DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 235. Honderd en vijftiende jaargang. 1913. D ONDERDAG 9 OCTOBER. FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Onder Suggestie. ÏRiaj Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAARSC OURANT. ALK M'AAR, 9 October. Die Polizei, dlie Polïzeiil schreven we gisteren on der het berichtje over die landverhuizers, die in Bent- heim werden aangehouden, om weer naar Berlijn te ruggebracht te worden. En inderdaad' heeft de Prui sische politie zich met dit geval door overdreven dienstijver belachelijk geanaakt. Wij willen het gebeurde nog erven uitvoeriger me- dëdeelen. Een honderditwintigtal! landverhuizers, mannen, vrouwen en kinderen del jongste was zeven weken oud zouden naar Brazilië gaan, deels omdat zij er familieleden hebben, deels omdat z'ij door landverhui zers-agenten daartoe overgehaald werden. Toen zij in Rheine aankwamen, verboden twee gendarmen op bevel van den landraad! van Bentheim hen, naar ons land' te reizen, waar zijl anders te Amsterdam scheep zouden gaan om met de „Ho-llandia" naar het be loofde land) te stoomen. Alle protesten blwen vruch teloos, men wees hen slechts op de landverhuizers- wet, waarin o. m. het volgende artikel voorkomt: „Verboden is het vervoeren en het afsluiten van „verdragen -o-ver het vervoer van rijks-onderdanen, „voor wie d'oor vreemde regeeringen of door koloni satie-maatschappijen of dergelijke ondernemingen „de vrachtprijs geheel' of gedeeltelijk betaald wordt „of voorschotten gegeven werden. Landverhuizers, „die onder deze bepalingen vallen, kunnen door de „politie-overheid verhinderd worden, het rijksgebied „te verlaten." De landverhuizers werden naar Berlijn, vanwaar ze kwamen, teruggebracht. Op de reis, die meer dan veertig uren duurde, kregen ze spijs noch drank, de deuren van d'en waggon werden dicht gemaakt en de menschen konden er niet weer ui't. Het was een ver schrikkelijke reis, welke in de twee treinen door res pectievelijk 76 en ruim 40 passagiers werd volbracht. In Berlijn verkeerde men bovendien in verlegenheid, wat men met deze „zending" moest beginnen. De eene helft werd in het groote politie-bureau onder gebracht, de andere kreeg in het station onderdak. Da menschen waren half verhongerd) en bovendien wanhopig al hun helbben en houden was immers reeds aan boord en zij bevonden zich nu zonder goed *a zonder geld in Berlijn, Terecht beklaagden zij zich er over, dat zij' eerst aan de grens waren aange houden en niet te voren waren gewaarschuwd. Toen z'ij de nood'ige papieren opvroegen, hadl men hun"de- ze gegeven zonders iets te zeggen, to-en zij in den trein gestapt waren, was hen evenmin op de moge lijkheid gewezen, diat zij wel eens door de hand' van de wakende overheid zouden kunnen wordien gegre pen. De politie wist zich in Berlijn geen raad' met al die menschen. Zij steldë zich in verbinding met het ministerie van binnenl'andseha zaken en daar kwam men op de wel eenigszins grappige gedachte, te bevelen, dat aan allen, die het wenschten, spoor kaartjes naar Rheine moesten worden verstrekt, op dat zij weer naar de Duitsch-Hollandische grens rei- Roman naar het Duitsch van O. CtRiOME SOHWIENING 25) _o_ Van Kinschoten sprong verbaasd overeind). „Die herberg is waarlijk bekend genoeg", zeidie 'hij opge wonden. „Die naam in den mond van den gewonde do-et dë geheele zaak uit een ander oogpunt bekijken en werpt er een geheel ander lilcht op. Ik d'».nk j6 Greve, ik zal zelf het spoor volgen dat je mij tot opheldering der zaak hebt aangewezen." reed in de eerste plaiats 'naar het ziekenhuis en liet zich aandienen 'bij den -geneesheer- air ecteur. „Ik kan u go-edte tijding geven mijnheer van Kin schoten riep deze hem dadelijk tegemoet. „De zie ke is vanmorgen volkomen bij kennis. Hij heeft een krachtig- gestel en een onbedorven gezond' lichaam. De wonden zien er goed uit en het genezingsproces zal normaal wezen. Over twee o-f drie dagen zal ik detn. draad uit de hoofdwond