DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 236. Honderd en vijftiende jaargang. 1913. VRIJDAG 10 OCTOBER. BDENIDEaWET. BINNENLAND. ONDER DEN REUK VAN AMSTERDAM. STADSNIEUWS. LKMAARSC COURANT. i 'i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AT,KMA AR brengen ter algemeene kennis, dat be den op d!e gemeente-secretarie ter visie is gelegd bet aan ben ingediende verzoek met bijlagen van S. W. B. ARNTZ, procuratiehouder, te Alkmaar, om ver gunning tot hSSt oprichten van een bergplaats van ten hoogste 3000 Liter benzine in bet perceel Kwa- kelpad, Wijk E', Ho. 2. Bezwaren te ren deze oprichting kunnen worden ingediend ten i^adbuize dezer gemeente, mondeling op DONDERD G 23 OCTOBER e.k., 's voormid dags te elf uur schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende dirie gen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hi e bezwaren heeft ingébracht, op de secretarie d'f geimeente van de ter zake inge komen schriftui .kennis nemen. Alkmaar, 9 'C. Aer 1913. Burg ©ester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATE, Secretaris. BURGEMEEl IR en WETHOUDERS van ALKMAAR brer, Aa ter algemeene kennis, dat he den op de gema< secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingedi iö verzoek met bijlagen van de N. V. Bouwstoffen, -voorheen P. MElSSELAAR te Alk maar, om verguizing tot het oprichten van een kalkblusscherij {.en bewaarplaats van ten hoogste 10.000 K.G. o luschte kalk in het perceel Oude gracht, Wijk li), Ho. 104. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 23 October e.k., 's vo'ormidd'ags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór Repelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren C' "t ingébracht, op de secretarie dezer gemeente vn terzake ingekomen schriftu ren kennis nemen. Alkmaar, 9 Octe1 1913. Burge per en Wethouders voornoemd, RIPPING, Voorzitter. jDONATH, Secretaris. ST A KMA AR, 10 October 1913. Ofschoon dit jaa in 'Amerika een „off year" is, gelijk de Amerikanen zeggen, hetgeen beteekent, dat er geen verkiezing! voor de volksvertégenwoord'i- ging, voor het Congres, plaats hébhen, komen toch herhaaldelijk de partij-hartstochten en die rassen-te genstellingen tot uiting. Zoo heeft er onlangs in Mississippi een bloedige slag plaats gehad tusschen negers en blanken, terwijl in Niéuw-Vork bij de vóórverkiezingen voor den gemeenteraad midden op den Broadway een gevecht met revolvers geleverd is. Men herinnert zich het gebeurde in Harristown (Mississippi)! nog wel. Op een Zondagnacht kreeg een neger, die aan cocaïne en alcohol verslaagd was, ruzie met een blanke over bet verlies bij een spel. Zijn broeder en bij schoten op den blanken man. De grootendeels blanke bewoners, die reeds sliepen, wer den opgeschrikt en meenden, dat zij door de men- schen uit het negerkwartier overvallen werden. Zij verzamelden ziéh en trokken gewapend en al onder leiding van den vrederechter er op af. De béide ne gers schoten lukraak om zich heen en toen de bur gers kwamen, verscholen ze zich met ter hulp gesnel de rasgenooten in een katoenmagajzijn. De vrede rechter „was een der eersten, die viel bij den eersten aanval op het pakhuis. Een compagnie van de natio nale garde kwam er aan te pas en het duurde niet lang of de beide zwarte oproermakers werden onder de oogen van de soldaten door de woedende bevol king gelyncht. Het resultaat van het 'gevecht was: vier blanken ged'ood en 4 geiwond, zeven negers dood geschoten, twee opgehangen en dertien gewond'. Den zelfden Zondag had een dergelijk gevecht plaats in Louisville, minder bloedig, maar toch nog ernstig genoeg. Ook in het gedeelte van Nieuw-York, dat Haarlem beet, is onlangs zulk een 'gevecht geleverd. Uit deze voorbeelden blijkt, boe hevig de rassen- strijd in Amerika nog steeds wordt gevoerd. Zeker, d'e toestand wordt wel eenigszins gunstiger, de po gingen, welke worden gedaan om een verzoening tot stand te brengen, blijven niet geheel vruchteloos maar blank en zwart verdragen zich nog lang niet overal. President Roosevel't heeft er indertijd heel wat toe bijgedragen om