BUITENLAND. Gemengde Bfededeelingen. DE STERRENHEMEL IN OCTOBER. B. EN W. VAN ZAANDAM EN DE BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Nos. 6017, 11863, 16387, 18695 1000. Nos. 6429, 10199, 19600, 19859 400. Nos. 7501, 9669, 11427, 11544, 13850 200. Nos. 1504, 7373, 9767„ 13112, 13245, 13514, 17992, 19721, 20422 100. STADSNIEUWS. poging met een paar duchtige klappen bekoop-en. On geveer op de hoogte van het Raadhuis moest het Ds. Staal van Noord-Scharwoude ontgelden, die met zijne Echtgenoot», van niets kwaads bewust, kwam aan wandelen. Deze werd echter nog' tijdig dteor eenige mannen, die zich toevallig op 't Raadhuis bevonden, ontzet, terwijl de krankzinnige door hen werd over meesterd en gebonden 't Raadhuis werd binnengedra gen. Hij kwam na eenigen tijd tot kaitnte en toonde zijne positie te begrijpen. In den loop van den avond werd bij per auto door den beer G. Eecen, daarvoor welwillend afgestaan, naar Meerenberg gebracht. UIT PURMEREND. Gisteren ontstond door hooibroei brand in een hooischelf, staande op 'het erf bij de boerenplaats be woond door P. Stadegaard en gelegen ondier deze ge meente. De stoomspuit was binnen korten tijd ter plaatse en wist de brand tot de hooischelf te bepalen. UIT W ARMENHUIZEN. Gistermiddag was het bij gelegenheid' van de ope ning der veiling ongekend! druk op de Spoorstraat. Ofschoon tie elf uur uitgeschreven, werden om kwart voor 12 de deuren geopendj, waardoor die keur van groenten en de pronk der akkers naar binnen gleed. Veel kooplui, nog meer belanghebbenden en 't meest belangstellenden vulden het veilingsgebouw tot in alle hoeken. De aanvoer was flink, de prijzen flin ker, en de stemming ondér de bouwers het flinkst. Er waren spoorwagens genoeg'. Mie bouwers van Noord tot Zuid! toonden hun vreugde door het uit steken der vlaggen!! Na afloop der veiling en beta ling verèenigdé zich een groot 'aantal bij de Geus. W armenhuizen was in actie! UIT BROEK OP LANGEND! JK. Op die gisteravond gehouden vergadering van het Plaatselijk Nut in Café Kuiper werd besloten om het 25-jarig' bestaan dezer vereeniging op 21 November a.s. ©enigszins feestelijk te 'herdenken. Wegens ver trek van dien hteer Dekker, 't bedanken van Boon en 't periodiek aftreden van A. Dirkmaat, werden als bestuursleden gekozen: A. Dirkmaat, C. Wagenaar Kz. en Reijer Slot. De beer Houtk'ooper sloot die vergadering, na eerst den beer Boon in hartelijke woorden zijn dank te brengen Yoor 't géeni deze zoo lang» jaren voor 't nut is geweest. wijs dus ten Zeerste zullen worden gediend. De betrekkelijk© stukken zullen u dan telkens, bet zij door ons kollege, hetzij door onzen wethouder van onderwijs om adkies worden toegezonden. MISDRIJF Het gezin De Klerk, CommeliUstraat KMI te Am sterdam, vermist sinds Maandag j.l. een 6-jarig' zoon tje. 's Morgens even vóór 9 uur is, schrijft het N. v. d. D., het jongentje met zijn 7-jarig broertje de deur uitgegaan op weg naar school, maar bet tweetal schijnt het weer te aanlokkelijk gevondien te hebben om zich tusschen dé schoolmuren te latten opsluiten en is door dé stad gaan wandelen. 'a Avonds kwam de oudste jongen alleen thuis. Door dte angstige ouders ondervraagd, vertelde hij met zijn broertje 'stekeltjes t.e hebben gebengeld. Ook waren ze 's middags bij hun grootmoeder in de Tuin straat geweest, aan den anderen kant van de stad. Wat daarna precies is gebeurd valt niet met zeker heid uit het verhaal van den jongen op te maken. Hij zegt op de De Ruytsrkadte bij het pontveer te zijn beland'. Dan vertélt 'hij Van een man, die bet broertje, peren zou hebben gegeven en daarna meege nomen naar den overkant van het IJ. Tegen hem, den oudste, zou