DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DeVfmuw I9I3 Van Houten ACAO No. 231. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 ZATE li I) A G ALLEE 4 OCTOBER. I)eze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en a Feestdagen uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummar 3r Den eed gehouden en toch toegegeven. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. STAD S NI E UWS. AL1MAARSCIE COURANT „Je moet nu maar niet denken, diat elke gril van jou succes- zal hebben," bromde meneer Kleugel. „Ongelukkig heb ik j.e al) te zie.er verwend1; maar al les heeft toch zijn grenzen!" „Op uw goedheid en uw verstand! na, ja," antwoord1 dte Lili gelaten, „u zult zelf toch nog wel inzien, dat het een groote berekeningsfout is om jonge meisjes te willen uithuwelijken. In vroegere tijden hebben ouders misschien gelijk daarin gehad, maar tegen woordig. „Onzin, in oude tijden waren d!e ouders niet ver standiger dan tegenwoordig, alleen de kinderen wa ren gehoorzamer ,„Goed dan! Wij zijn nu eenmaal niet meer ge hoorzaam, tegenwoordig. Wij willen ons nu eenmaal niet meer uithuwelijken l&ten, d'oe ik ooit de dom heid van te trouwen, dan wil ik tenminste zelf-alleen de verantwoordelijkheid ervan dragen." Al deze opstandszinnetj.es kwamen op een zóó charmante wijze over de roode lipjes van de kleine Lili, dat meneer Ivleugel zich nauwelijks kon erge ren. Te zelfder tijd streek het zachte-ham dj e van het dochtertje week over haars vaders kale bolletje. Pre cies op dezelfde wijze had) vroeger zijn gestorven vrouw hem in zijn baard gekriebeld en precies zoo had zij haar willetje weten door te zetten! „Ik dwing je tot niets, Lili", zei hij alweer in bijna opgewekte stemming. „Ma'ar je moet toch zelf kun nen inzien, dat men zoo'n mooie partij niet dan met ernstige bezwaren afwijst! Meneer Friedland1 be hoort tot dfe rijkste jongelui onzer stad, en zoo'n par tij zou je stellig gelukkig maken." ,„Eien „partij" maakt mij nooit gelukkig, vader. Ik wil vóór alle® „liefhebben" „Maar je kent hem bijna nog heelemaal niet; misschien zul je hem liefkrijgen." „Waarom? Omdat hij een verwaand! jongmensch is? Omdat hij meent, dat, als hij zich maar met zijn leelijke roode snor vertoont, hij ieder meisje betoo- vèrt? Neen, papa, ik geloof niet, dat ik ooit dezen man zal liefhebben; voo-r mijn part mag hij zich een vrouw zoeken!" Zij was naar buiten verdwenen, voordat meneer Kleugel iets kon antwoorden. Nauwelijks was de deur echter achter haar toege vallen, of uit de zijkamer, uit de bibliotheek, kwam een lange gestalte over den drempel. „De hemel zij met mijriep meneer Friedland uit. „Zij heeft me daar netjes mijn mantel uitgeveegd1!" „Dat u daarnaast zou zijn, kon ik ook niet helpen. Hoe is u da-ar binnengekomen?" „Door den tuinU hadt mij om twaalf uur voor de lunch genoodigd, waarde schoonvader in spé. Ik was een kwartiertje te vroeg, vond de deur der bibli otheek in-den tuin open en wandelde naar binnen. Maar wat moet ik nu met mijn weerspannige toe komst beginnen? Want trouwen doe ik haar, zoo zeker -als 2 maal 2 vier is." Kleugel grinnikte. Hij hield veel van energieke jonge mannen. „Het beste is, dat je het meisje een tijdje links laat liggen", zieidte hij, „dan allicht zal1 zij zich be zinnen." „Neen, die truc is mij te oud. Lili i-s een modern meisje. Ik moet op de een of andere wijze indruk op haar maken1. Maar hoe» dat is de za'ak!" Meneer Kleugel zweeg en wandelde met zijn gast naar de eetzaal, waar bij een glas edel -sap de zorgfen tijdelijk vergeten werden. Op een der volgende dagen trof toevallig Fried land zijn aangebedene, toen zij van een zangles naar huis kwam. Zonder zich te bedenken, liep hij met haai