DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. feuilleton. No. 232. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 MAANDAG [6 OCTOBER. Onder Suggestie. BINNENLAND. DRANT. ALKMiAlAR, 6 October. President Poincaré heeft gisteravond Frankrijk verlaten, om naar Madrid1 te gaan, over welke reis reed's veel gesproken is. In het voorbijgaan zal hij Bayonne, Biarritz en Hendaye bezoeken, Dinsdag voormiddag zal hij in de Spaansehe hoofdstad aanko men en 's namiddags onmiddellijk koning Alfons een bezoek brengen en avonds in het koninklijk paleis aan een gala-tafel aanzitten. "Woensdag woont hij eerst een troepenrevue en 's avonds een gala-voor stelling bij, Donderdag wordt Cartagena bezocht, waar een Spaansehe kruiser bezichtigd wordt en waar de president dien koning aan boord van den Pransohten kruiser „Diderot" een maaltijd aanbiedt, waarna de president weer naar Parijs vertrekt. Door deze reis zal de hieer Poincaré, d'ie d'oor den minister van buitenlandsohe zaken Pichon vergezeld wordt, het bezoek beantwoorden, dat koning Alfonso in Mei j.l. aan dé Framsche hoofdstad) bracht. Er is van Spaansehe zij dl© allies gedaan om het dien presi dent zoo aangenaam mogel'ijk te maken heeft de koning zelfs niet de .adellijke families uitgenoodlgd, haar verblijf op het landl te onderbreken, om aan de feestelijkheden in de hoofdstad tier eere van dén Fransehen gast luister bij te zetten? Het bezoek, waarvan zooveel werk gemaakt word't, moet van groote politieke beteekenis zijn. Fransche en Spaansehe bladen hebben op gezag van diploma ten en ministers verkondigd, dat er een toenadering zal plaats hebben, dat er een Spaansch-Fransche en tente tot stand1 zal komen, dat Spanje dtus veel dich ter komt bijl de groep van groote mogendheden Enge landFrankrijkRusland. Natuurlijk beoogt men aan weerszijden der Pyreneeën een gemeenschappe lijk en profijtelijk samengaan in Marokko en in de Midldellandsehe Zee. Evenzeer ec'hteir als indertijd Frankrijk en Engeland, moesten nu Frankrijk en Spanje oudle veeten vergeten om op de meest vriend schappelijke wijze samen te werken. Engeland heeft de roll van bemiddelaar echter handig gespeeld hetzelfde Engeland, dat in Spanje tijdens den SpaanscbAmarikaans>chen oorlog zoo gehaat was wegens die openlijke begunstiging der Vereenigde Staten! Duitschland heeft indertijd nog getracht Spanje's vriendschap te winnen, men zag in Madrid aanvankelijk in Duitschland' ook een natuurlijken nedestander tegen Fran'krijks optreden in Marokko, naar in 1904 drong Engeland er op aan, dat de Fransehen den Spanjaarden een invloedsfeer in Ma rokko werd geschonken en in 1907 waarborgden de staten eikaars bezit in het oostelijke gedeelte van d'e Middellandsche Zee en op de Atlantische Noord kust van Afrika. Tijdens da conferentie van Alge- oiras in 1906 koerste Spanje reeds geheel in het vaarwater der Triple Entente het schijnt thans behouden in de haven te zijn aangeland. Vandaag vindt de presidentsverkiezing in China plaats. Ze geschiedt in een geheime zitting der bei de Huizen van het Parlement door middel' van een geheime stemming. Verrassingen zijn echter buiten gesloten «Toean tsi Kai wordt president. Men verwacht, dat die mogemdlhedlen na de keuze alien ge lijktijdig Japan dus ook die republiek zullen herkennen. Joean tsi Kai heeft nu gelegenheid te toonen wat hij kan. De tweede Ohineesche revolutie, die eigenlijk tegen hem gericht waa en die hij overwonnen heeft, heeft gewerkt