8 751°. S718, 9604, 11114, 13994, 17689 en 20390 elk f 100. IS T A DS NIEUWS, BUITENLAND. NIEUWE INDISCHE POSTZEGELS. Naar Indië is, meldt de N. Crt., verzonden de eer ste bezending postzegels eener nieuwe editie, waarop de buste van H. M. de Koningin prijkt tussehen palmboomen. Ook voor West-Indië zullen nieuwe postzegels worden vervaardigd. MUSEUM VOOR KUNSTNIJVERHEID HAARLEM. Het aantal inzendingen voor de Tentoonstelling van Moderne Medailles en Plaquetten, welke in de eerste helft van October in de Rotonde van het Mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem zal geopend worden, neemt voortdurend toe. Verschillende bui- tenlandscho inzendingen worden nog verwacht, zoo dat deze Tentoonstelling meer uitgebreidheid zal krij gen, dan men aanvankelijk had gedacht. VLAAMSÖH LACKEDING. Godden Loot-en, geheel Stavele weet dat, en nog tien parochiën in het ronde, is een onbermhertige dronkaard. Al de dagen die God verleent, komt God den naar huis gelaveerd. Bette, zijne wettelijke, is dat spel al lange beu; en, ze heeft al van alles gepoogd, te goen en te kwaan, om Godden het drinken te verleeren; bedsermoenen, schelden en verwijten. Maar 't was al boter aan de galge! Ten langen laatsten, ten einde raad, verzon ze een list. En, op eenen nacht in de donkere zes weken, dat het woei, genoeg om al de pouplieren langs de baan in flenters en slunsen te slaan, ging ze, diep in haar kapmantel gedoken, den weg afleggen, die Godden huiswaarts moest leiden. Als ze daar nu al lange gestaan had, te klappertanden van dé koude en de vaak, kwam Godden eindelijk afgesukkeld met zijn strooien beenen en zijn buik vol bier. En, al met eens, springt ze voor Godden, en ze roept met zware stem: Uw geld of uw leven? Jaaa, pufte Godden, en wie gijt gij 1 Ik, zei Bette, ik ben de duivel Alia, als 't alzoo is, zeeverde Godden, geeft mij de vijve, ge zijt van de familie, 'k ben immers met uw zuster getrouwd. (De Msfo.) VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 22 tot 27 September werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 1189 zak aardappelen, 184800 bloemkool, 201900 roode kool, 79000 gele kool, 62800 witte kool, 310 baal en 30400 bos wortelen, 1888 baal nep, 3217 baal uien, 6094 K.G. slaboonen, 3735 K.G. augurken, 2200 ram menassen en 500 bieten. gaan met tijdelijke voorziening. - Een voorstel van den heer Breebaart om een tijde lijke leerkracht aan die school te benoemen, werd in handen gesteld van Burg. en Weth. om in een volgen de vergadering te behandelen. Bij de begrooting werden achtereenvolgens behan deld de volgende verzoeken om subsidie. Van de vereeniging tot bevordering van het vakon derwijs in Westfriesland om 10 is afwijzend op be schikt. Van de afd. Winkel dier vereeniging- om 100 subsidie en het gebruik van een schoollokaal met vuur en licht, toegestaan. Aan de Handels- en Industrieel© Middenstandsver- eeniging- te Schagen werd '10 verleend. Op verzoek van den gemeenteveldwachter wordt de jaarwedde van den veldwachter verhoogd met 50 en de jaarwedde van den gemeentebode verhoogd met 10. Daarna werd de geheele begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 31856.56. De begrooting van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 3703.015. Met het^ oog op de aanstaande gasverlichting werd besloten nieuwe lantaarns aan te schaffen en het op steken automatisch te doen plaats hebben. Hierna sluiting. UIT OUDKARSPEL De afd. Langendijk van den bond voor Staatspensi- onneering, die als gevolge harer actie tijdens de ver kiezingen, door het hoofdbestuur voor de keus wa« gesteld of erkenning harer verkeerde handelingen te plaatsen in dezelfde bladen, waarin advertenties wa ren geplaatst, of te worden geroyeerd als afd., heeft