DE JONG'S RECLAME CACAO i Kilo 1.20 Gemengd nleaws. EEN DOTLN GtëKWESTIE. BINNENLAND. STADSNIEUWS. blUft steeds de puikste cacao voor den pr(Js. Bank» en Credletlnsfelllngan an Hypotheekbanken, Amsterdamsche Bank Nederiandsche Bank Cert. Premieleenmoen. Alvorens nu een beschrijving te geven van de wijze waarop de rotatiepers werkt, teneinde belangstellen den in staat te stellen eenigsEine voorbereid de ma chine aan den arbeid te zien, zoo ze daartoe lust heb ben het lawaai maakt uitlegging ter plaatse vrij wel onmogelijk 1 willen we even het een en ander over het drukken mededeelea. Wanneer het zetsel gereed) is, al de loodien lettertjes en regels dus netjes naast elkaar in een rechthoekig stalen raam ter grootte van 2 pagina's zijn gezet en ineengeperst zijn, zoodat er een stevige „vorm" is ontstaan, kan het drukken een aanvang nemen. In vroegere jaren werd deze vorm op de handpers ge legd. Met een inktrol, die eerst uit de hand over een inkttafel moest worden gerold, werd de inkt over den vorm gestreken, op die „timpan", een raam van canvos, moest het blad! papier met de hand gelegd worden, met de hand werd de timpan toegeslagen, een kruk werd met de hand anderhalven slag omgedraaid, zoodat de vorm met het papier er op onder de pers kwam, een hefboom werd met d'e hand aangedraaid, waardoor de pers het papier op dien vorm drukte, de vorm werd teruggedraaid entwee pagina's van één kleine courant waren gedrukt elk vel pa pier moest dezelfde bewerking ondergaan. Veel later kwam de snelpers, die een heele verbete ring in 't bedrijf bracht. Zóóal® de vormen van d'e zet terij kwamen, werden ze in de pare geschoven en vastgeschroefd, de inktrollen werden er boven op hun plaats gelegd en machinaal werden de vormen onder de inktrollen door geschoven d'e inkt werd aldus op de letters gebracht. Nu moest een „inleg ger" een vel papier ter grootte van een courant op éen hellende inlegtafel plaatsen, vanwaar het gleed op een drukcylinder, die het vel over den beinkten vorm deed loopen, zoodat het bedrukt werd. Van den drukcylinder kwam het bedrukte papier op den uit- voerrol, die het naar een waaier bracht, welke het neerlegde op een tafel. Ronk-bonk deed de vorm bij het heen en weer schuiven. Ronk-bonk een krant, bonk-ronk nog een krant. D. w. z. een krant van 2 pagina's alleen een dubbele pers kon er vier tegelijk leveren. Vijftien 4 zeventien honderd papieren van 2 of van 4 pagina's werden door zoo'n snelpers per uur geleverd. Dan moesten de couranten echter door handkracht of wel machinaal gevouwen worden en eindelijk, wanneer er meeir dan één 'blad was, moesten de bladen in elkaar gestoken worden. Onze enkele en onze dubbele pers, de vouwmachine en een groot deel van ons personeel samen waren van Vrij dag 's avonds 7 uur tot 11 uur en van 's Zater- dag's ochtends 7 uur tot 's avonds 7 uur in de weer om de Zaterdagavondteditie van drie bladen te druk ken! De nieuwe rotatiepers, door één mannetje geleid en door een ander biji het insteken geholpen, levert het h'm in ruim twee uur! Zij heeft wei veel druk te, fluit, ronkt, kli'k-klakt maar ze mag het doen voor het werk, dat ze verricht! Zij is nog zeer jong onze pers is de zevende, welke de fabriek Heidel berg in ons land leverde maar zij zal haar weg tot de drukkerijen van gewestelijke bladen wel vin den. Immers, zij vereenigt op gelukkige wijze in zich dé voordeelen van de platte pers en de rotatie pers. Die rotatiepers volgde de platte pers op. Bij d'eze pers is het stelsel' van heen en weer gaande be