als een zuiverend ontweer. De vijan den van ddn president hebben het veld moeten rui- Roman naar het Dui'tsch van C. OBOMB SdHWlENING 22) __o_ „Neem het zakje in de hand. Hoor je iets?" Nu konden de woordén, hoe zachtjes ze ook ultgee sproken werden, toch weer verstaan worden. „Het is stil neen van den voorkant van het kasteel hoor ik voetstappen gelijkmatige voetstap pen het is die schildwacht hij nadert den hoek van het huns." „Ga achter den muur op den grond liggen." ligj" klonk een doffe stem alsof iemand sprak die met zijn mond tegen den grond aan ligt. „Wat hoor je?" "De schildwacht staat stil. Hij keert om. Zijn schreden verwijderen zich." ,"Pta opl SPoedl 3® terug naar het park. Waar ben jei „Ik loop weder over het pad dat met fijn grint be strooid is." „Loop harder! Haast je!" „Ik loop zoo hard als ik kan. Het grint knarst on der mijn voeten." dlenU')0P °Ver ^et Srasl Kan je den terugweg vin- „Ja, ik heb hem gevondlen." „Sta stil op de plek waar je eerst op den weg bent K o men. Eenige seconden stilte. „Wat doe je?" „Ik sta stil." „Wat zie je?" „Niets; ik sta voor een dicht boschje struiken." „Loop er tusschen door." „Ik sta tegen den stam van een beuk aan" „Wat zie jie?» men en de meerderheid van het land, met name de koopmansstand, verlangt naar rust en staat achter den sterken man van Peking, van wien zij verwach ten, dat hij China ordelijke toestanden geven zal. In Hsioenghsiling heeft de nieuwe president, naar ken ners verzekeren, een uitnemend minister-president, die niet dadelijk zal' komen met wereldschokkende hervormingen, die niet te veel zal' spreken over volks geluk e. d., maar d'ie zal handelen, o. a. verkeerswe gen te land en te water zal verbeteren en daarvoor buitenland'sche ingenieurs zal laten overkomen. Ove rigens duid't de nieuwe regeeringskoers op centrali satie. Het zal te bezien staan of d<e thans heerschende bureaucratie in het reuzenrijk rijp enverstandig ge noeg is, om zich Van Peking uit door slechts enkele, zij het dan ook bekwame, mannen te laten regeereu. Over nog een president moet in dit weekoverzicht gesproken worden. President Wilson heeft met zijn naam de nieuwe ontwerp-tariefwet bekrachtigd en daarmee de nieuwe wending in de Amerikaansche economische politiek rechtsgeldigheid gegeven, als het ware de handelspolitieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en die wereld op een andere ba sis geplaatst. De gemiddelde belasting van den in voer word't verlaagd van 40 tot 26 procent en dat is grootendeels het werk van president Wilson, die met kracht en met wij'shieid dezen maatregel heeft door gevoerd. Men heeft in den verkiezingstijd1 en ook daarna herhaaldelijk gezegd, dat verandering van personen geen verandering van systeem en zeker geen verbetering beteakent. Men ziet thanis dat de regeering een grooten stap heeft gedaan in de rich ting van vermindering d'er rechten, waardoor de ver bruikers worden gebaat. In het' democratische ver- kiezingsprogram van 1912 werd dé bestaande tarief heffing genoemd „die hoofdoorzaak van de ongelijke verdeeling van den rijkdom, een systeem dat de rij ken rijker en d'e armen armer maakt, ondier welks re sultaten de Amerikaansche boer en arbeider het meest lij dien, daar het voor hen de noodzakelijkste le vensbehoeften duurder maakt, zonder tevens hun voortbrengselen of loonen te besehermen." Wij zullen nu den invloed zien van de nieuwe maatregel op de hooge prijzen en op de nijverheid en den