deze pogingen aan te wakke ren. En zou men van den heer Wilson wel iets an ders mogen verwachten? Trouwens het revolvergevecht te Nieuw-York heeft weer bewezen, dat er ook in politiek opzicht in het land der onbegrensde mogelijkheden heel wat te verbeteren valt. De kieswet van Nleuw-York bepaalt, dat de door de partijen gestelde candlid'aiten eerst de meerdérheid der partij-leden moeten hebben, voordat ze als offi- cieele eandidaten kunnen worden aangemerkt. In verscheiden districten zijn twee democratische par tijen, de Tammany Democrats, die onder leiding staan van de Tammany-kliek, en de onafhankelijke Progressive democrats. De heeren democraten wa ren het nu zoo oneens onder elkaar, dlat de Tamma- ny-candïdaat zich ter verhooging der kans van de hulp verzekerd' had van de „Jack Sirocco. China town Gang," een organisatie, welker leden met revolvers gewapend in een groote auto rondreden om in naam van andere kiezers in het district den candidaat te stemmen, waartegenover echter stond' dat de tegen- candidaat drie organisaties had om het ver'kiezings- werk te vervalsehenl 's Namiddags kwamen de beide knoei-partijen met elkaar in botsing en ontstond er een vuurgevecht. Daar zich onder deze omstandigheden maar weinig kiezers aan de stembus waagden, was d'e deelname zeer gering. De winkeliers, dia onder zulke verkie- zingstooneeltjes veel te lijden hebben, besloten met man en macbt ta trachten aan dit kiesstelsel een ein de te maken. Vijfhonderd! bankiers en zakenmen- schen in Wal'lstreet vroegen de regeering, een regi ment soldaten in da buurt te leggen 1 De regeering te Washington schijnt hiernaar ech ter geen ooren ta hébben. Uit een en ander blijkt evenwel, dat deize regeling der verkiezingen, die nota bene werd' ingevoerd om zuiverder toestanden in bet leven te roepen, niet de juiste is. Trouwens zou er wel één regeling te vinden zijn, die aan zulke Amerikaansche baxbaarschheden een einde maakt? Dr. VERMEULEN", t Na een kortstondig ziekbed is te Rijswijk op 67-ja- rigen leeftijd overleden de heej dr. P. J. F. Vermeu len, lid van da Eerste Kamer dér Staten-Generaal voor d'e provincie ZuidLHollaiid en directeur van het dagblad De Tijd, waarvan hij' vroeger hoofdredacteur was. Van 1880 to't 1901 was dé overledene voor het district Hel'mond lli'd van de Tweede Kamer, waar hij, evenals later sedert 1904 in de Eerste Kamer, be hoorde tot de voormannen der Katholieke partij. Van zijn hand' verschenen onder meer vele ge schriften over natuurkundige en wijsgeerige onder werpen, zoomede over de geschiedenis van het onder wijs in de middeleeuwen en latere tijden. Dé overledene was ridder in die orde van den Ne- derlandschen Leeuw en van den H. Gregorius den Groote. Gemengd nieuws. EEN" MOORD IN" ArMFKTNA Voor de rechtbank te Middelburg werd gisteren voortgezet dia behandeling van de zaak tegen den 26- jarigen W. J. Marinissen, beklaagd van moord) ge pleegd ta West-Sayville (Amerika), op Harmen van der Pol. De zaak was "Vrijdag geschorst wegens afwezigheid van twee getuigen. Nogmaals werden gehoord twee deskundigen-apothekers te Middelburg, d!ie dé vorige maal verklaard! haddén dat da roode plekken op een in 'beslag genomen broek bloedvlekken waren, doch die toen nog geen tijd hadden gehad om te onderzoe ken of dit al of niet menschenbloed was. Zij verklaarden thans dat het getvonden bloed men schenbloed is. Ook na het verdere getuigenverhoor bleef beklaagde ontkennen. De eisch was wegens doodslag 12 jaar. De verde diger pleitte vrijspraak. De Rechtbank deed dadelijk uitspraak en sprak Marinussen vrij. Woensdag, schrijft het N. v. d. D., is een proef ge nomen met de loozing van het Amsterdamsche riool- vuil door dé nieuwe buizen-leiding naar de Zuidér- zee. Het zeewater werd tot op 300 meter van den mond zwart gekleurd, en verspreidde een ondragelijken stank. De visschers moesten hunne netten oj>halen, waarin zich dooda visch bevond. Men is te Durgerd'am er weinig mede ingenomen, zóó dicht ondér den „reuk" van Amsterdam te zijn. NASPEL DER VERKIEZINGEN. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Am sterdam eischte gisteren bevestiging van het vonnis der Utrechtsche rechtbank, waarbij een R. K. onder wijzer wegens het doen van een valsche opgave voor een plaatsing op de kiezerslijst, werd veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. EEN BROODWINNING GEZOCHT. De „Nederlander'1' schrijft: Er schijnt toch overvloed te zijn van Chr. onder wijzers. Wij hoorden laatst van een volontaire, met de hoofdacte, ze kon geen andere betrekking krijgen, en nu treffen we in een der bladbn d'e volgende ad vertentie aan: Een jong Chr. onderwijzer (volontair) flink persoon, meer dan een jaar bij' het onderwijs, doch geen vaste betrekking kunnende krijgen, zoekt een broodwinning, waarin dé verkregen kennis ten dienste kan zijn. Goedé getuigen. EEN LEKKERE BIOUT. Een drietal jagers uit Bussum hadl kort geleden bet geluk in d;e Meer, bijl Naardén, een ree aan te treffen en het dier met één mooi schot te dood'en. Vreugde bij het gezelschap ende drijvers, want ook voor hen „zit er d'an wel wat an!" Het beestje, 50 pondjes aan den haak, werd geslacht, gebraden en.het boutje heeft den jagers reeds wel1 ge smaakt, zoo vertelt dé Tél. Maar.de courant had van het schot in De Meer verteld en.de veldwachter nam daar goede nota van, toog op onderzoek uit en nu zal het jacht gezelschap voer den rechtersstoel moeten .verschij nen, want 't beestje werd geschoten vóór 1 Novem ber. En voor de drijvers „zit er dan weer wat an." Het zal raadzaam zijn voor heeren jagers, na zulke buitenkansjes maar niet té jubelen, want.cou- rantenschrijivers hebben het oor open voor alles, ook voor een mooi schot van den jager 1 Maar ook, een lekkere bout, plus hét genot, wegen wel op tegen een flinke boete. STROOPERS. Men schrijft uit Ha'arlem aan de Tel.: Rondom Haarlem, vooral in de duinen, wordt zeer veel gestroopt en velen bestaan ervan. 'Ongegeneerd komen die stroopexs in Haarlem hun vangst aan den poelier 'brengen. Soms loopen ze mét 10, 20 of 30 langoo'ren op den rug. De kantonrechter te Haarlem heeft druk werk met die berechting van deze stroopersdeLicten. Dezer da gen zat in d'e tram Haarlem-Zandvoort een groepje étroopers, die 's nachts zouden gaan jagen. Een hun ner vertelde, dat hij| met een kameraad in één nacht 108 konijnen had gevangen. Geen wonder, dat de heeren er dan wel een boete van enkele guldens voor over hébben. EEN EIGENAARDIGE VERKTEZINGS- HWEISTIE. De 'katholieke kiésvereeniging te Voorhout had volgens de N. R. Ct. voor den gemeenteraad eandida ten gesteld en leden van de kiesvereeniging hadden op eigen gelegenheid een andere lijst ingediend. Het bejstuur van de kiesveréeuiging had deze leden moe ten royeeren, maar wildé liever zelf in zijn geheel aftreden. In een gehouden vergadering werd daar toe besloten. Deze vergadering had een eigenaardig verloop, daar slechts één nieuw bestuurslid' werd ge kozen, terwijl de 17 overige candidaat gestelde leden ni|et in aanmerking wilden komen. Het nieuw ge kozen bestuurslid bedankte eveneens en de vergade ring verliep in luidruchtige debatten, zonder resul taat, terwijl ook in een ontstane raadsvacature geen candidaat werd gesteld. NAATJE, f (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten). Naatje is nu dood' als een pier. De periode der schijndoodiheid is voorbij. Het monument van den volksgeest van 1830 en 1831, zooals Naatje van den Dam op haar Zondags,ch heet, zal verdwijnen. Haar leven is niet makkelijk geweest. 57 jaar stond ziji da'ar in dé warmte en in de kou, door de menigte aan haar voeten bespot en gehoond. De „gefahrliche Alter" kwam de oudé juffer goed door, maar toen zij vijf kruisjes had', begon zij1 te sukkelen. Eerst viel haar haar uit, toen tastte een verschrik kelijke huidziekte haar ooren aan, en eindelijk was ook haar rechterarm aangetast. Op een mooien Meimorgen viel de rechterarm plots naar heneden. Negen jaar lang heeft men het beeld in dien ellen- di'gen toestand! laten staan. Thans wacht Naatje gelukkig nog een eervolle begrafenis^ Naatje is nimmer populair geweest in dé hoofd stad. Herhaaldelijk werd door Raadsleden aange drongen, het monument te doen verdwijnen. 