DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. <4 No.. 228. Honderd en vQftiende Jaargang. 1913 WOENSDAG 1 OCTOBER. FEUILLETON. Onder suggestie. O Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. HINDERWET. ^^de^S^^SatShSin ïn de rVïc Dit zijn enkele doeleinden waarvoor ALRMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van 29 September j.l. vergunning hebben verleend aan W. WEBER, aldaar, tot het oprichten van een electro-motor met dynamo van 5 P.K. (omvormer) voor krachtinstallatie in het perceel Doelenstraat B 31. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 30 September 1913. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK. 1 Zitting' van Dinsdag 30 September. VERDUISTERING. A. C. W. B., wed. A. L. van W., huisjuffrouw in het Kurhaus te Egmond aan Zee, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, heeft zich 25 Au gustus schuldig gemaakt aan verduistering van ver schillende goederen uit het Kurhaus. In een koffer pakte ze 7 beddelakens, 4 witte doeken, kussensloo- pen, handdoeken, sponsenetjes, pakjes thee, een puk koffie, een fleschje was, een zeemleeren lap, een bad handdoek en een badcostuum, welke gioiederen ze zond naar Amsterdam. Bekl. bekende. De directeur van! het Kurhaus, de heer W. .T. L. de Lange, Iging naar Amsterdam en haalde den kof fer terug. Deze werd1 in hét Kurhaus geopend en bleek de bovengenoemde goederen te bevatten. Het O. M. eiseh'te 4 maanden 'gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Leesberg, achtte de straf te zwaar voor deze vrouw, die nog nooit met de justitie in aanraking is geweest en uit moederliefde heeft «ehandteld. PI. vroeg ook met het oog op den zenuw toestand van bekl. een lichtere straf. APPèLZAAK. J. B., koopman te Barsinlgerhorn, wa9 in appèl ge komen van een vonnis van den Kantonrechter te Sqhagm, waarbij hij: werd1 veroordeeld tot 2 hechte- miWtraffen elk van drie weken wegens het in April en Mei hlebben van een mesthoop bij1 zijn woning, waarvan de gier liep onder het bed van zijn buurman. Bekl. werd ten laste gelegd niet te hebben voldaan aan bet bevel van den burgemeester den mesthoop op te ruimen. Het O. M. wees er, na een lange verdediging van bekl. op. dat deze al allerlei dingen heeft uitgehaald om in letterlijken zin z'n buren weg te stinken. Z. E. A. lichtte danig de doopceel van bekl., wien door ieder wat maar eenigszins autoriteit is kwaad' is aangedaan. Het O. M. eischte item slotte ontslag van rechtsvervolging voor liet eene feit, en vroeg vootr 't niet voldoen aan hlet hevel tot opruimen drie weken hechtenis. t EEN ANTI-MILITAIRIST. J. de L., schilder te Schellinkihfout, is 10 Juli op zettelijk niet verschenen op de zitting van den Keu- rimgsraad voor de Militie ite Heer Hugowaard, waar hij verplicht was te verschijnen. Bekl. zei weg tie zijn gebleven, omdat hij anti-milltairist is, hij is dit uit overtuiging, lid van een bond is hij niet. Het O. M. vroeg een week gevangenisstraf tegen beklaagde. VERNIELING. J. M. R., los werkman te Hoorn, niet verschenen, had zich te verantwoorden iter aake d'alt hij 14 Angus tus opzettelijk en wederrechtelijk twee sneden in het zeil van de kermistent van Hommerson heeft aange bracht. Oh. Godaschewitz, berenrjager te Zwolle, toen op Roman naar het Duitsch van C. CROME SCHWIENING. 