DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I No. 237. Honderd en vijftiende Jaargang. 1913. ZATERDAG 11 OCTOBER. ISSËr* KMAARSC COUKAHT Sit nummer bestaat uit 4 bladen. ALKMAAR, 11 October. Toen wij Maandagmorgen op het bureau kwamen, hebben we allereerst in de kast, die voer ieder ander slechts waardeloozen rommel bevat, doch voor ons een documentenkast is, waarin misschien niet heel net bewaarde, maar wel zorgvuldig vergaarde couran ten en knipsels door elkaar liggen in een wanorde, welke men vergoelijkend schilderachtig pleegt te noemen, eenige exemplaren van ons Zaterdagnummer geborgen. Vóór het naar huis gaan 's namiddags werden enkele nummers van dte Maandagsche courant er naast gelegd. En tusschen die bladen van twee dagen ligt om zoo te zeggen een feit van groote be- teekeni3 'voor onze courant en voor allen die er -aan verbonden en betrokken zijn. Het Zaterdag-exemplaar was het laatste nummer, dat werd' gedrukt op de snelpersen en dat van Maan dag bet eerste, dat' door de fonkelnieuwe rotatiepers geleverd1 werdL Met een zekeren weemoed' hebben we Zaterdag af scheid genomen van de platte persen, die zoolang met hun goedmoedig geknor, maar het laatste jaar wel eens zuchtend en steunend onder het jachten om ondanks de gestadige uitbreiding van oplaag en in houd, op tijd klaar te komen, de couranten dag-in- dag-uit ter wereld hebben gebracht. Maar vol be wondering en vol geestdrift stonden we het Maandag aan te zien, hoe de nieuwe „Heureka" als een mo dern technisch monster het papierjzonder-eind ver slond om er naar de eischen van het moderne dag bladbedrijf vaardig en vlug Alkmaarsche cou ranten van te maken. In zekere angstige spanning was het' oogenbl'ik afgewacht waarop de Duitsche monteur, die uit de duizenden stukken en stukjes het massieve gefvaarte had opgebouwd, den motor inschakelde, welke het ingenieuse samenstel van rollen en raderen, messen en schijven en wat al niet meer in werking bracht en daardoor de doode machine in staat steldte met een snelheid en nauw keurigheid, door geen levende werkkrachten te even aren, haar arbeid te verrichten. Al' het overige werk stond voor een wijle stil: de rotatiepers had ons tot den laatsten man toe tot zich gelokt, doordrongen als De bezorgers der courant In de stad. wij waren van de gedachte, dat zij voortaan ons be drijf zou domineeren, enkelen misschien vaag voor voelend, dat zij meii haar razende snelheid hen t ot nog girootere krachtsinspanning aanzetten zal. Met welk een vreugde en trots grepen we naar de eerste nummers, welke de machine in 't leven riep. O zeker, er mankeerde neg wel wat aan, zij werktenietdadielijk onberispelijk, maar dat zou wel beter worden. Hoofd zaak voor bet oogenblik was, dat er voor het eerst in ons bedrijf een rotatie-pers draaide en op, dat heuglij ke feit werd, daartoe door vriendelijke, verrassende hand in staat gesteld, gaarne een glas geledigd of een versnapering genuttigd. Ieder zal op dat oogenblik wel zoo zijn eigen gedachten gehad! hebben. Eén uitte ze: onze oude, trouwe Van der Waal, die bij die firma Herms. Coster en Zn. gekomen is, toen deze eigenaresse werd der courant over enkele maanden zestig jaar ge leden. „Och, meneer wat 'n verandering! Met z'n drie ën maakten we toen de krant, die 's Zondagsmorgens deor de menschen moest worden gebaald. Het hand*- persje, dat nu bijl de zetmachine staat, gold toen al voor een heele machine, men kon er 150 a 200 cou ranten in een uur mee drukken. Het heele bedrijf speelde zich af in een kleine ruimte en drie kwart van de drukkerij' van nu was toen pakhuis, open plaatsje, bleekveld' en zoo." Ja, de oude heer had gelijk: het verschil is wel groot De bekrompen ruimte van toen is uitgedijd tot een flinke drukkerij, waarboven dit jaar een lich te, ruime zetterij gebouwd is waar vele rappe handen werk vinden, terwijl' er elders sinds 1907 nog een zetmaohine staat die tegen een half dozijn zetters op werkt, de hand'kracht ia vervangen door stoomkracht en deze nu weer door electriciteit, het werk van het eenvoudige handpersje, dat aan een mangel denken doet, wordt thans verricht door een nieuwe gecom pliceerde machine, die honderdmaal sneller werkt. De meeste ingrijpende wijzigingen kwamen den kaatsten tijd tot stand, hetgeeh natuurlijk het gevolg, ia van den groei, die er in het laatste decennium in de courant is gekomen. Bijna tien jaar is het nu ge leden, dat de heer Andriessen zijn taak ala hoofdre- Do nieuwe pers „Heureka" De zetmachine „Linotype" r- - mfmi