DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 234 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 WOENSDAG 8 OCTOBER. FEUILLETON. W aterzuctit. tt)eze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel 10,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Onder Suggestie. Telefoonnummer 3. Gemeente-Begrooting. STADSNIEUWS. ALKMAAR BURGEMEESTER on WETHOUDERS van ALK MAAR brengen tier algemeene kennis, diat de ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1914 van he den af op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 October 1913. MKKON'DI'SSEMENTS-REOHTBANK. Zitting van Dinsdag 7 October. RIJWIELVERDUISTERING. De gedetineerde N. B., koopman te Schermerhorn, die in 1911 twee weken geiv. str. ondterging wegens verduistering van een rijwiel, heetft zich 18 Augustus j.l. opnieuw aan een dergelijk delict schuldig ge maakt. Hij huurde toen met het doel het zich we derrechtelijk toe te eigenen een rijwiel' bij den heer A. Leegwater, rijwielhandelaar te Alkmaar. Het 'kar retje, dat de bediende aan bekl. afstond!, werd in een bank van leening te Amsterdam gedeponeerd. Bekl'. bekende en zei de gaarne bereid te zijn, Leegwater Bchadeloos te stellen; hij heeft 800 staan bij den notaris, welk bedrag tegen 7 November is opgezegd. Leetgwatar, die vöör de behandeling der zaak zeide civiele partij te stellen tegen bekl'., diende een onkos ten lijstje in van 117.08, waaronder een flink be drag, n.l. 92 voot misgeloopen huur. Den presid- kwam dit bedrag nogal hoog voor, maar L. merkte op, dat hij 'het rijwiel! steeds kan verhuren, als het mooi weer is. Ein dat was zoo in September, merkte get. later op. J. Nol, rijwielreparateur in dienst van L., ver huurde bekl., die zich Klaas de Koning noemde, het rijwiel. BekL wilde wel 150 borg stellen, maar get vertrouwde hem wed op zijn eerlijk gezicht. De pres. informeerde bijl get., hoe hef gesteld is met den fiet- senver'huur bij zijn baas. 'tl Bleek, dat er 20 rijwie len te huur zijn, doch' deze zijn niet iedéren dag uit. Deze vraag had' de pres. gesteld in verband met de rekening voor dien misgeloopen huur. J. Sluip, bontwerker te Amsterdam, bracht voor bekl. het rijwiel naar een bank van leening in de 'hoofdstad. Hij kreeg er 20 op en twee kwartjes van bekl. voor zijn moeite. P. H. de Rooij, assistent-bankhouder in de bank van leening in kwestie, had later het rijwiel' aan L. afgestaan voor 20.33. De Officier van Justitie eischte 3 maanden gevan genisstraf tegen beklaagde. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. Stap, merkte op, dat bekl. niet altijd consequent ie; pl. leg de twee briefjes van dec to reu over, waaruit blijkt, dat deze niet geheel toerekenbaar is. Steed's in Juli, Augustus en September doet beid. strafbare dingen, hij schijnt periodiek ontoerekenbaar te zijn. Pl. ver zocht een onderzoek in te stellen naar de geestver mogens van zijn cliënt. Toe® de President aan den bekl. vroeg, of hij ge hoord had' wat zijn verdediger in het midden bracht, merkte hij op, in d'e bedoelde maanden! wel wat an ders te zijn dan gewoonlijk; het is dan warm weer en i'k drink dan nog al' eens een glaasje bier! Roman naaT bef Duitsch van O. CROME SOHWIEINÏNG. 24) o- Het geheimzinnige misdadigersleve® waar Lizzie aan deelnam, zonder dit in de verste verte te ver moeden, bracht van zelf mede, dat zij' een leven had als een gevangene. Zij moest voor hem blijven het willooze voorwerp van zijn demonische macht; van van iedteren vreemden invloed moest hij haar verre houden, dat was de d'agelijksche taak, waar Potter zich steeds op toelegde. Dat hij' zoodoende het vér stand! en de toch reed's zwakke gezondheid van het jonge meisje voortdurend kwaad d'eed, daarover be kommerde hij zich niet, het kwam zelfs niet op bij dén zelfzuchtigen man. De proef, die hij! (heden genomen had, haar geest te leiden op de paden dér nieuw beraamde misdaad', had