weging, vervangen door een rotatief mechanisme alles draait. Twee drukcylinders zijn ais rollen van een mangel boven elkaar geplaatst en daar tussehen door loopt het papier, dat zich afwikkelt van een zwaren rol. Van den platten vorm is te voren een af druk gemaakt in of lieiver een indtruk gemaakt op een daartoe speciaal' geprepareerd stuk zwaar pa pier, in de z.g.n. stereotypeerinrichting wordt met behulp hiervan een gebogen halfcyiindr^che vorm gegoten, die op den drukcylinder wordt geschroefd. Bij het nieuwe systeem, waarop onze z.g.n. Flach- Rotationspresse berust, heeft men met den romp slomp van het gieten niet te maken. Daar is het heen-en-weer beginsel vereenigd met het d'raai-begin- sel, daar houdt men den vorm plat en verkrijgt toch de or r o toerende beweging de groote snelheid. Hoe dit moigelijk is zullen we thans zoo eenvoudig mogelijk trachten duidelijk te maken gingen we er diep op in, we zoud'an een heele courant wel kunnen vullen. Zoodra d'e vorm vastgeschroefd ia op de pers, wordt hij beinkt door inktrollen, dan maakt hij een afdruk op een snel rondldraaienden gummiroL Daar de lettertjes van den vorm negatief zijn, wordt de .afdruk op dieni gummirol dus positief. Die gummi- rol geeft echter weer een afdruk -aan een anderen gummirol, die derhalve een negatief vertoont. Een papieren looper van wel 9000 meter lengte wordlt nu automatisch van een rol afgewikkeld en oiver den laatsten gummirol .geleid1, die er couranten-pagina's op afdrukt, het papier 'gaat verder en krijgt aan den achterkant op dezelfde wijze een afdlruk van de beide andere pagina's- Ronddraaiende stangen brengen het papier, dat door het drukken een steedis voortge zette aaneenschakeling van Allkmaarsche Couranten is geworden naar een trechter, waarlangs het valt in ten versierde gezantschapsgebouw. Ondeir die aanwe zigen waren de vertegenwoordiger de® komngs, genei- raai-majoor Thy a bakda Bhideg, de kroonprins prins -Bisnouiok, prins Tanbatra, prins Dewawongse, mi nister van buiteniandsche zaken, en de onder-staate- seoretans van buiteniandische zaken, Thya Thipat Rosa, de minister van justitie, Ckow Thya Aphai Raj, de leden van het corps diplomatique en consu laire met hun dames, de hooggeplaatste Europeesche ambtenaren, vreemde kooplieden, de Nederiandsche kolonie en een groot aantal lad'ea der buitenlandsche kolonies in Sinrn. Er heerschte een opgewekte stemming onder d'e gasten, die nog verhoogd werd door de muziek van de Aomnklijke Marinekapei, dlie een keurig programma ten beiste gaf en zeeir tot genoegen van de aanwezige Nederlanders ook het oudle Wilhelmus ta hooren gaf. Toen de gasten vertrokken waren, hebben de heer en mevrouw Engedbrecht de Nederlanders te Bang kok aan een feestmaaltijd vereenigd, die zeer geani meerd was en tot laat in den avond duurde. Eeuige dagen na de loting voor de nationale mili tie te Apeldoorn gehouden, werd daartegen een be zwaarschrift ingediend, op grond eener onregelma tigheid, daar 'n loteling vóór zijn beurt getrokken had. Bij- 't oproepen van Jn loteling, die niet aanwe zig was, kwam 'n ander, die daardoor vóór zijn beurt lootte. Na de trekking verliet deze jonge man dade lijk het lokaal. Toen hij opgeroepen werd en niet verscheen werd voor hem geloot. De klacht werd in handen gesteld van dén Commissaris der Romngin in Gelderland, die haar onderzocht en thans, aid*us meldt het Hblld., een nieuwe loting heeft gelast, waaraan zullen moeten deelnemen de loteling, die toen afwezig was, en zij, dlie na hem aan de beurt wa ren. EIDERS. De