uitvoerhandel' in de landen, welke met de Veree nigde Staten in betrekking staan. Zaterdag is de nieuwe wet van kracht geworden. Om aan de te verwachten meerdere drukte het hoofd te kunnen bieden werd te Nieuw-Yo'rk het douane bureau een uur vroeger dan voorheen geopend, ter wijl er vijftien ambtenaren meer zijn en het bureau tot het middernachtelijk uur geopend blijft, om den gestegen invoer te kunnen behandelen. De telegrafisten hadden het ook druk met het overseinen van berichten, welke aan buitenland'sche zakenhuizen mededeelden, dat de president de nieuwe tariefwet geteekend had. BOND VOOR STAA.TSPENBIONNEER1NG. Het Comité van Actie van dien Bond voor Staats- pensionneering, ingesteld! voor de verkiezingen voor d'e Tweede Kamer, heeft zijn verslag uitgebracht. De ondervinden, door het comité bijl zijn arbeid op gedaan, geven het aanleiding eenige algemeene aan bevelingen te dloen aan den bond, b.v. het benoemen van vertrouwerusmannen dtoor d'e federaties van af- deelingen, om onmiddellijk aan bet werk te kunnen gaan aLs een nieuwe verkiezing soms noodlig mocht blijken; het stichten van afdieelingen in bepaaldelijk „Een man kruipt uit een opening in den stam aan mijn voeten. Hij staat op. Hij néémt mij het zakje uit de hand en grijpt mij aan den arm beet Hij tr'e'kt mij door d'e struiken heen." „Wat zie je nu?" „Een hek verspert onis den weg." „Wat doet die man die n'aast je loopt?" „Bij bukt hij neemt twee staven uit het hek." „Kruip door de opening! Wat zie je nu?" „Ik zite een rijtuig langzaam naderen." „Ben je alleen?" Een diepe zucht was het antwoord. „Wat zie je nu?" „Niets meer." Weder een diepe, pijnlijke zucht. Botter richtte zich op. Al het bloed was uit zijn gelaat geweken, d'e zweetdroppels gudsten van zijn voorhoofd. Maar er was een zegepralende blik in zijn o ogen. Hij zwaaide haastig door d'e luoht: „Ont waak!" zeide hij op luidén, bevelenden toon. Voor die derde maal hoor d'e men een diepen, smar- telijken zucht over de lippen van het jonge meisje komen. Zij bewoog even met het hoofd, haar handen, die gevouwen in haar schoot hadden gelegen, tril den. „Ontwaakherhaalde Potter opnieuw. De oogleden van het meisje begonnen te trillen. I oen hief Lizzie het hoofd' op en langzaam, alsof zij uit een diepen slaap ontwaakte, gingen haar oogen open, vragend, met onzekere uitdrukking keek zij om zioh heen. Zij deed een poging om op te staan, maar zij viel weder terug in haar stoel, een even aan doenlijk droevige houding als zooeven. „Heb i'k lang geslapen?" vroeg zij schroomvallig. „Dat weet ik niet, want ik ben zooeven de kamer pas ingekomen," antwoordde Potter met zijn gewone stem van altijd. „Maar je moest al lang naar je bed zijn. Ik hoor juffrouw Verheeven al boven komen. Ga slapen, kind!" Potter ging de kamer uit, de trap af en naar de kamer achter de keuken. Het duurde niet lang of de waard trad binnen; hij had juist de luiken van zijn genoemde plaatsen en vooral in districten, die met inspanning 'kunnen worden gewonnen of béhoud'en (Dokkum, Steenwijk, Kampen, Aipeld'oom, Ridder kerk, Haarlemmermeer) ihet oprichten van districts^ federaties, de districten aangewezen alia in da opgave van d'e kiesdistricten voor de Tweede Kamer. Voorts zegt het verslag, dat de bond' wellicht het oog zal moeten vestigen op de Provinciale Staten verkiezingen. Als de Eerste Kamer blijkt een rem te zijn, dan zal dé invloed) van den 'bond zich ook bij dé Statenverkiezingen moeten doen gevoelen