DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 228 Honderd en vQftiende Jaargang. 1910 WOENSDAG 1 OCTOBER. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, öroate letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Engelsche Brieven. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. DE PRGV. STATEN VAN ZEELAND. ALKMAARSCHB COURANT. Kadruk verboden. Londen, 29 Sept. 1913. De vacanties zijn geëindigd' of zoo goed als, zoodat jok Lond'en zijn gewone voorkomen herkrijgt. 'tHad de vo-rige week amdlers weinig gescheeld of Londen had een1 zeer on'gewoon voorkomen gekregen, toen namelijk de omnibus-staking in die lucht hinig <en fei telijk een paar dagen het personeel van ééne maat schappij het werk heeft neergelegd. Voor een onpartijdig beoordeelanr die goed' ter been is, niet verder dan 0 of 7 K.M. van het centrum der stad woont en dus zonder veel bezwaar dagelijks heen en weer naar huis kan loopen, zou zu'l'k .een staking nog haast interessanter wezen dan d)e taxi staking van verleden jaar, toen men een week of wat een ongekende rust op straat genoot. De motor-otnnibussein zouden die rust door hare afwezigheid minstens zoo groot maken. Vooreerst zijn het flinke gevaarten, die lang niet geruischloos dOor d'e straten rollen, in de tweede plaats zijn ze met heldere, levendige kleuren besehildterd, wat soms helpt om op een afstand' reeds te zien welke „dienst" van „bus" er aan komt. Vroeger, toen! er nag alleen paarden-omnibusssen liepen, had men meer verschil in kleuren en kon daardoor, tot op zekere hoogte, zien welke route de ze of gene „bus" 'bereed. Doch, dat is uit, alles gaat nu met nummers en 't kan wel niet anders waar .er ver over del honderd1 routes bereden worden. Die paarden-omnibussen! gingen trouwens lang zoo ver niet buiten Londen als de motor-bus tegenwoordig doet, zoodat toen, een dozijn of wat jnren geleden, de koetsiers en conducteurs daar'van staakten, het ongerief 'veel1 kleiner was d'an nu het geval zou zijn geweest. Zoo'n paardien-bespanning was destijds niet van de bestel later is dat veel beter geworden en wa« een Londensch omnibuspaard een prachtig, sterk en vlug dier. De rit duurde dus Hang, men zat hoogst onge makkelijk op de imperiale, die men alleen langs een halsbrekend! laddertje kon bereiken en had binnenin even min lucht om te ademen als licht' om te lezen, 't Ergste was 't. bij nat weer, dan lia'd' men sfroo op den vloer, om de voeten warm te houden of te ma ken en de geuren1 d'ie daaruit opstegen, vermengd met die van min of meer natte kleeren, 'boden 'een zeer beperkt genot aan 's menschen reukorganen. Toen dus die groote omnibusstaking uitbrak, 'trok het publiek zich er meit zijn .gewoon egoïsme uiterst weinig van aan. De ondergrond'spoorweg kreeg het drukker en men ontdekte al zeer spoedig dat de af stand van het naastbij gelegen station naar kantoor, fabriek, winkel of magazijn best te „beloopen" was, mits men maar een kwartiertje vroeger van huis ging. Ik herinner me niet meer waarom die staking ont stond en boe ze afliep, wel dat niemand er veel no titie van nam. De oorzaak voor deze staking is bekend: het per soneel eischte dat zijn vakvereeniging door de maat schappijen wordt erkend' en dat zij die lid dezer ver- eeniging zijn het recht hebben het insigne daarvan, ook in de werkuren, te dragen. En dat is toegestaan. Zooals men weet, is men in de werkmanswereld in het Vereenigd Koninkrijk zeer onrustig en, wanneer de werklieden, klerken, winkelbedienden enz. slechts eenig' begrip hadden om zich m.et elkaar te verbinden en slechts eenige geschiktheid toonden hun leiders te gehoorzamen, kon men er last en ongerief genoeg van krijgen.