mede en sprak: „Juffrouw Kleugel, ik heb nog met officieel om uw hand gevraagd, maar u weet toch, dat mij de hoop hier vasthoudlt. „Piaten wij liever over iets anders, meneer Fried land. Dit thema i-s tussehen ons van de b'aan; ik weet n.l., dat u onlangs in d'e bibliotheek was, toen ik 'met. vader sprak." „Zoo? heeft hij u d'at oververteld?" „O, neen ader is nooit discreet. Maar ik had u vanuit mijn kamer binnen zien gaan en wist dus dat u ons hooren kon. „Och! dat is kranig hoor! U is een leuk type, juf- trouw Lili!" „Dank u, dat vind ik zelf ook. En wat vindt u lan den politieleen toestand, meneer Friedland?" „Zwoel, heel zwoel, juffrouw Lili. Men kan elk oogenblik verrassingen verwachten. Ik houd niets van verrassingen." „Ik ook niet." „Kijk eens, hoe onze smaak dezelfde is! U houdt, evenals ik, ook van muziek. En u heeft een heke1' aan roode knevels» net -als ik." „Maar u draagt he mtoch?" „Ja, ja en dien kan ik niet uitstaan. Ik ga mij eerstdaags glad scheren of, als u het prefereert, wil ik mijn haar ook wel' verven." Lili werd stijf. „Meneer Friedland", zeidie zij, „u schijnt mij niet te begrijpen.. Ik verklaar u hierbij, dat ik u nooit zal trouwen. Nooit!" „Zegt. u dat nietWij reizen n.l. dit jaar nog teza men in Tirol; ik duik zonder mankeeren weer er gens op, waar u zal zijn; maar ik beloof u ëéni ding: ik zal u niet meer over liefde spreken. Maar u zult mij beter leerem kennen, leeren waardeeren. Wij passen he-usch buitengewoon bij elkaar; wij hebben dezelfde smaken, en ik heb u lief ja,, ditmaal moet u het goed aanhooren! Eens zal ik dat zweer ik in alle oprechtheid! het van uw -eigen lieve lipjes vernemen, het heerlijke woordt: „ik heb u lief". „Lloe?" riep Lili boos, ik nooit!" En zij stamp te met haar voetje op den grond. „Stil, stil, niet te gauw zweren!" „Maar ik wil het. En ik zweer hierbij, dat u dat woord nooit door mijn stem gezegd zal worden! Adieu, meneer Friedland Floepweg was ze, in een winkel verdtvenen, en hem bleef niets anders te doen dian alleen verder te gaan. „Brrr!" zei hij. „/Temperament heeft ze! Maar dat 'hindert niet; indolente menschen vind ik onuit staanbaar. Trouwens die eted van haar is eigenlijk bijzaak rekenen wij ze maar tot die, welke Zeus niet hoort." Terwijl de .afgewezen minnaar rustig verder ging, had Lili een kleinen a'anval van zenuwen, waarover zij zich doodergerd'e. Zij was in een tea-room bin nengevallen en werkte haastig een glas mineraalwa ter nalar binnen om h-aar hartkloppen te doen beda ren. Neen, maar, die man! Met een zelfbewustheid in 'zijn klare, blauwe oogen, die spotten en lachten te^ zelfder tijd, verbeeldde hij zich een macht te bezitten! Zij hem liefhebben1! Een ding moest men toegeven, hij was van een ander slag dan de menschen, die om haar heen d'raaid'enj! Bijzonder galant of onderdanig was liij ook niet integendeel, tamelijk heersch- zuchti-g in zijn optreden j,a, eigenlijk, alles teza men genomen een onuitstaanbare man! Toen Lili dit bij zichzelf geconstateerd had, at zij tot verdere versterking van haar inwend'igten mensch een -stuk appeltaart en slenterde daarna, uit haar humeur en in gedachten, naaT huis. Meneer Friedland' verdween van het tooneel, want hij was een vlijtig» verstandig zakenmensch, ondanks zijn geërfde rijkdommen. Lili's gemoedstoestand was merkwaardig.Alle jongelui vergeleek ze met Friedland, alle vond zij on tegenzeggelijk veel aardiger dan hem, maar blauwtjes liet zij den een na dein ander loopen. Trouwen wilde ze geen van allen, hoewel geen rossige knevels, noch geprononceerd' zelfgenoegzamen er ond'ex waren. Bij haar zangonderwijzeres nam zij intusschen ern stige lessen, hoewel' dez-e d'a-me een oude bekende was van meneer