om Statenleden gekozen te krijgen, die verklaren vóór Staatspensioen te zijn en, genegen zijn afgevaardig den naar de Eerste Kamer te zenden, die er ook voor zijn. Opmerkelijk is het, dat enkele afdeelingen uit eigen beweging al in die richting werkzaam zijn geweest Gemengd nieuws. DE AFSLAjQKIWEIST'IE TE ENKHiUIZE'N. Naar aanleiding van een verzoek van de vissehexs- vereeniging „Ons Belang" te Enkhuizen aan het hoofdbestuur van die Zuidferzee-visschersbond om be middeling in zake de bekende afsl'ag-kwestie, hébben meldt de N. R. Crt., de hfeeren Duymaer van Twist en B. P. van der Sloot, voorzitter en secretaris van genoemden bond, en de Kamerleden Ooster'baan en Hugeuholtz een conferentie gehad met het gemeen tebestuur. Tevens hebben genoemde Kamerleden Za terdag een onderhoud gehad met den officier van justitie te Alkmaar, over dé vonnissen van de ver oordeelde visscihers. TERUG UIT DEN BALKAN. De Servische ambulance, bestaande uit de doctoren Van Tienhoven en Van Hamel, twee semi-artsen en negen verpleegsters, die onder leiding van dr. van Tienhoven ook tijdens den tweeden Balkan-oorlog werkzaam geweest is, 'keerde Zaterdag in het vader land terug, 's middags kwam ze te 's-Gravenhage aan. Aan de leden der ambulance, door velen met gejuich begroet, werden tal van bloemstukken ol krans'en aangeboden- In de gereserveerde wachtkamer le klasse riep al lereerst ds. Cramer namens het Ned'erlandsche Comi té aan de teruggekeerde doctoren en zusters een hartelijk welkom toe. Vervolgens voerde de heer M. Merens, consul-gene raal van Servië, eere-voorzitter van het comité, het woord, om zijn oprechte hulde te brengen aan allen, graven gleuf gedicht. Dr. Tienhoven bracht den d'ank van doctoren en zusters over voor de hartelijke ontvangst. 's Avonds had een gezellig diner plaats, waar me nig vriendelijk en hartelijk woord wejd gewisseld. HEIT GESCHIL TUSS'OHEN TWEE GEMEEN TEN. Het electri'sch bedrijf te Delft heeft onder uitdruk kelijk protest, op den eisch van de gemeente Rijs wijk, gegrond op stoornis van het verkeer, de kabel afgesneden, dé kabedrollen weggenomen en de opge- DE ONDERGANG DER VTJE WERELD^ DEELEN. Te Zuidhorn, zoo schrijft de Vrije Fries, heeft men eeuwfeest gevierd en de gebruikelijke historische op tocht ontbrak niet. Daarin was een wagen, die voor stelde: de vijf werelddleelen. De ruimte vo<or de bevolking van de werelddteélen was wat beperkt, waarom men daarvoor een zeer jon ge 'bevolking had 'gekozen. Toch stond men nog be nauwd, zoodat een bewoner van de aarde afgedrongen werd. Deze liet zich dat niet welgevallen, klom er weer op en toen ontstond een kloppartij. De wagen, die toch al zwaar belast was, was tegen de schokken van liet vijandelijk treffen der „volken" niet bestand, kraakte.en alle vijf wereddldeelen lagen tegen de vlakte. DE VOORSTELLING GING N'iET DOOR. De „Frascati-schouwburg" te Amsterdam, waar „De vrouw van den president" gespeeld zou worden, was gisteravond uitverkocht. Toen de bezoekers eenigen tijd' op het uiteengaan der tooneelgordijnen herberg gesloten. „Zoo, nog niet naar bed?" „Ik ben niet moe. Maar ik heb een hartverster king noodig." Verheeven lachte. „Jenever of een grogje?" „Geen van beide. Maar als je Schotsche of Iensche whisky hebt, breng mij dam een flesdh en een glas." En terwijl hij in zich zelf lachte, zeide Potter: „Ik geloof dat ik nu wed een flinken slo'k nemen mag." TWAALFDE HOOFDSTUK. LIZZIE. „Ben je van plan nog lang achter