hem de zekerheid gegeven, dat ook haar tichaam met groote nauwkeurigheid de handelingen ten uit voer zoude brengen, die hij haar gesuggereerd of in geblazen had. Het plan van Wapstra had hem eerst onwijs toegeschenen; nu begreep hij, dat het uitvoer baar kon zijn, ja heit was zelfs zeer waarschijnlijk, dat het goed' zou gelukken, wanneer d'e schatbewaarder van den Radja ten minste niet ontwaakte. Daar moest Smeedes voor zorgen; hij moest maken, dat de Indische gasten op den avond, wanneer die daad verd verricht, veel wijn hadden gedronken, zoodat hun nachtrust geen kans had! verstoord te worden. Misschien kon hij zoo verstandig wezen een narco tisch middel in den wijn te doen. Het zou toch al tijd onverklaarbaar blijven, wie d'e misdadiger was als het niet iemand! was uit het gevolg van de® Rad ja. Het was haast zeker, dat men- ten minste in den aanvang in een verkeerde richting naar dén misda diger zocht en in dien tueschentijd zouden de ware LAINDLDOPERIJ. De zwervende metselaar H. S., werd' 8 September zonder middelen van bestaan te Alkmaar zwervend aangetroffen. Hiji is al eens in die Rijks Werkinrich ting geweest, maar weer vreemd aan den loop ge gaan, niettegenstaande zijn ouders te Utrecht hem wal weer tihuis willen nemen. Bekl. verzekerde thans met een dikken traan in zijn stem, dat hij liever niet weer naar de boerderij: gaat, maar trachten zal1 zijn leven te beteren. Het O, M. wilde bekl. in de gelegenheid! stellen, dit te toonen en vroeg 12 dagen; hechtenis. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op 's middags half twee. Drie dagen hechtenis luidde het vonnis. De bekende O. M., die van den zomer ontslagen werdl uit het krankzinnigengesticht te MedtemMik, vroeg 3 September in de Landstraat te Alkmaar aan den agent van politie P. Grondsma om een aalmoes. Bekl. was van 't voorjaar met zijn uitgaanskas uit het krankzinnigengesticht naar Duitschlandl gegaan en kwam vanaf Nijmegen te voet naar Alkmaar te rug. Met bedelen kwam hij1 onderweg aan den kost en in Alkmaar deed) hiji ook al niet anders. Bekl. had in Almeloo een tijdje als smid gewerkt, maar 't beviel hem niet meer in zijn betrekking, want hij moest met een anderen knecht in' één bed' slapen. Het 'O. M. eischte 2 maal 3 dagen hechtenis en 2 jaar opzending naar d)e Rijks Werkinrichting. HUISVREDEBREUK EN VERNIELING. J. R., landbouwer te Bovenkarspel, werd 23 Au gustus verwijderd' uit de woning van J. de Haas, al daar, maar drong toen binnen door de deur te ver breken. Da vrouw vani de Haas werd! als getuige ge hoord. Het O. M. vroeg 25 boete subs. 10 dagen hechte nis tegen bekl. MISHANDELING. Toen J. van W., koopman te Zijpe, in den nacht van 17 op 18 Augustus met de boot van Zur Muhlen aankwam aan den steiger te Stolpen, gem. Zijpe, heeft hij d'en bootwachter A. Strooper even afgedekt. Eerst kreeg Strooper een klap tegen zijn slaap en daarna maakte bekl. in den werkelijken zin dés woords een bokkesprong. Sierlijk booig hij het hoofd en wierp het naar voren tegen het 'hoofd van Strooper aan, waardoor deze een tand kwijt raakte. Bekl. heeft niets gedaan: Strooper is leugenachtig en heeft misschien zelf den tand wel uit zijn mond gehaald. Nadat ook d'e bruggenbaas nog was gehoordf vroeg het O. M. tegen bekl., die al eens een maand' ge bromd! heeft, twee maanden gevangenisstraf. Bekl'. accepteert niet anders dan vrijspraak, want hij heeft niets gedaan. VERNIELING. Het 25 Augustus opzettelijk en wederrechtelijk omkappen van twee palen van d'e schutting van J. Ligthart, wed. P. Commandeur, te Grootebroek, was ten laste gelegd' aan dén landbouwer K. R., aldaar. Be'kl. zei, dat de palen op zijn erf staan. Elk met een papier in da hand stonden ze al spoedig hun we- dérzij dsche belangen te bepleiten. Met dé meest denkbare belangstelling neusden dé getogade 'heeren op die sectie-kaartjes. Da weduwe bracht heel wat naar voren, R. was