Friedland, geboortig uit dezelfde stad' en op d'e hoogte van hem en zijn familie. Nu en dan kwam het gesprek op hem, onschuldig en zonder erg natuurlijk. Want dit kon Lili natuurlijk niet ver moeden, dat I riedland öen drommelsche intrigant was, die al lang zich tot zijn oude vriendin had ge wend Mooie liederen zong zij bij haar leerares, onder ande ren ook het heerlijke lied van Grieg: „Ich l'iebe Dich En Lili zong liet warm, gloedvol, zoodat het j oude leeraretsje meermalen glimlachend met een blik van terzij na-ar haar leerling opkeek, Lili s vader had, als het er op aankwam, e'en even harden kop als zijn dochtertje; de reis n'aar Tirol zou en moest plaats hebben, daar hielp geen tegenprutte len aan. Eerst naar Bozen, daarna diep Tirol in. De zangonderwijzeres haalde den laatsten dag vóór de vacantie nog haar „spreek- en zangmachine" voor den dag, waar Lili in den gr-ooten trechter haar lied van Grieg naar binnen zotig. „Dat is een nieuwe methode van mij", zeide lret oude dametje. „Hierin vang ik de mooie liederen, gezongen door mijn beste leerlingen; de minder goe de kunnen ze aanhooren en profiteeren meer dan door al mijn gepreek erover." Lili verwonderde zich wel even over het plotselin ge lezer nieuwe methode, ook was zij even verwon derd' over een zekere verlegenheid van haar lief, goed oudje. Maar zij zong toch haar lied vol toewijding en had geen het minste vermoeden, dat vijf minuten na haar vertrek d'e rol zorgzaam in karton verpakt weg gezonden werd, en wel naar Tirol. E'en prachtzomer was het, prachtig weer, prachtig de reis. Lili kon niet verbergen d'at zij, hoewel Fried land in Bozen met rozen haar opwachtte, het Tiroler- land verrukkelijk vondi. Ook scheen het haar toe, alsof Eriedlland' haar sympathieker was dan in de wintermaanden, hoewel hij zijn knevel' nog had' en zelfbewuster d'an ooit was» Na ,aeht. d.agen bemerkte zij, dat zij hem wel mocht 'f m«h r—»w—wf—m—bh hii ii«iwui»imiM'i—l De heer J. C. L. Wijd'eman, waard'eerende het goe de dat deze vereeniging nastreeft, meende, dat „de Hanze" geen finantieelen steun moest vehleenen, om dat „St. Raphael1" zich bezighoudt met een coöpera tie, die veel nadeel berokkent aan den Middenstand. De vergadering gaf door applaus hare instemming met deze zienswijze te 'kennen, waarop de voorzitter voorstelde aan „S.t. Raphael" mede te deelen, de „de Hanze" den gevraagder» steun niet kan verl'eenen. Met algenneene stemmen werd' dit voorstel aange nomen. Door de Alkma-arsc'he Vereeniging van Brands'tof- fenhand'elaren „Gemeenschappelijk Belang" was een schrijven ingezonden, waarin de aandacht gevestigd werd op de omstandigheid', d'at door ambtenaren en beambten van de posterijen brandstoffen en ook an dere artikelen -aan particulielren worden geleverd, waardoor den brandstoffenhandfelaren en den Mid denstand een hevige concurrentie wordt aangedaan. De genoemdte vereeniging riep om hieraan een ein de te maken de medewerking van „de Hanze" in. Doordien da agenda een bespTe'king over een der gelijke concurrentie van Rijksambtenaren vermeldde, stelde de voorzitter voor genoemd! schrijven bij dit punt te behandelen. De voorzitter bracht in herinnering dat de heer J. C. L. Wijdteman indtertijd! in het Bondsorgaan -een reeks artikelen over boekhouding had gepubliceerd, die zeer de aanda.clit hadden getrokken. Thans zijn deze artikelen in boekvorm uitgegeven, Hij stelde voor, hitervan een 50-ta'l exemplaren aan te vragen en d'eze op de volgende ledtenvergadering voor den kostenden prijs verkrijgbaar 'te stellen. Nu volgde de bespreking over de ongewenschte of afkeurenswaardige concurrentie van Rijksambtena ren. Gebleken was, dat dezte personen onder allerlei vormen handel drijven tot