da man gezegd hebben maar even te wachten, dan mocht hij ook mee over 't water. De man was daarop met het broertje op de pont gegaan, de andere jongen had gewacht, een lueelte poos, en toen de man niet terug kwam, was bij naar huis ge- loopen. Hoe de ouders ook vroegen, wat de politie later ook probeerde, de jongen blijft bij zijn onwaarschijn lijk verhaal. In hoeverre men het gelooven moet, is moeilijk te zeggen. Waar zij stekeltjes gevischt hebben,, weet de jonge avonturier niet te zeggen, wel dat zijn broertje en 'hij er een „heeleboel" hadden. Een duidelijk signale ment van den man miet de peren kan hij ook al niet geven, alleen, maar heel vage algemeenheden. Boven dien maakt de zwerftocht, dien de kinderen hebben gemaakt, het verbazend moeilijk een onderzoek in te stellen. De politie is echter die meening toegedaan, dat bet vermiste jongentje wel bij het stiekeltjes-hengelen in het water zal zijn gevallen en onopgemerkt verdron ken, en dat de oudste jongen alle andere bijzonderhe den uit angst verzonnen heeft, misschien ze nu zelf gelooft. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Binnen het gebied der rentiecommissila te Alkmaar, is in de gemeente Noord-Scharwoude, op verzoek, in getrokken de aanwijzing van den heer C. F. van Duin werkzaam tea- secretarie van die gemeente, en aange wezen de heer K. Keeman, werkzaam ter secretarie van de gemeente Noord-Scharwoude. Men seint ons hedenmiddaguit Amsterdam, dat het lijkje van bovenbedoeld 6-jarig knaapje gevonden is aan de overzijde van het IJ. Vermoedelijk is 'hiier misdrijf in het spel, de das van het jongentje was toe gesnoerd iqen denkt aan een wellustmoord. liet parket is verwittigd. 1912" leest men omtrent tal van belangrijke takken van nijverheid de klacht over een groot tie kort aan arbeiders tengevolge van gebrek aan geschikte wo ningen. Zelfs vindt men ergens in dit, verslag een toevoeging in dazen geelst „terwijl medewerking der betrokken gemeente ter voorziening in den woning nood, naar men berichtte, te wenschen overliet". Tot „medewerking" heeft het gemeentebestuur van Alkmaar zich 'bereid getoond en bet zal daartoe ongetwijfeld' ook in het vervolg geneigd blijken. Niet onwaarschijnlijk zal het in de toekomst verdler gaan, verder moeten gaan. Als tenminste de particulie re bouwnijverheid in gebreke blijft in het tekort aan betrekkelijk goedkoope woongelegenheid te voorzien, dan lean het niet andters^ of het gemeentebestuur zal zelf een verbetering krachtig ter hand moeten ne men, een taak, waarvan intusschen wel niemand zich de zwaarte zal ontveinzen. Vooral wie de besprekin gen van he,t tiende internationale Woningeongres, dat de vorige maiand te 's-Gravenhnge gehouden is, met aandacht beeft gevolgd, zal doordrongen zijn van de groot» moeilijkheden, waarmede de oplossing van het probleem der volkshuisvesting voor de ge meenten gepaard gaat, ook wat de voorziening in den woningnood betreft. INSTALLATIE Mr. HUMANS. Hedenmiddag, na de heropening van de geschorste openbare zitting voor burgerlijke zaken, las op ver zoek van den president der arrondissementis-recht- b'ank, den lieer mr. D. van Houweninge, de griffier de acte van beëediging van d'en nieuwbenoemden substituut-officier, dien heer mr. E. II. Hijmans, voor. De presidient bood hierna den heer Hijmans de ge- lukwenschen dier rechtbank aan en verklaarde Z. E. A. voor geïnstalleerd. De zitting werd daarna opgeheven. BENOEMD. Bij K. B. is benoemd' tot lid van den voogdijraad te Alkmaar, mevr. A. P. dé Ven geb. Boon, wonende te Helder. (Reeds in een deel van ons vorig nummer ver meld.) De heer C. E. G. v. d. Meulen, brievenbesteller, is met ingang van 1 October