^ Doch vooralsnog komt er op den duur weinig of niets van terecht, hoe lastig en nadeelig al die stakingen en stakinkjes ook zijn, Trouwens, ook de werkgevers zijn er met hun plan nen tot aaneensluiting en anti-stakingsbonden niet veel beter aan toe. Telkens als er wat veel gestaakt wordt, hoort men van plannen om een werkgevers- bond op te richten. Zoo ook nu weer: men zou of zal t kan dit'maai gelukken, al lukte het tot nog teo nooit. -zes honderd millioen gulden bijeen bren gen en daarmee de stakers liet hoofd' bitedien. Dat plan is, naar ik opmerkte, reeds tal van keeren ter sprake gebr'acht, doch er is nooit wat van geko- men. Een niet onvermakelijke poging om een soort van weerstand-skas in het leven te roepen, wordt op 't oogenblik aangewend! door de anti-Home-Ruler's in Ulster, die er tegen zijn, dat, hun volk een zelfstandi ge regeering krijgt. Deze heeren hebben een voor- loopige reigeering van Ulster gevormd1 en verder wil len ze een staatskas van twaalf milllioen gulden bij eenbrengen. En d'e stichting van da't fondis is hoogst vermakelijk. Men behoeft namelijk niet te storten vóór toezeggingen voor d'e volle twa/alf millioen bij een zijn. En nu zijn die Ul'stersche patriotten bezig om zich te verzekeren tegen de kans 'k had' haast geschreven 't gevaar dat er voor twaalf millioen vaderlandsliefde in Ulster te vinden is. De premie staat op 't oo'genblik op 'die verzekeringsbeurs geno teerd op iets over 10 Stel dus dat een Ulsterseh patriot zijn land eol een ton gouds even 'lief heeft, dan belooft hij een ton te storten, doch loopt meteen naar zijn a'ssurantieagent en betaalt dezen 10.000. Komt het falikant uit en krijgen ze de twaalf milli oen niet bij elkaar, dlam is d'e patriot zijn 10.000 kwijt en de assurantie heeft een mooi winstje. Slaagt de onderneming evenwel en zijn de twaalf millioen er, dan moet de assurantie er de ontbrekende 90.000 bij leggen. Voor 10.000 poseert dus ouze patriot als de schenker van de vorstelijke gift van een ton goud's. Goed'kooper kan het wel nieten belachelijker evenmin. Dat die menschen in Koord-Ierland intusschen al Zeer zonderlinge ideeën hebben omtrent eikaars ma nier van revolutiemaken, blijkt uit een «nd'eren vorm van verzekering, d'ie men in Belfast sluit. Belfast i's de hoofdstad' van Ulster, met een over wegend protestantsche bevolking en zeer weinig ka tholieken, zoo weinig, dat ze in geen geval iets kun nen beginnen, ook al mochten ze er lust in voelen. De eenigen die in Belfast oploopen, vechtpartijen, plunderin'gen enz. kunnen op touw zetten, zijn de protestantsche arbei'dters en werklieden. De groote fabrikanten, kooplui, winkeliers enz. in Belfa'st ook alle protestant, ook alle anti-IIome-Rulers hébben zich evenweil voor hooge bedragen verzekerd tegen schade die ze klaarblijkelijk alleen kunnen lij den van hun eigen gel'oofsgenooten. Naar ik uit zeer goede bron hoor, zijn de minis* ters, de leiders der oppositie en do Koning intuisschen goed op weg met hun gemeenschappelijk overleg om een schikking te maken, waardoor Ulster zijn revolu tie-plannen zal opgeven, zoodat wel voor het eind van dit jaar alles in kruiken en kannen zal wezen. Doch mochten deze pogingen onverhoopt niet sla gen, dan zal er toch geen schot gdlost worden. Zoo- dra Ulster niet langer praat over opstand, doch wat gaat uitvoeren, zal die regeerimg eenvoudig met een stok of wat oorlogsschepen de haven van Belfast blo'kkeeren, alle hrieVen voor Ulster vasthouden, geen brieven uit. Ulster door de rijkispost laten ver zenden en bezorgen en, richt men een Ulstersehen postdienst in, weigeren iets daartnee te maken te hebben. De telegraaf- en telefoondraden worden af gesneden, de spoorwegdirecties wordt verboden trei nen, de stoombootmaatschappijen om booten naar Belfast en andere steden te laten loopen, zoodat dit groote handels- en nijverheidscentrum zoo volslagen wordt geïsoleerd, dat alle zaken er moeten stilstaan. Helpt dat niet en wie d'en haiuMisgeest in Noord- Ierland kent is zeker dat het helpt d'an kan men ook nog den invoer van