kantonrechter te Medemhlik veroordeelde H. J. Eilers te Üegstgeest (thans te Kleeiwegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde, tot vier maal 2t>ü boete, subs- vier maal 40 dagen hechtenis. DOE BEJlLIS-ZAiAK. Ook van de zijde van het Amsterdamsche rabbinaat en door de Nederiandsche opperrabbijnen o.a. door den heer Rudelsheim, opperrabbijn van Leeuwarden, voorzitter van de „Centrale Organisatie voor de reli gieuss en moreele verheffing der Joden in Neder land1" is, schrijft het Hbld., een verklaring afgelegd, dat er geen enkele Joodse he secte bestaat, die bioed gebruikt en zeker niet voor godsdienstige doeleinden. Van deze verklaring la afschrift gezonden naar de rechtbank te Riew. GENDARMERIE IN ALBANlë. De minister van oorlog heeft aan de korpsen van het leger opgave gevraagd van de namen der hoofd officieren die geschikt geacht worden en genegen zijn op nader vast te stellen voorwaarden de toestan- den in Albanië te gaan verkennen met het oog op de organisatie van de gendarmerie daar te lande. Aan den uit ta zenden officier zal uit den aard der zaak tevens het vooruitzicht worden geopend, later vi genoemd korps deel uit te maken. „DE KLEÜRLOOZE MIDDENSTOE." Wij ontvingen het eerste nummer van „De Kleur- looze middenstof," orgaan, uitgegeven door het Co mité ter oprichting eener onafhankelijke politieke organisatie." Blijkens het hoofdartikel, geschreven door den re dacteur, den heer D. Reiman te Amsterdam, wenscht men bij verkiezingen, die mannen te doen kiezen, die bekwaam zijn die practisch werk kunnen en ook willen leveren en niet letten op politieke of reli- gieuse overtuiging. Zaterdag 18 October zal te Amsterdam een verga dering worden gehouden tot stichting eener vereeni- ging, welke bij- verkiezingen voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden, waar moge lijk, met eigen candid'aten zal komen en overigens steun verleanen aan die candidaten van politieke partijen, die vooraf hebben verklaard, met haar pro gram in te stemmen en dit naar hun vermogen tot I verwezenlijking trachten te brengen. Op het program komen voor: een algeaneene rijks- inkomstenbelasting, onderwijs, armenzorg en politie maken tot staatszorg, staatsontginning van woeste I gronden, drooglegging van de Zuiderzee, krachtige propaganda voor wereldvrede, oordeelkundige bezui niging op dé uitgaven voor militaire doeleinden, leerplicht voor zeven jaar, algeheel verbod van alle kinderarbeid gedurende den leerplichtigen leeftijd, verbetering van het consulaatswezen, redactioneele herziening van invoerrecht, verbetering Noordzee kanaal, afschaffing van polderbesturen, van bet erf- recht in de d'oode hand, verzwaring van het erfrecht een vouw- en snijapparaat, dat de couranten netjes j in de zijlinies, verlichting van het erfrecht van kin- afsnijdt, ze driemaal' vouwt, ze een voor een telt en deren, afschaffing van verouderde instellingen, als: in stapeltjes van tien neerlegt. Worden er twee couranten tegelijk gedrukt, dan komen d'e bei'de pa- pier-loopers op dé draaiende stangen samen en wor den de beidé bladen keurig-ineen gevouwen door de vernuf tig-werkende machine afgeleverd. Het lijkt heel eenvoudig en het is dit indérdlaad ook, wanneer men bedenkt dat alle handbewegingen zijn uitgeschakeld. Maar hoe gecompliceerd de ma chine wel is, om al haar werk automatisch te kun nen verrichten, dat 'kan alleen hij begrijpen, die het vernuftig samenstel van assen, schuiven, raderen, cylinders, roLlen, pallen, knippen en excentriek- schijven heeft zien