hunnen verwijderen. Mijn vrees v-oor een hersenschudding is gelukkig niet gegrond geweest. En door den steek in d'e borst- zijn geen edele doelen aangetast; dat heb ik u al ge zegd. Ook de genezing van die wonden zal een snel en goed-verloop helbben; hij zal er goed afkomen. Er zal mets anders noodig zijn voor zijn herstel dan een zorgvuldige, oplettende verpleging." „Daaraan zal het hem niet ontbreken", verzekerde van Rinschoten. „Mag ik d'en patiënt zien?" „Om hem te -ondervragen? Dat durf ik nog niet veroorlo-ovenantwoordde de dokter onmiddellijk. „Hij slaapt op 't oogenblik; en d'e slaap is te heil zaam voor hem dan dat ik hem nu zou wakker ma ken." „Ik was niet van plan hem te ondervragen. Ik wou alleen den ziekenoppasser zoo gaarne even -spreken. zen kondien om dan verder naar Brazilië te gaan. Na tuurlijk wenschten alle landverhuizers dit en zij kregen allen kaartjes. Z'ij zullen bovendien wel wat mondvoorraad hebben ontvangen, zoodat ze d'e grens en dan onze hoofdstad wel) zullen halen. Maar dan verder? Blijkbaar dienkt die Pruisische regeering: „dat is hun zaak." Maar de „Hollandia" heeft gisteren reedis Amsterdam- verlaten. De arme drom mel zullen dus in de hoofdstad moeten wachten op 'n andere scheepsgelegenheid naar Brazilië. Zij' zullen waarschijnlijk ten laste van d'e Nederlandlsche, 'het zij al of niet Amsterdamsehe, overheid vervallen. Men zal dus ten slotte ook hier van de domheid der Prui sische politie het slachtoffer worden. Had de poli tie aan gene zij'da der grens de menschen, vo-or het meerendëël kleine handwerkslieden, dlie een z. -g. n. vereeniging hadden gevormd, om gemeenschappelijk in Brazilië hun geluk te 'beproeven en lager vervoer kosten te krijgen, op 't dkarvoor aangewezen oogen blik aangehouden, dan was alles natuurlijk heel an ders geloopen. Op zichzelf is er zeker niet veel tegen te zeg gen, dat een overheid, dë menschen, die veelal ondër valsche voorspiegelingen worden overgehaald) en die in plaats van arbeid .armoede in het beloofde land vinden en ten slotte blij zijn als ze den geboortegrond weer onder de voeten hebben, terughoudt van een reisi, die vruchteloos is en bovendien veel kost. Maar het is al te mal, dat, wanneer die politie 'blijkbaar buiten haar boekje gaat officieel wordt verklaard dlat aan de wettelijke bepalingen een verkeerde uit legging is gegeven, ofschoon het ons niet duidelijk is, waar dë fout in bestaat dat een andier land daarvan de kosten moet betalen. Wenden de slachtoffers zich niet tot het Duitsche consulaat in Amsterdam, en treedt dit niet helpend op, dan zou deze traigi-eomedie dan ook wel eens een diplomatieke actie ten gevolge kunnen hebben. HEIT TUINEEElS'T OP HEIT LO'O. Het gister gehouden jaarlijksche tuinfeest op Het Loo had ditmaal veel van zijn gewone karakter ver loren. Eigenlijk mocht het thans geen tuinfeest ge noemd worden, daar het geheel binnen dë muren van het koninklijk paleis plaats vond. De bekwame han den van den chef-bloemist en zijn helper® hadden evenwel de groote middenzaal en aangrenzende zal'en in wintertuinen herschapen, waar., onder de tonen der stafmuziek uit Arnhem de ongeveer 400 genoo- diigden ruimte genoeg voor beweging vonden. Het koninklijk echtpaar onderhield zich met verschillen de militaire en civiele autoriteiten, van wie vele van hunne dames waren vergezeld, en liet zich velen voorstellen. Aan een drietal buffetten, waarvan twee in de groote eetzaal en een in de middenzaal waren geplaatst, vonden dë gasten verfrisschingen te kust en te keur. DE CHINEESCHE REPUBLIEK. De erkenning door dë Nederlandsche regeering van de Chineesche Republiek heeft Dinsdag te Peking plaats gehad door den tij'dëlijken gezant aldaar. De erkenning sluit in zich het herstel van d'e ambtelijke Hij' heeft gehoord wat d'e patiënt zeidie in zijn ijl hoofdigheid', zulke uitlatingen geven vaak veeil op heldering." „Ga dan maar mee. Ik 'hëb aan den h-oofdlverpleger Wouters de oppassing opgedragen; het is een erva