benoemd tot assistent bij de Posterijen alhier. GESLAAGD. Aan de Technische Hoogesehool te Delft is ge slaagd voor het prop. examen civiel-ingenieur de heer J, D. Mulder, vroeger alhier. IN HOOGER BEROEP. Men seint ons uit Amsterdam: Voor het Gerechtshof werd heden door den, adVo- caat-generaal vrijspraak gerequireerd tegen A. R., koopman in goud en zilver te Alkmaar, die door de rechtbank aldaar 8 April j.l. werd veroordeeld tot J 24 boete subs. 1 dag hechtenis wegens overtreding der wet, op den waarborg. PRIJS BEHAALD. Op den gisterenavond te Zaandam gehouden reci- teerwedstrijd, uitgeschreven door die vereeniging Huisvlijt" aldaar, behaalde de heer M. Kater, alhier, regisseur der Rederijkerskamer „Bilderd'ijk", den len prijs benevens den publieksprijs, met het bekende ge dicht van Dr. Lauriilard: „Twee Schetsen van een Trouwdag." Er waren 10 deelnemers. VOLKSKIEISVEiREENIGING. Door den heer J. A B. Fenijn i's het initiatief ge nomen voor de oprichting van een „Vol'kskiesveree- niging". Kunsten en Wetenschappen. OPERA-AVOND. Het concert-seizoen is precies 1 October alweer geopend en wel met een opera-avond, d. w. z. het eerste gedeelte van het programma bestond uit 'stuk ken uit verschillende opera's Proloog uit „Pal jas," aria uit „Carmen," „Anredle dés Grafen" uit „Tanhauser", twee romances uit „Mignon", recitatief en aria uit „La Reine de Saba" en recitatief' en aria ui't „Don Carlos" het tweede gedeelte werd gehöel ingenomen door het derde bedrijf van „Faust" diat in costuum en in d'e vereischte omgeving dit 'bedrijf stelt den tuin van Margaretha voor werd opgevoerd. Medewerkenden op dezen avond waren mevr. Hulst jBakels, (alt,-mezzo-sopraan), mej. Lizend'a en mej. Diederichs (sopranen) len die he'eren Orelio, Schu mann (baryton) en Phil'ippaau (tenor)» waaronder, zooals men ziet, bekende hamen uit de Amsterd'am- selie opera-wereld. En van hen voldeden het meest mevr. H. en de heer O. De stern van mevr. Hulst - da zangeres werd bij haar opkomen met applaus begroet is nog steeds vap zeer grooten omvang en krachtig; zij schijnt er ons niet minder op geworden te zijn, en de lieer Ore lio, ofschoon d'e tijd, diie al-verniel er, ook hem niet heeft gespaard, is toch nog altijd in staat het publiek geestdriftig te stemmen. Het voorbeen zoo krachtig orgaan heteft well niet meer dat groote klankvolume en die glans, maar toch, zooals dé heer O. gister avond zong, was hij nummer één. De heer Ph. moest te dikwijls zijn toevlucht tot falsetzingen nemen, alhoewel de stem zuiver klonk, en de heer S. heeft wel eén aangenaam klinkend ge luid maar zijn bijdrage was niet zóó gekozen dat het op z'n voordeeligst uitkwam. De zang der sopranen was niet van dien aard dat men ér ondier de bekoring van kwam. Opmerkelijk echter dat zij, en ook de heer Ph. in bet fragment uit „Eausti" beter voldeden dan in hun afzonderlijke voordrachten. Alles ging met klavierbegeleiding. Wie de pia nist was stond' op het programma niet vermeld; hij hééft zijn taak echter goed volbracht. Het kleine publiek d'at bet niet druk zou loo- pen, kon men verwachten,, 1 October is betrekkelijk vroeg, vooral voor Alkmaar heeft sommige voor drachten maar voornamenlijk het operafragment zeer gunstig ontvangen. De partijen hierin waren als volgt verdeeld: „Mar garetha," mej. Lizend'a, „SiebéF mej. Diederichs, „Martha" mevr. Hulst, „Faust" dé heer Philippeau, „Mephistofeles" da heer Orelio.A. K. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Officieel wordt medéged'eeld', dat d'e Oostenrijksch-Hongaarsche troonopvolger aartshertog Frans Ferdinand1, op 11 November in Windsor zai aankomen om den koning van Engeland! een bezoek té bréngen. Ter zijner ee,re zullen versehillendé feestelijkheden e.n jachtpar tijen plaats hebben. Waarschijnlijk zal de aartsher tog ook Londen bezoeken. PORTUGAL. De ministerraad heeft afzonderlijk elk der 287 aangeboden verzoeken om gratie van poli tieke gevangtenen] onderzocht. Het géheéJ! aantal Ver oordeelden bedraagt 379. De regeering beeft in 258 gevallen gratie aanbevolen. AMERIKA. Nogmaals heeft Japan bij de regee ring der Vereenigde Staten profest aangeteekend te gen de Californische landwet, De tekst van het pro test wordt te Tokio geheim gehouden, men verwacht er echter, dat de daarin voorgesteld© oplossing van het géschil te Washington instemming zal vinden. Naar verluidt zou die oplossing een nieuw verdrag tusschen beidé staten noodig maken. In den vooravond staat in het Oosten dé Orion- Stier-g-roep. In het Zuid-Oosten staat de Walvisch, in liet Z. Waterman en het Z. W. Antinous, in het W. Hercules en Ophiuc'hus, in het N. W. Boötes en Kroon, in het N. Drank en Gr. Beer, Om het top punt staat Cephéus. Eveneens staan de sterrenbeel den Andromeda en Zwaan hoog aan den hemel. Omstreeks middernacht zijn aan dén Oostelijken hemel verschenen Tweelingten, Gr. Hond, KI. Hond en Haas. In het N. O. bomt op KI. Leeuw (met Re- gulus als st'er van d'e eerste grootte). Om het top punt staat thans Wagenman. ZEVENVOUDIGE MOORD. Te Londreau hij Nantes hééft een 16-jarLge boeren knecht, na dia t de 'boer hem verweten had, dlat hij niet Werkte, d'ezen met een mes dén hals afgesneden. Daar na raakte hij zijn bezinning' kwijt en vermoordde toen de dienstbode, daarna de vrouw van den boer. Ver volgens doodde hij dé móéder van zijn baas en drie kinderen. Het vierde liet hij ongedeeld. De moordenaar stond bekend als een ijverige, goed hartige en verstaridige jongen. SMOKKELARIJ PER AUTO. Eergisteren naeht, zegt het „H. v. A.", reed een auto uit. België komende te Aulnoye (Bergen) de Er an seh e 'grenis over. Aan den eelstten Franseheu douanenpost. bevalen dé tolbeambten den bestuurder te stoppen, doch d!e auto reedl door. De beambten sprongen op hun fiets om den wagen te vervolgen, maar nu dreigden de vijf man^, die er op zatten, met hun revolvers. Op dit oogeribli'k naderde een tlweede smokkelauto. De jacht begon opnieuw. De smokkelaars, op het punt ingehaald te wordén, wierpen éen voor een acht tien baaltjes tabak, banden en ©en schapenvel op den weg. Dat alles, hebbendé een waarde van onge veer 4500, werd in beslag genomen. De auto's kon den ontsnappen. KORTE BERICHTEN. Tusschen bruiloftsgasten en Zigeu ners kwam het in 'een plaatsje dicht bij Krakau tot een vechtpartij, waarbij vijftig personen min of meer ernstig gewondl werden, waarvan 7 doodeiijk. Tengevolge van een onweer zijn in Parijs eenige riolen ingestort en d'e galerijen van de onder- igrondsche spoor ondtergel'oopen. Volgens nadere berichten zijn bij de o vér- strooming te Konstantinopel' bijna 1500 men- .schen omgekomen én 450 gebouwen ingestort. Ook verdronken vele dieren. Te Avignon bad een vrouw echtschei ding aangevraagd en verkregen, zonder dlat h'aar man iets ervan af wist! De man heeft revisie aange vraagd. Iemand, die opgaf voormalig léeraar in dier kunde te zijn te Milaan, gaf de schildpadden in den Jardlin dies Plantes te Parijs een inspuiting. Hij liad, naar hij verklaarde een 1 evens» 1 i x e r uitgevon den. Benige socialistische Duitséhe ibladien vragen nadrukkelijk opheldering over talrijke gevallen van zelfmoord, de laatste weken bij een regiment dragonders te Stuttgart voorgékomten. Burgerlijke Stand. Getrouwd: 2 October. Bemardus Smeltink en Anna Bont, Johannes Jacobus Nieuwenlmijsen en Maria Adriana Verweij. Pieter Groot en Geer tje Elisabeth Heinis. Geboren: 2 Oct, Dirk, z. v. Willem Martinns Hollander en Jantje Hein, Overleden: 2 Oct. Petrus Marinus Antonius van Emmerik 3 jaar. I 1 Oct. Nicolaa's den Das 15 jaar. SINT-PANCRAS (September). Gehuwd: Pieter Kuijper en Geertje Peetoom. Geboren: Elisabeth, dl v. Pieter Gootjes en Elisa'bet v. dl Molen. -Petrus, z. v. Wiieger Koorn- stra en Johanna Spits, Maarten, z. v. Jan Visser en Brechtje Duif. Jan, z. v. Gerrit Booij en Griet je Deutiekom. Overleden: Trijntje Schoen, 63 jaar, echtgen. v. Hendrik Sluis. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 2 October. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch instituut te de Bilt. Geldig tot den avond! van 3 OctobeT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stancl van dén barometer 768.0 tie Memel en Neufahr wasser. De laagste stand' van dén barometer 752.7 te Sint Mathieu. VERWACHTING Zwakke tot matige zuidoostelijk» tot zuidelijken wind, meest zwaarbewolkt, kans op regen, vooral in Zuid en West,, iets kotelér. Marktberichten* 8CHAGEN, 2 Oct. Aangevoerd 13 paarden f 80 a f 240,0 ossen f 0 a 0, 8 stieren 160 a 225, 88 magere geldekoeien f 175 a 280,105 vette id. f 200 a 385.60 kalfkoeien f 210 a 360, 0 vaarzen f 0 a —0, 0 pinken f a 0, 7 graakalveren f 70 a 80, 20 nucht. id. f 14 a 25, 120 magere schapen f 24 a 32, 700 vette id. f 30 a 39.0 overh. f a 290 lammeren f 20 a 26.0 bokken en geiten f 0.a 0.-—, 0 magere varkens f a ,35 vette id. 54 a 57 ct. per kilo, 80 biggen f 10 a 19, 150 konjjnen 70 a 115 ct., 125 kippen f 0.40 a 0.80, 0 eenden f 0.a 0.0 ganzen f 0.a 0.0 een den f 0.— a 0.-, 450 kg. boter f 1.40 a f 1.60,100 kg. kaas f 0.45 a 0.55, 1500 kipeieren f 5.76 a 6.25, 0 veulens f a 0—. BOVENKARSPEL, 1 Oct. Groote muizen 1.60 a 1.70, kleine f 0.— a 0.—, blauwe f 2,10 a 2,20. Bloemkool f 6.a 8.25, 2e soort f 3,50 a 5. Roode kool f 2.60 a 5.gole id. f 2.a 4.56, witte kool f 2.25 a 4,50. Afslagvereeniging BEEM8TER, PURMEBEND en OMSTREKEN, 1 Oct. Heden werd verhandeld 0zak tuinboonen f 0.a 0.— per zak. pond doperwten f 0.— a 0.— per 100 pond, 1262000 sla- boonen f 0.14 a 0.20 per .1000 pond, 17000 snijboonen f 0.30 a 0.65 per 1000, mand peren f 1.65 a 2.60, appelen f 1.30 a 2.20 per mand. Bloemkool f 2.a 3.80 Handel stug. 1419 mand augurken 26 a 83 ct. per mand vau 6 Kg. inhoud. NOORDSCHARWOUDE, 1 Oet. Heden werd besteed voor groote muizen f 0.75 a 0.80, drielingen f 0.30 a 0.35, kleine f 0.a 0.schotsche f 1. a 1.10, drielingen f 1.20 a f 1.40 per 85 [K.G., zilver uien f 0.a 0.per 50 K.G. Drielingen f 0.a a 0.Eigenheimers f 0.95 a 1.Gele nep f 2.20 a 2.50, Driel. f 1.40 a 1.65. Grove uien f 1.15 a 1,25. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Oct. Heden werd besteed voor: 70 sak (35 kilo) aard appelen muizen f 1.05 a 0,Julia's f 0.95 a 0, Blauwe f 0.50 a 0,75, 165 baal gele nep f 2.06 a 2.30, 280 baal uien f 1.10 a 1.25, 90 baal wortelen f 0.50 SLUITING ENTGS. Aan het afscheidsdiner, dlat gisteravond! op de En- tos in het Restaurant Zomerdijk Bussink plaats vond, waren alle comités genoodiigd, welke déor het organi- soeren van tentoonstellingen, congressen enz., had'. dén samengewerkt tot dé viering vani Neertandls On afhankelijkheid gedurende den loop van dit jaar. Aan de tafel, die keurig met roode dahlia's was gesierd, en waaraan ruim 80 personen aanzaten, werd als pre sident van' het centrale comité van het Plan 1913 door jhr. C. F. van de Poll te Haarlem, bij den aan vang een dronk ingesteld! op H. M. d'e Koningin en H. K. H. den Prins en Prinses, terwijl hij voorts me- dedeeling deed', dlat een telegram van hulde aan H. M. zou worden verzonden. Behalve jhr. Van de Poll