schade van den Midden stand. Op die laatste centrale vergadering van den Bond was deze za;ak .ernstig besproken en besloten het noodige feitenmateriaal bijeen te brenigen, d'at d'an in een rapport ter kennis van de regeering zal wor den gebracht. Van de gelegenheid om nu rteedis mededteefling te doen van bekend'e feiten, werd door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt, Het leek d'aarom d'en voorzitteT gewensoh.t, dat alle leden van „de Hanze" de ben bekendte handelingten van Rijksambtenaren zouden mededeelen aan den secretaris, d'en heer En- del, die ze dian- verder in een rapport ter kennis zal brengen aan het centraal bestuur. Aangaande liet verzoek van d'e A'lkmaarsche brand- stoffenhandelaren werd besloten, d'at „de Hanze" hen zal steunen in hun strijd tegen de concurrentie die postambtenaren en -beambten den Middenstand aan doen. Op een schriftelijk ingekomen vraag tot oprichting van een gecombineerde Bouwvakvereeniging werd door den voorzitter medegedeeld dat de mogelijk heid' besproken za'l worden. Voorstanders hiervan kunnen zich alvast tot den secretaris wendlen. Een gedane vraag, of dte concurrentie, die post- en spoorbeambten d'en Middenstand aandoen, gerekend' moet worden onder ongewenschte of dteloyale con currentie, zal in een volgende vergadering beant woord worden. Bij die installatie van 9 nieuwe leden wees de voor zitter, n'a allen het welkom te hebben toegeroepen, op het gunstig verschijnsel, dat „de Hanze" zich meer en meer uitbreidt, en daardoor 'langzamerhand den geheelen R. K. Middenstand zal omvatten. Ook wees hij nog eens op twee instellingen van „de Hanze' het fond's „uitkeering bij overlijden", en de Orediet'ban'k, die zich beide in een toen'emendten b'loei mogen verheugen. De rondvraag leverde geen 'belangrijke besprekin gen op. ten slotte; na veertien dagen was. het al' meer en meer; na drie weken miste zij hem zelfs» toen hij een uur van haar verwijderd was gebleven en na vier we- ken w,as zij verschrikkelijk ongelukkig over haar overhaasten eed. En het gebeurde, dat op een heerlijken zomeravond meneer Friedland en zij tezamen alleen in den .salon van hun hotel waren. Lili voelde, dat er iets ging gebeuren en was nerveus, bijna als een ouderwetsch jong meisje. In haar opwinding had zij niet opgelet, dat op de tafel een phonograaf stond, waarheen Friedland1 nu en dan eigenaardige blikken wierp. En de veelomvattende vraag weerklonk. Friedland verklaarde kort en bondig, dat hij niet langer meer "wachten kon, en eenmaal nog haar zeggen wilde, hoe- izeer hij ha'ar liefhad. Hij had met zijn eigen ooren gehoord, dat zij niet trouwen wilde, tenzij zij innig liefhad'; hij wilde weten of zij bij haar strenge uit spraak bleef van d'ezen winter. Lili zweeg, pijnlijk verlegen. Maar Friedland boog zich tot ha'ar over en sprak „Ik heb u 'gezegd', dat ik het ,op zekeren dag van uw eigen stem zou hooren, het woord: Ik heb u lief. Ja, ik hteb het zelfs gezwören. En nu wil ik mijn eed' gestand doen. Hij ging n'alar het kleine machinetje toe, draaide de kruk om en tot. Lili's verbazing g.af haar eigen stem in aangename klanken terug d'e woorden: „Ich liebe Dich". Zij had' den tijd om ziteh te henstellen, terwijl d'e tooverstem d'e veelbeteekenende woorden vier maal crescendo herhaalde. En ten .slotte hoorde zij niets meer, want haar ooren waren door twee krachtige handen omsloten en h'aar hoofd lfag op zijn breede borst, terwijl een roode snor bedenkelijk haar lippen naderde. Zij was listig gevangen, maar zij was ruim geno'eg van hart om er niet boos .over te zijn. Ja, den avond van deze merkwaardige verloving fluisterde zij hem in het oor: „Weet je, eigenlijk ben i'k zoo blij, zoo blij, d'at je op dit idee gekomen bent. And'ers had je, na mijn geweldigen eer, a!an een huwelijk met mij nooit meer gedacht." „Hm!" zeide Friedland, „maar de idee is eigenlijk niet van mij, maar van jouw aardig, oud zangondier- wijzeresje. Zij kende mijn moeilijkheden en zij hielp mij." „Zo,o!" riep Lili opgelucht uit- „Wat is mij een rust.