wordten, bij stukjes en beetjes heeft zien in elkaar zetten, totdat eindélijk het inte ressante oogenbli'k was gekomen, waarop zij eveneens door electricitöit, ging leven en ging werken. Moge zij een lang en een werkzaam leven hebben en moge, wanneer er ook van haar eens afscheid zal worden genomen dit met weemoed' geschiedten, om dat er dan ook van haar zal kunnen worden getuigd, dat zij steeds haar plicht heeft gedaan en de courant verder heeft gebracht, maar moge ook dan het af scheid noodzakelijk zijn geworden door toenemenden bloei van het bedrijf! Dr. J. Th. DE VISSER. Zooals we indertijd mededeelden, is er sprake in de bestaande predikantsvacature bij de Ned'. Herv. Gemeente te Amsterdam dr. J. Th. de Visser weder om te beroepen. Deze heeft thans, naar het N. v. d. D. verneemt, verklaard, dat als de kerk hem roept, hij zich geheel aan de politiek zal' onttrekken. Naar aanleiding hiervan hebben eenige leden van het kiescollege in een circulaire den andteren ledén van dit college verzocht bij de aanstaande verkiezing dr. De isser weder te beroepen, omdat dit, naar zij meenen, zeer in het belang der gemeente zou zijn. KONINGINNEDAG IN STAM. Men schrijft uit Bangkok aan de N. R. Crt. Op luisterrijke wijze is hier de geboortedag van H. M. de Koningin dit jaar gevierd. De tijdélijk zaakgelastigde der Nederlanden en me vrouw Engelbrecht hebben een receptie gehouden in het fraai met lotusbloemen, rozen en tropische pl'an- erfpachten, cijnzen, beklemrecht, wijziging van de gemeentegrenzen, ten eindé gemeenten met minder dan 10.000 inwoners te doen verdwijnen, vertegen woordiging van Ned.-Indië in de Tweede Kamer met voorbereiding tot zelfbestuur, snel en goedkoop recht, invoering van politierechtbanken, afdoende maatregelen ter beperking van het toenemende auto- gevaar, beteir, zaakkundiger zuiniger 'beheer in dé gemeente-huishouding, minder strenge toepassing der Woningwet. Excuse® du peut ZAANDAM EN DE ONDERWIJZERS. In een artikel in „het Volk" noemt dé heer Duys 'het een platten, brutalen leugen van de Zaandamsche .afdeeling van het) N. O. Q. alsof zij als vakvereeni- ging niet door B. en W. zou zijn erkend. Het orgaan van het N. O. G., heft Schoolblad schreef 28 Nov. 1912 zelf, dat die erkenning was ge schied en aan het N. O. G. is zelfs officieel' medege deeld, wanneer het als organisatie den wethouder te spreken zou kunnen krijgen. Overigens wijst dé schrijver er op dat de heeren van het N. O. G, voor burgerlijke gezagsdragers uit beleefdheid, nederigheid en onderdanigheid zoo diep buigen en met hun neus over den grond slieren, dat zelfs een stofzuiger er nog jaloersch op zou zijn, ter wijl dé soc. dem. wethouder straal' genegeerd werd'. DE WERKELIJKE DADER GEVONDEN. JK., die zich schuldig maakte aan den diefstal van de vermiste 770.80%, onder verdenking waar van de heer Res, brievengaarder te Castricum, van 7 Augustus tot 24 September preventief werd opgeslo ten in het Huis van Bewaring alhier, is hedenmiddag met den trein van 12.42 uur door twee rijksveldwach ters gevankelijk van Utrecht naar hier overgebracht en in het Huis van Bewaring opgenomen. EL was in bur gerkleeding. Een rechercheur van het bureau Emil Liming heeft, naar we nader vernemen, K. die door zijn ver teringen te Utrecht aldra speciale aandacht op zich vestigde, gevisiteerd'. Zijn koffers werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en toen kwam een trommeltje voor dén dag met nog een groot deel van het vermiste geld er in. K, legde een volledige bekentenis af. Tevens moet