Trekking van heden. &e Klasse, 10e lijst. Nos. 5358, 7992, 11417, 12487 elk f 1000; Nos. 1978 5643, 8447, 10596, 16657, 18843 elk f 400; Nos. 5140 5407, 14720, 19296, 19385 elk f 200; Nos. 1749,7196 7837, 10593, 13376, 15515, 15872, 16168,17761,18799, 19004 elk f 100. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Ingezonden Mededeelingen. eu de afdeeling een subsidie toe te kennen van 35 Op het éerste punt werd met algemeene stemmen li iet het voorstel van B. en W. meegegaan, terwijl met 5 voor en 2 tegen, de heeren Roodjes en Over aan de afd. een subsidie van 35 wordt toegekend. Een ingekomen schrijven om subsidie voor een te Alkmaar te houden 2-jarige cursus voor de hoofdacte kwam nu in behandeling. De heer v. Hattum heeft meegedeeld, dat aan deze cursus 7 leermeesters ver bonden zullen zijn die wekelijks tezamen 14 lesuren hebben. Da kosten zullen ongeveer bedragen 1300 a 1400. De gemeente Alkmaar zorgt voor vrij lo kaal, vuur en licht. B. en W. stelden voor 25 toe te kennen, voorloo- pig voor 2 jaar. Dienovereenkomstig werd besloten, B. en W. zijn met het oog op hét doen van een nieuwe oproeping van oordeel dat het geiwenscht de salarisregeling der onderwijzers te verbeteren en stellen daarom voor de regeling te herzien. De rege ling is voor het H. d. S. beneden 5 d. j. 900, 5—10 dj. 1000, 10—15 dj. 1050, 15—20 dj. 1100, 20 en meer dj. 1200. De door B. en W. voorgestelde regeling luidt bene den 5 dj. 1000, 5—8 dj. 1050, 8—11 dj. 1100 11—14 dj. 1150, 14—17 dj. 1200, 17—20 dj 1250, 20 en meer dj. 1300. De bestaande regeling voor de onderwijzers is be noden 3 dj. 600, 3—6 dj. 650, 6—10 dj. 700. 10— 15 dj. 750, 1520 dj. 800, 20 en meer dj. 900, De voorgestelde regeling, beneden 2 'dj. 600, 2- dj. 650, 5—8 dj. 700, 8—11 dj. 750, 11—14 dj. 800, 14—17 dj. 850, 17—20 dj. 900, 20 en meer dj. 950, Verplichte hoofdacte blijft 200 meer en bezit hoofdaete blijft 100 meer, terwijl voor 't bezit van tuinbouwacte 50 wordt voorgesteld. Deze regeling werd zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen en gaat in 1 Jan. 1914. Daar voor het spoorplan het geld nog niet i!s opge nomen, werd het besluit dienaangaande zoodanig ge wijzigd dat de eerste aflossing zal geschieden 31 De cember 1914 inplaats van 31 Dec. 1913. Goedgevonden wordt, het bedrag voor zoo noodig te leenen kasgeld voor 1914 te bepalen op 1000. Bij de rondvraag zei de heer Hansen liever te zien dat de handwagens aan den bovenkant van den weg stonden, daar ze anders altijd last- hebben van de geulen. De andere leden waren van oordeel dat vooral bij glad-dé wegen de passeerende rijtuigen dan dezen last zouden hebben, een last, die voor handkar ren beter te dragen is, dan voor zwaarbeladen wagens. De heer Hansen maakte er geen voorstel van. De heer v. Extex vroeg wanneer de herhalings school weer begint en of het bezoek daaraan niet verplichtend kan worden gesteld. Spreker vond het treurig dat daarvan zoo weinig gebruik wordt g toaakt. Het is voorgevallen dat met 22 leerlingen be gonnen en met 2 of 1 geëindigd werd. De voorzitter deelde mee, dat de school 1 Oef. be gint en dat het bezoek zeer moeielijk verplichtend kan worden gesteld. Spreker hoopt echter, dat het beter mag- gaan. Ze krijgen ander onderwijs, de roos ter is veranderd en verbeterd. Op een opmerking, dat de ouders er weinig of niet mee op hébben, ja er soms tegen zijn, merkte de beer Bouwens op, dat- wanneer het onderwijs dat gegeven wordt nuttig en noodig is, de ouders er toch niet te