18) -o- Wapstra hief geruststellend de hand op. „Het toeval zelf geeft ons de beste troeven in de hand. Er zijn werkelijk honden geweest, en een van die brave dieren heeft den eersten nacht, dien de Radja in het paleis doorbracht, ontzettend gehuild. De vorst van Lombok zou daarop onmiddellijk vertrokken zijn want evenals alle Balineezen is hij vreeselijk bijgeloo vig. Smeedes heeft mij zelf verteld wat een hei densch spektakel de bruine kerel gemaakt heeft. Toen hebben ze gedurende het verblijf van den Radja alle honden zoo lang verwijderd." De gebochelde sloeg uit louter pleizier zóó hard op de tafel, dat de flesschen en glazen er van rinkelden „Ik hoop dat de huilende hond gelijk gehad heeft, en de Indische heiden heeft ook gelijk met zijn bijge- loovige voorgevoelens. Als hij eens op een morgen wakker wordt en zijn diamanten kwijt is, dan kan hij het op den hond schuiven." 1\ apstra stond op. „Ik vertrek met den vroegtrein naar Amsterdam. Jij, lange, kan met mij meegaan." „Wat ga je daar doen?" vroeg Potter verwonderd. „Ik vertrouw dien Smeedes niet, zoo hij niet weet dat ik vlak in zijn buurt ben. Hij is morgen met die Balineezen op de Zuiderzee bij de vlootrevue, ik wou graag dat hij' mij daar ook bij zag. Hij moet weten, dat ik in zijn nabijheid ben, ook wanneer hij dat het minst had vermoed. Want de kerel is teerhartig ge worden en ik ben altijd nog bang, dat hij ons op het laatste oogenblik in den steek laat en niet durft!" De „Lange" stond op. Zijn gelaat, dat gewoonlijk de kermis te Hoorn, was als getuige gedagvaard doch niet verschenen, waarop de zaak voer onbopaalden tijd werd geschorsrt. af® BELETTEN DER AMBTSHANDELING. Tegen A. G., landarbeider te Harenkarspel, werd wegens het beletten der ambtshandeling van A. J. v. d. Mark, rijksveldwachter, in den nacht van 10 op 11 Augustus, .een week gevangenisstraf geëischt. MISHANDELING. C. M. S. te Edam, niet verschenen, heeft 18 Augus tus te Hoorn den scholier M. M. Groentjes mishan deld door hem een slag tegen die borst te geven. Eisch 20 boete subs. 20 d'agen hechtenis. DIEFSTAL. W. K., houtschaver te Hoorn, heeft.begin Augus tus weggenomen een 24-tal maatplankjes, toebehoo renden aan den heer A. Zijp, houtkooper te Hoorn. Deze, als getuige gehoord, verklaarde dat voor bekl. de plankjes geen waarde hebben, hoogstens kau hij er een anderen patroion mee gerieven. Het O. M. meende, dat hier eigenlijk diefstal van een fabrieksgeheim heeft plaats gehad, en eischte 25 boe'te subs. 12 dagen hechtenis. RIJKSWERKINRICHTING TE HOORN. 1'. A. van L., slager, C. S., koopman* W. v. L., va rensgezel, C. A. v. Z., kellkier, J. N. v. d. H„ metaal bewerker, J. S., varensgezel, Th. E. 11., stueadoor, allen verpleegden in de Rijks Werkinrichting te Hoom, (J. N. v. tl. II., thans te Rotterdam, tot voor kort in de Rijkis Werkinrichting) vulden daarna de beklaagdenbank. Heit zijn de heeren souteneurs, van wier wangedrag we kort 'geleden melding maakten. De eerste bekl. zau 4 Augustus gearresteerd wor den en heeft toen wederspannigheid gepleegd, ge rukt en getrokken, waarop de anderen de handelin gen der bewaarders belemmerden. Bekl. S. en II. hebben bovendien nog bewaarders mishandeld. De heer A. IIakkert, directeur van d'e Rijks Werk inrichting, ging 4 Augustus naar de zaa'l, waar 33 souteneurs waren. Bekl. v. L. bracht de grieven van dp andterem over, deze grieviem wilden ze eerst inge willigd hebben, alvorens aan het werk te gaan. De directeur weps er op, d'ait noch hij noch het ooilege van regenten in staat waren die voorschriften te ver anderen. De hieeren vertikten het toen te werken en de directeur gaf ten slotte bevel v. L., lsten bekl., van de verblijfplaats te verwijderen. Een bewaarder ging er op af, waarop van L. zich terugtrok en de andere beklaagden' g-ingen om hem been staan, om die handeling te hel'etten. Van arresteeren was toen nog geep. sprake. Ten slotte werden de sabels getrok ken en van L. gegrepen. Hij 