hij bekend hebben, zich aan verschillende kleinere verduisteringen te hebben schuldig gemaakt. EEN WOESTE KOE. Een koe van den heer T. Zuurbier te Rinnegom rukte zich vanmorgen op de markt los, maakte een wilde wandeling door de stad, waarbij ze op de Nieu- wesloot een man ondersteboven liep, die ontvellingen aan het gezicht bekwam. Op het Kerkplein werd het dier gegrepen, gekneveld en aan een hek vastge bonden. Daar rustte het dier 1% uur en werd' toen flink vastgebonden per veewagen naar Rinnegom ge bracht. VOETBAL. Morgen speelt Alcmaria haar eersten thuiswed strijd voor de competitie en wel tegen R. E. C. uit Rotterdam. Het elftal van onze stadgenooten zal beter samengesteld zijn dan Zondag j.l., dus kan een spannende strijd verwacht worden. Daar R. E. C. niet tot de sterkste vereenigingen uit de aid. behoort, kau Alcmaria wellicht haar eersten wedstrijd voor de Alkmaarsche voetballiefhebbers, een overwinning doen zijn. Doch, dan moeten ook alle spelers hun beste krachten geven. VERPLAATST. Met ingang van 1 November is de heer J. J. H. Stultiena, rijksklerk 8e kL van dé controle der grond belasting te Alkmaar overgeplaatst naar Winschoten. VERORDENING OP DE BELASTING OP OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. Den listen December 1912 kwam bij den Raad een adres in namens eeu 10-tai vereenigingen, waarin werd verzocht artikel 5 van bovenstaande verorde ning in dezen zin te wijzigen, dat in de bepaling a. van genoemd artikel de woorden: „in het bezit van rechtspersoonlijkheid1 of afdeelingen daarvan mits hier ter stede gezeteld" vervallen, of te besluiten een bepaling aan dit artikel1 toe te voegen volgens hetwelk geen belasting wordt geheven van hier ter stede gevestigde vereenigingen of afdeelingen, niet in het bezit van rechtspersoonlijkheid eiders geze teld, staande op ethischen grondslag voor hunne 'bij eenkomsten, waarbij geen hooger entréa dan 20 cent geheven wordt. B. en W. hebben in het begin van dit jaar den raad voorgesteld op dit adres afwijzend te beschikken. De desbetreffende bijlage staat op de agenda1 van de raadsvergadering van a. st. Woens dag. Nader hebben B. en W. in de verordening een wijziging voorgesteld, om achter het art. 5 sub 6, vermelde: n.l. „Van belasting zijn vrijgesteld alle openbare vermakelijkheden gegeven gedurende de kermis in lokalen of tenten, waarvoor markt- of staangeld is betaald," te doen volgen de woorden: .uitgezonderd schouwburgtenten, paardenspellen bioscopen." B'EERPUTTENDBELASTING. B. en W. stellen voor dé verordening op d'e beer- putbenbelasting, alsmede de daarbij behoorende ver ordening op de invordering dier belasting opnieuw en onveranderd vast te stellen in verband met den vervallingstetrmijn. REKENING STADS ZIEKENHUIS. De commissie tot d'e belastingzaken stelt den Raad voor te besluiten de rekening van het Stadszieken huis goed te keuren in ontvang op 23832,94 en in uitgaaf op 22009,08y2, alzoo met een batig saldo van 1823,85%, ala eersten post van ontvang te brengen op da rekening over 1914. ONTHEFFING ART. 28, le ALINEA, der BOUW- EN WON ING VERORDENING. B. en W. stellen dén Raad voor te besluiten: Aan den heer J. Twisk Jr., tuinman alhier, naar aanleiding van zijn adres d.d. 20 September 1.1., ont heffing te verleenen van het bepaalde in de eerste alinea van art. 28 der Bouw- en Woningverordening, ten behoeve van een te bouwen tuinmanswoning op eijn tuingrond aan de Nieuwpoortsdaan, kadastraal bekend in Sectie E dezer gemeente onder No-. 