kort van stof, merkte o. m. op, dat hij verbazend' geplaagd en getergd was. inbrekers den tijd' hebben te ontsnappen. Voor de medeplichtigen was het gevaar, zoo groot niet. En al ontwaakte de Indische schatbewaarder, dan liep Li'zzie eigenlijk allee® gevaar. Het was zelfs te ver wachten dat da nxan in zijn eersten schrik van zijn wapen gebruik maakte. Geen rechter ter wereld zou uit het j'onge meisje, wanneer me® 'haar gevangen nam, begrijpen hoe zijl in da kamer gekomen was en wat zij er kwam doen. Zij wist het immers zelf niet. Want terwijl haar geest sliep, was een vTeemdé wil, waarvan zij' zich niet bewust was, in haar werkzaam die geest verdween zonder eenige sporen achter te la ten, zoodra haar eigen geest zijn functies wedér be gon te verrichten. Wanneer zij gevangen genomen werd', kon hij' zelf, Potter, in gevaar gebracht wor den, want zij1 kon een beschrijving geven van zijn per soon. Maar d'aar was ook wel iets op te verzinnen; hij veranderde zijn uiterlijk op de een 'of andere wij- ze. Onder zijn waren naam1 Potter was hij alleen be kend bij zijn kameradien; trouwens, wanneer men zoover gevorderd was haar dat allés te laten opbiech ten, kon hij' zich best uit de voeten gemaakt hebben. Ja, het zou een heel verlies voor hem zijn, indien hij Lizzie miste, maar dé hooge winst, die hier op het spel stond, was den inzet wel waard. Gelukte de poging en viel de buit in hun banden, dan was 'het misschien verstandiger Lizzie maar in den steek te laten. Er waren menschen genoeg, die tegen ruime vergoeding een zielszieke, waarvoor men haar best kon uitgeven, bij zich aan huis wilden nemen. Want indien hij' in het bezit was van een aanzienlijke som, die hem jaren lang in staat stelde, als een rijk man te leven, dan had hij' Lizzie niet meer nood'ig; zij zou voor hem een blok aan het been wezen wanneer hij van het leven genieten wou. Zoo zat Potter te droome®, totdat de barsche stem van Yerheeven hem plotseling deed ontwaken. „Ben je ingeslapen, man? Het zou geen wond'er zijn; want je hebt een halve flesoh Iersche whisky in je maag." Potter stond' op. „Die kan mij geen kwaad'", zeide hij gapend; „mijn tong en zoo'n dropje zijn oude Het O. M. achtte de klacht van de weduwe ge grond, vroeg 5 boete subs. 2 dagen hechtenis tegen 'bekl. BELEEDIGING. Ellendeling een woord, dat den gemeente-veld wachter te Texel J. O. v. d. Poll! door W. B., arbeider aldaar is toegevoegd, zal dezen op 10 boete subs. 5 diagen hechtenis komen te staan, wanneer de Recht bank zich vereenigt met den eisch van het G. M. DIEFSTAL. J. V., timmerman te Gastricum, stond terecht ter zake, dat hij op een tijdstip in Mei of Juni met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening heeft me degenomen twee bossen panlatten, toebehoorende aan J. Weel, timmerman aldaar. Na het hooren van eenige getuigen, vroeg het O. M. 10 boote subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Prins bracht eenige punten naar voren en vroeg vrijspraak voor bekl. De uitspraak werd! bepaald op 's middags 2 uur. Vrijgesproken. MISHANDELING. P. K., metselaar te Warmenhuizen, heeft zooals hij bekent .aldaar in den nacht van 19 op 20 Au gustus, 't was tijdens de kermis, met een bierfieschje Th. J. de Waard, melkrijder te Schoorldam, twee slagen op het hoofd gegeven, waardoor dit pijnlijk werd verwond. Door de sokerven van het gesneuvel de flesohje werd F. Stijkerman, landbouwer te War- menhuizen, bloedend aan het hoofd verwond, in zes dagen kon S. hierdoor zijn gewone bezigheden niet waarnemen. De) Waard was in dö herberg van Lingerak, waar zijn vrouw, eveneens tegenwoordig, door haar klee- ren bij ongeluk een glaasje, omgooide, welks inhoud op bekl's broek kwam. Get. kreeg toen de twee sla gen, waardoor hij, eenigszins bewusteloos werdl De vrouw van dte Waard verklaarde bij ongeluk het glaasje te hebben omgeworpen. E. Shj'kerman, landbouwer, zag dat