thans van het hoofdbestuur na eenige corresponden tie, waarin duidelijk de motieven werden aangegeven en het hoofdbestuur vrijheid werd gelaten te hande len, zooals het dacht in 't belang van den bond te moeten doen, bericht ontvangen waarvan de eind woorden zijn: zand' er over. Het hoofdbestuur was op zijn laatste vergadering van oordeel, dat er nog zooveel ander en beter werk te doen was, waarom al spoedig deze zaak en nog enkele andere soortgelijke met den mantel der liefde werden bedekt. Ook het federatiebestuur is volgens schrijven van den secretaris, bereid de geheele zaak van de verkie zingen als niet gebeurd te beschouwen en genegen weer samen te werken om te komen tot het groote doel. daden te doen, niet o-m te debatteeren over klassen strijd en afschaffing van het privaat-bezit. Er hadden moeilijkheden kunnen komen, b.v. bij een werkstaking, doch die waren van twee kanten uit den weg te ruimen. Yan beide zijden zou men bü kleinigheden wat schikken. De soc. dem. zouden in een ministerie niet van kleur veranderen en had den er uit kunnen gaan, als het program was afge werkt. Men ligt van de rechterzijde op den loer, of deze meerderheid niet zoo gauw mogelijk kan verdwijnen. Vandaag of morgen komt er misschien bij een of an dere nesterij een samengaan van soc. dcm. en rechter zijde, die een val wil leggen, en dan ligt dit ministe rie. En dan gaat het rechtsche graan opschieten en verstikt het wat er van soc. dem. en vrijzinnigen on derzit. Dan krijgen we het onkruid van een tarief- wet en een schoolherziening als gevolg van 'de hou ding van de Marxistische soc. dem. Het kiezen van de soc. dem. is niet de kortste en zekerste weg, die men, moet inslaan om hervormingen te bereiken, dat zullen ook de 1600 kiezers, die op den heer Gerhard hebben gestemd in het district Alkmaar inzien. Een kiezer in Schoterland schreef terecht dat hij wel mr. Mendels had gestemd, maal ais niet gezorgd wordt, dat er algemeen kiesrecht en staatspensioen komt, dan is hij niet rood meer. Et was samenwerking mogelijk op eenige practi- sche punten, de eenige zooals de heer Troelstra zei die op een democratisch program konden voorkomen. En wat bleek reeds na de weigering? Hoogezand èn Rotterdam I gingen verloren voor de soc. dem.; ve le kiezers zijn thuisgebleven. De houding der soc. dem. heeft bij velen de opvat ting doen postvatten, dat het gaan stemmen toch niet helpt, hun belangstelling is gedood. In het vast-roo- de raadsdistrict t'e den Haag is eergisteren nog onder den invloed der portefeuille-kwestie de katholiek Wesseling gekozen. De moeilijkheden, die de heer Gerhard in een mi nisterraad verwachtte, zijn gering. De ministers den geen gijzelaars Het aantal jongelieden, dat als cadet plaatsing- vond, bedroeg 955. Van het personeel, dat bij de opening aan de school verbonden was, zijn nog aan de inrichting, de H. M Leeraren J. Cock en N. van Beek, de adjudant-onder- officier-schrijver L. van Rooijen, de sergeant-majoors H. J. Kuijmans, D. J. Smit en Ph. Gehrels; de ser geant-concierge E. Muller en de korporaals-kok H. Kooijman en J. van Smirren. GODSDIENST EN WETENSCHAP. Het bestuur van de afdeeling Alkmaar der Veree niging „De Dageraad", die dezer dagen een uitnoodi- ging ontving, tot het zenden van een debater op de vergadering in de Harmonie, waar Donderdagavond ri Kartog van Haarlem spreekt over Godsdienst en Wetenschap", deelt ons mede, dat zal komen debatteeren de heer H. Schutjes, redacteur van het weekblad „De Dageraad", van Amsterdam. VOETBAL. Alcmaria Victrix I—Haarlem II 2—9. De, eerste wedstrijd der Alkmaarsche tweedeklassers m het seizoen 1913'14 is geëindigd met een groote nederlaag voor onze stadgenooten. Wat is hiervan de oorzaak? O. i. zijn er oorzaken! De