2057, onder bepaling, dat: a. voor bet bedoelde perceel langs de Nieuwpoorts- laan een ijzeren hek op gemetselde voeting worde ge plaatst, geheel ten genoegen van Burgemeester eu Wethouders, welk hek steeds gesloten zal moeten zijn, tenzij het moet geopend worden om personen ot voertuigen door te laten; b. met deze ontheffing niet vooruitgeloopen worde op eene eventueel® door Burgemeester en Wethou ders te verleenen bouwvergunning. wciisch uit, dat d'e bezoekers veelvuldig zouden te rugkomen en dat de films d)er Cinema in de toe komst evenzeer in den smaak zouden mogen vallen ais in het verleden. Hierna hadden de bezoekers gelegenheid bij het vioolspel met pianobegeleiding dé accoustiak der breedgewelïde zaal te beoordeelen en een reeks van uitstekende films te bewonderen, prachtige natuur opnamen, heel interessante oefeningen van de Itali- aansche fcergartillérie, echte bioseoopdrama en een werkelijk grappig nummertje tot slot, waarbij de man-van-het)-hokje op het d'oek verscheen, zoodat de bezoekers voldaan huiswaarts keerden. HET FEUILLETON. Mogen we die aandacht van onze lezers en leze ressen even vestigen op het feit, dat er heden twee nummers van het feuilleton zijn? AMSTEKmAMSCHE BEURS. Opgave van het N O ORIDHOLL ANDISCH LAND BOUW C RE Dl ET Yoordam O 11, Alkmaar. Staatsleeningen. Nederland. Ned Werkel. Schuld pCt Idem idem Buitenland. Bulgarije Tabaksleening Brazilië Funding Mexico binnenl. Japan Oostenrijk Jan.Jnli Rusland Hope Consol 1906 1194 6e Em. Iwasg Dombr. Noderl. Handel-Mij Cert. Noordhollandsch Landb. Cred. Nationale Hypotheek Bank pCt. Noordhollandsch Orondcrediet 3l/s 21/9 5 5 5 4 4 4 4 5 4 41/s div. 4 41/9 4 Industrieel» Ondern. (Buitenl.) Amalgamated Copper Cy Aandeel div. Araer. Hide and Leather Anglo Amer. Telegraph Common Steels Car and Foundry Cultuur Óndern. en Handelsvenoot- achappen in Nederland en Koloniën. Cultuur Vorstenlanden Wlnstbew. Handelsvereen. «Amsterdam" Nieuwe Afrikaansche Handelsver. Tabaksondernemingen. Koers 10 Oct. 901/, 67 937/b 102 i/s 381/, 31 °/l6 841/, 851/s 99'/, 841/9 93%6 190 1701/, 04i'/1(J 100 A'dam Deli Langkat Idem pref. A'dam Serdang Bindjey Deli Batavia Deli Cultuur-Mij Defi-Maatschappij Hessa Tabak-Mij Aand. BENOEMING WAAGIMEE8TER. B. en W. bieden de volgende aanbeveling aan: 1. N. A. C. Bijl, boekhandelaar en assistent-waag- meester; 2. J. Heinis, winkelier en schrijver aan de Waag; 3. J. Jonker, stoomboot-agent. BENOEMING VAN EEN LID EN EEN PLAATSVERVANGEND LID DER OOMMISSIE VAN AANSLAG IN DE BEIXRIJFS'BELAS TING B. en W. geven den Raad in overweging over te gaan tot herbenoeming met ingang van 1 Januari 1914 van den heer A. Goede Dz als lid en van den heer S. de Lange P.Bz. als plaatsvervangend lid) der commissie, bedoeld bij art. 19 1 letter b. der Wet van 2 October 1893 (Staatsblad No. 149'). en wel tot ultimo December 1917. De genoemde heeren hebben verklaard eene even- tueele benoeming te zullen aannemen. VERPACHTING KERMISTERREIN VOOR EEN STOOMCAROUSSEL, MET CAKEWALK. B. en W. stellen voor aan den heer Antoon Ben- ner te Gorinchem, op diens verzoek, voor de jaren 1914, 1915 en 1916 een standplaats ter kermis af te staan voor een «tommcaroussel met daaraan verbon den cake-walk op het Hof in deze gemeente, voor de som van 4000 per jaar. CINEMA A/MERIOAIN. Het rood^wit-blauw en dé stars-andhstripes ver kondigden gisteren van buiten reeds dat dé Cinema Americain op den hoek van Doelenstraat en Nieuwe- sloot zijn voorstellingen is aangevangen. De bezoe kers van gisteravond1 het waren allen genoodigden hebben zich kunnen