bekl. met het bierfieschje sloeg, get. zelf werd ernstig bloedend verwond, 's avonds werd da wonde door dr. Mulder gehecht. Get. bleef een dag of zes eenigszins duize lig, waardoor hiji niet aan het werk kon gaan. Dr. H. Mulder had een vleesohwond van 6 c.M. lang boven het linkeroog van Stijkerman geconsta teerd. De bloeding was vrij' eteirk. Get. verbood S. dén arbeid wagens diens duizeligheid', als gevolg van het bloedverlies. Het O. M. eischte 3' weken gevangenisstraf. Belkl., dié dé doktersrekening van S. en diens loon verlies betaalde, vroeg een geldboete. APPèLZAAK U. Z., arbeider te Hoorn, door den kantonrechter te Hoorn wegens dronkenschap bij herhaling veroor deeld tot 3 d. h. en een jaar opzending naar dé Rijks werkinrichting, had, ware hij; verschenen, bevesti ging hooren eischen van het vonnis, waartegen hij appèl aanteekendé. MISHANDELING. J. D., arbeidér te Bovenkarspel, die op H. M. de Koningin's verjaardag een tamelijke borrel gedron ken had, schold dien d'ag P. Davidson, arbeider al daar, stompte hem daarna tegen d'a horst en schudde hem heen en weer. Bekl. ontkende, doch er wras een getuige, die anders wist te vertellen. Het O. M. vroeg 10 boete sub». 10 d. h. vriendén „Dat merk ik. Een ander zou al lang onder de ta fel liggen en jij kijkt nog goed uit je oogen. Maar nu naar je bed. De „Lange" is ook niet weerom ge komen en ik kan morgen heel in de vroegte zelf mijn paarden haver geven." DERTIENDE: HOOFDSTUK. EEN NIEUWE' HUISGENOOT. Toen van Kinschoten zich na zijn verlof weder bij zijn chef had gemeld en op zijn bureau kwam, vond hij daar een van zijn bekwaamste ondergeschikten, die op hem stonden te wachten. „Wat is er Greve?" „Ik kom n rapport brengen over hetgeen u mij had opgedragen, commissaris." „Spreek, als ik ja verzoeken mag". „Ik heb dadelijk dé bagage van de® aangevallene uit het hotel Willemsbrug gehaald. Het is de bruine koffer d'ie daar in dén hoek staat. Ik heb ook het kleine sommetje befaal'd, diat hij in het hotel schuldig was." „Geef mij' daar maar later een kwitantie van, ik zal dadelijk zorgen, dat het geld uitbetaald wordt. Hebben ze in Willemsbrug geïnformeerd waar hij ge bleven is?" „De eigenares van het hotel was zeer verbaasd toen ik haar mijn insigne vertoonde en dé bagage op- eischte. Natuurlijk maakte zij geen bezwaren. Haar vraag wat er met den vreemden heer gebeurd is heb ik alleen schouderophalend' beantwoord." „Is er iets van het voorgevallene in de couranten verschenen „Neen, niets. U hadt gezegd, dat er niets van on der de politiezaken vermeld mocht worden." „Ik ben hang, beste Greve, dat de misdadigers uit Rotterdam vertrokken zijn. Misschien komen zij la ter terug. Als ik mij niet vergis ben ik gisteren in de buurt geweest van een der schurken, maar helaas zonder gevolg. Heb je geïnformeerd naar den toe stand van den gewonde?" DIEFSTAL. M. D., vrouw van J. v. d. G. te Venhuizen, was ten laste gelegd op één of meer dagen» van Augustus te hebben weggenomen een aantal stukken hout, toebe hoorende aan den aannemer J. D. Stuurman. Het hout, gecreoseerd, moest gebruikt worden bij den bouw van een brug voor de Zuiderkoggen te Hem. Bekl. bekende, ze heeft 's nachts het hout met een kruiwagen gehaald. Na het verboor der getuigen, eischte het O. M. 25 boete subs. '10 d. h. (Ingebonden Mededeellngen. De nieren filtreeren do afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed'. Wanneer zij door ^iökte hiertoe niet in staat zijn, blijf thet water in het lichaam achter, hetgeen ook dikwijls merkbaar is aan de geringere hoeveelheid! urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten ge- volge, dat dé afscheiding van andere schadelijke stof fen wordt tegengegaan en deze schadelijke stoffen oefenen een dusdanigen invloed uit op da wanden dier bloedvaten^ dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan hij' voorkeur daar verzamelen, waar het dén