ren en nauwgezet man. Hij' zal u dadelijk te woord kunnen staan." Indli'en van Rinschoten gehoopt had nog wat na ders van den oppasser te vernemen, zoo zag hij' zieh teleurgesteld. De man zeid'e, d'at hij niet veel' acht had geslagen op de verwarde woorden van d'en pa tiënt. Hij had alleen -opgemerkt, dat hij voortdurend terug kwam op een scho-one onbekende, die hij wilde bevrijden. Daarbij' had hij maar één na-am onder scheiden, Blasma in verband met het woord Juffer straat. Meer kon hij mijnheer niet zeggen. Een- 'half uur later stond die commissaris in de be nedenkamer van het huis No. 202 in dë Jufferstraat en tegenover hem moeder Blasm-a, -met een boos- ge zicht, de r.oodë handen nog afdrogende aan haar bon te schort. Hij had' zich bekend' gemaakt als com missaris van dë geheime politie. „Ik weet niet wat ik met u te maken zou hebben", zeide de oude vrouw op gem-eüjk-en toon, „ik ben nog nooit met de politie- in aanraking gekomen." „U heeft niets te doen dun een paar vragen te be antwoorden", zeid'e de commissaris op strengen toon. „En ik raad u aan dë waarheid te spreken. Kijk mij eens goed aan; is er in dë laatste dagen hier iemand in huis geweëst, die op mij lijkt?" „Neen, commissaris", antwoordde zij met l groote beslistheid', „ik hëb zoo'n man niet -gezien.'' „Heeft u meisjes in huis?" „Bedoelt dë commissarisNeent" nrntes teerde de vrouw. „Zoo iets zou ik no-oiT'in mhn huis dulden." „Ma-ar wonen er zulke meisjes hier in huis?" „Alleen bij uitzondering, als ik ze ken en ze geen onderdak hebben", bromde de vrouw. „Is er zoo'n meid op het oogenblik bij u aan huis?" „Ja. De roode Peggy, zooals ze genoemdl wordt om haar haar. Het is een Iersch-e en ik ken haar al betrekkingen met het Chineesche rijk, welke sedert dë revolutie en die daarop gevolgde verandering van regeeringsvoxm, geschorst waren. Gemengd nieuws. NAAITJEI EXIT. De Raad van Amsterdam heeft gistermiddag zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd de voordracht van B. en W., om het monument op den Dam te ver wijderen. Het oorspronkelijke denkbeeld om het monument op den Dam te verwijderen. Het oor spronkelijke denkbeeld! om het monument in dien tuin van het Stedelijk Museum te plaatsen, werd d'oor B. en W. uit dë voordracht genomen. 's LANDS WIJS, 's LANDS EER. Een Boegineesche prins, zich dood vervelende in zijn land, troggelde pipa' een paar mille af en trok naar Bandoeng, het Parijs van Ind'iël Slechts van twee volgelingen vergezéïd, betrok ons prinsje een uiterst primitieve woning in dë buurt van Tegalletgajè buurt om d'en gebraden haan uit te hangen. Het huisje w-ard zeer bescheiden ge meubileerd, ongeveer voor slechts driehonderd pop. „Reeds 5 maanden sleet hij het vrijgezellenleven in onze veste," vertelt die Preangarbode. „Het1 geld smolt intusachen weg, en vóór dat hij het besefte, had hij' ternauwernood genoeg om een bordje rijst te koopen. Leiden in last en, hoe zeer ook verwend', stuitte het hem toch tegen zijn Boegineesche hart, om den „ouwe" om ondersteuning te vragen. Dan maar alles te gelde gemaakt, tegen 20 pCt. van den inkoopsprijs, ren met het verkregen gel'd dadelijk d'eze ruïneeïende omgeving verlaten, om als een berouwvolle zoon weder naar d'e -ouderlijke wo>- ning in het hartje van Celebes terug te keeren. Hij zou dan kunnen vertellen van de vele avontu ren hier beleefd in het land der bidadaris. Een laatste avontuur moest hij evenwel nog bele ven, waarbij hij een les -ontving, die hem beslist in den vervolge verstandiger zal doen handelen, indien hij weder voor de lol in den vreemde mocht komen. Getrouw aan dë gewoonte in zijn gezegend' land, waar men elkander niet besteelt( ?)