overtuigen, dat er een fraaie marmeren vestibule is, dat de koffiekamer het ka rakter, hetwelk die zaal vroeger kenmerkte, behouden heeft, en dat de nieuwe bioscoop-zaal uitmunt door eenvoud, doelmatigheid, frischbeid en veiligheid. Men zit er ruim en goed op klapstoelen in de lo ge met pluche bekleed, men heeft overall een goed ge zicht op den projectie-wand, men heeft gelegenheid zijn consumptie neer te zetten. De heer Weber, de directeur sprak gisteren een kort openingswoord. De overtuiging, dat die in richting aan den Koningsweg niet aan dé eischen voldeed, had hem doen uitzien naar een betere gele genheid en na veel moeite was hij er in geslaagd het oud-adellijk gebouw Nassau in te richten voor een modern bioscoop-theater. Dank bracht hij aan den larchitect, den heer P. N. Leguit, dien aannemer, den heer Verstraeten, de installateurs' van der Laan en Stam en aan de gemeente-autoriteiten voor hun wel willendheid. Hij eindigde met de medédèeling, dat het theater op z.g.n. stille dagen ook beschikbaar is voor vergaderingen en concerten en sprak den Medart tabak Rotterdam Deli Senembah Tabak-Mij. United Langkat Plant. Co. Petroleum Ondernemingen. Dordtsche Petroleum Gecons Holl. Petrol Cert A Intern. Rum. Petroleum-Mlj. Ken. Mijt. e-xpl. v. Petroleumbr Moeara E ninj Aandeel div Perhk Petroleum-Mij. Sumatra Palembang Zuië-Perlak Orion Petroleum-Mij. Schikaieff, gew. Aand. Pref. Mijnbeuw-Maatschappijen. Ketahoen Gew. Pref. Redjang Lebong Creat Cobar Rubber Maatschapijen. Amsterdam» Rubber Cultuur-M. Deli Batavia Rubber-Mij. Koloniale Rubber Cultuur-Mij. Nederl. Rubber-Mij. •Sarbadjadi» Sum. Rubber Cultuur-Mij. Scheepvaart Maatschappijen. Atperik. Stoomv.-Mij. Nederl. Scheepvaart Unie Common Marine Preferente Marinhbonds pCt. 4i/s Diversen. Common Peru Aandeel div. Preferente Spoorwegen. Holl. IJ». Sp.-Mlj. Mij. tot expl. v. Staatsspoorw. Deli Si Top. Cert. v. Convert. pCt. 4 Betiv. en R. Gr. Cert. Aand. div. Erie Kansas City South. pref. Mhrs K. Texas C. v. NeW-York and Ontario Norfolk Western C. v. Rock Island gew. Southern Pacific Southern Railway Union Pacific eert. v. Wasbash gew. Rusland. Wladikawkas 4 Nederland. Stad Amsterdam f 100 3 Gemeente-crediet. 3 Bel die. Antwerpen 1887 2i/g HonsaRIJE-, Hengiarsche Hyp. 4 Idem 3 Oostenrijk. Staatsleening 1860 5 Rusland. Staatsleening 1864 5 Ex-di'vidémd. Koer® vani het geld. Prolongatie 47/a pCt. Mededeel ingen. De 'Oliemarkt was wederom vast gestemd voer Aandeelén Orie die tot 114% oplie pen, o'ok de andére soorten als Koninklijke en Gecon solideerde werden op de hoogste koersen van giste ren verhandeld. Noteering Koninklijke 632%'3'5Y4. Geconsolid'eerdé 2361/,38%. De Amerikaansche af- deeling was flauw, vooral voor Amalgamated's, iSteels en Unions, die tot resp. 7ls/e, 56 en 15'5 terug liepen. 73«/L 20i/8 24 56s/, 44i/( 1741/9 1511/, 236 117 270 280 353s/, 85 1037/, 467 1527/, 605 225i/, 370 567 525 184 233 125 632i/g 243 41% 232 112 78'/, 165 15 34 192 36i/, 133s/, 106i/2 43 57 126 i/s 157i/g 4 Vis 151/a 601/, 96/, 491/, 93 99 2511/, 948/, l»i/« 281/, 241/s 588/, 20 2« 106 14 90 V, 221/8 1568/, 38/, 851/2 lOOVis 1001/is II61/9 11 Oct. 67 941/, 101 819/18 85 996/8 93i6/lfl 179 94»/i8 71»/, 21 24 56 441/g 1771/, f152 237 292 353 83 104 465 152 6048/, 365 565 185 238 125 635 243 49 231 478/, 113 78 1521/, 15 191 1331/, 58 125 1571/, 4 15'/i8 603/8 91/9 49 98i/, 993/a 2511/9 943/s 191/, 271/a 233/, 5Si/, 206/, 281/, 13Wi8 897/, 217/s 155 38/, 851/m 479

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2