gen kunnen zijn. De heer Rootjes gaf hierna een klein overzicht van den toestand der gemeente-landerijen, die door een 4-tal heex-en zijn geïnspecteerd. Behoudens enkele uitzonderingen is de toestand over 't algemeen goed. Met die uitzonderingen kan met een volgende verhuring rekening worden gehou den. Wat- het grasland betreft, is het noodzakelijk bij een volgende verhuring de pereeelen goed af te palen en enkele greppels meer te laten aanbrengen. Het in nog kleiner pereeelen. te verhuren zou mis schien wel gewansoht zijn. Hierna sluiting. Aangaande de opmerking van den heer van Exter bjj het begin der vergadering kan ik zeer kort zijn. Het is wel mogelijk, dat het desbetreffende woord verkeerd is opgevangen of aangeteekend. Had ik gewet-en, dat een dergelijke kleine misstel ling als een grove vergissing kon worden beschouwd, dan zou ik waarschijnlijk scherper hebben toegezien. Dat in het woord medewerking opgesloten zou lig gen dat de raad naar des heeren Exter's pijpen zou moeten dansen, ben ik echter geheel niet met, dezen spreker eens. In elk bestuur heeft men zee.r zeker medewerking noodig, vooral wanneer men pas in een bestuur zitting heerft. DE VERSLAGGEVER. UIT EGMOND AAN DEE HOEF. Zondagmorgen is te Heemskerk de groen ten ven ter de G., woonachtig alhier, vair zijn zwaar beladen wagen gevallen. De wielen gingen hem over het li chaam en de man was dadelijk dood, UIT WIERINGERWAARD. Aan de Nieuwesluis gem. Wieringerwaard zijn twee ge va lleii geconstateerd van Febris Typhoïd'ea. Hetko- ken van melk en drinkwater is dus zeer aan te beve len. UIT HEER-HHGOWAARD. Door do afdeeling van Het Witte Kruis alhier, werd in hare najaarsvergadering besloten de Gezins verpleging in de Classis Alkmaar te steunen met een bijdrage van 5, welk bedrag voorloopig niet hooger gesteld kon worden met het oog op den mimgunstigen toestand van eigen financiën. Kaar aanleiding van een ingekomen schrijven van het Hoofdbestuur en eenige opmerkingen van den penningmeester werden grenzen vastgesteld voor gratis ontsmetting en gratis vervoer per ziekenauto. Wat ontsmetting betreft, veroorzaakt door tuberculose, deze zullen in elk der gevallen geschieden voor rekening der afdeeling. Na voorlezing der begrooting voor 1914 werd deze in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 482.50; on der dé uitgaven is begrepen het geraamde tekort over 1913 ten bedrage van 50. Als toelichting werd mee gedeeld, dat dit tekort in hoofdzaak moet worden gesteld op de vergrooting van het magazijn voor ver- plegingsmateriaal. Aan het bestuur werd opgedragen de noodige wij zigingen aan te brengen in het Huishoudelijk regle ment, teneinde Koninklijke goedkeuring te verkrij gen. Aan de afgevaardigden voor de Algem. Verg. "werd vrij mandaat verstrekt. Gekozen werden de heeren P. Seholten en Jc. Beerse tot afgevaardigden, de heeren A. Borst en P. Konijn. Na rondvraag werd deze als gewoonlijk niet druk bezochte vergadering gesloten. r ÜIT KOEDIJK. In de hedenmiddag gehouden Raadsvergadering werd met algemeene stemmen besloten ten behoeve \an het, Electnciteitsbedrijf een leening van 3O000 tegen een rente van ten hoogste 4% procent aan te gaan. Mede werd besloten aan den gemeentelijken cursus Voor dé hoofdacte te Alkmaar eert subsidie van 25 per jftar toe te kenne*. DE POLITIEK EK DE POST. Naar de Frov. Gron. Cour. uit goede bron verneemt, is er eon ministerieele aanschrijving rondgezonden waarin wordt medegedeeld, dat voortaan bij aanstel1 ling of bevordering