die flesch te blijven zitten?''' vroeg Verheeven toen hij zag dat Potter, nadat hij een paar glaasjes van den sterken drank gedronken had, nog steedis geen aanstalten maakte om op te staan uit het hoekje van de canapé. „Ik kan nog niet slapen," antwoordde de andere, „moet je den boel al sluiten?" „Een half uur will ik u nog schenken. Zou het u niet storen als i'k daar aan de tafel d'e courant ging zitten te lez'en? Potter knikte zondter te antwoorden, trok de flesch nog wat dichter bij zich en schonk zich nog eens in. De vurige drank verhitte zijn bloed en 'goot vlammen in zijn aderen; d'e ontzettende zenuwinspanning van zooeven werd vervangen door een welbehagelijk ge voel van vermoeidheid. Herhaaldelijk goot hij een glas whisky naar binnen en zijn geest, die zich zoo even met alle wilskracht op één punt had geconcen treerd, begon weer vrij te worden en keerde terug naar het verleden nadat hij de duisternis der toe komst had trachten te ontsluieren. Nooit bad hij zulk een buitengewoon geschikt me dium ontmoet en tot zijn beschikking gehad als het veertienjarige kind, dat hij destijds schreiend gevon den had aan het sterfbed van zijn broeder. Die broe der was een bed'aurd, gesloten, ernstig man geweest, die (de enge grenzen niet te buiten trachtte te gaan waarin de voorzienigheid hem geplaatst had. Potter daarentegen was in zijn jonge, jaren met gewacht hadden, meldt dé M-aand. Oour., trad dé heer Chrispijn voor het voetlicht en zei het volgende: in 4 huisgezinnen de besmetting wedbr geweken, zoo dat de ziekte gelukkig nog niet epidemisch wordt „Dames en Leeren! Evenais den lien Aug. moet ik u ook thans komen aankondigen, dat de voorstel ling niet doorgaat Doch nu is de oorzaak van dit niet-doorgaan veel erger. We weten, dat morgen niet betaald wrfrd't. En als er niet betaald' wordt, dan kan de directie van het Fraseati-ensemble haar verplichtingen jegens haar artistem niet nakomen. Dat zal tot gevolg hébben, dat d'e artistem weigeren te spelen en dan kan de directie van den Fraiseati- schouwburg de hearen Chrispijn en V'an Brene op straat gooien. Ondanks mijn herhaald verzoek om af te rekenen, heeft de heer Simons mij dat gewei gerd. Dus spelen de artisten niet ten belhoeve van den heer Simons, wetende, dat zij morgen geen sala ris zullen ontvangen. De voorstelling gaat dus niet door en ik verzoek u, aan het bureau uw geld te willen terug-ontvangem." Eenig gejoel volgde, doch vrij kalm verliet men den schouwburg, na van den bureaulist dé gestorte dubbeltjes terug te hebben gekregen. HET VERMOORDE KNAAPJE. Verschillende confrontaties met het 7-jarig broer tje van den venmoordén Hendrik de Klerk hébben plaats gehad, maar geen resultaat opgeleverd. Nog ■steeds komen verschillende jeugdige personen hij de politie zich aanmelden in verband! met deae zaak. Uit verschillende gemeenten ontvangt de politie bericht, dat daar die vermoedelijke dader zou zijn aangehouden. Zoo gewerd' dé politie van het bureau VV'armoasstraat Zaterdagavond eien diergelijke mede- dteeling uit Purmereml, waar een man aan kinderen beren had gegeven. Deze kindérem bleken te zijn. twee dochtertjes van zijn te Purmerend' wonemden broeder, die hem dén weg naar het station van de tram 'hadden gewezen. Hij was pas uit Duitschland gekomen. Naar Amsterdam overgebracht, kon hij daar spoedig zijn alibi bewijzen. Morgen heeft de begrafenis van hlet vermoorde ke reltje plaats. UIT LIMMEN. Het aantal lijdenden aan diphtJheritis