'Steeds echter meenden B. en W., dat Naatje geen sta-in- den-weg was, en dat het goed! was, het historisch monument te laten staan. Men deed alles, om juf frouw Eendracht, Naatje's pseudoniem, meer bemind te maken. Een paar keer werd er een mooie mantel omgehangen, opdat Naatje niet bij d'e met vlaggen getooide gebouwen zou afsteken. Eenmaal verdween zelfs bet heele monument achter een geheimzinnig floers. Voor enkele jaren liet het Gemeentebestuur om het monument groen aanbrengen, palmen en graszoden, en hier en daar een „blommetje" ertus- schen, zoodat het was, alsof Naatje in een mooie weide stond. Maar zij bleef onbemind, en bij haar begrafenis zal niet geweend worden. UIT' HOORN. Voor de benoeming van een directeur dér gemeen- tereiniging alhier is d!e volgende voordracht opge maakt: 1. H. A. v. d. Berkhof, opzichter dér ge meentereiniging té Den Helder; 2e. N. Voorbergen, adj.-vaaltopziehter te Utrecht; 3, J. P. Anemaét, op zichter der gemeentereinilging ta Rotterdam. UIT WARiMENHUIZEN. De landerijen beboorendé aan de Ned. Herv. 'kerk zijn deze wefek wederom voor vier jaar aan de leden der Kerk verhuurd'. Bij de vorige verhuring brach ten ze jaarlijks 3825.77s op, terwijl ze nu stegen tot 5096.20, alzoo een vermeerderde opbrengst van 1270.42°. UTT AKERSLOOT. Gistermorgen 10 uur vergaderde de Raad dézer ge meente in voltallige vergadering. De voorlezing der notulen van de vorige vergadering werdén onveran derd goedgekeurd. Ingekomen was een verzoekschrift van D. Plug- boer om verhoo'ging van salaris voor het schoonhou den van het schoollokaal' aan de Kogerpolder. Enke le leden meenden dat d'e belooning voldoende was, en dat wanneer hier verhooging plaats had, dit op het dorp ook moest geschieden. De voorzitter stelde voor afwijzend' op het verzoek te beschikken hetgeen met algemeene stemmen werd! besloten. Alsnu werd overgegaan tot het eeni'ge punt der agenda: pensionmeering van gemeente-ambtenaren. Nadat door den loco-secretaris aan de leden was dui delijk gemaakt wat deze pensionneerinig d'e gemeente zou kosten, werd overgegaan tot stemming over hét voorstel van Burgemeester en Weth.oy.ders dat de gemeente de inkoop zou betalen, hetgeen met alge meene stertunen werd! aangenomen. Daarna volgde het al of niet betalen der gemeente van de pensioenbijdragen. Nadat de heer Helder had kenbaar gemaakt dat het toch niet aanging om van den veldwachter en den gemeentewerkman te vorderen dat dezen van hun salaris dé bijdrage be taalden, aangelzien dezen het la'agst beteol'digd worden en alzoo wanneer de gemeente hun salaris niet ver hoogt in verband met de bijdrage, zijl 'buiten dé pen sioenwet zullen blijven, werd voorgesteld bet salaris van deze twee ambtenaren in dien zin ta verhoogen, hetgeen in stemming gebracht werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Hierna kwam in stemming de pensioenbijdrage in zijn geheel op dé ambtenaren te verhalen, hetwelk werd aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. Bij de rondvraag vroeg de heer Dil of dé gemeen tewerkman bij een ieder dé boomen langs den weg zou opknappen, daar hem al meer menscben hadden gevraagd dat hij! het bijl hen ook wel mocht doen. De voorzitter zeide dat dit gedaan was omdat door de eigenaren zelf er zoo slecht de hand aan gehou den werd, en dat de lantaarns niet 'gezien konden worden vanwege dé boomen. Besloten werd een volgend jaar hierop streng toe te zien, en zoo noodig direct te verbaliseeren. De heer Meijne vroeg of het grindhok aan de Sluis niet verplaatst kon worden, omdat het aan den kant van een sloot ligt, en er veel grint zoodoende te "wa ter geraakt. De voorzitter had reeds zijn aandacht hierop ge vestigd, en zou hiervoor een andere plaats zien te krijgen. De vergadering werd hierop dioor den voorzitter gesloten. KORTE' BERICHTEN. De verwachting is dat d'e Kamer op zijn vroegst tégen 4 Nov. zal worden bijeengeroepen tot hervat ting der werkzaamheden. In West-Duitschland gevestigde Polen zullen op 1 en 2 November te Winterswijk bijeenkomen ter