- had ons prinsje nooit 's avonds met het naar bed gaan er aan gedacht- deuren en vensters te grendelen. Het Band'oengsche geboefte scheen deze gewoonte van d'en pretmaker te voren niet te hebben opge merkt, althans, dë gevaarlijke krissen van des prin sen poenggawa's hebben nachtelijke bezoekers tot dusver -op een afstand vermogen te houden. Maar eindelijk heeft men dan toch schandalig mis bruik gemaakt van dë goed'geloovighei'd van den adel lijken tamoe. Men heeft hem eenvoudig kaalgeplun- 4prd. Hit den trommel, die niet eenis op slot was, stal men z'n geld, opbrengst van huisraad, kleinoo- diën, enz. pl'.m. 300, tot den laatsten cent. Ook kleeren van zijne Hoogheid werdlen niet ver geten, zo-odat o-nza Boegineesche losbol bij het ont waken tot de ervaring kwam, dat hij) straatarm was. De politie kon slechts „kassian" uitroepen toen d'e bestolene naïef herhaalde, dafc het in z'n land ge woonte was met open deuren te slapen. EEN GROOTE! DIAMANT. In de Premiermijn (iZ.-Afr.) is een diamant ge vonden van bijlzondiere grootte, en van het zuiverste water. Da dia'mant onderscheidt! zich door een zeer mooie kleur. Deze steen weegt 378 karaat en is aan gekocht door dë firma Asscher, op wier bekende fa briek te Amsterdam d'e steen in een speciaal daar voor ingerichte afdëel'ing zal wordien bewerkt. jaren lang. Zij had1- geen cent meer toen zij' eenige dag-en geleden bij mij kwam en smeekte of ik haar ergens een hoekje wou geven om te slapen. Uit barmhartigheid heb ilk haar bij mij genomen." „Is zij thuis?" „Ja." „Maak dan dat ik haar dadelijk kan spreken." De oud© vrouw ging heen, da commissaris bleef eenige oogenblikken met zijn gedachten alleen. Hij wist hoe dit 'huis bekend stond. Wat hier onderko men zocht, stond oneindig veel lager op d-e maat schappelijke ladder dan de jonge man welk© dien avond was aangerand. Op 't oogenblik kon hij slechts één verklaring vinden voor den banidl die er tus- schen hem en dit huis kont bestaan. En ook die ver klaring kon hem niet behagen. Eenige oogenblikken daarna werd de deux weder opengedaan. Weduwe Blasma trad binnen en achter haar aan verscheen Peggy, heel armoedig gekleed. Toen zij van Kinschoten zag, trad zij een schredte nader en men zag, dat zij iets zeggen wou. Toen schudde zij het hoofd en staarde van Kinschoten vol spanning aan. Deze scheen ook teleurgesteld' te wezen. Voor een man van ontwikkeling en smaak kon dit meisje niet het voorwerp zijn van weemoedig verlangen. De verbazing van het jonge meisje, toen zij hem het eerst zag, was hem niet ontgaan. „Kent u mij?" vroeg hij. Peggy schudde het hoofd. „In 't eerst dacht ik, dat u de mijnheer was, dien ik een paar diagen gele den in „Tivoli" leerde kennen; maar nu zie ik, dat u h-et niet is; hij gelijkt op u als twee droppels wa ter." „Du-s dan is het toch zool" dacht van Rinschoten. „Om dien mijnheer, die zooveel op mij gelijkt, is- het mij te doen", verklaarde hij, „Vertel mij wat je van hem weetl" Het Iersche meisje begon met groote welsprekend heid het voorval met Lizzie te vertellen. Wij weten dit alles reeds. Toen zij mededeelde, welken indruk het schreiende meisje op haar gemaakt had, viel van KERKELIJKE) IDYLLE. In „het Orgel," orgaan van de Nederlamdsehe Or ganisten vereeniging, 'Staat in dë rubriek „van hier en daar" onder bovenstaand opschrift het volgende: „In Witte Landen," maandblad van de wijkveree- niging „Eiladedfi-aP der Ned, Herv. Gemeente te Groningen lezen wij die volgende beschrijving van een godsdienstoefening op de landkodonde. Onze godsdienstoefeningen worden niet alleen door onze mannen bezocht, maar ook door vele geburen en vrienden. Kwamen wij. aanvankelijk bijeen in de huiskamer, thans vergaderen wiji 's- Zondagsmorgens in de schuur. Daar wordt een stoel gezet voor den spreker en vóór hem zitten de hoorders op stoelen of geïmproviseer de banken. Hoe wij' die banken maken? Wel, op een paar kisten of vaten worden planken gelegd en dë zitplaatsen zijn klaar. Achter dien spre ker staat het orgel, hetwelk door onzen boer bespeeld wordt, en aan zijn linkerhand staan de wagens en karren en daarachter -de mestkalveren. Boven de mestkalveren is het 'kippenhok. Zij die geen plaats kunnen vinden o-p dë banken, klimmen boven op de wagens, en als allen gezeten zijn begint de dienst. Het