waren o.a. aanwezig de secretaris der centrale commissie Plan 1913, dé heer S. de Clercq tie Haarleuv, mr. J. C. A. Everwijn, te 's-Gravenhagé, chef der afdéeling Handel van het departement van Landlbouw, Nijverheid en Handel en dé heer Hendrik Wtertheiim, notaris der tentoon stellingen En tos en De Vrouw. Na afloop van het diner werd! het! woord gevoerd door jhr. van dé Poll, dr. Mia Boisse.vain, presidente van „De Vrouw," mr. Everwijn, mr. II. Smeenge, president van ,Entos," den heer Zwart, president van de Igta, den heter dé Clercq, mr. Plemp van Dui- veland, voorzitter van den Nederlandsch en journalis tenkring en nog eenige sprekers. Na het diner ging men naar het vuurwerk,, dat af gestoken werd. 't Was gisteravond buitengewoon druk op de Entos, vroolijk rondgangen werden ge maakt en de verschillende pret gelegen heden trokken voor het iaatst druk bezoek. Burgemeester en Wethouders van Zaandam heb ben, naar Het Volk meldt, d'en volgenden brief tot de afdeeling Zaandam van den Bond van N'ederlandsche Onderwijzers gericht: Evenals aan ons is het natuurlijk ook aan u be kend, dat de bestaande onderwijswetgeving- niet in die mate aan den onderwijzer dien invloed op den gang van zaken, het onderwijs betreffende, geeft, die in het belang èn van het onderwijs èn van het onder wijzend! personeel wel werischelijk mag wordén ge acht. Ons college meent echter, dat ook binnen het kad'er der bestaande wetsbepalingen, in het 'belang van het onderwijs in onze gemeente, toch in meerdere mate dan tot heden kan en ook dient te worden partij ge trokken vani het bestaan eener organisatie als de uwe, die uitermate geschikt mag wordten geacht ons ge meentebestuur in ondérwijsizaken bij te staan, hetzij door adviezen als anderszins. Het ligt in ons voornemen binnen ©enigen tijd! aan u toe te zenden a!lle verordeningen, die op het gebied van het lager onderwijs in onze gemeente 'bestaan, an u dan te verzoeken deze in uwe afdeeling', hetzij zelfstandig, hetzij in overleg met uw hoofdbestuur, in studie te willen nemen, en ons daarna een rapport uit te brengen in hoeverre die 'bestaiandé bepalingen voldoen en dienen gehandhaafd te blijven en in hoe verre deze bepalingen dienen te worden gewijzigd1 om plaats te maken voor een regeling, die meer aan ons openbaar onderwijs ten goedé komt. Bovendien ligt het in ons voornemen om in den vervolge uwe organisatie nog in andter opzicht te doen deelnemen aan den invloed op d'en gang van zaken het onderwijs betreffende, voor zoover dit bij de bestaande wettelijke bepalingen mogelijk is. Herhaaldelijk toch bereiken ons kollege aanvragen, voorstellen, adressen en med'edeelingen, hetzij van dé regeering, hetzij' van h'eti schooltoezicht, hetzij van heeren schoolhoofden of van derden,, onderwijszaken betreffende, als daar zijn: het stéllen of combineeren van klassen, het aanschaffen van leermiddélen, in richten van lokalen, 1'esToosters, tuchtmaatregelen, enz., enz. In vele gevallen werd tot heden door ons kollege in zulke aangelegenheden beslist, hetzij ge heel zonder voorafgaand advies, of werd volstaan met, een advies van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. of den schoolopziener. In den vervolge wenscht ons kollege, alvorens te beslissen indien ten minste dringende spoed dit niet onmogelijk maakt, of de onbelangrijkheid' der zaak dit niet over bodig doet zijn gaarne eveneens het gevoelen uwer organisatie te vernemen, overtuigd ais het is, dat daardoor de juistheid der te nemen beslissing zéér «ul worden bevorderd rn de hel an ren van het, onder- DIEFSTAL DOOR PERSONEEL. Uit Amsterdam méldt men onis: Naar wij vternemten is men dezer dagen tot dé ontdtek'king