van post- of telegraafbeambten niet mear op politieke kleur of -godsdienstige richting mag worden gelet. KORTE BERICHTEN. Te Groningen is een scheepsjager aan de gevol gen van een Donderdag' opgeloopen mishandeling overleden. Hr. Ma. Kortenaer zal in den loop van deze week Konstantinopel verlaten en naar Nederland te rugkeeren. Gistermorgen is te Utrecht een vrouw door de auto van graaf Schimmelpenninek doodgereden. Uit Dusseldorp wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld: Financieele kringen hebben plan een nieuwe stoombootonderneming te stichten voor het verkeer tusschen Dusseldorp en de Neder landsche en Belgi sche Noordzee-badplaatsen. Te Winschoten is gisteren ter gelegenheid van de kermis een agent, van politie eerst met een flesch later met een steen op 't hoofd geslagen, waardoor hij bewusteloos werd. De Amsterdamsche rechtbank ontsloeg heden Annie Pascal van rechtsvervolging en gelastte haar ■opname in een krankzinnigengesticht, den proeftijd van een jaar niet te boven gaande. STAATSLOTERIJ. ONTZET VEREENIGING. De Ontzetvereeniging, vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaar's Ontzet in 1573 en ter bewaring van andere belangrijke historische herinne ringen, hield gisteravond onder presidium van den heer F, H, Ringers Sr. een algemeene ledénvergade ring in de foyei' der Harmonie. 23 leden waren te genwoordig. Na opening der vergadering door den voorzitter deelde de secretaris, de heer J. R. van der Moer, me de, dat de heer D. Pronk wegens vertrek naar Am sterdam bericht gezonden had te bedanken als lid en secretaris der feestcommissie. Aan het jaarverslag, dat de secretaris hierna uit bracht, ontleenexx we, dat het aantal leden, dat begin vorig jaar 776 bedroeg, door vertrek en bedanken daalde tot 730. De vereeniging' telt 4 eereleden. Het keurige verslag geeft verder een overzicht- van de viering van den vorigen 8-Octoberdag en maakt ge wag van het initiatief, dat de Ontzetvereeniging' nam tot de viering der Onafhankelijkheidsfeesten. De voorzitter bracht den secretaris een woord van hartelijken dank en sprak er in verband met de alge meene viering van de Onafhankelijkheidsfeesten zijn verwondering over uit, dat ook de 8-October-dag niet wordt een algemeen feest. E'r blijkt t.elkenjare een zeker verzet te zijn tegen het allen tezamen vieren van dit feest. De heer H. Bossert Hzn., penningmeester, bracht hierna rekening en verantwoording uit over 1912. De rekening 1911 sloot met een nadeelig saldo van 2102.61%, waarondter begrepen een accept aan de order van de firma de Lange en de Moraaz a 1800. Het in 1912 gehouden 2-daagsch feest op het Doden veld, waarvan de opzet was het tekort zooveel1 moge- lijk te reduceeren, bracht, alleen dit succes, dat de vereeniging een goedkoope 8-Octoberviering heeft gehad. Het eindcijfer dier rekening wijst bij een uit gave van 990.52V2 en een ontvangst van 921.971/z een nadeelig saldo aan van 68.55. Het gevolg van dit finantieel fiasco is geweest dat het tekort over 1912 maar pl.m. 500 lager is geworden daar deze rekening in ontvangst en uitgaaf 3506.15, een te kort aanwijst van 1603.47, waaronder begrepen een accept aan de order van de firma de Lange en dé Mo raaz 1525. Hoe weinig rooskleurig' deze uitkomst ook zij, ein digt het verslag, toch gaat het bestuur met vertrou wen voorwaarts. De heeren Waiboer en Stoel zagen de rekening en verantwoording na en bevonden haar in orde, waarop de voorzitter den heer Bossert dank bracht voor zijn nauwkeurig beheer. Aan de orde was daarna.: herdenking 8-Oetober-dag. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur met hot oog op den staat van de kas meende dit jaar den dag met éen bescheiden program te moeten vieren. De feestcommissie lrad het volgende plan opgemaakt: 89 uur carillonbespeling, 12—1 uur carillon, 2 uur aanhechting van een krans aan liet Victoriebeeld, op geluisterd met muziek en zang, waarover onderhan delingen worden gevoerd met de directeuren van twee zangvereenigi-ngen, tellende tezamen 125 kinderen. Na afloop optocht door de stad en onthaal der kin deren; 45 uur carillon, 8V2 uur muziekcorps door de stad met fakkels, lampions etc. Aanvankelijk stond nog een vliegerwedstrijd op het program, maar dit nummer is geschrapt.. Tot een rondgang met muziek door dé stad is be sloten, omdat het gebleken is, dat bij een concert op dé pleinen het feest ontaardt door het afsteken vaix vuurwerk en andere baldadigheden. Bij den optocht- zal het grootste deel der stad worden doorgegaan. De aanhechting van den krans aan het beeld is op den middag bepaald, daar 8-October op Woensdag valt. Er behoeft dan geen vrij gevraagd te worden voor do kinderen, aan welk verzoek echter steeds be reidwillig werd voldaan. Op een desbetreffende vraag van.den heer dr. Wicherink deelde de voorzit ter mede, dat hij zich niet geroepen voelde bij het beeld' te spreken, het is mo-eilijk dit ieder jaar op nieuw te doen. De voorzitter zal een paar woorden zeggen zooals een vergadering geopend wordt, al dus cle heer Ringers, zoodat ook op dit punt de feest viering in het teeken der bescheidenheid zal staan. liet feestprogram, zooals dé commissie het ont wierp, werd goedgekeurd. Besloten werd de volgende algemeene vergadering niet in December, maar in Januari te houden; als dan kan het jaarverslag over 1913 worden uitge bracht, de aanvulling der feestcommissie geschieden en hoopt het bestuur ook met de herziening van het reglement te komen. De voorzitter deelde mede, dat. van het Al'kmaarsch Duhbe'l Gemengd Kwartet het verzeek om medewer king voor een 8 October in de Groote Kerk te geven concert was ingekomen. Het Kwartet vroeg een cau tie voor de te ontvangen entrêe's. Het bestuur had gemeend aan dit verzoek niet te moeten voldoen, het ligt niet op dén weg dér vereeniging. Bij de ron-dVraag bracht de heer Lewijt de klachten van leden, welke hem in zijn kwaliteit van orde commissaris bij de plechtigheid bij het Victoriébeeld bereikten, ter sprake. Vele leden vonden het onaan genaam, dat ze als 't ware achter de touwen moeten blijven staan. Besloten werd, zoover de beperkte ruimte het permitteert, de leden toe te laten, terwijl liet bestuur dit punt n.ad©r zal bespreken. Df, bee,- J. Jonker opperde het denkbeeld met het oog op het bescheiden feestprogramma, een tweetal avonden voor de leden te houden in de Harmonie twee, in verband met het groote aantal leden en hun dames. Met welwillende medewerking- van verschil lende vereenigi-ngen, die déze wel zullen willen ver- leenen, kan met geringe kosten den leden een aange name avond worden bereid. De heer van der Moer wees op de moeilijkheden om voor twee avonden sprekers en vereenigingen be reid te vinden, bovendien is de vereeniging voor Alk maar en niet voor de leden. 