tegenpartij was een uitstekend elftal van reeds geoefende en goed getrainde spelers. De meeste zijn meermalen invaller geweest in het eerste elftal der roodbroeken, dat in de eerste klasse steeds door zijn ijn combinatiespel opvalt. En daar tegenover kwam Alcmaria met een zwak, ongeoefend elftal. Zwak door de aanwezigheid van enkele invallers, die in een twee- dek as elftal niet thuishooren. En van ongeoefend heid gaf het geheele elftal de meest doorslaande be- wijzen. De eerste twintig minuten werd de geheele verdediging finaal overrompeld, door de uitstekende Haarlem-aanval. 50 voor Haarlem, zoo was toen reeds de stand. Do rechtsbuiten maakte toen een heel mooi tegen- punt en na de pauze wist ook de linksbuiten, na n nnlit 1 1 TT den geen gijzelaars zijn in het ministerie, maar voe- I slecht wegwerken van den Haarlem-keeper een punt 1. 5 i ,°U en -hebbei1 met de Kamerfractie. Spr. is te maken. Deze beide spelers presteerden nog wa^ in cle voorhoede. Haarlem II wist zonder veel moeite het cijfer 9 achter haar naam te krijgen. Had haar voorhoede in de tweede helft juister geschoten, de dubbele c-ijfers waren glansrijk gehaald. De midden voor van Haarlem verdient een bijzondere vermelding UIT BERGEN. Ue harddraverij, gisteren bij gelegenheid van dc kermis op het Woud onder deze gemeente gehouden is goed geslaagd. Door 9 paarden werd hieraan deel genomen. Na spannen den strijd was de uitslag als volgt le pr. een servies, W. Kraakman, berijder Bertus Kraakman, 2e pr. een sigaren stel, H. W. Kager, be rijder Jb. de aard, 3e pr. een barometer R. Roskam, berijder P. Bakker. UIT WIERINGERWAARD. Bij de Zondag gehouden harddraverij van paarden uit onze gemeente waaraan door slechte 7 paarden werd deelgenomen, zijn de prijzen gewonnen als volgt: le prijs 25, J. Kistemaker met Trien, le premie 15, A. D. Sleutel met Wilhelm. 2e premie J 10, P. Koóij Jbz. met David, 3e premie 5 A. de Carpentier met Lord. UIT GROOT-SCHERMER. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente athier is beroepen Ds. W. van Dooren te Rozen daal (N.-B.) UIT NOORINSCHARWOUDE. In het hotel „De Burg" hield: de afdeeling Langen dijk van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" eene ledenvergadering onder voorzitterschap van dr. Vogelenzang. Als afgevaardigden naar de a.s. algemeene vergade ring werden gekozen de heeren H. J. Houtkooper en A. Vroegop; als plaatsvervangers de heeren J. Klif ten en W. Kaan. Als bestuurslid werd herkozen de heer O. Staal en gekozen de heeren J. du Burck en P. Berkhout Tot kasnazieners werden benoemd de heeren B. Boomsma en 0. Keeman Jr. Nu bracht de heer II. J. Houtkooper de weigering van subsidie door den gemeenteraad van Broek op Langendijk ter sprake. De secretaris las een schrij ven voor, dat naar aanleiding' van die weigering- aan genoemden, Raad is verzonden. De heer dii Burck bracht die weigering aan de hand van feiten in verhand met de pensioenverleening aan den voorma- ligen bode-magazijnmeester. Nog nog een korte ge- dachtenwisseling besloot men nu eerst maar af te wachten. De lieer W. Kaan had gehoord, dat er manschen zijn die meenen dat hef pensioen voor den voormaligen bode-magazijnmeester slechts voor één jaar geldig was. De heer Jb. Greidanus zei, dat een pensioen geen toelage is, en dus in elk geval behoort gehandhaafd te blijven. De voorzitter deelde mede, dat ter volgende vergadering hij de begrooting déze zaak wel weer aangehaald zal worden en stelde voor nu de besprekingen hierover te sluiten, wat goedge vonden werd. De heer du Burck wees op het gevaar dat dreigt voor de gezondheid, als men in dezen tijd ziet, dat boonen afgehaald worden, soms in bedompte huizen, ja waar het mogelijk is, dat zelfs dit kan geschieden in huizen waar tuberculoselijders zijn enz. Unaniem was men het hiermede eens en zal dit door dr. Hoekstra ter sprake gebracht worden op de vergadering der betreffende gezondheidscommissie. Ter vergadering N. O. P. C. werd o.m. besloten: inzake het. kindercongres lid te worden; zich aan te sluiten bij het drankweer-comit en dee.l te nemen aan de winkelraamtentoonstelling; verder deel te nemen san het organiseeren van een St.