voedsel beletten. Doch het denkbeeld, dat men één enkel régiment zou moeten afzenden om Ulster te onderwerpen, vindt bij nie mand ingang. Intusschen, al zijn de Ulstersehen machteloos, voor het belang van het land i's het ontegenzeggelijk veel beter,dat er een schikking plaats heeft en men Ierland zijn parlement en ministers geeft in vrede en vriendschap. eventueele invoering het, vrouwenkiesrecht geregeld moet worden. Terwijl zoo vaak de uitsluiting van alle. vrouwennog verdedigd word't op grond van moeilijkheden, verbon den aan de nadere uitwerking van eenigen bepaalden vorm van vrouwenkiesrecht, meent het dagelij'ksch bejstuur, dat bestudeer! n'g van deze vraag wellicht de invoering van vrouwenkiesrecht zou kunnen bevorde ren. Met deze opdracht zijn belast mevr. Van Itallie.-van Embden en mevr. De Jong van Beek en Donk-Kluy- ver, die van Staatsraad prof. mr. J. Oppenheim be lofte van steun en 'medewerking hebben ontvangen. Het voornemen is, een aantal mannen en vrouwen uit te noodigen, een verdediging te geven van het stelsel van vrouwenkiesrecht, dat zij zouden wen- schen ingevoerd te zien. De bedoeling is, een objectief beeld te 'geven van de verschillende mogelijkheden, die bij de invoering van vrouwenkiesrecht overwogen .zullen moeten worden. Mr. Th. HEEMSKERK. Het nieuwbenoemde lid! van den Raad van State, de heer mr. Th. Heemskerk is gisteren als zoodanig in de algemeene vergadering van genoemd staatscol lege door den vicepresidemt, jlir. mr. Röell, beëedigd. Mr. Heemskerk zal zitting krijgen in de afd'eeling voor de geschillen van bestuur. Gemengd nieuwe. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Op de aigenda voor de algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers komen o. a. de volgende voorstellen voor: Van de afd. Alkmaar: De Bond van Nederl. Onder wijzers iStelle over het. geheele land een onderzoek in naar het bioscoopkwaad voor de Nederlandsche jéugd en wende zijn Ihvlóed' aan tot het verkrijgen van wet telijke beteugeling daarvan. Van de afd'. Heer'hugoWa'ard de volgende Voorstel len: „De alg. verg. dtaagt 't hoofdbestuur op een geschriftje samen te stellen, waarin duidelijk wordt omschreven, wat het M. L. O. en M. U. L. O. van het gewoon lager onderwijs onderscheidt en Waarin de middelen worden aangegeven, die kunnen worden aangewend om tot de instelling van dergelijke inrich tingen te geraken, dit geschriftje toö te zenden aan vèreenigingen ten afdeelingen van vereenigingen, die daarvoor in aanmerking komen, hen opwekkend het initiatief te nemen tot 't in het leven roepen van diergelijke inrichtingen." „De alg. verg. draagt f 'hoofdbestuur op d'e afdee lingen op te wekken, zich tot d'e Gemeenteraden te wenden met het verzoek een som beschikbaar te stel len voor inwendige versiering' van d'e schoollokalen." „Do alg'. verg. draagt 't hoofdbestuur op zich tot de regeering te. wenden met het verzoek art. 12 van de Onderwijswet zoodanig te wijzigen, dat ook niet- hoofden eenzelfde rijksbijdrage wordt geschonken als hoofden wanneer ze een kweekeling met gunstig ge volg hebben opgeleid. Van de afd'. Hoorn: ,,'t Hoofdbestuur dringe er bij de regeering op aan, dat de vergoeding voor wo- nin'ghuur uit de wet verdivijne en dat het tóeslngwet- je wéder wordt ingetrokken. TWEEDE KAMER. De Tweede Kataer dter Staten-Generaal .is in open- bare vergadering' bijeengeroepen, tegen aanstaanden rijdag, 3 October, des namiddags te half twee uur. In die vergadering zal door 'd'en Voorzitter namens do Centrale Sectite een nadere regeling' van werk zaamheden worden voorgesteld. DE ALBANEESCIIE GENDARMERIE. Reuter seint uit Londen, dat d'e Nederlandsche re geering', dite het verzoek der mogendheden heeft in gewilligd om de Albameesche gendarmerie te organi- seeren, eenige Nederlandsche officieren zal uiteenden om rapport uit te brengen over die organisatie