het arbeidersbelang? Dank zij den onvermoeiden strijd van de soc. democratie is het alg. kiesrecht naar voren gekomen, was de soc. democratie er niet geweest, dan stond alg. kiesr. nu niet op het program der concentratie, evenmin het Staatspensioen. Al wat in de maatschappij tot stand komt, komt slechts als er een krachtige arbeiderebe weging achter staat. Deze beweging kan sterker wer ken langs den weg van veroveringen in het parlement en van rechtstreeksche ontwikkeling daarbuiten, dus de parlementaire en de economische weg. De eerste weg is noodig, doch wat in het parlement tot stand komt, staat bij de sociaal-democraten direct in het licht van de vraag: Hoe wordt het klassebewustzijn daardoor gesteund? De verovering van alg. kiesr. en Staatspensioen is goed als het klasseinstinct der ar beidersklasse er door wordt versterkt, een ramp als ze er door wordt verzwakt. Spr. oordeelde, dat eenige verwarring was ont staan door het amendement, dat de heer Duys op het Congres voorstelde. Aan de hand van het reglement van orde voor de ministers trachtte spr. aan te too nen, dat dit reglement belet, dat men op zijn eigen houtje in het ministerie gaat handelen. Een ministe rie, dat optreedt, treedt op ter verdediging van wat de feitelijke meerderheid verlangt: het behoud van de tegenwoordige maatschappelijke verhoudingen. Slechts een socialistische meerderheid gedoogt so cialistische ministers. De concentratie kon niet zeggen: nu de soc. dem. niet willen, kunnen we niet. Ze zei: Nu willen we niet. De soc. dem. moesten in het ministerie als gij zelaars, de concentratie begreep, wat. het minister schap beteekent, het was in hun oog een ontmanning van de soc. democratie. In d'eze troonrede, die meegevallen is, is alg. kies recht opgenomen en wat men onder staatspensioen k-au verstaan. Het staatspensioen komt, het ligt in den geest- en de lijn der tijden. Wil het ministerie rare sptongen maken, zoodat er tegen moet worden gea geerd, dan staan de soc. democraten zuiverder dan tegenover een ministerie, waar soc. dem. ministers in zitten. Dit ministerie is geen haar slechter dan welk concentratie-ministerie had kunnen komen, in elk geval zou een ministerie met soc. dem. er in slechter zijn. Voor de soc. democratie met haar standpunt in de maatschappelijke vraagstukken bracht inderdaad het belang van de gansche arbeidersklasse mede de portefeuilles te weigeren. Komt er iets goeds, aldus

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1