8 October is voor een dergelijk feest niet geschikt. Een andere avond zou kunnen. Besloten werd het denkbeeld in overweging te houden, waarna de voorzitter de vergadering sloot. EEN ANTI-MILITAIR 1ST. Telgen J. de L., schilder te Schellinkhou't, die 10 Juli opzettelijk niet verscheexx op de zifting van den keuringsraad' te Heerhugowaard, eischte het O. M. bij de arrondissements-rechtbank hedenmorgen een week gev. str. ZONDAGSLUITING DER APOTHEKEN. Men schrijft ons: Da te Alkmaar gevestigde apothekers deelen hier bij mede, dat zij ingevolgde bekomen vergunning van den Inspecteur dér Volksgezondheid hunne apothe ken zullen sluiten op alle Zondagen, den Nieuwjaars dag, Hemelvaartsdag en den eersten Kerstdag. Dat op genoemde dagen één der apotheken zal geopend zijn vanaf Zaterdagavond 12 uur tot Zondagavond' 12 uur tot hét gereedmaken van recepten en het afleve ren van geneesmiddelen, terwijl aan elke gesloten apotheek op duidelijke wijze zai worden kenbaar ge maakt, welke apotheek geopend is. Tevens vestigen zij er de aandacht op dat door deze maatregel op genoemde sluitingsdagen alleen genees middelen of nieuwe recepten of op copieëni kunnen werden Igereed gemaakt, terwijl het voor het doen gereedmaken van geneesmiddelen bij herhaling, nood zakelijk zal zijn, daartoe des Zaterdags tijdig bestel ling' te dben. Bij ieder genéesmiddtel, dat tijdens den Zondagsdienst wordt gereed -gemaakt zal, ook zonder speciale aanvraag, een eopie van het recept worden afgegeven. Met deze copie kan het geneesmiddel la ter in de gewone of geprefereerde apotheek worden gereedgemaakt. De regeling der Zondagssluiting begint 1 Oct. 1913. VERTREK Mr. HANEGRA1AFF. De hedenmorgen gehouden zifting' der arrondiisse- ments-rechtbank was dé laatste, welke door dén heer mr. J. Hanegraaff, substi'tuut-officer, werd bijge woond. Aan het begin der zitting richtte de presi dent, de heer mr. A. D. II. Quintus zich tot den heer ttaneigraaff. ZE'A. zeidte, dat het de rechtbank leed deed, dat door dé benoeming van mr. H. tot substi tuut-officier te 's-Gravenhage het thans de laatste pitting 'is, welke deze bijwoont. Bij verschil van meening heerschte steeds een goede liarmonie. Z-.E.A. sprak de hoop uit, dat het dén heer Hanegraaff en de pijnen in de nieuwe standplaats wèl moge gaan. De heer Hanegraaff zei dé met looden schoenen van hier te gaan. Het afscheid valt Z. E. A. uiterst zwaar. Dankbaar voor d'e aangename samenwerking', beVal hij zich in aangename herinnering aan. Hierna begon de behandeling van strafzaken. DE OPSTANDIGE SOUTENEURS. Het O. M. bij de arrondissements-rechtbank eischte heden 3 maand gev. st'r. tegen een 7-tal souteneurs uit de Rijkswerkinrichting te Hoorn wegens het in begin Augustus gepleegde verzet. A1 iRONDl S SEM ENT S- RECHT® A X K Uitspraken van heden. G. B., zonder beroep, Heiloo, mishandeling, 3 we ken gev. str. J. B., werkman, Uitgeest, beleediging', vrijgespro ken. J. B. en J. M., Uitgeest, wederspannigheid, 6 we ken gev. str. A. J. IJ., los werkman, Hoorn, vernieling, 3 weken gev. str. P. V., arbeider, Sehagen, beleediging, 7 boete subs. 7 dagen heehtenils. W. H. de K., vrouw van Q. v. L., te Helder, belee diging, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. L. D., melkslijter te Helder, overtreding melkvero-r- dening, ontslagen van alle rechtsvervolging met bepa- ing dat de kosten van de dagvaarding van den getui- ge-deskundige dr. Stutterlieim komen ten laste van den Staat, 0. v. B., zwervende, bedelarij. 