'ging boen betrekkelijk bereidwillig mée. De tegenstand was toen vrijwel gebroken. Bekl. v. L. zei, dat één dér bewaarders gezegd had Meen je, dat we hang 'zijn voor 33 pooiers? Een an der riep: Slaat dien ploert dood! Dait prikkelde be klaagde: a'l ben ik ook souteneur geweest, daar heb ben zij niet over te oordeelen, maar een ploert ben ik nooit geweest! Do verschillende andere beklaagden, die d'e direc teur in de nabijheid van van L. als een kluwen zag, fzeide allen dat ze daar niet stonden of niet de bedoe ling 'hadden om in dien weg te staan. II. J. ITlderink, bewaarder te Hoorn, kreeg 4 Au gustus van den directeur beviel van L. te arresteeren. Getuige wer dhierin toeni belemmerd door v. L. Deze kreeg ten sl'otte de 'boeien om. Toen de pres. bekl. opmerkte, dat dit niet wees op een vrijwillig mee gaan, zei v. L., dat hij vrijwillig de boeien had latten reeds vrees aanjoeg, nam een zeer onheilspellende uitdrukking aan. „Hij mag oppassen!" siste hij tus- schen de tanden. „Hij zou den dag niet overleven dat hij ons dat winstje ontstal!" „Kom, wij moeten weg!" zei Wapstra. „Ga je mee, „Lange"?" TIENDE: HOOFDSTUK. DE VISSOHERSVLOOTREVUE. Wanneer men van een volksverhuizing op zee kan spreken, dan zou men daarvan den indruk gekregen hebben op dien warmen, mooien Augustusdag op de Zuiderzee. Ongeveer vijftien honderd visscherspin- ken hadden zich dien dag voor de revue vereenigd op het Pampus, het zuidelijk gedeelte der zee bij Amster dam en hadden hier op rijen van tien, breede straten gevormd, zoodat de masten met elkander een bijna onafzienbaar bosch vormden. Van iederen mast wa-p perde een nieuwe nationale vlag, rood, wit en blauw, de Nederlandsche kleuren en op iedere pink bevond zich niet alleen de visscher maar ook zijn geheele fa milie in de zoo buitengewone bonte kleederdracht van het land. an alle kusten der groote binnenzee wa ren zij samengestroomd, d'e visschers die op de baren der zee hun karig middel van bestaan vinden. En zij waren met de grootste vreugde gekomen om d'e zoo geliefde Koningin hun hulde te bewijzen en de ei genaardigste revue te vormen die men zich denken kan. Half Holland was toegestroomd' naar Amster dam en de andere havenplaatsen aan de Zuiderzee, j om te genieten van het zoo zeldzaam merkwaardige j schouwspel en de stoombooten vol belangstellenden, die tegen 9 uur in den morgen in een schier onaf- zienbare rij van de De Ruyterkade vertrokken, het kolossale Koninginnedok voorbij naar de. indrukwek- kende sluizen, die de Zuiderzee van het IJ afsluiten, waren haast niet te tellen. Zoolang deze sluizen be- MONKEY BRAND kan gebruikt worden— (APEN-ZBEPi Voor het schuren van keukentafels en vloeren. Om vloerzeil helder en glansrijk te houden. Om geverfde oppervlakten zoo goed als nieuw te maken, Voor messen en vorken, aardewerk, porcelein en émaille. Voor badkuipen, onverschillig van welk metaal. Voor ontelbare dingen, te veel om op te noemen. omdoen, om liet verzet te breken. Er zou moord en doodslag gebeurd zijn, aldus bekl. Get. zag dat alle bekl. met v. L. in hun midden op zettelijk terugtrokken. Eenige beklaagden spraken er hun verwondering over uit, dat jluist van de 33 zij door alle bewaarders herkend zijn. II. Drost, bewaarder, heeft gezien, dat de 2e en 7e bekl. -opzettelijk de arrestatie van v. L. bemoeilijkten. Van dei anderen heeft, hij hef niet gezien. Deze bleven echter bij hun verklaring geen lijdelijk verzet te heb ben gepleegd. H. M. Willeman, bewaarder, kreeg van dien laatsten bekl. H., een trap tegep den buik. Deze beklaagde zeidie dat hij zelf een trap gekregen had er moet een onderzoek naar de