-Nieolaasfeest. Bü Kon. Besl. is met ingang van 2 October be noemd tot burgemeester dezer gemeente de heer O. Brinkman, Gemeentesecretaris. UIT WINKEL. In de Zaterdag gehouden voltallige raadsvergade ring was o.m. ingekomen een circulaire van den Ned. Bond van Gem. ambtenaren betreffende toepassing der pensioenregeling. Werd aangehouden tot de be handeling van dit onderwerp. Een proces>-verbaal van kasopneming d.d. 23 Sep tember j.l. waaruit blijkt dat tot op dat oogenblik was ontvangen over 1912 en 1913 91992.82s, uitge geven 78100.26s, zoodat in kas behoorde te zijn en was J 13292.56, terwijl boeken en bescheiden van den ontvanger in orde zijn bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. 1914 bebande''n§ kwam daarna de begrooting voor De onderscheidene posten werden medegedeeld en I toegelicht. 1 In het bijzonder gaf de post „Jaarwedden Onder ijzers aanleiding tot discussie, waar de heer Bree baart te kennen gaf de regeling van het onderwijs in den Groe tpolderschool onvoldoende te achten en de vraag stelde of de Raad de verantwoording daarvan Janger op zich kon' nemen. Persoonlijk kon zij dit met doen. toestan, UIT STOMPETOREN. In de j.l. Zaterdagavond gehouden vergadering- van de afdeeling Schermeer en Omstreken van het Witte Kruis werd de beschrijvingsbrief voor da algemeene vergadering behandeld. Iu de plaats van den heer G. Stapel (vertrokken) werd als bestuurslid gekozen de heer P. Vader PDz. Hei kozen werden de periodiek aftredende bestuursle den, de heeren S. Brak en D. de Boer Dz. erder werden herkozen de heer J. Glijnis als com missielid' voor de controle en de heer Dr. ten Veld- huys als commissielid voor aankoop. Tot afgevaar digden naar de a.s. algemeene vergadering zijn be noemd de heeren J. Rolff en Dr. ten Veldhuys; tot plaatsvervangers de heeren H. Zeeman en P. Vader PDzn. De vergadering was matig bezet. UIT DRIEHUIZEN. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Drie huizen en Zuid-Schermer is beroepen de heer J. L Adriani, proponent te Wester-BTokker. KORTE; BERICHTEN. Naar Onze Crt. verneemt, heeft een oud-ver pleegde van Ned. Mettray aan die stichting een som van 15000 gulden geschonken. De vlieger Leo van Steyn heeft het hoogtere cord voor Nederland op zijn naam gebracht. Hü- be reikte 2880 M. De ziekteverschijnselen onder de militairen te Middelburg, waarvan we melding maakten, zijn niet aan het gebruik van Argentijnsch vleesch toe te schrijven, zooals eerst gedacht werd. De Rotterdamsche recherche hield een oberkell- ner aan, die er vandoor was gegaan met een fooien- pot groot 500, mede eigendom der overige kellners van het café, waar hij werkzaam was. De insluipingen volgen te Amsterdam snel op elkaar. Pas in de woning van wethouder Delprat, daarna nog eens en nu Zaterdagavond bij een bewo ner van do Plantage Kerklaan. Er is ter waarde van 600 gestolen. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 5e Klasse, 9e lijst. Nos. 2046 en 11800 elk f1500; Nos. 18968 en 20717 elk f 1000; Nos. 13696 en 17715 elk f400; Nos. 4056 «elo elk f 200Nos" 494> 186°' 2285> 4843' dc De voorzitter gaf een overzicht hoe de aar zoo geworden in en welke E-trn -epaard zuTlën DE SOCIALISTEN EN DE MINISTER PORTEFEUILLES. Vervolg. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik ge maakt door den heer W. O. A. Koster, secretaris van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, die opmerkte dat de heer Gerhard niet sprak namens de lieele soc. democratie, spr. wou dat Duys, Schaper en Vliegen eens ter vergadering waren! Er zijn veel aanvragen voor spreekbeurten over de portefeuillekwestie, zei d-e heer Gerhard, maar wie gaan spreken? Mannen als Mendels, Gerhard, Wibaut e. a. Dat zal wel anders worden. De uitlatingen van de heeren Hugenholtz en Schaper over hun niet meer durven verschijnen voor de kiezers en met roode kaken staan neemt spr. met al te tragisch op. Het landsbelang heeft door de weigering der por tefeuilles een slag gekregen en de maatregelen, waar we voor vechten, zijn naar achteren gedrongen. Dp met-soc. democraten, die soc. dém. gestemd hebben, waren verder geweest als ze anders gestemd hadden. Spr. zeide, hoe gemakkelijk dit ook zou gaan, het de- met met citaten uit het artikel „Aanpakken" van vliegen, uit de Voorpost en de congresrede van Schaper t.e willen vullen. Het is ni'et juist, vervolgde spr., dat de linkerzijde do hardste slagen aan d'e soc. democraten bracht, wt| hier in Alkmaar. Daar was geen vrees voor rechts. De heer Gerhard wees niet in het minst op dé herstemmingseischen en heeft er ook niet op gewe zen, dat de soc. dem. b.v. te Beverwijk hard voor de vrijzinnige herstemmingscandidaten hebben gewerkt; dat in Enschede de vrijzinnigen minstens even sterk hebben gestreden als de sociaal-democraten. o zagen beiden, da't de mooie eischen algemeen kiesrecht en staatspensioen niet tot stand konden ko men, wanneer de rechterzijde niet weg kwam We vochten met evenveel liefde naast elkaar voor posi tieve dingen. Bij de herstemming had de soc.-democratie een mee vallertje, door de houding der rechterzijde. We had den samen gevochten hij die herstemming als één massa: Weg de kerkelijke regeering-, hoog het alge meen kiesrecht en het staatspensioen. Nu waren bij de vorming van het ministerie de soc. dem. met hun denkbeeldige bezwaren weigerachtig. In het ministe rie zou men echter, zei spr., samen gekomen zijn om het absoluut niet eens met de ongelukkige uitlating van de Nieuwe Crt. Dr. Bos deed, de soc. dem. heb ben hetzelï erkend, een eerlijk, loyaal aanbod. Ook voor de vrijzinnigen zou bet samengaan met s<?p' dom. wel moeilijkheden, als afname van de partijidealen en partijactie, hebben gegeven. Ze had den er deze voor over in bet belang van het land. De steun, die 1'rooistra beloofde, was geen steun. De oorlogsbegrooting mocht niet hooger worden. De- ze. moest hooger worden door de uit te voeren nieuwe militiewet. De troonrede is meegevallen en velen van de 144.000 .stemmers op de soc. dem. zul'len zeggen: zoo'n extra parlementair kabinet zelfs valt wel mee. Doch met dit kabinet wordt minder verkregen dan met een vrij zinnig-socialistisch ministerie. Dan was er wel ver hooging van het peil van het volksonderwijs op het program gekomen en waarschijnlijk zou geen slag schip zijn voorgesteld. Partijgenooten van den heer Gerhard, b.v. de heer Vliegen, hebben zelf geschreven, dat men door de weigering de propaganda tot machteloosheid) doemt. Op het jongste partijcongres te Jena zeiden de soc.- democraten met hun 110 Rijksdagzetéls dat ze eigen lijk niets tot^ stand hadden kunnen brengen. De mooi ste Roode Dinsdagen brengen het alg. kiesrecht niet, dat had kunnen komen bij samengaan. Bij de vrijzin nigen zat bij de aanbieding der portefeuilles geen handige zet voor, maar de overtuiging, dat samen hervormingen konden worden bereikt. Wilt ge daden, stemt dan vrijzinnig, zei' spr. De heer Gerhard, hierna weer het woord verkrij gend, zeide, dat alles wat de heer Koster zei niets met zijn inleiding te maken had. Als de soc. dem. de portefeuilles hadden