bespreking van hun belangen. Een 9-jarige jongen te Hilversum, die kastanjes plukte, viel uit den boom op een ijzeren hek. De pun ten drongen in z'n lichaam door. Hij verkeert in bedenkelijken toestand. Een landbouwer in de gemeente Kerkrade is aan een schedelbreuk tengevolge van een trap van een paard overleden. Te IJmuiden is, naar dé Haarl. Ct. meldt, een jongeman van dén steiger bij bet dok in de Vis- scharshaven geraakt en verdronken. De officier van justitie te Amsterdam heeft 1000 uitgeloofd voor opsporing van den moorde naar van den 6-jarigen Hendrik dé Klerk. Bij de Haaksgrondeu drijft een schip met het sein N. O. in top, wat beteekent, „ik héb onmiddel lijk hulp noodig." Sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. Van de „Leeuwarden V," die te Stavoren gis termorgen is binnen géloopen, is tengevolge van het stormweer de deklast, 40 kiBiten met 2400 liter 'ben zine, overboord geslagen. Te 's-Gravenhaga wierp een zwerver, om in de gevangenis te komen, een schoen door een raam, vlak bij bet paleis dér Koningin-Moeder. Te Blerik (L.) is bij- een vechtpartij1 een spoor wegarbeider zoo ernstig in dén rug gewond, d'at men voor het behoud van zijn leven vreest. In de O. L. Vrouwekerk te Maastricht heeft men de kroon van het Mariabeeld willen ontvreem den. De echte kroon wordt 'edbter achter slot ea grendel bewaard. Te BrietLle verkregen de vrijzinnigen bij een verkiezing voor de Ned. Herv. kerk een stem meer dan de volstrekte meerderheid. Voor het eerst se dert 1891 krijgen zijl nu weer een stem in het kapittel. BENOEMING VAN EEN DIRECTEUR VAN DE GEMEENTE-GASFABRIEK. Ter vervulling der vacature welke op 1 September 1.1. is ontstaan door het aan1 den heer G. Birkhoff als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden B. en W. den Raad dé volgende aanbeveling ter benoeming van een directeur der gemeente-gasfabriek aan, op gemaakt door bet college, de commissie van bijstand voor de gasfabriek gehoord: 1. W. K. M. de Kat, te 's-Gravenhage; 0. A. O. Koppejan, adjunct-directeur gasfabrieken te Amster dam'; 3. A. E. Meijer, adjunct-directeur licht- en wa terbedrijven te Vla ar dingen. BENOEMING REGENTES VAN HET BURGERWEESHUIS. Naar aanleiding van héti bepaalde in dé 2e alinea van art. 2 der verordening op bet bestuur van het Burgerweeshuis (Gemeenteblad No. 314)1 bevelen B. en W. aan ter vervulling der vacature van regentes van het Burgerweeshuis, ontstaan dioor het aan me vrouw C. H. Nugtexen-Benthem verleend eervol ontslag: 1. Mevrouw A. E. Snellen-De Lange; 2. Me vrouw A. Aukes-T'ilmmersi. INVOER VAN BEVROREN VHEESCEL Onder dagteekening van 27 Juli 1.1. heeft de heer J. Brands Fz., vleeschhonwer, wonende Magdalenen- straat No. 4, alhier, zich tot den Raad' gewend met een adres, waarin hij te kennen geeft, dat hij' Argen- tijnsch vleesch wenscht in te voeren en in verband daarmede verzoekt de verordening op den invoer van vleesch in deze gemeente (Gemeenteblad No. 343) in dien zin te willen wijzigen, dat punt A. van artikel 11 op den invoer van bedoeld vleesch niet van toe passing zal zijn en voorts dat volgens artikel 11, sub A. van de verordening op het heffen van rechten (Gemeenteblad1 No>. 373) een keurloon verschuldigd zal zijn van 3.50 per rund. Burge. en Wethouders stellen den Raad voor, de verordening op d'e keuring van vee en vleesch in de gemeente Aikma'ar, vastgesteld bij raadsbesluit van 16 November 1910 (Gemeenteblad No. 343), zoo- als die gewijzigd is bij raadsbesluit van 9 April 1913 (Gemeenteblad! No. 409), ta wijzigen als volgt: De bepaling van artikel 11, sub B, letter a wordt ingetrokken en vervangen, door een nieuwe van den volgenden inhoud': a. bij geheele of halve dieren, voor zooveel bevro ren vleesch betreft ministens bij halve dieren in even getale, aldus dat d'e helften twee aan twee hij el kander behooren ais van hetzelfde dier afkomstig, mits het borst- en bnikvlies en de lympklieren niet verwijderd zijn en mits bet hart, de longen, de lever, de milt, de nieren en wat vrouwelijke dieren betreft

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1