^ Want nu ben ik zeker dat jij niet listiger bent dan ik. Ik behoef dus niet bang voor je te zijn. En aI's je aan mijn hart mocht twijfelen, laat ik de pho- nograaf maar spreken." Maar Friedland twijfelde hieelemaal niet! DE HANZE. Voor de eerste maal in het pas ingetreden seizoen vergaderde Donderdagavond „de Hanze" op d'e bo venzaal van mej. de wed'. Peperkamp, Na het openingswoord van den voorzitter, d'en heer Th. van d'er Kley, die zijne vreugdte er over uit sprak, dat d'eze .eerste bijeenkomst reeds zoo dfcuk be zocht was, werd na voorlezing d'er notulen mededtee- ling ged'aan van de ingekomen stukken. Allereerst was er een schrijven van d'e Kath. Soc. Actie, waarin werd medegedeeld, dat in het a.s. sei zoen een sociale cursus zal gehouden worden d'oor Kapelaan W. H Kooij. Voor d'e -deélimme aanj diezen cursus, waarin op voor ieder bevattelijke wijze les zal worden gegeven in de sociologie, webd e,en beroep gedaan op de me dewerking der R. K. Middenstanders. De voorzitter wekte d'an; ook allen op diezen cursus die des Maandagsavonds gedurende 8 opeenvolgende weken .gehouden zal worden en beschouwd kan wor den als een les, d'oor een ieder gemakkelijk te volgen, bij te wonen-. Van de gelegenheid om staande d'e vergadering zi'ch voor deelname ojp te geve'n, maakten reed's 27 -led'en gebruik. Van de vereeniging vani spoor- en tramwegperso- neel „St. Raphael was een schrijven ingekomen met verzoek om finantieelen steun. GEVESTIGDE PERSONEN. II. Th. Smorenberg, schoenmakersknecht, r.c., Breestraat- 7. J. W. Stam, 'scheepsbouwersknecht, ge- ref., Eilandswal 11. Ph. F. 0. W. Pehlig, sch'eepstee- ken'aar, n.h., Voormeer 12. J. A. J. Goeman-s, arbei der, r.c., Tuinstraat 69. J. Bellaart, winkelbediende, geene, Parkstraat 6. 0. A. van d'er Veer, pakhuis knecht, r.c., Overdiestraat 62. C. van Boxtel, zond'er beroep» r.c., Strafgevangenis. L. Paap, electricien, n. h„ Snaarman sla an 157. Mr. E. H. Hijmans, Subst Off. van Justitie, n.i., Geesterweg 1. M. J. Duinkter, koopman, d,g„ Hof 2. J. Kers sens-, dienst'bodte, r.c., Westerweg 18. M. N. da Haan, slagersknecht, n.h.. Ritsevoort 9. R, Kraij, koopman in gr'anen, n.h., Kennemerstraatweg 51. H. J. Kraan, los werkman, r.c., Ramen 36. H. de Jong, winkelbediende, n.h., Baanpad 18. A. E. M. J. H-anl'o, ad'sp. adj. ing. H. IJ. S. M., r.c., A erdron'kenoo'rd 123. H. S. Honig, zond'er beroep, geene, Wilhelminalaan 18. VERTROKKEN PERSONEN. H. B. J. Taggenfcrock, winkelbediend^, r.c., -Hout til, Schiedam. W. Slooiten, schoenmakersknecht, n.h., Lind'enlaan 26, Monnikkendam. A. Jïmmink, teerling machinist H. IJ. S. M., n.h., Heldersohe Weg 19, Winterswijk. G. Thijssen wed. J. Ch. Maters, zond'er beroep, Stuartstraat 92, Leiden. H. II. C. Röbke, ass. Buit-end. H. IJ. S. M., geene, Druiven!aan. 48, En schede. A. Brand's, dienstbode, n.h., Oud'egracht 198, Nieuwe Nied'orp. D. Borst, dienstbode, r.c., Nieuw- landersingejl1 27, H. H. Waard. B. W. Zond'erhuis, scheepsbouwer, r.c., Middenstraat 7, Z'aandam. A. p' Koster, teekenaar» n.h., v. d. Woudesitraat 9, Haar lem. J. Vos, diensitlbodte, n.h., Kennemerstraatweg 63, Berkhout. E. de Moei, naaister, r.c., Getest 49, Blik- ker. O. Geus, Merk posterijen, n.h., Spoorstraat 63, Amsterdam. Wed. S. Han'enfoort-Koienen, koopvrouw, r.c., Keizerstraat 22, Leidten. N. Ilillenius, apoth. ass.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 9