aanvaard; aldus beweerde delieer Koster, dan was alles beter gegaan, terwijl spr. be toogde: als de soc. dem. in het ministerie waren ge gaan, zou het minder gaan. Wat hebben we aan zoo'n bewering? Ieder moet erkennen, zei spr., dat een ministerie, dat eenige jaren zit, vat geeft aan een minderheid, die liet wil laten vallen. Een ministerie met soc. dem. er in staat minder sterk dan een homogeen mi nisterie. De hoofdzaak ligt niet in de vraag, wie zit in het ministerie, maar hoe is de waarschijnlijk heid, dat' de meerderheid in de Kamer het ook als meerderheid zal steunen. Hadden de soc. dem. in de Kamer ook niets om- trent steun beloofd, dan zon de politieke noodzake lijkheid hen er wel toe brengen een ministerie te steunen, dat meer kan brengen dan een rechtsch mi nisterie. De soc.-dem. moeten steunen, omdat ze steeds voor oogen hebben de ontwikkeling der politieke verhou dingen. Het hangt niet af van de vraag, of een be lofte wordt gedaan. Zoodra er socialisten - in het ministerie zitten, wordt het gevaar voor allerlei ge vaarlijke botsingen vermeerderd en de kans op den val van het ministerie nog grooter. De rechtsche partijen zullen niets anders doen dan uitkijken of ze het ministerie kunnen laten duikelen of niet. Zoodra er ook socialisten in de regeering zaten, zou de kans op den val van het ministerie beduidend zijn vergroot. Zoo stond bij ons de daad boven, dat we de schijnba re eer van de daad aan de vrijzinnigen wilden laten. Terwille van de hervormingen, zal spreker tot de kiezers zeggen, nemen we den schijn van lafheid op ons. De geschiedenis, aldus spr., zal leeren dat de soc. dem. het juiste standpuut heeft ingenomen, toen ze besloot niets op zich te nemen, wat ze door de maat schappelijke verhoudingen niet kon. De houding van de socialisten is ingegeven dooi de gedachte, dat die houding noodzakelijk is in het belang van de daad. De heer Koster merkte op, dat het homogeene mi nisterie van de vrijzinnigen geen meerderheid heeft in de Kamer. Een homogeen ministerie kon slechts komen, door de soc. dem. er in op te nemen. Het ministerie kan slechts vallen, als de soc. dem. met de rechterzijde stemmen. Dit zou niet gebeuren als ze in het ministerie zitten, dan is er een band. Na een korte repliek van den heer Gerhard sloot de voorzitter om half twaalf de vergadering'. voor z(jn mooie zuivere schoten in de eerste helft. Alcmaria moet voortdurend aan 't oefenen en nog eens aan 't oefenen. Grooter snelheid, meer uithou dingsvermogen, schot in de voorhoede, dat alles is meer dan noodig. 't, Is dan ook te hopen dat nieuwe krachten niet lang* op zich zullen laten wachten. Doch wij twijfelen niet, of er zal weldra verbete ring komen. Wat de terrein-inrichting betreft, die is thans uitstekend in orde. De nieuwe tribune, door den pachter van het buffet Witte, gezet, is een beslis te aanwinst. Zij bevat drie rijen goede zitplaatsen. Waar men ook zit overal heeft men een goed gezicht op het spel. Gedurende het geheele seizoen krijgt elke tribunebezoeker een reep Alcmaria-chocolade. Dat dientengevolge de entreeprijs voor deze tribu ne iets verhoogd moest worden, zal ieder kunnen be grijpen. Wij hopen, dat ook de prestaties van Alcmaria in de competitie van dien aard zullen zijn, dat het aan tal voetballiefhebbers en dus geregelde bezoekers der wedstrijden, zich steeds zal uitbreiden. Voor a.s. Zondag zal het elftal ongetwijfeld verbe terd zijn. Zondag 12 October is de eerste thuiswedstrijd van Alcmaria tegen R. F. O. uit Rotterdam. LANDBOUWVERLOTING. Bij de heden in de Harmonie gehouden trekking voor de Landbouwverloting viel die eerste prijs op 110. 11987, de tweede prijs op 110. 3086, en de derde prijs op 110. 