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending R. W. Inr. A. de K., schippersknecht te Leidschendam, mis handeling, ,1 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. O. N., minderjarige dienstbode, Alkmaai-, dief stal, 7 weken gev. str. met aftrek der preventieve hechtenis. TRAMPAARD DOODGEVALLEN. Gisteren viel op het Ritsevoort een paard van de paardentram dood neer. Het cadaver werd naar het slachthuis gebracht. BRANDSTICHTENDE ROTJES. Id de Ridderstraat staken eenige kleine jongens gisteravond „vuurwerk" af. Daarbij kwam een der rotjes in een openstaand bovenraam van het huis der Wed. H. A. van den Bichelaer. De gordijnen vlogen in brand, terwijl het plafond en de vloer ook eenigs- zins beschadigd werden. Door eenige behulpzame han den was de brand spoedig gebluscht. DE BALKAN. Gisteravond, omstreeks zOven uur is het vredesver drag door Bulgarije en Turkije geteekend. Een der Bulgaarsche afgevaardigden zeide dat dit verdrag be- teékent de hervatting van de betrekkingen van vriendschap en goede verstandhouding' tusschen bei de landen. Het vérdralg moet in Bulgarije wél een slechten indruk maken zoo veel bloed vergoten voor zoo weinig voordeel! Turkije trekt nu niet -onwaarschijnlijk met of zonder Bulgaarsche hulp op Griekenland los om ook aan dien kant nog wat te heroveren. De kansen zijn -nog niet ongunstig, nu Servië de handen vol heeft met Albanië. I Uit is dus het wreede .oorlogsspel op den Balkan vermoedelijk niet. Dl I IT SOU LAND. Door den -ontslagen secretaris van een chris tel ij ken textielarbeidersbond zijn opzien barende onthullingen gedaan omtrent den voorzitter van dien bond. Deze zou n.l. tal' van frauduleuse handelingen gepleegd' hebben. Zoo zouden bij de jongste textielstaking te Krefeld dé beambten van den christelijken bond door het hoofdbestuur zijn aangespoord, op kosten der organisatie onderkruipers te zoeken. FRANKRIJK. De minister-president JBarthow is in Spanje, klaarblijkelijk om het. terrein te verken nen en een bezoek voor te bereiden van den' president der republiek. De ontvangst is vap dien aai^d en de gewisselde toespraken zijn van die strekking, dat dé heer Poincaré gerust over de Pyreneeën kan gaan. Een nieuwe entente cordiale, een Spaansek-Fransehe toenadering- is in den smaak. ENGELAND. De leider dér Ieren, de heer John Redmond, die maanden lang gezwegen heeft, heeft thans gesproken. „Heti is volkomen nutteloos over dit vraagstuk (der zelfregeering) nog meer woorden te verspillen, ons scheepje is aan dén ingang van de haven, de barometer staat op -mooi weer en het iwachtwoord1 luidt: met vollen stoom vooruit." In een interview noemde hij het plan van lord Carson aarts dom en sprak hij van een idioten veldtocht, Te Ulster is Zéndag' in bijna alle protestantscha kerken 'de jaardag van da onder'teekening van het „Covenant" herdacht, soms in zeer heftige betoogin- g'en.^ Bij den hoofddienst te Belfast verklaarde de dominee dat voor dé mensehen uit. Ulster dé aanvaar ding van zelfregeering hetzelfde zou zijn, als wan neer IsTaël zich weder moest krommen onder het Egyptische juk. ITALIë. De Italianen moesten voortdurend nog vechten in Tripolis. Blijkens een telegram uit Rome .kregen ze den 27sten in een gevecht 4 dooden en 24 .gewonden. Op 26 dezer werden meer dan 200 lijken van opstandelingen gevonden. MEXICO. Bij Barreterran heeft, naar Reuter jnéldt-, een hevig gevecht plaats gehad tusschen ,-bondstroepen en opstandelingen, waarin 400 man .sneuvelden. Beide partijen trokken terug. GEHUWDE LIEDEN EN VRIJGEZELLEN. Volgens een officieele statistiek bedroteg het getal der vrijgezellen in België in 1910 op de 100 inwoners 57 proc. tegen 60 in 1900 en 62 in 1890. Daar tegen over was dat van de gehuwde personen in 1910, 37 tegen 34 in 1900 en 32 in 1890. De gemiddelde jaarlijksche verhouding der huwe lijken was op de 1000 inwoners: van 1851 tot' 1880. 