geestvermogens van Willeman worden ingesteld, de man weet niet walt hij zegt! K. Kroon, eveneens bewaarder in de Rijkswerkin richting, die ook bij de arrestatie van v. L behulp zaam moest zijn, legd'e dezelfde verklaring als getui ge Ulderink af. Th. Vlaar, bewaarder, kreelg van dein 6e bekl., S., opzettelijk een schop tegen het dijbeen en van no. 7, die. aldoor met- de vuisten dbeig'de, een stomp in het gezicht. Van L., die 6 Augustus Vlaar sprak en toen gezegd had, dat er gelukkig niets was gebeurd, had uit diens mond gehoord': Ja, gelukkig, we waren allen nuchter! Bekl. S. noemd'e alles gelogen, Vlaar scheen „per soonlijke verraadlpleging" te willen, terwijl bekl. n-o. 7 uit Vlaar's mond gehoord had, dater geen klap was uitgedteeld. y A. Huizing, 'hulpbewaarder, heeft gezien dat de 6e beklaagde Vlaar schopte. Toen dfe souteneurs 9 Augustus naar Alkmaar werden vervoerd' en get. op de brug bij het gesticht stond werd hij uitgescholden door Ie, 2e, 4e bekl., o. m. voor moordenaar. De ma nier, waarop bekl. v. L. den laatsten tijd door Hui zing was gesard, noemde deze iemand geestelijk ver moorden. 't Was best: mogelijk, aldus bekl., dat ik gescholden 'heb. Ook anderen waren verontwaardigd en konden best gescholden hebben volgens hun ver klaring. Jan Aarts, hoofdtbewaardler-maj oor, heeft gezien, dat de 7e bekl. bewaarder Willeman tegen den buik stonden hadden de beambten zeker nog' nooit zulk een groot aantal booten moeten doorlaten en het duurde uren lang voordat dit onnoemelijk aantal groote en kleine booten, jachten en eigen bootjes van allerlei vorm en grootte door de sluis warén en bij het fort, Pampus waren aangekomen, waar de revue der vis- sehersvloot zou plaats hebben. De meeste grotoe booten hadden een muziekgezelschap aan boord en overal weerklonk liet „Wilhelmus van Nassauen" door de heldere lucht. Overal zag men vroolijk ge stemde, opgewekte menschen, die met spanning de eerste kanonschoten afwachtten, welke van liet slot Muiden gelost zouden worden, het teeken dat de Ko ninginnen aan boord van het koninklijk jacht waren gegaan. Wapstra en de „Lange" hadden nog plaatsen ge kregen op een klein stoombootje, d'e „Maasnymf 111", dat in Ilarlingen thuis behoorde. Het waren onge veer dé laatste toegangskaartjes die nog te krijgen waren. Wapstra had er op aangedrongen vroeg aan boord te gaan, zoodat hij een plaats kon krijgen aan den boeg van de boot, waar hij een ruim uitzicht had en gemakkelijker opgemerkt kon worden. Hij had een goeden kijker bij zich en daarmede gewapend nam hij het witte koninklijk jacht in oo-genschouw, dat de geulen tusschen de visscherspinken door stoomde en nu en dan ook in de nabijheid' kwam van den ui'tgebreiden kring toeschouwersbootendeze werden verhinderd1 in de groote nabijheid' te komen door een zestal flinke torped'obooten, welke, de orde moesten bewajren. Wapstra kon met zijn kijker dtiidelijk de verschil lende personen onderscheiden die zich op het dek van het koninklijk jacht bevonden. De fraaie, krachtige gestalte der Koningin in haar licht toilet, in de eer ste plaats; naast haar stond Emma, de Koningin- Moeder in het donker gekleed, een weinig achter de Koninginnen de Indische gast, dadelijk in 't oog val lende door zijn bonten tulband met da schitterende schopte. Twee getuigen a décharge werden daarna, gehoord. Eén hunner verklaarde v. L. vastgehouden te hebbes aan zijn jas, teneinde de arrestatie te belemmeren. Hij gevoelde zich even schuldig- als do beklaagde, waarmee de pres. hem gelukwenschte, al is hij dam door de mazen van het net heen gekropen. Het O. M. zette uiteen, dat bekl. de ambtshande