en over het aantal officieren dat daarvoor noodig zal zijn. DE „ZWIJGENDE BETOOGING." In De Residentiebode van Donderdag kwam een verhaal voor, inhoudende dat een chic gékleede da me, als freule betiteld, eten paar dagen voor 17 Sep tember bij een vrouw in d'e Jan do Baenstraat te 's-Gravenhage is gekomen en! haar gevraagd) heeft of zij niet 40 vrouwent „leveren" kon voor die kiesrecht- betooging. Prijs: «Om gulden per hoofd plus een ex traatje. En naar het blad verklaart zijn d'e 40 vrou wen inderdaad! geleverd en hebben ze aan d'e betoo- ging deelgenomen. Wij kunnen, schrijft de N. Crt-, de Waarheid van dit verhaal moeilijk aannemen, maar wat ons be vreemdt is d'at er nog steed's geen tegenspraak is ge volgd. Wij dringen daarom aan op een verklaring van de dames die de organisatie der „zwijgende be- tooging" op zich hebben genomen ,en die niet mogen blijven zwijgen op een beschuldiging van zoo erger lijk boerenbedrog. In het kiesdistrict Middelburg had gisteren de stemming plaats voor twee leden van de Provinciale Staten van Zeeland. Een vrijzinnig lid, dat overleed en een anti-revo lutionair, die bedankte, moesten worden vervangen. Gekozen zijn thans twee anti-revolutionairen. De samenstelling' der Zeeuwsche Staten, die na de Juni-verkiezingen was: 21 links, 20 rechts plus den heer Van Dalsum, is nu geworden 21 rechts, 20 links plus den heer Van Dalsum. VROUWENKIESRECHT. Het dagelijlcsch bestuur van d'en NationaJen Vrou wenraad! van Nederland) is van oordeel, dat thans, nu de meerderheid' der Tweede Kamer het. denkbeeld van vrouwenkiesrecht gunstig gezind is en nu de Re- geering blijkens de Troonrede zich voorstelt, de grondwettelijke belemmeringen tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen weg' te nemen, de tijd' ge komen is, de vraag onder de oogen to zien hoe bij GRATIE VERLEEND. Naar De West meldt, is den oud-inspecteur van po litie in Suriname, Killinger, die indertijd wegens sa menzwering tot oproer ter dbod' veroordeeld werd, maar bij wijze van gratie zijne straf verminderd zag in vijf jaren gevangenisstraf, gratie verleend met in gang van 1 Dec. a.s. WATERGEBREK. Op het eiland Urk heerscht nijpend' watergebrek. De regenbakken der openbare gebouwen zijn uitge put. Per vaartuig wordt, schrijft de N. R. Crt., water van den vasten wal aangevoerd, waardoor ten deele in den nood wordt voorzien. EEN WOESTE KOE. Gistermorgen werd, terwijl die markt te Purmerend aan den gang was, uit een in de Where liggende boot een koe gëlost, diie onmiddellijk in dolle vaart over d'e brug rende, waar zij een man tegen den grond wierp. Op de vruchtenmarkt gekomen, ging het dier over de honderden mandiën en al heen, wederom een man ter aarde werpende. Daarop vloog het door de Tuinstraat 'het plantsoen in, een derden persoon ver wondende en verder naar den Overweerschen polder, waar het in een moddersloot terecht kwam en er zon der hulp niet. meer uit kon. De politie, vreezendë voor meer ongelukken, wan neer do koe weder vrij zou komen, gaf last haar af te maken. Daarop werd ze aan iemand verkocht, die het beest deed dood'en. De getroffen personen zijn niet ernstig gewond. WAAR WOONT DE NIEUWE BURGEMEES TER? Te Amerongen werd in de zitting van den gemeen teraad mededleéling 'goddam Van het koninklijk be sluit, houdende de benoeming van jhr. mr. W. E. van Weedte tot burgemeester dier gemeente. Wijl deze benoeming' reeds ruim 'n 14 dagen bekend is en men nog niets nadters van d'en benoemde gehoord of ge zien heeft, stelde, schrijft het N. v. d. D., wethouder N. van Os voor, aan d'en Commissaris d'er Koningin te Utrecht een schrijven te richten en daarin te vra gen naar de juiste woonplaats van den burgemees ter! Dit voorstel' werd met algemeene stemmen aange nomen. SPOORWEG ALKMAAR—SCHAGEN. Voor den spoorweg van Alkmaar door de Zijpo inaar Schagen is een profiel van vrije ruimte