7.3; van 1881 tot 1890 7.0; van 1891 tot 1910, 8.0. 1 Hét getal der huwelijken, dat lang stationnair was gebleven en tot 1880 gedaald was, is dus aanmerke lijk gestegen. Niet alleen worden er meer huwelij ken gesloten, doch men trouwt ook jonger. Op 1000 mannen en 1000 vrouwen die trouwen waren er van 1880 tot 1890 304 mannen en 502 vrouwen jonger dan 25 jaar; van 1896 tot 1900, 367 mannen en 540 vrouwen, van 1901 tot 1910 403 mannen en 502 vrou wen. EEN FRAAIE SEPTEMBER. Wij hebben een buitengewoon fraaien September gehad. Bijna iederen dag zagen wij de zon, en als er eens voor een oogen'blik wat zware wol'ken versche pen, bleef het dikwijls dreigend maar droog. Men vraagt wel eens, of het goede weer nog van langen duur zal zijn. Hierop moeten wij het ant woord schuldig blijven: weervoorspellingen voor lan gen termijn zijn nog steeds'. kwakzalverij. Maar wij willen er de aandacht op vestigen, dat dé mannen van de Wetenschap hebben opgemerkt, dat er dik wijls een groote overeenkomst bestaat tusschen het weer van September en dat van de eerste helff van October. Deze zes wéken kenmerken zich steeds door kalmte en rust, dikwijls door zonneschijn. Zij vormen een overgangstijd tusschen Winter en Zo mer, en al staaf in dézen „Altweibersommer" de zon niet. meer zoo hoog aan den hemel, toch is in den re gel de temperatuur zeer aangenaam. Soms is het. zelfs werkelijk warm, zooals Zondag j.T. b.v. KORTE BERICHTEN. Gisteravond heeft bij Marcinelle (België) een trambotsing plaats gehad. Twaalf reizigers zijn meer of minder ernstig gewond. N Bij een schooluitstapje zijn dertien kin deren bij den berg Komagatake in Japan in een sneeuwstorm omgekómen. Bij het spoorwegstation Sosyka (Rusl.) ia een personentrein ontspoord. 40 personen werden gedood, meer dan 100 gewond. Misdadigers hadden dé rails losgeschroefd. De Engelsche kiesrechtvrouwen heb ben twee golfvelden te Yarmouth onbruikbaar ge maakt. Ook een houtloods werd door haar in brand gestoken. Overal lagen papieren met opschriften. De gemalin van ex-koning Manuel is nu weer geheel genezen, zoo wordt uit Parijs gemeld. Ze zullen te zamen naar Sigmaringen terugkeeren. August B e b e 1 heeft aan die stad' Wetzlar, waar hij als leerling bankwerker leefde, 3600 gulden nagelaten. Bij het zedensehandaal te Breslau is weer iemand in hechtenis genomen, zoodat het aantal nu 32 bedraagt. Eenige officieren te Diedenhofen vermaakten zich na een fuif naar aanleiding van een vrijspraak- van een hunner met het schieten op bier glazen. Daarbij werd een vaandrig zoodanig ge- raakt, dat hij kort daarop overleed. CORRESPONDENTIE. J o n g e d a m e. Op den weg van ons redactiebu reau naar de drukkerij, een weg, waar het drukfou- tenduiveltje zich altijd verdekt opstélt, om zijn dui velskunsten te volbrengen, zijn de twee negers ver anderd in 'twéé jonge, meisjes. v Twee ingezonden stukken kunnen we wegens plaatsgebrek niet opnemen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 30 September. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch instituut te de Bilt. Geldig tot den avond' van 1 October. VERWACHTING. Zwakke tot matigen oostelijken tot noordoostelij ken wind, nevelig tot halfbewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, iets koeier. MS

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2