ling der bewaarders hebben belommerd. Dit hebben ze allen gedaan, no. 6 en 7 mishandeling gepleegd en 1, 2 en 4 hebben zich aan beleediging „schuldig ge maakt, liet O. M. merkte op, dat de heeren aan het verstand moet- worden gebracht, dat ze zich anders hebben te gedragen. Het gist en kookt nog in de inrichting, zooals Z. E. A. hoorde. De eisch luidde tegen elk der bekl. 3 maanden gev. str. Op één na had elk hunner nog iets aan te merken, de laatste beklaagde vroeg- een onderzoek in te stel len naar de geestvermogens van bewaarder Wilde man. ALKMAARSOHE' VOETBALBOND. Men schrijft ons: Zondag werd een aanvang gemaakt met de compe titie-wedstrijden. „Volharding" I speeldie haar uitwed strijd tegen „Holland III". „Volharding" doelpuntte voor rust driemaal en na rust, ofschoon zeer gehan dicapt door het verlies hareir rechtsbinnen, nog vier maal. Zoodat „Volharding" met 7.0 won, „Volhar ding" speelde vooral in de tweede helft zeer verdien stelijk, terwijl het fraaia samenspel hieronder opviel. „Holland' III" deed verscheidene goede uitvallen, doch tot doelpunten kon zij het niet brengen. „Volharding III" trok naar „Achilles I" Heiloo, en kwam met een 2'1 overwinning thuis. „Achilles" maakte het eerste doelpunt, doch „Volharding" wist voor rust gelijk te maken, terwijl tien minuten voor het einde hare middenvoor de winnende goal scoorde. Het spel leed' eer door den dwars over 't veld staan- den wind en het smalle, ongelijke terrein. „A. P. B." en „A. P. C. I" was de gast van „Alk maar II". De gasten wonnen met 80. (Rust 4O). „Alkmaar II" weerde zich met haar 10 spelers dap per, doch kon het tegen het veel sterkere „A. F. C." waarvan de linksbinnen, die 7 goals scoorde, schitte rend speelde, niet volhouden. diamanten agraaf en ook gemakkelijk te herkennen aan den wijden mantel, dien hij niettegenstaande den warmen Augustusdag over zijn nationale saroeng droeg. Hoofdofficieren van de marine en hoofdbe ambten voltooiden de bonte, interessante groep; maar tevergeefs zocht Wapstra op het dek van de konin klijke boot, naar het gevolg van den Radja. Eindelijk wees dé „Lange" op een klein stoombootje, dat juist wat dichter naderde en de revue van nabij rondvoer, zonder lastig gevallen te worden door de torpedoboo ten dlie den politiedienst waarnamen. Dat was de boot die men aan het gevolg van den Radja ter be schikking had gegeven; midden op het dek stond oen man in 't zwart gekleed met een hoogen hoed op het lioofd. „Hoera!" riep Wapstra, alsof hij in eens een aan vechting kreeg van groote vaderlandslievende opge wondenheid en terwijl op „de Maasnymf IIP' de hoofden zich lachend omwendden, keken ook ver scheidene personen van het dek van het kleine boot je, dat juist, passeerde, dien kant op. Ook van Lin- teloo keek om; hij herkende Wapstra dadelijk; om de aandacht nog meer te trekken had hij een groot-en blauwen zakdoek uit zijn zak getrokken en wuifde er mee als een bezetene. Oogenblikkelijk herkende de t,olk hem; zijn gelaat werd vaal bleek. Hij begreep onmiddellijk dat zijn vroegere makker-spitsboef alles alleen deed om door hem herkend te worden en dat hij hem niet losliet. Bijna tegen zijn zin groette hij even. Wapstra, die zijn doel bereikt had, keek zege pralend den „Lange", die naast hem stond, aan. Deze kon haast niet nalaten een uitroep te doen hoo- ren, hij greep Wapstra's arm en wees op een klein, grijs gevei'fd ijzeren stoomjacht, met een wimpel bo ven in den mast; het bootje had slechts een twaalftal dames en heeren aan boord' en passeerde juist „de „Maasnymf". (Wordt vervolgd.} .j

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5