gekomen dat een groot aantal leden van 'het personeel 'eener groote manufacturenzaak in dte KalVerstraat ten nacteele zij ner firma successievelijk verschillende goedteren heeft ontvreemd. De waarde dezer goederen beloopt in dte duizenden guldens. De betrokken leden van het personeel zijn ontslagen. MOLENAAR'S KINDERMEEL. Het laatste nummer van de „Wereldkroniek" be vat een aardige beschrijving van de 'bekende kind'er- meel'fabriek van P. Molenaar en Co. te Westzaan. Dte beschrijving is gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dér firma. Tal van foto's toonen duidelijk, welken omvang dteza industrie heeft geno men. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag daalde te Oegstgeest teen' lucht ballon uit Dusseldori'. Bij dte landing werd! één der passagiers licht aan dén rug verwond, de vier andere kwamen er met kleerscheuren af. Naar het Hhii's van Bewaring te Rotterdam is een 71-jarige Zweed overgebracht, verdacht van dief stal van een portefeuille met J 600 toébehoorende aan een ItaliaanSchen gezagvoerder. Te Winschoten is gisternacht met dé noorder zon vertrokken de exploitant van dé bioscoop „Mo dern." Hij had' voor de volgende voorstellingen „Quo Vadis" (Waarheen t) aangekondigd. Gistermiddag is 'bij dien stoompont te Velteen een man van zijn wagen gevallen, doordat deze tegen een andere opreed, waardoor hij de wielen over het hoofd kreeg. Hij werd voor dood opgenomen. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 12e lijst. Trekking van heden. No. 11919 10.000. BEVOLKING EN WONINGNOOD. Een onzer lezers, een Alkmaarsoh industrieel, deelde on's naar aanleiding van het hoofdartikel van Zaterdag j.l. over den Telat.ieven achteruitgang der bevolking van Alkmaar het volgende medte: Hij had een uitnemende werkkracht van elders ge kregen, een man, dien hij gaarne had gehouden en die toch spoedig' weer heenging, -om de eenvoudige reden, dat er geen voor zijn gezin passende woning was te vinden. Te voren had zich reeds een zelfde geval voorgedaan en nu vroeg onze zegsman of het aan dergelijke gedwongen uittochten ook mede -toe te schrijven zou zijn, dat het getal der vertrek- 'kendten in het afgeloopan jaar zulk een hoog cijfer vormde. Stellig is de woningnood een der oorzaken van het gesignaleerde verschijnsel. Die nood toch is Lier van ernstige beteekenis. De 40 woningen van d'e ver- teemiging tot verbetering van Volkshuisvesting „Alk maar" hebben zoo goed als geen verruiming gebracht en zoo groot is de woningnood hier, dat in het afge- loopen jaar zelfs geen inspectie ter onbewoonbaar- verklaring van woningen heeft plaats gehad! Wel stijgt de nieuwbouw blijkens de statistiek der ver leend© bouwvergunningen in dé laatste jaren (1910: 60, 1911: 110, 1912 120), maar het is bekend, dat de nieuwe woningen meestal niet van betrekkelijk lage huurwaarde zijn. De scliaarschte van woningen van deze soort blijkt bovendien uit dé omstandigheid, dat van de meeste woningen d:e huurprijzen hij dé wisse ling van bewoners verhoogd wordén. Een onderzoek leerde bijv., dht een woning van 4 huur per week op 5 werd gebracht, een van 1.35 op 2.15, een van 1.90 op 2.50, terwijl in vele gevallen een ver hooging' vani 25 ets., 15, 10, 5 ct-s. per week intrad waartegenover slechts één geval van een verminde ring met 25 ets. en een m'eti 10 ets. staat. Eén huur der is verplicht geweest een perceel van 6.50 bum per wéék te betrekken omdat er geen woning- te ver krijgen was van pl. m. 3! Deze misstand is echter geenszins typisch Alk- maarseh. Tn het regeeringsverslag „omtrent Handel, Nijverheid ert Scheepvaart vajj Nederland gedurende

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2