in Limmem was tot 7 geklommen in 5 huisgezinnen, doch nu is VAN DEN LANGENDUK. Ged'urende d'e week van 29 September tot 4 Octo ber is aan de veiling te Broek op Langemdijk aange voerd 806 zak aardappelen, 185000 bloemkool, 219300 roode kool, 58900 gele kool, 86200 witte kool, 950 baal en 51504 bos wortelen, 1209 baal nep, 3115 'baal uien, 6205 E.G. slaboomen, 2000 K.G. augurken, 7200 ram menas, 1500 bieten en 1 wagon witte kool. UIT HENSBROEK. Ter gelegenheid van die najaarskermis zijn hier he den (Zondag) verschillende wedstrijden gehouden, die heel wat bezoekers lokten, ook uit amdare dor pen. Iit'geschreven waren: 1. Ringsteken per fiets: 8 deelnemers. Uitslag: la pr. D. Wit te Moerbeek Niedorp, 2e pr. S. Knijn te Ursem. 2. Ringrijden met paard en kar; deelnemers11 paren. Uitslag: le prijs C. Leegwater te Obdam met inej. T. v. d. Molen, aldaar; 2e pr. D. Wit te Moer beek met mej. T. Molenaar te Heer-Hugowaard3e pr. J. Schotsman te Hensbroek met mej. E. Nierop te Midwoud. 3. Sleutel trekken met paard en kar; deelnemers 11 paren. Uitslag le pr. Mej. T. v. d. Molen te Ob dam met Buisman aldaar, 2e pr. Mej. G. Leegwa ter te Obdam met J. Groot te Sij'bekarspeL UIT HOORN. Voor de nieuwe Rijkstuinbouwwinterschool heb ben zich 25 leerlingen aangemeld. UIT S'CTI'OORUDAM. lieden is het vaste personeel voor da Vléthrug al hier overgeplaatst naar dé nieuwe brug, welke tot heden to'e door hulppersoneel werd bediend. UIT OUDORP. In de laatste Raadsvergadering waren tegenwoor dig alle led'en. groote vermetelheid en stoutmoedigheid de grenzen wel te buiten gegaan. Hij had nu dit, dan dat be roep opgevat, maar nergens had hij het kunnen uit houden, zoodat hij al me'er en meer aan lager wal was gekomen. Bij tun gezelschap spiritisten had Ihij de sterke magnetische kracht ontdekt, waarover hij te beschikken had, en indien hij hiervan in onschuldi- gen zin gebruik had gemaakt, dlan zoude hij in het land, waar het spiritisme in alle kringen aanhangers heeft, in korten tijd tot welstand zijn gékomen. M'aar het verlangen naar een onafhankelijk, avontuurlijk leven had' ihem in slechte kringen geleid, waarbij hij zich met hart en ziel aansloot. Hij werd opgenomen in een 'bende dieven en bedriegers, die in de geheele wereld hun misdaden pleegden, d'aar had: hij kennis gemaakt met Wapstra en Smeedes, naar Amerika ge komen om d'e herinnering aan eenige hunner boeven streken in Lurop'a bedreven, een weiniig te laten ver zwakken. Door zijn misdadigersleven was hij geheel vervreemd' van zijn broeder, die predikant was van een kleine methodistengameente in een stadje niet ver van Baltimore. E'n zeker zou het nooit in zijn hoofd zijn gekomen, zijn broeder weder op te zoeken, die zulk een heel ander leven leidde dan hij, indien hij niet genoodzaakt geweest was zich voor eenigen tijd verborgen te houdten. Zij (hadden namelijk inge broken in de bank in Nieuw-York en waren overval len, zood'at zij in groote overijling de vlucht moesten nemen. Smeedes, bijgenaamd „dé Indiaan", had een detectieve doodgestoken, maar ook hij was gevlucht. Ge ineesten d'ie tot de dievenbende behoorden hadden Amerika verlaten, de grond brandde hun onder de voeten en Potter was op het punt hun voorbeeld te volgen,^ toen hij ergens in een hol of krot verborgen toevallig een courant in handen kreeg, die zeker al een week of drie oud was. In deze courant vond hij ae volgende advertentie: (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1