zingen werkt soms zoo aanstekelijk, dat de kal veren meedoen. Er is er één met een tenor- en één met ©en basstem. Zelfs kunnen de kippen niet al tijd verdragen dat jle spreker alleen het woord voert en beginnen zij geweldig te kakelen op het nest. Maar dat alles hindert ons niet. Door de geopende deuren vliegen de zwaluwen in en uit en geven een levende illustratie van de psalmi: „Zelfs vindt de musch een huis, o Heer, De zwaluw legt haar jongskens neer In 't kunstig nest. bij Uw altaren." EEN MINNELIJKE Ds. Lonkhuizen, predikant bij dë 'Herv. Gemeente te Hoomsterzwaag procedeert circa 4 jaar met de gemeente Scho-terland over' 'het bezit dier pastoralia in het dorp Hoomsterzwaag. Partijen zijn nu tot eene minnelijke schikking gekomen. Schoterland geeft de boerderij-en en1 landerijen terug en wordt in ruil' daarvo-or ontslagen van de verplichting jaarlijks 1200 bij) te dragen tot het salaris van den predikant te Hoomsterzwaag. PAARDENFOKKERIJ. De directeur-generaal van den landbouw, dë heer Van Hoek, is, schrijft de N. R. Crt., dtezer dagen te Utrecht en te Zwollë geweest en zal eerstdaags in de hoofdsteden van de Noordëlijka provinciën aanwezig zijn tot het houdën van besprekingen met dë provin ciale regeüingscommissiën ovaf een wettelijke rege ling tot bevordering van de paardenfokkerij. EEN LUITENANT VEROORDEELD. Het hoog militair gerechtshof veroordeelde een le luitenant der infanterie uit Breda wegens open bare dronkenschap en het, na de arrestatie deswege, o-p het politiebureau mishandelen van een 'hoofd agent van politie tot 5 boete subs. 3 dagen hechte nis en drie weken gevangenisstraf, hiermede bevesti gend het vonnis' van den krijgsraad' te 's-Gravenhage. VAN DEN UANGENDLJK. De land arbeiders-vereeniging aan den Langendüjk heeft besloten te trachten, van de werkgevers gedaan te krijgen, d'en arbeidëdlag met 1 uur te verminderen en dezen dus van 12 op 11 uur te brengen. De volgende maand zal te Noord-Scharwoude voor kinderen van 1216 jaar een cursus worden ge houden door d'e Ned. Ondërw. Prop. Olub voor drankbestrijding. Het alcohol-vraagstuk zal daarbij Rinschoten haar in de rede: „Stil' evenl Juffrouw Blasma, u zeide, dat er ver der geen jonge meisjes hier in huis waren. Hoe kan dat nu, dat meisje noemt er nu immers nog eien?" „Ach hemel, dat is 'een zenuwzieke of krankzinni ge. Zij reist met een man, die professor Eergus heet en spiritistische voorstellingen geeft. Hij' geeft het meisje voor zijn nichtje uit. Ze zijn op den avond van den lsten Augustus in mijn huis gekomen." „Ik moet haar zien." De oude h-aaid© de schouders op. „Zij zijn plotse ling vertrokken, ofscho-on die professor 'n week voor uit betaald had." „Waar naar toe?" Weder haalde zij de schouders op. „Daar vraag ik mijn huurders nooit naar, zij zouden het m ij niet zeggen ook." „Ga voort", zoo wendde van Rinschoten zich tot Peggy en deze vertelde -breedvoerig hoe het meisje, dat op haar1 volstrekt niet den indruk gemaakt had krankzinnig te wezen, haar een blonden mijnheer had aangewezen die juist voorbij kwam en voor wien zij groote belangstelling scheen te koesteren. En toen beschreef ziji den d'oodëlijken angst van het jon ge meisje voor haar metgeizel of oom, hoe zij vooruit voelde en vooruit zeide dat hij aankwam en wat hij deed; zij huiverde er nog van als zij er aan dacht, 's Middags was zij zalf dien blonden mijnheer op straat tegengekomen' en alleen gedreven door dë be geerte het jonge meisje te helpen, hadl zij hem des avonds in „Tivoli" laten komen, waar hij hem alles precies had verteld. „En heb je verder niets met hem uit te staan ge had'?" Eeggy schudde het hoofd. „Het was een voorna me mijnheer, zulk een bemoeit zich niet met ons soort menschen. Hij' scheen heel veel belang te stel len in het arme, jonge meisje, dat hij zeker ergens anders ook al eens ontmoet had." „Wanneer, hoa laat ongeveer is hij uit „Tivoli" vertrokken?" (Wordt vervolgd1).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1