dacteur aanvaardde, een taak, die hij zich aldus had gedacht, dat hiji het blad wilde maken „tot een or gaan, waarin men den polsslag van het! gemeentelijk leven kan hooren." Hort heeft hij' zich slechts aan dia taak kunnen wijden, maar hij heeft haar zóó uitnemend vervuld, dat wij, die haar hebben voortgezet, enkel hadden te zorgen, dat zij het plaatselijk blad bleef, hetwelk zij onder zijn leiding geworden was. Maar naast de handhaving van die plaatselijke beteékenis der Alk maarsche Courant moest echter worden gedaan, wat ongetwijfeld ook de heer Andriessen zou hebben ge daan ind'ien het hem gegeven ware geweest: de cou rant maken tot een blad voor de omgeving, tot een orgaan ook, dat in de huisgezinnen gaarne wordt ontvangen, omdat het in baknopten vorm het wereld gebeuren zoo volledig mogelijk weergeeft. Door het aantal correspondenten allereerst in de omgeving, maar ook door het geheele land aanzienlijk uit te breiden, door aansluiting aan meerdeer correapon- dentiebureaux, door aanschaffing van tal'looze nieu we binnenlandsche en ook buitenlandscba bladen, door tal van andere maatregelen hebben de directie en de redactie getracht de courant op te voeren tot een vlug en goed ingelicht orgaan, dat aantrekkelijk wil zijn voor de stad en voor een zich steeds wijder uitstxek.kenden kring daaromheen. Dat streven is tot dusverre op gelukkige wijze beloond: het aantal abonné's in de stad' is steeds gegroeid en blijft voort durend toenemen en ook in tal van plaatsen der om geving is de Alkmaarsche Courant geleidelijk-aan het meest gelëzen hl'ad geworden. Met dankbaarheid mag worden geconstateerd, dat de courant in stad en gewest van beteekenis is geworden voor de samen leving. De adverteerders toönen dagelijks, dat zij de waarde deir publiciteit van ons orgaan begrijpen. Hier is een natuurlijke wisselwerking: wanneer een courant steeds meer tracht te voorzien in de eischen van haar tijd! en in de behoeften van haar omgeving, breidt haar lezerskring zich uit en wanneer het getal harer abonné's stijgt, worden bare adlvertentie-kolom- men meer gelezen, krijgen de advertenties veel meer effect, neemt vanzelf het aantal adverteerders toe, hetgeen weer kan leiden tot verbetering van den in houd' der ccpfrant. Met den bloei van een courant zijn bij een modem beheer de belangen der lezers zoo- De nieuwe zetterij. Het handpersje waarop de courant een halve eeuw geleden werd gedrukt. wel als der adverteerders gebaat. Het juiste inzicht bij de verantwoordelijke personen leidt er daarom ook toe, dat er onafgebroken door wordt gestreefd! naar verbetering. De eilectrificatie van het bedrijf, de aanschaffing van de nieuwe rotatiepers zijn de laat ste maatregelen die getuigen van toepassing van dit systeem, het eenige, dat het mogelijk maakt dure technische en redactioneele verbeteringen aan te brengen, zonder den abonnementsprijs en den adver tentieprijs te verhoogen. Want dit is mede de kracht der courant geweest en beti zal het hopen we blijven, dat de prijzen altijd gelijk gebleven zijn, voor de abonné's of zij1 eenmaal, tweemaal, driemaal per week of wel dagelijks verscheen, voor de adverteerders, of de oplage klein was of wel almaar door grooter werd. De nieuwe pers roept ons een nieuw „Voorwaarts!" toe. Zij maakt het ons mogelijk, meer bijbladen te geven dan voorheen, wanneer het nieuws of de ad- vertentie-toevloedl dit eischen. Zij' stelt ons niet slechts in staat meer lectuur aan ba bieden, maar, doordat het drukken zooveel sneller gaat, ook meer nog dan voorheen het nieuwste nieuws te kunnen geven. En eindelijk zullen onze lezers in .de stad het aan haar te danken hebben, dat zij voortaan Vroe ger hun blad thuis bezorgd' krijgen. Ziedaar dus voor onze courant en voor allen die er aan verbonden en er bij betrokken zijn, de groote beteekenis toegelicht van het feit, dat als het ware ligt tusschen de bladen van Zaterdag jJ. en Maan dag j,.L En ziedaar ook da reden, waarom wij meenden, on ze lezers heden eens een paar kijkjes van het bedrijf der Alkmaarsche Courant te moeten geven. Zij kun nen op de hierbijstaande plaatjes aanschouwen de nieuwe rotatiepers en het handpersje van een vijftig jaar geleden. Zij1 zien de nieuwe zetterij, voorts d'e 'zetmachine met de beide machinezetters. En einde lijk de „loopers", die wanneer per post en' peir spoor de couranten-pakken naar de omgeving zijn geëxpe dieerd, zorgen, dat de stadgenooten da courant in huis ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1