7382. De. tweede prijs viel op liet nummer, dat tot. het laatst in de bus bleef. GESLAAGD. De agent van politie C. Drost slaagde te Utrecht- voor het politie-diploma met aanteekening, ingesteld door den Ned. Politiebond. Heden slaagde onze stadgenoot, de heer D. Duinker aan het Rheinisches Technicum te Bingen (Duitschland) voor Eleetrotechnisch Ingenieur. CADETTENSCHOOL. Den len October zal het 20 jaren geleden zijn, dat de toenmalige Minister van Oorlog, de heer Seijf- fardt, de Cadettenschool opende, en het bestuur daarvan aan den Majoor L. de Vlaming opdroeg. Zeven directeuren voerden gedurende dat tijdvak het bevel over de schóól. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De bekende Oos- tenrijksche historicus en politicus Friedjung schrijft over het Drievoudig Verbond. Oorspronkelijk sloten Duitschland' en Oostenrijk een bondgenootschap en wel om elkaar te helpen in geval van een Russfschen aanval. In 1882 zocht Italië toenadering tot Duitschland. Bismarck was hiervoor te vinden, mits Oostenrijk de „Dritte im Bunde" werd, Dientenge volge sloot Italië een verdrag met, Duitschland en een met, Oostenrijk. Dit is de oorspronkelijke vorm van het Drievoudig Verbond geweest. Eerst in 1887 werd één document geteekend. Toen werd er een zinsnede over den Balkan ingelaseht waarvan de heer Friedjung zegt: „Het Weensche kabinet verklaarde, dat het even als dat van Rome de handhaving van den status quo op het Balkanschiereiland wensehte, was Oostenrijk- Hongarije echter genoodzaakt zijn grenzen in die streken uit te breiden, dan zou Italië zich eveneens op den Balkan mogen uitbreiden. Men heeft tot den dag van heden over deze belangrijke bepaling in het openbaar gezwegen en dit vooral met het oog op een goede verhouding tot Turkije." De schrijver merkt voorts op: „Het mag in Berlijn nog zoo beslist ontkend wor- den, het is toch waar, dat Duitschland meer dan eens de op zich zelf majkke vlucht van het Weensche kabi net verlamde. Dit optreden was een groote fout en zal ook voor <ie beteekenis van het Duitsche rijk in het Oosten niet zonder schadelijke gevolgen blijven." De Morgenpost, teekent bij deze laatste opmerking aan: „Daarover zal men bij ons veelal anders denken. Wij mogen in elk geval onze regeering dankbaar zijn, wanneer zij in vredelievenden geest op het Weensche kabinet heeft weten in te werken en daardoor het uit breken van een grooten Europeeschen oorlog heeft weten te verhinderen." KORTE BERICHTEN. De gemalin van ex-koning Manuel, die onlangs ziek is geworden heeft verklaard niet weer naar haar echtgenoot te willen terugkeeren. Dezer dagen is de uitvinder der papieren sigarenpijpjes, Christian Schülz overleden. In Meinerzhagen (Duitschl.) zijn 24 huizen door brand vernield. 200 personen zijn dak loos. I wee jonge meisjes, die in Fayette, Mississippi, door revolverschoten 13 personen doodden en 6 ver wondden zijn g e 1 y n c h t. - Een veroordeelde voor de rechtbank te Munster schoot in de rechtzaal vijf revolverscho ten af, die echter niemand verwondden. Bij een ontploffing in de Fransche ha ven T.orient werden drie arbeiders gedood en zeven zwaar gewond. Uit Parijs is een diamanthandelaar gevlucht, die waarschijnlijk met f 375.000 er van door is. In de haven van Yarmouth brak een z w a r e b 1 and uit, waarbij 360.000 schade werd berok kend. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 29 September. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch instituut te de Bilt. Geldig tot den avond van 30 September. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 773.9 te Memel. De laagste stand van den barometer 756.0 te Coru- na. VERWACHTING. Zwakke tot matigen meest oosteiijken wind, helder tot liehtböwolkt droog weer, zelfde temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2