vastge steld. NIET WELKOM! Gisternamiddag werd, schrijft de TeL, door een deurwaarder beslag gelegd op een ijzeren motor schuit van den schipper v. d. S„ 1 iggeilde in den' Am- stel, onder Nieuwer-Amstel, nabij Ouderkerk. De uitvoering daarvan geschiedde echter niet ge makkelijk. Tweemaal toch begaf de deurwaarder zich op de loopplank om het beslag te leggen en tweemaal kan telde de schipper de loopplank, waardoor de deur waarder beide malen in den Amstel terecht kwam. Toen ten slotte de schipper met een revolver dreig de, werd de hulp der politie ingeroepen, die den schipper arresteerde, waarna het beslag 'kon worden gelegd. De schipper werd gevankelijk naar Amster dam vervoerd en ter beschikking der justitie gesteld. ANNIE PASCAL Omtrent Annie Pascal, die gisteren door de Recht bank te Amsterdam ontslagen i's van rechtsvervol ging, doch wier opname in een krankzinnigengesticht werd gelast voor een proeftijd! van hoogstens een jaar meldt de correspondent te Grave van de 's-Hert. Ct. „Maandagavond wist Annie Pascal, die alhier in het rijkskrankzinnigengesticht verblijft, aan de waak zaamheid eener verpleegster te ontsnappen en het ge sticht to ontvluchten. Aangezien men hier haar goed kende, begreep men spoedig, dat ze ten onrechte zich in vrijheid bewoog. Men ging haar na en het bleek dat ze zich in het gebouw „De Prinsenstai" begaf, waarop het gebouw werd bewaakt en hulp van de maréchausso werd in geroepen. Eindelijk werd ze onder een massa hooi uitgehaald en naar het gesticht teruggeleid." UIT HOORN. In de gisteren 'gehouden raadsvergadering was ingekomen de med'edieeling van B. en W„ dut zij hebben besloten, wegens het plegen van verzet tegen de ambtelijke ondergeschiktheid, mej. J. J. van Alba- da, onderwijzeres aan de Eerste Burgerschool voor meisjes, voor den tij'd van 8 dagen in haar betrekking te schorsen. Van de betrokken onderwijzeres en van het Hoofd en afdeelingsbestuur van den B. v. N. O- waren adressen ingekomen met verzoek de schorsing op te heffen. Besloten wordt d'e schorsing op te heffen en mej. Van Albada de ontevredenheid! van den Raad' kenbaar te maken. Een voorstel van B. en W. om hun een krediet te verleenen van 42000 voor de stichting van een ge bouw voor de Rijkstuiribouwwinterschool met afzon derlijke conciërgewoning en voor andere bijkomende werken, werd aangenomen. UIT HENSBROEK. Gisteren werd in d'e Wogmeer lief Onafhankelijk- heidsfeest met opgewektheid' gevierd. Prachtig weer en een algemeene deelneming, het kon niet mooier! s Morgens werden er verschillende kinderspelen ge houden en later op den dag volksspelen voor volwas senen1 a'ls ezelrijden, tonrijden en ringrijden met paard en kar. Voor het fraaist costuum hierbij werd een extra prijs toegekend aan den heer J. Janbuur niet zijn zuster en aan het paar N. van der Werf en A- Schilder. I n het geheel word' aan prijzen uitge loofd een som van bijna J 100. Des avonds werden de feestelijkheden voortgezet bij den beer Wester, waar men tot diep in den nacht (gezellig en vroolijk hijeen bleef. De commissie van voorbereiding heeft veel voldoe ning- gehad van liaer taak eii een woord' van lof' komt haar toe. VAN DEN LANGENDIJK. De prijzen der aardappelen en g-roenten vallen op heden niet mee; over 't geheel' tocli maakt de bouwer weinig geld' voor zijne producten. Een gunstige uit zondering maakt de witte kool, welk© dezer dag'en tof ■ruim 14 gulden per 100 stuks verkocht werd. UIT BERGEN. Bij de adressanten dié indertijd tot de H. IJ. S. M. het door den Raad' giesteundb verzoek richtten, om de tram, welke gedurende de zomordiensfregelin» om 8.08 uit Bergen vertrok en de tram die om half Zes te Bergen aankwam, ook te Oostdbrp te laten stoppen, is liet bericht ingekomen dat de Maatschap pij bereid is het volfeend zomerseizoen het verzoek in

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1