minsten tegenstand ondervindt, dés in dé hollo plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in d'e polsen, enkels, voeten, enz., waar zwellingen gevormd worden. Als men met den vinger op deze zwellin gen drukt, blijft die indir-uk eenigen tijd zichtbaar en cie zwellingen voelen week en papperig «p.n, Bovenstaand verschijnsel' is niet zelden een dér eerste verschijnselen van een nieraandoening. Bij veronachtzaming ervan kan het water zich verder ophoop en in dé boenen, do buikholte, de borstholte, en het hart bereiken met noodlottige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoodat dé water zucht zich met kan uitbreiden, maar in haar oor sprong aangetast wordt. Foster's Rugpijn Nieren hergeven aan de nieren baar gezondheid en stellen haar in staat om het overtollige water volko men af te voeren. Te Alkmaar verkrjjgb. bjj de hh. Nierop en Slothouber, L&ngestr 83, Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. STIKSTO'HMEST'STGFREN. Onze landbouwkundige oorrespondent Bchrijft: Een der voornaamste voedingsstoffen voor een plant is weli d'e stikstof. Jioeweli de lucht een meng sel' is, waarvan het 4/b deel uit stikstof bestaat, kan dé plant die luchtstiksto'f voor haar voeding niet tot zich nemen. Alléén de vlinderbloemige gewassen ma ken hierop een uitzondering. Nu d'ua in 't algemeen de plant niets aan die voedingsstof heeft, mogen we het een gelukkig verschijnsel noemen, dat de weten schap zoo ver gevorderd is, de l'uchtstikstof in vet- bindingên vast te leggen. Het zijn tegenwoordig de kunstmeststoffen kalkstiketof en kal'ksalpeter, die hun bemestinigswaarde danken aan de uit dé lucht genomen en gebonden stikstof. Kalkstikstof wordt bereid' in electrische ovens, waar men bij' een verbazend hooge temperatuur over calcium carbid een stroom stikstof blaast. Hét dan gevormde zwart grijze poeder is een verbinding van calcium-kool en stikstof. Het gelijkt wel iets op slakkenmeel. 't Is echter veel lichter en verbazend moeielijk uit te strooien, daar het stofwolken vormt en bijtend op de huid' werkt. Kal'ksalpeter komt1 uit Noorwegen, waar in 1908 „Gisteravond en ook vanochtend. De dokter had veel' hoop op zijn herstel." Er kwam een opgewekte uitdrukking op het ern stige gelaat van den commissaris. „Dat is ten min- ste een goed bericht. Is er geschreven naar de klei ne Duitsche residentiestad om te informeeren naar de familie van dén gewonden man?" Greve haalde een telegram uit zijn zak. „Hier is het antwoord'." Van Kinschoten las. Het telegram bevatte het bericht, dat bibliothecaris doct'or Ernst Heüpert, zoover men wist, geen naaste 'bloedverwanten bezat, levens werd' beleefd verzocht, zoo uitvoerig moge lijke berichten medé te deeleu omtrent dén gewonde, daar de vorst bijzonder veel belang in doctoT Helpert steldé en er uitdrukkelijk om verzocht had'. „Heb je mij nog iets anders mee te deelen, Greve?" „Ik heb dén ziekenoppasser uitgevraagd, die steeds bij den zieke is, De gewonde heer heeft in dé eerste dagen allerlei wartaal gesproken; de oppasser zeide, dat het zonderlinge dingen waren die hij hoorde. In den ijlendén toestand waarin hij zïch bevond ten ge volge der wondkoortsen, vroeg hij steeds naar een mooi meisje, dat hem geroepen had en dat hü moest helpen." is 01 in zün vaderland een meisje dat nij liefheeft?" ..^Uve Bohndde het hoofd. „Het schijnt eerdér dat inj nier m Rotterdam iemand' ontmoet heeft" ,JIti is nog geen dag hier geweest Ik heb in zijn portefeuille een rekening gevonden van het hotel „Jtmst" in Keulen, gedateerd 31 Juli." „Neem mij niet kwalijk, commissaris, dat ik bij mijn vermoedén blijf", zeide Greve beleefd. Maar hij noemde in zijn ijlenden toestand ook een naam, d'e ons zeer goed bekend is. De oppasser heeft d'ui- dehjk gehoord dat hij van een herberg sprak van we- du we Blaama, in dé juffer straat"

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5